'Slachtoffer' van inspraak- groepen en speculanten LIJST 2 TRA RAADSZAAL OF KAPEL ook voor U... een leefbaar Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING HET VERMETEL VERTROUWEN VAN VENRAY: (Kerkdorpen) VRIJDAG 12 MEI 1978 Nr. 19 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG S PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 25 cL par mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Als sluitstuk van de gehele meta morfose van het voormalige kloos ter Jerusalem tot gemeentehuis, kan men ongetwijfeld noemen de ver bouwing van de kloosterkapel tot raadszaal. In het jongste verleden zijn wat de kapel betrof al diverse stemmen opgegaan om zoveel mogelijk te be houden wat mogelijk is. Een kleine storm van protesten ontstond toen arohitekt Colsen zich liet ontvallen dat de gebrandschilderde ramen moesten verdwijnen. De voorgeno men verbouwing zat dus al bij voor baat niet erg lekker in de gemoede ren van diverse raadsleden. Ook het college van b. en w. wist feitelijk niet goed wat ze daarmee aan moest vangen en nodigde ten slotte de binnenhuisarchitekt Van der Klugt uit een en ander eens in ogenschouw te nemen en de door hem te ontwikkelen gedachten op papier te zetten. Het moet gezegd dat deze heer zich zeer zorgvuldig van zijn taak heeft gekweten, en hoewel geheel onbeïnvloed. voelde ook hij hier de emotionele binding aan met de his torie van het aloude „Jerusalem". Die emotionele binding was slechts een van de problemen waarvoor hij zich gesteld zag. In de informatieve raadsvergadering welke deze week gehouden werd, vertelde de heer van der Klugt ook over de andere problemen waarmee hij had te wors telen. Zo was daar de zeer grote en hoge ruimte van de kapel. Mocht men dit gebouw vroeger zien als het middelpunt in het kloostergebeuren. met strikte funkties in de eredienst; als raadszaal is het geen middelpunt meer en heeft dan ook een geheel andere funktie. Dat betekende voor hem dan ook, dat alles wat vroeger op die eredienst betrekking heeft gehad, uit de raadszaal zou moeten verdwijnen. Met name noemde hij b.v. het altaar, de glas in lood ra men en de kruiswegstaties. Uiter aard zag hij de kunstwaarde van deze twee laatsten niet zo zitten, maar hij had alle begrip voor de kerkelijke verbondenheid. Het was voor hem dan ook een uitgemaakte zaak dat deze dingen niet links en rechts moesten verdeeld of verkocht worden, maar tesamen dienden be waard te worden, al dan niet in een kerkelijke funktie. Wat de kapel zelf betreft, gaat de •heer van der Klugt uit van de grondgedachte dat de gehele ruim te in tweeën wordt gedeeld. Het eerste gedeelte de ingang zou hij als ontvangst-ruimte willen in delen; voor recepties, feestelijke bij eenkomsten e.d. Het tweede gedeelte met altaar c.q. priesterkoor zou dan de nieuwe raadszaal moe ten worden. De problemen die zich daar voordeden waren o.a. het hoog teverschil. De trappen naar 't altaar maken tesamen 75 cm. uit. Eén traphoogte kan zonder meer wegge broken worden, maar dan blijft er nog altijd 60 cm hoogteverschil over. Deze 60 cm. dacht de heer van der Klugt op te vangen door de vloer van de ontvangstruimte met 15 cm. te verhogen. Het eerste voordeel hiervan is al. dat men alle leidingen in deze 15 cm kan wegwerken. De resterende 45 cm. zouden dan over brugd kunnen worden door een drie tal brede treden bij de overgang tussen ontvangstruimte en nieuwe raadszaal. Voortbordurend op de gegeven si tuatie, dat de „kop" van de kapel halfrond is, dacht de architekt ook de raadszetels in een ronde vorm centraal te moeten opstellen, mgt daarvoor in een halfronde vorm de publieke tribune, en links en rechts tafels en stoelen voor de hoofdamb tenaren en de pers. De glas-in-lood-ramen die volgens de heer van der Klugt door blank glas moeten worden vervangen, wil de hij als wanddecoratie gebruiken in de „ronde kop" van de kapel. Aangezien er dan geen licht meer doorvalt, hebben ze daar in feite de zelfde taak als b.v. een groot wand kleed: uitsluitend als decoratie. De vensters van de bestaande glas-in-lood-ramen wenst de archi tekt tot op de vloer door te trek ken, daarmee meer in overeenstem ming met de ramen zoals die in de entree van het gemeentehuis zijn ge plaatst. De twee rosetten even eens in glas-in-lood mogen wat de architekt betreft blijven zitten, Venray is in de derde Nota Ruimtelijke Ordening, samen met Weert aangewezen als groeikern. Maar Venray groeit nauwelijks meer. De woningbouw, in 1975 met tegen de duizend huizen een topper op landelijk niveau, ligt nu al twee jaar stil. De lijst wachtenden-op-een-huurwoning is gegroeid tot bijna duizend mensen en evenveel hebben er ingeschreven voor een koopwoning. Nu zijn er uiteraard geen tweeduizend huizen nodig (met een vierhonderdtal hebben we de woningnood al aardig opgelost, verklaarde wethouder G. Schols onlangs nog in een commissievergadering), maar het tekent toch de situatie. Mondjesmaat komt hier of daar nog een huis klaar, terwijl er volgens de prognoses 350 tot 400 huizen per jaar gebouwd dienen te worden. Bovenstaande „kop" sierde in het februarinummer van „Limburg Van daag", het hoofdartikel van dat blad. Het is jammer dat de schrijver van dat artikel op bepaalde terreinen verkeerde informatie heeft ver strekt en cijfermateriaal onjuist in terpreteert, waardoor de situatie in de gemeente Venray in een verkeerd daglicht is gesteld en als zodanig ook het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening be reikte. In de aanhef van het artikel wordt geschreven, dat „Venray in de derde nota Ruimtelijke Ordening, samen met Weert, is aangewezen als groeikern". Deze stelling is onjuist, omdat de twee begrippen .groeikern" en „cen trale kernen" door elkaar worden gehaald. Een groeikern krijgt van het rijk extra stimuleringsmaatregelen o.a. voor de woningbouw. Groeikernen zijn b.v. Zoetermeer, Almere, Lely stad etc. Wat er met centrale kernen als Venray en Weert gebeurt hangt af van de ruimte welke hieraan door het streekplan vanwege de provin-< cie wordt gegeven. Het is dus onjuist wat in het ar tikel wordt gezegd, dat „de groei kern Venray maar nauwelijks groeit". Het is zelfs zo, dat de ge meente Venray, ondanks het feit dat zij GEEN GROEIKERN is. wel de gelijk GROEIT. In „Limburg Vandaag" wordt ge zegd, dat „de woningbouw, in 1975 met tegen de duizend huizen een topper op landelijk niveau, nu al twee jaar stil ligt". Toegegeven, dat de woningbouw in Venray thans en vorig jaar la ger is dan de berekende behoefte, liggen de feiten toch duidelijk an ders. Dat blijkt uit het volgende staatje, waarop het aantal gereed- gemiddeld gekomen woningen vanaf 1973 staat vermeld: Gereedgekomen woningen in Ven ray: 1973 852 woningen 1974 311 woningen 1975 753 woningen 1976 417 woningen 1977 235 woningerj Tot. 2568 woningen 513 woningen per jaar. Er kan dus ui^.iogelijk worden geconcludeerd, dat „de woningbouw in Venray nu al twee jaar stil ligt", want 1976 en 1977 waren nog altijd goed voor 652 woningen. Met deze cijfers wordt ook duide lijk weerlegd, dat „mondjesmaat hier en daar nog een huis klaar komt". Uit dit overzicht blijkt te vens, dat niet 1975, maar i973 een topprestatie op het gebied van de woningbouw leverde n.l. met 852 wo ningen. maar moeten dan wel aan de bin nenkant geblindeerd worden. De kruiswegstaties dienen indien mogelijk ongeschonden uit de nis sen verwijderd te worden. Er is een Venrayse kerk, die genegen is deze staties over te nemen. De nissen van deze kruisweg en die waarin heilige beelden gestaan hebben, worden dichtgemetseld. Als schoonmetsel- werk zal men deze „littekens" altijd kunnen blijven zien, reden waar om de architect meende de muren te moeten vertinnen c.q. bespuiten met cementspecie om ze daarna te kleuren. In de raadszaal zelf denkt de heer van der Klugt aan een vaste vloer bedekking terwijl in de ontvangst ruimte een houten stripvloer gelegd dient te worden. Het oksaal (orgel ruimte) dient open te blijven, en via een spiltrap vanuit de ontvangst ruimte bereikbaar te zijn. De archi tekt dacht in deze ruimte de ge meentebibliotheek onder te brengen. De ballustrade van dit oksaal zou rechtlijnig gemaakt moeten worden. Tot zover heel summier de plan nen van binnenhuisarchitect van der foto: oud interieur van de kapel in het klooster ..Jerusalem" te Venray. Klugt. De raadsleden hadden alle respect voor de wijze waarop hij de diverse problemen had aangepakt en er een oplossing voor gevonden had. Over het algemeen waren hun opmerkingen van technische aard, die nog een nadere uitwerking be hoeven. T.z.t. zal de gemeenteraad met de meer konkrete plannen ge confronteerd worden om toestem ming te geven tot de definitieve ver bouwing. Uit een eenvoudig overzicht van de procentuele groei van de bevol king in Venray, in vergelijking met die van de provincie Limburg en Nederland, kan de GROEI van de gemeente Venray worden aange toond. Jaar - Toename van de bevolking in procenten Venray Prov. Limb. Nederl. 1973 5,92 0,78 0.77 1974 2,59 0,53 0,80 1975 1.91 0.75 0,99 1976 3,12 0,38 0,59 1977 1,13 0,50 Uit het bovenstaande blijkt, dat 1976 èn 1977 een procentuele toena me van de bevolking laat zien, dat duidelijk hoger is, dan de provinciale en landelijke cijfers. Als oorzaak van de „negatieve ontwikkeling" wordt „de te snelle bouw van de woonwijk Brukske" ge noemd. Deze woonwijk zou „geba seerd op verkeerde gegevens in drie jaar zijn gerealiseerd". In dit verband is het interessant te weten, dat het woningbouwbeleid in de gemeente stoelt op het Wo ningmarktonderzoek 1973 en het door de gemeenteraad vastgestelde „Be leidsplan Spreidingsmodel Woon kernen Venray". Uitkomsten van berekeningen ge ven aan hoeveel woningen voor de komende tien jaren per jaar ge bouwd moeten worden. Uitgaande van een inhaalvraag als gevolg van een zekere achterstand moet gere kend worden met een woningbouw programma van 350 tot 400 wonin gen gemiddeld per jaar voor de eerstkomende jaren, aflopend tot ge middeld 300 woningen per jaar. Dat de woningbouw enigszins stagneert door de in het artikel ge signaleerde moeilijkheden in het plandeel Westeinde van het bestem mingsplan Veltum II en in het be stemmingsplan Landweert, kan niet worden ontkend. BRUKSKE Niet juist is het te stellen, dat Brukske in drie jaar is volgebouwd „op verkeerde gegevens". In werke lijkheid is Brukske volgebouwd in zes jaar. Voor een goed begrip dient men te weten, dat het bestemmings plan Brukske in twee gedeelten is gerealiseerd, (totaal 1875 woningen). Met de bouw van Brukske I werd duidelijk voorzien in een toen be staande woningbehoefte. Ook Brukske II voorzag in de op dat moment bestaande behoefte. Blijkens een onderzoek van 658 woningen in Brukske II zijn er glo baal 80 betrokken door huishoudens, die op dat moment geen economische binding met Venray hadden. De stelling „dat mensen van hein de en verre toestroomden" dient derhalve gereduceerd te worden tot een tachtigtal niet aan Venray ge- bondenen. Binnenkort zal begonnen worden met het inrichten van het zuidelijke portaal van de St. Petrus Banden- kerk als devotieruimte c.q. dagkapel. Aangezien de kerk zelf overdag buiten de diensten gesloten is, kon niet aan de bestaande behoefte worden voldaan enige bidruimte ter beschikking te stellen. Het inrichten van dit portaal (aan de Marktzijde) betekent dus dat de genen, die zulks willen, in de toe komst even voor een stil gebed in deze ruimte kunnen pauzeren. Het is niet de bedoeling dat in dit por taal H. Missen gelezen worden, er wordt dan ook geen altaar geplaatst. Wel wordt er het beeld van O L Vrouw van Venray neer gezet, dat nu nog in een van de zijbeuken van de Grote Kerk staat. De toegang tot de devotieruimte wordt gemaakt door glasdeuren in een glazen pui, zoals we dat ook in de westelijke Ingang onder de toren reeds kennen. Wel is het zo. dat door een institu tionele belegger enkele tientallen woningen aan de man werden ge bracht, door middel van landelijke advertenties. In het artikel „Limburg Vandaag" staat te lezen, dat „een simpele ver trouwelijke mededeling van de zijde van Rank Xerox destijds voldoende was om het gemeentebestuur aan 't bouwen te krijgen voor 2000 mensen, die nooit zouden komen". Als regeren vooruitzien is, wordt óók in Venray NIET gevaren op het kompas van vertrouwelijke mededelingen. Met de bouw van Brukske I werd begonnen in 1971. Op 1 september 1972 werd bij Rank Xerox de 1500e employé aangenomen. Bij gelegen heid van dit feit zei de president directeur van dat bedrijf ir. L. A. Stierman: „In de komende 17 maanden zal personeelsbestand met 1300 tot 1500 man groeien. Een verdubbe ling van het huidige personeels bestand zal, ten laatste, in 1974 gerealiseerd zijn. Dit betekent dat de komende tijd per maand minimaal 60 tot 70 man aangeno men moeten worden". Op 10 mei 1973 verklaarde de heer Stierman: „De groei van het produktiebedrijf van Rank Xerox in Venray zal opnieuw belangrijk worden ver sneld. Het aantal medewerkers zal nog dit jaar worden uitgebreid van ruim 1900 tot 2800. Men ver wacht thans reeds in de eerste helft van 1974 de 2200e mede- werk(st)er. Dat betekent vanaf nu elke maand bijna 150 nieuwe me dewerkers". (vervolg zie eerstvolgende tekstpa gina eerste kolom) ■I voor u hoop on vothoop huur mn n

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1