oei dat nou? Sprokkelwerk uit de begrotingbeschouwingen EERSTE CONCERT van CASTENRAYS FANFARE Politie denkt aan scherpere controle tegen drank misbruik ,GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenen POELS Scholenzangfestival zeer geslaagd ebberink Nieuwe direkteur MAVO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Professor J. Loenen overleden Meubelen doch vraagt feitelijk om nieuwe spelregels IJDAG 24 NOVEMBER 1978 Nr. 47 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN fTGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING pij zullen de laatsten zijn, die ont- inen, dat de PSP (pacifistisch so- istische partij) afdeling Venray, roldoende van zich laat horen, en met de regelmaat van een klok de weg timmert. Deze nog vrij ge afdeling die bij de gemeen- ladsverkiezingen bijna 300 stem- op zich wist te vergaren, wat ter te weinig was voor een raads- slaagt er telkenmale in de dacht te trekken, door de vinger eggen op een haar inziens wonde k in de samenleving, zowel van iray, als van de regio en de pro- cie. )at is haar goed recht, of men nu r of tegen is. We hebben per slot rekening in ons land gelukkig vrijheid van meningsuiting. lie vrijheid van meningsuiting idt dan wel in dat men ook kri- kan (terug) verwachten dat nu eenmaal de spelregels orige week heeft genoemde PSP eling, een open brief gestuurd de bewoners van de gemeente ray, inzake de geluidshinder van gbasis De Peel en het „compen- e-concert" door de kapel van de linklijke Luchtmacht. Dit concert ons blad aangekondigd als een dwillconcert, is in de eerste ats bedoeld ter versteviging van goede kontakten tussen de Lucht- cht en de burgerij. In dit kader rden n.l. ook regelmatig excursies r de bases georganiseerd. mag, zo men wil, dat concert op de tweede plaats ook be- ouwen als een compensatie voor a geluidsoverlast die mogelijk ont- rilat wanneer de vliegbasis De Peel ;ebruik is. let deze stelling is de PSP het emaal niet eens. Zij is van me- g dat dit concert wel degelijk een goeding is voor de geluidsover- dat de bevolking ondervindt van vliegtuigen van o.a. de vliegbasis Peel". En het is tegen deze ge- soverlast dat deze partij reeds en dag ook op hoog niveau -iprotesteert. In de bedoelde „open :f' wordt zelfs gekonstateerd dat geluidshinder sinds 1976 eerder is jenomen dan verminderd. Infin, hoe het ook zijn, de PSP ent haar protest kracht te moeten zetten door het aangekondigde eert te gaan boycotten. Zij advi- rt de bewoners van Venray wel gratis kaartjes af te halen, maar naar het concert te gaan. Met 2Éere woorden: de militaire muzi- ïten voor „Jan met de korte ach- "Tnaam" te laten staan; het liefst r een lege zaal lovendien is naast die open brief nog een schrijven gericht aan college van b. en w. en de raads- ;n, met het verzoek stelling te ne- tegen de geluidsoverlast en het mpensatieconcert". Die stelling- ne zou dan moeten bestaan door ?oorbeeld openbaar te maken, dat ■el b. en w. als de raadsleden niet r het concert gaan, als protest te- de geluidshinder. agen ons in gemoede af: et dat nou? Panneer zo nu en dan de vlieg- s „De Peel" wordt gebruikt aj voor oefening, hetzij als uit- ibasis van Volkel hebben de »ers de strikte opdracht de be- wde kommen te mijden. De aan- groute naar de vliegbasis is in >and daarmee destijds reeds zo- ig geprojekteerd, dat er zo wei- mogelijk geluidshinder veroor- ct wordt. Natuurlijk is het star warmlopen van de motoren, een voor Venray ongunstige wind, vrij duidelijk te horen; maar n geluidhoren en geluidshinder och nog wel een groot verschil, is in ieder geval zo, dat van mi- ire zijde alles gedaan wordt om ridshinder te vermijden, en als niet anders kan, zo gering mo lk te doen zijn. f7e leven uiteraard in een modern Iperk van straalmotoren etc. Dat ingt nu eenmaal meer geluid met dan de vroegere propellor-mo- en. Ons lidmaatschap van de vo legt ons ook de verplichting onze verdediging zo perfekt mo- ijk te houden. Dat vereist oefe gen, dat veroorzaakt lawaai. Het >.i. te gek, om daarom b.v. de egbases maar op te doeken. „Wie vrede wil, bereide zich voor op oorlog". ffe zeiden het reeds: de PSP heeft s menige aktie ontketend. Meni- aktie kon ook de goedkeuring gdragen van „andersdenkenden". Ifs een aktie tegen geluidshinder voorzover die onze veiligheid niet gevaar brengt kan onze en an- e goedkeuring krijgen. En mits 1 dergelijke akties op een loyale ze voert. )at men de aktie tegen geluidshin- nu kracht denkt bij te zetten, >r het boycotten van een stel mu- lerende luchtmachtsoldaten, gaat toch wel wat te ver. We vragen nogmaals af: moet dat nou? let laat zich achteraf aan- n, dat bedoelde aktie toch niet het cces zal hebben wat de PSP er h ongetwijfeld van gedacht heeft, enkele uren tijds waren de gratis Vorige week hebben wij op deze plaats een beknopte weergave gegeven van hetgeen de frakties „Samenwerking", „Kerkdorpen", V.V.D. en P.v.d.A. bij monde van hun voorzitters naar voren hebben gebracht naar aanleiding van de begroting voor het jaar 1979. Fraktievoorzitter drs. G. Beterams hulde zich op de avond van de algemene beschouwingen in stilzwijgen. Waarschijn lijk, dat hij straks, na het antwoord van b. en w. nog zijn zienswijze zal laten blijken. Het is uiteraard een onmogelijke opgave de 48 voorgelezen vellen papier in extenso over te nemen. Na hetgeen wij vorige week hebben geschreven willen wij ons ook deze week beperken, tot de krentjes uit de algemene be schouwingen-mik, opdat men een indruk krijgt van de gemaakte opmerkin gen en wensen van de vier frakties naar aanleiding van het gemeentelijke huishoudboek voor volgend jaar. De heer Den Brok, sprekende na mens „Samenwerking" liet het licht schijnen op het milieubeleid, dat steeds meer als een rode draad zal lopen door alles wat op het gebied van openbare en niet openbare voor zieningen moet worden gerealiseerd. De fraktie wil in deze het Senioren convent de voorzitters van de frakties een belangrijke rol laten spelen omdat het milieubeleid in fei te in geen enkele raadscommissie expleciet aan de orde kan worden gesteld. Sprekende over „milieu" kon de heer J. Reintjes van de Kerkdorpen- fraktie het niet nalaten de kwestie „Koeien van van Dijck" ter sprake te brengen. Het bevreemdde hem steeds meer, dat de onderzoekers nog steeds niet met het rapport boven tafel zijn gekomen. „De heren onder zoekers moeten haast maken of toe geven aan hun onkunde, want vast staat, dat deze dieren ziek, doodziek, waren", aldus de heer Reintjes. Ook de heer J. Konings informeer de namens de P.v.d.. zijdelings naar deze kwestie naar aanleiding van een radio-uitzending van de R.O.Z. Hij wilde weten of de toen gegeven verklaringen juist waren en of er ALS KWALITEIT EN PRIJS OOK BELANGRIJK ZIJN I I h"1 'bonTntorToi ir/*> Leunseweg 6 Venray telefoon 04780 - 4392 Te Leiden is vorige week maan dag plotseling, op 58-jarige leeftijd overleden, de oud-Venrayer J. H. M. Loenen, hoogleraar in de wijsbegeer te aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Professor Loenen werd geboren en getogen in Venray Henseniusstraat 6. Na zijn gymnasiale opleiding stu deerde hij aan de universiteit in Nij megen, waarna hij in 1951 te Am sterdam zijn doctoraal examen deed in de letteren en wijsbegeerten. Als hoogleraar te Leiden had hij een zeer werkzaam en welbesteed leven, waardoor zijn plotseling heen- gana des te meer als een groot ver lies werd beschouwd. Was U al bij in Hors! Speciaal adres voor massief eiken meubelen toegangskaartjes voor het concert „uitverkocht", en men had aan de schouwburgkassa helemaal niet de indrük dat hier sprake was van een „georganiseerde" uitverkoop. Kenne lijk weet het publiek onderscheid te maken tussen een goed concert en geluidshinder Overigens verwijzen wij belang stellenden naar het programma van het goodwill-concert, dat elders in dit blad is opgenomen. informatie wordt achtergehouden over het leggen en herleggen van een buis. De voorgenomen renovatie van de woningen Maasheseweg/St. Odastraat en Willemstraat mag rekenen op de volledige steun van Samenwerking. Wat betreft de eventuele nieuwbouw in Desselke drong de heer Den Brok aan op een tijdige start bij het ma ken van de plannen en dat de bewo ners van Wit Desselke in de vroegste fase worden ingeschakeld, zodat zij niet opnieuw een lange periode van onzekerheid over hun woontoekomst behoeven mee te maken. De Kerkdorpenfraktie zag de reno vatie van de woningen aan de Maas- heseweg en omgeving niet zitten om dat zij eerst geïnformeerd wilde worden over kosten, resultaat en huur. De P.v.d.A. is tevreden met deze renovatie als de bewoners deze ac cepteren. Volgens de heer Konings wordt het dan wél een mooi hoekje van Venray, dat met een aantal be jaardenwoningen compleet gemaakt kan worden. Bij de sloop over enkele jaren van' de 56 Oud-Desselkewoningen plaats te de heer Konings zijn twijfels, om dat hij niet wist welke garanties aan de bewoners wordt geboden. Hij vroeg of de sociale konsekwenties wel door het college worden over zien. Uit de P.v.d.. hoek kwam de wens naar voren om aandacht te schenken aan de bouw van woningen voor grote gezinnen, die thans in te klei ne woningen zijn ondergebracht. Overigens liet deze fraktie ook weten tegen het plan Vlakwater II te zijn omdat hier sprake is van on rechtvaardige verdeling van ge- meenschapsgrond. In Landweert 160-200 m2 voor een woning, in Vlakwater van 600 tot 1600 m2. Dat het bestek voor de in de bin nenring ontbrekende noord-tangent (de doortrekking van de Stationsweg tussen-kerk en voormalig Jerusalem- complex) thans wordt uitgewerkt, kon de instemming van Samenwer king niet krijgen. „Wij vinden dat deze omstreden zaak nog eens en wel spoedig ter dis cussie moet worden gesteld om in derdaad „te toetsen" of de argumen ten, die destijds tot de projektie van deze weg hebben geleid, hun geldig heid nog steeds hebben behouden", stelde de heer Den Brok. De Kerkdorpenfraktie liet zich in ongeveer gelijke zin uit. Namens de P.v.d.A. zei de heer Konings: „Hopenlijk komt tijdens de heroverweging van de Noordtangent deze niet voor uitvoering in aanmer king". Het verkeer in zijn algemeenheid kreeg ook de aandacht in de algeme ne beschouwingen. Samenwerking pleitte voor ruimte en veiligheid voor wandelaars en fietsers, voor in validen, ouderen en kinderen. Wees op de parkeerproblemen, de ver keersafwikkeling in het centrum en de bewegwijzering binnen en buiten de kom. In ongeveer dezelfde geest liet de heer Reintjes zich uit. De heer Konings vond, dat de kruispunten na het plaatsen van ver keerslichten te weinig dynamisch waren, hetgeen volgens hem niet nodig was bij het technisch gekozen systeem. Ook hij noemde de beweg wijzering van de kerkdorpen een ur gente zaak. Met verbazing had Samenkerking kennis genoemen van de mededeling van G.S. dat de rijksbijdrage geen ruimte laat voor realisering van fietspaden langs secundaire en ter tiaire wegen, De fraktie vroeg zich af welke criteria worden aangelegd om prioriteiten vast te stellen. De heer Thijssen, voorzitter van de V.V.D. fraktie herinnerde het col lege er aan, dat zijn fraktie de aan koop van 't voormalige gymnasium gebouw van de Paters Franciscanen een onverantwoorde aankoop vond. Hij drong er bij het college op aan de mogelijkheid tot verkoop te on derzoeken. Deze fraktievoorzitter duidde op een volgens hem beangsti gend Venrays probleem: de invloed van de ambtenaren op het gemeente lijk beleid, dat volgens hem „onge past groot" is. Hij stelde: „Het beleid in Venray vindt zijn oorsprong achter bureaus in plaats van in het brein van de daarvoor geroepen politici", en „He laas is het nu zo, dat deze of gene ambtenaar gedijt in zijn beleidsbepa lend werk. met als funest gevolg, dat de dienstbaarheid plaats maakt voor eigengereidheid". Hij pleitte de om mekeer dat b. en w. het beleid trek ken en vervolgens de ambtenaren uitnodigen om de formele fundamen ten te leveren voor het gekozen en aan de raad ter beoordeling voor te leggen beleid. „Onze dagelijkse bestuurders zoe ken hun wil bij de ambtenaren, me neer de voorzitter, waar geen wil is, is-ie weg", aldus de heer Thijssen. MAKELAARSKANTOOR Het j.l. zondag gehouden zangfes tival voor de Venrayse scholen is ge wonnen door het koor van de Petrus Bandenschool. Onder leiding van de heer J. Stevens legde dit koor in een afgeladen volle schouwburgfoyer be slag op de wisselbeker en een bedrag van honderd gulden. Op de tweede plaats eindigde het koor van Coninxhof onder leiding van de heer Arts en de derde prijs was voor de Lucia- èn Hensenius- school o.l.v. de heer Simons. De jury konstateerde een verbete ring van het muzikale peil van de deelnemende schoolkoren. De zeven koren vertolkten naast een lied naar keuze als verplicht werk een liedje over „het geitje van vrouw Minte". COMMENTAAR Uiteraard hebben wij alle waarde ring voor het werk van de jury, dia de niet gemakkelijke taak had drie winnaars aan te wijzen uit de ze ven deelnemende scholen. Algemeen was men dan ook van oordeel, dat de beste hebben gewonnen. Maar toch blijft er, na het beluis teren van de prestaties en na het uit reiken van de prijzen ergens een on bevredigend gevoel hangen. Immers: het hele gebeuren wordt gepresen teerd als een „SCHOLEN ZANG FESTIVAL", met andere woorden 'n zangfestival voor SCHOLEN. Maar in de meeste gevallen worden het verplichte nummer en het vrije nummer gepresenteerd door KOREN van scholen. Grote scholen, zoals Coninxhof, kunnen gemakkelijk goed stemmen- materiaal „recruteren" uit meerdere vijfde en zesde klassen. En heeft men goed stemmenmateriaal, dan heeft men uiteraard ook een goed (school) koor. Scholen uit de veelbesproken „klei ne kernen" hebben (nog) de moed zich te presenteren met één totale vijfde en zesde klas, zonder uitge zochte stemmen, maar wél als school. Bewondering mogen we zeker heb ben voor een kleine school als die van Heide, die met de vijfde cn zes de klas voor de jury trad, gecomple teerd met eigen blokfluitorkest en een eigen „Hedse" compositie als vrij nummer, dat zelfs een goede mee zinger werd We hebben de indruk, dat zo'n Bernadetteschool juist de goede be tekenis van een scholen zang-festival benadrukt. Maar zij rolt buiten de prijzen, omdat grote scholen nu een maal een ruimere keuze van stem menmateriaal hebben. Misschien dat volgend jaar door de organisatoren kan worden gedacht over een categorie „kleine scholen", waardoor wellicht de deelname van kleinere scholen aantrekkelijker wordt, 't zou jammer zijn, wanneer een dergelijk festival alleen bedoeld zou zijn voor de grote scholen. Op de foto het schoolkoor van Helde Na ruim een jaar van thuisoefe- ning, repetities en muziekstudie, treedt Fanfare Dorpsklank uit Cas- tenray voor het eerst naar buiten met een concert, dat mede verzorgd zal worden door de fanfare „St. Ca- tharina" uit Leunen-Veulen-Heide o.l.v. Antoon Schellens uit Venray. Het concert, dat mede gegeven wordt in het kader van het 1-jarig bestaan, zal gehouden worden op za terdag 25 november in het gemeen schapshuis te Castenray. Aanvang 20-00 uur. Voor deze vuurproef hebben zowel dirigent Jan Bartels als de leden zich door gestaag oefenen voorbereid en deze presentatie aan de Casten- rayse bevolking kan moeilijk anders dan een succes worden, mede gezien het aantrekkelijke programma dat beide korpsen te bieden hebben. Uiteraard is de Castenrayse Fan fare in dit programma nog slechts een bescheiden rol toebedeeld, maar het begin is er in iedergevèl. Van de 42 musicerende leden die het korps momenteel telt, is op een enkeling na vorig jaar iedereen be gonnen zonder enige muzikale ken nis. In dit licht bezien mag men na tuurlijk niet verwachten dat alle muziekstukken vlekkeloos uitge voerd zullen worden, maar daar is het de Castenrayers ook niet om be gonnen. Bestuur en leden zien dit optreden meer als een dankbetuiging aan de dorpsgemeenschap, die zich bereid toonde zoveel offers te bren gen in geld. tijd en arbeid, zodat de ze Fanfare werkelijkheid kon wor den. Het is zonder meer duidelijk dat Castenray trots mag zijn op deze prestatie. Om Fanfare „St. Catharina" vol doende plaats te kunnen bieden, heeft men de bühne van het toch al erg kleine Castenrayse Gemeen schapshuis moeten uitbouwen. Het aantal beschikbare plaatsen voor het publiek is daardoor beperkt gewor den, een ongemak dat men voor lief zal moeten nemen. Intussen hoopt de Castenrayse vereniging echter vurig, dat de zaal van het Gemeenschaps huis ooit nog eens uitgebreid zal worden, zodat bij dergelijke en an dere evenementen niemand wegens plaatsgebrek teleurgesteld hoeft te worden. Na het concertgedeelte zal de avond verder worden voortgezet met de vrolijke klanken van blaaskapel „Die Fröhliche Rübensammler" o.l.v. Wim van Osch uit Leunen. LAATSTE NIEUWS NET BINNEN skai-leren broeken met strakke pijp voor 69,50 in Venray bij Markstraat hoek Schoolstraat Met ingang van 1 april 1979 is tot direkteur van de MAVO te Venray benoemd de heer L. Smits, thans di rekteur van de MAVO te Zundert. De nieuwe direkteur is 47 jaar oud en heeft zitting in het hoofdbestuur van de MAVO in Nederland. Woensdag vond de kennismaking met het lerarenkorps plaats, waarbij bleek dat het bestuur met die benoe ming een goede keus had gemaakt. Op 31 maart zal de huidige direk teur, de heer P. Janssen, afscheid nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De Venrayse politie overweegt strengere maatregelen te treffen te gen chauffeurs die na het nuttigen van te veel glaasjes bier en borrel tjes toch de euvele moed opbrengen om achter het stuur te kruipen en daarmee hun eigen en andersmans veiligheid op een onverantwoorde manier in gevaar brengen. Die stren gere maatregelen zouden dan kun nen bestaan uit een intensievere controle, speciaal op die tijden waar van men intussen weet dat dan de alcohol rijkelijker vloeit als normaaL En het zijn heus niet alleen de auto bestuurders die daar het „slacht offer" van zullen worden; ook de bromfictsbestuurders zullen bij deze strengere controles betrokken wor den. Dat zulks inderdaad wel nodig is, moge blijken uit onderstaande „bloemlezing" van geconstateerde overtredingen in onze gemeente, over een tijdsbestek van enkele da gen. Een 21-jarige autobestuurder uit Maashees, komende uit de Post- straat, dacht met zijn beneveld brein nog vlug de Julianasingc! te kunnen oversteken, ondanks een daar nade rende personenauto, bestuurd door de 33-jarige P. W. uit Venray. Na tuurlijk lukte die haastige oversteek niet. en beide auto's botsten tegen el kaar. De bestuurder en een 15-jarige passagier moesten met verwondin gen naar het ziekenhuis worden ver voerd, evenals de echtgenote van de tweede bestuurder. Zij kon echter na onderzoek huiswaarts keren. De Maashese bestuurder moest vanwege geconstateerd drankgebruik de bloedproef ondergaan. Eten bestuurder die te diep in het glaasje had gekeken, wilde juist in zijn auto stappen toen de politie hem controleerde. Hij kreeg een rij verbod opgelegd en koos daarom maar de veilige weg van een taxi. Ook op de Julianasingc! was de' politie juist op tijd om een bestuur- der voor 12 uur een rijverbod op te leggen. Ook deze meneer was zo ver- standig daaraan gevolg te geven en ging te voet huiswaarts. Eveneens op de Julianasingel trof de politie een autobestuurder, aan, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. De kon- taktsleutels zaten al in het slot, maar de politie vond het toch maar beter het heerschap mee naar het bureau te nemen en ter ontnuchtering op te sluiten, 's Morgens kon de man weer vertrekken, met de aanzegging dat procesverbaal wegens openbare dronkenschap zal worden opge maakt. Op de Witte Venncweg te Oos trum werd een 42-jarige autobe stuurder uit Bergharen aangehou den, die te veel gedronken had. De blaasproeven waren positief, zodat hij een bloedproef moest ondergaan. Procesverbaal was het gevolg. Datzelfde gebeurde ook in de Schoolstraat. Ook hier positieve blaasproef en bloedproef. De be stuurder kreeg eveneens een proces verbaal aangezegd. Nogmaals op de Julianasingel. Hier kontroleerde de politie een 32- jarige bestuurder uit Nistelrode. De eerste blaasproef was positief, de tweede negatief. Dat was in ieder geval genoeg voor een rijverbod van 8 uren. Op de Langstraat was mogelijk het benevelde brein van een 21-jari ge autobestuurder oorzaak dat hij een lichtmast niet zag en er prompt tegenaan reed, Blaas- en bloedproef waren ook hier weer positief, zodat een procesverbaal zal volgen. Een 32-jarige bestuurder van een personenauto ramde met zijn auto een verkeersbord nabij het par keerterrein aan de Julianasingel. Blaasproeven en de bloedproef wa ren het gevolg en met een rijverbod en de aanzegging dat procesverbaal terzake het rijden onder invloed zal worden opgemaakt, werd hij huis waarts gezonden. Een bestuurder van een brom fiets had ook te veel aan Bachus ge offerd, waardoor hij een geparkeer de auto niet zag staan. De bromfiets botste prompt tegen die auto. De bromfietser werd bij die botsing dusdanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Een procesverbaal terzake het rijden onder invloed werd hem aangezegd. Een 19-jarige bestuurder van een bromfiets kreeg wegens drank gebruik een rijverbod opgelegd. vervolg: eerstvolgende tekstpagina

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1