Bevolkings groei daalt snel Modehuis Thomassen ruimt op Venrayer heeft een unieke historische wapenverzameling „GOED ONDER DAK" MET AMAK Treurwilg in Heide moet sneuvelen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING T.V.-opnamen VAKANTIE-IDEE? NEEM 'N FORD FIESTA MEE! Wegens verbouwing hebben wij ruimte nodig. Profiteer nu van onze aanbiedingen Onze prijzen zijn lager dan ooit!! VRIJDAG 14 JULI 1978 Nr. 28 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOO» AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR Al UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct par mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING In de jaren van snelle economi sche groei en alom heersend wel- vaartsoptimisme zijn velen in ons volk bijzonder geboeid geweest door het toekomstbeeld dat ons van het jaar 2000 werd geschetst. Velen gin gen er bij die toekomstvisie van uit dat de groei zich op allerlei terrei nen zou voortzetten. Ook bevolking zou zich uitbreiden in Nederland. Voorspellingen van 18 tot 20 miljoen Inwoners rond het jaar 2000 waren toen niet zo erg overdreven. Wij zijn sinds die dagen van het super-optimisme wel wat voorzich tiger geworden. Het is met die wel- vaartgroei ook wel wat anders ge lopen dan wij gedacht hadden. Maar ook andere omstandigheden hebben onze visie op de toekomst gewijzigd. In ieder geval heeft de bevolkings- groei-prognose er zwaar onder gele den. Ons nationaal Bureau voor de Statistiek heeft nu berekend dat wij bij de eeuwwisseling ten hoogste 15,2 miljoen inwoners zullen hebben in Nederland. Het kunnen er bij verde re terugloop van de huwelijksvrucht baarheid en wat meer vertrek-over- schot ook nog 14,3 miljoen zijn. Dan gaan wij er in de komende 24 jaar op zijn minst „slechts" een miljoen op vooruit en op zijn hoogste 1,6 mil joen. Er zijn tal van oorzaken op te noe men voor. de afnemende vruchtbaar heid in Nederland. Een van de oor zaken kan wel gezocht worden in de ontkerkelijking die tot gevolg heeft dat de goddelijke opdracht om ons te vermenigvuldigen en de aarde te bevolken minder krachtig tot de hu welijkspartners doordringt. Wat rea listischer gezien is de aanblik van de overvolle randstad en het zien van de tientallen flats, die ook wel als mensenpakhuizen worden aangeduid, beslist geen aanmoediging om de be volking op te voeren. En die con clusie hebben de meeste gehuwden dan ook getrokken. Het aantal kinderen per gezin daalt het gemiddelde aantal kinderen per van jaar tot Jaar. In de toekomst zal gezin dalen tot 1,5 als de ouderlijke mentaliteit zo blijft als die nu is. De kennis van voorbehoed-middelen zal zich nog uitbreiden. Financiële aan moedigingen via het toekennen van kinderbijslag gaan met name in Ne derland een slechte toekomst tege moet. Er is niet veel kans dat het vruchtbaarheidsniveau binnen af zienbare tijd weer tot gemiddeld 2,1 geboorten per gezin zal stijgen. Toch is dit nodig om de kindergeneraties precies de oudergeneraties te doen vervangen. Volgens het CBS zal hoogstens nog een niveau van 1,9 kinderen per gezin haalbaar zijn. Met deze prognose als uitgangspunt zal onze bevolking zo omstreeks het jaar 2000 gaan teruglopen. Uit het voorgaande zal duidelijk worden dat het aantal ouderen in de komende jaren een toenemend per centage van de bevolking zal uitma ken. Nu is 11% van de Nederlanders ouder dan 65 jaar. Binnen 25 jaar zal dit cijfer gestegen zijn tot 13 14%. De jongeren beneden 20 jaar dalen in percentage binnen dezelfde periode van 34% tot 22 27%. Nu vormen de 4 tot 12-jarigen nog 16% van de bevoilking. Er wordt een daling voorzien in deze categorie tot 10 k 13%. Voor de beroepsbevolking betekent deze ontwikkeling een re latieve stijging van 55% naar 60 tot 64%. WIJZIGINGEN CONSUMPTIE Voor het sociale en economisch leven blijven deze veranderingen niet zonder betekenis. Voor de hand ligt dat het aantal schoolgaande kin deren en later het aantal studenten zal afnemen. Voor de onderwijs gevenden ziet de toekomst er dus minder gunstig uit naarmate de tijd i vordert. In de kleuterscholen en ook scholen voor lager onderwijs is dit al merkbaar. De kosten voor onder- wijs zullen dus bij overigens gelijk blijvende omstandigheden kunnen dalen. Kwalitatieve verbeteringen in de léerjaren zullen daarvoor een tegen- kracht kunnen vormen. Voor de be- I Jaardenzorg zullen wij daarentegen meer arbeidskrachten nodig hebben. Wanneer de gezondheidszorg nog verder toeneemt zal de gemiddelde leeftijd nog stijgen met alle gevol gen daaraan verbonden. Het is gelukkig dat het percentage i van de beroepsbevolking omhoog gaat. Dat betekent een breder draag vlak van produktleve mensen om de „Collector of military small arms" staat op het briefpapier van een drieëndertigjarige Venrayer, die al vijftien jaar lang als hobby allerlei soorten kleine militaire handvuurwapens verzamelt. Niet omdat hij zoals men gemakkelijk geneigd is te veronderstellen daardoor de herinnering aan de voorbije oorlog wil blijven vasthouden. Ook niet om een ziekelijke behoefte aan moordwapens te bevredigen, maar wel vanwege zijn studie over en daardoor zijn belangstelling voor de ontwikkeling van het handvuurwapen. „Ik heb zelfs een afschuw van iedere vorm van agressie en geen enkele behoefte om te schieten. Ik ben een vredelievend mens, die de wapens ver zamelt vanwege de achtergronden en de boeiende techniek, die er achter steekt. De vuurwapens heb ben een rijke historie en het is deze historie èn de technische ontwikkeling in de loop der eeuwen, die mij boeit. Wanneer je daarvan een studie maakt, dan is het logisch, dat wat je hierover in de boeken vindt, ook in het materiaal zelf wil terug vinden", geeft hij als verklaring voor zijn uniek wapenarsenaal. STUDIEMATERIAAL In feite gaat zijn hobby veel verder dan het bUeenvergaren van kleine militaire handvuurwapens. Tot z(Jn verzameling behoren ook hand wapens, die hun oorsprong vinden in de pre-hlstorie. De door hem ver zamelde speerpunten, stenen handbijlen etc. hebben Intussen een plaats je gevonden in de oudheidkundige vitrines, welke In het gemeentehuis sjjn geplaatst. Een gedeelte van de historische wapenverzameling waaruit de ontwik keling van het handvuurwapen van voor- tot achterladeo valt de kon stateren. zorg voor ouderen op te vangen. Dat hiervoor een aantal kollektieve voor zieningen nodig is is duidelijk. Toe komstige regeringen zullen ons dan ook niet het plezier bezorgen van lagere premies voor sociale voorzie ningen. Zowel de premies voor de volksverzekeringen als de belastin gen zullen zich op hoog niveau blij ven bewegen. Deze ontwikkelingen zullen gepaard gaan gaan met duide lijke wijzigingen in het consumptie pakket van de bevolking. In het al gemeen zal ondanks een gemiddeld geringere werkgelegenheid de wel vaart toch toenemen. Het publiek zal in doorsnee over meer vrije tijd be schikken. Dat zal het verbruik zo danig beïnvloeden dat men minder de nadruk zal leggen op kleding, voedsel en wonen en meer op ont spanning, ontwikkeling, reizen en uitgaan. MEER COMFORT Kleine gezinnen, bestaande uit gemiddeld oude gezinsleden zullen dit patroon bevorderen. Hoe minder eters tot een hulshouding behoren, hoe meer men geneigd is zich mo biel te voelen d.w.z. dat men des te gemakkelijker buitenshuis gaat eten of op reis gaat. Fabrikanten die be lust zijn op expansie kunnen beter gaan investeren in gelegenheidskle ding dan in de verkoop van baby- uitzetten. De speelgoed-industrie kan de bakens beter verzetten in de richting van hobby-gereedschap voor volwassenen. Een klein, com fortabel huis zal beter in de markt liggen dan een grote gezinswoning. Goede verlichting en een zo comfor tabel mogelijke meubilering zullen gretige -kopers vinden evenals de fa brikanten van allerlei apparatuur voor vereenvoudiging van huishou delijke werkzaamheden. Er zijn goe de kansen voor openschool aktivitei- ten en allerlei vormen van (semi) wetenschappelijke voorlichting. In dit patroon zullen auto's meer liefhebbers vinden dan brommers. Allerlei aktiviteiten die oudere ge neraties in beweging houden zullen veel belangstelling krijgen. Ook in de politiek zouden zich wel eens verschuivingen kunnen voltrekken. De ouder generatie is meer behou dend en minder progressief in haar opstelling dan de jeugd. Zal dit ook de samenstelling van onze volksver tegenwoordiging beïnvloeden? Het is niet denkbeeldig dat de in houd van de politieke programma's der onderscheiden partijen zullen worden aangepast aan de leeftijds verschuiving in het kiezerscorps. Anderzijds zal het afnemen van het aantal jeugdigen weer krachten oproepen om juist veel te gaan doen voor gezinnen met kinderen. Moge lijk vinden op korte termijn de boekhandelaren een betere afzet in de geschriften over de kuituur der oude Chinezen dan over babyvoe ding. Wij zijn bijna geneigd om in onze boekhandel de lectuur over kin derbijslag en zwangerschapgymnas- tiek maar op de achtergrond in voor raad te houden. Die zou over een kwart eeuw wel eens zeer gewild kunnen zijn Het zwaartepunt van zijn interes se ligt in de handvuurwapens, wel ke waar ook ter wereld zijn gemaakt sinds de uitvinding van het bus kruit tct en met de wapens, welke in de tweede wereldoorlog zijn ge bruikt. Met name gaat zijn belang stelling uit naar de ontwikkelingen, welke hebben plaatsgevonden tussen vcorlader en achterlader in zijn grootste verscheidenheid. En dan zijn het nog speciaal de overgangs systemen, die zijn voorkeur hebben. „Bijzonder interessant zijn de ver anderingen en verbeteringen, die in de loop der eeuwen aan de vuurwa pens zijn aangebracht in het veld en later erkend en officieel zijn gewor den. De achtergronden boeien me het meest", zegt hij. Wanneer men dan weet, dat deze Venrayse vuurwapenverzamelaar in- gewone-dcen gereedschap-construc teur is, dan is zijn hobby alleszins te verklaren. In de eerste plaats zijn het de boeken, die hem het nodige inzicht geven in de techniek van de handvuurwapens. Daarnaast is het het werken aan de wapens zelf. Veel beschadigd materiaal is door hem met oneindig veel geduld gerestau reerd. Replica's interesseren hem niet; zijn hele verzameling bestaat uit originele exemplaren, waarvan de bewegende delen nog in tact zijn, maar voor het eigenlijke gebruik vol ledig ongeschikt zijn Temaakt. „Juist de bewegende delen vormen de basis van mijn studie en geven de ontwikkelingen in de Joop der eeuwen duidelijk weer", vertelt hij. VENRAYSE VONDSTEN Hoewel hij geboren is in het laat ste oorlogsjaar, werd zijn belang stelling voor de kleine handvuurwa pens gewekt door het vele oorlogs tuig, dat na de oorlog in en rond Venray werd gevonden. De vondst van een Hongaars geweer, dat in de strijd om Venray door een Duitse militair werd gebruikt leverde het eerste materiaal voor zijn studie op. Zijn gerichte wapenkennis deed hij op tijdens zijn opleiding tot geweer maker in diensttijd. Na de diensttijd is hij serieus gaan verzamelen en kreeg hij hiervoor de vereiste officiële vergunning; onder voorwaarde echter, dat alle schiet tuig op een of andere wijze duur zaam onklaar wordt gemaakt. INDRUKWEKKENDE KOLLEKTIE In ruim vijftien jaar heeft hij een indrukwekkend wapenarsenaal op gebouwd, waarmee hij de gehele ontwikkeling van voorlader tot ach terlader kan aantonen. Z(jn oudste bedt ls een pistool uit 1868 met vuursteenslotsysteem. Maar ook een Franse voorlader uit 1842, een Engelse Enfield voorla- der uit 1853, en een achterlader van een omgebouwde voorlader (Snider-Enfleld) uit 1858 met swin ging blok, behoren tot sjjn verza meling. Tot welke kennis zijn hobby heeft geleid wordt pas duidelijk, wanneer hij aan de hand van zijn uitgebreide literatuur „aanschouwelijk onder wijs" geeft bij zijn verzameling, wel ke op dit moment bestaat uit een kleine honderd verschillende histo rische vuurwapens, waaronder pis tolen en revolvers, geweren en ka rabijnen. Het zijn de geweren uit de periode 1840-1870 (toen de ontwikkeling van voor- naar achterlader plaatsvond-, die de hoofdmoot vormen van zijn verzameling. Hierin ziet men duide lijk de ontwikkeling van zundpan- systeem, lontvuur-, radslot-, batterij- slot percussiesystemen tot de huidige achterlaadsystemen. Maar niet alleen tot de kennis van de wapens heeft de hobby geleid, doch ook tot veel belangwekkende en bijzonder inte ressante wetenschap daar omheen. Zo zit b.v. achter een meerschots- karabijn uit 1880 („een voor die tijd revolutionair systeem") de kennis, dat Lincoln hiervan gezegd heeft, dat de Amerikaanse burgeroorlog een Jaar korter geduurd zou hebben, wanneer de infanterie met dit wa pen was uitgerust. Interessante bij zonderheden over strategen, die de soldaten met enkelschotsgeweren de strijd in stuurden omdat meerschots- wapens te veel munitie zouden kos ten; over de Duitsers, die hun teveel aan wapens van inferieure kwaliteit verkochten aan Turkije en de ach tergronden van het gebruik van een speciaal mausergeweer, dat de Span jaarden in 1898 gebruikten in hun strijd tegen de Amerikanen op Cuba (compleet met pikante achtergron den); kan men horen uit de mond van deze verzamelaar. Hij kan de Hotchkiss laten zien, die de Fransen in 1915 in de loop graafoorlog gebruikten om de Duit se stellingen dagenlang te bestoken. Zo hebben alle Duitse, Franse, Engelse, Belgische, Amerikaanse, Deense, Zweedse, Italiaanse, Zwit serse. Russische en ook Nederlandse wapens uit zijn verzameling hun eigen geschiedenis gekregen. Maar bovenal gaat het hem om de systemen van Winchester en Spen cer, van Mauser, Lee, Luger, Colt, Snider, Mannllchter en van de Ne derlandse Beaumontwapens (Ste vens. Maastricht 1871), die hem al les vertellen over de ontwikkeling in de loop der tijden. GEEN HANDELAAR Het technische van de wapens èn de historie daarvan staan b(j deze verzamelaar centraal. ,<H«t Inte ressante van het geheel zegt me veel meer, dan de waarde, dJe de wapens mogen vertegenwoordi gen", zegt h(J. ,.Ik ben beslist geen wapenhandelaar, als men dat mis schien mocht denken. Ik doe alleen zaken met bonafide verzamelaari. Door rullen kan lk mijn verzame ling uitbreiden'. In zijn verzameling ontbreken slechts vier exemplaren, doch hij is er van overtuigd, dat hij ook die in zijn bezit krijgt. Nauwe kontakten onderhoudt hij met het legermuseum in Delft, ter wijl het Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon ook profijt heeft van de kennis, die hij in de loop der jaren heeft opgedaan. BEVEILIGING Om begrijpelijke redenen hebben wij in dit verhaal de naam en het adres van deze verzamelaar niet ge noemd. Niet, omdat hij iets doet wat hij niet zou mogen doen. Voor zijn verzameling heeft hij alle vereiste vergunningen. Bovendien onderhoudt hij goede relaties met de Venrayse politie, die hem in voorkomende ge vallen graag om advies vraagt. Ook niet omdat hij bang is, dat er iets uit zijn duidelijk geregistreerde wapenbezit zal worden gestolen. Want zijn wapenarsenaal is wel zo goed elektronisch beveiligd, dat geen enkele onbevoegde zonder meer een stap in zijn „wapenkamer" kan zet ten. Maar we willen toch wel de nieuwsgierigheid van „eventuele per sonen" hem graag besparen. Wellicht, dat hU binnenkort uit de anonimiteit treedt, wanneer 't boek verschijnt, waaraan hij bin nenkort hoopt te beginnen en dat als zodanig een interessante aan vulling betekent op de boeken, welke in'de loop der eeuwen over handvuurwapens zijn verschenen. Zondagmiddag zal „Studio Sport" van de N.O.S. televisie opnamen ma ken van de Internationale Motocross op het terrein van „Janslust" te Hel de. De opnamen zullen 's avonds in het tv. programma van Studio Sport worden uitgezonden. Uit voorraad leverbaar v.a.f 12.139,— incl. B.T.W. en rijklaar Autobedrijf van Haren BV Maasheseweg 24 Venray tel. 04780-5300 Na lang wikken en wegen heeft het college van b. en w. de heer P. H. Janssen te Heide toestemming ge geven tot het omhakken van de treurwilg naast zijn woning op de hoek van de Heidseweg. De boom begint n.l. steeds meer tegen het in de onmiddellijke nabij heid van boom en woning staande kapelletje te drukken, met gevolg, dat al enkele scheuren in de achter wand van de kapel zijn ontstaan. Verder staat de boom erg dicht bij het woonhuis van de heer Janssen. De gevel ter hoogte van de boom is reeds danig beschadigd, als gevolg van de beweging van de wortels, die zich gedeeltelijk onder de gevel be vinden. Verwacht wordt, dat tengevolge van de düctegroei en de bewegingen van de boom bij wind, binnen niet al te lange tijd het kapelletje geheel vernield wordt als de boom blijft staan. Ook de schade aan het woon huis zal in de loop der Jaren aan zienlijk groter worden. Wanneer het alleen om het kapel letje ging. dan zouden b. en w. tot verplaatsing daarvan hebben beslo ten, gezien de pracht van de boom en het weinige groen ter plaatse. Maar nu het ook om het woonhuis gaat hebben b. en w eerste gezocht naar andere mogelijkheden om de boom te redden. Omdat het treffen van boom chirurgische ingrepen óf het kappen van de wortels langs de zijgevel van het huls te duur zou den worden voor het behoud van een 25 30 jaar oude boom, hebben b. en w. uiteindelijk de kapvergunning verstrekt, met de verplichting ech ter, dat de heer Janssen in de ko mende herfst een nieuwe boom plant eveneens een treurwilg lang» de zijgevel van zijn huis. maar dan wel zodanig, dat er in de toekomst geen schade is te verwachten aan deze gevel. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1