DIAMANTEN BRUIDSPAAR aan de Zuidsingel I I AGENDA 4163 POELS - ST. NICOLAAS 56 INTOCHT ia, GEEN BRUKSKE MAAR BRUUKSKE ZIEKENOMROEP Vakantieweek in Eindhoven voor Venrayse zieken en gehandicapten TOON BLOEMEN VIERT ZIJN DIAMANTEN ZANG-JUBILEUM Onderwijsgeschie- denis van Meerlo VREDEPEEL DE VISIE VAN „SAMENWERKING' Meubelen 5 fe 8 e 1 I |T. NICOLAAS GILDE VENRAY fog één weekje wachten en. n komt de Goede Man uit Spanje 9 k Venray weer op zondag 19 nov. jbeken. Naar aanleiding, dat de Sint van i hoorde dat ons Gilde was uit- >reid met twee leden en wij de ocht ook iets „grootser" wilden jken, wou hij niet achterblijven en :h aanpassen. Dit hield in dat hij et 18 Pieten zou komen, die óók dens de hele optocht snoep zouden nddelen. Velnu, om kwart over twee ver- ikt hij bij „De Burggraaf" en gaat in naar het oude gemeentehuis, ar hij door de burgemeester wordt (vangen. fa de gebruikelijke toespraken, de Nicolaas-liedjes en het strooien, ;t hij de route: irktstraat, Schoolstraat, Hense- ilein, Leeuwstraat, Hensenius- aat. Langstraat, Paterslaan (tot i Henseniusstraat), Hensenius- n oaat (waar de parkeerplaats wordt ergestcken), Patersstraat, Grote- at, Wilhelmïnastraat, Julianasin- Hcfstraat, met als eindpunt „de irggraaf". Oudheidkundige Kring Venray welke zich o.m. ten deel stelt de nrayse historie zo goed mogelijk te gaan en als het mogelijk is zo rrekt mogelijk te (om)schrijven eft zich in een brief tot het ge- ■entebestuur gewend, waarin »rdt medegedeeld, dat enkele be lijningen in Venray niet juist zijn. roep de momentele schrijfwijze „Het Brukske" bij hen enkele aagtekens op. Met „Bruukske" >rdt bedoeld een kleine „broek", of wel een klein stukje weiland in irding. „Bruukske" zal dan ook ge- ireven dienen te worden met twee 's, Zeker niet met een u met twee ■I ntjes daarop want dat is een tertype dat ons alfabet niet kent. herder is het hen opgevallen, dat lidwoord „de" niet geschreven Jirdt bij de plaatsaanduidingen nakt en Landweert. In de volks bond wordt dat lidwoord wel ge- uikt, zoals „we gaan naar de lakt" en „er wordt gebouwd op de ndweert". Volgens de Oudheid- ndige kring hoort het „de" bij de naming van genoemde gebieden. Het bestuur van de Oudheidkun- ;e Kring verzoekt het gemeentebe- iur de bovenstaande suggesties er te nemen; wat o.m. inhoudt dat et plaatsnamenbord „Smakt" ver- iderd dient te worden in „De nakt", terwijl het uitbreidingsplan ndweert voortaan uitbreidingsplan Landweert zal heten. V Op 11 oktober 1978 is (de „Venrayse Omrcep Stichting" opgericht. Be- Ve Stichting stelt zich ten doel het produceren, verzorgen en uitzen- in van radio en/of televisiepro gramma's ten behoeve van instel- tigen die zich bewegen op het ge- ed van Ide gezondheidszorg. Na een voorbereidingsperiode van jaar zal op donderdag 16 novem- a.s. het eerste experimentele Dgramma te beluisteren zijn in het I riatrisch centrum „De Krauze", „St. Elisabeth-ziekenhuis" en de ychiatrische centra „St. Anna" en Servatius". Op initiatief van een stuurgroep, staande uit de heren Chr. Ter Eek. van Bracht, C. Linskens, A. romans, P. Ruland en W. Tonk, is rig jaar de eerste aanzet gegeven de oprichting van de omroep, oor middel van een oproep via een tikel de krant meldden zich 20 thousiaste vrijwilligers, die zich afgelopen maanden bekwaamden het samenstellen en verzorgen n programma's. Voorlopig zullen wekelijks uit te zenden program i's bestaan uit de volgende onder- len: nieuws en aktualiteiten, ver- ekplatenprogramma en een pro- amma-onderdeel „fijne luistermu- sk". Suggesties voor een originele nroepnaam hoopt men te verkrij- n door een spoedig te organiseren Sz of prijsvraag. Inmiddels heeft zich een bestuur vormd onder voorzitterschap van heer M. Kooien. Secretaresse van t bestuur is mevrouw P. Defesche- erks, penningmeester de heer F. v. •bergen en leden zijn de heren W. oemen en J. Willems. Eep van de <en waar het bestuur zich voor ge- 'ld ziet, is het vinden van een gen studio-ruimte. Belangrijk is it men over eigen apparatuur kan schikken. Zolang dit financieel g niet te realiseren is zullen de tiviteiten van de „Venrayse Om- lep Stichting" noodgedwongen be- rkt moeten blijven tot de vier eer- r genoemde instellingen, aangezien en daar gebruik kan maken van nwezige voorzieningen van be- aande huisomroepen. Gezien de grote inzet van alle be- okkenen mag men verwachten dat eerste uitzendingen spoedig ge- fel zullen worden door uitgebrei de programma's die hopelijk snel •or meer mensen beluisterd zullen innen worden. Op vrijdag 24 november hoopt het echtpaar Van Polanen-Godschalk aan de Zuidsingel, zijn diamanten huwe lijksfeest te vieren. Dat feest zal be gonnen worden met een plechtige Eucharistieviering in de parochie kerk van O.L. Vrouw van Zev Smarten waarna het diamanten paar, kinderen, kleinkinderen en verdere familie zich naar zaal „In den Engel" zal begeven waar het verdere feest zal worden gevierd. 38 jaar van hun huwelijksleven hebben zij doorgebracht in het toen malige Nederlands Tndië, waar ze trouw aan het Huis van Oranje ko zen voor de Nederlandse nationali teit en zodoende naar Holland repa trieerden en in Venray terecht kwa men. De gordel van Smaragd, zoals Ned. Indië door velen werd genoemd, heeft ook voor dit echtpaar goede jaren gehad, maar de laatste jaren van hun verblijf zijn ware marte lingen geweest. Vele ontberingen in de kampen van de Jappen moesten beiden zich laten welgevallen. DE DIAMANTEN BRUIDEGOM is nog zeer vitaal, ondanks zijn 83 jaren, welke men hem niet aanziet. In 1941 werd hij op zijn 45e jaar als Landstormplichtig sergeant uit het KNIL-leger ontslagen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Maar de hoogste lei ding besliste bij de oorlogsverklaring met de Jappen dat de grens met vijf jaar werd verlengd en dat hij zich bij zijn onderdeel moest melden. Ge stoken in nieuwe uitrusting moest hij zich melden bij zijn commandant om wachtdiensten te doen op de vliegvelden. Tijdens zware bombar dementen door de Jappen was inge deeld op het vliegveld Magoewo na bij Djoka, als commandant van een groep die belast was met de verde diging van de oostelijke sector van het vliegveld, waar ook de munitie- opslagpaats was. Japanse bommen werpers deden aanval op aanval op het vliegveld en olie en munitie wer den verwoest. Na de capitulatie is de diamanten bruidegom met 40.000 KNIL soldaten drie en een half jaar door een hel gegaan. Honderden makkers werden door de Jappen onthoofd, duizenden krepeerden, want een ander woord is er niet voor te vinden. Letterlijk de krijgsgevangenen welke de hel van de Burmaanse spoorweg en de kam pen overleefden. De Engelse Lt. ko- lonl Real Collins zegt daarvan: „Het was alsof ik een blik wierp in Dan te's Inferno. Voor het eerst zag ik menselijke wezens, van wie ik niet kon zeggen of het mannen of vrou wen waren. Hun hoofden waren kaal geschoren en ze zagen er uitgemer geld uit. Maar het ergste was de uit drukking in hun ogen. Die ogen wa ren dood". Geen leger wat in de Tweede we reldoorlog zo naar lichaam en geest werd gebroken als het KNIL-leger; geen soldaten ook als deze, die na hun bevrijding zo door hun Moeder land in de steek werden gelaten. De behandeling van het KNIL-leger door Den Haag is een tragiek. De diamanten bruidegom wordt fel als het gesprek hierover verder gaat. Het is een z.i. onverdraaglijk on recht, waar de KNIL militair zich niet los van kan maken, ook na 32 jaar niet. Het trouweloze van Den Haag is, aldus deze oud-militair, het al jarenlang wegschoppen van de KNIL-soldaat als een bedelaar. De ere-schuld werd nimmer ingelost. De opeenvolgende Nederlandse regerin gen weigeren de achterstallige KNIL salarissen, over 42 maanden Jappen kamp, in te lossen. Er is waarschijn lijk gedacht die KNIL soldaten ster ven wel uit. maar dat is een grote denkfout ooit in Den Haag gemaakt. DE DIAMANTEN BRUID, Toetie, later Toet Godschalk, is met haar 81 lentes nog helder van geest, maar is al 21 jaar slecht ter been. Na een val van een trap aan het Mo lenpad heeft ze een open wond over gehouden welke nimmer geheeld is kunnen worden. Tijdens de Japanse bezetting was ze ook in kampen on dergebracht en heeft veel vernede ringen en ellende moeten doorstaan. Desondanks of misschien wel daarom bleef ze vroom en gods dienstig en trouw aan het Huis van Oranje. Naast de reeds vermelde zwarte bladzijde in hun huwelijksleven, heb ben ze twee kinderen moeten af staan, de oudste overleed reeds na enkele maanden, maar haar 21-jari- ge dochter geboren in Pekalongan, overleed in het St. Carolus Hospitaal in Batavia aan de ontberingen in de kampen. In 1976 besloot men het stoffelijk overschot op te graven en te laten cremeren. Voor opgraving en crematie en het transport van de asurn naar Schiphol moest een be drag van 674,18 worden overge maakt. Op de begraafplaats Bosch huizen werd een graf gekocht cn na een plechtige dienst in de Paterskerk werd de asurn in het graf geplaatst. Daarop staat nu een marmeren kruis. Het was alleen jammer dat het stoffelijk overschot van hun oudste dochter niet naar Nederland kon worden gebracht omdat die resten in een massagraf waren terecht geko men. Met 3 zoons en 6 dochters wordt nu feest gevierd en met hun 28 kleinkinderen en verdere familie. WAAROM VENRAY Wij vroegen waarom het Venray geworden was toen men in 1956 wei gerde de nationaliteit van Indonesië aan te nemen. Ik ben Nederlander en daar ben ik trots op. Dat had wel tot gevolg dat men uitgewezen werd. Nederland kende ik alleen van mijn schoolja ren als het moederland. Wij wisten dat er plaatsen waren als Arnhem en Den Haag, maar wij vroegen om een klein plaatsje en dat werd Ven ray. Maar dat wisten wij eerst, na een bustocht welke vanaf de Johan van Oldebarneveld begon en bij Ho tel 't Hert te Venray eindigde. Dat was toen een kontrakt-pension. Daar werden wij met drie andere families ondergebracht. Na een half jaar konden we terecht aan het Molenpad en vandaar verhuisden we later naar een flat aan de Zuidsingel en vervol gens naar een bejaardenhuisje aan de Zuidsingel. Dat bejaardenhuisje was destijds een probleem. Wethouder G. Schols had hem al verschillende keren be loofd dat hij, gezien het slecht ter been zijn van zijn vrouw, hem een bejaardenhuisje aan de Zuidsingel zou toewijzen. Maar er kwam maar geen bericht en toen burgemeester Custers hen op hun gouden huwe lijksfeest bezocht, vroeg hij maar recht op de man af, hoe lang dat eigenlijk nog kon duren. Burgemees ter Custers beloofde zijn best te doen en na drie maanden was het zover. Toen de bejaardenwoningen ver leden jaar gerenoveerd werden, was dit diamanten paar een van de wei nigen die hun huisje niet verlieten. Het echtpaar heeft lettterlijk en fi guurlijk de renovatie meegemaakt. Over Venray hoort men geen kwaad woord. Venray is een mooie plaats om te wonen, met vriendelijke en hartelijke, behulpzame mensen. Er zijn nooit problemen geweest en na de aanpassing hebben ze zich er thuis gevoeld. Nu zal er feest worden gevierd, feest voor 60 jaar lief en leed. Met weemoed terugdenkend aan het goe de Nederl. Indië, maar waar ze nu niet meer zouden willen terugkeren. Daarvoor hebben dan mede de Ven- rayers gezorgd, die hun een goede oude dag hebben gegeven door hun te behandelen als hun eigen inwo ners. De nieuwe actie van de regio Venray van de Zonnebloem om een aantal Venrayse zieken en gehandicapten een vakantieweek in Eindhoven te geven, begon vorige week zaterdag. Broeder Ton van Heugten, de overste van het Juvenaat van de Broeders van Liefde aan de Aalsterweg had alles tot in de puntjes geregeld toen het Venrayse gezelschap, waaronder velen, die nog nooit van een vakantie hadden genoten, aankwam. Vooral aan de organisatorische kwali teiten van de leerling-verpleger Johan Wolbrink hebbben de deelnemers aan deze week veel te danken gehad. Zaterdagavond was ook burgemees ter Defesche met zijn echtgenote naar Eickenburg in Eindhoven gekomen om te kunnen constateren hoe de Venrayers zich in het Eindhovense bezighielden of werden beziggehouden. De burgemees ter had alle lof voor het initiatief, dat door de Venrayse afdeling was geno men. Met assistentie van de Venrayse Joekskapel "Efkes wachte" werd de vlag van de Zonnebloem door burge meester Defesche ontrold en daarmee begon de vakantieweek officieel. Zondagavond was de Maasbrese groep "Sunbeam" te gast in Eindhoven om de avond op te vrolijken met zang en voordracht. De week werd verder doorgebracht met verkenning van de prachtige bosrijke omgeving, een be zoek aan Animali-vogelpark, een orien- tatietocht, een bustocht naar Postel met een bezoek aan de kaasboerin en een marktbezoek. Er werd een bingo-avond gehouden en kwamen de Tegelse Hof zangers een avond opluisteren. Al met al hebben de Venrayse zieken en gehan dicapten een onvergetelijke week be leefd, dank zij de inzet van velen, die graag iets over hebben voor de even mens. De viering van het jaarlijkse-St. Caeci- liafeesl door de leden van hel zangkoor van de St. Petrus Bandenkerk zal dit jaar een bijzonder cachet krijgen. De achtenzeventig jarige Toon Bloemen zal dan n.l. worden gehuldigd in verband met het feit, dat hij zestig jaar koor zanger is en derhalve zijn diamanten ju bileum viert. De feestviering begint op vrijdag 24 no vember met een plechtige eucharistie viering in de Grote kerk. waarna de Caeciliaviering èn de huldiging van de jubilaris zullen plaatsvinden in Hotel Almonda. Toen hij achttien jaar was gaf hij zich met twee vrienden, de inmiddels over leden Egbert Vloet en de nog steeds zingende Joep Drabbels op voor het Overloonse kerkkoor. Dat werd zestig jaar geleden geleid door meester Hen- ckens terwijl Piet Willems organist was. Als bas-saxofonist bij de Overloonse fanfare had hij al wat muzikale kennis opgedaan, terwijl het opluisteren van plechtigheden in de kerk voor hem ook niet vreemd was, omdat hij als knaap al zes jaar misdienaar was geweest. De fanfare liet hij weldra voor wat zij was, om zich geheel te wijden aan de zang, omdat vooral het Gregoriaans hem aantrok. Als penningmeester van het Over loonse kerkkoor beheerde hij "de pot" die gespekt werd door de boetes, welke de zangers kregen opgelegd bij verzuim: 2 cent voor het afwezig zijn bij een repe titie en een dubbeltje bij het verstek laten gaan bij een kerkelijke plechtig heid. De boete steeg zelfs tot twee kwartjes, wanneer men afwezig was zonder voor een plaatsvervanger te zor gen wanneer men de weekbeurt had. De inhoud van de pot was de basis voor het jaarlijkse uitstapje, waarbij de pastoor dan wel zorgde voor de nodige aanvulling. In Overloon werden veel diensten door de diamanten koorzanger opge luisterd cn hoeveel maal hij tijdens de H.H. Missen het Panis Angelicum of het Ave Maria heeft gezongen is onbe kend. Feit is echter, dat hij nu nog steeds wordt gevraagd deze liederen te zingen want ondanks zijn 78 jaren, heeft de jubilaris nog een zeer goede stem. In 1968 heeft Toon Bloemen in Over loon zijn gouden zangersjubileum ge vierd. Bij deze gelegenheid ontving hij de gouden speld van de Gregoriusvcr- eniging, welke uiterlijk waarderings- blijk hij met trots en ere draagt. Na het verkopen van zijn boerderij in Overloon in 1968, vestigde hij zich in Venray. Na vier jaar in het koor van de Vredeskerk te hebben gezongen stapte hij met vier andere zangers over naar het koor van Huub Stoef van de Petrus Bandenkerk. Het is voor hem een ere zaak de wekelijkse repetities bij te wonen. Moet hij om de een of andere reden verzuimen, dan haalt hij de ande re dag de schade in bij Toon Smits. Als bijzonderheden kunnen nog wor den vermeld, dat hij als hobby de paar denhandel bedreef en op zeventigjarige leeftijd nog het rijbewijs haalde. Daar door kan hij zijn dagen vullen met het bezoeken van zijn dertien kinderen en zijn 41 kleinkinderen. Zij allen zullen op 24 november om half zeven er getuigen van zijn, dat hun vader en grootvader in de Grote Kerk het middel punt zal zijn van de eucharistieviering en daarna van de hulde, die hem te beurt valt. Op 1 november is in de Basisschool "Megelsheim" te Meerlo een boek werkje gepresenteerd met als titel: "On derwijs geschiedenis in het algemeen en in het bijzonder te Meerlo", Dit boekje bevat een schat aan interessante ge gevens over het onderwijs in de loop der eeuwen. Elk hoofdstuk beschrijft vanuit een algemene beschouwing de onderwijssi tuatie in Meerlo. Thema's als: behuizing, personeel, leervakken en tuchtmiddelen, schooltij den en vakanties, schoolse festiviteiten en het kleuteronderwijs bieden een bij zonder aardige informatie over het schoolse leven in Meerlo. Talloze foto's spreken een eigen taal over de school uit de laatste 100 jaar. Bij de intekening waren er al meer dan 500 inschrijvingen. Tot 1 dec. is het boekwerkje nog verkrijgbaar voor 6,- (binnen Meerlo) en ƒ8,- (buiten Meerlo i.v.m. verzendkosten). Na 1 december wordt de prijs met 1,50 verhoogd. Gegadigden kunnen dit boekwerkje verkrijgen, door bovengenoemd bedrag over te maken bij de Rabo-bank te Meerlo i.n.v. E. Coenders, Alexander- straat 4, banknr. 132590984. Omschrij ving: "Boekje". Dader inbraken Brukske aangehouden Het is de politie te Venray gelukt de dader aan te houden van een se rie diefstallen in en rond Brukske. Deze 15-jarige knaap, inwoner van Venray. heeft bekend in 10 wonin gen te hebben ingebroken alsmede in de basisschool de Foekepot. In beslag werden genomen 3 cassetterecorders van de school en een draagbare ra dio uit een woning. Verder heeft de politie een geldbedrag van 1000 gul den in beslag genomen. In verband met het onderzoek, wat nog niet is afgesloten, werd de knaap ingesloten in het politiebureau teneinde te worden voorgeleid aan de officier van justitie te Roermond. Auto beschadigd, hond gewond De hond van S. stak de Dournese- weg over en de 49-jarige bestuurder van een personenauto. P. uit Venray, kon de hond niet meer ontwijken. Bij de botsing werd de auto bescha digd en de hond gewond. EEM VENRAY BELEIDSLIJNEN VOOR DE KLEINE KERNEN Vorige week hebben wij in een klein- bestek reeds het een cn ander verteld over de "beleidslijnen kleine kernen", zoals die onlangs in een nota aan de raadsleden werden aangeboden. Burge meester en wethouders zijn van mening dal deze beleidslijnen voor de kleine kernen, zowel het gemeentebestuur als dc kerkdorpen houvast zullen bieden ter bescherming van de leefbaarheid in die dorpen. Overigens verheelt de gemeente zich niet, dat periodiek bezien zal moeten worden of deze beleidslijnen aan een verandering toe zijn. Er zal binnen het gemeentelijk appa raat een stuurgroep komen, die de uit werking en naleving van het gestelde in die nota coördineert en controleert. Ook tot taak van deze stuurgroep is het, er op toe te zien dat de beleidslijnen voor zover mogelijk, vertaald worden in investeringsprojekten, die een plaats moeten krijgen op de investeringsstaat. Hebben 'wij vorige week de vrij sim pele oplossing van de kerkdorpen-pro blemen, zoals die door de VVD werden aangedragen - maar niet verwezenlijkt kunnen worden - uit de doeken gedaan, deze week hier die visie van de fraktie Samenwerking. Behoudens enkele opmerkingen, sprak Samenwerking haar waardering uit over deze. Zij zag de nota als een streven om de leefbaarheid op de kerk dorpen te bevorderen, te verbeteren, beter bespreekbaar te maken. Met belangstelling ziet Samenwerking uit naar de instelling van een gemeente lijke stuurgroep, zoals in de nota be doeld, maar vraagt zich tegelijk af, of hier niet van overlapping sprake is. Want cr is n.l. toch een "werkgroep kleine kernen" waarin, naast de dor pen, de woningbouwvereniging en S.S.O. al vertegenwoordigd zijn. In de slotbeschouwing zeggen b. en w. dat zij er van overtuigd geraakt zijn, dat de leefbaarheid van de Venrayse dorpen en dc komende jaren geen we zenlijk gevaar behoeft te lopen, op voorwaarde, dat zowel burgers als over heid de problemen op de juiste wijze zullen benaderen cn oplossen. Daaraan werken, aldus Samenwerking, zal veel overleg vragen. Terugkomende op deze nota, is Sa menwerking toch blij, dat de vroegere, van bovenaf strak opgelegde richtlij nen, momenteel toch hier en daar ter discussie staan. Zij meent bij de over heid een tendens te bespeuren in de rich ting van "laat de mensen toch meer bouwen in de dorpen". Daarom wordt ook gehoopt dat de Provinciale over heid ONS spreidingsplan niet TE strak zal uitvoeren. Blijft dc vraag: wat is nu de verdere gang van zaken t.a.v. deze nota en het spreidingsplan. Is het de bedoeling dat hierover nog gesprekken gevoerd wor den met de Provinciale Planologische Commissie? Samenwerking hoopt en dringt aan op een meer soepel beleid. Samenwerking gaf vervolgens een op somming van datgene wat zij ziet als een gevaar voor de leefbaarheid van de kernen: tekort aan winkelvoorziening, tekort aan onderwijsvoorziening, gebrekkig openbaar vervoer of het ontbreken daarvan, teruglopend verenigingsleven, vervaging van de betrokkenheid met alles rondom je heen, verflauwende burenhulp. Het heeft allemaal te maken met het woon- en leefklimaat. En naast de materiele voorzieningen, zijn het vaak ook de immateriële aspekten, welke de leefbaarheid bepalen. Ook de wensen van onze kerkdorpen werden door Samenwerking op cc» rijtje gezel: geen geïsoleerde kernen worden, een weloverwogen groei zal moeten plaatsvinden, goed bereikbaar blijven middels openbaar vervoer, wat mede kan zorgen voor een grotere toeganke lijkheid van openbare voorzienin gen en van werkgelegenheid. Met nadruk zegt Samenwerking hot eens te zijn met de stelling, dat uit breiding van de kerkdorpen ten koste zal gaan van de "open ruimte". Ook in Venray-ccntrum is dat het geval, zie maar eens naar Brukske en Landweert. Overigens wijst Samenwerking er (nogmaals) op, dat dc inwoners van de kleinere dorpen zich ook bewust moeten zijn van de plaatselijke beperktheden. Daar kunnen niet ALLE voorzieningen worden gerealiseerd. Men dient ook te bedenken, dat, als men klaagt over b.v. het winkelapparaat, zij zullen moeten beseffen, dat alle inkopen die zij niet bij de eigen middenstand doen, uileindelijk ten koste van hun zelf gaan. We zien het immers al gebeuren: vertrek van bak ker, slager en kruidenier. En dat is niet verwonderlijk als men in de nota leest dat 829o min of meer frequent buiten het eigen dorp koopt.... Onder het hoofdstuk "Huisvesting maakt het college de opmerking dat mogelijk een strakker beleid in dc toe komst noodzakelijk zou kunnen zijn. Bedoeld werd hier een eventuele ver koop van een eigen huis op dc kerkdor pen aan iemand die geen inwoner van dat kerkdorp is. Samenwerking vindt dit enerzijds onuitvoerbaar, anderszijds een beknotting van die huiseigenaren. Wel is men het met dc gemeente eens, dat dit dan in groter verband bekeken zal moeten worden. De gemeente vindt het probleem van "een tweede woning" in Venray niet urgent. Zij denkt dat preventieve maat regelen de eerste 10 jaren nog niet nodig zullen zijn. Voor Samenwerking is het een vraag, waarop de gemeente deze uitspraak baseert. Tien jaar vindt ze trouwens wel een lange tijd... Geen ja en geen nee, kan Samenwer king momentcel zeggen tegen dc vor ming van een reservefonds om hinder- wetplichtige bedrijven tegemoet tc ko men bij het treffen van milicumaatre- gelene. Evenmin kon zij dat tegen een steunfonds ter financiering van boom- wallen en aanplantingen. Wel staat zij positief achter elk onderzoek in deze. De onderzoeken ten aanzien van dc .hele onderwijsproblematiek mogen op ondersteuning van Samenwerking reke nen. Of er behoefte bestaat op de kerk dorpen een spreekuur in te stellen van arts en maatschappelijk werker, is voor Samenleving nog een vraag. Men ziet dat niet zo zitten. Ten slotte onderstreept Samenwer king het standpunt van de gemeente, dat de kermissen op de kerkdorpen een belangrijk evenement zijn, en als zo danig van belang voor dc leefbaarheid. Mede hierom is men van mening, dat de kermis in dc dorpen zo lang mogelijk gehandhaafd dient te worden, zelfs al zou er van gemeentewege wat geld bijgelegd moeten worden.... Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zon dagnacht 12 uur neemt waar voor de patiënten van de huisartsen Bioemon, Franken. Lankveld. van Thtei. de Muinck Keizer en Wittgen A. P. G. FRANKEN, arU Allegrostraat 43 - Tel. 2824 Weekenddienst voor de potiènter» van de huisartsen Beckers, Corver, Vercauteren en De Vocht Dr. DE VOCHT Henseniusstraat telefoon 1878 Voor eigen patiënten: Dr. F. SCHMEETZ Praktijkadres: Akkerweg 18, tel. 5900 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij dc ge noemde doktoren terecht 'smorgens van 10 tot 11 uui 'smiddags van 17-18 uur WEEKEND- en NACHTDIENST VENRAYS APOTHEKEN van heden vrijdagavond 18 uur tot volgende week vrijdag: APOTHEEK DE MONNIKSKAP hoek Pa terslaan-Pa tersstraat ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4455 ZONDAGSDIENST GROENE KRUI8 Venray-Meert o-Wanssum MEJ. ZR. J. DRABBELS telefoon 04780 - 1269 AUTO-HULPDIENST Alarm nr. tel. 04780 - 4571 UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS in de Clockcrt. Bergweg 4, Venray, kamer 27. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 1600 tot 16.30 uur. In het weckend alleen voor dc spoedgevallen bij dc zuster van de zondagsdienst. GROENE KRUIS ZUIGELINGENKUKEAU De Clockcrt, Bergweg, tri. 1269 uitsluitend op afspraak. Inlichtingen en boodschappen iedere morgen van 8.30 tot 9 uur. behalve in het weekend. Na 9 uur kunnen eventuele berichten gedurende de gehele dag eveneens worden door gegeven aan de administratie onder hetzelfde nummer. CONSULTATIEBUREAU BRUKSKE Dependance Bachstraat, eveneens op afspraak, tel. 3859 of 126». ZWANGERSCIIAPSGYMNASTIF.K Opgave hiervoor bij Het Groene Kruis Venray, telefoon 0-1780-1269 of bij mevr. van Herwaarden, Tuin straat 3 te Venray, telefoon 04780- OPEN BEJAARD EN WERK Dagelijks van 9.0010.00 uur. Telefoon 2996 Maaltijden ten behoeve van bejaarden Aanmelden en afhalen dagelijks tussen 10.30 en 11.30 uur. ZWEMMEN VOOR BEJAARDEN elke donderdagmiddag van kwart voor vier tot half vijf in het ge meentelijk zwembad a 1,50 per deelnemer per keer GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP plaatselijke dienst Westsingel 5 Venray tel. 04780-6363 spreekuur maandag i.m. vrijdag van 9 lot 10 uur VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-Helnen Merseloseweg 23. Venray telefoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-KuUpera Florishof 23 Venray telefoon 04780-2411 Spreekuur elke donderdag van 2-3 uur in De Clocked, volgens afspraak KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 04709-1324 0 IH 6 E TELEFOON Bereikbaar: etc werkdag ran 9 tot half 11 'smorgens m ran 7 tot 8 av 's «roods IN ACUTE GEESTELIJKE NOOD: S.O.S. VENLO 077 - 18888

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3