Realisatie van Rose Vlek kwestie van jaren WETHOUDERS VERKIEZING Half september a.s. Winkelcentrumfeesten .GOED ONDER DAK" MET AMAK POELS Nieuwe directeur ziekenhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 Nr. 34 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING A.s. dinsdag vindt de laatste ver- I gadering plaats van de thans zitten de gemeenteraad, waarin dan o.m. afscheid zal worden genomen van de heren van der Sterren, van Valken goed. Bol en van der Locht, die niet meer als raadslid in de nieuwe ge meenteraad zullen terugkeren. Ook mevr. Jansen-van Daal voor één vergadering opvolger van wijlen K Achten zal geen zitting hebben in de nieuwe gemeenteraad. Op 5 september de eerste dins dag in september komt dan de ge meenteraad in zijn nieuwe samen stelling vcor het voetlicht. Een van de eerste problemen waarvoor die raad zich gesteld ziet, is de verkie zing van 4 wethouders. Deze taak is aan de raadsleden voorbehouden ondanks de voorbesprekingen die nu reeds door de frakties intern of in gezamenlijk overleg zijn gevoerd, en b.v. op 1 september a.s. nogmaals in gezamenlijk overleg besproken wor den. Knelpunt bij de komende wethou dersverkiezing is de kandidatuur van de heer J. Loonen, van de lijst Kerk dorpen, die 't in het jongste verleden nogal zwaar te verduren kreeg van wege zijn beleid in o.m. de kwestie dode koeien van Van Dijck c.q. vuil nisbelt. De „oppositie" in de nieuwe gemeenteraad, bestaande uit drie le den van P.v.d.A.. twee leden van de WD en de heer Beterams, hebben zich gevonden in de kandidatuur van de heer Henk Willems (P.v.d.A.) als hun opvolger/vervanger van de heer J. Loonen. Achteraf verklaarde de heer Beterams echter zijn toezegging in deze niet gestand te kunnen doen. De P.S.P. (Pacifistische Socialis tische Partij) afdeling Venray niet in de gemeenteraad vertegenwoor digd is helemaal niet gelukkig met een PvdA wethouderskandidaat. In een motie stelt zij dat er met rechtse en konservatieve krachten geen pro gressieve of linkse politiek gevoerd kan worden. Bovendien herinnert zij aan de PvdA uitspraken tijdens de verkiezing om geen wethouder te le veren. De nu gevoerde handelwijze noemt zij zelfs „kiezersbedrog". In bedoelde moetie vraagt zij de PvdA de gesprekken over het eventueel le veren van een wethouder onmiddel lijk stop te zetten. Nu is het zo, dat de wethouders met meerderheid van stemmen ge kozen worden. Samenwerking en Kerkdorpen hebben samen 17 van de 23 raadszetels en hebben het dus theoretisch gezien „voor het zeggen". Als men dan bedenkt dat Samenwer king en Kerkdorpen over 4 jaar wel licht zullen samengaan in een CDA- Üjst, dan kan men met blote voeten vcelen. dat beide partijen nu hun wethcuderskandidaten zullen steu- Een „cppcsitie" van 5 of 6 raads leden tegen een bepaalde kandida tuur heeft dus praktisch weinig zin, of het zou zo moeten zijn, dat ook verschillende raadsleden van Sa menwerking de heer Loonen „niet meer terug willen". Maar nogmaals, dat is. mede gezien hun vermoedelijk samengaan over 4 jaren, niet te ver wachten. Nu kan men strijden over de „kwa liteit" van het wethouderscollege en de „continuiteit" daarvan; uiteinde lijk beslist op het moment van stem ming elk raadslid voor zich wie hij het beste acht voor het Venrayse ge meentebestuur. Wat de continuiteit van het wet houderschap betreft, kan nu reeds gezegd worden dat de heren Loonen en Schols te kennen hebben gegeven over 4 jaar niet meer terug te zullen keren in de gemeenteraad. Van mevr. Rutten-Tielen staat dat nog niet vast terwijl er o.i. voor de heer van Oers geen enkele reden is om dan zijn taak te beëindigen. In dit verband is het interessant ons te herinneren, wat er vier jaar geleden bij de wethoudersverkiezing gebeurde. Samenwerking eiste toen in een eerste voorbespreking drie van de vier wethouderszetels voor zich op, maar ging later met 2 wet houders voor hen en 2 voor de Kerk dorpen akkoord De P.v.d.A. deed aan de wethou dersverkiezing niet mee, omdat aldus het toenmalige raadslid Hans Wiegant de raad niet was samen gesteld zoals zij dat wilde Ook Harrie van der Locht voor het eerst als P.P.R.-afgevaardigde in de raad deed niet mee aan de wethoudersverkiezing. Voor de heer van Oers wilde hij een uitzondering maken, omdat deze in zijn toen 2-ja- rig wethoudersschap veel goodwill bij de mensen had gekweekt. De VVD distancieerde zich toen nog eens nadrukkelijk van de voor besprekingen: de wethouders worden op de eerste dinsdag van september gekozen niet vooraf. Al met al kwamen de vier wethou ders toen bij eerste stemming royaal uit de bus en al zal dat misschien bij de komende verkiezing niet direct het geval zijn vanwege de „opposi tie"; we geloven toch ook wel wat een VW-lid ironisch opmerkte: „Het zal de moeite niet lonen Een zeer goed bezochte voorlich- tingsvergadernig over de Rose Vlek uitgeschreven door de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers, heeft in feite niet veel nieuws opgeleverd, zij het dan dat een eventuele ver wezenlijking van dit gedeelte van Venrays winkelcentrum eerst medio tachtiger jaren te verwachten is. De VZO-voorzitter, dhr. Schaeffers, verklaarde dat de (middenstands) problematiek rond de Rose Vlek niet cnder een noemer te brengen is. De ze vergadering was dan ook niet be doeld om eensgezind plannen te ma ken, maar was enkel een voorlich ting omtrent de stand van zaken op het cgenblik. GESCHIEDENIS Burgemeester Defesche haalde de geschiedenis van de Rose Vlek in zijn algemeenheid nog eens in herinne ring. In 1976 was er met Amro/ Westland/Utrecht een overeenkomst gesloten omtrent de ontwikkeling van de Rose Vlek het te stichten winkelgebied tussen Schoolstraat en Deken Thielenstraat, en tussen Mer- seloseweg en Hoenderstraat. Er werd destijds een overlegorgaan in het le ven geroepen, met diverse commis sieleden en werkgroepjes, die de verschillende onderdelen bestudeer den. Het CIMK-rapport was hier 'n uitvloeisel van. In 1977 bleek het zin nig door te gaan. De Centrumplan- commissie verzamelde en bundelde alle gegevens van het overlegorgaan en er werd een conceptplan samenge steld. Dit conceptplan kwam bij de VZO ter discussie. De bezwaren, overwegingen en argumenten uit het VZO-overleg werden cp een rijtje gezet en dat leidde tot de Nota over de Rose Vlek d.d. februari 1978. De ze nota moet gezien worden als de beste oplossing en benadering van de problematiek, en zou als uitgangs punt moeten dienen bij de volgende stappen. Alle vragen van de VZO zijn er in behandeld, zonder daarvoor de misschien gewenste oplossing te bie den. Maar in ieder geval zijn ze ter dege en duidelijk onder de loupe ge nomen. De burgemeester wees er nog eens op dat het totale stadscen trumplan van Venray door de Kroon is goedgekeurd. Het daarop oninge- Was U al bij in Horst Het Bestuur van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Venray deelt mede, dat het in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de huidige geneesheer-direkteur Dr. Sj. J. de Jong als zijn opvolger heeft benoemd tot medisch direkteur per 1 oktober 1978 Dr. J. W. G. A. van Rens te Oirschot. Dr. J. W. G. A. van Rens is ge boren te Weert, is 43 jaar en ge huwd. Hij legde zijn doctoraal exa men af in 1959 en is sinds 1961 als huisarts werkzaam. In 1976 promoveerde hij tot doc tor in de geneeskunde aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen op het klinische onderwerp „Glaucoma sim plex in de huisartsenpraktijk". Dr. Van Rens vervulde tevens verschil lende funkties op sociaal-maatschap pelijk terrein. Het tijdstip, waarop de formele overdracht van de direktie-voering zal plaatshebben, zal nog nader door het Bestuur worden bepaald in over leg met de scheidende én de nieuwe direkteur. Uiteraard zal tijdig worden kennis gegeven wanneer en op welke wijze het Ziekenhuis en de bevolking waardig van Dr. Sj. J. de Jong af scheid zullen gaan nemen. Dr. Van Rens zal zich vanaf 1 ok tober eerst gaan oriënteren binnen de ziekenhuisproblematiek in alge mene zin, temeer daar zijn aanstel ling inhoudt, dat hij als fulltime me disch direkteur zal gaan funktione- ren. vulde gedeelte de Rose Vlek zal nu door b. en w. toch inhoud moeten krijgen. DE VZO-ARGUMENTEN De Rijksconsulent dhr. Mol herin nerde aan zijn toelichting van het vorig jaar en ging wat verder in op de kritiek en suggesties van de VZO. Een gefaseerde bebouwing van de Rcse Vlek zoals destijds was ge steld is praktisch niet meer haal baar. Het aantal te bouwen winkels is drastisch verminderd en wanneer men die nu nog eens in twee keer gaat bouwen dan zullen ongetwij feld de eerste vestigingen een kwij nend bestaan lijden. Niet meer winkels bouwen dan strikt noodzakelijk is aldus een toezegging van de gemeente is al leen te verwezenlijken in de Rose Vlek. Particulier initiatief elders is moeilijk tegen te houden. Ook dat is een pleidooi voor vestiging van V D in de Rose Vlek, omdat men het aantal en soort winkels daar zelf in de hand heeft. De verfraaiing van de Schoolstraat is destijds ook door de gemeente toe gezegd. In wezen maakt dat een deel uit van het te maken wandelge bied Hofstraat, Grote Markt, Markt straat en Schoolstraat. Deze uitvoe ring zal ongetwijfeld ook door de Minister worden gesubsidieerd. Vestiging van V D in de School straat. Hoewel de Schoolstraat in de eerste plaats een verkeers- en ver- zorgingsfunktie gaat krijgen, aldus de heer Mol (een verklaring welke hij later afzwakte) zou bij vestiging van V D in de Schoolstraat het particulier intiatief de hoofdtoon voeren en zijn andere vestigingen daar door de gemeente niet stuur baar. Trouwens de voorkeur tussen Schoolstraat en Henseniusplein (De Gouden Leeuw) gaat bij V D uit naar de laatste. Komt V D niet in de Rose Vlek dan lijden andere ves tigingen daar ongetwijfeld een kwij nend bestaan. Komt V D op de Gcuden Leeuw drn mag men daar overbewinkeling verwachten, waar uiteindelijk het noordelijke gedeelte van Schoolstraat en Grotestraat on der te lijden zullen hebben. AMRO/WESTLAND De heer Kapinga van Amro/West- land de projektontwikkelaars van de Rose Vlek ging nog even in op de „logische loop" van het winkelen de publiek bij realisatie van de Rose Vlek, t.w. over de Grote Markt via de Schoolstraat naar de Rose Vlek en vandaar weer terug naar de Schoolstraat en Passage en de Grote straat met „uitstraling" naar het Henseniusplein. Op het terrein van de de Gouden Leeuw is een nieuw Postkantoor gedacht met eventueel nog andere openbare bebouwing. Het plein wordt dan afgerond met de Rabobank en de Middenstandsbank (die daar tussen Theuws en schouw burg bouwplannen heeft). RONDVRAAG Na bovenstaande inleidingen en een langgerekte pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Als eerste maakte daarvan gebruik de heer C. Jansen. Hij had gehoord dat nu er niet in fases gebouwd gaat worden, maar in zijn totaliteit. Betekent dat, dat er daar de eerste 6 of 7 jaar niet ge bouwd kan worden? Het antwoord hierop luidde dat V D zich niet op een jaar heeft vast gespijkerd, alleen dat hun bouwplan van 78-80 verschoven is tot na 1980 De voorbereiding van het plan Rose Vlek vraagt nog 'n jaar of vier eer men tot bouwen van winkels toe komt. Dat wil niet zeggen dat b.v. de Middenstandsbank niet direct kan beginnen, evenzeer de woningbouw aan de Hoenderstraat. De heer Fr. van Opbergen had ge- konstateerd dat er geen spaan was overgebleven van de bezwaren van de VZO. Ook was ha hem niet dui delijk geworden welk verschil in overbewinkeling er zou zijn bij ves tiging van V D in de Rose Vlek en cp het Henseniusplein. In de Rose Vlek nemen we bewust zo'n 2800 m2 overbewinkeling op ons. Het antwoord van de heer Mol be vestigde dat we inderdaad qua win kels „te ruim in ens^ jasje zitten". Maar ook al zou V &T) op het Hen seniusplein komen, dan zullen de daar gevestigde of nog te vestigen zaken zeker voor een gelijke overbe winkeling zorgen als in de Rose Vlek. Niet helemaal tevreden met deze prognose stelde de heer van Opber gen dat in het andere geval het Hen seniusplein en omgf ing een verge ten hoek zal worden. Maar volgens de heer Mol zou daar het nieuwe postkantoor de „trekker" moeten worden. Ook het verwijzen naar een ach terhaalde bevolkingsontwikkeling, welke de heer van Opbergen aan voerde, probeerde men te ontzenu wen. Zodra de woningbouw (Land- weert) op gang komt, zal de bevol kingstoename weer volgens de voor spelling gaan. Veel pendelaars van buiten Venray willen in onze ge meente komen wonen. Op een vraag van de heer H. Eb- SCHOOLST]WAX'v^fiD bering naar de vele uitritten van de Rose Vlek aan de westzijde van de Schoolstraat, kreeg hij ten antwoord dat dit details waren welke later zouden worden ingevuld en waarbij uiteraard de belanghebbenden een woordje kunnen meespreken. De heer Ebberink stelde ook voor de westzijde van Schoolstraat, zeker wat het gedeelte betreft tussen Schols en Smits, te betrekken in de Rose Vlek. Maar het bleek dat er ver schil was tussen de ontwikkeling van een nieuw object en de bestemming van een bestaande. Die kant van de Schoolstraat zal echter zeker voor winkelvestiging bestemd worden, waarvan acte. De vestiging van winkels op klein industrie-terreinen was ook nog een probleem voor de heer Ebberink. Het is volgens de burgemeester echter niet mogelijk om winkels met een dermate grote vloeroppervlakte in het centrum te plaatsen. Men is daar om met enige tegenzin gedwongen deze bedrijven zich daar te laten vestigen. De heer Klomp wilde wel eens cij fers horen van de totale winkel vloeroppervlakte in onze gemeente. De gegevens die men daarop te ho ren kreeg over bestaande oppervlak ten, uitbreidingen, nieuwbouw, plan nen en opgeheven bedrijven waren niet al te duidelijk, maar zouden er op moeten wijzen dat deze vrijwel overeen kwamen met het voorstel in het CIMK-rapport, t.w. 3800 m2 nieuwbouw en 9000 m2 uitbreiding. De heer Pijpers had geconstateerd dat in de toekomst de parkeerruimte op de Grote Markt veel minder zou worden. Hij pleitte voor ingebruik name van het terrein rond de Grote Kerk, maar zulks was niet mogelijk omdat het particulier terrein is. Een kleine discussie ontspon zich toen de heer Pijpers vertelde dat er nu reeds veel parkeerruimte de ge hele dag in beslag wordt genomen door bouwvakkers en mensen die el ders werken. Maar verder dan een kleine discussie kwam men niet. In ieder geval zal in de toekomst op de Grote Markt het kort parkeren ze ker wel ingevoerd worden. De heer K. Thomassen vroeg naar de bestemming van het „oude" (hui dige) postkantoor. Vrijwel zeker zal die bestemming in de dienstensektor liggen en niet op het gebied van win kels. De overbewinkeling is toch al erg genoeg. Helemaal gelukkig was men met dit antwoord niet. omdat men na het verdwijnen van het postkantoor daar wel een andere „trekker" zou wil len. De hr. A. van Meurs vroeg tenslotte om toezeggingen betreffende de aard van de branches die zich in de Rose Vlek gaan vestigen. Het antwoord hierop was, dat men juist in de Rose Vlek rekening kan houden met de belangen van de bestaande winkels. Iets wat met enkel particulier Initia tief niet goed mogelijk is. We schreven het reeds, veel nieu we aspecten kwamen op deze voor lichtingsvergadering niet op de prop pen. De Vereniging van Zelfstandige Ondernemers zal nu in een in sep tember te houden vergadering pro beren een definitief standpunt te be palen en bij de gemeente indienen. Dat zal geen gemakkelijke taak zijn, want zoals de voorzitter aan het be gin van deze vergadering al zei: de verschillende belangen zijn niet on der een noemer te brengen Half september a.s. worden er in Venray wederom winkelcentrum feesten georganiseerd, met als doel: Venray Promotion in de ruimste zin van het woord. Wind en weder die nende zal het Paalzitten, dat nu na twee jaar weer gehouden wordt, ze ker een van de grote trekpleisters worden. Zijn de resultaten ook dit maal bevredigend, dan mag men er op rekenen dat men dit evenement voortaan om de twee jaar zal gaan herhalen. De festiviteiten beginnen op woens dag 13 september, wanneer de grote feesttent op het terrein van de Gou den Leeuw open gaat en voor de kleinere jeugd rond die feesttent een mini-STOOM-trein op rails gaat rij den. Tegelijkertijd zullen de paalzit- ters nedervlijen om te proberen mee te snoepen van de premies die on getwijfeld ook dit jaar weer zullen worden uitgeloofd. Voor de aller sterkste onder hen wacht de hoofd prijs van 1000,Deelnemers voor dit paalzitten kunnen zich nu reeds opgeven bij Ad van Meurs (Hermans Optiek) Grotestraat 8, tel. 1382 of bij Appels Textiel, Hofstraat 2, tel. 1473. Ook sponsors kunnen daar al terecht voor inlichtingen en voorwaarden welke aan dit sponsoren verbonden zijn. Diezelfde middag krijgt de school gaande jeugd tot 13 jaar de kans om op een voetbaldoel te schieten, waar een bekende voetballer als doelver- dediger optreedt. We hebben een der gelijk evenement wel eens op de tele visie gezien, en weten dat de jeugd daar fanatiek zijn beste beentje voorzet. De Vrije Akademie zal terzelfde tijd kinderen kreatief bezig houden. De door hen gemaakte „kunstwer ken" zullen gebruikt worden als de coratie van de feesttent. 's Avonds wordt in de feesttent een Veronica drive-in-show gehou den en dat behoeft verder wel geen aankondiging. Deze zijn inmiddels zo bekend in den lande, dat elke aan beveling wel overbodig zal zijn. Tot zover de eerste feestdag. Het zij hier neg even vermeld dat de or ganisatie van het hele gebeuren be rust bij de Winkeliersvereniging van het Winkelcentrum, daarbij gesteund door de plaatselijke afdeling van de Horeca, die voor het natje en het droogje in de feesttent zal zorgdra gen. De uitvoerende taak van het paalzitten is in handen gegeven van Schutterij Het Zandakker, die hier door de mogelijkheid krijgt de ver enigingskas te spekken. Donderdagavond 14 september wordt de inmiddels traditionele Be jaardenavond gehouden waaraan de Peelzwervers hun muzikale mede werking zullen verlenen. Vrijdagavond is er in de feesttent een optreden van de bekende neder- landse groep „Pussycat", waarbij ongetwijfeld de jeugd met de neus vooraan zal willen staan. Zaterdagavond een meer gezellige avond voor iedereen. Die Fidelen Rosenthaler verzorgen dan een Tiro- ler avond, en dat ze daar slag van hebben werd onlangs nog eens over duidelijk bewezen op de muziekfees ten te Merselo. Zondagmorgen 17 september be ginnen we dan met Früshoppen waarbij vermoedelijk „Aces" de mu zikale omlijsting zal verzorgen. In tussen zal het aantal paalzitters wel geslonken zijn, zo niet beëindigd, want dan hebben de heren en even tueel dames er al 120 uren opzitten. Onze lezers zullen zich ongetwij feld het paalzitten herinneren, nu al weer twee jaren geleden, bij de eer ste winkelcentrumfeesten. Duizenden kijkers waren op de been, waarvan de een zei, dat het gekkewerk was en de andere het zonder meer een aar dige attraktie vond. Op een regenachtige vrijdag na men toen 29 enthousiastelingen plaats op een twee meter hoge paal, om er voorlopig niet meer af te ko men. Dat voorlopig was dan zo'n beetje gepland tot dinsdagmorgen, want zo dacht het Mannenkoor, hetwelk deze organisatie verzorgde dan zullen de heren er de brui wel aan willen geven. Niets was echter minder waar, want reeds MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 's maandags sijpelden er berichten door dat het wereldrecord paalzitten in Heemskerk zou zijn verbeterd. Dat betekende dan. dat de Venrayse zitters er nog de nodige uren aan zouden moeten vastknopen. En dat gebeurde ook inderdaad, alhoewel er al diverse heren waren die de paal de paal gelaten hadden. Op dinsdag morgen werden de nog 10 overgeble ven paalzitters op een rijtje gezet en opnieuw door honderden belangstel lenden aangestaard. Tegen de avond en nacht kwamen er nog 5 van hun paaltje af. Om half negen 's woensdagsmor gens was het wereldrecord gebroken en men verwachtte nu weldra het einde, maar de 5 heren paalzitters gaven de moed nog niet op. Wel gingen er voor de middag nog 2 van hun paal af, maar 't duurde nog tot 3 uur voordat een der kampioens kandidaten uit Egmond het voor ge zien gaf. Twee uur later ging de Eg- monder naar beneden en liet daar mee de 1.000,— hoofdprijs schieten. Op dat moment, toch al spitsuur in Venray, was er op het Hensenius plein geen doorkomen meer aan. zo veel belangstellenden hadden 'zich verzameld rond de laatste zittende, de Venrayer Ronny Filon. Deze plak te er nog een half uurtje aan en kon zich toen na 121 uur en 10 minuten wereldkampioen noemen. Bloemen en een krans werden zijn deel en sponsor Taxi Pceters moest er nog een ere-rondje aan wijden. I Wekenlang heeft men in de Ven rayse straten nog „plezier" gehad van het korrelige tempex dat onder de palen was gelegd om eventuele „afvallers" te beschermen. Ongetwij feld zal men daar dit jaar iets an ders op verzinnen.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1