30 jaar geleden VENRAY VAMOSAVER Hooguit 2 borrels vóór autorijden PEEL EN MAAS Trottoir nabij ziekenhuis Merseloseweg Visstandplaats in Merselo Parkeerverbod nabij winkelcentrum Brukske Nostalgische processie in tuin van „Sint Anna* Er is nog volop opruiming in boekhandel van den Munckhof bv SLECHT WEER WIJZIGT VAKANTIE PATROON tijdens de kermisweek Wy maken onze lezers, adverteer ders en correspondenten er nu reeds op attent dat Peel en Maas in de Venrayse kermisweek, zoals gebrui kelijk, niet zal verschijnen. Voor zo ver nodig kan men berichten enz. reeds in Peel en Maas van komende week laten opnemen. Wy verzoeken wel voor tijdige toezending te willen zorgdragen: dus sport- en vereni- gingsnieuws, alsmede kcrkberichten, dinsdag voor 12 uur; advertenties uiterlyk woensdag 10 uur. Waarschuwing Het komt de laatste tijd her haaldelijk voor dat de hulp van de politie wordt ingeroe pen wegens overlast die door de buren wordt veroorzaakt. Veelal betreft het dan muziek- overlast van openbare gele genheden of particulieren, of overlast door de walm van het bakken en braden van worst jes of andere vleessoorten het z.g. barbecuen. Vooral als de warme avonden gaan komen, wordt de politie met die over last geconfronteerd. In overleg met het Openbaar Ministerie zal er nu strenger worden opgetreden en zal ten hoogste een keer worden ge waarschuwd. Komen er dan nog klachten binnen dan zal de apparatuur in beslag wor den genomen. Het is ons bekend dat het openbaar ministerie bij de kantongerechten verbeurdver klaring zal vorderen van de inbeslaggenomen apparatuur. Recentelijk is in onze om geving in beslag genomen mu- ziekapparatuur verbeurd ver klaard, een schade voor de be trokkene van meer dan 500,-. Het college van b. en w. heeft be sloten tot aanleg van een trottoir langs de Merseloseweg nabij het zie kenhuis aan de zijde van het rust huis St. Oda. Thans is het zo, dat bezoekers van het ziekenhuis, lopen de van en naar de parkeerplaats niet alleen gebruik maken van het be staande trottoir aan de noordzijde, maar eveneens van de berm aan de zuidzijde. In de praktijk komt het nog al eens voor, dat auto's gepar keerd staan in deze berm, ondanks veelvuldig verbaliserend optreden van de politie. Het college van b. en w. heeft aan de vishandelaar A. Sier te Volendam toestemming verleend tot het inne men van een standplaats nabij de kerk in Merselo voor de verkoop van vis en visprodukten op donderdag middag. De toestemming geldt voor lopig tot uiterlijk 1 januari 1979. De heer Sier zal in het vervolg niet meer in Leunen een standplaats innemen omdat gebleken is, dat hier de belangstelling voor vis erg klein is. Het komt regelmatig voor, dat ge parkeerd wordt buiten de parkeer vakken ter hoogte van de noord oostelijke toegang tot het winkelcen trum Brukske, Hierdoor ontstaan dikwijls gevaarlijke verkeerssitua ties. Daarom hebben b. en w. het voornemen ter wille van de veilig heid en de vrijheid van het verkeer ter plaatse een parkeerverbod in te stellen. Door het aanbrengen van een gele streep over een lengte van veertig meter zal derhalve het par keren kunnen worden verboden op de zuidzijde van het parkeerterrein, gelegen ten noord-oosten van het winkelcentrum Brukske ter hoogte van de toegang tot het winkelcen trum. Maar eerst zal aan de commissie voor openbare werken en verkeer advies worden ingewonnen voordat deze maatregel kan worden doorge voerd. Vader en zoon aangevallen door een hond In de buurt van het Venrays Broek werd de 35-jarige v. R. die met zijn 11-jarig zoontje op een bromfiets reed, aangevallen door een grote bouvier. Van beiden werd de kleding beschadigd, ook de brommer liep schade op. Het is de politie nog niet gelukt de eigenaar van de los lopende bouvier op te sporen. Het is te hopen voordat er ergere za ken gebeuren met die hond dat deze zal kunnen worden achterhaald en zeker voor dit geval, dat de reke ning kan worden gepresenteerd. Vernieling en diefstal Door de PTT werd aangifte ge daan van diefstal van de telefoon- haak en microtelefoon uit de tele fooncel in de Grotestraat. Weer een melding dus van ergerlijk vandalis me waardoor de openbare telefoon onklaar werd gemaakt. In augustus zal het precies zeven tig jaar geleden zijn, dat het psychia trisch centrum „Sint Anna" de eer ste patiënten opnam. Hoewel een ze ventig jarige herdenking op zich geen officieel jubileum is, acht men toch voldoende redenen aanwezig om dit feit groots en feestelijk te vieren o.m. met een buitenfeest (26 en 27 augustus), een reünie, een ge pensioneerdendag en een personeels feest. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld het symposium „Het psychiatrisch centrum anno 1978 in de maal stroom" zijn op 3 november. Inwoners van Venray kunnen ken nis maken met het werk, dat zeven tig jaar in St. Anna werd verricht en met de Zusters van Liefde, die dit jaar hun 175 jarig beslaan vie ren. Dat kan men doen door een be zoek te brengen aan de overzichts tentoonstelling, welke van 15 augus tus tot 15 november in het hoofd gebouw van St. Anna wordt gehou den. Overigens zullen wij binnen kort uitvoerig op „70 jaar Sint An na" terugkomen. Losstaand van, maar ergens toch wel weer verbandhoudend met het op handen zijnde jubileum, werd woensdag j.l. de feestdag van de H. Anna (moeder van de II. Maagd Ma ria) op een nostalgische wijze ge vierd, Waren processies in vroeger jaren in Venray normale gebeurte nissen, met zoveel ander uiterlijk kerkelijk vertoon, zijn deze kleur rijke stoeten uitgebannen. Maar na vele jaren trok er dan woensdag weer een processie over de terreinen van Sint Anna bij ge legenheid van een feestelijke eucha ristieviering in de open lucht, opge dragen door Mgr. Moors. Hij werd zcals vanouds in de optocht omgeven door bruidjes en flambouwdragers. 's Avonds tijdens de feestavond in het restaurant kwam de Kon. Har monie Euterpe" de eveneens tra ditionele serenade brengen. UIT PEEL EN MAAS VAN 24 JULI 1948 - No. 30 Lied van de week. We kennen het zuinige beheer In Rooi's gemeentezaken. Men verkoopt daarom de gasfabriek Dat is dus niet te laken. Maar waarom moet nu na 3 jaar De gemeente pas presenteren d'Afrekening van de H.A.R.K.? Dat is te laat mijneheren! Want het schadeboekje dat is op, Consumentencrediet verdwenen De Engelse schaai wordt niet uitbetaald En de Wederopbouw neemt de benen. Nu komen eerst de rekeningen Van 't bij de H.A.R.K. gekregen jasje Maar en dat is zo vreemd, Niet van een gekregen 'kasje. Het jasje is reeds lang, Met de rest van 't goed versleten Maar d'afrekening, dat blijkt nu Is nog niet vergeten. Weer wordt hierdoor een zware last, In menig huis gebracht. Wat voor 2 jaar kon zijn gebeurd Dat lag toch in Uw macht! Zo komt 3 jaren na haar dood De H.A.R.K. weer eens spoken, Maar in menig huis krijgt Dat spook duchtig op z'n knoken. Op het te Ell (L.) gehouden con cours, bij gelegenheid van het 25-ja- rig jubileum van de handboogschut terij „De Lauwerkrans" aldaar, mocht het onze handboogschutterij „De Batavieren" met haar eerste zes tal gelukken de eerste prijs te beha len in klasse C. SVV hield zaterdag haar jaarver gadering welke zeer goed bezocht was. Voorzitter G. Poels opende met een terugblik op 't afgelopen vereni gingsjaar en een aansporing voor het komende. Na het verslag van pen ningmeester en secretaris volgde de bestuursverkiezing. Benoemd wer den de heren P. Joosten. J. Hendriks en W. van den Munckhof, die wer den herkozen, terwijl voor de schei dende penningmeester de heer L. Laurensse (welke wegens zéér druk ke werkzaamheden bedankte) als nieuw bestuurslid gekozen werd de heer H. Verstraelen. Met algemene stemmen werd de heer Laurensse tot beschermheer benoemd. De vele ge zonde ideeën welke uit de vergade ring naar voren kwamen werden ob jectief door de voorzitter behandeld en afgewerkt. Op de gehouden nationale con coursen behaalde handboogschutterij Diana met haar le zestal te Nijnsel de 10e korpsprijs, de le kampioen met 47 punten en de prijs voor het verst komende gezelschap en F. Schellen de 5 x 2. In St. Oedenrode de 6e korpsprijs en de prijs voor het verst komende gezelschap. Naar we vernemen zal de jaarlijk se kampioenswedstrijd van de Ko ninklijke Nederl. Politiehonden Ver eniging afd. Limburg dit jaar in Venray gehouden worden. Deze wed strijden gaan in samenwerking met de beide plaatselijke clubs „De Ver dediger" en „De Peelherder". De wedstrijden zullen plaats hebben op het prachtig gelegen oefenterrein van „De Peelherder" aan de Merse loseweg bij café „Den Dril". De juis te datum wordt nader bekend ge maakt. De puinhopen van „Jerusalem" hebben hun eigen geschiedenis, voor verschillende doeleinden zijn ze al gebruikt. Zo is er zaterdag en zon dag weer een grote fancy-fair ten bate van de zusters Ursulinen. Een kermis in het klein is daar verrezen en het Venrayse publiek kan terecht. Voor de oorlog waren de fancy-fairs op Jerusalem bekend en ook de na oorlogse zal weer best in orde zijn. Onderstaande Venrayse jongens, verblijvende in Indië, danken langs deze weg het Kath. Thuisfront en al hun medewerkers voor de ontvangen pakketten: Korp. J. Chr. Voermans, Legerno. 260430171, 2e Comp, Det. H.K.A.G. Veldpostkant. Bandoeng; Soldaat Th. M. Voermans, Legerno. 271226081, 3e Pel. 4.5.6. R.I. Veld postkantoor Semarang. Soldaat J. Maas 271207080, 1.5.6. R.L. Veldpost kantoor Semarang; Herman van de Laar nr. 250331139. I - 8 RVA III Inf. Brig. 7 Dec. div. Veldpostkan toor Bandoeng; J. M. H. Goemans nr. 270906088. 2-5-6 R.I. 2e Peleton. Veldpostkantoor Semarang; Soldaat le klas G. Rooyackers, Legernr. 250422134. LuV. Cie Semarang. Maandag werd alhier aanbesteed het bouwen van een dubbel woon huis met slagerij enz. voor rekening van de heer A. Verschuuren, Grote straat. Er werd ingeschreven als volgt: J. Verhoeven Venray 144.350,Gebr. Verstraelen, Ven ray 142.900,— H. Arts, Merselo 142.350,Gebr. Oudenhoven. Ven ray 140.700,— H. Oudenhoven, Venray 139.800,C. Akerboom, Venray 137.180,J. Haegens, Horst 134.920.— Greve en Beker, Utrecht 129.900,Gunning aange houden. Het op zondag j.l. gehouden Nat. Muziekconcours te Roermond, be haalde onze Harmonie met het hoog ste aantal punten in de tweede afde ling de tweede prijs met 303 punten. Aangezien op de meeste concoursen, welke gehouden worden. 300 punten voor een le prijs gehaald moeten werden, moeten we zeggen dat Ven ray zich goed heeft weten te houden. We wensen directeur Jac. Janssen met de leden van harte proficiat met dit behaalde succes en wanneer deze vereniging op de ingeslagen weg blijft doorgaan, zullen de na-oorlog- se nadelen spoedig overwonnen zijn. 's Avonds bracht Venray's Mannen koor en het Gemengd Koor een hul de aan de bekroonde harmonie. Di recteur Janssen mocht bloemen in ontvangst nemen voor het behaalde succes. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo celebramos litürgicamente la fiesta de Santa Ana: a las once y cuarto Misa con müsica y platica en Castellano. De- pués a las Misa reunion en la salita del convento, Overloonseweg 2, Ven ray también con nuestros huespedes que estan visitando a sus familïares en Venray, Venlo y Boxmeer. Hasta la vista y muchas graciasj pos las tarjetas de Espana. NOTICIAS CULTURALES La agregaduria Laboral en La Haya convoca candidates para 32 becas extraordinarias (universita- rias) ;si hay interesados entre los nuestros pueden leer el texto del convocatorio en la salita del conven to o en el centro. En Centro en cola- boración con el Lis y Julian Marti nez estan preparando nuevos cursos para septiembre; se les informarè con tiempo. Hasta la vista y buenas vacaciones! MÉÉR ALCOHOL IS RISKANT IN T VERKEER Het misdrijf „rijden onder invloed" kreeg eind 1974 in ons land zeer veel aandacht, toten de grens van het toelaatbare alcohol promillage op 0.5 werd gesteld. Voor de politie betekende dit wettelijk criterium een groot gemak. Voorheen moesten zij be wijzen dat een aangehouden automobilist dronken was. bijvoor beeld door te wijzen op diens waggelende gang. hakkelende spraak enz. Nu is een simpele bloedproef voldoende om vast te stellen of iemand „onder invloed" is, t.w. een alcoholpromillage van meer dan 0,5 in zijn bloed heeft. En we kunnen nu dan ook bijna elke week in dit blad lezen dat een of meerdere personen deze bloedproef moesten ondergaan. Een andere vraag is of dit promillage te hoog of te laag is? Wat is het effect van alcohol op het waarnemen van verkeerssituaties? Een hoogleraar in de criminologie aan de universiteit van Gro ningen heeft dat eens onderzocht bij enkele ervaren autorijders. De helft van deze groep kreeg in drie kwartier tijd 5 borrels te drinken, terwijl de andere helft alleen frisdranken dronk. Ver volgens werd het waarnemingsvermogen van de „dronken" proef personen vergeleken met dat van de „nuchtere" proefpersonen. „DRONKEN" RIJDERS ZIEN DUIDELIJK MINDER De invloed van alcohol op het rij den wordt algemeen aangenomen, maar het is natuurlijk van belang om na te gaan hoe groot die invloed is en hoeveel borrels er nodig zijn om iemands rijgedrag te veranderen. Daarbij rijst ook de vraag of het in ons land geldende, krachtens de wet toelaatbare alcoholpromillage van 0,5 niet overdreven laag is. mede gelet op het feit dat in sommige landen deze grens op 0,8 is vastgesteld wat bijna twee borrels scheelt. De professor maakte gewag van een onderzoek onder een willekeurig gekozen groep van ervaren auto rijders, van wie de helft „dronken" werd gevoerd (5 borrels in drie kwartier) en de andere helft geen alcohol te drinken kreeg. Aan deze proefpersonen werd een deels na tuurlijke, deels geënsceneerde ver- keersfilm getoond. Bij het onderzoek werd een zogenaamde television-eye- maker ingeschakeld, t.w. een appa raat waarmee men oogbewegingen kan registreren. Middels een nogal ingewikkq'le kamera-techniek wcV- den de bewegingen van het oog nauwkeurig op een televisiemonitor geprojecteerd en wel zodanig dat achteraf kan worden nagegaan waar de proefpersoon tijdens het waar nemingsproces allmaal naar heeft gekeken. De betrokkene zelf heeft van dit onderzoek verder geen hin der. Een van de konklusies van dit on derzeek was dat alcohol niet op iedereen dezelfde invloed heeft. Sommige proefpersonen bleken na het drinken van vijf borrels een blcedalcoholpromillage te hebben van slechts iets hoger dan 0,5 (dus met vier borrels zouden ze er onder hebben gezeten), anderen zaten daar entegen boven de 0,9! VERLAAGD WAARNEMINGSVERMOGEN Bestudering van de waarncmings- prcstatics van .nuchtere en van „dronken" proefpesonen bracht aan het licht, dat de laatsten minder za gen van de verkeersaspecten. Onder invloed van alcohol loopt de waar nemingsprestatie wel degelijk terug en dat is uiteraard van groot belang voor de verkeersveiligheid. Bovendien blijken „dronken" rij ders niet alleen minder van het ver keer te zien, zij zien belangrijke ver keersaspecten gemiddeld ook later dan degenen, die nuchter zijn. Ook dat is van grote betekenis. Hoe later men iets opmerkt, b.v. een auto van rechts, hoe later men kan reageren. Vooral in complexe situaties, die altijd In het verkeer zullen voor komen, rageerden volgens de pro fessor de „dronken" proefpersonen minder attent dan de nuchtere proefpersonen. De laatsten konden zich veel sneller aanpassen aan onverwachte verkeerssituaties. Een van de opmerkelijkste uit komsten bleek de blikveldvernau wing, die de onderzoekers waar namen bü „dronken" proefperso nen. De dronken rijder kijkt ali het ware in een tunnel, vooral w»; er op 41 gebeurt ontgaat hem op vallend veel. De mogelijke nega tieve gevolgen hiervan behoevet we niet nader uiteen te zetten. 0.5 PROMILLE JUIST Proefpersonen die meer dan 0.8 promille alcohol in hun bloed had den reageerden stuk voor stuk nega tief (duidelijk verlaagd waarne mingsvermogen). Zij vertoonden al len een zogenaamde nystagmus, dat is een onwillekeurige trilling van het oog, die sterker wordt naarmate men meer zijwaarts kijkt en die dc betrokkene -ook niet naar believen kan tegenhouden. In de groep tussen 0.5 en 0.8 promille alcoholgehalte vertoonde slechts de helft dit ver schijnsel. De andere helft verrichtte echter ook lagere waarnemingspres tatie dan de groep nuchtere proef- prsonen. zodat moet worden vastge steld. dat ook een alcoholpromillage tussen 0.5 en 0.8 gepaard gaat met een afnemende waarnemingscapaci teit en derhalve een negatieve in vloed heeft op de rijvaardigheid. De onderzoekende professor meent dan ook dat de in Nederland geldende grens van 0,5 juister is dan van 0,8. Hij meent niet dat iemand die auto moet rijden geen druppel alco hol zou mogen drinken. Verschillen de onderzoeken laten zien dat één of twee borrels de kans op een ongeluk zelfs afneemt en kleiner is dan voor nuchtere rijders. Dat is ook wel ver klaarbaar. want iemand die een bor rel gedronken heeft gaat voorzichti ger rijden, aangenomen dan altijd nog dat het bij een hoogstens twee glaasjes blijft. De wetenschap dat één borrel p!m. 0.2 promillage alco hol aan het bloed toevoegt en dat per uur weer zo'n 0.15 promille wordt afgebroken, kan voor de burger een vuistregel zijn om te beslissen hoe veel (liever: hoe weinig) hij vóór het rijden kan drinken. Grotesfraat 28 telefoon 2727 met kortingen van 10 tot 50% DE eerste vakantieweken zijn verregend en in verkommering voorbij ge gaan. Dat geldt voor Nederland en praktisch voor geheel West-Europa. Vanzelfsprekend heeft het toerisme zich daarop verschoven. Dat is een aanpassing aan het weer voor dit jaar, maar zeker ook met gevolgen voor de komende seizoenen, want elke uitschieter in het weertype ijlt na in de komende vakantiepatronen. De belangstelling voor vakantie is dit jaar weer groter dan in 1977. Het zal niet lang meer duren of degenen, die geen vakantie houden, zullen als buitenbeentjes in de maatschappij worden omschreven. Maar met de massaliteit van het verschijnsel vallen ook de gebreken en tekortko mingen van de vakantie-organisatie meer op. TE EENZIJDIG HET is waar dat honderden exploitan ten van strandtenten, botenverhuur ders, camping-houders en andere pro fijttrekkers van het buitenleven dit vakantieseizoen met een tekort zullen afsluiten. Er zullen ook nadelige gevol gen zijn voor de handel in plezier vaartuigen, want wie in de regen binnen zit gaat toch wel eens nareke nen hoeveel uren van genoegen met een boot staan tegenover de uren van wachten op goed weer in dit land. Om dit te vergeten moet er eerst weer een uitzonderlijk goed zomerjaar komen, zoals wij dat in 1975 kenden. Opnieuw leert ons dit toeristisch jaar dat wij te eenzijdig op mooi-weer-toe- risme zijn ingesteld. Zodra de zon en de temperatuur ons in de steek laten moeten wij ons afpijnigen hoe wij zinvol de vakantiedagen kunnen con sumeren. Dan zijn er gelukkig de musea, die ons meestal een zinvolle tijdvulling kunnen bezorgen. In de steden kunnen de warenhuizen voor veel afleiding zorgen, waarbij een zware wissel wordt getrokken op de portenonnee van de vakantiefinan ciers. De provincie heeft vaak een tekort aan consumptierecreatie. Ook zijn bioscopen ideale vermaak- centra op dagen van regen en wind. Het is alleen jammer, dat ze in vele buitencentra niet zijn te vinden. Op de Wadden-eilanden, in de Friese me- renstreek, in de kleine badplaatsen van Zeeland, in de Veluwse dorpen van Gelderland en in vele andere vakantiecentra is er de laatste weken enorm geklaagd over het gebrek aan enige accómodatie bij slecht weer. Daar zullen toeristische deskundigen meer aandacht aan moeten besteden. Schitterend natuurschoon en wijde meren zijn alleen aantrekkelijk bij mooi weer. En daar hebben wij zo dikwijls een tekort aan. Meer gelegenheid tot het beoefenen van binnensport en •recreatie kan hier de oplossing bie den. Er zal meer zaalaccomodie be schikbaar moeten komen voor jeugd- vermaak bij slecht weer. Een streeks gewijze aanwezigheid van een binnen bad om te zwemmen is ook geen overbodioe luxe. Alle behoeften op dit gebied kunnen niet bevredigd worden maar de totale afwezigheid van dit soort recreatie heeft wel menige va kantie tot een vervelend beleven gemaakt in de natte weken. NAAR HET ZUIDEN DE schade in de horeca-bedrijven zal best meevallen. Het slechte weer heeft alleen de niet vooraf besproken accomodatie leeg laten staan. De natte moesson heeft er daarnaast wel toe geleid dat men het comfort van een hotel-restaurant weer meer is gaan waarderen. De familiehotels hebben geen schade geleden, omdat die al maanden tevoren zijn volge boekt. En juist in die hoek kan men ervaren wat service bij slecht weer vermag. Meer dan één familiehotel heeft in deze slechte zomer een zaal ingericht waar de gasten zich aange naam kunnen bezig houden met sjoe len, dammen, kaarten en andere gezelschapsspelen. Andere hoteleige naren hebben spelletjes en wedstrij den georganiseerd voor de aanwezige kinderen. Velen in het horeca-veld hebben zich verdienstelijk kunnen maken door hun gasten een opgave te verstrekken van alle binnenshuis-ver maak dat er in de omgeving van hun bedrijf te vinden is. Zoiets vindt waar dering en wij kunnen er zeker van zijn dat de keukens van dit soort vestingen bij regen meer in het centrum van de belangstelling staan dan bij goed weer. Het buitenlands toerisme is in ons land nu gestegen naar ongekende populariteit. Een reis naar het zonnige zuiden is voor velen nu het einde van elk soor recreatie. Daarbij wordt wel eens vergeten dat de weersomstan digheden in Spanje, Portugal of Italië in de zomer ook wel eens flink kunnen tegenvallen. De reisbureau's hebben er in ieder geval van geprofiteerd. Alle reizen naar zonnige landen werden volgeboekt, terwijl ook het intercon tinentale verkeer bij de stromende regen heeft gewonnen. Juist nu de regentijd samenviel met een tariefs verlaging voor de luchtvaart heeft het vliegtuig zijn aandacht gekreaen van de vlucht voor kou en vocht. De Verenigde Staten stonden al in een beter vakantiedaglicht sinds de waar- deval van de dollar maar de nieuwe wereld is met redelijke luchtvaartta- rieven toch wel erg dichtbij gekomen. COLLECTIEF VERVOER NAAR onze mening zullen aanvanke lijk de uitverkoopprijzen van het lucht vervoer niet zo gunstig uitwerken op de doornsee-vakantieganger. Die ziet het vliegverkeer eerder gehinderd door het volproppen van de vliegtui gen en met smalle-beurs-klanten, ter wijl de luchthaven-accomodatie last ondervindt van op goedkope vluchten beluste logé's, die gangen en loketten versperren. Nadat de uitwassen van de goedkoopte-golf zijn verdwenen zullen vermoedelijk toch de vluchten zowel naar Europese als naar veraf gelegen bestemmingen goedkoper worden en dat leidt toch tot een heilzame verruiming van de vakantie- markt. Het vluchtpatroon van de maatschappijen zal gevarieerder wor den en daar kan de consument alleen maar mee gebaat zijn. Cijfers zullen de bewijzen moeten leveren maar wij krijgen de indruk dat het collectief vervoer uit deze zomer winst zal halen. Het particuliere auto vervoer in Europa wordt in de zomer maanden zó druk, dat velen de trein weer terug gevonden hebben als een rustgevend vervoermiddel, waarmee men op comfortabele wijze zijn be stemming kan bereiken. De ruimere en voordeliger mogelijkheden om in een ander land een auto te huren voor locaal verkeer zullen deze tendens bevorderen. Ook het autobusverkeer gaat van deze formule profiteren. De grote touringcarmaatschappijen kun nen nu al wijzen op een betere be zetting van hun reisprogramma's. Zij streven ernaar hun klanten meer service te bieden en goede hotelacco- modetie. Wij zien ze nu dan ook voorrijden bij hotels, die voorheen voor met bussen vervoerde passagiers hun neus ophaalden. Vooral de gro tere specialisatie in de richting van reisorganisatie voor ouderen is daar debet aan. En dat wordt een grote markt in de toekomst. Zo heeft een verregende voorzomer duidelijk mee gewerkt aan het verleggen van de formules voor de vakantiereizen in de eerstkomende jaren.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 7