xxy Ltixm DUIVENSPORT DAMMEN Politierechter Harmonie Sub Matris Tutela 60 jaar QQO ariaens sport I °A iÜ u SPIO HEEFT EEN WATERPOLO- SELECTIE S.V. Venray JEUGDWIELERRONDE van Noord-Limburg bc VENRAY MMLGIN Beplanting bestemmingsplan Oostrum-Zuid Rioleringen reconstructie Castenray en riolering Oirlo Verkiezing leden provinciale staten Begeleidings commissie opvang woonwagen bewoners Gemeentelijk bibliotheekplan 1978 7* grotestraat 18 venray 04780-1253 Na lang aarzelen (terecht) heeft het bestuur besloten om te trachten het waterpolo in Venray van de grond te krijgen. Het talmen van het bestuur vond enerzijds zijn oorzaak in het feit, dat deze nieuwe loot de gehele ver enigingsstructuur weer complexer maakte en anderzijds dat er geen goede accommodatie voorhanden was. Begin december echter word in het zwembad van St. Servatius op "zaterdag van 17.15 - 18.15 uur ruim- - te gevonden zodat toen de knoop werd doorgehakt. Zonder vrijwel enige reclame ga ven zich in eerste instantie 20 jon gelui op. Na enige proefweken is er thans een vrij constante kern van 13 personen (w.o. 2 dames) van "Verschillende leeftijden, die enthou siast oefenen om het waterpolo on der de knie te krijgen. De leiding van het waterpolo is voorlopig in handen van de oud zes- kamp-coach Tino Zandbergen die zelf enthousiast beoefenaar is ge weest. De huidige spelerskern is echter te klein en te gevarieerd qua leef tijd om goed te kunnen gaan func tioneren. Middels enige schriftelijke verduidelijking van „het waterpolo" gedurende de komende weken in de ze kolommen wordt dan ook beoogd de groep groter te krijgen. Dit moet n.l. mogelijk zijn. WATERPOLO (deel I) Het waterpolo is een wat minder bekende sport in Nederland. Vreemd eigenlijk, wanneer je bedenkt dat vrijwel iedere Nederlander tegen woordig de zwemkunst meester is en o zo graag een balletje gooit in het water, liever nog dan baantjes trek ken. Let maar eens op wat er ge beurt, wanneer je tijdens een re- kreatief zwemuur een bal in het wa ter gooit. Het waterpolo is een onderdeel van een van de vele aktiviteiten in en om het water, die gepropageerd en georganiseerd worden door de KNZB. de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond, met haar 150.000 leden een van de grootste sportbonden in Nederland. Van die 150.000 leden doet een groep van 40.000 zogenaamde start- gerechtigde leden aan wedstrijdsport. Dit kan zijn: het wedstrijdzwemmen het schoonspringen het kunstzwemmen het waterpolo. In Nederland beoefenen circa 14.000 mensen het waterpolo in kom- petitieverband, jongens en meisjes, dames en heren, in leeftijd variërend van 8 tot 60 jaar. Nederland kent als geen ander land ter wreld een zo groots opgezette waterpolokompe- titic: landelijk een hoofd-, eerste, tweede en derde klasse, jeugdklasse tot 20 jaar, distriktsklassen, provin ciale klassen voor dames en heren, jongens en meisjes tot 18 jaar, tot 16 jaar, tót 14 jaar en tot 12 jaar. Tot zover een eerste inzicht. Mocht u belangstelling hebben kom dan za terdags eens kijken van 17.15 tot 18.15 uur in het zwembad van St. Servatius of bel eens met het Spio- secretariaat 04780-6007 of 04780-3386 (M. Zandbergen). P.S. Donderdag 30 maart zijn er in Weert wedstrijden vcor middelbare scholieren. De waterpoloselectie zal deze wedstrijden bezoeken om al kijkende ervaring op te doen. Hebt u belangstelling, dan bellen, u kunt gratis mee. Inschrijven bij C. Wau- ben, tel. 04782-232. Omdat er afgelopen zondag geen wedstrijd in het kader van de club- crosskampioenschappen was gepland waren onze leden slechts op enkele fronten aktief. André Veugen nam deel aan de halve marathon (niet minder dan 21.096 mtr.) te Benne- kom. In een veld van 400 atleten legde André beslag op de 54e plaats in de goede tijd zeker gezien de zwaarte van het parkoers van 1 uur 18.48 min., waarmee hij 2 min. sneller was dan in 1977. In Tegelen waren Paul Coppus en Jan Hendriks van de partij. Hier werd gelopen over 10 km. Paul leg de beslag op een uitstekende 5e plaats in 37.10 min., terwijl ook Jan In de voorste linie streed getuige zijn 13e plaats onder de ruim 70 deel nemers. Zijn tijd was 39.40 min. Wedstrüdagenda: Zondag 5 maart te Helmond: de nederlandse veldloopkampioenschap pen. Hier zullen aan de start ver schijnen Bert Nijssen (jun. B) en bij de heren Michel Billekens, Paul Cop pus, Jan Bastiaans en André Veugen. De jongens B starten om 13.45 uur en de heren om 15.00 uur. Na-in- schrijving is niet mogelijk. Hier is geen aparte trimloop. Zondag 12 maart te Sevenum: Steegberg cross. Opgeven tot en met 8 maart bij W. David, tel. 3164 of via de trainingen. Zondag 19 maart te Geleen: Burg. Daemenparkloop. Dit is de laatste wedsrtijd van dit cross-seizoen. Deze wedstrijd telt mee voor het club- crosskampioenschap voor de pupil len, de junioren D en C en de vete ranen. Herman Strübosch in dc prijzen in Best Bij de trimloop van de Joe Mann bosloop te Best heeft Herman Strij- bosch weer een uitstekende presta tie geleverd. Hij werd tweede in een veld van ruim 150 deelnemers. Trainingen: Zaal: elke woensdagavond in de gymzaal van St. Servatius aan de Oostsingel, van half zeven tot half elf in de bekende groepsverdeling. Bos: elke zaterdagmorgen om 10.30 uur vanaf tennishal De Schaapskooi op het Vlakwater. Belangstellenden voor de atletiek- sport kunnen één maand gratis op proef lid worden. Zij kunnen zich opgeven bij W. v. d. Drule. Bolero straat 5 te Venray, tel. 6039 of via de trainingen. Trimmen: Buiten: elke zondagmorgen om precies 9 uur. Vertrekplaatsen: op 5 maart vanaf de Cooperbaan in de bossen bij de ballonzuil en op 12 maart vanaf de trimbaan aan de Merseloseweg. Deelname is gratis. Iedereen is welkom. In de zaal: elke woensdagavond van half 7 tot half 8 in de gymzaal aan dc Langeweg. Kosten: een bij drage in de zaalhuur. Nadere inlichtingen verstrekt U desgewenst Piet Loomans, tel. 5384. Afd. softbal honkbal Zaterdag 4 maart begint de eer ste buitentraining. De honkbal se nioren en junioren beginnen om 10.00 uur tot 11.30 uur. Voor de soft- balsters is er geen trainen, evenals dat er geen trainen is voor de pea nuts. Woensdag 8 maart trainen de henkbal senioren van 18.00 tot 20.00 uur. Zaterdag 11 maart aanvang oefen programma honkbal. Donderdag 9 maart honkbal jun. trainen van 18.00-20.00 uur. Woensdag 8 maart trainen de soft bal senioren van 18.00-20.00 uur. Zondag 12 maart aanvang oefen programma softbal senioren. Woensdag 8 maart trainen de soft bal junioren van 16.30-18.00 uur. Zaterdag 11 maart beginnen de jongste pupillen, de peanuts, te trai nen van 10.00-11.30 uur. Deze trainingstijden gelden alleen voor de maand maart. De penningmeester verzoekt die leden, die de 2e helft van de kon- tributie nog niet voldaan hebben, dit zo snel mogelijk te betalen op de Rabo rekening 1539.46.571. De zaaltrainingen en clubavonden vervallen per 4 maart. Belangstellenden kunnen bij de trainingen kijken en als zij willen meedoen zonder enige verplichting. De leden geven gaarne uitleg over deze mooie sport. Voor de vierde maal zal er dit jaar een jeugd wielerronde gehouden wor den in Noord-Limburg en wel in de week van 11 t.m. 15 juli. Jongens en meisjes in de leeftijd van 10 t.m. 12 jaar kunnen hier weer aan meedoen. Het organisatieteam heeft besloten om dit jaar met een maximaal aan tal van 25 ploegen te rijden. Juist het grote succes van de afgelopen jaren, de vele komplimenten, en de nog grotere toeloop in 1977, dwin gen tot deze wellicht noodzakelijke maatregelen op grond van veiligheid en overzichtelijkheid. Dit jaar zal de organisatie in z'n geheel berusten bij het team, welk geheel bestaat uit vrijwilligers, en zal het Regionaal Jeugd Centrum (RJC) adviseren en waar nodig be geleiden .Het dagelijkse bestuur be staat uit Ton Beterams uit Wanssum als voorzitter en Jan Hendriks uit Venray als secretaris en vele kom missies zoals materialen, technische, administratieve en publiciteitskom- missie. De jurering is weer in han den van Tour- en Wielerklub Oos trum. Het doel van deze ronde is en blijft voorlopig: Kinderen in Noord-Lim burg een zinnige vakantiebesteding en een grotere bekendheid met de eigen streek te geven, het wedstrijd element kan daarin een zinvolle funk tie hebben. De jeugd ronde wordt weer verre den over 5 dagen door Noord-Lim burg en zal dit jaar iets langer wor den per dag n.l. van 40 naar 50 km. Ook zijn er weer de klassements proeven, de tourkrant, de gele truien, de zwarte truien etc. Kortom de hele tourkaravaan zal ook dit jaar weer door Noord-Limburg trek ken. Voor verdere inlichtingen kunt U terecht bij: Kontakt-adres: RJC - I Venray (04780 - 3676). P.D.V. DE VREDESDUIF In verband met het a.s. vliegsei- zoen moeten zoals andere jaren de hoklijsten worden ingevuld en voor de eerste wedvlucht worden inge leverd. Deze zijn vanaf zaterdag verkrijgbaar op Kruisstraat 6. A.s. zondagmorgen 5 maart zullen de duiven van ons bestuurslid wij len de heer J- Kusters verkocht wor den in lokaal De Vredesduif, Bruks- ke. Het betreft hier een kleine ko lonie met prima duiven. Rassen o.a. Janssen Arendonck, W. Verheyen, Horst ;F. Schellen, W. Drabbels. P. Janssen K zn. Venray, Fr. Janssen, Horst-America. Verder zullen nog verkocht wor den: manden, klok. broedschalen. Liefhebbers uit Venray en omstre ken komt even een kijkje nemen, hier is beslist iets voor U bij. De duiven zijn te bezichtigen zon dagmorgen van 10 tot 11 uur waar na verkoop. RANGLIJSTCOMPETITIE D.C. VENRAY 2e ronde, 2e speelavond PeelClaessens 20 NoyensKennis 20 TijssenZaal 20 van Bommel-Wester 11 WilleAdopai 11 BerhituJacobs 2—0 AlblasVerkoeyen 11 VerstegenBakker 20 Nieuwkomer Berhitu, die vorige week tegen Tijssen reeds sterk voor de dag kwam, wist zich deze twee de speelavond volledig waar te ma ken door tegen routinier Fr. Jacobs met degelijk spel de volle winst bin nen te halen. Bakker vergiste zich tegen Ver stegen schromelijk in een combina tie en leed daardoor een onverwach te nederlaag. De overige partijen verliepen on geveer volgens verwachting, al mcesten de mensen van het eerste tiental wel hun beste spel geven om hier en daar de winst te kunnen boeken, meestal door positioneel overwicht. BRIDGECLUB De clubcompetitie van de bridge- Venray is weer van start gegaan. Uitslag eerste zitting seizoen 1978- 1978: Groep A: 1 Heren Bexkens-Clermonts 2 Mevr. Driessen-Hr. Poels 3 Mevr. Bergmans-Hr. de Vos 4 Heren van Pelt-Bicknese 5 Heer en Mevr. Scholten 7 Mevr. Vullinghs - partner Mevr. Poels - P. Pothof 9 Heer en Hevr. Biessels Heer en Mevr. Bollen 11 Dames Bexkens-Clermonts 12 Heer v. Kempen - partner Groep B: 1 Mevr. Vermeulen-Heer Janssen 2 Heren Verbove-Beers Heren Leenen-van Berkel 4 Heren Bolwerk-Loenen 5 Dames Stappers-Verbove 6 Heer en Mevr. Manders 7 Heer en Mevr. Arts 8 Dames Poels-Heys 9 Mevr. Oudenhoven-Hr. Lucassen Wekelijks kunt U de uitslagen via dit blad vernemen. Allen veel succes voor de volgende zitting. Midalgan VeteranenHoppers Vet. Onvoorstelbaar groot was de kloof tussen deze twee teams, het harde werken van de Midalgan-ploeg kon het tekort aan techniek en snelheid dan ook niet vereffenen. Na een tiental minuten was het dan ook al duidlijk wie er de mees te aanspraak op de overwinning mocht en kon maken, namelijk Hop pers. Geconcentreerd spelend en elke fout genadeloos afstraffend, werd de Midalgan basket aan het koken gebracht, zodat het niemand verbaasde dat Hoppers ruim voor het verstrijken van de officiële speeltijd de honderd punten bereikte. Dat Mi- in kon lopen moet dan ook meer ge- dalgan in de slotfase nog wat punten zien worden als een sportieve geste van Hoppers aan hun gastheren, in een wedstrijd die buiten enkele on beheerste botsingen een uiterst spor tief verloop kende. Eindstand 49-119. Programma 4 maart: Heren: Midalgan 1Aetemitas 1 19.00 u. Wettehng Super Shot 1Midalgan 2 15.00 u. Bumpers 1Midalgan 3 16.30 u. Dames 5 maart: Br. Eagels 1—Midalgan 1 15.30 u. Dames 4 maart: Midalgan 2Aetemitas 2 19.00 u. Programma 5 maart 1978: Jongens en Meisjes Asp. mixed: 14.30 Servatius Dames 2Heren 4 (Kad.) 15.30 Servatius Opgericht op 13 januari 1918 maakt de Oostrumse harmonie zich op om haar 60-jarig bestaan te vie ren. Het Oostrumse muziekgezel schap was destijds het eerste mu ziekgezelschap in de kerkdorpen. Aanvankelijk begonnen als fanfare werd deze in 1927 omgezet in een harmonie. Sedert de viering van het gouden bestaansfeest toen de harmonie een vrij groot aantal jeugdige leden telde en in de 2e afdeling uitkwam is het orkest in 1969 gepromo veerd naar de eerste afdeling, terwijl in 1975 de overstap werd verkregen naar de afdeling Uitmuntendheid. Het tamboercorps van deze har monie is in 1977 gepromoveerd naar de ere-afdeling. Zowel ht orkest als het tamboer korps staan onder leiding van de heer P. Poels. De Oostrumse harmonie is een niet weg te denken vereniging in de Oostrumse gemeenschap. Bij lief en leed is deze vereniging steeds pre sent. Daarenboven hebben een aantal muzikanten reeds vele jaren in de Eikenhofkapel bij carnavalsavonden zo goed als bij vele andere feeste lijkheden met muziek vreugde aan vele mensen gebracht. Bij de verschillende gelegenheden blijkt ook de grote sympathie van de Oostrumse vereniging. Niet onvermeld mag bijvoorbeeld blijven dat in 1963 Oostrum bijna 11.000,op tafel legde voor de uniformering, terwijl in 1972 een to tale vernieuwing van het instrumen tarium kon plaats vindijen waarvoor Oostrum maar liefst 35.000,op tafel legde. Thans gaat men het diamanten be staansfeest herdenken. Het program ma luidt als volgt: 5 maart 1978: 10.00 uur: plechtige Eucharistie viering in de parochiekerk, met me dewerking van hel orkest en het tamboerkorps van de harmonie, het Dames: Lyceum 1Peelpush 32 Zaterdag ji werd dan eindelijk de topper van de le klasse dames gespeeld. De uitwedstrijd hadden we met 3-2 verloren. De eerste set be gonnen we vol goede moed met een voorsprong van 9-3. Door vele mis verstanden en onrustig spel aan on ze zijde kwam Peelpush terug tot 10-9. Even ging het weer beter. Het werd zelfs 14-10. Weer lukte het ons niet punten te maken. Het werd 14-14 en uiteindelijk won Peelpush met 18-16. Wij lieten ons hierdoor niet ontmoedigen en begonnen met nieuw enthousiasme aan de 2e set. Ons fanatisme werd beloond met een setwinst van 15-4. De derde set ging in het begin aardig en we konden een voorsprongen opbouwen van 13-6, doch toen hadden we moeilijk heden met de aanval. Peelpush wist dit te benutten en won deze set met 15-13. Wilden we de overwinning niet uit handen geven, dan moesten we de 4e set wel winnen. We begon nen met een achterstand van 0-5. Die haalden we op tot 5-5. Hierna ging het aan beide kanten gelijk op, maar het voordeel was aan onze kant en we wonnen de set met 15-12. In de laatste set zou dus de beslissing val len. Bij Peelpush begonnen ze iets beter, dat leverde een stand op van 5-3. Er moest gewisseld worden en nu stonden we weer aan waar we de 2 sets gewonnen hadden. Door en kele harde smashes en goed door dachte pushballen haalden we op tot 8-8. En tenslotte door 't geschreeuw van de supporters, die in grote ge tale waren opgekomen en door de goede aanwijzingen van onze coach hadden we de kracht om er een eind aan te maken. Hierbij willen we ook de suppor ters hartelijk danken voor het aan moedigen bij deze belangrijke wed strijd. Voor ons zijn er nog 4 wed strijden te spelen; hebben die een goede afloop dan zit het kampioen schap er dik in en gaan we volgend seizoen volleyen in de promotieklas- dames- en herenkoor en het jonge renkoor. Na afloop van de H. Mis zullen in de kerk enkele sprekers het woord voeren tot de jubilerende vereniging. Daarna om plm. 11.30 uur recep tie in het parochiehuis voor allen die de jubilerende vereniging gelukwen sen willen aanbieden. 11 maart 1978: 's Avonds om half acht in het pa rochiehuis een avond voor de leden en de oud-leden met oude voor drachten, oude liedjes en met optre den van solisten. 15 en 16 april 1978: Solistenconcours in het parochie huis voor muzikanten. Uit de diverse Venrayse muziekgezelschappen onder auspiciën van de gemeentelijke fe deratie van muziekgezelschappen. Feestconcert door de Koninklijke Harmonie Euterpe in de tuinbouw- loods. Aanvang acht uur 's avonds. 29 april 1978: 's Avonds om 7 uur plechtige Eu charistieviering met medewerking van de Mühltaler Muzikanten uit Horst en het Venrays Mannenkoor. Na dc H. Mis omstreeks acht uur muziekfeest in de tuinbouwloods met medewerking van het orkest en het tamboerkorps van de Oostrumse har monie. de Musikverein Altrich uit Duitsland, het Venrays Mannenkoor en de Mvihltaler Muzikanten uit Horst. 30 april 1978: Na de Hoogmis omstreeks 11 uur Frühshoppen concert in de tuin bouwloods met medewerking van de Oostrumse harmonie, de musikver ein Altrich en het Jachthoorn-, Trompetten- en Majorettenkorps St. Petrus-Banden. Al met al een programma dat Oos trum in de komende weken bijzonder in het teken van de harmonie zal doen staan. De harmonie hoopt dat ze op deze wijze voor menig inwoner en daar buiten een aantal fijne avonden zal kunnen maken die voor velen ple zier en vreugde zullen betekenen. Zoals hiervoor reeds is vermeld, treedt als een van de gezelschappen op een muziekvereniging uit Altnch in Duitsland, waarmede het Oos trumse gezelschap al sedert een aan tal jaren uit wisselingsconcerten houdt .Nog in 1976 was de Oostrum se harmonie te gast bij het Duitse gezelschap. Thans bij het Jubileum van de Oostrumse harmonie komen dc muzikanten uit Iltrich vlak bij Trier naar Oost rum. om samen het diamanten feest te komen vieren. GEEN HEEMTUIN MAAR STRUIK BEPLANTING In een com»nbsicver>Nider»i»g van Openbare Webkop en Verkeer heeft de heer Fleurkens destijds de aanleg van de beplanting in Oostrum-Zuid aan de orde gesteld. Concreet bedole- de hij zorg te dragen voer beplan ting van de strook langs de begraaf plaats en de Deurnesr-weg, ter af scherming van Oostrum-Zuid. Omdat het hier oen heel apart terrien betreft, gingen in eerste in stantie - in overleg met Staatsbos beheer - de gedachten uit naar het inrichten van een z.g. hcemtuin. Deze zou kunnen omvatten een - te maken plas - geschikt voor beplan ting met waterplanten; terwijl de taluds en hellingen zouden kunnen worden beplant met moerasplanten; overgaande naar een flora voor ho gere grond. Nadere studie en overleg met het Staatsbosbeheer hebben tot de con clusie geleid, dat een dergelijk plan in verband met de gebleken te ge ringe diepte van het perceel niet uit voerbaar is. Er is een nieuw plan gemaakt, dat voorziet in een daar ter plaatse passend struikensorti ment. Voor de aanleg daarvan zal aan de gemeenteraad een krediet worden gevraagd. De commissie voor open bare werken en verkeer heeft er z'n fiat al aan gegeven. IN CASTENRAY WEL IN OIRLO GEEN BAATBELASTING VOOR DE RIOLERING Het gemeentebestuur heeft zich beziggehouden met de financiële konsekwenties, verbonden aan de aanleg van riolering in Castenray en Oirlo. en dc rekonstruktie \an wegen in Castenray. In deze werken is tevens begrepen een betere ontwatering van de Lol- lebeekweg door hel gedeeltelijk dichten van bomsloten en 't plaat sen van kolken. De totale kouen zuller 1.4JB.000 bedragen. Het col'ego heeft Zich in principe uitgesproken voor het heffen van baatbelasting Voor de riolering Castenray meent b en w dat een totale bijdrage van 700.— redelijk is. Tw« jaar gele den werd in Mer e'.o f 6nQ geheven. Voor de aanleg var. trottoirs in Castenray (voor 9 percelen) achten b en w eer. bedrag van totaal 75.- per meter vei harding redelijk; met een maximum van 30 m per perceel. Conform een vrojger ingenomen standpunt zal voor d" riolering in Oirlo geen oaatbelast ng worden ge heven. omdat hier sprake i? van "t Over een en ander zal uiteraard verbeteren van 'n bestaande situatie, nog overleg worden gepleegd met de dorpsraad van Castenray, waarna het advies van de commissie voor openbare werken en verkee»- wordt gevraagd. Daarna moet dan aan de raad een krediet van 1.458.000, worden gevraagd. Het gemeentebestuur heeft 'n wij ziging aangebracht in de stemloka len voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten op woens dag 29 maart a.s. Ten opzichte van de laatst gehouden Jb-mming (op 39. mei 1977) gijn de volgende veran deringen gekomen: hal gemeentehuis i.p.v. de kantine van het gemeentehuis; restaurant Vlakwater l.p.v. school Coninxhof; de hal van het klooster Sint Anna i.p.v. het restaurant aldaar. Door het raadslid Jan Konings iP vdA) is vorig jaar gevraagd te wil len nagaan of het zinvol is. bij een volgende verkiezing voor iedere lijst een plaats te reserveren op de aan plakborden. voor het aanbrengen van verkiezingsaffiches. Uit het on derzoek is gebleken, dat dit in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is. o. m. door het verschil in de formaten van de affiches en het mogelijke grote aantal lijsten. Hirdoor zou 'n veelvoud aan borden moeten werden geplaatst. Overigens meent het col college, dat voor een goede gang van zaken bij het aanplakken van affi ches men in hoge mate afhankelijk is van de medewerking van de aan de verkiezing deelnemende partijen. Burgemeester en wethouders heb ben besloten tot het instellen van een begeleidingscommissie opvang woon wagenbewoners. Dtze commissie zal word engevormd uit de volgende diciplines: Het maatschappelijk werk Venray, het S.S.O.-buurtwerk, de gemeente en veiligheid c.q. gemeentepolitie, het onderwijs (St. Petrus Banden- school). het regionele woonwagen - werk. de woonwagenbewoners en de wijkbewoners. Iedere diciuline zal met één lid in de commissie vertegenwoordidg zijn. Het voorzittrschap zal door mevr. wethouder Rutten-TSelen worden vervuld. De gemeenteraad dient voor 1 april a.s. een bibliotheekplan vast te stel len. Dit plan is nodig voor het sa menstellen van uiteindelijk het lan delijk bibliotheekplan voor de jaren 1980, 1981 en 1982. Dat landelijk plan dient, evenals het provinciale plan. de bestaande en de gewenste bibliotheekvoorzienin gen te bevatten. Op basis daarvan geschiedt de rijksbijdrage en is een gemeente verplicht een voorziening in stand te houden. Het gemeentelijk plan is thans in concept klaar cn zaI in maart aan de raad ter vaststelling worden aan geboden. De landbouwer knikte opgewekt naar het recht, als iemand die weet, dat ze hem niks kunnen maken. Het feit, dat hem voor de groene tafel bracht, ontkende hij. En hij had de bewijzen van zijn onschuld meege bracht pe rpan lerecht staan, ym- dat h(j clandestien een schuurtje-t'Ki hebben geconstrueerd, een vernuftig doch weinig sierlijk samenstel van afbraakplanken cn tweedehands dak- 0 pannen. Deze compositie had hij in zijn weiland geplaatst zonder de vereiste schriftelijke toestemming van het college van B. en W. en dat kan niet in een geordende samen leving. De wakkere agrariër had er een handig smoesje op bedacht ..Dit", zei hij met plechtige zwier. ..is geen nieuwbouw. Die schuur staat er al wel zeventig jaar cn misschien al wel langer, want mijn grootvader moet hem In zijn jonge dagen heb ben gezet. Eo ik heb dat ding alleen maar wat opgelapt." Vrijmoedig glimlachte hij tegen de president en rechters. Straks zou hij thuis wel demonstreren, hoe hij het de heren eens even had verteld. De verdachte was er van over tuigd. dat zijn verdediging afdoen de zou zijn. want hij had nog iets achter de hand ook Dat was een stille getuige; een brief, geschreven door een schilderes. Die had een schilderij gemaakt van het bouwsel In die periode van onze vaderlandse geschiedenis; toen men nog geen vergunning nodig had voor het plaat sen van optrekje* van afbraakhout cn tweedehands dakpannen En dat was toch we! een afdoend bewijs voor zijn stelling, dat de «chuur uit grootvaders dagen dateerde vond hij Het ontlastende schrijven ging van hand tot hand en de rechters knik ten nadenkend, de verdachte daaren tegen triomfantelijk. Maar de offi cier had ook nog een stille getuige achter de hand. of eigenlijk twee. Hij haalde een pak tevoorschijn, ge huld in 'temmig bruin papier. Daar haalde hij een schilderij uit cn een foto. Dat was het schilderij, dat de schilderes jaren geleden gemaakt had. De vrdachte mocht het bekij ken. hetgeen hij overigens deed zon der veel gevoel voor de kunstwaar de te tonen. Maar hij herkende het wel. Dat was het oude schuurtje van opa, zei hij. zoals het al wel zeven tig jaar is geweest. Plechtig als een medicijnman die nu een groot wonder gaat verrich ten. haalde de officier vervolgens de foto erbij. Die was veertien dagen geleden gemaakt. Daar stond opa's schuurtje ook op Maar als een be schuldigende vinger verrees daar naast het clandstiene bouwwerk van afbraakplanken cn dakpanen. Alleen waren de kippen die op het schilde rij in bevallige houding os-er het gras dwaalden, vervangen door 'n paard. ..Mot Je nog peultjes"»" zei de landbouwer verbouwereerd. Hij pro beerde nog wat tegen te sputteren, maar het fundament van zijn verde diging was volkomen ondergraven. De stille getuige van de officier had die van de verdachte volkomen van de kaart gepraat. Het schilderij was afkomstig uit de voorkamer van een parketwachter, die het schuurtje van de foto in het dossier had her kend Honderd gulden boete kreeg de man van het schuurtje. Hoofdschud dend ging hij de rechtszaal uit Te gen dergelijke zwarte kunst bleek hij met opgewassen.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 7