geef.Jeef nederlandse hartweek 3 t/m 9 april 1978 down with high blood pressure handhaven van leefbaarheid in kleine kernen Verbeteren of h steun de kollekte postgiro 204050 bankrekening 248 u 1 bloeddruk meten... zeker weten nederlandse hartstichting - den haag B en W bezinnen zich over hun beleid DE OUDE ODAPUT WORDT HERSTELD Rank Xerox Tafetennistoernooi Venray „Beleidslijnen voor de kleine kernen" is de titel van een nota, waarin het college van b. en w. zijn visie geeft op de weg, die bewandeld kan worden om waar dat mogelijk is de leef baarheid in de kerkdorpen van Venray te verbeteren dan wel te handhaven. De nota zal straks door het college aan de gemeen teraad ter behandeling en vaststelling worden aangeboden. Maar eerst zullen o.m. de dorpsraden en de rayoncommissie en enkele gemeentelijke raadscommissies de nota bestuderen en b. en w. wellicht verbeteringen en aanvullingen kunnen aanbieden. Bij het opstellen van deze nota zijn b. en w. er van overtuigd geraakt, dat de leefbaarheid van de Venrayse dorpen in de ko mende jaren geen wezenlijk gevaar behoeft te lopen, op voor waarde, dat zowel burgers alsoverheid de problemen op de juiste wijze zullen benadelen. In hun slotbeschouwing zeggen b. en w., dat ten aanzien van som mige aspecten de inwoners van de dorpen een zeker gewenningspro ces moeten doormaken. Er zullen n.l. hier en daar nog wel nieuwe voorzieningen bijkomen, maar het is volgens het college ook zó, dat sommige voorzieningen zullen ver dwijnen, of dat slechts met een ander dorp over één voorziening beschikt kan worden. Voor zover de in de nota opgesteld beleids lijnen vertaald kunnen worden in investeringsprojektcn zal in ieder geval jaarlijks bij het opstellen en behandelen van de investerings staat een kritische heroverweging plaats hebben. BESCHOUWINGEN In de nota worden de volgende onderwerpen aan een nadere be schouwing onderworpen waarna het college hierop zijn zienswijze ten beste geeft: Bevolking huisvesting stedebouw- kundige aspecten, werkgelegenheid, milieu, groenvoorzieningen, kleuter en basisonderwijs, sociaal-culturele voorzieningen, sport spel en recrea tie, sociaal-maatschapelijke voorzie ningen, positie van de bejaarden, winkelvoorzieningen en overige as pecten waaronder kermis en peuter speelzalen vallen. BEVOLKING Hoewel b. en w. een zeker positief verband onderkennen tussen het aantal woningen, dat op de kerkdor pen wordt gebouwd en het inwoner tal, zijn zij van mening, dat er ande re factoren zijn, die een belangrijke invloed hebben op het inwonertal. Niet alleen is de geboortedaling daarop van invloed, maar ook de werkgelegenheid op de dorpen en de huisvesting van de bejaarden in een verzorgingstehuis in Venray-kom. In de afgelopen tien jaar zijn zes van de tien kerkdorpen gegroeid, zij het in zeer bescheiden mate. Als ge volg van de hun toegemeten ruime re woonfunctie zijn Oostrum en Leu nen het sterkst gegroeid. Van de totale bevolkingstoename ter grootte van 395 personen van 31 december 1972 t.m. 31 de cember 1976, staan er 380 op naam van Oostrum en Leunen. Casten- ray. Heide en Veulen hebben een geringe daling van het inwonertal laten zien terwijl Vredepeel ge daald is met 10*/o. In diezelfde pe riode is Venray-kom gegroeid met 3645 personen. Onder het hoofdstuk bevolking wordt dieper ingegaan op het spiei- dingsbeleid, dat gestalte heeft ge kregen in het Spreidingsmodel woon kernen Venray. Dit beleid houdt o.a. in, dat de eigen mensen in het dorp moeten kunnen bouwen. Het college meent, dat hiermee de leefbaarheid in de dorpen duidelijk wordt ge diend. Geen vat heeft de gemeente op allochtonen, die een greep doen naar de bestaande particuliere woning voorraad. Hierover zegt het college: „Zouden veel allochtonen via het be staande woningbestand in de dorpen huisvesting vinden, dan kunnen als nog aanvullende beperkende maat regelen worden genomen." Wat betreft het aantal inwoners van de dorpen in de toekomst zeg gen b. en w., dat uiteindelijk de bevolkingsprognose resulteert in een toename van het aantal inwo ners van de acht kleine kernen met plm. 2°/# tussen nu en 1985. Daarbij wordt niet uitgesloten ge acht, dat sommige dorpen daar nog onder zullen blijven of zelfs nog onder het huidige inwoneraantal zullen blijven. HUISVESTING In de nota komt duidelijk naar vo ren, dat het beginsel, dat elke au tochtoon in eigen dorp huisvesting moet kunnen krijgen, in de praktijk nog nader uitgewerkt moet worden. Zoveel mogelijk zal moeten wor den voldaan aan de autochtone wo ningbehoefte. Het college is van me ning,, dat het bouwen van voldoen de woningen in Venray-kom in clusief het creëren van gevarieerde bouwplaatsen voor de individuele bouwer de vraag door allochto nen naar woningen in de kerkdor pen beperkt zal houden. In voorbereiding is nu een rege ling waarbij ook particuliere kavels in de gehele bebouwde kom. waar op woonbestemming rust, uitsluitend voor autochtone woningbouw kun nen worden aangewend. Daarnaast menen b. en w., dat het goed is, dat de vraag naar huurwoningen (waar onder bejaardenwoningen) regelma tig wordt gepeild. Om de bouw van kleine aantallen woningwetwoningen in de ver schillende dorpen van de grond te krijgen zal, met het oog op de bouwkosten met z.g. minibouw- stromen moeten worden gewerkt. Daarbij wordt een totaalprojekt van b.v. 30 woningen aan één aan nemer gegund, verdeeld over meer dere dorpen. Dit lijkt b. en w. de enige methode om in de dorpen tegen betaalbare prijzen aardige woningen te bouwen. STEDEBOUWKUNDIGE ASPECTEN Uit de nota blijkt, dat b. en w, er voorstanders van zijn de dorpen hun eigen karakteristiek te laten behou den. In samenspraak met de dorpsra den zullen inventarisaties worden opgesteld van die punten, welke kunnen bijdragen aan een verbete ring van de dorpsgezichten, zowel van binnen als van buiten het dorp. Voor alle dorpen geldt, dat ge tracht moet worden de ontwikkeling zo geleidelijk mogelijk te laten ver lopen om zo min mogelijk karakter- verlies te veroorzaken. Dit geldt ook voor het buitengebied. WERKGELEGENHEID Geconstateerd is, dat van alle hoofden van huishoudens in de tien kerkdorpen nog maar de helft in de agrarische sector werkzaam is. Te genover de afname van de agrarische beroepsbevolking staat de groei van de bio-bedrijven. Wat betreft de werkgelegenheid op de dorpen wordt gesteld, dat in de bestemmingsplan nen ruimte gelaten moet worden voor vestigingsmogelijkheden voor ambachtelijke en dienstverlenende bedrijfjes, welke in relatie staan met de dorpsgemeenschap. Maar wel wordt duidelijk in de nota geschreven, dat b. en w. een beleid, dat gericht is op het schep pen van werkgelegenheid in de dor pen, niet reëel vinden. VERKEER EN VERVOER Onder het hoofdstuk „verkeer en vervoer" wordt o.m. aandacht ge schonken aan het weren van het verkeer uit de dorpen, daar waar het niet thuishoort Hiermee hoopt men weer de verkeersveiligheid in de dorpen te bereiken. In gevallen waar het verkeer niet of alleen dan met hoge kosten om geleid kan worden, zullen andere veiligheids- en overlastbeperkende maatregelen moeten worden getrof fen, aldus de nota. MILIEU EN GROEN In de nota wordt er gewag van ge maakt, dat een nota in voorbereiding is, waarin de gemeente haar doel stellingen ten aanzien van het mi lieubeleid en de theoretische onder bouw daarvan zal formuleren. Het college meent, dat het de moeite waard is te overwegen of een bufferzone tussen woonbebouwing en agrarisch gebied dient te worden aangelegd. Wat betreft de groen voorzieningen wordt in de nota rui me aandacht gegeven aan de erfbe- planting omdat naar het oordeel van het college iheraan nog veel verbe terd kan worden. KLEUTER- EN BASISONDERWIJS Het al dan niet kunnen voortbe staan van de kleuter en basisscholen op de kerkdorpen neemt een ruime plaats in in de nota „Beleidslijnen voor de kleine kernen". Vanuit het belang, dat b. en w. hechten aan de sociaal-culturele functie van de school in een dorp, wil het college zich sterk maken voor het zo lang mogelijk hand haven van de kleine school. Maar hierbij wordt de onderwijskundige kwaliteit voorop gesteld. „Zorgvuldig moet in het oog wor den gehouden wanneer het punt wordt bereikt, dat er een tegen stelling gaat ontstaan tussen de wens tot behoud van de school en de onderwijskundige belangen van het kind", aldus staat in de nota te lezen. Om de kleine school zo lang mo gelijk te behouden en de nadelen van de kleine school met name de kwetsbaarheid gelijktijdig tc on dervangen. zijn naar het oordeel van b. en w. de volgende oplossingen denkbaar: a. het scheppen van een samenwer kingsverband tusen diverse scho len in de kleine kernen. De leer krachten zijn dan in dienst van één bestuur, maar verbonden aan verschillende scholen. De school in de kleine kern behoudt op de ze wijze haar eigen karakter; b. Dependance-vorming. De school in de kleine kern wordt tot de pendance van een grote school gemaakt, waarbij uitwiseling van leerkrachten mogelijk is. In dat geval moet er wel voor gewaakt worden, dat de kleine school haar eigen karakter kan behouden; c. het onderwijs voor de 4- tot 8-ja- rigen in het dorp te houden en dat voor de 8- tot 12-jarigen te centraliseren in een grote kern. SOCIAAL-CULTURELE VOORZIENINGEN Onderscheid wordt hier gemaakt tussen centrale plaatsgebonden voor zieningen. B. en w. vinden, dat een van de meest belangrijke zaken zal zijn, dat de bevolking de beschik king heeft over een basisaccommo datie in de vorm van b.v. eer. ge meenschapsruimte. SPORT, SPEL, RECREATIE Vanuit financieel oogpunt bezien is centralisatie van voorzieningen naar het oordeel van het college te verkiezen boven decentralisatie. Ge kozen wordt voor een beperkte vorm van decentralisatie, met name voor voorzieningen van elementair ni veau. Voor sport en spel op straat wordt gedacht aan het geschikt maken van straten en pleinen welke zich daarvoor lenen. Ten aanzien van speel- en trapveldjes zal voor zo ver dat mogelijk is in de behoefte worden voorzien. Voor de dorpen zelf acht het college geen specifie ke maatregelen nodig op het ge bied van de passieve recreatie. SOCIAAL MAATSCHAPPELIJKE VOORZIENINGEN Wat betreft de gezondheidszorg voor ed inwoners van de kerkdorpen verwacht het college, dat deze in be langrijke mate aangewezen zullen blijven op de voorzieningen in Ven ray-kom. Maatschappelijke en sociale instel lingen zouden periodiek spreekuur op de dorpen kunnen houden. Op het gebied van het vrijwilligerswerk in de sociaal maatschappelijke sector valt volgens b. en w. nog het een en ander te intensiveren. Daarom zal het college zich beraden op het stimuleren van activiteiten voor bij scholing en begeleiding van vrijwil lige hulpverleners, om zodoende aan deze zeer te waarderen vorm van hulpverlening enige ruggesteun te geven. POSITIE VAN DE BEJAARDEN Wat betreft de positie van de be jaarden op de kerkdorpen, wordt ge steld, dat het college wil stimulrr dat in alle dorps- en wijkrat vertegenwoordiger van de oej groep wordt opgenomen, niet alleen om hun eigen wensen te stimulere. maar ook nog duidelijk te partic.- peren in het hele worps- en wijk- gebeuren. Het college kiest voor een sentralisatie van de intensieve ver zorgingselementen in Venray-kom en decentralisatie van wonen in de dorpen, voor zover de bejaarden hun huishoudens zelf aankunnen. WINKELVOORZIENINGEN" Vertegenwoordigd in de Comrr., sie kleine kernen van de vereniging van Nederlandse Gemeenten wil het college druk uitoefenen op het mi nisterie om te blijven zoeken naar oplossingen voor het probleem van de wegkwijnende distributieve voor zieningen op de kleine dorpen. Het enige dat het gemeentebestuur ter bevordering van de voorzien'ng in de dagelijkse goederen in de dor pen kan doen, is het voeren van een gerichter beleid bij het afgeven van vergunningen voor ventverkoop n andere straatverkoop-activiteiten. KERMIS PEUTERSPEELZAAL Tenslotte wordt in de nota aan dacht besteed aan kermis en peuter speelzaal .Het college stelt, dat de kermis in de dorpen zo lang moge lijk gehandhaafd dient te worden, zelfs al zou er van gemeentewege wat geld bij moeten. Niet uitgefloten moet evenwel worden, dat dat uit eindelijk twee of drie dorpen geza menlijk één kermis zullen krii.on als de kosten al te hoog worden Wat betreft het peuterspeelzaal- werk wordt geconsi iteerd. dat in zes van de tien dorpen een peuterspeel zaal is. Het college verwacht even wel, dat de helft van de peuter speelzalen in de dorpen van tijdelij ke aard zal zijn. Gemeentewerken is woensdag be gonnen met het restaureren van de eeuwenoude Odaput op het terrein van het Jerusalemcomplex. De put is Verlichting Heide, MerseloenOirlo Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld een krediet van 18.940,- beschikbaar te stellen voor het uit breiden c.q. wijzigen van de open bare verlichting van in hoofdzaak buiten de bebouwde kom gelegen wegen in Heide, Merselo en Oirlo. Met in de eerste plaats het ver- keersveiligheidsaspect voor ogen, doch zonder het kostenaspect buiten beschouwing te laten, hebben b. en w. gezocht naar een algemeen uit gangspunt. Dit zou in principe de basis moeten vormen voor een meer objectieve beoordeling van het sl of niet plaatsen van openbare verlich ting op wegen buiten de bebouwde kommen. Het college is tot de conclusie ge komen, dat alleen lichtpunten beho- ïen te worden geplaatst bij kruisin gen c.q. op elkaar aansluitende we gen en in onoverzichtelijke bochten. In principe dienen derhalve géén lichtpunten te worden geplaatst op .rechte weggedeelten. Binnen deze gezichtspunten zal nu de openbare straatverlichting bui ten de kommen van Heide, Merselo en Oirlo worden uitgebreid of ge wijzigd. De commissie voor openbare werken en verkeerd heeft zich al met de zienswijze van het college kunnen verenigen. uitgegraven tot een diepte van on geveer zes meter. Opvallend was de goede staat waarin de put nog ver keerde. Een grote nocveelheid puin werd naar boven gebracht. Hieron der bevonden zich nog gedeelten van de oude bovenbouw en het eiken houten deksel alsmede een gedeelte van de vroegere ijzeren versiering. Bovendien vond men stukken mer gel en een mergstenen sokkel van een heiligenbeeld. De gedempte Odaput kwam in juni 1976 in het nieuws, toen een aantal Venrayers zich verbolgen tot het col lege van b. en w. wendde. Men had zo werd gezegd bij het slopen van de uit 1871 daterende Louröes- grot en passant ook de eeuwenoude Odaput gedempt. In werkelijkheid was de put al ja ren eerder door de Scholengemeen schap Jerusalem gedicht, omdat zij gevaar opleverde voor de school jeugd. De rol en de beide opstanden, waaraan de rol was bevestigd, wer den elders op het terrein van Jeru salem teruggevonden. Daar deden ze dienst als sier-elementen. De gemeente gaat nu proberen de oude put in haar oude glorie te her stellen aan de hand van oude prent jes. Men zou de „restaurateurs" een groot plezier doen, wanneer men af beeldingen van de put ter inzage zou geven. Afbeeldingen worden graag inge wacht door het Bureau Voorlichting van het gemeentehuis. KWART EEUW BOUWORDE De Bouworde bestaat een kwart eeuw. Om precies te zijn: de mijl paal wordt bereikt op 6 april 1978. Het is op die dag vijf en twintig jaar geleden, dat een groep vrijwil ligers op weg ging naar een kamp in de buurt van Munster om daar huizen te bouwen voor vluchtelin gen. Een bijna klassiek geworden voor beeld van wat bouwgezellen gedu rende die kwart eeuw presteerdon :s het dorp Walukappel. Daarbij waren 2.500 vrijwillige bouwers betrokken. In een kwart miljoen werkuren deden zij een dorp uil de grond rij zen voor de armsten der armen. Mannen, vrouwen en kinderen, die vaak jaren door half Europa waren gevlucht, vonden door toedoen van de bouwgezellen een nieuw houvast in hun leven. Niemand kan berekenen, wat dat voor deze bijna vertwijfelde mensen heeft betekend. De bouwgezellèn hebben het zich niet afgevraagd. Zij stroopten de mouwen op en deden gewoon het werk. Hetzelfde gebeurde ock op 4373 bouwkampen in 36 verschillende landen. In totaal werkten 129.252 vrijwilligers van 56 nationaliteiten mee. Bij dit vrijwilligersleger waren 24.579 nederlandse bouwgezellen. De Internationale Bouworde werk te in ons land aan 48 projekten. En de Bouworde is nu neg even jong ais op die gedenkwaardige 6 april nu 25 jaar geleden Vliegaktiviteiten Vliegbasis 'De Peel' Komende week van maandag t.m. vrijdag worden er oefen- vluchten door het 306-squadron van de vliegbasis Volkel uitgevoerd. Met het oog op de mogelijkheid, in bij zondere omstandigheden vanaf ..De Peel" te moeten opereren, dient dit squadron enkele keren per jaar zijn oefenprogramma vanaf die basis te vliegen. Dit, teneinde vertrouwd te blijven met de procedures, die eer. dergelijke verplaatsing met zich meebrengt. De mogelijkheid bestaat, dat in de ze periode één keer in de avonduren wordt geoefend. organisatie Red Stars Frans Bonants van de plaatselijke vereniging Red Stars was op tweede paasdag tijdens het Rank Xerox Tafeltennistoernooi degene, die in de hoogste klasse de beste plaats behaalde. Verschillende favorieten uitschakelend moest hij in de finale zijn meerdere erken nen in T. Robbe uit Tilburg. Een goed resultaat in deze hoogste klas se. Verder verslag van het toernooi en basisscholentoernooi volgen komende week.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 3