AFSCHEID Laatste raadsvergadering duurde drie uur TAPTOE VENRAY'78 GOED ONDER DAK" MET AMAK Venray en de Zuid-Molukkers Leenen POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen Scouting-gebouw aan de Henri Dunantstraat VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 Nr. 35 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Het einde van de j.l. dinsdag ge- j houden raadsvergadering betekende ook voor 5 raadsleden het einde van een 4-jarige of langere periode als raadslid van onze gemeente. De voor zitter burgemeester Defesche noemde in zijn slotrede, het beëin digen van een zittingsperiode, staats rechtelijk van geen betekenis; de ge meenteraad als instituut is onper soonlijk en dus eeuwig; de raad wordt derhalve verondersteld on onderbroken te blijven voortbestaan. Voor een grote meerderheid van de raadsleden geldt dat ook ten aan zien van het lidmaatschap van dit hoge college. De nieuwe beëdiging op 5 september a.s. vormt voor hen niet anders dan een bevestiging van hun bereidheid ook voor de komende vier jaar medewerking te blijven verle nen aan het besturen van de ge meente Venray, zoals dat in de voorbije periode of perioden het ge val is geweest. Datgene wat in de afgelopen zit tingsperiode kon worden bereikt, is uiteraard maar een beperkt deel van wat college en raad gezamenlijk wil den realiseren. Tcch is er heel wat omgegaan in deze vier jaren, ook aan zaken met een blijvende betekenis voor cnze gemeenschap. Met geens zins de bedoeling deze periode in zijn geheel te gaan evalueren, mag toch gekonstateerd worden dat deze ja ren zich in het gemeente-bestuurlij ke vlak vooral gekenmerkt hebben door maatregelen en voorzieningen, die de leefsituatie voor de Venrayse burger bedoelen te verbeteren; die bijdragen beoogden te zijn aan meer welzijn voor onze inwoners. Vele voorzieningen ten behoeve van het onderwijs, de nieuwe sociale werkplaats, de verbetering van de schcuwburgaccommodatie, realise ring van vele sportaccommodaties, belangrijke uitbreidingen en verbe teringen aan de verkeerswegen, het verbouwen en in gebruik nemen van Jerusalem als nieuw gemeentehuis, de promenade, het zijn alle zaken, die zich in uw herinnering zullen hechten. Ik ga maar voorbij, aldus de heer Defesche, aan de hinderlijke gebeur tenis, dat u uw voorzitter halverwe- de rit aan Den Haag kwijtraakte en er mij voor in de plaats kreeg. Al die zaken die gerealiseerd kon den worden, ook in het immateriële vlak het van start gaan van het Gewest Noord-Limburg; het leef- baarheidsonderzoek der kerkdorpen, de consolidatie van de positie van dorps- en wijkraden, de subsidiere geling, culturele organisaties, de ge boorte van de investeringsnota het zijn alle zaken, die inspanning, energie en toewijding aan de gemene zaak van u hebben gevraagd. veel was er dat veel geld heeft gekost. Niet alle van de 1377 raads besluiten, die in deze periode zijn ge nomen, hadden directe financiële ge volgen, maar evengoed heeft de raad in deze vier jaar voor zes en zeven tig miljoen gulden in Venray ge- investeerd, waarvan 15 miljoen ten behoeve van bestemmingsplannen. Veel kon worden bereikt, nog meer moest nog ongedaan blijven. Maar er komen nog gelegenheden om daar nader bij stil te staan. Op dit moment beperken wij ons tot enige voldoening over het be reikte en de wetenschap dat er nog genoeg te doen over is gebleven. Dat we zover gekomen zijn als we nu zijn, zo vervolgde de voorzitter, is uiteraard alleen maar mogelijk ge weest door de prettige samenwer king tussen u als beleidsbepalend, richtinggevend en tot de definitieve stappen besluitend hoogste bestuurs orgaan en ons college, dat als uw nederige dienaren heeft getracht uw beleid zo goed mogelijk te voeden en zo zorgvuldig mogelijk uit te voeren. Wij mogen met voldoening constate ren, dat wij in deze jaren niet tegen over elkaar, ook naast of na el kaar maar gewoon samen bezig zijn geweest de Venrayse zaak zo goed mogelijk te behartigen. Niet tot tevredenheid van elke individuele Venrayse burger, ook niet met altijd de unanieme instemming van elk in dividueel raadslid. Maar zolang als democratisch besturen betekent het afwegen van vaak opponerende belangen zal dat onvermijdelijk zijn. De burgemeester meende dat er voldoende reden is om deze zittings periode met dankbaarheid voor de gekregen, geschapen en benutte mo gelijkheden af te sluiten. Intussen betekent het slot van de ze vergadering voor vijf afgevaardig den op dit moment ook een beëindi ging van hun rechtstreeks partici peren in het gemeentebestuur. Daar- Een door het publiek zeer druk bezochte raadsvergadering de laatste van de huidige zittingsperio de kreeg een bijzonder accent, door de aanwezigheid van „het raads lid voor één dag" mevr. Jansen-van Daal. die als opvolgster van wijlen het raadslid K. Achten, zich nu schaarde in de rij van de Venrayse raadsleden. In zijn welkomstwoord memoreer de de voorzitter, dat mevr. Jansen- van Daal zich destijds als eerste Venrayse vrouw kandidaat gesteld had voor de gemeenteraad. Ter ver welkoming werd een boeket bloemen aangeboden. AROB Uitgebreid ging de voorzitter in op het pre-advies met een ontwerp-ver- ordening over de AROB (wet Admi nistratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen). Deze wet beoogt aan de burgers een verhoogde rechtsbe scherming te geven, door in de ge vallen, waarin niet reeds middels een wettelijke regeling is voorzien, tegen een overheidsbeschikking een beroepsrecht op een onafhankelijke rechter toe te kennen. Deze onaf hankelijke rechter is de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Over het algemeen is de opzet van de verhoogde rechtsbescherming op gebouwd uit twee fasen: a. het indienen van een bezwaar schrift door een belanghebbende tegen een genomen beslissing, waardcor het bestuurlijk orgaan cl<at de omstreden beslissing heeft genomen, de zaak nog eens toetst op feiten, recht en belangen; b. het instellen van beroep, nadat Was U al bij in Horst op een bezwaarschrift een beslis sing is genomen of niet tijdig is genomen. Het was vooral het eerste punt, dat nogal wat op- en aanmerkingen kreeg van de raadsleden. De be zwaarschriften komen dan namelijk weer terecht bij degenen die de om streden beslissing genomen hebben; en, zoals de heer Thijssen zei: in Venray komt men niet gauw terug op eéh eenmaal ingenomen stand punt. Met hem zagen veel raads leden liever een soort commissie van beroep, die de bezwaarschriften ob- jektief en onafhankelijk zou moeten beoordelen. Dit sluit niet uit dat in die commissie ook een afgevaardig de van het college of ander bestuur lijk orgaan zitting kdn nemen. De voorzitter niet helemaal on gevoelig voor deze zienswijze zou de voordelen van het een zowel als het ander in overweging nemen. Ook met de gemaakte opmerkingen meer van redaktionele betekenis zou rekening worden gehouden, en deze zullen in de ontwerp-verorde- ning worden aangebracht. Binnen kort zal dan de raad hierover een beslissing moeten nemen. Desgevraagd werd nog medege deeld, dat sinds deze wet op 1 juli 1976 in werking is getreden, slechts 3 inwoners van Venray van het be roepsrecht gebruik hebben gemaakt. MOLUKSE GEMEENSCHAP Zonder kommentaar stelde de raad 97.000,beschikbaar ten behoeve van een te realiseren onderkomen voor de Molukse Gemeenschap, en de eerste inrichting daarvan, in de Houten Hoek. De heer Mulders, sprekende na mens Samenwerking, was dik tevre den over dit voorstel. Hij wilde wel graag weten of de omwonenden in de realiseringsplannen gekend wa ren; welk onderkomen er gedacht wordt vcor Spio; en wat gaat er ge beuren met de oude barak achter Free Wheelin, waarin volgens eer dere plannen zowel de Molukse Ge meenschap als Spio onderdak zouden krijgen. Wethouder van Oers antwoordde hierop, dat de bewoners van de Hou ten Hoek niet „gehoord" zijn; dat het voor de Commissie Jeugd- en Sport zaken nog een vraag is of zij voor De traditionele Taptoe Venray op de eerste zaterdag in september (morgenavond) vindt bij goed weer plaats op de Grote Markt. Bij slecht weer wijkt men uit naar „De Wette- ling". De aanvang is in beide geval len kickslag 9 uur. De openingsfanfare vindt vanzelf sprekend plaats door blazers en tam boers van het organiserende gezel schap, het Jachthoorn- en Trompet- tenkorps St. Petrus Banden. Aan deze Taptoe Venray 1978 wer ken verder mee: Kon. Harmonie „Euterpe", Venray geklasseerd in de hoogste afdeling, in de superieure klasse. Bij het 100- jarig bestaan in 1970 werd het prae- dicaat „Koninklijk" verleend. Euterpe werd in 1967 landskam pioen uitmuntendheid in in 1972 be haalde zij het landskampioenschap in de eredivisie. Enige jaren geleden werd de har monie uitgebreid met een drumband. De band heeft op zich ook vele lau weren geoogst. In juni 1977 behaalde de drumband een eerste prijs in de eredivisie met lof der jury. Showband „De Pijpers", Vlaar- dingen. Met de komst van „Nestlé" naar Venray, nu enige jaren geleden zijn ook vele Vlaardingers hier ko men wonen. Het is daarom een bij zender gelegenheid eens een Vlaar- dings korps naar hier te halen om oude banden te verstevigen. Op hun programma staat een Zuid Ameri kaanse show, gebracht in een verba zend tempo. Fortissimo, Venlo. In 1955 opge richt als een blokfluitgroep is zij nu uitgegroeid tot een showband waar van de majoretten een niet onaan zienlijk deel van de show voor hun rekening nemen. Een in binnen- en buitenland graag gezien en gehoorde gast Ondanks het drukbezette pro gramma stelt Fortissimo er prijs op als goede buur de Taptoe Venray te komen opluisteren. Drum- en Show fanfare „Mr. H. M. van der Zandt". Een meer dan 25 jaar oude vereniging kan terug zien op vele binnen- en buitenlandse tournees. Vorig jaar werd het gehele instrumentarium vernieuwd. Naast de Drum- en Showfanfare beschikt de vereniging ook nog over een drumband. Deze band bestaat uit 40 muzikanten. Met het feëeriek verlichte stadhuis op de achtergrond vormt de Grote Markt een alleszins ideale plaats voor deze Taptoe. Mochten de weersomstandigheden dusdanig zijn dat moet worden uit geweken naar de sporthal, dan zal ook daar ongetwijfeld een daverende show voor de kijkers zijn wegge legd. om wilde de voorzitter de leden die nu afscheid nemen van harte dank zeggen voor hetgeen zij in hun func tie voor de gemeenschap hebben ge daan. Mevrouw Jansen, die hij aan het begin van deze vergadering mocht verwelkomen, en nu alweer moest uitzwaaien; althans voorlopig, want ik weet natuurlijk niet wat u bij de raadsverkiezingen over 4 jaar van plan bent. De heren Bol, van der Locht, van Valkengoed en van der Sterren, die nu een raadslidschap van wat lan gere duur, namelijk respectievelijk vier jaar. vier jaar, zestien jaar en 21 jaar afsluiten. „U hebt die jaren vanuit uw per soonlijke visie op de gewenste ont wikkelingen in deze gemeenschap belangrijke bijdragen geleverd aan wat Venray aan vooruitgang heeft mogen boeken. Mijn erkentelijkheid daarvoor kan slechts een verzwakte weergave zijn van de u toekomende dank van die gemeenschap", aldus burgemeester Defesche. Mevrouw Jansen-van Daal De heer M. van der Sterren De heer H. van Valkengoed De heer H. van der Locht een onderkomen moeten zorgen voor aktiviteiten welke buiten de aktieve sportbeoefening liggen; en dat de barak achter Free Wheelin in brand gestoken, afgebroken en opgeruimd gaat worden. Het lijkt ons dat hij wel de omgekeerde volgorde bedoel de. BOUW- EN WONINGTOEZICHT De Woningwet legt de gemeente raad de plicht op, om voor ambte naren. belast met de taak van het gemeente bouw- en woningtoezicht, een instruktie vast te stellen. Dien tengevolge lag nu een dergelijke in struktie ter tafel, welke de goedkeu ring van de raad kreeg. Alleen mevr. Poels-Peters had en kele aanmerkingen op de redaktie van deze instrukties, o.m. omdat in een artikel het die ambtenaren ver boden wordt voor derden tegen ver goeding arbeid te verrichten op het gebied van het bouwbedrijf; terwijl in bijzondere gevallen b. en w. om zeer gewichtige redenen ontheffing van dat verbod kunnen verlenen. Zij was nieuwsgierig waarom zo'n ont heffing verleend zou moeten worden. De voorzitter verduidelijkte dit heel simpel: bijvoorbeeld werk voor fa milieleden. DE WIEËN Zendag slag of stoot werd 250.000 beschikbaa* gesteld ten behoeve van de verharding van een tweetal par keerterreinen, alsmede de verlich ting van een oefenhoek op het sport park De Wieën. „JERUSALEM" Vcor de verbouwing en inrichting van de voormalige kapel van „Jeru salem" tot raadszaal c.a.; het inrich ten van de trouwzaal; de kamers voor burgemeester en wethouders en de noodbestuurspost moest de raad 1.600.000,beschikbaar stellen. Van der Sterren vond dit een be langrijk besluit op deze laatste ver gadering. Ondanks ie beluisterde opmerkingen uit het publiek: „de ge meente gaat er nogal tegenaan", en gezien de ontvangen voorlichting van architecten en het gebrek aan alter natieven, ging zijn fraktie er mee akkoord. De heer van Valkengoed vond de jaarlijkse last, voortvloeiende uit dit besluit, zeer hoog 400.000,per jaar. Toch had hij er geen pijn aan, gezien de financiële situatie in haar geheel. De heer Thijssen had al bij de in formatieve besprekingen gezegd, dat het om heel veel geld gaat. Hij ziet echter ook geen mogelijkheden tot bezuiniging, weshalve hij er mee akkoord kon gaan. Wel had hij nog twee opmerkingen: de nieuwe stoe len voor de raadsleden gaan 800, per stuk kosten, over 10 jaar afge schreven 80,— per jaar. Rekening houdende met 25 vergaderingen per jaar, kosten ze per vergadering am per 3,en dat is een bedrag waar voor je in de schouwburg niet te recht kunt. Hij vergat echter al dus de voorzitter de vergoeding voor het optredende gezelschap Zijn tweede opmerking betrof weer de stoelen; hij hoopte dat het stoe len waren, waarop men zich al zit tende kon draaien: er waren raads leden die daar behoefte aan hadden. De heer Beterams complimenteer de de heer Thijssen, omdat deze toch een agendapunt gevonden had om er een draai aan te gevenWie het snappe, snappe het. Tenslotte vroeg mevr. Poels-Peters voor de zoveelste maal toch vooral de Venrayse middenstand in te scha kelen bij de inrichting van de on- derhavgie vertrekken. Het zij nog even opgemerkt dat als slotfase van het gehele nieuwe ge meentehuis, het opknappen c.q. ver fraaien van de tuin op het program ma staat. Daarvoor zal de raad naar schatting nog eens 400.000,moe ten spenderen. Maar dan is het ook definitief voorbij AARDGAS De raad stelde 617.500,be schikbaar ten behoeve van aard gasaansluitingen voor 8 tuinbouw bedrijven in onze gemeente. De heer Reintjes vond dat een zeer goede zaak. ondanks dat er van deze tuinbouwbedrijven nu grote investeringen gevraagd worden. Hij gaf de gemeente in overweging nu men hier tcch aan begint, het aardgasnet nog verder uit te brei den, b.v. in Veulen. Wethouder Loonen kon hier tevre den op antwoorden, dat het zonder meer mogelijk is dat Veulen aan gesloten wordt op de aardgaslei ding welke over de Lorbaan gaat. Hier was nog geen ruchtbaarheid aan gegeven i.v.m. mogelijke sub sidies. VLAKWATER II Ten behoeve van het toekomstige bestemmingsplan Vlakwater II wil de gemeente grond kopen van het „St. Jozef Gesticht", o.m. gelegen tussen Hoenderstraat en Merselose- weg. ter hoogte van „Aan den Dril". De gemeente gaat er 40.per m2 betalen, en dat was in de ogen van de heer van Valkengoed veel en veel te veel. Met hem hadden de heren Konings en De Bruyn liever gezien dat er gronden in Brabander en Laagheide aangekocht werden, ter wijl de heer Konings betoogde met het hele plan Vlakwater II niet ge lukkig te zijn; zijns inziens waren de kavels er veel te groot, en dat was voor hem reden om tegen tc stem men. Wethouder Loonen wees er op dat de kavels al wat kleiner gemaakt zijn. Dat de grond er zo duur is, ligt aan het feit dat het in zekere zin bouwrijpe grond is vanwege de aan liggende wegen. Die hebben we zelf cok betaald, aldus de heer van Val kengoed. terwijl de Zusters destijds de grond van de gemeente kochten voor 50 cent per m2. Hoe het ook zij, de grond wordt gekocht en binnenkort komen de plannen ter tafel en kunnen de pro cedures beginnen. WONINGBOUW ZUIDSINGEL De raad ging akkoord met de ver koop van grond aan de Zuidsingel, gelegen lussen Kruisstraat en Lang straat. waarop 60 woningen gepland zijn. Wilma gaat er 56 van bouwen. Als antwoord op een vraag van de heer Konings. kon wethouder G. Schols mededelen dat van die 56 wo ningen er 30 in de premieséetor val len en circa 130.000,gaan kosten. De andere 26 woningen komen in de vrije sector en zuilen 180 tot 200.000 gulden moeten opbrengen. PLAN WESTEINDE Zcals bekend heeft de Kroon een bouwverbod gelegd op een stukje natuurgebied in plandeel Westeinde. Daardoor wordt het aantal te bou wen woningen minder dan destijds gedacht was. De prijsvaststelling destijds was zodanig dat de totale kosten van dit plandeel gedeeld wer den door het gedachte aantal wonin gen. Nu dat aantal woningen minder wordt, heeft men die totale kosten (vermeerderd met renteverlies etc.) opnieuw gaan delen door het werke lijk aantal te bouwen woningen, en dat betekent dus dat elke kavel veel duurder is geworden. Dat was helemaal niet naar de zin van de heer Thijssen .die bovendien reeds in juni hierover geïnformeerd had en eerst twee maanden later uit sluitsel kreeg. Als men in dit plan een stuk grond als natuurgebied wil behcuden voor de gemeenschap, dan moet de gemeenschap ook voor de kosten daarvan opdraaien, en niet de argeloze burger die al jaren heeft moeten wachten. Bovendien blijkt dat er mogelijkerwijze toch nog vijf kavels in dat natuurgebied zijn te verwezenlijken, wat een extra op brengst van circa 400.000.kan betekenen. Hij vond dat deze ten goede moeten komen aan de kopers van bouwpercelen in dat plandeel en niet ten algemene nutte gebruikt moesten worden in Veltum II. Het college kon hem niet op an dere gedachten brengen, met hun stelling dat deze methede de gewone gang van zaken was .En aangezien de heer Thijssen verder geen steun vond bij de raadsleden, werd deze herziene exploitatie-opzet zonder stemming goedgekeurd. MEVR. JANSEN-VAN DAAL Daarmee was een einde gekomen aan de laatste vergadering van de huidige gemeenteraad. Maar de voor zitter kon niet tot sluiting overgaan, alvorens hij het woord verleend had aan het „raadslid voor een dag" me vrouw Jansen-van Daal. Zij memo reerde het vroegtijdig overlijden van het raadslid K Achten, wat tot gevolg had dat zij als raadslid ge kozen werd. Zij betreurde het dat er vermoedelijk voor haar geen taak als raadslid meer is weggelegd. Maar gezien de veelheid paperassen die zij de laatste veertien dagen thuis ge stuurd kreeg, liet zij met haar 73 ja ren. deze taak graag aan de jonge ren over ondanks dat zij erg op deze benoeming gesteld was geweest, en die haar bereikte op de dag dat zij precies 50 jaar in Venray woon de. Zij dankte het college en de raad van harte voor hel vele dat ten be hoeve van de bejaarden was gedaan en hoopte dat ook de nieuwe raad alles ten beste zal leiden voor de ge hele Venrayse gemeenschap. AFSCHEID De voorzitter ging hierna over tot het afscheid nemen van 5 scheidende raadsleden, waarover wij U in de eerste kolom van dit blad nader in formeren. Na afloop van deze korte plechtig heid werden de raadsleden uitgeno digd om in de b. en w. kamer nog even gezellig maar sobertjes na te kaarten Kleuren afdrukken Veilig, snel. goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 0.90 Alleen gelukte foto's be talen TPffPj. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAT (04780) 3456 De Venrayse gemeenteraad besloot dinsdag tijdens de raadszitting groen licht te geven voor de bouw van het Zuidmolukse gemeenschapshuis in de Houten Hoek, Hiermee loste de raad een aloude „schuld" in, aan de 114 in Venray wonende Zuidmoluk- kers, die de mogelijkheid biedt, hun kerkelijke en familiebijeenkomsten onder elkaar en de kontakten tussen jong en oud in stand te houden. HET VERLEDEN Ondanks de 25 jaren van hun aan wezigheid hier. laat zich vooral bij de ouderen het verleden niet weg denken. Met heimwee naar de Zuid- molukken, naar de stam en de fa milie waarvan men om wereld politieke redenen werd afgesneden, en vooral de, naar hun inziens, wil lekeur van de Nederlandse regering, die hen aanvankelijk misleid heeft en naar Nederland heeft gehaald en nu deze vermeende misleiding niet toegeeft, hun zelfs het recht op vrij heid daar, hoe utopisch dat ook mo ge zijn, niet wil erkennen. Toen op 17 augustus 1945 het on afhankelijke Indonesië werd uitge roepen en Nederland na twee poli tionele akties in 1949 door de Veilig heidsraad werd gedwongen met In donesië aan de onderhandelingstafel te gaan zitten, ontstond de federale staat Indonesië, bestaande uit 16 deelstaten. Enkele maanden na de souvereiniteitsoverdracht bracht de Republiek Indonesië echter systema tisch deze deelstaten onder haar macht. Toen de Ronde Tafelconferentie bepaalde dat het Koninklijk Neder lands-Indische leger zou worden op geheven, stonden de Molukse mili tairen vobr de keus: over te gaan naar het federale Indonesische leger of demobilisatie en afvloeiing naar een plaats naar keuze. Er was een kort geding tegen de Nederlandse staat voor nodig om de regering te verbieden de Molukkers na demobi lisatie aan hun vijanden, de Indo nesiërs. uit te leveren. Zij werden dus opgenomen in de Koninklijke Landmacht. Er was toen voor de Nederlanlse regering geen andere mogelijkheid dan de Moluk kers met hun gezinnen „tijdelijk" naar Nederland over te brengen. Dit „tijdelijk" duurt nu in feite nog voort. ONTSLAG UIT DIENST Na aankomst in Nederland in 1951 kregen zij van de toenmalige Minis- tr van Oorlog te horen dat alle Mo lukse militairen uit de Nederlandse dienst ontslagen waren. Daarna be gon hun tocht door Nederland, langs voormalige arbeidskampen e.d., die als opvangcentra en doorgangskam pen werden gebruikt naar een meer defintieve bestemming. 1953, VENRAY Het Venrayse arbeidskamp in Vlak water was in enkele maanden ge heel gerestaureerd en opgeknapt als onderkomen voor ruim 40 Molukse gezinnen. Het kreeg de naam „Woon oord Vlakwater" en werd gecomple teerd met een kapel en een school. In de pers werd het „kerkdorp Vlakwater" genoemd; „een stukje Ambon, verscholen in een door de natuur beschut hoekje". Tot 1956 werd hier rustig gewacht op de te rugkeer naar de Zuidmolukken. on danks de in 1954 ingevoerde 60% bijdrageregeling, die de Zuidmoluk- kers die zich werk verschaft hadden verplichtte om 60% van hun loon aan de overheidszorg af te dragen. In 1956 startte de Nederlandse re gering haar integratiebeleid op basis van een advies van een staatscom missie. dat erop neer kwam, de Mo lukse bevolkingsgroep in de Neder landse samenleving in te passen, re kening houdend met haar identiteit en met respect voor haar toekomst verwachtingen. Deze inpassing hield echter in. het verdwijnen van de kampen en het ontstaan van Moluk se wijken. De Venrayse Molukkers schakel den over van militairen tot loon arbeiders in de fabriek. De wrok ten aanzien van de Ne derlandse regering werd in Neder land groter en groter, omdat men zich in de steek gelaten voelde. Ook het in Venray bestaande kamp Vlakwater zou op grond van het vo renstaande moeten verdwijnen, nog afgezien van het feit dat ook de toe stand van de barakken een langere huisvesting niet mogelijk maakte. Ofschoon niet alle Zuidmolukkers gelukkig waren met een opheffing van het Woonoord Vlakwater het zou de saamhorigheid van de groep schaden en de plicht van de regering om zich hun lot aan te trekken ver lichten wilden velen van hen tóch graag in Venray blijven. Zij hadden zich een plaats verworven in de plaatselijke industrie en het tekort aan arbeidskrachten maakte dat dit genoegen wederzijds ook zo werd er varen. Daarom werd tussen 1959 en 1964 door B. en W. van Venray een verwoed gevecht geleverd met het minister van C. R. M. om de Ven rayse Zuidmolukkers aan een defi nitieve huisvesting te helpen Dit lukte uiteindelijk grotendeels. Tengevolge daarvan verhuisden in 1967- 68 een 8-tal gezinnen naar de Houten Hoek, terwijl een 5 tal ge zinnen omstreeks die tijd elders in een definitieve woning werden ge huisvest. In goed overleg met de gemeente werd intussen ook uitgezien naar een eigen onderkomen voor jeugd- en jongerenwerk enz. De eerste op zet de restauratie van een barak achter Free Wheelin' mislukte. Nu heeft men tenslotte met de ge meente een akkoord bereikt over een semi-permanente ruimte in de Hou ten Hoek. waarvoor de Venrayse ge meenschap bereid is 97.000,op tafel te leggen. En daarvoor zijn dc Zuidmolukkers Venray dankbaar. Binnenkort komen wij op de kwes tie „Venrayse Zuidmolukkers" nader terug. Na jarenlange besprekingen is eindelijk een oplossing gevonden voor het onderbrengen van de Scou tinggroepen in Venray. Aan de Hen ri Dunantstraat zal nieuwbouw wor den gerealiseerd. Gedeputeerde Sta ten hebben intussen al een verkla ring van geen bezwaar voor bebou wing van het terrein afgegeven. In het gebouw komt een vijftal ruimten van elk 40 m2. een centrale ontmoetingsruimte en sanitaire voor zieningen .Er is een geluidswal ge pland, terwijl verder een mogelijk heid tot het stallen van fietsen moet worden gecreëerd. Voor het parke ren van auto's zal gebruik gemaakt worden van de parkeerruimten bij de Hommel.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1