Gemeenteraad kreeg voorlichting over doortrekking Oostsingel en plan Landweert rrrt MODE IHUtö GOED ONDER DAK" MET AMAK Begroting POELS LOIS TRIPPER LOVE Tamboerkorps St. Oda Merselo eerste prijs met lof der jury WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Lage prijzen?! Torro heeft ze iedere dag. Pastoor Janssen uit Ysselsteyn met emeritaat Meubelen Opening LOM school t Groenewold Bestuurswisseling bij „Jerusalem" Gouden onderscheiding Spaanse onderwijskracht Pauselijke onder scheiding Gemeente werd veroordeeld (RIJDAG 13 OKTOBER 1978 Nr. 41 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ^ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY 5R0TESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING De tijd tussen het aanbieden van L gemeentebegroting voor het ko kende dienstjaar en het houden van L algemene beschouwingen over het torgestelde gemeentebeleid is een koeilijke tijd voor de gemeente- kaösleden. Zij zijn geconfronteerd Ct een pak drukwerk waar men B" tegen zegt, vol met cijfertjes en belichtingen. Het is de weerslag van het werk in maanden van nijvere ambtena- k, opgesteld in „gemeen overleg'' et alle afdelingen van het gemeen- [jjk apparaat. Het raadslid heeft 3 meer dan één maand de tijd om I geheel op. zich te laten inwerken na te gaan of alles wel realiseer- ar is. Maar behalve de gemeente- groting krijgt het Venrayse raads- j zo tegen het einde van het jaar g meer pakken beschreven papier huis. Zoals dit jaar het Educatieve m met programma, de brandweer- ta. de nota civiele verdediging, t rampenplan, de plannen met be- ikking tot het doortrekken van de stsingel, de Inspraaknota en noem aar op. Maar het belangrijkste is blijft dan altijd nog de gemeente- Egrcting voor het komende jaar. Het raadslid weet, dat hij/zij is ge- izen om de belangen van de kiezers behartigen. Daarom zullen er tij- ns de debatten over de begroting mme vragen worden gesteld, kri jt worden geleverd, alternatieven orden aangedragen en goede raad orden gegeven. Dat staat allemhaal als een paal ven water, maar eveneens staat :ht overeind en dat heeft de er- ring van jaren wel geleerd dat feitelijk allemaal wel precies zo it gebeuren als b. en w. dat wil- i. Natuurlijk kan er wat „gerom- e!d" worden „in de marge". Het lege zal de „geachte afgevaardig- welwillend aanhoren. Maar het ons dikwijls voorgekomen alsof vragenstellende raadslid zich chtelcos voelt tegenover zoveel mis en informatie en zich dan slctte maar gewonnen geeft Jet bovenstaande moge wellicht nber klinken, maar in ieder geval nt het zo over bij de belangstel de burger, die het telkenjare vol- udt urenlang naai* algemene be- louwingen te luisteren en daarna antwoord van het college schrif- ijk voor zich krijgt. De gemeente- [roting is dan ook wel een bijzon- r moeilijk stuk laarer is een lichtpunt. Het lege heeft een voorstel Uit de rajid trgenomen om het dit jaar eens Iers te gaan doen. Geen schrifte- e antwoorden meer op de alge- ne beschouwingen, maar een ant- lord rechtstreeks van de betrokken thcuder (of burgemeester). Niet er van de adviserende afdelingen, ar fris van de lever van de porte- lillehouder. bat kan in ieder geval interessan- worden voor de belangstellende jrgcr, maar zonder twijfel ook voor t vraagstellende raadslid, die zo ende de portefeuillehouder kan etsen op zijn/haar parate kennis. tVccr de leden van het cclle'ge kan k uiteraard moeilijker worden. Wij tinneren ons het schriftelijke ant- Dord van b. en w. van vcrig jaar I de algemene beschouwingen. Wij tdden zo de indruk, dat menig iadslid zich door verschillende ant- Borden danig in de kuif voelde jpikt door antwoorden als „vragen Br de bekende weg" of „de vra- psteller had toch kunnen weten", trondersteld mag worden, dat het jsproken antwoord minder fel zal mnen zijn als het .geschreven Jtwoord, waarop men zich geruime |d heeft kunnen voorbereiden, insdagavond heeft de raad zich :oord verklaard met een nieuwe ig van zaken: mondeling ant- op de mondelinge beschou- ig, door de betreffende porte- illehouder, waarbij onderbreking Idels interrupties wellicht ge- door debat mogelijk is. „r de minder omvangrijke ad- .iistratieve voorbereiding kan de ld zelfs twee weken tijdwinst krij- ln voor het voorbereiden van de Eemene beschouwingen. Deze wor- i nu verschoven van 31 oktober ir 14 november. De 18e december •reserveerd voor de „mondelinge van antwoord van b. en w.", •ijl de volgende dag gereserveerd rdt voor de reaktie daarop, door diverse raadsleden, en artikels- 'ijze behandeling van de begro- jWèl werd dinsdagavond de raad het hart gedrukt zich alsjeblieft feig te houden met de grote lijnen In het beleidsstuk en zich niet op [houden met „vragen om te vra- |n". Iet kruimelwerk kan in de com- lies op tafel worden gebracht, n er nog meer lijn in te krijgen bekeken worden of volgend jaar de commissies van advies en bij- id bij de behandeling van de be ling betrokken kunnen worden, oe het ook zijeen stap op de goe- weg is gezet en de belangstellende :ger kan dit jaar op voorhand re ien op een interessanter „steek- il" tussen raad en b. en w. Venrays raad kan het niet laten, de ene marathon volgt de andere op. Vol goede moed werd er dinsdag j.l om 5 uur begonnen, bij welke aan vang de raadsvoorzitter de mede deling deed, dat de heer G. Thijssen om 11 uur de vergadering zou moe ten verlaten De raadsvoorzitter vroeg, gezien de agenda, dat de raadsleden zich beperkingen zouden opleggen. Om zeven uur zou de ver gadering worden geschorst en om half acht worden voortgezet met de behandeling van het ontwerp Edu catief plan. Maar eerst om acht uur kon de voorzitter tot schorsing over gaan. Een kwartier later werd de vergadering voortgezet en toen had den de belangstellenden die spe ciaal voor het Educatief plan waren gekomen, al drie kwartier moeten wachten. Een verslag van dat ge deelte van de vergadering volgt op een later tijdstip. NOORDSINGEL-OOSTSINGEL De verkeersdeskundig adviseur, de heer van Gurp gaf een uiteen zetting over het toekomstige ver- keerscirquit binnen de ring Deurne- sewegVenloseweg welke wegen van nationaal belang worden geacht.. De aansluitpunten zijn een tweetal rin- 189 Roomboter pakje, 250gram Gala koffie 9 99 gem.snelfvac. 250gr. Ja MERSELOSEWEG 13 VENRAY Op zondag 29 oktober a s. zal Pas toor J. Janssen officieel afscheid ne men van zijn parochianen. Na een plechtige hoogmis om half elf, zal het kerkbestuur de pastoor een af scheidsreceptie aanbieden in het Gemeenschapshuis te Ysselsteyn, welke duurt tot 1 uur. Verwacht mag worden dat de Ysselsteynse bevol king massaal van haar dankbaarheid zal komen getuigen. gen: een z.g. buiten- en een binnen ring. De buitenring voor het door gaande verkeer, de binnenring voor het verkeer naar en van het cen trum. Aan die buitenring mankeert nog een schakel en wel de verbin ding van de Oostsingel naar de Noordsingel. Voor die verbinding is inmiddels rijkssubsidie verstrekt en worden de bestektekeningen nu klaar gemaakt. Na het gereedkomen van deze ver binding (van oude Landbouwschool naar Inalfa, met onderweg een af slag naar de Noordsingel) zal de hui dige Maasheseweg vanaf de Noord singel richting centrum voor het snelverkeer afgesloten worden De raadsleden mevr. Poels-Peters, Den Brok, Willems, Poels, Konings en Truyen hadden nog al wat moei te met de aansluitpunten en voorza gen in de toekomst moeilijkheden met de bereikbaarheid van het cen trum; zeker tijdens de marktdagen. Bezorgdheid ook, dat velen via sluiproutes toch door het centrum naar hun woon-werkverkeer zullen gaan. De wegen in het centrum zullen inderdaad moeilijker toegankelijk werden en het centrum zal dat is juist de gehele opzet niet meer door het doorgaande verkeer worden benut. Bezwaarlijk werd verder geacht het aansluitpunt bij Inalfa, maar daar zal nog aan gedokterd worden. Mogelijk zal dat op een andere ma nier te realiseren zijn. De opzet is in ieder geval dat het verkeer gebruik gaat maken van de buitenste ring, Ncordsingel - Oostsingel - Zuidsin gel - Westsingel. PLAN LANDWEERT De stedebouwkundige Ir, Magry gaf in een helder_ betoog weer, wat er sinds september 1976. toen de structuurschets Landweert door de raad werd aangenomen, was uitge- Was U al bij Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Vrijdag j.l. werd onder grote be langstelling, in het bijzonder van onderwijs vertegenwoordigers uit de regio, de nieuwe school voor speciaal onderwijs ,,'t Groenewold" geopend. Achtereenvolgens betraden het spreekgestoelte, de heer L. A. Nelis- sen. als voorzitter van het school bestuur; burgemeester Defesche; de inspecteur van het speciaal onder wijs; het hoofd van de school, de heer van Mullem; deken Theunissen; de architekt, de heer B. Lerou en de voorzitter van de oudervereniging. Opmerkelijk was, dat al deze spre kers hun inleiding vrij kort maakten, wat zeker de aandacht gaande hield. Zeven leerlingen, van elke klasse- groep een. onthulden vervolgens met veel spoed een wandkleed waar mee aan het officiële gedeelte een einde kwam. Van de gelegenheid om de school te bezichtigen en nadere informaties in te winnen werd ruimschoots ge bruik gemaakt. Zaterdag hield de school een open dag, speciaal bedoeld om ook de ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, met dit speciaal onderwijs kennis te laten maken. Zeer velen hebben deze ge legenheid aangegrepen, terwijl ook vele oud-leerlingen die de jaren van „verhuis-ellende" hebben meege maakt, nu wel eens wilden zien waar en hoe hun jongere opvolgers zijn ondergebracht. voerd. Het gebied dat nu in de doel stellingennota is verwerkt, bevat on geveer de driehoek Maasheseweg - Venloseweg - Stationsweg en daar van zal in dat plandeel waarvan de gronden in handen zijn van de ge meente 532 woningen kunnen wor den gebouwd. Aan twee bureaus is in april op dracht verstrekt een stedebquwkun- dig en architectonisch plan te ont werpen en beide bureaus konden nu reeds hun verkavelingsplan tonen. Ir. Magry gaf nog enkele visies omtrent de, mede door de werkgroep verstrekte opdracht. Tot ontwikke ling zal worden gebracht het gebied dat omsloten is door Oostsingel - Odastraat - Landweertcrdwarsstraal- Servatiusweg en Stationsweg. Be staande bomen, groenstroken en heg gen kunnen gespaard blijven. In het noordelijk gedeelte van ge noemd gebied kunnen gebouwd wor den: 23 bejaardenwoningen, 160 wo ningwetwoningen. 82 premiewon.n- gen en 23 vrije sectorwoningen. In het zuidelijk gedeelte 23 vrije sectorwoningen, 113 premie- of cor poratiewoningen, 162 woningwetwo ningen. In dit plandeel zullen tevens 40 woningen voor alleenstaanden of kleine woningen worden gebouwd. Bij realisering van het gehele plan Landweert omvattende 2430 wonin gen, zullen er 300 voor bejaarden, alleenstaanden of kleine gezinnen gebouwd worden Verder is er gedacht aan een kin derboerderij, scholen, gemeenschaps ruimte en bcvenwijkse voorzienin gen Ook het groen-èlement is ruim schoots aanwezig. Het gehele gebied zal verkeersarm worden gehouden en al of niet van woonerven worden voorzien. De raadsleden drs. Den Brok, me vrouw Poels-Peters, Willems, Ko nings, Reintjes. De Bruyn en Poels hadden nog al wat Hieüenkingen te gen het plan. wat ze overigens uit stekend vonden en sympathiek ge presenteerd. Het is moeilijk als raadslid, zo werd er opgemerkt, een verstandig oordeel te vormen over deze keurige en kleurige prenten. Verschillende raadsleden hadden be zorgdheid. dat het weer zo zou wor den als het Brukske. Men was bang voor eenzelfde eenheidsworst. Een gelukkig verschijnsel is in ieder ge val dat er geen hoogbouw zal wor den gepleegd. De twee ingediende bezwaarschrif ten houden de realisering van dit plandeel niet op. In het uiterste ge val. dat reclamanten gelijk krijgen, zullen er vier woningen minder kun nen worden gebouwd. Beducht voor de ..bezuinigingswoede" van de overheid was men niet; het is de taak van de architecten, die het plan verder gestalte moeten geven, deze te omzeilen. Natuurlijk zullen met de eisen van speelvoorzieningen rekening worden gehouden. Verkeersvoorzieningen zullen er worden getroffen, maar de auto kan er niet helemaal worden geweerd. Voor de heer Den Brok was het een gelukkig moment, dat hij mocht vernemen dat de toren van de St. Petrus Bandenkerk ook op Land weert zichtbaar zal blijven. Voor de bewoners van Landweert zal een tunnel worden gemaakt on der de nieuwe verbindingsweg Oost singel .maar deze tunnel is alleen voor voetgangers en fietsers. Voor de raad was er nu meer dui delijkheid alleen is het wachten neg op de verdere ontwikkeling en dat is de vaststelling van de normale procedure. ribbroeken blouses jackets Venray - Grotestraat 27 - telefoon 04780 - 1214 Op zondag 1 oktober j.l. heeft het Tamboerkorps St. Oda uit Merselo deelgenomen aan het concours, dat werd gehouden in Babberich, Gel derland. In de ere-divisie behaalde het korps een eerste prijs met in totaal 223 punten, alsmede lof der jury, Het stilstaande werk werd gehonoreerd met 108 punten, het lopende werk met 115 punten. Tijdens de muziekfeesten in de meimaand herdacht het tamboer korps haar 10-jarig bestaan. Vanaf 1972 komt men uit in de hoogste af deling .In de ze afdeling werden al meerdere keren een eerste prijs be haald. Het is echter voor het eerst in het bestaan van het korps, dat dit vergezeld ging met lof der jury. Dit sukses is een bekroning op het werk van instrukteur en tegelijk tamboer-maitre van het korps, dhr. Toon van Opbergen uit Overloon. Vanaf de oprichting is hij al betrok- PATERSSTRAAT 16 ken bij het tamboerkorps. In de laat ste jaren zijn diverse jongeren inge past in het korps. Er kan worden vastgesteld, dat het puntentotaal van 223 behoort tot de hoogsten, welke in het afgelopen jaar zijn behaald op de diverse con coursen. Nog niet kan worden vast gesteld, of men het allerhoogste aan tal punten heeft behaald. Voor het behalen van de eerste prijs zal bestuur en korps recipiëren Eind september heeft drs. H. van Noorden afscheid genomen als voor zitter van het bestuur van de Kath. Scholengemeenschap voor VWO en Havo „Jerusalem". Op een aan hem door het bestuur aangeboden receptie, hebben vele belangstellenden acte de presence gegeven, als blijk van waardering vcor het vele goede wat onder zijn voorzitterschap is bereikt. Drs. van Noorden is inmiddels als voorzitter opgevolgd door de heer A. Turkenburg. en wel op zondag 15 oktober om 11 u. in café Janssen. Zaterdag 7 oktober j.L mocht dhr. J. Stax uit Horst, werkzaam bij drukkerij H. Messemaeokers B.V. ie Venray in Tilburg de gouden me daille ontvangen van het Gerrit-Jan Thieme-Fonds voor het behalen van het diploma klein-offset met het hoogste landelijk aantal punten. Mevr. M. T. F. Wierenga-Arrita Eugui is met ingang van 1 augustus j.l. tot 1 augustus 1979 benoemd tot onderwijsassistente in een niet-vol- ledige betrekking ten behoeve van ht Spaans onderwijs aan de open bare en bijzondere basisscholen in de gemeente Venray. PEEL EN MAAS uw krant Deken Theunissen mocht deze week de versierselen, verbonden aan de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. opspelden bij de 76-jarige Johan Hendriks, aan de Lange weg. De heer Hendriks kreeg deze on derscheiding vanwege zijn verdien sten als 30 jaar kollektant in de Gro te Kerk en 30 jaar belangeloos mede werker aan het Venrays Zieken- triduum. Niet vergeten mogen wor den zijn aktiviteitcn. direkt na de oorlog, bij de zogenaamde kwartjes- aktie ten bate van de kerkenbouw in Limburg. De heer en mevrouw Hondriks- Cortenbach vierden enkele weken geleden onder grote belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9 x 9 f 0.75 9* 13 f 0.90 Alleen gelukte foto's be ulen 1 TRrfj, WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY Op woensdagmorgen 11 oktober vond te Roermond de rechtszitting plaats n.a.v. de door het MAN inge diende klacht op 9 mei j.l. Burgemeester mr. H. Defesche, waarnemend rechter van de recht bank te Roermond, verscheen na mens het gemeentebestuur van Ven ray voor de ekonomische politierech ter Mr. Lafleur. Zoals te doen gebruikelijk las de rechter de aanklacht voor en vroeg de burgemeester of hij zich daarin herkende. Het antwoord van Mr. Defesche luidde: „Ja". In haar requisitoir ging Mevr. Mr. van Kemenadc, Officier van Justitie (Openbaar Ministerie) uitvoerig in op datgene wat tegen de gemeente Venray ten laste werd gelegd. Daar bij stak zij een pluim op de hoed van het MAN en de Venrayse gemeente politie, die het misdrijf op heterdaad hebben geconstateerd op 9 mei. Zij vond het maar een vreemde zaak dat de bewuste buis in een soort paniek- reaktie op 9 mei werd verwijderd en daarna in opdracht van wethouder Loonen weer moest worden terug geplaatst. Zij achtte de overtreding zeer duidelijk en overvloedig bewe zen. De gemeente Venray kon zich niet beroepen op allerlei regelingen, die ze daarna maar zelf hadden ver zonnen. Zij vond dat er voldoende redenen aanwezig waren om de ge meente Venray te laten veroorde len en wel de maximale straf bij een milieuovertreding. Haar eis luidde dan ook als volgt: „Een geldboete van 10.000— en het storten van een waarborgsom in 's Rijkskas van 50.000,—". In het pleidooi van de raadsman der gemeente Venray, Mr. Ten Brummelhuis, werden een aantal punten opgesomd die tot vrijspraak zouden moeten leiden. Hij betoogde dat de aangelegde buis niet viel on der de Wet Verontreiniging Opper vlakte Water, er was volgens hem onvoldoende bewezen dat het hier ging om „percolatiewater", ook re genwater en grondwater waren in de sloot langs de stort aanwezig. Verder bracht hij te berde dat de overtreding op 9 mei was geconsta teerd en de monstemame van het Water- Zuiveringsschap pas op 23 mei had plaatsgevonden, en hij durf de het zelfs aan om te stellen dat in dit geval geen sprake was van opper vlaktewater. (vervolg zie pag. 3)

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1