Koster van Castenray met pensioen AFSCHEID VAN Dr. Sj. DE JONG 40 jaar in dienst FIETSPADENPLAN GEMEENTERAAD MEERLO-WANSSUI Tijdens een plechtige eucharistie viering, zal zondagmorgen koster Mar'inus beter bekend als Tinus Kuypers. afscheid nemen ah? kos ter van de parochie te Castenray. Hij heeft dit ambt meer dan 45 jaar met grote nauwgezetheid vervuld, en de Castcnraysc bevolking zal dan ook gaarne getuigen van haar dank baarheid. tijdens een receptie welke hem na de hoogmis wordt aangebo den in het Gemeenschapshuis. Daarmee komt dan ook een einde aan hel 75-jarige kosterschap in de familie Kuypers hoewel wij be twijfelen of Tinus het zal kunnen nalaten te assisteren bij de eredienst in deze parochie, wanneer zulks no dig mocht blijken. Op 20-jarige leeftijd volgde hij z'n vader als koster op. Dat betekende tevens dat hij het café en het glas- tulndersbedrijf kon overnemen. Destijds had Castenray nog geen eigen pastoor. De kapelaan van Oir- lo was tevens rector van deze nog kleine parochie. Alleen op vrijdag en zondag werd er in de kerk een h. mis gelezen. Het behoorde verder tot de taak van de koster om 'szondags na de middag de rozenkrans voor te bidden. Rector Verheggen was de eerste zelfstandige rector van Castenray. Deze zorgde in 1934 voor de ver bouwing van de kerk, waarbij bij zondere aandacht werd geschonken aan het priesterkoor dat onder mo numentenzorg valt en stamt uit plm. 1600. In de oorlog was pastoor Rieter er de grote stimulator voor de eenheid onder zijn parochianen. Een eenheid die duidelijk tot uitdrukking kwam na de oorlog toen de verwoeste kerk moest worden herbouwd. Pastoor Rieter bleek een zeer goed bouwpas toor te zijn, dank zij zijn bemidde ling en de toestemming van Mgr. Hanssen, was het Castenray dat als eerste zijn toren mocht herbouwen mede omdat Castenray er voor ge zorgd had dat de materialen er voor aanwezig waren Met weemoed kan koster Kuypers terugdenken aan het rijke roomse leven van weleer De gelovigen ..moesten" zondags drie keer naar de kerk twee keer 'smorgens, en dan 'smiddags naar het lof. Traditie was het ook dat een boreling nog dezelf de dag gedoopt werd. En ook de kerkgang van de jonge moeder was een feest apart; bijgestaan door de vrouwen uit de buurt en gevolgd door de „kiendjes koffie". Het is al lemaal verdwenen, evenals de pro cessies, het veertigurengebed en de vastenpreken. Na pastoor Rieter werden achter eenvolgens pastoor Geurts, Litjens en Arts zijn „bazen". Tot de taak van de koster behoor de niet alleen de assistentie van de pastoor, maar b.v. ook hét zorgen voor de verwarming. Tonnen cokes zijn door Tinus Kuypers in de ver warmingsketel verdwenen, tot uit eindelijk de oliestook kwam. Maar ook daarvoor te zorgen, was zijn taak. De muzikale kwaliteiten van de fa milie Kuypers zijn bekend. De kos ter nam dan ook het dirigentschap van het dames- en herenkoor op zich, waarvan hij intussen 50 jaar lid is. Zijn zoon is organist in de kerk. terwijl andere familieleden ook de dirigentstok zwaaien in de omgeving. Naast deze funktie was hij nog re gisseur van de Castenrayse Toneel vereniging Vondel, waarbij hijzelf tevens menige rol vervulde. Dit to neelgezelschap had een bijzondere goede naam, en kreeg o.m. een eer ste prijs tijdens de Provinciale kam pioenschappen van het Limburgs Amateurtoneel. Niet onvermeld mag blijven dat Tinus Kuypers nog een der weinige kosters is die met het touw de klok ken doet luiden. Daar zal zondag 'n einde aan komen als de mechanische installatie voor het klokkenluiden in werking wordt gesteld. Behalve deze taken bleef voor hem ook nog het werken in de glastuin derij en het cafébedrijf. Deze zijn nu wel door zijn kinderen overge nomen, maar er gaat wel geen dag voorbij of Tinus steekt de helpende hand uit. Dat zal in de toekomst ook wel het geval zijn bij het assisteren van pastoor Arts het is immers praktisch onmogelijk 'n nieuwe kos ter aan te stellen. Maar in ieder ge val hoeft hij het klokketouw niet meer te trekken een druk op de knop zal voortaan kunnen volstaan. Voor zijn inzet werd hij reeds eer der beloond met de Pauselijke onder scheiding „Pro ecclesia et pontifice". Ongetwijfeld zal de Castenrayse bevolking a.s. zondag massaal getui gen van haar dank aan de koster, en dat met de stille hoop dat hij ook onofficieel en gepensioneerd zich ten dienste zal blijven stellen van de ge meenschap. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legt dr. Sj. de Jong in december a.s. zijn funktie als geneesheer-directeur en als chirurg neer. Hel bestuur van het St. Elisabeth- ziekenhuis biedt dokter De Jong op 13 dcc. a.s. een afscheidsreceptie aan in de foyer van de schouwburg. Op 5 december a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat Richard Jenneskens (chef technische dienst bij Campina) in dienst trad van de Coöp. Zuivelfa briek Venray. Een door de directie hem aangebo den receptie zal plaatsvinden volgen de week vrijdag van 17 - 18.30 uur in restuarant Vlakwater te Venray. Na twee jaar studie kon de Werk groep Fietspadenplan Venray, woens dag dit plan de Burgemeester aan bieden. Al zou de titel anders doen vermoeden, is de aanleg van fietspa den slechts oen klein onderdeel van de gehele opzet. In feite is het meer een route uitstippeling, waardoor de gebruikers van rijwielen vlug, goed en voilig naar hun werk kunnen en naar het centrum van Venray. Des- al-niet-te-min is de uitvoering van dit plan begroot op 5.000.000, Dat is dan twee miljoen meer dan op de investeringsstaat is vermeld. Het plan wordt nu verder aange boden aan de gemeenteraad, de ver schillende commissies, de dorps- en wijkraden en andere belanghebben den cq geinteresseerden. Botsingen ten ge volge van gladheid De plotseling optredende gladheid maandagavond verraste verschillen de automobilisten. Venrays politie mannen hadden handen vol werk om het verkeer in goede banen te lei den bij die verkeersongevallen, en ze konstateerden vele malen, hoe zor geloos en met grote snelheid vele automobilisten zichzelf en anderen in gevaar kunnen brengen. Op de Stationsweg was het goed raa kbij botsingen waarbij 4 auto's betrokken waren, resp. bestuurd door de 37-jarige H. de J., de 69-ja- rige L. R., de 51-jarige bestuurster Anna E. en de 27 jarige A. C. Bij het viaduct over de spoor lijn van de Deurneseweg botsten 3 auto's tegen elkaar. Op het viaduct Leunseweg-Deurneseweg botste een auto tegen de vangrail. Op de Deurneseweg ter hoogte van de Langstraat verloor de be stuurder van een personenauto, de 53-jarige J. V. uit Nuenen, door de gladheid de macht over het stuur en geraakte in een slip. De auto sloeg over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. Op de Horsterweg geraakte bij een inhaalmanoevre de bestuurder van een lesauto, de 20-jarige H. H. uit Venray. in een slip en voordat de 3C-jarige toezichthouder de auto onder kontrole kon krijgen botste deze tegen een boom en vervolgens tegen een tegemoetkomende auto be stuurd door de 31-jarige J. R.. De be stuurder van de lesauto en de achter hem zittende dame L. L. liepen dus danige verwondingen op. dat beiden naar het ziekenhuis moesten wprden vervoerd. De bestuurder van 'n personen auto. de 54-jarige A. M. uit Overloon reed over de Hoopweg en wilde linksaf de Merseloseweg oprijden, maar tengevolge van 't -spiegelglad de wegdek gleed de auto op de krui sing door op het moment dat van links over de Merseloseweg de per sonenauto bestuurd door de 20 jarige M. V. uit Venray naderde. Een bot sing was onvermijdelijk. Na de bot sing schoot de eerste wagen door en kwam tegen een verkeersbord tot stilstand. De bestuurders liepen geen noemenswaardige verwondingen op. Muziekoverlast Omwonenden van het Jongei«en- centrum Iduna te Oostrum deden aangifte van muziekoverlast vanuit dit jongerencentrum. De politie arri veerde en konstateerde inderdaad die overlast. Het „bestuurslid" B. weigerde de muziek zachter te zet ten. De politiemannen brachten hem over naar het politiebureau waar 'n proces verbaal werd opgemaakt, waarna het bestuurslid huiswaarts werd gezonden. In die tijd hadden andere bestuursleden de muziek wel zachter gezet waardoor de appara tuur niet in beslag behoefde te wor den genomen. Getuigen gevraagd Op 22 november te omstreeks 11.00 uur vond op de Julianasingel een aanrijding plaats. Bestuurster M. H. had haar personenauto daar geparkeerd. Bij terugkeer bij haar auto bemerkt zij dat haar auto be schadigd was. De veroorzaker had geen visitekaartje achtergelaten en naar die identiteit speurt de politie en verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te willen stellen. Op 24 november vond een aan rijding plaats op de Vliegert tussen twee fietsers. De 13 jarige fietser P. C. uit Venray reed over de Vliegert en keek een hem tegemoetkomende auto na die juist daarvoor twee fiet sers had ingehaald. Doordat hij om keek en ongeveer tegen het midden van de wegas fietste ontstond er een aanrijding tussen hem en een van de tegemoet komende fietsers. Na de aanrijding waarbij de fiets van P.C. schade opliep, vroeg P. C. aan de fietser welke hem had aangereden naar zijn naam waarop deze zei: „zoek dat zelf maar uit" en fietste vervolgens weg, zonder de zaak eerst te regelen en zijn naam bekend te maken. Ongeval in Vrede- peel Een werkploeg van de PLEM was dinsdagmiddag bezig met het ver nieuwen van bovengrondse leidingen van het elektriciteitsnet aan de Twistweg te Vredepeel. Op het mo ment dal een auto uit de richting Westerbeek naderde en de bestuur der van een auto naar links moest uitwijken, werd de draad een stuk je meegetrokken. De PLEM-mede- werker G. v. H. uit Ysselsteyn stond op dat moment op de draad en werd onderuit getrokken. Hi.i kwam met zijn achterhoofd op met wegdek te recht en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De bestuurder van de auto heeft niets gemerkt en is doorgereden. Om hulp geschreeuwd Venrays politie werd gealarmeerd door een bewoner van Veltum die in de buurt van Westeinde een ge schreeuw van een vrouw om hulp had gehoord. De Venrayse politie was weldra ter plekke maar kon niets ontdekken, Hoe de omgeving ook werd uitgekamd, gelukkig werd er niets gevonden. Gewonden bij botsingen Onvoldoende opletten van de 53 jarige bestuurder van een personen auto J D. uit het Duitse Wiesbaden was de oorzaak dat de door hem be stuurde auto in botsing kwam met de 21-jarige motorrijder M. G. uit Venray. Bij die botsing liep de mo torbestuurder dusdanige verwon dingen op dat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. De bestuurder van de personenauto was op weg naar het duitse soldatenkerk- hof en bemerkte dat hij te ver was gereden. Hij wilde via de inrit van het tankstation op de Leunseweg de wagen keren juist op het moment dat de motor kwam aanrijden en de bestuurder een botsing niet meer kon voorkomen. de 13-jarige fietser B. G. en de 15 jarige fietser C. S. uit Venray re den op het Molenpad naast elkaar. Tijdens 't rijden kwamen beide stu ren tegen elkaar, de fietsers kwa men te vallen en liepen dusdanige verwondingen op dat ze naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. Bromfietser reed in de Loobeek Door onverklaarbare oorzaak ge raakte een bromfiets te Merselo in de Loobeek. De bestuurder van die bromfiets de 19-jarige A. en de 17- jarige duopassagiere mej. S. hielden van dat avontuur alleen een nat pak over. Aanvankelijk werd gedacht dat het tweetal gewond was. maar de gealarmeerde ambulance behoef de niet in aktie te komen. Ree.ds in de vorige raadsvergade ring heeft het raadslid L. Beterams (progressieve combinatie) fel van leer getrokken tegen het kollege van b. en w. Ook ditmaal ging het „van dik hout zaagt men planken", waar van zelfs de overige raadsleden zich distancieerden. Met name de heren Wijnhoven, Weichs de Wenne, Hu renkamp. Janssen. Aerts en Beter ams verklaarden zich met een derge lijke opsleling niet te kunnen ver enigen. Het talrijke opgekomen publiek had kennelijk weer op een fel ver weer van de raadsvoorzitter gere kend, maar deze liet ditmaal de ti rade van de heer Beterams stilzwij gend over zich heen gaan. Uit deze vergadering noteerden wij verder: tevredenheid van de raad over de antwoorden van.b. en w. op de algemene beschouwing. Veel raads leden zagen hun wensen al vervuld dan wel toegezegd; niet helemaal duidelijk werd wat men gaat doen met- een besluitenlijst Botsing voor politie bureau De 35-jarige bestuurder van een personenauto, v. d. V. uit Meerlo- Wanssum, reed weg van de rechter zijde van de Wilhelminastraat en draaide linksaf de parkeerplaats voor het politiebureau op om achter uit rijdende die parkerplaats te ver laten. Bij dit achteruitrijden reed hij met de linkerzijde van de auto tegen de rechter voorzijde van de op die parkeerplaats staande personenauto van de 29-jarige G. N. uit Venray. Het bleef bij materiële schade. Materiële schade De 28 jarige bestuurder van een personenauto, M. L. uit Venray, reed over de Hubenhof en wilde linksaf de Sanshofstraat inrijden, terwijl de bestuurster van een personenauto, de 38-jarige mevr. H. E.-P. uit Ven ray vanaf de Sanshofstraat rechtsaf de Hubenhof in wilde rijden. De be stuurder van de eerste auto werd verblind door de zon en reed midden op de weg waardoor een botsing ont stond. Alleen maar materiële schade. Dader werd achterhaald Op de kruising van de Hoender straat, Eindstraat, Marktstraat en sing vanaf de Hoenderstraat met zijn Schoolstraat naderde H. P. de krui- personenauto en verleende geen voorrang aan de personenauto welke vanaf de Eindstraat naderde en be stuurd werd door M. v. O. uit Horst. De eerste bestuurder reed na de bot sing door maar kon later worden achterhaald en kreeg een extra pro ces verbaal aangezegd terzake door rijden na een ongeval. van b. en w., óf ter inzage lefl óf wekelijks bij de raadsleden t gen; de oude lagere school in 1 sum wordt afgebroken, opknaj ten behoeve van het vereniginj ven wordt te duur; het kollege heeft geen bezvfl indien de raad zou besluiten tel bouw van een sporthal, zwembaj of manege. Maar de raad moest! de kiezers wel duidelijk makenf dat allemaal gaat kosten; reeds jaren geleden stelde raad geld beschikbaar voor het stel van de St. Goarkapel te Mei A, Nu de jeugd weer vernielingen gericht heeft, vindt de gemeente de dorpsraad maar voor de opki beurt moet zorgen en niet de meente; nieuwbouw van het gemee e huis wordt ter hand genomen, npn hoe, waar en wanneer is nog niet m kend; in een tegenvaller was. dat bouw c.q. inrichting van een m bestuurspost niet door de provi wordt betaald; u een nieuwe gemeentelijke he ig deling ziet men voorlopig niet zit Het tempo van de overheid is i Hi niet naar; j woningbouw in de kleine ker er zal door het kollege positief wor l,É ondersteund, evenals het onderh i9 van wegen en mogelijke aanleg n- riolering. Ook de uitbreiding van centrale antenne systeem blijft aandacht van het kollege houden 1,e S dorpsverfraaing zal meer a id dacht krijgen, alsook beplantin is< langs de wegen, een plan daarv kan de raad op korte termijn te Mi moet zien; a over afvalverwerking kan niets definitiefs gezegd worden. >rc ker is dat geen containers in de k^e nen geplaatst zullen worden. KI destien afval storten blijft een e stige zaak. (Onlangs werden 7 ai wrakken in de bossen aangetroffi de aanleg van een fietspad n El Horst is voor subsidiëring ingebra maar zal wel moeten wachten op definitieve vaststelling van het t im cé van Rijksweg 73; het kollege denkt er niet aan toeristenbelasting in te voeren, opstalrecht voor de Kooyseberg het Zevenbergenpark is geschiedt aandrang van de provincie; een ambulante jeugdwerker niet door de gemeente worden a f gesteld, dat is een taak van het I j| gionale Jeugdcentrum; de subsidie aan de bejaardenv eniging werd verhoogd na een d delijke uiteenzetting door de Hendrix; ongenoegen bij mensen die i sociale uitkering krijgen werd i gekonstateerd, ondanks het grote i rj( toog van de heer Beterams; zonder kommentaar werden slotte de gemeentelijke begrotin* door de raad in zijn geheel goed keurd.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 12