GEMEENTEPRAAT Duitsers herdachten hun doden Twee ereburgers in Meerlo-W anssum NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte. Bureau Voorlichting De sfeervolle zaal Linders-Volleberg 3 V*> insdag openbare raadsvergadering Volgende week dinsdag 28 november a.s. wordt in de kantine van het gemeentehuis de maandelijkse openbare vergadering van de gemeenteraad gehouden. Aanvang 19.00 uur. Een be langrijk voorstel op de uit eenendertig punten bestaande agen da is de vaststelling van het Educatief Plan en het programma van activiteiten 1979. Na afloop van deze openbare bijeenkomst wordt aan het aan wezige publiek de gelegenheid gegeven met het college van b. en w. en de raadsleden van gedachten is wisselen over de genomen besluiten. gen nabij voetgangersoversteek plaatsen; idem van een krediet van 18.570 voor het doen van aanschaffingen t.b.v. de gemeentepolitie; Wijziging van de verordening op de heffing van een baatbelasting in verband met de aanleg van trot toir St. Catharinastraat, St. Apol- loniastraat en Kapelweg te Leu nen. Ter wille van de billijkheid heb ben b. en w. de raad voorgesteld de verordening zodanig te wijzi gen, dat-behalve de gebouwde on roerende goederen ook de onge bouwde onroerende goederen in de baatbelasting worden meege nomen. Ook de baatbelastingverordenin gen i.v.m. de uitbreiding in 1976 van het aardgasnet op de kerk dorpen Oirlo, Smakt, Merselo en Ysselsteyn zullen moeten worden gewijzigd. Verhoging plaatselijke belastin gen en tarieven (zie hiervoor el ders op deze pagina); aanpassing tarieven gemeentelij ke sportaccommodaties. Deze tarieven zullen ten opzichte van vorig jaar met 3%°/o worden verhoogd vaststelling winkelsluitingsveror dening (zie hiervoor elders op de ze pagina); overdracht zuiveringstechnische werken en vestiging erfdienst baarheid in verband met het bin nenkort gereedkomen van de zui veringsinstallatie; verkoop kavel bouwgrond, gele gen op de hoek Landweertweg/ Akkerweg, aan de heer G. P. M. Goumans; vaststelling educatief plan en programma van activiteiten 1979; (zie hiervoor elders op deze pa gina); beschikbaar stellen van een kre diet ten behoeve van het aan schaffen van een tractor voor het sportpark „De Wieën". e vergadering begint met een lal onderwijszaken, zoals: iet verlenen van medewerking voor het aanschaffen van een Orff-instrumentarium t.b.v. de jasisschool te Ysselsteyn; dem voor het aanschaffen van neubilair, leer- en hulpmiddelen .b.v. de basisschool Vredepeel; iet beschikbaar stellen van gei len voor aanschaffing van meu- lilair t.b.v. de openbare kleuter- in basisschool „De Keg"; dem voor het aanstellen van een rakleerkracht huishoudkunde ten jehoeve van de afdeling voortge- set buitengewoon onderwijs van ,De Essel"; roorstel tot delegatie van de ■aadsbevoegdheid naar het colle- ;e* i.v.m. in het beroep gaan bij de Kroon van de beslissing van üed. Staten door vijf schoolbe- ituren inzake de vaststelling van de uitgaven van het openbaar Jeuteronderwijs 1976; vaststelling van diverse onder wijs vergoedingen over het jaar 977; voorlopige vaststelling van de be dragen voor het kleuteronderwijs; wijziging van de rechtspositie regeling van het gemeenteperso- ïeel; iet aangaan van vaste geldlenin gen ter financiering van kapitaal uitgaven tot een maximumbedrag ran 15.000.000,—; iet verlenen van een algemene machtiging aan b. en w. tot het opnemen van tijdelijk kasgeld in 1979 tot een maximum bedrag van 20.000.000,—; aanpassing gewone dienst van de begroting 1978 (derde maandelijk se aanpassing); iet beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. 112.00,t.b.v. de verbreding van de spoorwegover gang in de Mgr. Hanssenstraat te Oostrum; idem van een krediet van 28.550 voor het treffen van voorzienin- Educatief plan en programma a.s. dinsdag in de gemeenteraad oals bekend is het streven van de jjksoverheid er op gericht om de erantwoordeiykheid voor het pelzqnswerk te verleggen van het ijk naar de gemeenten. len van de belangrijkste conse quenties hiervan is, dat in de toe- omst de gemeenten rechtstreeks obsidie verlenen aan instellingen n organisaties op het terrein van et welzijnswerk. De gemeenten uilen/kunnen in de te verstrekken nbsidies een bijdrage ontvangen an het Rijk, mits een aanvraag in ezen gedaan wordt. laar de toekomst gericht, is het de edoeling dat deze beleidswijziging lich voltrekt op het totale terrein an het zogenaamd specifiek wel- ijn. Dit terrein wordt algemeen langeduid met de begrippen zorg, ducatie en recreatie. )it proces zal uiteindelijk zijn be- g krijgen in de wet op de bevor- ing van het specifiek welzijn, ook aangeduid met Kaderwet specï- welzijn. n afwachting van deze wet is het k gestart met het invoeren van csbijdrageregelingen voor bepaal- deelterreinen van het welzij ns- rk. !en van deze rijksbijdrageregelin- heeft betrekking op het onder- •1 vormings- en ontwikkelings- rk voor volwassenen. Deze rege- g is reeds officieel ingegaan per uli 1976, zij het dat voor de jaren 16 en 1977 nog een overgangsrege- g van toepassing was. )e rijksbijdrageregeling schrijft or dat de gemeenten voor het ver- jgen van een bijdrage in haar isidies: een meerjarenplan moeten op stellen. In dit plan moet o.a. aangegeven worden op welke wijze: na een verkenning van de be staande situatie; een samenhangend patroon van voorzieningen/activiteiten; als aanbod op de behoeften van de bevolking, t voor de komende jaren ge realiseerd kan worden. een jaarprogramma moet opstel len. In dit jaarprogramma moet o.a. heel concreet aangegeven wor den: wie bepaalde activiteiten uit voert en voor wie; welke activiteiten prioriteit verdienen; op welke wijze deze activitei ten financiële steun verleend wordt. Per 1 januari 1979 zal ingevoerd arden de rijksbijdrageregeling so- al/culturele activiteiten. Door de gemeenteraad werd in ni 1977 besloten een werkgroep te rmeren die bovengenoemd plan en ogramma zou voorbereiden. Omdat tijd dit niet toeliet, werd na over- g met het college besloten af te ïn van een plan en programma t»r 1978, temeer ook omdat de reeds ldende rijkssubsidies op een ande- wijze veilig gesteld konden wor- D. hans wordt de raad een plan voor 1979 en volgende jaren en een programma voor 1979 ter vaststel ling aangeboden. Samenvattend wordt voorgesteld akkoord te gaan met: de uitgangspunten en aanbevelin gen van het plan; de voorgestelde structuur waar binnen plan en programma's ver der ontwikkeld kunnen worden. Met betrekking tot dit laatste stelt het college tevens voor de huidige werkgroep te belasten met het voorbereiden en uitwer- ken van nadere voorstellen in de zen; het streven om, vooral ook gelet op de regionale instellingen, te komen tot een regionale afstem ming en overleg. PROGRAMMA Hetgeen gesteld is met betrekking tot het plan heeft begrijpelijk ook zijn consequenties voor het pro gramma, aldus b. en w. die voorop willen stellen, dat dit programma op veel punten aanvechtbaar is. Dit geldt zowel voor de keuzen die gemaakt zijn als ook voor de basis waarop de te verlenen subsidies zijn vastgesteld. Dit betekent dan ook, dat aan het programma voor 1979 geen enkele consequentie of toezegging naar de verdere toekomst ontleend kan wor den. Hierover heeft het college ook ten opzichte van de betrokken orga nisaties geen twijfel laten bestaan. Verheugend vindt b. en w. in dit op zicht wel, dat uit vóór-overleg met deze organisaties is gebleken dat zij zich hiermee konden verenigen. Ten aanzien van een te verwach ten rijksbijdrage voor de activiteiten die tot nu toe geen rijkssubsidie ont vingen, legt het college weinig opti misme aan de dag. Het gaat er dan ook van uit, dat de financiële consequehties, verbon den aan dit programma, geheel door de gemeente zelf gedragen moeten worden. Gezien de verhoudingen tussen de subsidies aan de verschillende soor ten organisaties, hebben b. en w. ge meend dat het verantwoord was de raad voor te stellen een extra bedrag uit de gemeentebegroting ad 25.000 afgerond beschikbaar te stellen. Aan de vereiste inspraakprocedure is zo zorgvuldig mogelijk vorm ge geven. Het college is wel van mening, dat in de toekomst gezocht zal moeten worden naar mogelijkheden om de bevolking bij voorbereiding en uit werking van plannen en program ma's nauwer te betrekken. Informatie-avond voor bewoners van Smakterheide Binnenkort zal de Venray- se standplaats voor woon wagens aan de Spurkter- weg gereed komen. In de komende maanden zullen dan ook de woonwagens, welke tijdelijk een plaats hebben gekregen op het terrein van de voormalige camping „Vlakwater" naar de nieuwe standplaats wor den overgebracht. Het gemeentebestuur stelt het op prijs voor de bewoners van de wijk Smakterheide een informatie-avond te houden. Deze wordt gehouden op donderdag 30 november a.s. om 8 uur in de kantine van het gemeentehuis. Alle wijkbewoners worden hierbij uitgenodigd. Zij zullen ruimschoots de gelegenheid krijgen vragen te stellen over dit voor de wijk nieuwe woon- buurtje. Gedeeltelijke afsluiting van Noordsingel en Maasbeseweg In verband met het aansluiten van de riolering van de Smakterweg op die van de Maasheseweg, zal het verkeer enige hinder ondervinden. Vanaf maandag 27 november a.s. zal gedurende één week het verkeer op de Noordsingel en de Maasheseweg over één weghelft worden geleid. De doorgang zal echter door middel van een tijdelijke verkeerslichtinstalaltie worden geregeld. Verhoging van plaatselijke belastingen en tarieven Omdat de regering besloten heeft het maximum van de toelaatbaar ge achte stijging van de overheidstarie- ven voor 1979 te bepalen op 3%Vt ten opzichte van 1978, zullen ook in Venray met ingang van 1 januari a.s. de plaatselijke belastingen en ta rieven met dat percentage omhoog gaan, zo de raad hiertoe in de ver gadering van a.s. dinsdag besluit. ONROERENGOEDBELASTING - Het tarief, dat in 1979 zal gaan gel den bedraagt 3,70 per 3.000, economische waarde ten laste van de gebruikers en 4,65 ten laste van de eigenaren. De gemeente blijft hiermee nog ver beneden de maxi maal mogelijke bedragen. REINIGINGSRECHTEN - Bedroeg in 1978 het reinigingsrecht 54,60 in 1979 zal 56,50 per gebruiker wor den geheven. Ondanks deze verho ging blijft er volgens de begroting nog een nadelig saldo op de kosten van de gemeentereiniging. TARIEVEN STORTPLAATS - Na de verhoging met 3%#/o zullen de volgende tarieven van kracht wor den voor het zelf storten van vuil op de gemeentelijke stortplaats in het Venrays Broek: een vrachtauto m. aanhanger 30,75 een vrachtauto met een laad vermogen van 3 ton of meer, al dan niet met container 16,75 een vrachtauto met een laad vermogen tot 3 ton 11,50 een tractor m. aanhangwagen 11.50 een paard met kar of wagen 11,50 een bestelauto of een perso nenauto met aanhanger 7, een personenauto 2, HONDENBELASTING - Deze be lasting bedroeg in 1978 37,per hond en 148,per kennel. Voor 1979 zullen deze bedragen 38,30 resp. 153,20 worden. MARKTGELDEN - Het tarief van het marktgeld wordt verhoogd van 0.90 naar 0.95, maar desondanks kosten de markten de gemeente in 1979 nog 24.000,—. BEGRAFENISRECHTEN - Voor het begraven etc. zullen de volgen de tarieven van kracht worden: voor het begraven van een lijk 140,— 135,—) voor het opgraven van een lijk 140,— 135,—) voor een huurgraf 640,620, voor het plaatsen van een grafteken 70,68,—) voor het afbreken van een monument 70,68, voor het herplaatsen van een monument 70,68, voor het gebruik van de aula 35,— 32,—) Vergadering Commissie van Cultuur Vorige week werd aangekondigd, dat de commissie voor cultuur voor het eerst in haar nieuwe sa menstelling btfeen zou komen op 21 november om 20 uur ten ge meentehuize. Gebleken is, dat het aanvangstijd- stip van 20 uur niet zadonig is ge kozen, dat alle leden dan aanwezig kunnen zijn. Daarom is het aan- vangsuur vervroegd tot 19.00 uur. Dit. omdat het belangrijk wordt ge acht, dat voor deze eerste vergade ring alle leden aanwezig zijn voor de kennismaking. Zoals bekend wordt op deze com- misisevergadering het ontwerp bi bliotheekplan en de begorting van de bibliotheek voor 1979 besproken. Vrijstellingen van de winkelsluitings verordening In juni j.l. heeft de gemeenteraad de nieuwe winkelsluitingsverorde ning vastgesteld. Deze verordening heeit niet de vereiste ministeriële goedkeuring gekregen op enkele punten waar het de vrijstellingen betreft. Daarom wordt de raad voorgesteld de vrijstellingsverorde ning opnieuw vast te stellen in verband met enkele daarin aange brachte wijzigingen. De verboden, vervat in de Winkel sluitingswet (om een winkel geopend te heooen, de markt- en straatnan- del ot een andere vorm van detail handel uit oetenen) gelden niet: a. van 9 tot 18 uur op vastenavond zondag, voor zover het betreit de verkoop van consumptie-artike len, bloemen en carnavalsartike len; b. van 9 tot 24 uur op de dagen, waarop in Venray-kom of in een der kerkdorpen kermis wordt ge houden, voor zover het betreft de verkoop van consumptie-artike len, bloemen en kermisartikelen, doch uitsluitend voor dat gedeelte van de gemeente waar de kermis wordt gehouden; c. van 8 tot 17 uur voor het kerk dorp Smakt op de zondagen in de maanden maart tot en met sep tember, voor zover het betreft de verkoop van religieuze artikelen, souvenirartikelen en bloemen; d. voor zover het betreft de verkoop van versnaperingen, speelgoed, fruit, bloemen en planten binnen een straal van 300 m. van het St. Elisabeth-ziekenhuis en de psy chiatrische verpleeginrichtingen St. Servatius en St. Anna, gedu rende een half uur vóór de aan vang van de algemene bezoek uren tot aan het einde daarvan; e. voor zover het betreft de verkoop van bloemen, planten en souve nirartikelen (ten behoeve van het Duits verzamelkerkhof te Yssel steyn) binnen een straal van 300 m. van een begraafplaats, gedu rende een half uur vóór de aan vang van de algemene bezoek uren tot aan het einde daarvan; f. voor de verkoop in een tot kam- peercentrum behorende winkel, van 17 tot 19 uur op zaterdag en van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur op zondag, Nieuwjaarsdag, tweede Paasdag, Hemelvaartsdag, tweede Pinksterdag, eerste en tweede Kerstdag en op de dag, waarop de verjaardag van de Ko ningin wordt gevierd, doch uit sluitend indien het kampeercen- trum als zodanig is geopend. Deze verordening treedt in wer king op een door burgemeester en wethouders nader te bepalen tijdstip. Bekendmaking te Ysselsteyn verkeersmaatregelen Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend, dat zij bij hun besluit van 1 november 1978 nr. 1695 waarbij besloten is met ingang van 6 november t.m. 4 de cember 1978 of zoveel korter of lan ger als in verband met de werk zaamheden mogelijk dan wel nood zakelijk is: I. door het plaatsen van borden 11 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens de Timermannsweg voor het gedeelte gelegen tussen de Paardekopweg en de Pioniersstraat af te sluiten voor alle verkeer behalve voetgangers; II. voor zover genoemde werk zaamheden dit toelaten en de veilig heid van personen of goederen niet in gevaar wordt gebracht ontheffing te verlenen van de onder I genoemde verkeersmaatregelen ten behoeve van bestuurders van motorvoertui gen op meer dan twee wielen: a. wanneer zij woonachtig zijn of hun bedrijf uitoefenen aan de on der I vermelde weg en de woning of het bedrijf niet langs een an dere weg met het door hun be stuurde motorvoertuig kunnen bereiken; b. wanneer zij het motorvoertuig besturen in opdracht of met toe stemming van de onder a. ver melde personen en onder aan die personen gestelde voorwaarden; c. wanneer aangetoond of aanneme lijk gemaakt kan worden dat zij gedurende de tijd dat de onder I genoemde verkeersmaatregel geldt gebruik moeten maken van de onder I vermelde weg voor het laden en lossen van goederen of voor het verrichten van noodza kelijke werkzaamheden met het door hen bestuurde motorvoer tuig en deze aktiviteiten niet of bezwaarlijk op andere wijze kun nen verrichten. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit gepubliceerd is beroep aantekenen. Het beroepschrift wordt aan de Koningin gericht en ingediend bij de Commissaris van de Koningin. Venray, 20 november 1978 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. GLITTERLAMPEN inleveren bij brandweer Nu door krantenpublikaties be kend is geworden, dat z.g. „glit- terlampen" mogelijk gevuld kun nen zijn met een levensgevaar lijke vloeistof, zijn bij de ge meentelijke vrijwillige brand weer van Venray al diverse lam pen ingeleverd door verontrus te mensen. Deze sierlampen kunnen mo gelijk een giftige vloeistof be vatten. Het gaat om z.g. glitterlampen. Op een voet, die een lampje bevat, is een glaskolom gemonteerd, gevuld met zilverpapieren strookjes, die in een vloeistof door verwarming van de lamp heen en weer worden be wogen en daardoor een glittereffect geven. In België overleed een jongen nadat hij de giftige damp had inge ademd van de vloeistof uit een kapot gevallen glitterlamp. Ook in Neder land zijn al diverse mensen ziek ge worden van deze dampen. De vloeistof kan tri- of tetrachloor- ethyleen bevatten. Als die vloeistof in contact komt met de huid, ont staat irritatie en een brandend ge voel. De damp kan leiden tot be dwelming, hoofdpijn, ademhalings problemen en lever- en nierbescha digingen. Als de vloeistof (b.v. door kort sluiting in de lamp) in brand raakt, komt bovendien giftig fosgeengas vrij. In verband met het gevaarlijke karakter van deze lampen wordt het dringend advies gegeven deze lam pen NIET te kopen en de reeds ge kochte lampen by de brandweer in te leveren. Hiervoor kan men op werkdagen terecht in de brandweer kazerne Acaciastraat van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 16.30 uur. Afsluiting kruispunt Oude Oostrumseweg Julianasingel Met ingang van dinsdag 28 novem ber a.s. wordt het kruispunt Oude OostrumsewegJulianasingel voor ongeveer één week voor alle ver keer afgesloten. Dit in verband met de reconstructie van dit kruispunt. Na openstelling is de laatste fase in de reconstructie van de Paterslaan afgesloten en kan een belangrijk ge deelte van de z.g. „Binnenring om Venray-kom" 'gaan functioneren Het kruispunt Paterslaan-Leunse- weg gaat met ingang van dinsdag 28 november weer voor het verkeer open. Het verkeer, komende vanuit de richting Leunen met het centrum als bestemming kan dan gedurende de afsluiting van het kruispunt Oude Oostrumseweg-Julianasingel gebruik maken van de Leunseweg en de Pa- tersstraat. De verkeersdeelnemers dienen er terdege rekening mee te houden, dat het verkeer, komende uit de richting Leunen met het centrum als bestem ming, VOORRANG MOET GEVEN aan het verkeer op de Paterslaan en Oude Oostrumseweg. Gedurende de afsluiting van het kruispunt JulianasingelOude Oos trumseweg zal de bus de volgende route rijden: Prins Bernhardstraat - Prinses Beatrixstraat - Oude Oos trumseweg en Zuidsingel. Na openstelling van het kruispunt zal de bus weer via de Oude Oos trumseweg en Leunseweg rijden, doch de halte bij de Paterskerk is blijvend opgeheven. Nadere inlichtingen over een en ander zijn verkrijgbaar ten gemeen tehuize, afd. III-B, tel. 04780-3838 toestel 320. Openstelling van het gemeentehuis Het gemeentehuis, Maashese weg 1, is op werkdagen ge opend van 9 tot 12 uur. Bo vendien kan men op donder dagmiddag van 16.00 tot 17.3C uur bij de afdeling bevolkings zaken terecht voor het afha len van paspoorten, rijbewij zen e.d. Gesprekken met ambtenaren buiten de openingstijden van het gemeentehuis, uitsluitend na telefonisch afspraak, (tel. 04780-38381. SPREEKUREN B. EN W. Burgemeester mr. H. J. M. Defesche maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder G. H. Schols: maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder mevr. A. P. Rut- ten-Tielen: woensdag var 17.30 tot 18.30 uur. Wethouder Joh. Loonen maandag van 10 tot 11 uur. Wethouder J. van Oers maandag van 10 tot 11 uur. Wanneer een spreekuur ver valt wordt dit in de rubriek „Gemeentepraat" bekend ge maakt. Met de burgemeester en de wethouders kan ook telefo nisch een afspraak worden ge maakt via de secretaresse van het college, mevr. M. v. d. Leeuw (tel. 04780-3838 toestel 117). Het postadres van het ge meentehuis luidt: Gemeente Venray Postbus 500 5800 AM Venray. Een groot aantal nabestaanden van de op het soldatenkerhof in Ys selsteyn begraven liggende soldaten meer dan wij andere jaren ge wend waren was zondagmorgen aanwezig bij de door de Volksbund Deutsche Kriegriiberfiirsorge geor ganiseerde dodenherdenking. Het programma had een sober ka rakter. maar maakte mede daardoor een diepe indruk op de aanwezigen. Er was een groot bataljon van de Bundeswehr uit Budel; van 't Nato- hoofdkwartier uit Brunssum en voor het eerst een afvaardiging van de Duitse Marine uit Den Helder. Van het Nederlandse Leger was aanwezig de Prov. commandant uit Maastricht en de Verbindingsofficier tussen het Nederlandse en Duitse le ger. Ook maakte de vroegere beheer der van het kerkhof kapt. Timmer mans de plechtigheid mee. Wel mis ten wij een afvaardiging van het Venrayse gemeentebsetuur en de em. pastoor Janssen uit Ysselsteyn. DE HERDENKINGSTOESPRAKEN Pastoor Seves van het Nato hoofd kwartier uit Brunssum ging in een lange toespraak in op de zin van het herdenken en vroeg zich af of wij imrtiuum geworden waren voor het leed van anderen: de verkeersdoden; de conflicten in de wereld; het leed wat door de terroristen ons wordt aangedaan. Alleen als wij de ogen niet sluiten voor dat leed en als wij het herdenken niet doen in diepere zin, dan heeft dat herdenken geen zin meer. Maar als wij zien hoe de jeugd in onze dagen, over de graven heen, werk aan de zin van de vrede. dan heeft het herdenken van de do den. door welke oorzaak ook: als soldaat aan het front als burger bij bombardementen: als slachtoffers van de concentratiekampen of als vcrzctslachtoffer nog wel degelijk In dezelfde geest sprak ook de generaal consul dr. Waiblinger uit Rotterdam welke herinnerde dat de 31.000 hier rustende gevallenen nu nog in de bloei van hun leven waren geweest als niet een zinloze oorlog was gevoerd. Op bevel van EEN MAN werden zij slachtoffer. Met hen herdacht hij de vele miljoenen, van welke nationaliteit zij ook wa ren, over de gehele wereld. Dr. Gensior van het Presidium van de Volksbund Deutsche Kriegsgrh- berfürsorge sprak, dat wij ons niet behoeven te schamen voor de tranen welke gelaten worden bij het bezoe ken van deze immense dodenakker. Bij de aanblik van de 31.000 doden moeten wij toch willen leren, dat zij een waarschuwing tot bewaring van de vrede moeten zijn. Vermelden wij verder nog dat de plechtigheid werd opgeluisterd door de Blazersgroep van het Missiehuis Steyl en het Mannenkoor uit Goch. Tijdens de kranslegging blies een trompetter „Ich hatt' einen Kamera den" en dat maakte een onvergete lijke indruk, vooral op de vele nabe staanden. Personeel van de Koninklijke Ma rechaussee van de brigade Venray zorgde voor goede aan- en afvoer- mogelijkheden op de voor deze plechtigheid reeds opengestelde Tim- mermannsweg. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN SVP. Stationsweg 147 - Venray - Telefoon 1510 De gemeente Meerlo-Wanssum heeft er geen behoefte aan te wachten tot het Hare Majesteit be haagt burgers te onderscheiden óf genoegen te nemen met een ko ninklijke onderscheiding voor een verdienstelijke burger. Zü heeft daarom zelf een méér persoonlijke gemeentelijke onderscheiding inge steld in de vorm van een ere-bur- gerschap voor mensen, die zich op een of andere wijze voor de ge meente hebben ingespannen. In het verleden waren het de oud-ge meentesecretaris Th. Noy, die meer dan 45 jaar de gemeente Meerlo diende; zuster Reinilda, die meer dan 25 jaar zich inzette voor de lij dende mens en oud-deputé Jac. Lebens, aan wie vele inwoners van deze gemeente een goede woning hebben te danken. Deze ere-burgers waren aanwezig bij een plechtigheid van de „oude" en de „nieuwe" gemeenteraad toen opnieuw twee verdienstelijke Lim burgers de gouden medaille, ver bonden aan het ereburgerschap van Meerlo-Wanssum kregen aan geboden. Het waren de heren Hu- bertus Johannes (Ber) Franssen en oud-deputé Frans v. d. Voort, die voor deze gemeenteijlke onder scheiding in aanmerking kwamen. Burgemeester drs. Dittrich kon het niet nalaten er aan te herinneren, dat verdienstelijke mensen in deze tijd zo weinig waardering krijgen. Erg,er nog. In plaats van erkenning krijgt men verguizing. In dit ver band herinnerde hij aan Prins Bern- hard. een man, die respect en dank verdient, kreeg openlijke verguizing en ontluistering wegens beschuldi gingen, waartegen de Prins zich niet verdedigen mag. En mr. Wim Aant- jes, een politicus, die Nederland vele jaren heeft gediend met inzet van al le krachten. Uit dank werd hij om wille van een onvoorzichtigheid in zijn jeugd, politiek kapot gemaakt. Daarom verheugde hij er zich over, dat het in Meerlo-Wanssum mogelijk was twee verdienstelijke werkers er kentelijkheid en dankbaarheid te be wijzen in de vorm van het aanbieden van het ere-burgerschap. BER FRANSSEN De heer Franssen had niet alleen het ereburgerschap verdiend door de wijze waarop hij de gemeente als wethouder heeft gediend, maar ze ker ook, omdat hij in deze gemeente heeft gezorgd voor welvaart en dus voor een zich wel bevinden van vele inwoners van de gemeente en daar buiten. Hiermee doelde spreker op het gestalte geven van de smederij, later constructiebedrijf van Franssen en Zonen en de uitbouw van het be drijf tot „Blitta". Daarnaast heeft de heer Franssen zich in regionaal ver band bezig gehouden met belang rijke aktiviteiten op industrieel ge bied. Maar zou men voor de „indus- verdienen" geen waardering kunnen trieel" Franssen vanwege het „geld hebben, dan toch wel voor de „mens" Franssen, wiens hart niet hard was, maar met ruime hand wist te geven aan degenen, die het nodig hadden. FR. v. d. VOORT Oud-deputé Frans v. d. Voort werd door burgemeester Dittrich ge prezen voor het enorm vele en be langrijke dat hij voor Noord Lim burg heeft gedaan niet alleen als se cretaris van de Kamer van Koop handel, maar vooral als lid van het Gedeputeerde College. Volgens de burgemeester heeft Meerlo-Wanssum vrijwel nooit ver geefs een beroep op de heer v. d. Voort gedaan. In dit verband her innerde hij aan de aanleg en uit breiding van de haven in Wanssum, de riolering in Swolgen en Wanssum, de aanleg van de NEHOBOlaan in Tienray, kortom aan bijna alle grote voorzieningen welke in de gemeente moesten worden getroffen. „Dat Meerlo en Wanssum gemeen ten waren, die er mochten zijn en dat nu Meerlo-Wanssum een ge meente is, welke met vele andere gemeenten kan wedijveren in de goede zin van het woord en dat Meerlo-Wanssum in financieel op zicht een zeer gezonde gemeente is, is het werk van Frans v. d. Voort", aldus burgemeester Dittrich. Aan het einde van de plechtigheid in zaal „Brugeind" in Meerlo wer den hartelijke dankwoorden gespro ken door beide onderscheidenen, die deze geste bijzonder waardeerden. Materiële schade De 36-jarige bestuurder van een personenauto mevr. A. uit Leunen reed vanaf haar woning aan de Vul lingsstraat de weg op, maar verloor even de macht over het stuur en botste daardoor tegen een lichtmast. Auto en lichtmast werden flink be schadigd. De 59-jarige bestuurster van "n personenauto mevr. H. uit. Venray reed op de Vlakwaterweg niet vol doende rechts en botste frontaal te gen een tegemoetkomende auto, be stuurd door de 34-jarige mevr. W. uit Venray. Beide auto's werden aan de voorzijde behoorlijk beschadigd, maar de beide bestuursters liepen geen noemenswaardig letsel op. Op de kruising Veltumse Kleffen- Monnikesstraat vond een botsing plaatsen tusscen twee auto's. De 3- jarige taxichauffeur reeds vanaf de Veltumse Kleffen rechtsaf de Moni- kesstraat in en kwam daarbij op het linker weggedeelte, waar op dat mo ment de personenauto, bestuurd door de 41-jarige H. H. uit Panheel reed. Er ontstond een botsing, maar het bleef bij materiële schade. De 23-jarige bestuurder van een personenauto. F G. uit Venray reed vanaf een parkeervak bij de Kiosk op het Brukske achteruit, terwijl daar op hetzelfde moment de 24-ja- rige bestuurder van een bestelauto, J. v. E. uit Sevenum, achteruit reed. Beide bestuurders hadden elkaar niet gezien. Bij de daardoor ontsta ne botsing bleef het bij materiële schade.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 11