in woord en beeld 5 PEEL EN MAAS oude school van Oirlo kwam dit jaar menig keer üi ït nieuws. Maar intussen neemt het verval van dit ge- )uw steeds toe. De friturekraam aan de Yeltumse Kleffen sloot na veel|> geharrewar .definitief de gammele deur. In Heide moest een treurwilg sneuvelen oa het kapel letje aldaar te behouden en schade aan de woning te voorkomen. Een van dc- vele verkeersmaatregelen in 1978 was het afsluiten van de Heuvelstraat voor doorgaand verkeer. Met enige feestelijkheid opende burgemeester Lefesche officieel het reeds geruime tijd in bedrijf zijnde "Vinkelcentrum 't Brukske. Het veel belovende paard Kimbel van Hub Janssen sneu velde tijdens de Wereld Kampioenschappen Military te Lexington USA. De vuilnisstort, de waterlozing aldaar en de cod#> koeien van Van Dijck gaan onopgelost het nieuwe jaar in. Het H. Hartbeeld aan de Paterslaan moest vanwege contructies enige meters verplaatst worden. Het buurtcomité ,,'t Kruithofje" is I begonnen aan de bouw van diverse speel elementen op een terrein op de hoek KruitwegWestsingel. JUNI De Wilberts-kapel in Geysteren werd voorzien van een nieuw glas- in-lood-raam. De jury van de 11e nationale ver pakkingswedstrijd te Utrecht kende aan de inzending van Nelipak een zilveren noot toe. 66,31% kiesgerechtigden brachten hun stem uit op een van de 10 lijs— ten voor de gemeenteraadsverkie zingen. Samenwerking blijft de grootste fraktie met 10 zetels, gevolgd door I de kerkdorpenlijst met 7 zetels, Be- terams 1 zetel, WD 2 zetels en PvdA 3 zetels. Nieuwe gezichten in het raads- college zijn de heren J. Truyen en drs. J. Poels (Samenwerking); Hr. Willems en Carla Klerk-Jans voor de P.v.d.A. De heren Achten en v. d. Locht namen afscheid na respectievelijk 1% en 1 zitingsperiode, evenals de 1 heren v. d. Sterren, van Valkengoed en Bol. f Een select gezelschap bracht een bezoek aan het Duits soldatenkerk- hof te Ysselsteyn om nader geïnfor- meerd te worden omtrent de stand van zaken bij de vervanging van de kruizen. Aanwezig waren ook Dr. Krants van de afdeling van sociale zaken van het ministerie van Defen- sie en kapitein L. Timmermans. Oirlo wil de oude dorpsschool be- houden als gemeenschapshuis, tegen het advies van de gemeente in. Een 8 definitieve beslissing is nog niet ge nomen. Het illegaal in gebruik nemen van een opslagplaats, was voor b. en n w. aanleiding om Ged. Staten te 1 vragen strengere maatregelen te ne- v men tegen illegale opslag van sloop- auto's. Het werkkomitee Kennedyplein peilde naar de leefbaarheid in de wijk West I, en het bleek dat er nog al wat wensen waren. De Venrayse Kunstkring bracht van 9 t.m. 17 juni een tweede ten- e toonstelling van kunstenaars uit Peel en Maas! Geen bezwaar had de raad tegen het beschikbaar stellen vanNeen kre- I diet voor uitbreiding van- de kleed- accommodatie op het sportpark te II Leunen.. Het al geruime tijd in gebruik 1 zijnde winkelcentrum Brukske werd officieel geopend door burgemees ter Defesche. dt Het college van b. en w. vraagt advies aan de commissie voor open- bare werken en verkeer over het be- sechikbaar stllen van een krediet van 173.00,voor de reconstruc- tie van de Hoenderstraat tussen v Westsingel en Gemmadal. uw Venrays weekblad De raad stemde toe in een bijdra ge van 50.00,voor de bouw van een jeugdaccommodatie te Holthees. De werkgroep uitbreiding over dekt zwemwater bracht het tussen- advies uit om het bestaande over dekte instructiebad drastisch te re noveren. De 20ste jeugd-avondvierdaagse mocht zich weer verheugen in een grote belangstelling van jong en oud. Venrays Gemengde Zangvereni ging vierde haar eerste lustrum met een concert in Venrays Grote Kerk. 22 Venrayse zieken vertrokken voor een welverdiende vakantie naar Lourdes. Duitse jongeren werden door bur gemeester Dittrich ontvangen. Zij gingen twee weken op het Duits sol- datenkerkhof te Ysselsteyn werken. Vrouwencafé in Venray opende zijn deuren. De Wilma heeft haar schetsplan- nen ingediend voor de bouw van 64 woningen aan de Zuidsingel. De bestemmingsplannen van ver schillende kerkdorpen kwamen ter sprake binnen de gemeentelijke commissies. Op een paar kleine stukjes grond na, is het hele gebied voor het eerste bouwplan Landweert gemeentelijk eigendom geworden. De heer Hendrik Sietsma is be noemd als nieuwe inspecteur van politie te Venray, als opvolger van politie-inspecteur Tijmensen. Aan Verhoeven Venray c.v. werd de bouw van het nieuwe woonwa gencentrum aan de Spurkterweg ge gund. De firma Ebberink nam het nieu we winkelpand in gebruik. Brukske II is erg ontevreden over het vochtrapport. Een reden temeer om met de woningbouwvereniging rond de tafel te gaan zitten. Het H. Hart beeld werd verplaatst i.v.m. de voorgenomen reconstruc tie van de Paterslaan. Op 23 juni opende mevr. Poels- Peters de nieuwe speeltuin aan de Leunseweg. JULI D.S.V. organiseerde een groots showfestival met medewerking van buitenlandse bands. Het vochtprobleem in Brukske II blijkt van beperkte omvang te zijn. Niettemin werd alles in het werk gesteld om de situatie te verbeteren. Een groot aantal geslaagden zag de deuren van de school achter zich dichtgaan. Een 33-jarige Venraynaar blijkt een unieke historische wapenverza meling te hebben. De landelijke rijvereniging „Ons Genot" van Leunen - Veulen - Hei de vierde haar 40-jarig bestaans- feest. M.C.V. „Janslust" bracht de grote internationale 500 cc motocross. Mevr. P. Rutten-Tielen verwel komde de Duitse jeugd die werk zaam was op het Duits soldaten- kerkhof te Ysselsteyn. De heer M. Konings (PvdA) kreeg antwoord van Minister Ginjaar op zijn vragen over de stortplaats. Uit de antwoorden bleek ondermeer dat binnen 2 maanden kan worden be schikt over het rapport inzake de beweidingsproef met de 10 koeien. Verschillende huurders van flats hebben de woningbouwvereniging ^verzocht om het houden van hon den op de flats te verbieden. Er wordt door openbare werken volop gewerkt aan Venrays wegen. In Oirlo overleed vrij plotseling de heer K. Achten, raadslid van de gemeente Venray. Het Winkelcentrum organiseerde weer een braderie, die succesvol ge- noemd mag worden. Gedeputeerde Staten blijkt geen bezwaar te hebben tegen woning bouw in de Antoniusstraat. AUGUSTUS Het bestuur van het St. Elisabeth- ziekenhuis maakte bekend dat Dr. J. W. G. A. van Rens, thans woonach tig te Oirschot, als opvolger van Dr. Sj. de Jong is benoemd tot direk- teur. De VZO gaf een voorlichtingsver gadering omtrent de Rose Vlek, waaruit bleek dat de realisatie van deze Rose Vlek nog een kwestie van jaren zal zijn. De Amrobank keerde terug in het vernieuwde kantoor aan de Juliana- singel. Venrays Ziekenomroep ging van start met een aantal proefopnames. St. Anna viert het 70-jarig be staan, wat gepaard zal gaan met een aantal festiviteiten. De Zusters van Liefde vieren eveneens het 175-jarig bestaan van hun congregatie. De gemeente is voornemens een krediet beschikbaar te stellen van 97.000,ten behoeve van een nieuw onderkomen voor de Molukse Gemeenschap. „De Kaasbaas" opende in het voor malige pand van foto Dom Melskens een nieuw filiaal. In het kader van de aqua-fit- spelen werd de 3e nationale zwem- vierdaagse in Venray gehouden. De kermis hield Venray weer 4 dagen in de ban met bekende en nieuw attrakties. De VZO zocht naar een oplossing voor het Venrayse parkeerprobleem, maar zag duidelijk in dat ze eerder achteruit boeken als dat er werke lijke oplossingen zijn voor dit pro bleem. De minister van economische za ken liet weten een subsidie van 5 miljoen gulden beschikbaar te wil len stellen voor de doortrekking van noord-oostsingel. 15 augustus was het 25 jaar ge leden dat Broeder P. J. Cortooms zijn intrede deed als Broeder van Liefde. In Venray werd weer een drie tal zaken geopend. Allereerst de nieuwe bar-disco Le Coq d'Or. sla gerij Truyen in Oostrum en dames kapsalon Oeldere in Oirlo. De klokken van de St. Petrus Ban- denkerk luidden feestelijk voor het gouden bruidspaar Hendriks-Corten- bach. Rector Cox van Heide vierde zijn 40-jarig priesterfeest. Het Kindervakantiewerk Venray mocht ook dit jaar weer tellen op een grote belangstelling van de jeugd. Ten behoeve van de uitvoering van het centrumplan werden de panden Leeuwstraat 4 en 6, destijds door de gemeente aangekocht, ge sloopt. Kermis-maandag opende de Gas- terij het verbouwde en uitgebreide restaurant. SEPTEMBER De traditionele Taptoe Venray op de eerste zaterdag in september was ook dit jaar weer een wervelende show met een keur van muzikanten. De laatste raadsvergadering van de huidige gemeenteraad werd door het publiek druk bezocht. Afscheid werd op deze vergade ring ook genomen van Mevr. Jan- sen-van Daal „het raadslid voor één dag". De raad stelde 97.000,beschik baar ten behoeve van een te reali seren onderkomben voor de Moluk se Gemeenschap en de eerste inrich ting daarvan, in de Houten Hoek. 250.000,werd beschikbaar ge steld ten behoeve van de verharding van een tweetal parkeerterrein, als mede de verlichting van een oefen- hoek op het sportpark „De Wieën". Voor de verbouwing en inrichting van de voormalige kapel tot raads zaal moest de raad 1.600.000,be schikbaar stellen. Ten behoeve van aardgasaanslui tingen voor 8 tuinbouwbedrijven in onze gemeente stelde de raad 617.500,beschikbaar. De gemeente gaat grond kopen van het „St. Jozefgesticht" voor 40,- per m2, ten behoeve van Vlak water II. Ten gevolge van een bouwverbod van de Kroon op een stukje natuur gebied in plandeel Westeinde zullen de kavels veel duurder gaan worden. Aan de Henri Dunantstraat zal nieuwbouw worden gerealiseerd om de Scoutinggroepen in Venray on der te brengen. De MAVO in Venray vierde het 40-jarig bestaansfeest. Van de Kamp Assurantiën opende op Stationsweg 7b een nieuwe kan toorruimte. Op 52-jarige leeftijd overleed De ken P. Lemmen uit Helden, afkoms tig uit Venray-Brukske. J. A. de Bruyn ging, als raadslid, zijn 31e zittingsjaar in. Schutterij 't Zandakker huldigde 4 jubilarissen: Harrie Volleberg, Piet Janssen, Frans Hendriks en Piet Lenssen. Venrays Winkelcentrum organi seerde weer tal van evenementen in 't centrum, waaronder 't paalzitten. Dhr. Th. Manders, hoofd van de afdeling civiel-technische werken van de dienst gemeentewerken, trad 25 jaar geleden in overheidsdienst. 19 september was Teng de Melk boer (M. van Dijck) 25 jaar op pad voor de Venrayse „boterfabriek". Drum- en Showband Venray e.o. boekte onvergetelijke successen op het bondsconcours te Kronenberg en wist daar 6 bekers in de wacht te slepen. Burgemeester Defesche stelde de eerste verkeerslichten in Venray- centrum in werking. Modehuis Thomassen en rijwiel handel Poels stelden de deuren open van hun vernieuwde "zaken. De bedrijfsbrandweer van Rank Xerox werd landskampioen in de le klasse. De vlag ging in top op de 16 meter hoge sliptank van de rioolzuive ringsinstallatie aan de Smakterweg. Kimbel, het paard van Huub Jans sen, stierf tijdens de w.k. military in Lexington Kentucky U.S.A. Fanfare-drumband „St. Catharina" Leunen - Veulen - Heide organiseer de een groots opgezet muziekfeest. Er zal geen renovatie plaatsvin den van de woningen in Wit-Dessel- ke. Huize Bertha (bij het oude Gym nasium aan de Leunseweg) werd ter beschikking gesteld van O.J.C. De Brak. In de Willemstraat vierde het bruidspaar Kelders-Winnen zijn gouden huwelijksfeest. OKTOBER In een brief aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen pleit b. en w. voor het behoud van de basisschool te Heide. Het college moest zich, ingevolge een klacht, ingediend door het MAN, voor de Arrondissementsrechtbank te Roermond verantwoorden: een boete van 5.000, Oostrum koos haar eigen dorps raad. Binnen de gemeenteraad werd de doortrekking Oostsingel uitvoerig besproken. Deze doortrekking loopt van de oude Landbouwschool naar Inalfa, met onderweg een afslag naar de Noordsingel. De stedebouwkundige Ir. Magry lichtte plan Landweert nader toe aan de hand van de nu gereed zijn de verkavelingsplannen. Pastoor Janssen uit Ysselsteyn nam officieel afscheid van zijn pa rochianen. Johan Hendriks, wonende aan de Langeweg ontving uit handen van Deken Theunissen de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice. Wanneer het ministerie van Eco nomische Zaken een subsidie ver strekt, zal het Henseniusplein iets van zijn vroegere allure terugkrij gen. 124 zieken, gehandicapten en be jaarden uit deze regio genoten van een boottocht, georganiseerd door De Zonnebloem Wiel Peeters nam afscheid als ak- tief spelers van het eerste elftal van S.V. Venray. De winkeliersvereniging 't Bruks ke ging bij de gemeenteraad in be roep tegen de weigering van b. en w. om reklame op een van de flats aan te brengen. B. en w. bleef weigeren. Boek- en kantoorboekhandel van den Munckhof b.v. opende de deu ren van een geheel gemoderniseerde en uitgebreide zaak. Vendet V D vestigt zich nu de finitief in de Rose Vlek in 1985. B. en w. meent dat het centrum van Venray nog geen echte parkeer problemen kent, maar het ziet wel in dat er verbeteringen moeten ko men. Aan de Groene wol tsepad kon de L.O.M.-school een nieuw schoolge bouw betrekken. De afdeling Venray van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie werd officieel opgericht. Van Mil Herenmode vierde de opening van de verbouwde zaak. NOVEMBER Het sluitingsuur van de horeca veranderde van 01.00 uur in 02.00 uur, terwijl de jeugdsozen open mo gen blijven tot 01.00 uur. De heer Eibers trad als nieuwe brigadecommandant van de Konink lijke Marchaussee in dienst. Het portaal aan de Grote Markt- zijde van de St. Petrus Bandenkerk werd opengesteld als ruimte voor gebed en bezinning. De gemeente zal bij de Provinciale Directie Volkshuisvesting een in- stanhoudingspremie aanvragen ter overbrugging van de 5 jaren dat er gewacht zal worden met de sloop van de woningen van Wit-Desselke. 1978 blijkt een duister jaar te zijn in de woningbouwgeschiedenis van onze gemeente. De Venrayse Omroep Stichting bracht het eerst experimentele pro gramma. De feestklokken luidden voor het diamanten paar van Polanen-God- schalk. Camps Juwelier en Camps Optiek opende zijn geheel vernieuwde zaak, evenals v. d. Geer kleinmeubelen. Toon Bloemen vierde tijdens het jaarlijkse St. Caeciliafeest zijn dia manten jubileum als koorzanger. Bowling Bistro Venray presen teerde zich in Oostrum met een nieu we zaak. Onder het motto „Ysselsteyn leeft" presenteerde zich de V.Z.O. Yssel steyn d.m.v. deze manifestatie aan de Ysselsteynse bevolking. Harmonie „Euterpe" mag zich met recht superieur noemen. Op con cours in de superieure afdeling te Vught behaalde „Euterpe" de eerste prijs met lof der jury. B. en w. gingen in principe ak koord met de bouw van 'n gymzaal in Leunen. Het college moet de bouwplaats nog bekijken. Het gehouden zangfestival voor de Venrayse scholen werd gewonnen door het koor van de Petrus Ban- denschool. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht gaf een „goodwill" con cert, ter versteviging van de goede verhouding tussen Luchtmacht en rond de vliegvelden liggende ge meenten. Na maanden van hard werken werd de uitbreiding van het club huls van de hockeyclub geopend. DECEMBER Het onderzoeksrapport van het C.D.J. te Rotterdam gaf geen kon- krete doodsoorzaak aan voor de koeien van van Dijk. Het M.A.N. blijft met akties doorgaan. Het „Educatief plan en program ma 1979" werd voorgelegd aan de gemeenteraad. De gemeente mag de plaatselijke belasting en tarieven voor 1979 met 3Vi% verhogen. De gemeenteraad had geen bezwa ren tegen het ontwerpplan L-and- weert en tegen dc bestemmingsplan nen van de kerkdorpen. De Castenrayse fanfare „Dorps klank" presenteerde zich voor het eerst aan dc Castenrayse bevolking, door een concert te geven. D.S.V. behaalde 3x het Limburgs kampioenschap en een eervolle twee de plaats. „Rond d'n machtige toren", het nieuwe boek over Venray van Thij Min blijkt een groot sukses te zijn. De woningwetwoningen in zuid stonden op de nominatie voor reno vatie. Door protesten van bewoners blijft men bij een onderhoudsbeurt, die 1.3 miljoen gaat kosten. Wigree verplaatste haar zaak naar de Grote Markt en Santecraem breidde uit naar de Wilheminastraat. Tinus Kuypers nam afscheid als koster van de parochie Castenray, na 45 jaar deze funktie vervuld te hebben. Op 50-jarige leeftijd overleed in het St. Elisabeth-ziekenhuis het ge meenteraadslid Johan van Keyste- ren uit Merselo. Het fietspadenplan werd aan b. en w. aangeboden. Dit plan zal 5.000.000,gaan „opslokken". Het „Bewegwijzeringsplan", waar van de kostenbegroting uitkomt op 300.000,werd tegelijkertijd aan geboden. Harmonie „Euterpe" feestte drie voudig en zette daarbij dhr. Lau- rensse, die 25 jaar president was, en dhr. Stevens, 25 jaar lid en 12^4 jaar secretaris, in de bloemetjes. Van het C.R.M. mag een rijks bijdrage worden verwacht ter voort zetting van het P.E.C. Richard Jenniskens vierde zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Zui velfabriek. Venray nam in grote getale af scheid van dr. de Jong die, na 31 jaar als chirurg, waarvan 16 jaar te vens al geneesheer-directeur werk zaam te zijn geweest, de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte. Mevr. G. Huys-van Enckevort uit Vredepeel is als vierde vrouw in Venrays gemeenteraad benoemd. Na twee lange avonden vergade ren werd de gemeentebegroting voor 1979 goedgekeurd. Een beslissingswedstrijd op 13 ja nuari in Grubbenvorst zal uitmaken of Venray de afgevaardigde van Limburg wordt voor Zeskamp. Vertegenwoordigers van de werk groep Jongerenhuisvesting Venray kraakten het pand Boshuizerweg 4 en verlieten dit weer na een week.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 5