In februari start het internationale motocross-seizoen te Heide BEGR0TINGSBESCH01IWING VIERLINGSBEEK eerste eind uitvoering tan- de ■muziek school Venray enrayse Schaapscompagnieën „Tiroler Spatzen" uit Innsbruck komen weer naar Merselo ebberink HERINNERINGEN AAN DE DE SCHAAPSCOMPAGNIE ELBERS Met nog vers in ons geheugen het gevecht tussen wereldkampioen Hei- ki Mikkola en onze eigen toprijders van 16 juli j.l. kondigt M.C.V. Jans- lust nu reeds het nieuwe evenement aan Dit zal wederom een internatio nale 500 cc motocross zijn van allure en zal plaats hebben op de vroege datum 4 februari. Dit betekent dan de opening van het internationaal motocrossseizoen. Naast de interna tionalen komen dan aan de start de 125 cc inters en senioren en de zij spannen junioren. Het is toch wel een grote durf om zo vroeg in het jaar zulk een wed strijd te organiseren, maar omdat het de opening betreft zijn de ren ners er na hun korte winterslaap weer op gebrand om hun krachten te meten en om hun nieuwe machines duchtig op de proef te stellen, wat met zich meebrengt dat het publiek volop kan genieten van het hoge school rijden der motorcrossers. Aanvankelijk zou de M.C.V. orga niseren op 12 augustus, maar doordat de F.I.M.. de overkoepelende inter nationale bond, plotseling de Grand Prix 500 cc van Luxemburg op die 12e augustus plaatste moest er haas tig gezocht worden naar een nieuwe datum, wat toch wel de nodige pro blemen gaf daar er bijna geen ge schikte datums meer vrij waren om een internationaal topprograma te kunnen organiseren. Van de KNMV kreeg de M.C.V. na veel wikken en wegen de keus tussen de opening van het seizoen op 4 februari of de sluiting in oktober. De M.C.V. Jans- lust koos voor de openingswedstrijd en kwam ook zodoende vroeg te- recht De organisatie is er niet bang voor dat er dan sneeuw zal liggen of dat de grond hard bevroren zal zijn, want men hooft enkele jaren geleden reeds eerder in die omstan digheid gedraaid en wol met veel sukses. Het organiseren op 4 februari wat nog geen twee maanden van ons scheidt, betekent voor de M.C.V. wel dat er meteen met man en macht ge werkt moet worden om alle.s goed voor elkaar te krijgen. Onderhande lingen met binnen- en buitenlandse renners en sjwnsors zijn dan ook reeds in volle gang. Evenals op 16 juli j.l. zal er weer in de internatio nal 500 cc klasse gestreden wordm om de ..Rank Xerox Vcnrav Trofee" Deze trofee werd toen door de Finse wereldkampioen Hcikki Mikkola ge wonnen ten aanschouwe van vele duizenden toeschouwers. De organi satie zal ook nu weer alles in 't werk stellen om deze meest gevraagde renner aan de start te krijgen met natuurlijk vele andere buitenlandse cracks Uiteraard zal van Neder landse zijde de hele top van de par tij zijn. Noteert u alvast deze datum in uw agenda 1979. De organisatie is niet alleen blij. dat Die Tiroler Spatzen komen, maar ook, dat ze volgend jaar twee optre dens zal verzorgen, n.l. op donder dagavond en vrijdagavond. Dit jaar bracht de uit acht personen beslaan de kapel de 1200 bezoekers tot grote geestdrift en tal van ovaties voor hun optreden. De wervelende show was een lust voor het oor, maar ook voor het oog. Dit jaar waren de kaarten 14 dagen vóór het optreden uitverkocht en vele mensen moesten dan ook teleurgesteld worden. Ook zijn er bij de organisatie vele raklies Tijdens het Pinksterweekend van volgend jaar zullen voor de tweede maal in Merselo Muziekfeesten wor den gehouden. Of de muziekfeesten zullen uitgroeien tot een jaarlijks te rugkerende traditie is nog lang niet zeker. Wel is dit jaar gebleken, dat er veel te beleven viel op muzikaal gebied, dat vele bezoekers heeft ge trokken. Al vrij snel na afloop van de muziekfeesten gingen er dan ook sternen op om ook in 1979 muziek feesten te gaan organiseren. De toe zegging van de kapelmeester van „Die Tiroler Spatzen" om ook vol gend jaar naar Merselo te komen heeft de doorslag gegeven. Deze keer zullen de muziekfeesten worden ge organiseerd door de voetbalclyb. binnengekomen van mensen, die ach teraf er spijt van hebben gehad er niet geweest te zijn. Al deze mensen hebben volgend jaar een nieuwe ge legenheid om getuige te zijn van de hoge kwaliteiten van de kapel uit Innsbruck. De ervaringen van dit jaar zullen de organisatie ongetwijfeld ten goe de komen. Er is besloten om de mu ziekfeesten te beperken tot vijf da gen, maar deze dagen zullen 'n aan eenschakeling moeten gaan worden van hoogtepunten met optredens van groepen en artiesten, die de belang stelling van veel muziekliefhebbers uit de gehele regio zullen trekken. Hierin begint de organisatie te sla gen. Dit mag o.m. blijken uit het aantrekken van de Tumbleweeds, die met de Amerikaanse zanger Jimmy Lawton een country and western avond zullen verzorgen. Verder wordt gedacht aan een „Drie-kapel- len-Show", waarvoor kontakten zijn gelegd met de Göhltalerkapel uit het Geuldal en de kapel Den Dunken uit Den Dongen. Dit tweetal wordt dan gekomplcteerd met de eigen Versc lose kapel „Die Fidelen Rosentaler". „Die Tiroler Spatzen" in aktie tijdens hun optreden dit jaar in Mer selo. De raad der gemeente Vierlings beek kwam in vergadering bijeen voor de algemene beschouwingen op de begroting 1979. Het moet tot ere van de raad der gemeente worden gezegd dat de le den van de raad nu opgedeeld in twee frakties: de fraktie van Overloon, bestaande uit 5 raadsle den en de fraktie de Maaskant be staande uit 6 leden veel werk hadden besteed om de algemene be schouwingen tot hun goed recht te laten komen. Ieder raadslid had een eigen onderdeel aan een nadere be schouwing onderworpen en het was mede daardoor voor de eerste keer dat de raad binnen twee uur met de algemene beschouwingen klaar was. Voor het deze keer pover opgekomen publiek was het prettig te ervaren dat er weinig doublures waren in die beschouwingen. Waardering hadden de raadsleden voor de aangeboden begroting maar vooral voor de nota van aanbieding, hetgeen niet wil zeggen dat er geen kritiek zou zijn geweest. De fraktie Overloon had nog be zwaren tegen de voorgestelde ver hoging van de onroerendgoed belas ting met 10% en de fraktic zou eerst gaarne meer gegevens hebben over het investeringsplan, vooral wat be treft de investeringen in de onren dabele sektor. De fraktie juichte toe dat een samenkomst in het vooruit zicht werd gesteld met de agrariërs over het plan Buitengebieden. De agrariërs moeten dit plan niet zién als een belemmering maar als be scherming van hun bedrijfsuitvoe- ring. Blij was de fraktie met de bouw van woningen in het plan Haarlemmermeerlaan maar vroegen tevens aandacht over het nieuwe plan Pasveld. Verder werd door de fraktie op gewezen dat de gemeente nog veel grond heeft verpacht aan mensen welke niet in hoofdzaak hun bestaan hebben in de landbouw. Ge vraagd werd of het niet tijd werd die gronden vrij te maken en te ver pachten aan grond-gebonden bedrij ven. Het verst ging de vraag van die fraktie of niet kinderen van grote scholen naar de kleinere scholen konden gaan om die scholen nog een overlevingskans te geven. De Mauskanlsc fraktie ondersteun de de beleidsvoornemens van het kollege de onroerendgoed belasting met 10% te verhogen. Met betrek king tot het welzijnsbeleid werd op gemerkt dat hel goed zou zijn als de dorpsraden door het kollege als ge sprekspartner werden aanvaard, waardoor mede het vrijwilligerswerk zou gestimuleerd worden. Aandacht werd gevraagd voor het onderhoud van landwegen, waterlopen en de zijkanten daarvan, meer in het bij zonder werd de blijvende aandacht gevraagd voor het Maasheggenland- schap. Kleine kernen moeten meer aan dacht krijgen ook wat betreft de woningbouw en dan meer in het bij zonder de sociale woningbouw. Als die kleinere kernen als Holthees, Vortum-Mullem en Groeningen niet die extra aandacht krijgen dan ziet de toekomst voor die kernen er droe vig uit. Een konkrete vraag werd er ge steld, wanneer kan de riolering in Holthees worden aangelegd want het is daar een onthoudbare situatie. Verhoging van de vcrkecrsvcillg- heid werd gevraagd en om die ver hoging worden extra maatregelen gevraagd. Verbetering van de Vredepeelweg speelweiden en trapveldjes moeten de aandacht krijgen; rekening hou den met de jachtverpachting omdat door wildschade veel gewassen ver loren gaan; mogelijkheden tot aan leg van zwembad moet worden on derzocht terwijl de subsidieverorde ning jeugd, sport en jongerenwerk herzien zal moeten worden. Jammer werd gevonden dat onder het hoofdstuk sociaal beleid nog wat onduidelijkheden waren voor de toe komst. zeker wat betreft de imma teriële hulpverlening. Bejaardenzorg kan nog niet opti maal funktioneren omdat er te wei nig bejaardenwoningen zijn. Jammer werd gevonden dat in de nota van aanbieding niet werd gesproken over het woonwagenbeleid en het ram penplan. Weer werd openheid en aanvulling met niet-raadsleden voor de raads commissie bepleit. Wat denkt het kollege te doen met verplaatsing van industrieën in de kernen welke hinder veroorzaken? Wat betreft de instelling van een bosbedrijf. zal het kollege we! met een goed gefundeerd voorstel moeten komen. Jeugdwerkloosheid baart zorgen; de oprichting van een invalidenbond verdient stimulering door het ge meentebestuur. evenals bejaarden zorg, sociaal kulturele aktivitoiten. en het instellen van een kommissie „Welzijn", Verdere wensen waren o.a. de aanstelling van een opbouw werker. integratie scholen, situering scholen in rustige omgeving, gebruik making van kringlooppapier, onder wijsbegeleidingsdienst. Het bovenstaande is maar een greep uit de veelheid van gestelde vragen en het kollege vroeg dan ook om cle mentie van de raad bij de beant woording. De vragen waren zo over donderend en er waren vele kwes ties bij waar ook andere instanties mee te maken hebben, dat het kol lege eerst dan kan antwoorden als overleg met die ander instanties is geweest. Maar voor de 21e december als de raad de begroting zal gaan be antwoorden, hoopt het kollege de antwoorden aan de raadsleden op schrift te hebben aangeboden. Mevr. Monné sloot de rij sprekrs van de Overloonse fraktie af met de woorden „De welvaart voor onze ge meente is voorbij, we moeten ons gaan inzetten voor het welzijn van de bewoners". Zij hechtte veel waar de aan de inzet van vrijwilligers. Eind november had de eerste eind uitvoering plaats van de Muziek school Venray, met na afloop de graden- en getuigschriftenuitreiking van de kursus 1978. Het geheel vond plaats in de aula van het Boschveld- college. Op het programma prijkten zowel individuele- als groepsnum mers. Het met applaus zeker niet karige publiek heeft van een zeer afwisse lend programma kunnen genieten. De leiding van de Muziekschool heeft stellig betoogd zoveel mogelijk aspekten van het leerprogramma te etaleren. En daar was helaas het veelal jeugdige publiek „nog" niet al tijd aan toe. Alhoewel het niet mogelijk is alle programma-onderdelen hier te ver melden, willen we toch enkele pro hoogtepunten vermelden. Een slagwerkensemble o.l.v. de heer P. Poels liet horen dat er aan de muziekschool in de slagwerkles meer dan alleen getrommeld wordt. Goed samenspel en een redelijke techniek stonden borg voor een boei end musiceren. Eveneens aantrekkelijk was het 8-handige pianospel. De laatste pia nomethoden zijn duidelijk gericht op een groepsles die dan ook zijn vruch ten afwerpt in het musiceren. Het deed ons goed te bemerken, dat de pianoleerlingen voorgoed uit dat be kende „solisten"-hoekje kunnen ko men. Dat op elektrisch orgel niet al leen leuke wijsjes voor de huiska mer gespeeld kunnen worden is ons tijdens dit leerlingenconcert weer eens duidelijk geworden. Ook hier was een gedegen techniek en musi- kaal inzicht de basis voor een ver antwoord musiceren. Een blokfluitensemble o.l.v. mej. J. Thijssen liet horen dat een blok fluit een volwaardig en in de tijd passend muziekinstrument is. Voor al in samengaan van de verschillen de grootten zoals: sopraan, alt, tenor en bas-blokfluiten wordt een goede gelegenheid geboden vreugdevol en verantwoord te musiceren. Het peil van deze groep was benijdenswaar dig. Alleen een fijne discipline en 'n goede individuele prestatie kunnen tot zo'n resultaat leiden. Onroerend was het spel van een jeugdige trompetsolist die met een mooie toon en veel eigen muzikale bagage het publiek wist teboeien. Zoals we al zeiden: het is 'n greep uit een gevarieerd programma. Alle lof aan de docenten die zich aan de Muziekschool Venray inzetten. Aan het slot van de avond reikte de voorzitter de heer L. M. M. Lau- rensse aan 180 leerlingen het behaa.l- de gradengetuigschrift uit, te weten: 106x le graad, 54x 2e graad, 16x 3e graad en lx 5e graad. op cn zetten die dan in hoofdzaak af op de veemarkten te Parijs en Lille. Uit het vertrek van de gebroeders Heesen in 1879 en 1881 naar Fromel- les mogen we afleiden dat ze toen nog handelsrelaties met schapenhou ders uit Venray hadden. De handels betrekkingen die ze onderhielden met de compagnie uit Venray, von den praktisch uitsluitend plaats via Gerard van Meijel en de commissio nair Prin te Lille. Met de compagnie van hun vroegere buurjongens van Rens, die via Valenciennes handel dreven, lagen ze nogal eens in de clinch en over en weer werden dan ook beschuldigingen geuit. Tijdens een transport van schapen dat in 1898 zoals gewoonlijk vanuit het naburig gelegen Erquinghem per trein plaats vond, liep Martin long ontsteking op, waaraan de nog in de bloei van zijn leven verkerende energieke handelsman enkel dagen later overleed. Ondanks het zware verlies dat Ap- poline bij het plotseling overlijden van haar man leed, runde ze vlot en vaardig haar café en winkel. Tevens zorgde ze er voor, dat haar vijf kin deren, Gertrude, Maria, Victor, Ma deleine en Berthe, in hun opvoeding hoegenaamd niets te kort kwamen door de drukke werkzaamheden. De enige nog in leven zijnde 89- jarige dochter Madeleine vertelde ge animeerd hoe haar broer Victor in 1918, vlak voor de komst van de Duitse legers, nog epkele kudden schapen bij hun oudste twee zusters die in het gebied woonden, dat in ge allieerde handen bleef, in veiligheid bracht. In de nadagen van de eerste wereldoorlog verloren ze zodoende maar één kudde schapen. Tijdens het geallieerde tegen-of fensief in augustus 1918 werd hun huis totafal verwoest en moesten ze evacueren. De Duitsers wilden hen evenals alle andere evacués in vluch telingen-kampen in België onder brengen. Appoline, die door haar hu welijk Nederlandse was en dus neu traal, nam dit niet! Zij kreeg het ge daan dat ze met haar twee dochters Madeleine en Berthe, via Antwer pen naar Nederland mocht reizen. Zo arriveerde ze in september 1918 per trein te Deurne, waar ze telefo nisch de heer Jan Poels te Venray van hun komst in kennis stelden. De ze stuurde onmiddellijk een knecht met paard en rijtuig naar Deurne om de vluchtelingen op te halen. Bij de familie Poels in de Hofstraat werden ze hartelijk ontvangen en kregen ze dikke pannekoeken voor geschoteld, wist Madeleine zich nog Grafzerk van de familie Eibers te Fromelles. te herinneren, 's Avonds ging men naar hotel „De Zwaan", waar over nacht werd en 's anderdaags 's mor gens per rijtuig naar tante Marie op de Scheij (Derks) met de bedoeling er het einde van de oorlog af te wachten. Verschil in taal en leefge woonten waren er debet aan dat hun verblijf daar niet was wat het had kunnen zijn. Tot op zekere dag de Leunse bakker Wismans hun gastvrij twee kamers in zijn huis aanbood cn er joviaal aan toevoegde dat hij elke dag brood bakte, zodat ze niet bang behoefde te zijn honger te moeten lijden. Ze bleven er 'n half jaar en keerden toen weer naar Fromelles terug. De terugreis werd via Rotter dam en vandaar per boot naar Duin kerken gemaakt, omdat ze niet door België mochten reizen. De jonge Venrayse onderwijzer Pierre Claessens, die voor mevrouw Eibers en haar twee dochters hun moeilijkheden met de Nederlandse taal zoveel mogelijk had opgelost, huwde in 1920 met de jongste doch ter Berthe. Na de oorlog werden de aktivitei- ten van de compagnie weer hervat. De financiële zaken, die na het over lijden van Martin tijdelijk door zijn broer Willem waren waargenomen, gingen nu over op zijn neef Victor Eibers. Deze was intussen gehuwd met Solange Dollé en vestigde zich te St. Emilie bij Cambrai. Van hier uit zette hij steeds meer schapen voor de compagnie op de 's maan dags gehouden veemarkt te Parijs af. Later verhuisde hij naar Blanc- Fossé nabij Breteuil (Dep. Oise) waar thans nog zijn 59 jarige zoon André op bescheiden schaal in de schapen- handel aktief is. Van de vijf kinderen van Willem Eibers en Louise Cadon, bleven hun beide zoons Paul en Fernand in de schapenhouderij en -handel. Paul huwde zoals we reeds zagen met de weduwe van Karei van Meijel en Fernand met Simone Gengembre. Hij vestigde zich te Chemy en is thans 76 jaar. Dochter Fernande huwde te Armentières met de slager Cyril Deloux en haar zuster Dora dreef in dezelfde stad een schoenenzaak. De jongste dochter Marie overleed tij dens de eerste wereldoorlog. Het 60-jarige bestaan van de Ei bers Schaapscompagnie vond plaats in een van de krisisjaren, die aan de tweede wereldoorlog vooraf gingen. Enkele jaren later overleed Willem Eibers te Armentières. De neven ontbonden de compagnie en gingen voortaan elk hun eigen weg in het zaken doen. G. J. M. Verlinden (wordt vervolgd) 4a hun huwelijk op 25 april 1844, igen Peter Eibers en Dorothea lessens te Veulen op de Neijsplats, gelegen was tussen de Muyzers- de Vollebergsplats (plats boer- rij), wonen. Zij kregen vier kin- -en, waarvan Johanna Maria, die 17 september 1845 geboren werd, het huwelijk trad met Antoon rks (alias Olve op de Scheij) en op ebruari 1921 overleed. Maria Ger- idis werd geboren op 14 juni 1847 huwde met Hendrikus Smits. Zij ?rleed op 28 november 1873. Ver- gens werden nog Martin op 22 mei i9 en Willem op 18 juli 1843 ge- jpeter Eibers overleed op 21 febru- J 1856, waarna Dorothea Claessens ■1859 met Peter Voesten hertrouw- T Zij overleed op 9 maart 1861. 'adat Martin Eibers het 19 jaar in iray had volgehouden, vertrok hij maart 1869 naar de op We- ;lo geboren Martin Poels, die vijf in tevoren in het Belgische War- in het huwelijk was getreden it Victorine Lecomte, en daar voor Grote Schaapscompagnie uit Ven zaken deed. Alles wijst er op dat :in Eibers in de periode dat hij Warcoing verbleef, zijn ogen en bijzonder goed de kost moet iben gegeven. Geloodst door zijn itwijfeld fijne neus voor de scha- iandel en een niet minder uitge- italliseerde handelsgeest, deed in 1874 te Fromelles, een dorpje it kilometer ten zuiden van Ar- intières opduiken. Hij huwde er Jd£t de elegante Appoline Cardon, de latselijke slagersdochter, die zake- Ian^c goed onderlegd was (een trekje heden ten dagen nog bij haar '"feinkinderen is terug te vinden). "\ht bij de kerk te Fromelles koch- ze een nogal ruim huis, waarin naast een café, dat de toepasse- ce naam van „Het Witte Schaap" ?eg, een vertrek inrichtte waar ipoline ten behoeve van de plaat- jke bevolking grutterswaren en egoed verkocht. Hoek Marktstraat-Schoolstraat tDe op onbekende datum "uit Ven- J y vertrokken jongere broer Willem iers, vestigde zich ook te Fro- n Hes en niet lang daarna was café t Witte Schaap de zetel van de ed florerende en kundig geleide ompagnie Eibers". Martin reisde el en nam de zakelijke vertegen- «rdiging van de onderneming - ar zijn rekening. Willem, die in- ddels met Appoline's zuster Loui- Cardon gehuwd was, zorgde voor levende have, die uit plm. 20 kud- van elk 180 a 200 schapen be nd. Hij zorgde er voor dat de die- op de juiste plaatsen onderge- acht werden en hield er een vak- ndige kontrole over. Verder kochten ze in de omgeving tvii voor de slacht bestemde schapen

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3