POLITIERECHTER VAKATURE- BANK Amerikanen stalen show van D S V Idee werd vorstelijk beloond bij Rank Xerox Venray Venray van voor 1944 van den Munckhof b.v. ebberink PEEL EN MAAS VENRAYSE JAARMARKT OP MAANDAG 17 JULI VftVOEDNGS i BONDEN FNV r Snel inleveren van de boekenlijst(en) betekent een snelle aflevering van de boeken! Hoek Marktstraat-Schoolstraat De All Students Marching Band uit Amerika stal de show met hun kleurrijk muzikaal optreden. Dezé uit 130 uit de zuidelijke staten van Amerika afkomstige jongens en meisjes hadden elkaar tien dagen eerder in Engeland ontmoet en ge zamenlijk het programma voor Ven- ray voorbereid. Het werd een voor treffelijk optreden. De organisatoren zijn bijzonder tevreden over het verloop van het festival. De Amerikanen zijn de Venrayse bevolking erg dankbaar voor de gastvrije ontvangst. Zij heb ben beloofd, als het maar even kan. UW WEEKBLAD Ondanks de soms wel erg slechte weersomstandigheden is het inter nationale showfestival van D.S.V. toch nog een sukses geworden. Moest er zaterdags uitgeweken worden naar de „Wetteling", zondag waren de weergoden de organisrende ver eniging beter gezind en kon guiten het gehele programma worden afge werkt op het soprtpark de Wieën. Bijzonder spectaculair was het pa rachutespringen door een stuntteam waaronder de Nederlandse kam pioen parachutespringen zich be vond. Een Duitse deelnemer bezorg de de toeschouwers de zenuwen, toen zijn parachute hoog boven de grond dubbelklapte en hij met zijn noodparachute de tocht naar de vei lige grond moest voortzetten en toch keurig op de plaats landde. Minder succes had een springer, die een paar velden verder terecht kwam. De 37-jarige Venrayer P. Kooien is een bedrag van 2.800,rijker geworden dank zij een inzending voor de Ideeënbus van zijn werkge ver Rank Xerox. Reeds vier jaar is de heer Kooien voorman van. de ontwikkelaarpro- duktie. De ontwikkelaar bestaat uit een bewerkte staalkorrel, ver mengd met inktpoeder. De staalkorrel moet door middel van statische lading inktpoeder over brengen naar de fotoreceptor. Daar voor moet de staalkorrel van een laklaag worden voorzien. Het idee van de heer Kooien be staat hieruit, dat de korrel, die voor het proces tussen 60 en 70 graden warm moet zijn, apart wordt voor verwarmd. Voorheen gebeurde dat in de mengmachine zelf. Door de „uitvinding" van de heer Kooien kan nu de mengmachine continu door draaien, waardoor niet alleen kosten besparend kan worden gewerkt, maar tevens 40®/o meer produktie- capaciteit kan worden gerealiseerd. Bovendien waren aan de doorvoe ring van het idee geen kosten ver bonden. Vandaar dat de ideeënbuscommis sie de vinding van de heer Kooien wilde belonen met een fiks bedrag. Overigens is het bedrag van 2.800,- niet het hoogste, dat door de ideeën buscommissie ooit is uitgekeerd. On geveer zes jaar geleden werd in het bedrijf door een werknemer een uit vinding gedaan, waarvoor octrooi werd aangevraagd. Deze vinding werd beloond met e enbedrag van 6.000,—. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD Achtervolging Na een achtervolging van bijna 2 uur en welke met medewerking van de Oost Brabantse rijkspolitie te Beers sukses had, kon men aldaar de 33-jarige M. B. uit Gennep aan houden. In Venray negeerde hij het stop teken van de politie, maar bij aan houding bleek dat hem de rijbe voegdheid was ontzegd. In verband met alcoholgebruik moest de be stuurder op het Venrayse bureau de bloedproef ondergaan. Tegen hem zullen de nodige processenverbaal worden opgemaakt o.a. rijden tij dens ontzegging, het rijden onder invloed, doorrijden na stopteken te hebben genegeerd, geen verzekering vcor de auto en diverse overtredin gen van het R.V.V. Het is de laatste jaren uitgegroeid tot een traditie dat midden in de bouw vakvakantie de jaarmarkt wordt ge houden. Dit jaar wordt deze gehouden op maandag 17 juli a s. van 9 tot 16 uur op de beide markten op het Hen- seniusplein en de Grote Markt. De marktkooplieden hebben ook nu weer alle medewerking toegezegd aan de organiserende Marktcommissie. Ver wacht wordt, dat de kramen een fees telijk tintje zullen krijgen en dat ver schillende kooplieden met extra koop jes zullen komen. Evenals andere jaren zal de geheim zinnige ..Mister X" zich weer mengen tussen de marktbezoekers en honder den waardebonnen uitgeven, welke bij de marktkooplieden kunnen worden besteed. Een bijzonderheid tijdens deze jaar markt is het optreden de gehele dag van het gemeentelijke huisorkest. Dit huisorkest bestaat uit een twaalftal medewerkers van de gemeente, die el kaar hebben gevonden op het muzi kale vlak. met de bedoeling „interne feestelijkheden" ten gemeentehuize op te luisteren. Maandag a.s. zal dit groepje voor het eerst buiten het gemeentehuis op treden en het ligt in de lijn van de ver wachtingen, dat dit gemeentelijke huis orkest de feestvreugde op de jaar markt zal vergroten. AFD. VENRAY In aansluiting op ons artikel van de vorige week deze week het twee de deel over rechten van vakantie werkers, wederom 3 onderwerpen. Sociale verzekeringen Van je loon houdt je baas premies in voor verscheidene verzekeringen, net zoals de mensen die vast werken. Dit betekent dat je ook als vakantie werker voor deze sociale wetten verzekerd bent. Is aan de wettelijke voorwaarden voldaan, dan heb je recht cp uitkering. En kun je bij voorbeeld aanspraak maken op zie kengeld als je tijdens je werkperio de ziek wordt. Heb je geneeskundige hulp nodig, dan moet je je eerst (la ten) melden bij het ziekenfonds. Geld terug? Ben je scholier of student en zijn je ouders vrijwillig of particulier verzekerd bij het ziekenfonds, dan kun je in aanmerking komen voor te ruggaaf va nde premie die jë ouders in die periode voor je betaald heb ben. Vraag tijdig informatie bij het ziekenfonds. Verder, als je in 1978 niet meer verdient dan 5.570, maar in dat jaar wel meer dan 95,belasting hebt betaald, dan kun je volgend jaar een verzoek in dienen om teruggaaf van de loonbe lasting. Stap tegen die tijd even naar het belastingkantoor en haal een T- formulier. Omdat je op zo'n T-for- mulier precies in moet vullen hoe veel loonbelasting je betaald hebt, is het belangrijk dat je loonstrookjes van je baas krijgt. Veiligheid Een niet onbelangrijk deel waar we het nu over willen hebben is de veiligheid op je werk. Omdat va kantiewerkers meestal nogal vreemd staan tegenover hun tijdelijke baan, is de kans op ongelukken groter als wanneer je in vaste dienst bent. Om een baan zo veilig mogelijk te ma ken stelden het Veiligheidsinstituut en de Arbeidsinspektie een zoge naamde „veiligheidsinstruktiekaart" samen. Hierin staat b.v. aan welke machine je wel of niet mag werken enz. Deze kaarten kun je krijgen bij het Veiligheidsinstituut, Hobbema- straat 20 te Amsterdam. Vraag hem aan! Want je veiligheid is belang rijker dan al het geld wat je met je baantje zou kunnen verdienen. De volgende week het 3e en laat ste deel over rechten van vakantie- werkers. Bovenstaand artikel is over genomen uit W.J., het blad voor werkende jongeren. Voor meer informatie; K.W.J., Te- gelseweg 55, Venlo, tel. 077-17869 of Voedingsbonden F.N.V. p.a. P Smits, Ravelstraat 2 5802 JA Venray. f Venrayse mevrouw had geluk Het moet je maar overkomen 11 dat je een portemonnee met 11 meer dan 200 gulden verliest als je naar de Venrayse maan- 1 dagmarkt gaat. Velen zullen denken, vergeet het maar, die vind je nooit meer terug. Mo- gelijk heeft mevr. v. d. S. dat ook gedacht Maar de in Ven- ray op vakantie zijnde mevr. K. vond die portemonnee en (i deed van haar vondst aangif- i te. Voordat de gedupeerde aan- i gifte had gedaan van haar ,i verlies kon de politie haar i komen vertellen dat de porte- monnaie met inhoud was te- ,i ruggevonden. Zo is weer be- ,i wezen dat er toch nog eerlijke i vindsters zijn. i De heer Thei Min. gepensioneerd tekenleraar van het Boschveldcolle- ge, weet zijn vrije tijd zeer goed te besteden met schrijven, houtsnijden, schilderen en tekenen. Vanwege het slechte weer heeft hij volgens eigen zeggen zijn pen selen en beitels tot de winter weg gelegd en heeft hij met engelenge duld een pentekening gemaakt van het hart van Venray van vóór 1944. Aan het origineel, dat 40 x 50 cm groot is, heeft de heer Min niet min der dan vijftig uur gewerkt Op de bijzonder geslaagde pentekening do mineert de machtige vierkante toren die in 1401 tegen een driebeukige ro- maanse kerk werd gebouwd en een hoogte had van 84 meter. Op 21 maart 1683 brandde de to ren na een bliksemslag tot de grond toe af. Na een spoedig herstel werd 19 jaar later de toren weer door de bliksem getroffen, maar toen kon de brand gauw geblust worden. In 1820 en 1837 woedde weer brand in de toren na een inslag van de bliksem. De beroemde bouwmeester Cuy- pers uit Roermond werd in 1862 be last met algehele restauratie en wer den door hem naast de spits vier hoektorentjes aangebracht. Een van deze hoektorentjes werd in 1935 door storm getroffen. In 1938 gaf architect Ir Kayser uit Venlo de toren en de kerk een grondige opknapbeurt. Deze en an dere restauratie werkzaamheden moesten in de oorlog worden ge staakt omdat de Duitsers de toren als uitwijkpost nodig hadden. Op 16 oktober 1944 werd de toren en kele dagen voor de bevrijding op geblazen. Op de pentekening van de heer Min zijn verder te zien het oude ge meentehuis, de Latijnse school, hotel De Zwaan, het oude pand Kruijsen en naast het gemeentehuis het huis. waarin voor de oorlog meester Verbeek woonde. Gewestelijk Arbeidsbureau Venray Hier volgt een greep uit de vaka- tures in het rayon Venray; in de bouwsektor en aanverwan te sektoren: (leerling) metselaars, stucadoors, (leerling) voeger, (leerling) tim merlieden, opperlieden, grond werkers, (leerling) dakdekkers, schilders, le tekenaar, stede bouwkundig tekenaar, woning inrichter/stoffeerder, kostprijs- deskundige. In de metaalsektor: gereedschapmaker, plaatbankwer ker, plaatwerker/spuiter, (leer ling) automonteurs, elektro-(hy- drauliek) monteurs, loodgieter/ zinkwerker, gereedschapslijper, slijper/polijster, draaiers, frezers, boorders, profielwalsers, machi nebedienden, montagemedewer kers, richter, industrielakspuiters, spuiter, meet- en regel technicus. in de dienstensektor: administratief medewerk(st)er, receptionist, parrttime reeptionis- te/telefoniste, assist, accountant, commercieel medewerkCstJer, verkopers, verkoop-inspekteur, vertegenwoordiger, banketbak ker, chefslager, serveerster, gast docenten. docent(e) klassieke ta len, docent(e) engels, onderwij zeres), kleuterleidster, verpleeg- kundige-B, nacht/slaapwacht, (waarnemend) afdelingshoofd, ziekenverzorgster, groepsbegeleid (st)er, rij-instrukteur/trice, (inter) nationaal chauffeurs, heftruck chauffeur. overigen: schoonmaaksters, produktieme- dewerkers, pompbediende, lei dinggevend kapper/kapster, kap ster, chemische reiniger, pluim veeverzorger, assistent bedrijfs leider pluimveebedrijf, medewer kers vakensfokbedrijf, champig nonkwekers knecht. De vakatures worden snel bezet. Een vakature van vandaag kan mor gen reeds voorzien zijn. Kom U daarom zelf op de hoogte stellen van de inhoud van het vakaturebestand. De vakaturebank is geopend, iede re werkdag 's morgens van 08.15 tot 12.30 uur en 's middags van 13.45 tot 17.00 uur. "V IS allemaal de schuld van mijn vrouw, uwe edelheid,' sprak de onedele huisvader voor het eikenhouten hekje. 'Zo, had zij u naar de buurman gestuurd?' informeerde de politierechter. Maar dat had zij niet. Want de edeler eega van deze onedele smid had het die dag veel te druk met haar schoonmaak. De nijvere handwerksman voerde echter aan, dat zij haar levenspartner in het algemeen schromelijk verwaarloosde en die ene dag in het bijzonder veronachtzaamde. Vooral haar schoonmaakwoede wekte zijn woede op. Hij wilde namelijk aan het werk, maar omdat de smidse een grote beurt kreeg, had zij alles van zijn plaats gehaald en liep hij van het kastje naar de muur en van zijn aambeeld naar het vuur om zijn werkstukken te zoeken. 'Dat is nog geen reden om uw buurman af te rossen,' dacht de rechter. 'Ik kon geeneens geen bruikbare hamer meer vindenl' kreet de smid. 'Wilde u daarmee uw buurman te lijf?' 'Het werk dat die ochtend af moest, had ze bij de vuilnis gezet!' 'Dan kon u het toch daar vandaan halen en dan hoefde u toch niet naar uw buurman te gaan....' 'En m'n beste overal had ze weggegeven, edelheid.' 'Aan uw buurman?-' 'Nee!' hijgde de getergde ambachtsman, 'aan de schillenboer. Kon ik achter die kar aan.' 'Stond die dan bij uw buurman?' 'Buurman?' vroeg een stem in het harde hoofd. 'Wat heeft die er mee te maken?' 'Die is door u geslagen!' 'Daar weet ik niks van,' verklaarde de verdachte. 'Met een fles. Daarvoor staat u terecht.' 'Ja. Ik heb wel een fles gevonden toen ik m'n spullen zocht. Ik dacht dat het een schoonmaakmiddel was.' 'O, hebt u hem daarom leeg gedronken?' 'Kijk 'ns hier, als er benzine in zo'n fles zit en je laat die bij een vuur staan, dan kan dat veel kwaad, ziet u. Daarom dacht ik, ik zal die fles even wegzetten buiten de deur.' 'Bent u doof, of doet u maar alsof?' vroeg de rechter ongeduldig. 'Ik heb d'rallenig maar even aan geroken en aan genipt om te proeven wat of 't voorschoonmaakrommel was, uwe edelheid.' 'Jaja, en toen de fles helemaal leeg was bent u naar uw buurman toegestapt en hebt u hem ermee op het hoofd getikt om te horen of hij al schoongemaakt was.' De onedelsmid hield bij hoog en laag vol, dat hij van een dergelijke onedele daad niets afwist en daarom ook niet beticht kon worden, weshalve hij wenste te worden vrijgesproken. Maar de buurman getuigde met de littekens nog op het hoofd. De vrouw van de smid was op het gekerm komen toelopen en had haar man wankelend bij het slachtoffer aangetroffen met de lege fles nog in de hand. Enkele toevallige passanten hadden gezien hoe de verdachte moedwillig en kwaadwillend op zijn nabuur afstormde en hem te lijf ging. "t Bestaat gewoon niet', beweerde de hamerkunstenaar nog. 'Ik kan toch van benzine of ammonia niet bezopen raken?' 'Nee, maar van cognac wel. Uw vrouw had een verkeerde fles klaar gezet.' 'Nou, dan was het tóch allemaal de schuld van m'n vrouw. Dan moet u héér straffen,' oordeelde de onedele beklaagde. De officier van justitie wilde van al die babbels niets weten. Hij achtte het duidelijk bewezen, dat de smid cognac had gedronken en dat hij daarna rijn buurman moedwillig met de fles was te lijf gegaan. Hij eiste daarom 500 gulden boete, of anders 12 dagen hechtenis. De rechter vonniste conform. 'Eerlijk is het niet,' zei de smid. 'Ik slaan nooit.' BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL Grotestraat 28 - Venray - Tel. 2727

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3