Paalzitten trekpleister van evenementen in 't centrum Nieuwe Openbare School „De Keg" krijgt een „bijzonder" gebouw „GOED ONDER DAK" MET AMAK Samengaan Congregaties bepleit Alcohol- en snelheids controles 175-jarig bestaan Zusters van Liefde Wildstropers Diefstallen PEEL EN MAAS ook üw krant DEKEN P. LEMMEN OVERLEDEN Zelfstandige Ondernemers en Venrays Rose Vlek VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1978 Nr. 37 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS M..I VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 25 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Y 'KANSAS'een mooi natuurpcoduklwuHatéma Terug naar de natuur, w* wil dal nu nel traai ogende lapijl "KANSAS' vervaardigd uil 100% kaloen Het is daarbij zeer sterk en voorzien van een stevige jute rug "KANSAS" is bovendien behandeld met "Scotch- gard", dat het tapijt beschermt tegen vuil en vlekken U kunt kiezen uit maar liefst 4 prachtige natuur- tinten Op 400 cm breed per str meter uiterst voordelig voor 200 Erkende interieurverzorgers staan erachter! Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9*9 f 0.75 9* 13 f 0,90 Alleen gelukte foto's be talen Foto Leden van de Jachtbrigade van de rijkspolitie met assistentie van de jachtopziener en de Venrayse politie gelukten het twee stropers aan te houden die in Geysteren met licht bakken aan het stropen waren. Er werd een lichtbak en een enkel loops jachtgeweer in beslag genomen. Tegen de stropers de 18-jarige A. H. uit Venray en de 29-jarige P. v. d. B. uit Holthees werd. na onderzoek en verhoor, mededeling gedaan dat pro cesverbaal zal worden opgemaakt. Het religieuze leven zal vast en ze ker blijven bestaan. In welke vorm dat zal zijn, is nog niet bekend. Of die vorm onze naam zal blijven hou den. weet ik ook niet Maar het re ligieuze leven op zich maakt een kentering door, zal ongetwijfeld her opleven en blijven voortbestaan. Dat zegt zuster Sarto Smits, provinciale van de Zusters van Liefde van Jezus en Maria, een kongregatie die 175 jaar geleden in het Belgische dorp Lovendegem werd gesticht, en sedert 70 jaren in het Venrayse „St Anna" is gevestigd. Ter gelegenheid van dat jubileum is een speciale krant uitgegeven die de titel „In alle eerlijkheid" mee kreeg, omdat de zusters proberen in alle eerlijkheid stil te staan op het kruispunt van ongekende ontwikke lingen, zowel in hun leven als reli gieuzen als in de katholieke gemeen schap. Maar ook zijn die ontwikke lingen te constateren in de psychia trische zorg, waaraan de Zusters van Liefde van Jezus en Maria zich sinds hun komst naar Nederland in 1908 hebben gewijd. Beginnend in het psychiatrisch ziekenhuis Sint Anna in Venray: twintig Jaar later ge volgd door werkzaamheden in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Ma ria in Noordwtjkerhotrt. De krant „In alle eerlijkheid" laat een groot aantal vrouwelijke reli gieuzen aan het woord die de ge schiedenis van him kongregatie ver tellen en hun visies geven op de plaats die zij in de samenleving in nemen. Zoals zuster Sarto Smits die In een uitvoerig interview onder meer zegt: „Het gaat er ons niet om om persé de kongregaite in leven te willen houden. Het gaat om het leven zelf. Wij moeten dan bijvoorbeeld wel meer en meer denken aan nieu we samenwerkingsvormen onder re ligieuzen." Alleen al de vermindering van het aantal religieuzen brengt de nood zaak tot meer samenwerking met zich mee, maar er zijn volgens zus ter Sarto ook positieve facetten te melden: „Je leert elkaar verstaan, als je met elkaar samenwerkt. Je leert elkaar moed te geven. Daarna moeten we snel de eerste stappen zetten naar samenwerking die kan leiden tot samengaan. Samenwer king met andere orden en kongre- gaties die wellicht het opgaan in el kaar tot gevolg kan hebben. Je kunt immers voor interkongregationele ak- tivtteiten net zo enthousiast zijn als voor aktiviteiten van de eigen groe peringen." In het psychiatrisch ziekenhuis 81. Anna te Venray wordt een ten toonstelling gehouden die zowel vertelt over de 175-jarlge geschie denis van de kongregatie van de Zusters van Liefde van Jezus en Maria als over de zeventigjarige geschiedenis van het ziekenhuis. De tentoonstelling Is dagelijks van 10.00 tot 12.00 nnr en van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. P. C. deed aangifte van diefstal van een weide-ochrikapparaat van zijn weide aa nde Handrlk. Het was een apparaat dat op een accu was aangesloten. R. deed aangifte van diefstal van 255 decor-wandtegels, oranje ge kleurd met bloemmotief en opgesla gen in zijn garage. Uit de direktiekeet van de bouwfh-ma V. geplaatst bij het in aanbouw zijnde bowlingcentrum te Oostrum werden ontvreemd, een handdrkelzaagmachine, een klop boormachine en een schaafmachine. Het geheel ter waarde van 1500,—. De landelijke alcohol-controle, in de nacht van vrijdag op zaterdag, heeft over het geheel gezien tot on rustbarende conclusies geleid. Er is telfs sprake van een toename van 72'/o van het aantal autobestuurders dat onder invloed van alcohol toch nog achter het stuur kruipt. Het is daarom opmerkelijk dat zulks in Venray helemaal niet het geval was. Er werd in die nacht „slechts" aan twee personen een rijverbod opge legd en dat is zelfs minder dan men dikwijls op een „gewone" vrij dagavond te doen krijgt. Mogen we daaruit concluderen, dat de regelma tige alcoholcontroles hier ter plaat se hun nut toch wel hebben afge worpen dat er een zekere preven tie van uit gaat? Of dat we „geluk" gehad hébben. Iets anders was het met de snel heidscontroles, welke uiteraard ook regelmatig gehouden worden, en vo rige week een rijke buit opleverden. Daarbij kwam vast te staan dat er in Venray-kom gereden wordt met snelheden tot boven de 80 km. en buiten de kom zelfs met snelheden van 140 km. Zo werden op de Midden Peelweg, de Deumeseweg en de Noordsingel 54 bestuurders „geknipt" wegens een veel te hoge snelheid. Op de Maas- heseweg, en nogmaals op de Deur- neseweg en Noordsingel knipte men vervolgens nog 85 bestuurders. Op de Noordsingel schijnt het wel hele maal bar te zijn, want daar werd de controle weer herhaald en dat lever de nogmaals 31 overtreders op. Op één middag werden op de Al- bionstraat te Leunen 20 bestuurders gefotografeerd; op de Midden Peel weg 50 en op de Westsingel even eens 50. De totale „buit" bedroeg vorige week 290 overtreders, en die zullen binnenkort van de Venrayse politie wel een accept-girokaart krijgen thuisgestuurd, of een aanzegging van procesverbaal. Zijn we er ditmaal bij de alcohol controle „gelukkig" uitgesprongen en zijh de gekonsta teerde overtredin gen op dit gebied zelfs aan de lage kant; iedereen weet dat er wekelijks toch weer enkele bestuurders op de bon gaan. Met als gevolg flinke boe tes en intrekking van het rijbewijs. In feite neemt men bewust dat ri sico als men tenminste na de no dige biertjes en borreltjes nog van bewust kan spreken. Maar veel gro ter is het risico, wanneer men dron ken achter het stuur zit, van leed dat men anderen daardoor kan be rokkenen onherstelbaar leed dik wijls En voor wie dat risico durft te nemen is geen straf te hoog. Vo rig jaar in ons land 390 doden en 660 gewonden als gevolg van onge vallen veroorzaakt door dronken be stuurders, is ten hemel schreiend. Ook de maximum snelheden zijn afgezien van energiebesparing, ook vastgesteld voor ieders veiligheid zowel van de autorijders als van de andere weggebruikers. Daarom ook is er verschil in de toegestane snelheden in en buiten de kom en op de autowegen. Ten overvloede wor den die toegestane snelheden nog met verkeersborden aangegeven. Maar desondanks trekt men er zich bitter weinig van aan. Het aantal gekonstateerde overtredingen en de gekonstateerde snelheden spreken voor zich De gehouden alcoholcontrole strek te zich uit over enkele uren in één nacht, maar wie zegt ons dat er al leen die nacht dronken achter het stuur gereden werd? Zijn we de an der zes dagen of nachten van de week allemaal nuchter? Of moeten we concluderen dat er per week ge middeld 14 dronken bestuurders de Venrayse straten en wegen onveilig maken om niet te spreken van degenen die net niet in een controle rijdenDe hemel beware ons. De snelheidscontroles strekten "zich Uit over twee dagen, en dat dan nog op een beperkt aantal wegen en uren In onze gemeente. Toch waren er 290 overtreders die het gelag moeten betalen. Bijna 150 per dagMeer dan 1000 per week De politie zou er een rijk inkomen aan kunnen hebben Woensdagmiddag tegen half drie is de Venrayer Ronny Filon op zün twee meter hoge paal gaan ziten op het terrein van de voormalige Gouden Leeuw. Hy wordt geflankeerd door een twaalftal enthousiaste jongelingen en 3 dames, die met hem zullen proberen zyn paalzitrecord van 121 uur en 10 minuten van twee jaar geleden te verbeteren; althans, in ieder geval te proberen zoveel mogelijk premies in de wacht te slepen. Al dan niet voorzien van zonneschermen om zich te beschutten tegen regen zullen zy daar dag cn nacht blyven zitten als spectaculair on derdeel van de Venray-promotion-aktivlteiten, welke door Het Venrays Winkelcentrum tot en met zondagavond worden georganiseerd. De organisatoren hebben het dit jaar slimmer bekeken. Twee jaar ge leden werd op vrijdag met de paal- zitterij gestart met de bedoeling zon dagavond te eindigen. Toen rekende men buiten de waard omdat de door zetters doorgingen tot woensdagmor gen Nu zal zondagavond ongetwijfeld de paalziter-met-de-langste-adem naar beneden moeten komen om de hoofdprijs van duizend gulden in ontvangst te nemen. MOEILIJKHEDEN De paalzitters en paalzitsters zul len het dit jaar niet gemakkelijk hebben. Op de eerste plaats lijkt ons het jaargetijde om een dergelijk buitengebeuren nu niet bepaald aan trekkelijk. De regen en wind, waar mee dit jaar het zomerseizoen van ons afscheid neemt zullen de paal- zit(st)ers ongetwijfeld te trotseren krijgen. Daarbij speelt het geval, dat de scholieren van te voren al te horen hebben gekregen voor dit evenement de school niet te mogen verzuimen. Er is zelfs een geval bekend, waarbij met verwijdering van de school werd gedreigd, indien men toch de school verzuimt. SCHOUWSPEL Hoe dan ook, ondanks alles zal het de komende dagen toch wel een voor het publiek aantrekkelijk schouwspel worden op het terrein van de Gou den Leeuw. De paalzit(st)ers zullen ongetwijfeld, zeker op vrijdagavond (koopavond), de zaterdag en de zon dag massa's publiek trekken. En daar gaat het tenslotte om als men aan Venray promotion wil doen. ANDERE AKTIVITEITEN Er valt overigens in deze dagen rond de paalzitterij nog veel meer te beleven in Venrays centrum. De doelverdediger van FC WV, Eddy Sobczak stond woensdag klaar om de ballen, afgeschoten door de schoolgaande jeugd tot dertien jaar uit zijn doel te houden, terwijl min der voetballustige kinderen door de vrije akademie werden beziggehou den. De drive-in show van Veronica trok, zoals te verwachten was, veel popliefheb(st)bers en de mini-stoom trein op rails blijkt ook een aantrek kelijke attraktie te zijns De jeugd komt vrijdagavond weer in de feesttent aan zijn trekken, wanneer een optreden door „Pussy cat" wordt verzorgd. Voor zaterdagamiddag staat er nog een bijzonder evenement op het pro gramma. Achter de feesttent wordt om drie uur een demonstratie gege ven door enkele "politiehonden van Zaterdag j.l. is pastoor-deken P. Lemmen uit Helden na een lang durige ziekte op 52-jarige leeftijd overleden. De pastoor-deken is af komstig uit Venray-Brukske. Hij werd drie jaar geleden geïnstalleerd als pastoor-deken van Helden. Voor die tijd was hij secretaris bij het bis dom in Roermond en onder meer aalmoezenier en zielzorger in paro chies in Roermond en Venlo. P. Lemmen werd op 25 maart 1950 priester gewijd. Bewust van zijn heengaan had hij via een geluidsband afscheid geno men van zijn parochianen. De begrafenis vond woensdag onder grote belangstelling plaats. De voor afgelopen maandag ge plande ledenvergadering van de Venrayse Vereniging van Zelfstan dige Ondernemers, waarin gepoogd zou worden een unaniem standpunt ten opzichte van de Rose Vlek te be palen is tot nadere datum uitgesteld. Het bestuur kon niet op tijd gereed komen met de voorbereidingen voor deze beslist niet gemakkelijke ver gadering. Men verwacht echter op korte termijn de uitnodigingen voor een nieuwe vergaderdatum te kun nen verzenden. de Venrayse politiehondenverenigin gen. Een spectaculair gebeuren met de bekende „pakwerkers". De zaterdagavond is dan voor jong en oud. De Fidelen Rosenthaler uit Merselo staan er borg voor, dat de Tiroler avond een groot succes zal worden. Intussen zitten ze buiten dan on getwijfeld nog op de paal al zal het aantal intussen wel gedund zijn. De mannen van schutterij „Het Zandakker, Gilde -St. Jan" hebben dit jaar de organisatie van de paal zitterij in handen, in de hoop er een braaf centje aan over te houden. Voor hen tevens een mooie gelegen heid om zondag tijdens of na het Früshoppen hun jubilarissen te hul digen en in de bloemetjes te zetten. In ieder geval hebben deze orga nisatoren er voor gezorgd, dat Ven ray de komende weken niet wordt „verontreinigd" door knisperend, korrelig tempex. Tuimelt men. door slaap overmand, van de paal, dan duikt men deze keer in de houtkrul len welke met een zeil zijn over dekt. Beiden hebben hun ontwerp inge past in de systeembouw van Nelis- sen die daarmee in Venray het vijf tigste multi-structuur-ontwerp heeft gerealiseerd. In deze multi-struc- tuurbouw wordt uitgegaan van een dakconstructie op palen. Bij een normale bouw dragen bal ken op muren. Bij deze bouw rust de dakconstructie op palen, waarbij de wanden geen dragende funktie hebben. Het grote voordeel van een der gelijke constructie is, dat er sneller gebouwd kan worden en dat het bouwwerk op zich flexibel is. Bij dit systeem kan n.l. een klaslokaal ge makkelijker vergroot of verkleind worden. Men behoeft slechts de niet-dragende muren te verplaatsen. Bij het vergroten van de school zou slechts een constructiestructuur kun nen worden aangebouwd. De nieuwe openbare school „De Keg", die op 1 augusuts 1973 startte in verplaatsbare (Jarinho) lokalen, telt vier klaslokalen voor de basis school en twee klassen plus één speel-werklokaal voor de kleuter school. Bij deze demonstratie zal men ook Ghita van dr. Kartodirdjo, die vo rige week de Paul Burgmantrofee in de wacht sleepte, in aktie kunnen zien. De zondag is dan bestemd voor het inmiddels traditioneel geworden „Früshoppen" met muzikale mede werking van „Aces". ondanks het predicaat „openbaar" toch een bijzondere school Maar dan wel bijzonder door het uiterlijk. De opdracht tot de bouw van deze school werd gegeven aan de Samen werkende Architecten Venray Col- sen-Lerou-de Vries, waarbij van de zijde van de gemeente de wens ken baar werd gemaakt de deelopdracht te geven ana de architecten ir. A. P. F. M. Reichert (architectenbureau De Vries) en ir. C. Colsen. Op de hoek van de Blauwverver- I straat en de Vollenbergstraat wordt als het ware d g en nacht door de bouwers van J P. A. Ne- de nieuwbouw en basis- school „De Keg". Toen na de paasvakantie met de bouw werd begonnen stond voor op, dat de nieuwbouw op 13 okto ber moet worden opgeleverd. Om deze „fatale" datum te kunnen halen werd zelfs in de bouwvak vakantie door een ploeg doorge werkt en op dit moment wordt er zelfs by lamplicht doorgewerkt. Deze nieuwe openbare school wordt MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1