RENOVATIE IN ZUID GAAT NIET DOOR s 7 ORGELCOMITE Wie was feitelijk grote winnaar PROGNOSE STIENSTRJ c VENRAY „GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenen Overpeinzingen rond de verkiezings uitslagen S.V. Venray naar de tweede klasse WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VRIJDAG 7 APRIL 1978 Nr. 14 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR Al UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Met verkiezingsuitslagen kun je meestal veel kanten op. Je kunt er uit opmaken welke partij gewon nen of verloren heeft, wanneer ze vergeleken worden met de uitsla gen van eerder gehouden verkiezin gen. Politici spelen het klaar om, al vergelijkende verlies om te zetten in winst door alleen maar te verklaren, dat de concurrerende partij toch niet zo heel veel heeft gewonnen. Het verlies van de eigen partij is eigen lijk winst omdat het een winstpunt is. dat de partij in tegenstelling tot hetgeen de concurrentie ver wachtte toch niet zo heel groot is. En dat is winst Beschouwt men de totalen van de cijfers, zoals ze van de verschillende stembureaus komen, dan is men ge neigd over „winst" te praten wan neer men een hoger cijfer ziet ten opzichte van eerder gehouden ver kiezingen .Men vergeet dan, dat er ook een verschil ligt tussen het to taal aantal opgekomen kiesgerech tigden bij beide verkiezingen. Reëel is dus om eerst de percen tages van het aantal stemmen per partij uitgebracht te berekenen, voor dat men de conclusies trekt. Zo ziet men b.v. bij de vorige week gehouden provinciale statenverkie zingen. dat in Venray het C.D.A., ondanks een winst in absolute ge tallen van 1421 stemmen, in feite een verlies heeft geleden van 1,5% in vergelijking met de statenverkiezing van 1974 en dat de absolute winst van 1617 stemmen de P.v.d.A. op een winst brengt van 8,7%. „Spielerei" met verkiezingsuitsla gen is overigens een interessante bezigheid. Je kunt nagaan in welk dorp of in welke wijk welke partij het gunstigste of het ongunstigste zit. Na de uitslagen van woensdag staat het onomstotelijk vast, dat het CDA in de wijken Veltum, Brukske, Desselke De Essel) en Vlakwater nog geen 50% van het totaal uitgebrach te aantal stemmen heeft gekregen. Ook staat vast dat deze zelfde wij ken mèt het stembureau Gemeente huis en Luciaschool V.V.DT-bolwer- ken" zijn met een percentage tussen 16 en 25%. Brukske, Desselke (de Essel) en stembureau Thielen liggen tussen de 30 en 40% met het aantal stemmen voor de P.v.d.A. Het kleine Smakt met 29.8% stemmen voor de P.v.d.A- mag zich bij deze rij aansluiten. De drie stembureaus in Brukske lieten tussen 3 en 6% noteren voor de P.S.P. en D'66 bleek goed in de markt te liggen in Veltum. Brukske en Vlakwater met percentages tus sen 8,1 en 11,2%. De P.P.R. lag tussen 2,1 en 3,'5% in Brukske, Vlakwater, gemeente huis, Luciaschool en St. Anna. De dag na de Statenverkiezingen heeft er op klein en intern niveau een stemming plaatsgevonden. Nu om de definitieve lijst voor „Samen werking" voor de komende gemeen teraadsverkiezingen samen te stel len .Zoals bekend veroorzaakte de eerste, door het bestuur van „Samen werking" opgestelde lijst een paleis revolutie ten gevolge waarvan de op een mih of meer onverkiesbare plaats geplaatste heren Beterams en van Valkengoed hun kandidatuur in trokken. Intussen hebben beide he ren verklaard met een nieuwe lijst aan de verkiezingen mee te doen. Op de ledenvergadering van „Sa menwerking" waren vijftig van de tachtig leden aanwezig. In een ge heime stemming werd de heer G. Schols weer als lijsttrekker aange wezen. Over de volgorde van de lijst werd vervolgens beslist door de le denvergadering. Ieder lid kon 10 na men invullen in de door hem'haar gewenste volgorde. Hiervan kreeg nr. één 10 punten enz. tot nr. 10 één punt, ter invulling van de na men 2 t.m. 15 op de lijst. Met toestemming van de vergade ring waren de plaatsen 16 t.m. 20 gereserveerd voor de z.g. „stemmen- trekkers". De namen en de volgorde van de nummers 15 t.m. 20 was reeds voor de stemming bekend. Aldus doende en gedaan hebben de kwam de volgende volgorde voor de komende raadsverkiezingen op woensdag 31 mei voor „Samenwer king" uit de bus: 1. G. Schols (lijsttrekker en naam gever) 2. H. Poels-Peters, die een plaats Oe huurders van de tachtig woningen in de z.g. Bomenbuurt hebben tijdens de tweede bijeenkomst van huurders unaniem besloten geen medewerking te verlenen aan de renovatie van de woningen, welke daarvoor volgens de woningbouwvereniging „Noord Limburg" in aanmerking zouden komen. De bewoners commissie kreeg tijdens deze bijeenkomst, welke werd bijge woond door vijftig van de tachtig huurders, de opdracht om een onderhoud aan te vragen bij het bestuur van de woningbouwver eniging om daar de conclusies van deze vergadering mee te delen. Behalve dat aan renovatie geen medewerking zal worden verleend, waren tijdens deze vergadering nog enkele belangrijke standpunten naar voren gekomen. Wanneer de daken vernieuwd en geïsoleerd worden, willen de bewo ners de isolatie als verbetering aan brengen, de rest als achterstallig on derhoud. Bij het vernieuwen van de puien met isolatie zullen de meer kosten van vernieuwing van de oude puien als verbetering worden aange merkt, gevel-isolatie wordt tevens als verbetering beschouwd. Jog? o' Waar '*l. de schuurtjes betreft is men va?%iening, dat het verschil in kosten ussen vervanging van de houten fietsenberging naast de ste nen schuurtjes als verbetering is aan te merken. Wanneer de woningbouwvereniging bereid is op de voorstellen van de bewoners in te gaan, zal eerst met de huurders een gesprek moeten plaatsvinden over de huurverhoging, voordat door „Noord Limburg" een definitief besluit wordt genomen. De ze huurverhoging zal dan per 1 ja nuari 1977 ingaan. Eensgezind waren de bewoners in hun besluit, dat wat er ook met de woningen gaat gebeuren, niemand de woningen zal verlaten. Er zal geen S.V. VENRAY KAMPIOEN! Met nog drie wedstrüden te spelen en een voorsprong van zeven punten op de naaste konkurrent is SV Venray 1 zondag j.l. onbereikbaar geworden en behaalde daarmee het kampioen schap in de 3e klasse D met promotie naar de 2e klasse Op de foto: staande van links naar rechts: Ben Lenssen, leider, Sjang Siebers (aanverder), Huub Coppus, Tonny Broeren, Ton Arts, Wim van Loon, Grad Swinkels, Sjef Keizers, Theo Siebers, Mathieu Schellen (grensrechter), Cuypers (verzorger) en Leo Cuypers. Zittend v.l.n.r.: Wiel Peelers, Joop de Klerk. John Vievermans, Ruud Bakens, Hans Arts ,Math. Wilmsen, Charly Ewalts en trainer Leo Beerendonk. frp» jb<yn|P|t,qr*Qi it/S Leunseweg 6 - Telefoon 4392 Donderdag 6 april openden wij onze zaak. Vanaf deze datum bent U van harte welkom om vrijblijvend een kijkje te nemen en U over Uw keukeninrichting te laten informeren. Openingstijdën: van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 18.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 13 00 uur. naar boven ging ten koste van P. Rutten-Tielen A- den Brok J. Truijen J. de Bruijn A. Broeksteeg' G. Mulders J. Poels G. Janssen W. van Rijswick P. Corzilius Th. van Waayenburg G. Hendriks H. Stappers J. van Duivenvoorde E. Cardigi J. Stevens-Heynen A. Millen A. Franken Hoe de kansen liggen bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen is globaal te berekenen aan de hand van de uitslagen van de statenver kiezingen. Het blijft uiteraard „kof- fiedikkijken" omdat in de eerste plaats het opkomstpercentage anders (waarschijnlijk hoger) zal liggen, de bekendheid van en met de kandida ten een belangrijk woordje mee spreekt èn het uiteenvallen van het C.D.A. in „Samenwerking" en „Kerk dorpen". Maar hoe men ook vergelijkt en rekent: feit is, dat in de nieuwe ge meenteraad de P.v.d.A. sterker dan ooit vertegenwoordigd zal zijn, D66 haar entree zal maken en de P.P.R. van het Venrayse politieke toneel zal verdwijnen. Elders in dit blad hebben we ge tracht een „toekomstvisie" op te bou wen voor de gemeenteraad aan de hand van de jongste verkiezings uitslagen. Zoals wij vorige week al meedeel den, vergaarde mevr. H. Poels-Pe- ters bij de provinciale Statenverkie zingen alleen al in de Venrayse stemdistricten niet minder dan 4200 voorkeurstemmen. Dat zou betekenen dat zij wanneer zij met een eigen lijst bij de gemeenteraadsverkiezin gen zou uitkomen met dit aantal niet minder dan zes zetels inclusief 1 restzetel) zou krijgen Informatie in Maastricht leerde ons, dat in de Kieskring VIII (Horst) deze Venrayse kandidate 't respec tabele aantal van 5028 voorkeur stemmen heeft verzameld. In de afgelopen jaren zijn in Ven ray verschillende orgelconcerten ge geven, zowel in de Grote Kerk als in de Vredeskerk. Aanvankelijk kwa men deze concerten tot stand door bemiddeling van de culturele raad Limburg in samenwerking met de gemeente Venray. Bij het eerste concert werd be middeld door de heer Jean Wolfs, hoofddocent orgel aan het conser vatorium te Maastricht. Dit concert had plaats in 1974. Toen werd het orgel bespeeld door de uit Dresden (DDR) afkomstige organist Christian Collum. Een jaar later kwam de Tsjechische organist Vaclav Rabas naar Venray. In dat jaar werd le vens met groot succes in de Vredes kerk een concert gegeven door Ber nard Bartelink, organist van St. Ba- vo te Haarlem. In 1976 werd een concert verzorgd door Andreas Buschnakowski uit Karl Marxstadt. Na dit concert werd het idee ge boren de organisatie in handen te geven van een speciaal comité. Op 11 augustus van het vorig jaar organiseerde dit comité in oprichting een eerste concert. Ruim driehonderd muziekliefhebbers luisterden toen naar de Amerikaanse organist Frank Speller De onverwacht grote be langstelling voor dit concert heeft tot de definitieve oprichting van het orgelcomité geleid. Dit comité wordt gesubsidieerd door de gemeente Ven ray en stelt zich ten doel jaarlijks één of twee orgelconcerten te orga niseren, alsmede meer bekendheid geven aan orgelconcerten in de re gio. In het comité hebben zitting de he ren R. Berben. H. Graste. H. Thijs- sen, J. v. d. Tillaart en namens de gemeente W. v. d. Brule. Momenteel wordt door het comité een concert voorbereid, dat op 27 april as. zal worden gegeven door Louis Toebosch uit Tilburg, een van de bekendste organisten in Neder land. Hij won als eerste het beroem de orgel improvisatieconcours te Haarlem. Inmiddels heeft Frank Speller la ten weten, dat hij in 1979 een twee de concertreis door Europa hoopt te gebruik worden gemaakt van ver vangende woonruimte. De 3.000,herinrichtingskosten werd te weinig geacht voor de huur der. die daardoor wellicht in de schulden zal kunnen komen. De bewonerscommissie werd aan gewezen als het enige orgaan waar mee gepraat kan worden. Tijdens deze tweede bijeenkomst kreeg de bewonerscommissie lof en dank te incasseren voor haar inzet om voorlichting te geven aan de huurders en voor hun bereidheid om zich in te zetten als gesprekspartner van de woningbouwvereniging Noord Limburg. Zakelijk en deskundig gaf de heer Frits Linssen verslag van de stand van zaken op dit moment en van de besprekingen welke onlangs met de woningbouwvereniging zijn gevoerd. Hij was zo duidelijk, dat er voor de huurders weinig vraagpunten over bleven. Alle geruchten, welke rond doen als zou een en ander niet meer klop pen tussen de bewonerscommissie en het bestuur van de woningbouw vereniging werden door de heer Linssen ontzenuwd, De besprekin gen zijn in een prettige sfeer ver lopen. De bewonerscommissie, gemachtigd door de huurders, had duidelijk ge steld geen medewerking te verlenen aan renovatie. Er kan en mag geen Sbanstra k/enray BV. Stationsweg 11. tel 04780-4431 >- Makelaars m onroerenöe goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop hour en verhuur I taxaties bouwprojektenontwikkeling hypotheken ^E verzekeringen beheer Nu de rook boven het terrein, waarop vorige week de verkiezingsstrijd heeft gewoed is opgetrokken, zijn enkele gevolgen van die strijd duidelijk te zien. In de eerste plaats zien we, dat de gemeente Venray voor de komende vier jaar niet minder dan vier kandidaten 'op de provinciale statenstoel heeft ge kregen. Dat zijn mevr. H. L. P. Poels-Peters (CDA) ,de heer E. P. Woltjer (P.v.d.A), mevr. W. G A. Cleerdin-Janus (VVD) en C. D. Splgt (D'66). Beide dames beginnen aan hun tweede zittingsperiode. De heer M. H. van der Ster ren (CDA) uit Oirlo, die acht jaar deel heeft uitgemaakt van het provinciaal bestuur, komt niet terug. Mei vier vertegenwoordigers in de Staten van Limburg slaat Venray geen gek figuur. Zij schaart zich daarbij in de rij van „de groten". De gemeenten Venlo en Weert leveren eveneens vier kandidaten en Roermond vijf. Venlo en Venray leveren samen dus acht provinciale statenleden van de vijftien, die uit Noord Limburg afkomstig zijn. Noord Limburg is derhalve met bijna 24% in Provinciale Staten van Limburg vertegenwoordigd. In Maastricht zal het straks een gevecht worden om het bezetten van de zetels van Gedeputeerde Staten. Van het „oude" college van Gedepu teerde Staten zijn alleen de heren F. v. d. Voort, Buck en Stals herko zen. De Gedeputeerden Horsmans, J. v. d. Woude en Haverschmidt komen niet terug. Misschien een kansje (38,9), Flierefluit (38,8) enSmakt daarmee treedt in de voetsporen van haar vader wijlen deputé Peters? Zó STEMDE VENRAY Terug naar de Venrayse situatie, nadat 70,78% van alle opgeroepen kiesgerechtigden vorige week had deelgenomen aan de Statenverkiezin gen. De Venrayse cijfers gaan alleen spreken, wanneer ze vergeleken wor den met andere cijfers. Hiervoor ne men we de uitslagen van de Staten verkiezingen in 1974. 1974 1978 CDA 7495 8916 P.v.d.A. 1508 3125 WD 1636 1521 P.P.R. 708 215 C.P.N. 99 60 D'66 58 712 P.S.P. 165 277 Overige 495 Totaal 12.164 14.826 Op het eerste gezicht blijkt hier uit een winst voor het C.D.A. 1421). de P.v.d.A. 1617), D'66 654) en PS-P. 112). Uit deze ab solute cijfers komt ook het verlies van WD 115). PPR 493) en CPN 39) duidelijk naar voren. Maar gaan we het procentueel be kijken en vergelijken we de percen tages van de per partij uitgebrachte stemmen, dan zien we toch wel iets anders. 1974 1978 CDA 61,6° 60,1% 1,5% P.v.d.A. 12,4% 21,1% 8,7% WD 13,4% 10.3% 3,1% P.P.R. 5,8% 1,5% 4.3% C.P.N. 0,8% 0,4% 0,4% D'66 0,5% 4,8% 4,3% P.S.P. 1,4% 1,9% 0.5% Overige 4,1% In plaats van winst, heeft het CDA een verlies geleden van 1,5*/#. De VVD heeft een veer van 3,1% ge laten; de P.P.R. is de grote verlie- maken en daarbij graag weer in Venray wril concerteren. Noteert u alvast: donderdag 27 april 1978 om 20.15 uur orgelconcert door Louis Toebc«ch in de Grote Kerk. zer met 4.3*/». terwijl de C.P.N. met 0.4% achteruitgeboerd is. De grote winst ligt, in vergelijking met 1974 nu bij de P.v.d.A. met maar liefst 8,7% en bij D'66 met 4,3%, terwijl de P.S.P. met 0,5% vooruit gegaan is. Dan is het een interessante bezig heid om eens te kijken waar in Ven ray of op de kerkdorpen de grote verschuivingen hebben plaatsgevon den. Dan zien we, dat bij de volgende stembureaus het CDA onder 50% is gebleven: Hoebert (44,7), Foekepot (36,60), de Essel (48,9), Flierefluit (26,8), Vlakwater (44,4), Vlakwater (38,6). De P v.d.A. blijkt goed te zitten in de wijken van de volgende stem bureaus: Mozartstraat (29%), Foeke pot (35,4), Thielen (31,7), Essel voor onze mevr. Poels - Peters, die met 29.8%. (Boze tongen bewaren, dat dit het gevolg is van het feit1 dat Sint Jozef, als patroon van de werk man hier zijn bolwerk heeft. Voor de VVD was de Luciaschool een uitschieter met 24.8% van het aantal daar uitgebrachte stemmen, gevolgd door Vlakwater met 18%. De P.P.R. kwam slechts in 7 stem bureaus boven 2% uit met „uit schieters" van 3,1% in de Flierefluit en 3,5% in Vlakwater. De C.P.N. kwam bij Thielen. de Flierefluit en de Mozartstraat resp. op 1,1, 1.0 en 1,1 boven 1% van het totaal uitgebrachte stemmen uit. D'66 vond zijn meeste aanhang in de Foekepot (11,2%) en de Flierefluit (9,7). De Mozartstraat was goed voor 8,4% D'66 en Vlakwater voor 8,1%. De P.S.P. heeft eveneens grote aan hang in Brukske. De Foekepot span de kroon met 5,7 van het totaal in dit stembureau uitgebrachte stem men. De Flierefluit noteerde 3.6%. de Mozartstraat 3,2%. Het kleine kerkdorp Smakt met 151 kiesgerechtigden week deze keer wel erg af van de traditionele toer. Van de 151 kiesgerechtigden bracht 75,5% zijn of haar stem als volgt uit: CDA 67 stemmen 58,8 van het to taal; P.v.d.A. 34 (28,8%) WD 4 (3,5%) PPR 1 (0.9%) CPN D'66 6 (5.3%) PSP 2 (1,8%) Een opmerkelijke teller merkte op, dat in Den Hoebert de heer Cees Spigt van D'66 66 voorkeurstemmen kreeg en zijn partijgenoot J. Marks 6 sprake van zijn, dat na het bevrie zen van de huren met ingang van 1 januari 1977 door het ministerie, renovatie het gevolg zou zijn. Informatie bij het ministerie heeft dit duidelijk bevestigd. Renovatie kan alleen geschieden met toestemming van de huurders. Wanneer de meerderheid van de huurders tegen is, kan geen renova tie plaatsvinden. Van de bewoners van de bomen- buurt is 90% tegen renovatie. Ach terstallig onderhoud zal de huurder moeten toestaan, maar voor renova tie heeft de woningbouwvereniging schriftelijke toestemming van de huurders nodig. Het is verleidelijk om de uit slagen van de vorige week ge houden verkiezingen voor Pro vinciale Staten weer eens te gebruiken voor een prognose voor de komende raadsverkie zingen in Venray .Het is moei lijk, ook omdat het C.D.A. niet als zodanig in Venray aan de verkiezingen voor de gemeen teraad zal meedoen. Wél mag worden verondersteld, dat de genen, die nu bij de Staten verkiezingen op het C.D.A. hebben gestemd, bij de ge meenteraadsverkiezingen in mei het hokje van een Samen- werkings- of Kerkdorpenkan didaat zullen rood maken. Hierbij mag dan niet zonder meer gesteld worden, dat iede re bewoner van een kerkdorp zijn voorkeur zal laten uitgaan voor een kandidaat van de kerkdorpenlijst. Andersom na- :uurlijk ook niet, Persoonlijke bekendheid van en met de kandidaten van beide lijsten zal de verkiezingsuitslag danig beïnvloeden. In eerste instantie gaan we ;r gemakshalve van uit, dat de C.D.A. stemmers van nu, in de kerkdorpen straks zuilen kie zen voor een kerkdorpenkan didaat. Dat levert een totaal op van 4006 stemmen. Dan moe ten we ook stellen, dat de C.D.A.-stemmers in Venray- centrum hun voorkeur laten uitgaan voor een Samenwer- kingskandidaat. Dat betekent 4910 stemmen (totaal CDA- stemmen bedroeg 8916). Bij een kiesdeler van 644.6 (het totaal aantal geldig uit gebrachte stemmen van 14.826 delen door het aantal beschik bare zetels) geeft dat in eerste instantie voor Samenwerking 7 zetels; voor de kerkdorpen 6 zetels; voor de PvdA 4 zetels; voor de WD 2 zetels en voor D'66 1 zetel. Het totaal van deze eerste deling levert dus 20 zetels op. De resterende 3 zetels worden daar gehaald waar de meeste stemmen per zetel werden ingeleverd. Dat zijn resp. de PvdA, Samenwer king en de kerkdorpen. Sa mengevat: Samenwerking 8, Kerkdorpen 7, PvdA 5, WD 2 en D'66 1. De andere kleine partijen komen wegens te wei nig stemmen niet voor een ze tel in aanmerking. Deze prognose komt natuur lijk op de tocht te staan nu de heren Beterams, van Valken goed e.c. ook met een lijst aan de gemeenteraadsverkiezing gaan meedoen. En dan praten we nog niet over een Jonge- renlijst en een Bejaardenlijst. We zullen moeten wachten tot de definitieve kandidaatstel ling op 18 april a.s. Tot dan en ook daarna is nog van alles mogelijk. Antoniusnoveen in de Paterskerk Dinsdag 11 april beginnen de negen dinsdagen voor het feest van St. Antonius. De moeilijkheden, problemen, verwarringen zijn in onze tijd niet minder dan in de tijd van St. Antonius. Toen was hij de toevlucht, de grote steun en hulp voor velen. Waarom zou hij dat nu niet zijn? Nog altijd Is hij de steun en toeverlaat van veel mensen. Komen we vertrouwvol vragen; hij zal ons helpen. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1