VAKANTIESPREIDING STIENSTRA VENRAYH Zuinig aan vergeet het maar ié||^b!S8 D.S.V. showfestival GOED ONDER DAK" MET AMAK MOBIEL ANWB- KANTOOR IN VENRAY Werd er een Verkeerde' woning onderzocht of wordt ventilatie verkeerd gebruikt? i&J t Pi "."BÉRitA POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING MODEHUIS IB35 Vochtproblemen in Brukske II van beperkte omvang Tijdelijke huisartsenpraktijk Parkeervoor ziening bij het winkelcentrum Veltum Meubelen KelMr, VRIJDAG 7 lufj 1978 Nr. 27 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Het zal allemaal een beetje minder moeten in Nederland. De jaren van maar steeds stijgende economische welvaart zijn voorbij. En geen enkel politiek optimisme brengt die wel vaart in b.v. het komend decennium weer terug. De internationale om standigheden zijn inmiddels zodanig veranderd, dat zeker voor West- Europa blijvend op een verminderde welvaart moet worden gerekend. De regering Den Uyl heeft die noodzakelijke bezuinigingen voor zich uitgeschoven, maar nu willen van Agt en consorten er toch wel gron dig werk van maken. In ons hart beginnen we daar eigenlijk wel min of meer overtuigd van te geraken. Maar de ellende is, dat we het eigenbelang niet of maar moeilijk willen inruilen tegen een nationaal belang. Ja, ja, we zien langzamerhand wel in dat er hier en daar bezuinigd moet worden, maar dan toch zeker vooral op zaken die ons persoonlijk niet zo raken. De uit de zestiger jaren stammende wel vaart heeft ons rechten en moge lijkheden verschaft, die men ons nu niet mag afpakken. Dat zijn „ver worvenheden"! En wie daaraan durft te tornen is een vuige reactionair en kapitalist, die de vooruitgang remt en verbetering van de maatschappij in de weg staat. Dat maakt het voor een regering natuurlijk wel moeilijk om de nu noodzakelijk geworden vermindering van uitgaven en kosten ingrijpend genoeg door te voeren. Vermindering van de uitkeringen uit sociale voorzieningen? Hoor eens, dat gaat niet, dat zijn „verworven- rechten"! Te wapen!, werknemers, ze morrelen aan uw rechten! Als die uitgaven slechts één procent per jaar zouden mogen stijgen, de natuurlijke trend dus niet zouden blijven volgen, dan wordt ons tekort gedaan. Zoek het dan toch bij de werkgevers! De pensioenrechten van de ambte naren een beetje meer gelijk trek ken met üiv van de werknemers in de particuliere bedrijven? Te wapen!, broeders en zusters van de ABVA! Verworven rechten. Afblijven. Haal het maar ergens anders. Verminde ring van uitgaven voor jeugdzorg, voor wetenschappelijk- en ander on derwijs en daarmee vermindering in die sectoren? Een onverantwoorde lijk beleid. Dat kan gewoon niet. Be zuinig toch ergens anders op. Zo zijn er nog talloze ingrepen op de uitgaven meer naar voren te brengen, die stuk voor stuik door de daarbij betrokken belangengroepen met verontwaardiging van de hand worden gewezen. Van nationale so lidariteit, hoezeer ook met de mond beleden, kan geen sprake zijn wan neer er aan de eigen rechten wordt getornd. We hebben niet voor niets goed georganiseerde vakbonden en andere belangengroepen. En de be- stuurderen daarvan zouden geen be- stuursders kunnen blijven als ze niet voor de belangen van hun groep op de bres gingen staan en met hand en tand de „verworvenheden" zouden beschermen. Het is bepaald niet zo gemakke lijk te leven in en met een teleur stellend economisch klimaat, de maatschappij dan toch nog te blijven „hervormen" en de gunst van het volk te houden. Een volk dat men zo verwend heeft, toen dat allemaal nog kon. Toch zal deze regering flink in moeten grijpen, ondanks alle belan- genprotesten. Dat de inflatie en het aantal werk lozen er beduidend door kan terug lopen is niet de eerste zorg van de diverse belangengroepen. Volgens het vakantieschema 1978 liggen in Nederland de vakanties tussen 12 juni en 15 september. De topweken van de Nederlandse va kanties liggen tussen 10 juli en 11 augustus. In deze periode valt ook de bouwvakvakantie, welke dit jaar ligt van 17 juli tot en met 4 augustus. De schoolvakanties beginnen in Nederland op 3 juli en eindigden dan op 18 augustus. Om de „vakantievreugde" in Ne derland te „vergroten" liggen de top weken van deelstaat Nordrhein- Westfalen van enze oosterburen ge lijk met de Nederlandse. Alleen bijeen genoeg reden om eens te denken aan het spreiden van vakanties, waarover wel veel wordt gepraat, maar waaraan toch bedroe vend weinig wordt gedaan. Reeds lang is het de bedoeling om in Nederland te komen tot een sprei ding van de vakanties over een tijdsperiode van tweeëneenhalve maand. De spreiding heeft men al eens doorgevoerd door verschil te maken Kleuren afdrukken Veilig, snel, goedkoop 9x9 f 0.75 9 x 13 0,90 Alleen gelukte foto's be talen TRCfPül WINKELCENTRUM T BRUKSKE VENRAY in de vakantie van de bouwvakkers. De bouwvakvakantie boven de rivie ren lag anders dan die van beneden de rivieren. Moèienteel zijn er el ders in het land 'scholen, die met de vakanties beginnen op 17 juli en ein digen op 25 augustus en vroeger was het de gewoonte, dat de school vakanties eindigden in de eerste week van september. Nu was het de bedoeling, dat het volgend jaar iets meer aan de va kantiespreiding zou worden gedaan, maar bekijken we het vakantieroos- ter van de Venrayse basisscholen voor het komende jaar (1978-1979) dan is er van enige vakantiesprei ding in de gemeente Venray weinig merkbaar. Het is hier de gewoonte, dat de basisscholen weer met hun nieuwe schooljaar beginnen na de Venrayse kermis. Hieraan heeft men kenne lijk vastgehouden, want volgens het vakantieschema begint de zomerva kantie op 2 juli om op 10 augustus te eindigen. De schoolhoofden willen zich per sé houden aan de datum van de Venrayse kermis omdat anders het eerste, voor het onderwijs zeer be langrijke eerste trimester, te kort wordt. En daar is natuurlijk ook weer alles voor te zeggen. Maar voor de ouders wordt het niet gemakkelijker, omdat de vakan tieperiode van de scholen vcor voort gezet onderwijs weer anders liggen Op de eerste plaats duren de va kantie van de scholen voor voort gezet onderwijs langer dan de va kanties van de kleuter- en basis scholen. In feite beginnen deze va- kanites ook eerder, omdat de laatste weken bol staan van proefwerken, examens, besprekingen en vergade ringen van de leraren enz. Gezinnen met kinderen op de la gere school èn de hogere scholen hebben de grootste moeite bij het plannen van de vakantie omdat het gezamenlijk er op uit trekken in feite alleen kan gedurende de topweken van de Nederlandse èn de Duitse va kanties. Nóg moeilijker is het geworden nu alom in het land dus ook in Ven ray „degenen, d<e het gezag over een minderjarige uitoefenen ver plicht zijn er voor te zorgen, dat de leerling de school, waaraan hij is in geschreven, geregeld zonder ver zuim bezoekt. Indien aan deze ver plichting niet wordt voldaan wordt door de leerplichtambtenaar proces verbaal opgemaakt, dat doorgezon den werdt naar het openbaar minis terie. Dat hcudt ook in, dat schoolkin deren buiten de officiële vakantie tijden geen vrij van school meer krijgen cm op een andere tijd mee te gaan met de ouders op vakantie. De praktijk heeft intussen al uit gewezen, dat er ouders zijn, die het risico van een geldboete voor lief nemen en dit geld al tevoren incal culeren bij de vaka:.tie(on)kosten Maar dat zal de bedoeling van de wetgever ook wel niet zijn. Een be tere spreiding van de vakanties lijkt ons daarom de betere zo niet de beste oplossing. Nu alle regen voor dit jaar ge vallen lijkt, verwacht de Drum- en Showband Venray e.o. op zaterdag 8 en zondag 9 juli een stralende zon als begeleider van haar spectaculaire showfestival, op het sportpark „De Wieën" in Venray. Zaterdag 8 juli begint het festival om 20.00 uur en zondag 9 juli om 18.00 uur. Fanfare- en klaroenkorpsen uit binnen- en buitenland, de AU Stu dents Marching Band uit Amerika en een parachute-stuntteam zullen een wervelende show verzorgen. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) MSf Op initiatief van de heer Hovestad (Bergkwartier) werd 2'/t jaar gele den gestart met een handtekeningen- aktie, teneinde een mobiel A.N.W.B.- kantoor in Venray te doen plaatsen. Wellicht omdat deze aktie op een te beperkte schaal was opgezet, óf om- ter tekening zullen worden neerge- schikking stonden, kon deze aan vraag in het verleden niet gehono reerd worden. De ingebruikname van een perma nent A.N.W.B.-gebouw te Venlo, was voor de heer Hovestad opnieuw aanleiding te informeren of er een mobiel kantoor voor Venray beschik baar was. Dat was niet het geval, want de „wagen" van Venlo was in tussen al aan Uden toegezegd. Wel werd hem te verstaan gegeven dat in het voorjaar 1979 in Roermond een permanent kantoor komt en het mo biele kantoor dan elders geplaatst Grotestraat 27 Aan onze clientèle, Venray Venray, juli 1978 Het winkelen tijdens onze verbouwing biedt enige overlast. Onze excuses hiervoor. Toch kunnen wij U tijdens onze verbouwing nèt zo van dienst zijn, als U van ons gewend bent. Onze prijzen zijn echter zo laag. dat U toch met plezier bij ons kunt rondkijken en voordelig zult slagen. Met vriendelijke groeten, MODEHUIS THOMASSEN Een 25-tal bewoners van Brukske II waren dinsdag komen opdagen voor een vergadering in het kantoor van de Woningbouwvereniging Noord Limburg, waar de samenstellers van het rapport Peutz nadere tekst en uitleg zouden geven van hun bevin dingen. Zoals wij vorige week reeds in dit blad vermeldden, zijn de bewoners van Brukske II nog lang niet tevre den over het vochtrapport. Zij noe men het rondweg onvolledig, temeer kan worden. Maar er zijn verschil lende gemeenten die daarvoor inte resse hebben! Deze wetenschap was voor de heer Hovestad voldoende aanleiding de medewerking van b. en w. te vragen, die hem gaarne toezegden deze aktie te willen ondersteunen. Opnieuw zal nu een handtekenin- gen-.aktie gevoerd gaan worden, waarvoor op enkele plaatsen lijsten ter tekening zullen worden neerge legd. Dit is bijv. het geval in boek handel van den Munckhof waar U van uw instemming met het verzoek om een mobiel A.N.W.B. kantoor in Venray te doen plaatsen blijk kunt geven. Het doel van een mobiel kantoor is o.m. dat ook op bepaalde dagen in de week de omliggende dorpen bezocht kunnen worden, waar al le mogelijke informatie op het ge bied van de A.N.W.B. worden ver strekt. Het college van b. en w. is bereid aan dokter F. Smeetz een perceeltje grond van ongeveer 280 m2, gelegen op de hoek Akkerweg-Willemstraat, in gebruik te geven als vestigings plaats voor een tijdelijke huisartsen praktijk. In de voorwaarden ls de bepaling opgenomen, dat de ingebruikgeving toegestaan wordt tot het moment waarop het voorgenomen gezond heidscentrum in Landweert gereed zal zijn, behoudens, wanneer die rea lisering langerdan drie jaar op zich laat wachten. De ingebruikgeving eindigt namelijk in ieder geval drie jaar na de officiële ingebruik- gevings datum. omdat volgens hen niet naar de wer kelijke oorzaken van het vocht ge zocht is. Op deze vergadering kwam de Bond van Huurders en Woningzoe kenden (B.H.W.) dan ook direkt met de eisen, dat binnen 2 maanden een bouwtechnisch onderzoek moet zijn gepleegd; de schade door het vocht toegebracht moet worden vergoed; en een vergoeding gegeven zal moe ten worden voor hogere stookkosten. Dat laatste hield verband met de door „Peutz" voorgestelde andere af- In de tweede helft van 1976 heeft de gemeente medewerking verleend aan Pabema (eigenaresse van het winkelcentrum Veltum) voor het uitbreiden van het centrum met een warme bakkerij. Voor de bouw moest een gedeelte van het aanwezige par keerterrein worden opgeofferd. Sindsdien heeft de gemeente tal van gesprekken gevoerd met Pabe ma over het beschikbaar stellen van nieuwe grond voor parkeerplaatsen alsmede over de betaling aan de ge meente voor de waardevermeerde ring van de ondergrond van de oude parkeerplaats waarop de nieuwbouw had plaatsgevonden. Centraal hierbij stond de noodzaak van vervangende parkeerruimte. In tussen werd besloten nabij het win kelcentrum het wijkcentrum Veltum te realiseren. Na deze beslissing werd er van uitgegaan, dat het niet meer gewenst zou zijn om in die om- gevinge nog grond aan Pabema te verkopen, omdat ook het wijkcen trum een parkeervoorziening nodig heeft. Er zal derhalve een gezamen lijke parkeerplaats voor wijkcentrum èn winkelcentrum moeten komen. Pabema is intussen akkoord gegaan met een door de gemeente opgestel de regeling. In afwachting van de bouw van het wijkcentrum en dus ook van de definitieve parkeervoorziening, zal de gemeente tijdelijke voorzieningen treffen om het parkeren op dit mo ment bij het winkelcentrum redelijk mogelijk te maken. stelling van de mechanische ventila tie. waardoor volgens de bewoners ook de warmte uit de kamer/keuken zal worden weggezogen. De heer Leurs, voorzitter van de Woningbouwvereniging, stelde nog eens duidelijk dat men reeds begin 1977 geconfronteerd werd met vocht problemen. en dat toen reeds onder zocht werd waar dat vandaan kwam. Het is dus niet zo dat eerst in de cember met een onderzoek werd be gonnen toen de B.H.W. zich er ach ter spande. De nu gestelde eisen zijn (nog) niet aan de orde, omdat nog steeds niet vast staat wat de wer kelijke oorzaak is, en wie daarvoor mogelijk schuld aan heeft. De opdracht aan het bureau Peutz was, na te gaan of er bouwfysische oorzaken waren van het vocht in de woningen. Waar het vandaan komt: hemelwater? optrekkend vocht? wo- ningvocht? Voor dat onderzoek had het bu reau Peutz de beschikking gekregen over de woning Spinetstraat 2, een woning waarin volgens de buurt- commissie geen vochtklachten wa ren. Aangeboden werd deze woning te ruilen met een woning waarin wel vochtklachten waren, maar dat was volgens de onderzoekers niet nodig. Het benodigde vocht zou den zij er zelf wel inbrengen. Be- Was U al bij in Horst grijpelijk dat zulks niet naar de zin was van het buurtcomité, dat meen de dat zo geen werkelijk onderzoek kon plaats hebben. Het buurtcomité ging dus ook niet direkt akkoord met de konklusies van het eindrapport Peutz en scha kelde het Bouwkundig Adviesbureau „Bouwhulp" in om de gegevens van dat rapport 'ns kritisch door te lich ten. Ock op deze vergadering was een afgevaardigde van Bouwhulp aanwezig en aldra ontspon zich een meer technisch betoog tussen Peutz en Bouwhulp. dat ontaardde in een „welles nietes" en geen zoden aan de dijk zette. Feit is echter dat de klachten van de bewoners, als loslatend behang etc. niet als zodanig in het rapport vermeld worden. Het rapport zegt zelfs dat de relatieve vochtigheid in de woningen (en in de kruipruimten) niet abnormaal hoog zijn. Deze kon- klusie, geveegd bij het feit dat een „droge woning" werd onderzocht, wettigt toch wel de vraag of er in derdaad geen verkeerde woning is onderzocht. Dit idee werd ook ver woord door de heer Konings. die als enigste raadslid van zijn belangstel ling blijk gaf door deze vergadering bij te wonen. Zoals bekend heeft de Woning bouwvereniging destijds een enquête gehouden om vast te stellen welke van de 442 woningen in Brukske II nu werkelijk vochtoverlast hadden, deze enquête werd nog gestimuleerd door het buurtcomité c.q. B.H.W. Het resultaat was dat er M enquêtefor mulieren ingevuld terug kwamen, waarvan er 58 specifiek betrekking hadden op vocht. Deze 58 woningen werden in de laatste drie weken be zocht en toen bleek dat er inderdaad op 10 plaatsen vocht gekonstateerd kon worden. Bij deze bezoeken werd bijzondere aandacht besteed aan de mechanische ventilatie omdat in de gebruiksvoorschriften staat dat deze dag en nacht moeten werken, en omdat het bureau Peutz geadviseerd had dat door bijstelling de afzuiging van vochtige lucht nog kon worden verbeterd. In 9 van de 58 woningen bleek dat de mechanische ventilatie defekt was. of dat men er een af zuigkap op gemonteerd had, of een schakelaar had aangebracht om het apparaat aan en uit te zetten. In 34 woningen stond de ventilatie niet aan. in 9 woningen werd hij verkeerd gebruikt en slechts in 6 woningen werkte ze goed. Met dit resultaat voor ogen meende de Woningbouw vereniging dat het inderdaad zin had om iets aan de mechanische ventilatie te gaan doen. ondanks de nog steeds gevestigde mening van de bewoners dat het vocht ergens an* ders vandaan komt. Achteraf bleek dat het lijstje van 10 woningen waar bij het bezoek vocht gekonstateerd werd. niet vol ledig was. en alsnog aanvulling be hoefde. In ieder geval zullen deze woningen nu eerst nader onderzocht worden en zal met de aannemer ge tracht worden een oplossing te vin den. Mocht dit niet lukken dan is de Woningbouwvereniging aLsnog be reid een onpartijdig bureau :n te schakelen om de werkelijke oorzaak vast te stellen. En ook bleek de Wo ningbouwvereniging bereid na enige discussie om bij dat onder zoek het buurtcomité te betrekken. Op deze vergadering werd overi gens wel duidelijk dat er van een massale vochtoverlast in Brukske II (442 woningen) geen sprake is. Er zijn zelfs woningen waar men gerust de ventilatie kan uitzetten zonder dat daardoor vocht of schimmel zou optreden. De woningen waarin in derdaad vocht optreedt, hebben er al ruim anderhalf jaar last van. Het ls dus geen overdadige luxe dat daar op zeer korte termijn wat aan ge daan wordt. Overigens moet men de buurtbewoners en de Woningbouw vereniging niet als twee partijen zien; beiden hebben belang bij een goede woning. En het is daarom dat wij geloven dat nu inderdaad alles in het werk gesteld zal worden om de werkelijke oorzaak op te sporen en te verhelpen. Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer A

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1