VERKEER(D) thomassenl Succesvolle Centrumfeesten Zou Venray nog éénmaal kunnen deelnemen aan een Zeskamp-spektakel „GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS SSg% ïdeólu moaeónoiu modehuió Ci ^ruuólera Paalzitten trok duizenden toeschouwers Meubelen VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 Nr. 38 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS „nnp ti uw voo» Al uw ohanken UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 25 ct p*r mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Y 'KANSAS'«n mooi naluurprodukt ran Hatema met in deze dagen' Voor hen is er nu het fraai ogende tapijt "KANSAS" vervaardigd uit 100* Katoen Het is daarbij zeer sterk en voorzien van een stevige jute rug "KANSAS' is bovendien behandeld met "Scotch- gard dat het tapijt beschermt tegen vuil en vlekken U kunt kiezen uit maar liefst 4 prachtige natuur- tmten Op 400 cm breed per str meter uiterst voordelig voor inbegreper Scotchgard 200 Erkende interieurverzorgers staan erachter! HM T eHieuMVCM^UHuiran Wilhelminastr.6 Venray CX»7BO-a51Ö TE TIENRAY DINSDAG 26 SEPTEMBER en WOENSDAG 27 SEPT. organiseert MODEHUIS CRUYSBERG EEN MODESHOW in het Parochiehuis Aanvang beide avonden 20.00 uur Entree f 3,- TIENRAY telefoon 04789 - 1271 Mede dank zij de vrij gunstige weersomstandigheden voor de tijd van het jaar kunnen de Venrayse Middenstanders tevreden zijn. met n alleszins geslaagd winkelfeest. Zon der meer was hier het paalzitten de grote trekpleister, want dat evene ment lokte duizenden nieuwsgierige kijkers naar het K nseniusplein. Het spektakel begon toen woens dag om 14.25 uur de paalzitters hun plaatsen innamen, 12 mannen en 3 dames minder dan verwacht werd en een heus stoomtreintje voor de jeugd al fluitend en stinkend zijn rondjes trok. Achter de feest tent stond de FC VW doelverdedi- ger Eddy Sobczak zijn best te doen om de ballen van de jeugdige schut ters uft zijn goal te houden. Dit on derdeel kreeg minder belangstelling dan het verdiende, maar zeker niet van de kant van de jeugd. De Veronica drive-in-show trok 's avonds natuurlijk een enorme be langstelling van de jeugd. Diezelfde avond vonden twee da mes het al voor gezien en verlieten ze hun zitplaatsen op de pilaar. Voor de 13 overgeblevenen begon de eer ste nacht, waarbij het publiek ook op andere dagen tot in de kleine uurtjes van zijn belangstelling blijk gaf. Donderdagavond stonden De Peel- zwervers aangetreden voor de be jaarden. Dat die de stemming er in kunnen houden werd eens te meer bewezen. Die stemming werd er niet slechter op, toen later op de avond ook het andere publiek weer in de feesttent werd toegelaten. De heren kasteleins, broederlijk verenigd, hadden het alle dagen be hoorlijk druk, en vormden door hun vrijwillige aktiviteiten de financiële basis waarop schutterij Het Zand- akker en de middenstanders het fes tijn draaiende konden houden. Pussycat beheerste vrijdagavond het musicale gebeuren, en ondanks de voor velen hoge entreekosten was de tent goed gevuld. Uiteraard was het musicaal geweld ook buiten goed te volgen, hoewel daar tussen door de omroeper in het „aktiecentrum" zijn best deed premies uit te lokken voor de paalzitters die het intussen weer 1 man minder moesten doen. Zaterdagmiddag gaven de politie hondenverenigingen enkele demon straties van het kunnen van hun die ren. terwijl jong en oud 's avonds uitgelaten genoot van de muziek, ten beste gegeven door Die Fidelen Ro- Voor de paalzitters was de nacht senthaler uit Merselo. van zaterdag op zondag kennelijk lang en koud, want 's morgens wa ren hun gelederen erg gedund en ook later op de dag vertrokken er nog enkele. Opmerkelijk hierbij was de onversaagde volharding van de enige dame in het gezelschap, Jeanne v. d. Evertuin uit Helmond, die vol hield tot zondagnacht 12 uur. Zij be haalde daarmee 't wereldkampioen schap paalzitten voor dames. Intussen was zondagmorgen een buiten verwachting goed bezocht Frühschoppen gehouden, dat zich tot ver in de middag uitstrekte, en aan sloot op de huldiging van de heren Lenssen en Hendriks, die beiden 50 jaar lid van schutterij Het Zandakker waren. Ook dhr. P. Janssen, 50 jaar beschermheer, werd in de festivitei ten betrokken. De huldiging van de heer Volleberg,, 40 jaar lid van de schutterij, kon wegens ziekte niet plaatsvinden. Al had men stiekem gehoopt dat zondagavond een einde aan het paal zitten zou komen, de twee heren die na het vertrek van mej. v. d. Even- tuin nog resteerden, waren niet van plan er een punt achter te zetten. Zelfs niet toen maandag de tent ach ter hen werd afgebroken en de he ren vrijelijk in de wind zaten. Maandagmiddag om vijf over half vier was het oude record van Ronny Filon, 121 uur en 10 minuten, bereikt. De heren kregen toen wel in de ga ten dat ze het voor elkaar niet zou den opgeven en een eindeloze rit- duur nog in het verschiet lag. Ken nelijk kwamen beiden. Alfons Mer ken en Rony Filon, die inmiddels naast elkaar hadden plaats genomen, zakelijk tot overeenstemming en be sloten de buit maar met elkaar te delen. Dat dat gebeuren op korte termijn zou plaatsvinden was weldra een publiek geheim en klokslag 5 uur was het dan zo ver en sprongen bei den, ondanks alles, fris en monter, van hun paal. Een nieuwe wereld record was gevestigd: 122 uur en 35 minuten. Ontelbaren waren van de afslui tingsceremonie getuigen. En het op dat tijdstip normaal toch al drukke verkeer geraakte geheel in de knoop. Het duurde dan ook nog even voor dat beide winnaars gezamenlijk in een open auto een zegeronde door de kom konden maken, rijkelijk voor zien van bloemen en een gevulde portemonnaie. als beloning voor hun uithoudingsvermogen. We schreven het reeds eerder: een paalzitwedstrijd is nirt iets wat men elk jaar kan houden. Maar gezien de belangstelling is het toch wel een Was U al bij in Horst evenement dat om de twee jaar ge prolongeerd kan worden. Temeer omdat het er dik in zit. dat met de financiële resultaten de een of an dere vereniging uit de zorgen ge haald kan worden. Dat zulks dan geschiedt dank zij de medewerking van de middenstand en horeca is meer dan lofwaardig. Intussen heeft men na twee paal- zitwedstrijden wel zo veel geleerd en ervaring opgedaan, dat men qua or ganisatie niet met de handen in het haar behoeft te ritten. Vrijdagmiddag heeft burgemeester Defesche de eerste verkeerslichten in Venray-centrum in werking gesteld. Dat gebeurde allereerst op de krui sing Leunseweg-Zuidsingel, tegelij kertijd met de voetgangersoversteek plaatsen aan de Oostsingel. Enkele minuten later herhaalde deze cere monie zich ook op de kruising Lang straat—Zuidsingel. Hierbij bleef de Westsingel nog afgesloten wegens werkzaamheden tussen Langstraat en Reekgraafstraat. Wel werd de Suidsingel t ussen Leunseweg en tangstraat voor het verkeer open gesteld. Wie verwacht mocht hebben dat er bij de ingebruikname van deze ver keerslichten zich wel spoedig de no dige autobotsingen zouden voordoen; zeker omdat" de voorrangsregeling hier veranderd werd, moeten we te leurstellen. Tot nog toe werd op de ze kruising geen ongeval gemeld. Het is blijkbaar ons Venrayers eigen, om steeds te kritiseren. Het commentaar bij de ingebruikname was dan ook niet van de lucht. Dat jegon al met het „onzalige uur" waarop de lichten in werking wer den gesteld. Vrijdags is toch altijd al een drukke dag, terwijl 5 uur nor maliter een spitsuur is vanwege het sluiten van de industriële bedrijven. Ook het gelijktijdig „optrekken" van fietsers en automobilisten, die naast elkaar aan de stopstreep staan, vormde een hevig punt van kritiek, toorgaand en afslaand verkeer zou elijk in de knel komen te zitten en ongelukken zouden vanzelfsprekend niet uit kunnen blijven. Nu is het met verkeerslichten zo, dat alles moet wennen, niet alleen voor degenen die er gebruik van moeten maken, maar ook door dege nen die de plannen voor het funk- tioneren moeten opstellen. Deze laat- I ste worden weliswaar gesteund door de ervaring van verkeerslichten-fa brikanten en ter zake deskundige personen, maar telkens weer blijkt lat men in de praktijk het een en inder moet aanpassen aan de situatie er plaatse. Zo is intussen wel geble- :en en dat was ook verwacht jat het voorsorteren bij de kruising op de Leunseweg. ter hoogte van café Sassen niet ideaal is. De weg is daar vrij smal, en meer dan een auto plus rijwiel vindt er geen plaats. On- etwijfeld zal men daar iets op vin- en, hetzij door de „verkeersdruppel" in het midden van de weg te vervan- jen door witte strepen, hetzij door ie rechtse bocht ruimer te maken. Maar in dat geval komt men aan persoóhtijk eigendom, en dat zal niet jzo gemakkelijk zijn. Ook het gelijktijdig optrekken van U fietsers en auto's is regelbaar. Zo tón men b.v. tijdens het grote „aan- jod" van leerlingen voor het Bosch- veldcollege het groene licht even apart laten branden voor de fietsers, zodat die ongestoord een goed heen tomen kunnen zoeken. Ditzelfde is desgewenst mogelijk met alle vier de verkeerslichten op de Leunseweg en eveneens cp de Langstraat. De prak tijd zal hier op vrij korte termijn een lering zijn. We zeiden het reeds: alles moet wennen. En aangezien deze verkeers lichten de eerste in Venray-centrum zijn, zal dat wennen misschien iets |j moeilijker rijn dan normaal. Het doel waarvoor ze geplaatst zijn, wordt er uiteindelijk ook nu al mee bereikt: het op een veilige manier ontlasten van de kom van het drukke doorgaande verkeer. Dat dit nog niet voor de volle honderd pro cent mogelijk is. ligt aan het ontbre ken van een doorverbinding tussen Oostsingel en Maasheseweg, en de heropenstelling van de Westsingel. Het laatste 'kan op vrij korte termijn verwacht worden, terwijl het eerste in een ver gevorderde staat van voorbereiding is. 0 Is dat allemaal in kannen en krui ken, dan kan het verkeer rond de kom rijden en behoren knelpunten als Stationsweg-Hofstraat, Maas- (J heseweg-Noordsingel en Leunseweg- Paterslaan tot het verleden. Zeker in de spitsuren, als de honderden medewerkers van de Venrayse in dustrieën van en naar hun werk gaan, kan het verkeer in de toekomst vlot en ongestoord de woongebieden |i (Brukske en Veltum) bereiken of zich u naar de grotere uitgangswegen van 'Venray begeven. Als we in dat licht deze eerste ver keerslichteninstallaties bekijken, dan moet men geneigd zijn het kleine on gemak van een nog onvolledig wer kend systeem op de koop toe te ne men. De kinderziekten zullen gauw genoeg overwonnen zijn, en uw en onze verkeersveiligheid zal dan ge baat zijn. Het is meer dan overdreven te zeggen, dat het met het verkeer in Venray verkeerd zitLet u wel even op bij de verkeerslichten, èn op de gewijzigde voorrangsregels: het verkeer op de singels heeft voor rang op dat van de Leunseweg en Langstraat! N.C.R. V-DESKUNDIGHEID Het spektakel wordt overigens niet door de N.C.R.V. georganiseerd, maar door de Stichting Herdenking Unie van Utrecht. De omroeporgani satie levert slechts deskundigheid en maakt een rechtstreekse reporta ge van het spel. VENRAYSE DEELNAME? Toen wij door toevallige omstan digheden achter het bovenstaande „nieuws" kwamen, hebben wij. vlak voor het ter perse gaan van dit blad kontakt opgenomen met de coach van de voormalige Venrayse Zes kampploeg, de heer Tino Zandber gen. Hoewel hij van een en ander nog niet op de hoogte was, reageerde hij spontaan. Volgens hem moet het in Venray mogelijk rijn nóg een keer een gcede Zeskampploeg met acht heren, vier dames, een coach en een captain op de been te brengen, ge zien de ervaringen in het verleden. Het zou dan wel grotendeels een nieuwe ploeg moeten worden, omdat de leeftijd van de voormalige suc cesvolle ploeg belangrijk hoger is ge worden. In hoeverre de „oude" Zeskamp leiding te „re-motiveren" is, kon hij niet zeggen, maar het zou hem niets verbazen als de wat hij noemde „zeskampvirus" daar nog eenmaal zou toeslaan. Belangrijker vond hij wanneer op korte termijn het een en ander op een rijtje werd gezet. Hij was des gevraagd bereid dit te doen. Zeker voor wat betreft de financiële kon- sekwenties is een afweging noodza kelijk. De heer Zandbergen was er even wel bij voorbaat al van overtuigd, dat de Venrayse bevolking weer net zo massaal achter dit eenmalige ge beuren zou staan als voorheen, waar mee hij maar wilde zeggen, dat er waarschijnlijk geen financiële pro blemen in de weg zullen staan. Be langrijk bij het geheel is echter de opstelling van het gemeentebestuur, omdat de aanmelding voor deelname net als voorheen van de ge meente moet uitgaan. „Het lijkt me: hoe eerder een aan tal principiële beslissingen genomen kunnen worden en derhalve aanmel ding kan plaats vinden, hoe meer kans van slagen Venray heeft. Ik denk. dat het wellicht niet aan ons zal liggen", aldus een erg positief reagerende Tino Zandbergen. Veel zal dus afhangen van de re- akties van de Venrayse bevolking of Venray nog één keer in een televisie Zedkamp te zien zal zijn. In ieder geval houden wij onze lezers op de hoogte. De spelletjesmakers van de NCRV met name Dick van Bommel de drager van de gouden plak van de Aid Prinsecompaneej en Dick van 't Sant, zijn momenteel weer druk bezig met de voorbereiding van een sportief en komisch spektakel, dat volgend jaar mei moet gebeuren. Aanleiding is de viering van het feit, dat dat vierhonderd jaar gele den de Unie van Utrecht werd ge sloten. UNIE VAN UTRECHT Niet iederen zal het dagelijks be seffen, maar die Unie vormt de grondslag van ons huidige Neder landse staatsbestel. Zeven gewesten sloten zich aaneen om sterk te staan tegen de Spaanse vijand en vormden de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Die mijlpaal wordt het volgend jaar uitvoerig herdacht. Eén van de hoogtepunten van de festiviteiten zal het „Elf Provinciën Spel" vormen, dat op zaterdagavond 19 mei op het scherm wórdt ge bracht. De spelletjesmakers van de N.C.R.V. zijn aangezocht om die ge beurtenis van 1579 op een ludieke manier te visualiseren. Zoals vierhonderd jaar geleden ze ven gewesten elkaar hielpen tegen de vijand, zo zullen in mei a.s. de elf provincies tegen elkaar in het har nas worden gejaagd. EEN TEAM PER PROVINCIE Iedere provincie zal één team moe ten leveren, bestaande uit acht he ren, vier dames, een coach en een captain. Zo'n team moet afkomstig zijn uit één gemeente, net zoals bij de Zes kamp. En net zoals bij de Zeskamp zal het desbetreffende gemeentebe stuur volledig achter de deelname van zijn ploeg moeten staan. Geheel nieuw is de inbreng van elf Het is al weer zes/zeven jaar geleden, dat geheel Venray in de ban was ge vangen van het N.C.R.V.-televisiespel „Zeskamp" en „Spel zonder grenzen". De prestaties van de Venrayse Zeskampploeg waren zodanig, dat iedereen 's avond aan de buis zat gekluisterd wanneer de Venrayse jongens en meis jes ergens in Nederland, in Italië of in Zwitserland worstelden met groene zeep-ellende, water, touwen, rolschaatsen, luchtmatras, ringen en alles wat maar borg stond voor enkele uurtjes televisiespektakel van de N.C.R.V. Wie herinnert zich niet de grandioze ontvangsten in Venray, wanneer waar dan ook Venray had gezegevierd? En wie herinnert zich niet de door Piet Theuws gebouwde ralley-cross wagentjes waarmee Thea Jaspers en Wim Loonen furore maakten? Dit alles is verleden tijd. De Zeskamp is in Nederland van het beeldscherm verdwenen sinds de N.C.R.V. een punt heeft gezet achter dit nationale en internationale gebeuren. Maar er komt nog éénmaal een Zeskamp op de televisie en als Venray wil, bestaat er 'n kans dat ook nog éénmaal Venray een van de deelnemende ploegen wordt regionale kranten, uit elke provincie één. RAAD VAN WIJZEN Zoals in het grijze Zeskamp-verle den nog vóór de Venrayse deel name wordt er weer een „Raad van wijzen" gevormd, voor deze ge legenheid bestaande uit één wijze man of vrouw per provincie. De be doeling is voor deze taak iemand te vragen, die op een of andere manier regionale of provinciale populariteit geniet. De „Raad van Wijzen" wordt sa mengesteld via de elf deelnemende kranten. Op 19 mei zal die man of vrouw (uiteraard) in Utrecht telefo nisch in kontakt staan met de redak- tie van zijn of haar dagblad. Kijkers uit de provincies kunnen helpen door een antwoord op de vra gen door te bellen naar de redaktie van het dagblad die zijn of haar pro vincie vertegenwoordigt als centrale pest. De redaktie geeft het antwoord vervolgens door naar Utrecht. Nu reeds staat vast, dat het moei lijke vragen zullen worden, want er leeft dan een hele provincie mee. MAKELAARSKANTOOR PATIRSSTRAAT 16 VINRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1