GEMEENTEPRAAT Jaarmarkt te Venray Rabobank Q JUM Merselo een bank-safe is dubbel safe Jong met sport beginnen NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte. Bureau Voorlichting Verenigingen lopen h.et risico hun rechtbevoegdbeden te verliezen BEKENDMAKING Bezoek die markt het is er gezellig! MINISTER ANTWOORDT OP VRAGEN OVER STORTPLAATS Bestuurders straks hoofdelijk aansprakelijk Nog ruim één jaar hebben verenigingen en instellingen de tijd om zich te laten inschrijven in de registers van de Kamer van Koophandel. Deze inschrij ving is verplicht voor alle stichtingen en voor volledig rechtsbevoegde ver enigingen. Volledig rechtsbevoegd zijn de verenigingen, die Koninklijk goed gekeurd zijn of die hun statuten in een notariële acte hebben laten opnemen. Alle andere verenigingen zijn beperkt rechtsbevoegd. Nieuwe methode van ophalen van het destructie-materiaal Ter bevordering van de milieuhygiëne en de volksgezondheid heeft B.V. Chemische bedrijven van de N.C.B. (destructor) in Son besloten tot een andere methode voor het ophalen van kleine kadavers. Men meent een goede oplossing te hebben gevonden door het gebruik van vaten, ingericht met een voorziening, waar mee deze met de kraan van de ophaalwagens op een eenvoudige wijze kunnen worden opgehesen en in de laadbak worden ge ledigd. Een paar maanden is in enkele gemeenten met deze nieuwe methode proefgedraaid. De ervaringen zijn zodanig dat het destructiebedrijf zo snel mogelijk deze methode overal wil gaan toepassen, vooral voor het ophalen van de kleine kadavers zoals biggen en pluimvee. Ook kleuters kunnen sporten en 't is goed voor ze Medische keuringen hebben de afgelopen jaren 8an hel licht gebracht dat zelfs bij jonge tot zeer jonge mensen zich reeds duidelijk symptomen van slechte lichamelijke konditie openbaren. We noemen symptomen als snelle ademnood bij fysieke inspanning, snel optredende vermoeidheid van het or ganisme, circulatiestoornissen gepaard gaande met duizeligheid e.d. Ook rug klachten, nervositeit en gemis aan concentratie zijn klachten, die als regel te maken hebben met een niet op peil gehouden lichamelijke konditie. Terecht wordt de aktieve sportbeoefening dan ook gezien als een van de beste „medicijnen" om dit soort klachten te verminderen of zelfs te voor komen. Maar praat u jongeren van 'n jaar of 16, 17 maar eens een sportvereni ging aan. als zij In de jaren daarvoor weinig of niets aan sport hebben ge daan. Veel zinniger lijkt het dat we kinderen reeds op zeer jeugdige leeftijd leren sporten, waardoor zij niet alleen de noodzakelijke beweging krijgen maar bovendien In vele gevallen zo de smaak te pakken krijgen, dat zij op latere leeftijd in dat opzicht aktief blijven. De inschrijving in de registers van de K.v.K. houdt verband met het vorig jaar ingevoerde Boek. 2 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Laat men zich als vereniging niet inschrijven, dan is het gevaar levens groot aanwezig, dat de bestuurders straks hoofdelijk aansprakelijk wor den gesteld voor de verplichtingen, die de vereniging is aangegaan. Om maar eens een voorbeeld te noemen: zou een vereniigng, die niet is ingeschreven in het Verenigings- register een kantcormachine bestel len en zou deze door de vereniging niet betaald kunnen worden wegens gebrek aan geld, dan heeft de ver koper de mogelijkheid van de be stuurders persoonlijk betaling van zijn rekening te eisen. WIE MOET NU IETS ONDERNEMEN? Welke verenigingen moeten nu iets ondernemen? Verenigingen, die hun statuten al in een notariële acte hebben laten opnemen, moeten bekijken of daarin de bevoegdheden ten aanzien van onroerend goed en financiële garan ties zijn opgenomen. Voor verenigingen, die onroerend f»ced bezitten of willen aankopen is het dus zaak hun statuten aan de nieuwe wettelijke bepaling aan te passen. Ock voor verenigingen, die financiële garanties geven (b.v. ten gunste van hun personeelsleden) is een dergelijke aanpassing noodzake lijk. Datzelfde dienen koninklijk goedgekeurde verenigingen te doen. VERENIGINGEN VAN VOOR 1855 Verenigingen van vóór 1855 moe ten hun statuten in een notariële acte laten opnemen en daarbij uiter aard ook letten of de bevoegdheden met betrekking tot onroerend goed en financiële garanties in de statu ten zijn vermeld. Gebeurt dit niet voor 26 juli 1979 eerste twee soorten verenigingen hun bevoegdheid om over onroeren de gcederen te beschikken en finan ciële garanties te geven. Voor verenigignen van voor 1855 geldt de straf, dat hun volledige rechtsbevoegdheid vervalt als zij op dat tijdstip niet aan de nieuwe wet voldoen. Verder mceten ALLE verenigin gen met volledige rechtsbevoegdheid hun inschrijving in het Verenigings- register vóór 26 juli 1979 hebben la ten plaatsvinden. Dit op straffe van hoofdelijke aansprakelijkheid van degenen, die namens de vereniging financiële verplichtingen aangaan. Wanneer de statuten in een nota riële acte moeten worden vastge legd of als de statuten moeten wor den gewijzigd om aan de nieuwe wettelijke bepalingen te vcldoen, is het verstandig eerst contact op te nemen met een notaris. En het is ook van belang daarmee niet te lang te wachten, want in veel verenigingen meet een vrij langdurige procedure worden gevolgd om tot statutenwij ziging te kunnen overgaan. Daarom: verenigingen en stichtin gen, haast u met inschrijving! G S. hebben geen bezwaar BOUW VAN 59 WONINGEN IN PLANDEEL KULUT II KAN VAN START GAAN Gedeputeerde Staten van Limburg hebben het gemeentebestuur van Venray laten weten geen bezwaar te hebben tegen de afgifte van vergun ning vcor de bouw van 59 eenge zin: huizen aan de Kulutweg/Deurnc- seweg ten gunste van de Vereniging Pensioenrisico (Centraal Beheer) te Apeldcorn. Het bestemmingsplan Veltum II, waarvan het deelplan Kulut II een onderdeel is, heeft bij Koninklijk Besluit van 10 mei j.l. rechtskracht gekregen. Centraal Beheer is dezelfde maat schappij, die de woningen in het. plandeel Kulut I heeft laten bouwen. Om meer variatie in de bouw te verkrijgen zijn de woningen ontwor pen door een ander architecten bureau n.l. Groosman Partners in Rotterdam. Bekendmaking voor WINKELIERS m.b.t. nieuwe winkelsluitingswet In verband met de inwerkingtre ding van de Winkelsluitingswet 1976 op 1 november 1978 wordt het vol gende onder uw aandacht gebracht. 1. Het is met ingang van 1 novem ber 1978 verboden een winkel voor het publiek geopend te heb ben, indien niet bij iedere voor het publiek bestemde ingang van die winkel op zodanige wijze, dat daarvan van buitenaf gemakke lijk kan worden kennisgenomen, een door of namens burgemeester en wethouders gewaarmerkte aankondiging is aangebracht, waarop de toegestane openings tijden van die winkel zijn aange geven. Dit geldt ook voor een winkel, waarvoor een gemeentelijke vrij stelling of ontheffing van het maximum aantal openingsuren van 52 per week is verleend. Volledigheidshalve zij hierbij op gemerkt, dat de koopavond op vrijdag gehandhaafd blijft. 2. Dezer dagen zult u gratis een aankondigingsformulier (zoals hiervoor bedoeld) met bijbeho rende toelichting ontvangen van het ministerie van economische zaken. Degenen, die begin augustus nog niet zo'n formulier ontvangen mochten hebben, kunnen dat dan alsnog gratis afhalen op, c.q. toe gezonden krijgen van de afdeling Openbare orde en veiligheid van het gemeentehuis (kamer 119, tel. 3838, toestel 154). 3. Het ingevulde aankondigingsfor mulier kan met ingang van 1 augustus 1978, ter waarmerking dcor burgemeester en wethouders worden aangeboden op voornoem de afdeling. Hierbij wordt er van uitgegaan dat uiterlijk 1 oktober 1978 iedere winkelier het benodigd aantal aankondigingen heeft laten waar merken. 4. Voor het waarmerken zal het le gestarief van 6,75 per aankondi ging worden toegepast. Na waar merking wordt u het aankondig gingsformulier toegezonden met het verzoek de verschuldigde le ges op de daarbij aangegeven wij ze te voldoen. Venray, 10 juli 1978. Tot op heden worden de kleine kadavers bijna overal ter ophaling aangebeden in plastic zakken. Daar aan zijn echter zódanig grete bezwa ren verbonden, dat door het bedrijf geruime tijd is gezccht naar een goed alternatief. Daarbij speelt mee, dat de Veterinaire Inspectie de huidige wijze van cpslag van kleine kada vers tot het tijdstip waarop deze worden opgehaald niet lang meer zal accepteren in verband met het daaraan verbonden besmettingsge vaar. Ock van de zijde van milieugroe pen en -instanties komen steeds meer bezwaren tegen het zichtbaar langs de weg leggen van kadavers. Degenen, die regelmatig kadavers aan de destructor hebben aan te bie- BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat met in gang van 15 juli 1978 gedurende een maand ter gemeentesecretarie (ka mer 221) vcor een ieder ter inzage ligt het voorontwerp Basisplan Openluchtrecreatie van het Gewest Noord-Limburg. Dit plan is opgezet om in ieder ge val voor de eerste tien jaar een re creatie-kanalisatie te bewerkstelli gen. Dit tegen de achtergrond van het behoud van de landscahppelijke karakteristiek van Noord Limburg. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder over het ontwerp schriftelijk reacties indienen bij het ccllege van burgemeester en wethouders van Venray of bij het bestuur van het gewest Noord-Lim burg. secretariaat Mgr. Boermans straat 22 te Venlo. Venray, 12 juli 1978 Burgemeester en wethouders voor noemd, G. H. Schels, loco-burgemeester A. L. G. Janssen, loeo-secrctairs PARKEREN OP GROTE MARKT EN HENSENIUSPLEIN OP DE MARKTMAANDAG Vrijwel wekelij'ks ondervinden de marktkramenbouwers op maandag morgen last van op de Grote Markt en het Henseniusplein geparkeerde auto's op de plaatsen waar de kra men opgebouwd moeten worden. Zo wel op de Grote Markt als op het Henseniusplein is duidelijk door middel van borden aangegeven, dat hier een parkeerverbod geldt op maandagen tussen 02.00 uur en 14.00 uur resp. 15.00 uur (Grote Markt). Desondanks is het een wekelijks terugkerend euvel, dat er in de vroe ge morgen, wanneer de opbouwers van de kramen komen, beide mark ten dcor geparkeerde auto's zijn be zet. De vragen van het tweede kamerlid hebben hun aanleiding gevonden in het feit, dat de gemeente begin maart een twee meter lange p.v.c.- pijp heeft aangebracht, waardoor een rechtstreekse verbinding is ont staan tussen de aan de noordoost zijde van de stortplaats gelegen sloot, waarin een gedeelte van het op deze stortplaats vallende hemel water terecht komt en de waterloop Endepoel. VERBINDINGSPIJP Door minister wordt geantwoord, dat deze verbinding is aangelegd door de dienst gemeentewerken der gemeente Venray met medeweten van de ter za ke verantwoordelijke wethouder (J. Loo- nen). Op 12 mei j.l. is op last van het gemeentebestuur de verbinding weer opgeheven en vindt afvoer van het overtollige water uit de sloot weer plaats met behulp van tankauto's. De minister stelt, dat de aange brachte verbinding op geen enkele wijze de beweidingsproef met de tien koeien kan hebben beïnvloed omdat de beweidingsproef in augustus 1977 werd beëindigd en de verbinding eerst in maart 1978 werd aangebracht. Op de vraag van de heer M. Konings of de verbinding bevorderlijk was voor de zuiverheid van het overige opper vlaktewater in de omgeving, antwoordt de minister, dat afvoer van het van de den kunnen een compleet vat (met hef en kantelvoorziening) bestellen per briefkaart of via de chauffeur van de destructiewagen bij: BV Che mische Bedrijven van de N.C.B. Postbus 9 5690 AA Son. De prijs van een compleet inge richt vat is 75,inclub BTW. Er zijn twee soorten vaten, van 100 en 200 liter. Zeer grote bedrijven zullen mogelijk wel twee of drie vaten mceten aanschaffen. Het vat gaat minstens 5 jaar mee; de daarbij ge leverde voorziening om het vat te heffen verslijt praktisch niet. De ge middelde kosten per jaar kunnen daardoor op hoogstens 10,a 15,worden begroot, aldus een mededeling van het destricutiebe- drijf in Son. Het kost vaak veel tijd om de eige naars van de atuo's te vinden. Om dat het hier gaat om overtreding van een parkeerverbod zal de politie in het vervolg verbaliserend optreden tegen overtreders. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter cpenbare kennis dat cp 14 juni 1978 bij gedeputeer de staten van Limburg is ingediend het verzcek van H. H. M. Maessen. Peelweg 12 te Venray-Ysselstevn, cm verlening van vergunning tot het entgronden yan de percelen kadas traal bekend gemeente Venray sec tie H. nrs. 3161 en 3213. Het verzoek ligt vanaf 14 juli 1978 tel en met 12 aug. 1978 voor een ieder ter inzage op de gemeente secretarie afdeling IIID. Maashese- weg 1, kamer 204. Ingevolge het bepaalde in artikel 5, lid 2 van de Verordening op ont grondingen in Limburg kan eenieder binnen dertig dagen na dagtekening van deze bekendmaking schriftelijK bezwaren tegen de inwilliging van de aanvraag tot verlening van de vergunning indienen, te richten aan gedeputeerde staten en in te dienen bij de gemeente Venray. Venray, 12 juli 1978 Burgemeester en wethouders voor noemd, G. H. Schols, loco-burgemeester A. L. G. Janssen, loco-secretairs HOORZITTING COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING Op maandag 17 juli a.s. 's avonds cm zeven uur wordt ten gemeente huize door de commissie voor de ruimtelijke ordening een openbare hoorzitting gehouden. Op deze bijeenkomst zullen dege nen worden gehoord die bezwaren hebben igendiend tegen de bestem mingsplannen Landweert, Heide, Merselo en Ysselsteyn. stortplaats afkomstige water via de aangebrachte verbinding naar de water loop. zeker een negatieve invloed zal hebben gehad op de kwaliteit hiervan, wanneer dit verontreinigd was. De minister beantwoordt de vraag of voor de lozing van het percolatiewater toestemming was verkregen van het Water-Zuiveringsschap Limburg ont kennend. Vrijdag 14 juli: Vanavond is er weer disko en met z'n allen, allemaal weer uitgerust van 't kamp en verdere niet op te noemen vermoeiende bezigheden, gaan we er weer flink tegenaan. Dus tot vanavond en breng 'n goed hu meur mee. Zaterdag 15 juli: Na alle festiviteiten, kermissen, popfestivals en god weet wat nog meer. doen we het vanavond nog 'ns dunnetjes over. Neet te laat en neet te zaat, maar op en top gezellig, met de leiding paraat! ALS DE OUDERS WILLEN, ZIJN ER PLENTY MOGELIJKHEDEN Enkele generaties geleden groeide het overgrote deel van onze kinde ren cp onder levensomstandigheden, die armelijk waren vergeleken met onze tegenwoordige maatstaven. An derzijds wordt de natuurlijke licha melijke ontwikkeling van het kind hedentendage erger bedreigd dan vroeger en dat geldt zeker vcor Ne derlandse kinderen, die opgroeien in een land, waar gewoekerd wordt met de ruimte en waar de woonomstan digheden vaak zo slecht zijn, dat de kinderen nauwelijks aan bewegen toekomen. Dat deze bewegingsar moede schadelijke gevolgen kan hebben vcor een gezonde ontwikke ling van het kind. dat spreekt wel haast vanzelf. Zelfs de voortreffelijke medische en hygiënische voorzienin gen, waarove: wij kunnen beschik ken, zullen niet voorkomen dat tal rijke kinderen in hun natuurlijke ontwikkelingen geremd worden en opgroeien tct volwassenen, wier li chamelijke konditie een serie ern stige hiaten vertoont. Het is natuurlijk een goed ding dat volwassenen weer aan sport gaan doen cp het moment dat z(j ontdekken dat hun lichamelijke konditie sterk achteruit is gelopen, c q. hun gewicht tot riskante hoog te is opgelopen. Maar het is een befcr ding. dat we crze kinderen \anaf hun prilste jeugd de moge lijkheden bieden zich lichamelijk zó te ontw-'kkelen, dat zy op latere leeftijd niet behoeven terug te grypen op de kunstgrepen, waar van nu vele volwassenen zich moeten bedienen cm hun zwakke lichamelijke kenditie weer wat op te vyzelen. De beste methode is dan: laat uw kinderen zo vroeg mogelijk deelremen aan sport- aktiviteiten. Wacht niet tct ze een jaar of 8 of cuder zyn. De moeder die met haar kleuter deelneemt aan de kleutcrgymnastiek (tal van gymnastiekverenigingen organise ren dergelijke aktiviteiten) handelt heel wat verstandiger dan de ou ders, die wachten tot hun zoon 12 jaar is vóór hij eens naar een voet balclub mag. JONG BEGINNEN Kinderen zijn op zeer jeugdige leeftijd reeds tot sportaktiviteiten te motiveren, mits er deskundige bege leiding is. Experimenten in de Ver. Staten hebben bijvoorbeeld aange toond dat kinderen vanaf hun twee de jaar zwemmen kunnen leren. Bij ons leren kinderen vaak op veel la tere leeftijd zwemmen, aangezien de ze aktiviteit veelal in het leerplan van de scholen is opgenomen. Gelukkig zijn er ook in ons land zwemverenigingen, die kleuters aan nemen en de ervaringen hiermee zijn onverdeeld gunstig. Dat geldt dus eveneens voor (kleuter) gymnas tiek, maar daarmee zijn we nog geenszins uitgepraat over sporten, die jonge kinderen zouden kunnen beoefenen op een jeugdiger leeftijd dan tot nog toe gebruikelijk is. Zo hebben experimenten in de wintersportoorden aangetoond, dat 4 4 5 jarige kinderen reeds skieën kan worden geleerd en dat heeft ge leid tot de oprichting van een groot aantal kleuter-skicentra. Ook jon gens van een jaar 5, 6 kunnen best voetbal spelen, zodat het geen zin heeft ze eerst nog een paar jaar op straat te laten aanrommelen voordat ze aspirant bij een voetbalclub kun nen worden. ZELF AKTIEF WORDEN Wij bevelen sport voor zéér jeug digen niet aan om de sportclubs aan nieuwe leden te helpen. Waar het ons In eerste instantie om gaat Is de ouders tot het besef te breiv» gen, dat het aanbeveling verdient om hun kinderen reeds op zeer jeugdige leeftijd te leren bewegen tenc'nde een tekort aan beweging te ondervangen. Realiseer u toch goed. dat het niet ontwikkelen van zyn lichamelijke vaardigheden uw kind later duur kan komen te staan, zowel in fysiek als in psy chisch opzicht. Is een sportvereniging toch be zwaarlijk. of ontbreken in uw woon omgeving de mogelijkheden daartoe, dan kunt u ook zelf met uw kleuters lichaamsoefeningen gaan doen, als de ruimte in uw woning of tuin zulks toelaten. Er zijn boekjes in de han del, waarin u tientallen oefeningen voor kinderen aantreft en met deze cefenstof is gemakkelijk een pro gramma samen te stellen, dat zowel voor uw kind als uzelf een fikse kcnditionele injektie kan bezorgen. Veel materiaal heeft u er niet voor nodig. Met een goede turnmat en een springtouwtje komt u al een heel eind en een tafeltennistafel is na tuurlijk ook een mooi bezit voor een gezin dat zich fysiek op peil wil hou den. Hebt u een tuin dan komen de attributen als volleybal en badmin ton binnen ieders bereik. In ieder geval zijn er in uw huis voldoende mogelijkheden te creëren om dan de bewegingsdrang van uw kinderen (en van uzelf) een positieve inhoud te geven. U helpt ze daar meer mee dan met het „beschikbaar stellen" van «en televisietoestel. Ouders, die zeggen dat de bewe gingsarmoede van hun kinderen een gevolg is van te kleine behuizing e.d. hebben lang niet alle mogelijkheden onderzocht, dat staat voor ons vast. Botsingen Een bedrijfsauto, bestuurd door de 39-jarige J. V. uit Meerlo-Wans- sum reed over de Engesteeg in de richting van de Zuivelweg, terwijl een personenauto, bestuurd door de 19jarige L. K. vanaf de Zuivelweg in de richting van de Engesteeg reed. Bij het nemen van de bocht kwamen beide auto's met elkaar in botsing. Het bleef bij materiële scha de. Bij het na geparkeerd te hebben, op de Grote Markt, weer aan het verkeer gaan deelnemen, lette de bestuurder van een personenauto M. O. onvoldoende op en botste tegen de personenauto van L. M. Bij de botsing bleef het bij lichte materiële schade. De burgemeester van Venray maakt bekend dat de gemeente raad in zijn vergadering van 27 juni 1978, op grond van artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft besloten te ver klaren, dat de vaststelling wordt voorbereid van bestemmings plannen voor de dorpen Smakt, Veulen en Vredepeel, zoals na der aangegeven op de bij het besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Het voorbereidingsbesluit met bijbehorende tekeningen ligt met ingang van heden voor een ieder ter inzage ter gemeentesecre tarie, afdeling ruimtelijke ordening, kamer 204. Venray, 14 juli 1978 De burgemeester voornoemd, G .H. Schols, loco-burgemeester Het ligt in de bedoeling om met ingang van 15 augustus a.s. het beheer en de toezicht van de gemeentelijke gymnastieklokalen aan te passen. Dit zal gaan inhouden, dat onder verantwoording van de beheer ders personen zullen worden belast met het openen en sluiten van de lokalen in de avonduren. Naar verwachting zal dit werk enige uren per week per lokaal in beslag nemen. Belangstellenden voor deze werkzaamheden kunnen zich voor 5 augustus a.s. telefonisch aanmelden ten gemeentehuize, afdeling Sportzaken c.a. Het wonen in de direkte omgeving van het gym nastieklokaal verdient aanbeveling. Voor de volgende gymnastieklokalen worden gegadigden gezocht Maasheseweg, Langeweg, Brukske I en II, Coninxhof en Beuken laan. De vergoeding voor deze werkzaamheden zal in onderling over leg worden vastgesteld. Voor eventuele inlichtingen kan men zich wenden tot de afdeling Sportzaken c.a., telefoon 3838, tst. 242. OP 17 JULI VAN 9 TOT 16 UUR OP HET HENSENIUSPLEIN EN GROTE MARKT Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft ge antwoord op een aantal vragen, dat op 24 mei j.l. is gesteld door het tweede kamerlid, de heer M. Konings (P.v.d.A.) over de pro blematiek rond de stortplaats Venrays Broek. Uit het antwoord blijkt, dat over ongeveer twee maanden zal kun nen worden beschikt over het rapport inzake de beweidings proef met de tien koeien, welke vorig jaar heeft plaatsgevonden. De minister zegt, dat op basis van het rapport eerst beoordeeld zal kunnen worden of een onderzoek op de stortplaats nodig is. safeloket Uw eigen privé-kluis binnen de beschermende bank kluis. Veiliger kunt u uw waardepapieren en kostbaarheden niet bewaren. Permanent tot uw beschikking voor een klein bedragje per jaar. Eén van de vele mogelijkheden van uw eigen Rabobank. En 't is nog dicht bij u in de buurt ook. Vraag eens om inlichtingen. de bank voor iedereen

Peel en Maas | 1978 | | pagina 11