'N OFFER VOOR DE WELVAART POLITIERECHTER „Het hart van de Peel" ebberink SNELLE STIJGING MINIMUMLOON LEIDT TOT PROBLEMEN CONSUMENT GROEIT IN KRACHT DE ombuigingsoperatie van het kabinet Van Agt vraagt van alle burgers een offer tot behoud van de welvaart, ledereen wordt wel een beetje gepakt, al zal de een meer dan de ander het slachtoffer zijn. De inmiddels gepubliceerde nota belooft voor de komende jaren een prijs stijging van 2 3% per jaar en een loonstijging van gemiddeld 4%. Over die prijsstijging mogen wij zeggen dat hij haalbaar is mits de loonmati ging een succes wordt, de internationale inflatie bij met name de ons omringende landen in toom wordt gehouden en onze eigen inflatie niet weer oplaait. De kans daarop zou groot zijn als de regering zelf zou ophouden de bankbiljettenpers te laten draaien. Nu de regering ervaart dat de begrotingstekorten ruimer uitvallen dan zij verwachtte, onder meer door lagere belastingopbrengsten, moet zij wel monetair financieren, zoals dat met een mooi woord heet. Laat men liever dat gat stoppen met verdere bezuiniging of met leningen, want voortgaande inflatie zal desastreus zijn en elk ombuigingsplan doen barsten. NIEUW FOTOBOEK OP KOMST De afgelopen maanden is geble ken, dat in de foto-archieven van de thans 70-jarige fotograaf Martien Coppens nog een schat van negatie ven ligt met unieke fotobeelden o.a. van het Brabantse land in de laat ste halve eeuw. De enige kans om deze historische foto's van techni sche topkwaliteit in druk te krijgen, is nog enkele fotoboeken in een be hoorlijke oplage tegen een redelijke prijs binnen het bereik van velen te brengen. Ook een aantal burgemees ters .bestuurders van de provincie en het maatschappelijke en industriële leven, hebben aangedrongen op het openen van de kostbare archieven van Coppens. De tijd die nog rust om deze foto-documentaires over ht Brabantse land en het volksleven te realiseren, dringt. Coppens heeft de laatste maanden een groot aantal foto's op diverse onderwerpen ge selecteerd. Vroeger dan verwacht, gaat er al, een fotoboek „Het Hart van de Peel" komen, dat bij een op lage van ongeveer 2000 stuks gerea liseerd kan worden. Dit fotografisch verhaal brengt de kern van de Peel, het turfgebied in beeld. De turfwin- ning behoort tot het verleden, het veen heeft een andere bestemming gekregen. Tot diep in de Peel wordt nu (onder protest) met zware machi nes gewerkt, die het veen voor de champignonteelt of turfmolmpro- duktie vermalen. Het fotoboek „Het Hart van de Peel" geeft een indruk van het land schap, zoals dat er in het tweede kwartaal van deze eeuw uitzag, en hoe de turf door de Peelwerkers ge wonnen werd. In die tijd kon het nog gebeuren dat vanaf de preek stoel in een Peelparochie aan de boe ren een verzoek gedaan werd om turf voor de verwarming van de sa cristie en pastorie te brengen. Het fotoverhaal van Coppens belooft een boeiende documentaire van 't land schap te worden met ook beelden van een wereld, waarin zelfs „fabel wezens" huisden. In deze wereld er vaart de kijker een vrije vertaling van een documentaire over de turf- winning. Hij ziet er de Peelwerker in de vele situaties, waarin het werk hem bracht. Dit onderdeel van het fotoboek de levensloop van de turf wordt verwoord door Piet van der Zanden, een schrijver gebo ren en getogen in Asten, die als kind en later journalist de Peel bijzonder goed kent. Tot nog toe is al een aantal van 1400 stuks verkocht. In verband met aanvragen van bejaarden en de va- kantietijd is de inschrijftermijn voor de inviduele prijs van 50,thuis gestuurd en 40,— per 10 stuks, verlengd tot eind juli. Het staat nu al vast dat de oplage van 2000 stuks bij voorbaat volgetekend wordt. A. R. deed aangifte van dief stal van één gedeelte van een drie delige uitschuifbare ladder te waar de van 433, J. v. L. deed aangifte van dief stal van een tuinslang met haspel vanuit de tuin van zijn woning aan de Langstraat. Baldadigheid V. deed aangifte van het wegne men van een PTT-brievenbus bij zijn woning. De brievenbus werd enkele honderden meters verder te ruggevonden. Bromfietser liep beenbreuk op Even een bromfiets uit proberen voordat hij hem zou kopen werd de 16-jarige Venrayer J. J. noodlottig. Wat de oorzaak is geweest, te hoge snelheid dan wel onvoldoende stuur manskunst, is niet bekend, wel dat de bestuurder op de Henri Dunant- straat de macht over het stuur ver loor en met de bromfiets tegen een lantaarnpaal botste. Met een been fractuur moest de aspirantkoper naar het ziekenhuis worden ver voerd. Ontdaan van huisdier 'n Cavia (marmot) wordt door kinde ren gehouden als huisdier, maar als de vakantie nadert dan leveren die huisdieren problemen op. Ook in Venray schijnt het voor te komen dat men zich dan van die dieren wil ontdoen, want ons bereikte het vol gende bericht: Wandelaars hoorden een piepend geluid bij de volkstuin tjes aan de Baggerweg. Zij ontdek ten een doos waaruit dat piepend ge luid kwam. De politie toog op onder zoek en vond in die doos een cavia (marmot), namen die mee en brach ten die naar het dierenasiel te Oos trum. Van de eigenaar ontbreekt ieder spoor. Jonge herdershond tegen auto Te Ysselsteyn liep een jonge her dershond tegen een voorbij rijdende Mercedes op .De hond bleef uren lang gewond in een greppel liggen, voordat een dierenarts hem hulp kon bieden en de gewonde hond naar het dierenasiel kon worden overge bracht. Noch de bestuurder van de Mercedes is bekend, noch de eige naar van de herdershond. Het ziet er wel naar uit dat de hond zal kun nen worden gered, mede dank zij de goede zorgen van de beheerder van het dierenasiel. Dronken achter het stuur Terzake het onder invloed van al cohol besturen van hun auto wer den door Venrays politie aangehou den een 48-jarige, een 34-jarige, een 27-jarige en een 19-jarige bestuur der .allen uit Venray en een 27-jari- ge bestuurder uit Horst. Een 21-jari- ge bestuurder uit Venray kreeg te vens nog een extra procesverbaal omdat hij zonder toestemming van de eigenaar die auto bestuurde, het z.g. joyriding. Vernielingen De beheerder van de algemene begraafplaats Boschhuizen deed aan gifte van vernieling van een graf- kruis. J. M. uit Venray deed aangifte van vernieling van de buitenspiegel van zijn voor zijn woning geparkeer de auto. Het schoolbestuur van Yssel steyn deed aangifte van vernieling van twee glasruiten en vernieling van een boompje aan de achterzijde van de kleuterschool te Ysselsteyn. Dit is reeds de derde maal dat er vernielingen worden aangericht aan de school te Ysselsteyn. Politie speelde weer cowboy Dinsdagavond kwam een melding binnen dal er weer koeien op de weg liepen, nu op de Vcnloseweg. Zoals bekend hebben Venrays politieman nen ervaring in het vangen van vee op de wegen, want ook deze keer wisten ze het weer te klaren voor dat er ongelukken konden gebeuren. Sleutel verloren Het verliezen van een sleutel op het rijwielpad langs de Mgr. Hans- senstraat te Oostrum was oorzaak dat er werd afgeremd door een 17- jarige bromfietsbestuurder. Dat af remmen werd te laat door een ach ter hem rijdende bromfietsbestuur der bemerkt. Beide bromfietsen bots ten tegen elkaar, maar hel bleef bij materiële schade. Inbraak Onbevoegden hadden zich toegang weten te verschaffen ot de kantoren van de firma N. aan de Stationsweg. Deze onbevoegden hadden gebruik gemaakt van de in dat bedrijf aan wezige gasflessen. Ze hadden deze naar de kantoren gesleept en daar mee de aanwezige brandkast aan de zijkant open gebrand. Uit de brand kast verdween een bedrag van 6 7.000 gulden. Van de daders ont breekt nog ieder spoor. Uitwijken voor kat Een bestuurster van een Mini wil de een overstekende kat sparen op de Laagheidsweg. Zij spaarde inder daad de kat, maar verloor de con trole over haar auto en botste tegen een links van de weg staande boom. De auto werd vrijwel geheel vernield terwijl de bestuurster met verwon dingen naar het ziekenhuis werd vervoerd. Onder invloed Venrays politie hield een 34-jari- ge autobestuurder uit Venray aan en konstateerde 'dat de bestuurder on der invloed van alcohol zijn auto be stuurde. Pijpje blazen en de bloed proef was het gevolg. Met de aan zegging dat procesverbaal zal wor den opgemaakt, werd hij huiswaarts gezonden, uiteraard zonder auto. IN alle landen ter wereld ligt het mini mumloon lager dan bij ons. Dat geldt waarachtig niet alleen voor de 'arme landen'. Ook in het welvarende wes ten lopen wij wat dit betreft voorop. Met name in landen als Engeland en Frankrijk ligt het netto-minimumloon aanzienlijk lager dan bij ons. Op zichzelf is een wettelijk minimumloon een goede zaak. Het garandeert ook de financieel zwaksten in de samen leving een redelijk bestaan. Bovendien moet gezegd worden dat heel wat minimumloners vaak het beroerdste werk verrichten en het is daarom bepaald niet onredelijk om ze daar voor een goed loon te betalen. Het is zelfs zeker niet onmogelijk dat we in de naaste toekomst althans in som mige sectoren, moeilijk werkkrachten kunnen krijgen om bepaalde, onge schoolde banen te vervullen, als ie het minimumloon zou verlagen of minder snel zou laten stijgen. Dan worden we gedwongen om terug te vallen op buitenlandse werkkrachten en ook dat kost geld. Uit oogpunt van sociale rechtvaar digheid is een behoorlijk minimum loon dus een zaak, die met kracht van argumenten kan worden verdedigd. Het is een sociale verworvenheid, waar we zelfs een beetje trots op kunnen zijn. Maar problemen geeft de snelle stij ging van het minimumloon wel in deze tijd van economische recessie. Zwak ke en arbeidsintensieve bedrijfstak ken hebben naar verhouding de mees te minimumloners in dienst, en juist daar komt de sterke stijging van het minimumloon extra hard aan. Te meer, omdat er ook een minimum jeugdloon is, waarvan de hoogte ge lijke tred houdt wat de halfjaarlijkse verhogingen betreft met het gewone minimumloon. Met name vele mid den- en kleinbedrijven zijn in de afge lopen jaren min of meer gedwongen jeugdige werknemers te ontslaan, c.q. schoolverlaters niet in dienst te ne men, omdat de snelle loonkosten stijging onbetaalbaar voor deze bedrij ven is gebleken. ANDERE LONEN ONDER DRUK HET minimumloon is de afgelopen jaren sneller gestegen dan de overige lonen. Dat is ook dit jaar weer het geval. Per 1 juli ging het algemeen loonniveau met 1V4 omhoog, het minimumloon met 2,9 Het resultaat van een en ander is dat de laagste loonschalen reeds zijn in gehaald door het minimumloon of daar maar net meer boven zitten. Een jaar of zes geleden bedroeg het aantal minimumloners in ons land ongeveer 50.000, thans reeds meer dan 400.000. Die cijfers zeggen voldoen- Hoek Marktstraat-Schoolstraat LUIKSE MARKT TE WANSSUM Zondag 30 juli a.s. organiseert men in Wanssum een z.g. Luikse Markt, waar o.a. antiek en curiosa ten verkoop worden aangeboden, naast de diverse handelswaren wel ke men op een normale markt kan kopen. Standwerkers zullen er op hun manier toe bijdragen dat het ge heel een levendig en plezierig ge beuren gaat worden. de. Uiteraard proberen de werkne mers, die net boven het minimumloon zitten en ontevreden zijn dat zij door de minimumloners worden ingehaald, er ook een zo groot mogelijke loons verhoging uit te slepen en het staat dan ook vast dat de snelle verhoging van het minimumloon een opwaartse druk betekent voor de overige cao-lo nen. Een niet gering nevenprobleem is dan nog dat de bedrijven niet alleen hogere minimumlonen moeten uitbe talen, maar ook hogere sociale pre mies, die immers aan de hoogte van het loon gerelateerd. Veel be drijven kunnen dat tengevolge van de economische teruggang niet meer opbrengen. Ze moesten of werkne mers ontslaan, of proberen zich met minder personeel te behelpen. Kort om, een op zichzelf positieve sociale verworvenheid als het wettelijk mini mumloon heeft door de snelle verho gingen van dit loon geleid tot meer werkloosheid. SOCIALE UITKERINGEN OOK in ander opzicht is de hoogte van het minimumloon en de stijging ervan belangrijk voor onze economie. Im mers, de sociale uitkeringen zijn ge koppeld aan het minimumloon, het geen impliceert dat iedere verhoging van het minimumloon wordt doorbe rekend in deze uitkeringen. Met name de AOW, AWW, AAW en de bij standsuitkeringen zijn gekoppeld aan het netto minimumloon, terwijl een kostwinner die WW of AOW heeft ook recht heeft op minstens dit netto minimum. Het is daarom zonneklaar dat de structurele verhoging van het mini mumloon gedurende de laatste vier jaar (18% tegen 10,2% voor de ande re lonen) ook tot een aanzienlijke ver hoging van de sociale uitgaven heeft geleid. Het kabinet Van Agt heeft in zijn regeringsverklaring meegedeeld dat het aan de koppeling van de sociale uitkeringen aan het netto minimumloon niet wil tornen, maar dat betekent wel dat iedere stijging van het minimumloon leidt tot ver hoogde sociale uitgaven. Er lijkt gezien de penibele economi sche situatie dan ook niets anders op te zitten dan-het minimumloon in de komende jaren niet sterker te laten stijgen dan de overige lonen. Wordt de koers van de laatste jaren aan gehouden (dus extra stijging van het minimumloon), dan dreigen nog meer bedrijven in moeilijkheden te komen, dan wordt het vraagstuk van de werkloosheid nog nijpender dan het nu al is, en komt er van bezuiniging op de sociale uitgaven niets terecht. KOOPKRACHT-GROEI ALS voorts de gematigde loonaan- passing gemiddeld niet hoger dan 4% wordt dan zit het erin dat de mini mumloon-trekkers er nog iets op voor uitgaan en dat de trekkers van inko mens tot f 28.0500 niet of maar zeer weinig terug moeten. Overigens zijn wij ervan overtuigd dat alle trekkers van salarissen volgens de ambtena- renmethode een kleine of grotere veer zullen moeten laten. Dit is onvermij delijk wil men reëel en niet met woor den ombuigen, Evenmin is het reëel er op te hopen dat lage inkomenstrek kers helemaal niets van de operatie zullen merken. Ongeveer 85% van ons volk heeft een inkomen dat niet veel hoger komt dan het minimum-loon en zeker het mo dale inkomen niet overschrijden. Dan komt er een leger dat met het inko men tussen een en tweemaal f 28.500 zweeft en slechts vijf procent verdient nog meer. Voor de grote massa mag echter het inleveren worden gezien als een afremmer van de koopkracht- groei. Tenminste, dat mogen wij nu nog hopen. In hoeverre het ombuigen van de welvaartstoeneming in de toekomst er toe leid dat wij genoegen moeten nemen met minder dan wij nu hebben, hangt af van de ontwikkeling van de wereldeconomie. Deze neemt op dit moment een aarzelende hou ding aan. waarbij bepaalde bedrijfs takken nog renderen terwijl andere diep in de problemen zitten. Het 'bestek '81'. dat door de regering is gepresenteerd, probeert de grote massa zijn voorrechten nog te doen behouden maar degenen die hogere NIET alleen door de activiteit van het georganiseerde consumentisme maar in de eerste plaats door de ontwikke ling van de markteconomie zelf, die de consument hoe langer hoe meer cen traal stelt. Geen produktie wordt er meer begonnen zonder dat men on derzoekt hoe de consument daarop reageert. Dat blijkt uit het markton derzoek, uit een vloed van enquêtes en uit de dorst in de wereld van handel en bedrijf naar consumenten-informa tie, vooral naar koopmotieven. De invloed die hier van uit gaat kan door het georganiseerde consumentisme worden versterkt en in feite gebeurt dat ook. Wanneer bijvoorbeeld een fabrikant een aantrekkelijk gekleurd voedingsmiddel komt uittesten neemt het aantal vragen toe over de toege voegde kleurstof en wordt de aan drang steeds sterker om de samen stelling van het produkt op de verpak king te vermelden. Dat komt omdat de consument zelf mondiger is ge worden o.m. door het ontvangen van meer onderwijs maar ook omdat men in allerlei publikaties van consumen tenorganisaties -daar sterk op aan dringt. Toch heeft de consument in Neder land zijn zin nog niet gekregen. Zijn roep op dit punt wordt echter steeds sterker. Ook op politiek terrein ont vangt hij een toenemende steun bij voorbeeld ingevolge de fundamentele rechten van de consument die in 1975 door de Europese Gemeenschap wer den opgesteld en waarbij gezondheid en veiligheid werden genoemd. Prijs stijgingen in de kamerhuur leiden ertoe dat men regels gaat geven over de voorlichting en prijsstelling op dit gebied. Ook op economisch gebied worden de consumentenbelangen steeds centraler gesteld- Elke prijsver hoging vereist thans een duidelijke verklaring, die in vele gevallen door de overheid wordt gecontroleerd. Dat wil niet zeggen dat het bedrijfsleven hier met lege handen zit maar het moet er rekening mee houden dat overheer sende machtsposities worden gecorri geerd. inkomens hebben, die gecontroleerd kunnen worden, zullen dat nu reeds zien aangetast tot ca. 1% per jaar. Niemand zal nog kunnen zeggen of de ombuigingsplannen getuigen van een evenwichtig beleid. In de eerste plaats zal dit plan nog gewogen moeten worden op de weegschaal van de volksvertegenwoordiging. Wij kunnen er zeker van zijn dat er bij die weging nog veel te globaal van karakter om er de tweede plaats zijn de maatregelen nog veel te globaar van karakter om er een goed oordeel over te vellen. Van elk onderdeel moeten eerst de details bekend zijn. Bij het opstellen van de uitvoeringsbepalingen zal er nog het nodige aan gesleuteld worden. EIGEN RISICO WIJ moeten hopen dat de enkele pro centen loonstijging, die nu nog wordt geannonceerd, voldoende is om bij voorbeeld het aangekondigde eigen risico voor ziekenfondsverzekerden op te vangen. Of dat eigen risico er komt hangt af van hetgeen de volksverte genwoordiging daarover beslist. Het is bekend dat brede kringen in de vak beweging en in de gezondheidszorg daar weinig voor voelen. Bepaald niet belangrijk is naar onze mening of aan het eigen-risico administratieve romp slomp is verbonden. Die zullen wij wel voor lief kunnen nemen en het voor barig gekerm daarover in medische kringen doet even irritant aan als het voorbarig protest van de zijde van enige ambtenarenorganisaties. Men begint al te schreeuwen voordat men geslagen wordt. Zeer belangrijk is het te weten of het dragen van eigen risico bij de massale voorzieningen voor de volksgezondheid tot werkelij ke besparingen zal leiden. Het is niet onmogelijk dat een flinke besparing bij de eerste voorziening aan medische hulp extra ertoe kan leiden dat de snelle kostenstijging voor de verzeke ring voor volksgezondheid hiermee een halt kan worden toegeroepen. Grondslag van het beleid voor de volksgezonheid kan en moet blijven dat voor iedereen, ongeacht het inko men, medische hulp op elk niveau bereikbaar blijft. MEMO III EEN verwerping van de regeringsplan nen zou betekenen dat er een alterna tief moet zijn. Bekend is het tegenplan van de heer Den Uyl, dat bekend staat als Memo III. Volgens deze gedach- tengang zou de bezuiniging veel be perkter kunnen zijn. Men zou kunnen volstaan met vier of vijf miljard te MOEILIJKHEDEN WANNEER banken het verlenen van consumptief krediet ongelimiteerd aanprijzen komt daar reactie op. Het is sociaal niet aanvaardbaar dat grote groepen van ons volk in financiële moeilijkheden komen. Het conumen- tenbelang wordt dan verwoord door maatschappelijke werkers, door volks vertegenwoordigers of door een or ganisatie van consumenten. Ook op het terrein van de voorlichting en de reclame zijn de belangen van produk tie en commercie een stuk terug ge drongen ten gunste van de consu ment. Geen bedrijf kan het zich meer straffeloos veroorzaken oneerlijke uit spraken als waarheid te lanceren. De rechter kan dan ingrijpen maar in een aantal landen worden ook alle vormen van bedriegelijke reclame onder juridi sche schijnwerpers gezet. De regels van aanvaardbare en onaanvaardbare reclame worden door de tuchtcolleges thans veel scherper geformuleerd dan enkele decennia geleden en het is de gebruiker, die daar profijt van heeft. Er begint ook verbetering te komen in de mogelijkheid om hierbij voor de consument juridische bijstand te ver krijgen. Op dit terrein is er nog wel veel werk te verzetten maar er is spra ke van vooruitgang. Bij reclame en voorlichting gaat het in veel gevallen niet alleen om de formulering maar vooral om de vraag of men wel goed leest wat er staat. In een tijd van examens wordt wel eens opgemerkt dat veel meer kandidaten slagen wan neer ze goed zouden lezen wat er staat. Zo zijn er ook veel consumenten die zich miskopen en schade kunnen besparen door goed te lezen, soms tussen de regels door. Daar zal nog veel aan verbeterd kunnen worden door de consumenten via organisaties te leren overeenkomsten en etiketten te lezen en anderzijds door bij het bedrijfsleven erop aan te dringen on dubbelzinnig duidelijk te zijn. bezuinigen tot 1981 en dan verder zien. Het ziet et naar uit dat de regering dan in daadkracht tekort zou schieten. Het plan van de vorige rege ring, want dat is het in feite, werd gemaakt onder nog veel gunstiger omstandigheden. Voorts was het me de gebaseerd op een flinke verhoging van fiscale lasten, die onmiddellijk de economische bedrijvigheid zou heb ben aangetast. Daarmee zou de be oogde vermindering van de werk loosheid een illusie worden, maar eveneens de kans op herstel zijn verkeken. Ook nu is het niet zeker of met de gekozen weg de werkgelegenheid zich kan heratellen. Maar op langer zicht biedt het meer perspectieven voor een herstel van het rendement in het bedrijfsleven. En zonder dat neemt de vraag naar arbeidskrachten niet weer toel Ook bij het plan Van Agt komen er arbeidsplaatsen in gevaar maar die kunnen gecompen seerd worden door grotere activiteit elders. Wanneer er nu als gevolg van minder premie een deuk in de bouw zou ontstaan kan het zijn dat de ex port daarentegen wel aantrekt. De hier aanwezige risico's hebben de ondernemers al tot de uitspraak ge bracht dat men verder had moeten bezuinigen. Maar dan had men nu duidelijk de welvaartsklok terug moe ten zetten door meer collectieve uit gaven te beperken. Ook dat zou niet geringe gevolgen hebben voor de consumptieve uitgaven. Het correctieplan van de regering buigt niet naar rechts of naar links. Het buigt naar alle kanten. Niemand kan er om gaan juichen maar er is ook nu nog niemand die al reden heeft tot grote somberheid. Misschien moeten wij een uitzondering maken voor ouders van 16- en 17-jarige kinderen die willen studeren. Zij behoren tot de eerste groep van getroffenen en aan hun belangen zal nog aandacht moe ten worden besteed. Voor het overige zullen wij de uitwerking van de getrok ken beleidslijnen kritisch moeten vol gen. De regering moet niet alleen een kans hebben, maar vooral wij zelf. Wij zullen moeten beseffen dat de wel- vaartstrein nu eenmaal bij de bestaan de dienstregeling tot stilstand is geko men. Alleen een andere tabel van aankomst kan hem weer op gang brengen. Er zijn nu in ieder geval con crete voorstellen op tafel. BETER ADVIES OP een breed terrein heeft de twijfel achtige positie van de consument aanleiding gegeven om het advies en de bijstand aan verbruikers te verbe teren, Dat is ook een duidelijke reactie op het ondoorzichtiger worden van de markt op elk terrein. Alle assortimen ten zijn zo verbreed dat men door de bomen van de variaties het bos van het wezenlijke aankoopdoel niet meer ziet. Uit deze gedachte groeien de voorlichtingsinstituten zoals het Bouwcentrum te Rotterdam maar ook een instelling als de vereniging 'Het Eigen Huis' die mensen helpt bij de aankoop van een woning. Op ander terrein verschijnen er geschilcommis sies. die alle ten doel hebben de vragers en aanbieders van goederen en diensten tenslotte bij elkaar te brengen als partijen die elkaar res pecteren. Meestal komt daarbij duide lijk naar voren dat ook de consument zich niet als een potentaat mag ge dragen. Probeert hij' dat dan krijgt hij niet alleen ongelijk maar dan brengt hij ook een optimale produktie en distri butie in gevaar en dat is bijzonder fu nest. Evenals in de verhouding tussen werk nemers en werkgevers moet ook in de consumptie worden voorkomen dat er polarisatie optreedt. Werkgevers en -nemers hebben elkaar nodig en moe ten samenwerken om een goed pro dukt te scheppen. In de eindontwik- keling van de verhouding tussen producent, handelaar en consument moeten zij alle drie op één lijn zitten. De producent en handelaar raken geen artikel meer kwijt wanneer de consument gaat staken met zijn ver bruik. Maar ook omgekeerd zal de verbruiker veel goede artikelen of diensten missen wanneer de hande laar ze niet meer brengt. Bedrijfsleven en consumenten moeten er daarom zoveel mogelijk voor waken dat zij niet verstrikt raken in het veld van de zogenaamde subtiele leugen, die half op waarheid lijkt. En in dat veld van valstrikken raken wij zo gemakkelijk verward wanneer de misleiding wordt gestraft. Dan wordt het raffinement ten tonele gevoerd, dat in veel geval len tot machteloze aanvaarding leidt, maar waarbij vrager en aanbieder el kaar als vijand zien. Op gevaar af dat wij in de verfijning van het eigenlijke aanbod terecht komen zijn wij ervan overtuigd dat de verbruikers mondiger worden en beter het marktgebeuren gaan doorzien. Dat moet tot vreugde zijn van de bonafide produktiebedrijven en han delshuizen want die baseren hun acti viteiten op eerlijke en volledige dienst verlening aan de consument. Zij mo gen daarvoor ook een reële beloning vragen. Dat moet de verbruiker als keerzijde van de medaille ook aan vaarden. NA alle branie in de wachtkamer sloften ze nu een beetje bleekjes en onrustig naar de groene tafel. Geen voetbalshirt sierde hun tengere borstkassen meer en geen slof of oude voetbalschoen prijkte er aan hun aarzelend schuifelende voe ten. Toch moesten deze schriele gestalten in staat zijn geweest een partijtje voetbal te spelen, dat een grote drom publiek trok en bovendien nog een bruids paar in het ziekenhuis deed belanden. De aanklacht loog er niet om: wangedrag, orde verstoord, voorbijgangers ge hinderd, samen geschoold, verkeer belemmerd èn mishandeling en dat alles in verenjging gepleegd, hetgeen het allemaal nog veel erger maakte. 'We waren daar gewoon aan het voetballen,' zei een van de jongemannen die het allemaal overbodige drukte om niks bleek te vinden, 'Dat doet Ajax ook. Mag dat soms niet?' 'Zo, voetbalt Ajax ook met een bruidsboeket? En als Feyenoord er dan achter aan holt in jacquet en hoge hoed, moeten er dan twee spelers van Feyenoord het ziekenhuis worden ingetrapt?' pareerde de politierechter. Want deze onfrisse figuren hadden het in hun voetbalneurose klaar gespeeld hun lekke leren bal te vervangen door het op de grond gevallen bruidsboeket van een wat schrikachtige bruid, die aan het hoofd van een stoet feestelijk uitgedoste bruiloftsgangers de kerk uit wankelde. Haar kersverse gemaal bond als ervaren achterhoedespeler in het plaatselijk elftal onmiddellijk de ongelijke strijd met de overmachtige tegenstander aan, probeerde zich weer in het bezit te stellen van het her en der fladderend fleurige feestboeket, doch kreeg free-kick na free-kick en allerlei zelfs bij rugby ongeoorloofde trappen te verduren. Dit deed de bruid besluiten haar sleep en haar lot zelf in handen te nemen. Ze stormde onder toejuichingen van het samenstromende publiek op een aantal losgeslagen bloemen uit de rondvliegende ruiker af, doch werd door twee treiterende tegenspelers gevloerd, toen die tegelijk de weinige, doch welriekende witte rozen voor haar neus wilden wegrukken. In het ziekenhuis vonden een hinkende bruid met bulten en een bloedende brui degom met blauw oog elkander terug. Van bruiloftsstoet, bruidsboeket, brui loftsgasten en bruiloftsfeest was toen niets meer over. 'De hufter probeerde mij pootje te lichten,' schamperde een tweede verdachte, 'toen moest ik toch wel wat terugdoen.' 'O, bent u een collega van mij?' vroeg de politierechter, 'deelt u ook straffen uit, edelachtbare. En op welk wetsartikel baseert meneer de rechter zich dan wel?' En sinds wanneer zijn lijfstraffen geoorloofd?' De edelachtbare verdachte deed er verbluft het zwijgen toe en ook de andere leden van het ongeregistreerde elftal sloten hun blaaskaken. Maar toen kreeg de verdediger zijn kans. Hij gewaagde van brooddronken vreugde na het aanvankelijke voetbalsucces van hun favoriete club, dat voor zwak in de voetbalschoenen staande jongelieden aanstekelijk op de spieren had gewerkt. Dat voetballen op straat getuigde van onwetendheid, hun plezier om het voort- geschopte bruidsboeket van jolijt en onbezonnenheid. Dat er in een sportieve strijd om dit eigendom blessures kunnen worden veroorzaakt, was volgens deze spreker heel begrijpelijk, want in elke voetbalwedstrijd zien we geregeld dat spelers geblesseerd raken en daar worden evenmin strenge straffen voor opgelegd. En zo concludeerde de advokaat tot een voorwaardelijke straf als waarschuwing of hoogstens een zeer geringe geldboete, want zoveel te missen hadden de knapen nu ook weer niet. Het werd vierhonderd gulden de man, of tien dagen hechtenis, want er was niet alleen gevoetbald, er was ook nog een bruiloft bedorven en dat woog volgens de réchter zwaarder dan een enkele blessure. Diefstallen De 42-jarige G. G. uLt Venray deed aangifte van diefstal van 2 koplam- ..pen, 2 halogeen mj^tlampen. 2,,lmi- t'enspiegels, 2 ruitén^lsaers eb 1 an tenne van zijn auto, welke hij woor zijn woning aan de Spirietstraat hacl geparkeerd. Langs het voet- en fietspad van het psychiatrisch ziekenhuis St. An na werd van twee lantaarnpalen het glas vernield. Schutterij St, Anna deed aan gifte »van vernié.ltRg r/.an dp «chi et- bomen van de schutterij nabij de Éndepoel, Twee van de schietbomen waren geheel vernield terwijl van 3 bomen de top was afgebroken. HET minimumloon is per 1 juli andermaal gestegen en ligt nu reeds 18% hoger dan vier jaar geleden. Dit wettelijk minimumloon dat geldt voor werknemers van 22 jaar en ouder, bedraagt thans f 1.722,50 per maand ofwel f 367,50 per week en bereikt daarmee een niveau, dat door geen enkel ander land ter wereld wordt bereikt. Bovendien is de hoogte van sommige sociale uitkeringen aangepast aan de hoogte van het minimumloon, zodat iedere verhoging van dit mini mumloon dus vérstrekkende gevolgen voor onze economie heeft. Ten slotte stijgt het minimumloon sneller dan de overige lonen, zodat er uiteraard ook onrust ontstaat onder de werknemers, die maar iets boven dat minimumloon zitten met hun salaris en die door de minimumloners worden ingehaald. NIEMAND zal beweren dat de consument van vandaag in het proces van produktie, distributie en verbruik een ideale positie inneemt. Uiteindelijk zou hij het gehele voortbrengingsproces moeten beheersen, want het gaat om zijn behoeften. Het is echter de vraag of een situatie in het economisch proces wenselijk is, waarbij de consument als dictator optreedt. Wij zitten temidden van een evolutie, waarbij de invloed van de verbruiker groeiende is terwijl het grootste deel van de behoeftenvoorziening wordt geregeld door fabrikanten en handelaren. Een juiste visie op de onderlinge krachtsverhoudingen is niet verkrijgbaar, ook al omdat er allerlei deelmarkten zijn. Bij vraag en aanbod van auto's staat de verbruiker vermoedelijk zwakker dan bij de aanschaf van een boek. Maar op elk terrein wordt er al rekening ge houden met de consument en zijn macht is groeiende. CONSUMENT CENTRAAL

Peel en Maas | 1978 | | pagina 9