Vissers Wegenbouw aan de Smakterweg Het was weer carnaval Schoutenstraatje wordt in de toekomst Venrays nieuwste Passage GOED ONDER DAK" MET AMAK Leenenl POELS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Meubelen VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 Nr. 6 NEGEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 25 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Ze zitten er weer op, de drie dolle dagen van vastenavond 1978. Al dan niet gesierd met een askruisje, en al dan niet met een moede hoofd, zijn we woensdag weer aan 't werk van alledag begonen. Dat we 'savonds nog een kleine herhaling gehouden j hebben in de vorm van 't herring- schelle, was dan nog mooi meegeno- men We vonden het jammer, dat de feitelijke opening van 't carnavals- gebeuren, zaterdagmiddag in het ge- 1 meentehuis, slechts voorbehouden blijft aan 'n aantal genodigden, ter wijl dit nu juist iets is waar een groot publiek zich mee kan verma ken. En dat is toch juist de bedoe- ling van het hele camavalsgebeuren. Het woorden-steekspel tussen vorst en burgemeester, en later weer tus sen prins en burgemeester, was van dien aard dat daar zeker een groot publiek van mag genieten. Ons in ziens mag men gerust in overweging nemen, dit gebeuren in de schouw burg te houden; of brengt Jerusa lem tweede fase" voor het komend jaar een betere oplossing Het is ons onmogelijk een letter lijk verslag te brengen van de kol- der die men er bij de prinsen-instal latie elkaar naar het hoofd slinger de, maar we willen met enkele voor beelden wel duidelijk maken hoe dat er zo toegaat. Vorst Geert had in zijn toespraak de nieuwe muren voor 't gemeente huis békritiseerd. Dat was voor de burgemeester een gerede aanleiding om nu eens duidelijk uit de doeken te doen waarvoor die muren dienen, j Met een eenvoudige poort kunnen de vakken afgesloten worden. In de zomerdag maakt men er dan een zwembad van voor ambtenaren, ter wijl er 's winters ijsbanen beschik baar komen. Uiteraard ook weer voor de ambtenaren. Trouwens het geheel kan dienen om de ambtena ren buiten beschermd te laten spe len Het tapijt in de burgemeesters kamer, is al meer 'n onderwerp van carnavalsspot geweest, en ook nu bracht Vorst Geert dat punt weer naar voren. Hij vond het te veel af steken tegen de povere vloerbedek king in de trouwkamer en hij gaf daarom aan de burgemeester een smyrna-doos om een tapijt te kno pen. De burgemeester was direct bereid om wethouder mevrouw Rut- ten-Tielen aan het werk te zetten. Tegen de tijd dat het klaar was, was hij misschien uitgekeken op „zijn" tapijt, en kon hij dan desgewenst 't nieuwe gaan gebruiken Voor Vorst Geert had de burge meester als geschenk een geluids band. van de openbare beschouwin gen. Men had er alles wat niets ter zake deed maar afgeveegd; geluis terd naar eventueel applaus van de publieke tribune, om dat ook nog te verwijderen, en toen bleek dat er niets meer op de band stond De burgemeester, als geboren Maastrichtenaar, blijft bij zo'n ge beurtenis zijn Limburgs dialect erg trouw. Maar grote hilariteit onstond toen hij plotseling overging in on berispelijk nederlands en dan ook nog de fout maakt, om te spreken van Paus Leo II, terwijl hij bedoel de Prins Leo II Prins Paul had voor zijn carna vals-presentjes de zak van Sinter- Nieuwsgierig als we zijn, hebben we een kijkje genomen op de Smak terweg, ter hoogte van het oude vloeiveld, waar Vissers Wegenbouw met groot materieel een geheel nieu we riolering en alles wat daar mee samenhangt in de grond laat ver dwijnen. Grote hijskranen, graafma chines en bulldozers doorploegen daar de Smakterweg terwijl zware vrachtwagens geladen met zand af en aan rijden. De reconstructie van de Smakter weg en daarop aansluitend de Bos weg, is door de bouw van een zui veringsinstallatie een gigantisch kar wei geworden. Vooralsnog is alleen dat gedeelte van de Smakterweg on der handen genomen, dat gelegen is tussen de Bosweg en de zuiverings installatie. De rest moet nog aanbe steed worden, maar men heeft nu de handen al vol. Gepland op zo'n 30 werkweken, zijn er nu al 10 we ken voorbij, en is men wat de riole ring betreft al gevorderd tot aan de Stichting Werkplaats. Rank Xerox heeft al een noodweg moeten aanleggen, om het links van de weg gelegen centrum nog te kun nen bereiken. Op een diepte van 41/* tot 5 meter liggen er nu al 1100 meter rioolbui zen in de grond van 1.50 meter door snee. Nog een 100 meter van deze gi gantische betonnen kolossen, elk 2 meter lang, moet nog gelegd worden. Zo'n stuk riolering weegt maar liefst 5'/» ton. Daarnaast zijn al gelegd of moeten nog gelegd worden 285 me ter riolering, doorsnee 1.25; 400 me ter van 1.00 meter doorsnee; 300 me ter van 0.90 m. doorsnee, 220 meter van 0.70 m. doorsnee. Begrijpelijk dat plaatselijk meerdere leidingen naast elkaar komen te liggen. Dat leggen van de nieuwe riool houdt tevens in dat het oude stam- riool over een lengte van 1100 meter verwijderd moet worden en dat is ook al een hele karwei op zich. In deze hele riolering komen nog al een stel putten voor Zo worden er 5 stuks geplaatst van 2 x 2 x 4m. en die dingen wegen maar eventjes 20 ton per stuk. Daarnaast komen er nog 35 putten variërend van 1x2 meter tot 1 x 1 meter, en ook dat zijn dingen die men niet eventjes on der de arm pakt: 4-10 ton per stuk wegen ze al gauw. Voor de bouwputten van de zuive ringsinstallatie en de aanleg van de riolering moet inzettend veel grond verzet worden. Logisch als men be denkt dat men 4 tot 5 m. diep moet graven. Volgens de bestekken zou dat zo'n 46.000 m3 zijn; een hoeveel heid die u in uw achtertuintje be slist niet kwijt kunt. Als de hele opsomming van riole ringen in de grond is gewerkt, volgt het opnieuw verharden van het weg dek. 3200 ton asfalt moet daarvoor vanaf de Wanssumseweg worden aangevoerd. En dan verhardt men nog niet eens alles. De plannen zijn nu om vanaf de Bosweg tot even voorbij de weg Spurkt de asfalt aan te brengen. De rest tot aan de zuive ringsinstallatie (die over anderhalf jaar gereed moet zijn) blijft voor lopig onverhard, in afwachting van een eventuele doortrekking van de provinciale weg VenloVenray naar Vierlingsbeek of Boxmeer Wel neemt men tussendoor de ver harding nog op zich van de terrei- MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 klaas meegebracht. Zo haalde hij daaruit 'n aantal ingelijste tekenin getjes van huizen, welke in de loop der tijd door de burgemeester als tijdspassering op min of meer offi ciële stukken gekrabbeld waren, 't commentaar van de welstandscom- was bij deze architectonische pro- dukten gevoegd, waaruit dan moest blijken dat de burgemeester ook nog ergens anders geschikt voor is. Om die min of meer officiële stukken voor des burgemeesters gekrabbel te beschermen, kwam er 'n schetsboek uit de zak Als ieder verstandig mens heeft ook de burgemeester gepoogd het si garettenroken achterwege te laten. Dat het hem niet gelukt is, bewijzen de vele peukjes in zijn asbak. En dat was voor Prins Paul een gerede aanleiding om chocolade-sigaretten en ander snoepgoed aan te bieden.... Het cadeau dat Prins Thieu het vorig jaar had aangeboden, 'n snor- rekop, was volgens Prins Paul een onding. De burgemeester is namen- lijk links en kan derhalve niets doen met een rechtse snorrekop De Prins was er in geslaagd een „linkse kop" te bemachtigen. Die werd door de burgemeester in dank aanvaard waarbij hij er op wees dat er wel 'n duidelijk verschil is tussen links en linkshandig Omdat Prins Paul wist dat ook de burgemeester niets menselijks vreemd is. kwam uit de zak van Sinterklaas nog een zakflesje jene ver en een spel kaarten De clou van Prins Paul zijn rede voering kwam na vele latijnse ter men uit op een krankzinnig-verkla ring van de burgemeester, die hij voor zijn eigen en andermans vei ligheid maar even moest onderte kenen. Dat de burgemeester dat ten slotte toch niet deed, bewijst wel dat hij nog zo gek niet was Na de installatie-plechtigheid van de Venrayse Prins en die van de kerkdorpen, kreeg Gradje Lemmens uit Oostrum, als nestor van de Ven rayse Vorsten, de gelegenheid een woordje te spreken. Wie Gradje kent weet dat zulks hem wel is toever trouwd. Al direct bleek dat de nieu we grenswijziging tussen Oostrum en Venray hem nog steeds niet lek ker zat. Met nadruk verklaarde hij dan ook „Oostrum kan niet zonder Lull". Dat Prins Paul geen Venrays kan spréken, vond Gradje niet zo erg; op slot van rekening kunnen wij ook geen Hollands. Met veel verve onderstreepte hij de overeen komsten tussen 't doktersambt van Prins Paul en zijn eigen beroep, dat van slager. Varkens en mensen zien er van binnen precies hetzelfde uit, aldus deze Vorst. Over de buiten kant wilde hij maar niet praten Nadat de Prins nog enkele deco raties cq onderscheidingen had uit gereikt, kwam er een einde aan de ze plezierige zitting (pardon: instal latie), en kon het publiekelijke vas- telaovesfeest beginnen. Later op de avond had op het Hof bal in Prinsenhof nog een kleine officiële plechtigheid plaats, waarbij verenigingsmedailes werden uitge reikt aan de heren van Kreij, Ver beek, Thijmensen, van Elswijk en van Aarssen, voor hun verdiensten aan het Venrayse carnavalsfeest. Het ligt niet in onze bedoeling 'n nauwkeurig verslag te gaan brengen van hetgeen in deze drie dolle da gen is gebeurd. U en ik, we hebben er allemaal zelf ge;uigen van kun nen zijn. Van de-kir deropioehi, wei- ke kwalitatief weer stukken beter was, maar waar geen schot in zat en die te dikwijls op de plaats halt maakte. Van de optochten in de kerkdorpen, waar jammer genoeg tussen Oirlo en Castenray iets niet helemaal scheen te kloppen; en van de Ysselsteynse prins die de optocht niet kon bijwonen omdat hij voor tijdig in het zaékenhuis belandde. Van de grote optocht in Venray, die mede door de grote deelname van de kerkdorpen steeds beter wordt, ondanks een iets geringere omvang; en welke gelukkig niet zó verregen de als het vorig jaar. Van de boere- bruuleft, welke weer perfekt geor ganiseerd was, en waar een onge kend groot aantal deelnemers bij betrokken was. We hebben een en ander op foto's elders in dit blad vastgelegd, en willen het daarbij laten. Ons hoofd staat er nog niet zo heel erg naar Hier volgen de prijzen van de op tocht, zoals die door de jury zijn vastgesteld: Groepjes van 1 en 2 personen: 1 Groep 30, Ik zuuk mien familie; 2 Groep 14, Popey de Sailorman; Groepen van 3 tot 10 personen: 1 Groep 68, Carnaval in vuur en v. 2 Groep 28, De léste kikkers; 3 Groep 59, Ze hebbe os oëre an- geneejd; 4 Groep 10, De Piëlparel; 5 Groep 81, Promiel Kèls; Groepen van 10 en meer personen 1 Groep 71, Kende ze de Venraodse 2 Groep 61, Nonnevotte; 3 Groep 22, WeeJ kiene vur 'n ap pel en 'n ei; 4 Groep 43, Carnaval in Rio; 5 Groep 48. Beschuut mit muuskes; fi Groep 13. Struisvogels; idem: Groep 25, Aid Venray; idem: groep 64, Enne Belse fiets; Prinsewagens: Jeugd: 1 Jeugdprinsenwagen Oostrum; 2 Jeugdprinsenwagen Heide; 3 Jeugedprinsenwagen Leunen. Prinsenwagens: 1 Prinsenwagen Leunen; 2 Prinsenwagen Ysselsteyn; 3 Prinsendagen Oirlo idem: Prinsenwagen Merselo Grote wagens: 1 wagen 38, Als de vos de passie preekt; 2 wagen 60, Wintersport 3 wagen 40, Problemen met energie Bedrijfswagens: 1 wagen 56, Geejmar weej viere vastelaovend. Piëlhaze en Piëlhazinnekes Langs aeze weg willen wij allen, die direkt of indirekt. betrokken zijn geweest bij het welslagen van de optocht hartelijk danken. Wij den ken daarbij aan de Gemeente, poli tie, brandweer, deelnemers en ver der aan de bouwers en de sjouwers en allen die behulpzaam zijn geweest met het verlenen van ruimten om het bouwen van wagens mogelijk te maken. Als wij zo samen op deze manier doorgaan, zal de Rooyse car navalsoptocht in nog grotere mate bekendheid krijgen dan hij nu al heeft. Nogmaals hartelijk dank. Optochtcommissie van de vastel- aovesvereniging „De Pielhaas" nen bij de zuiveringsinstallatie. Naast asfaltwegen wordt daar nog 4400 m2 beklinkerd. Met het gereedkomen van het nieu we weggedeelte worden er ook en kele nieuwe verkeersmaatregelen van kracht. Zo wil men van de Bos weg tot aan de Industriestraat alle zware verkeer weren en verwijzen naar de Paul Burgmanstraat. Ge noemd gedeelte wordt dus min of meer woongebied met eén bermver harding (landelijk trottoir) waar al leen voetgangers, fietsers en eigen gemotoriseerd verkeer mag komen. Het bestaande gemaal bij de nog steeds in gebruik zijnde vloeivelden Was U al bij in Horst gaat straks ook verdwijnen. Dit heeft men niet meer nodig als de zuive ringsinstallatie in gebruik wordt ge steld. Het zal iedereen wel duidelijk zijn dat de nieuwe riolering die nu gelegd wordt voorlopig nog op de vloeivelden geloosd wordt. Alleen de laatste 700 meter worden nu name lijk nog niet gebruikt. Als de zuive ringsinstallatie gereed is. heeft Vis sers Wegenbouw maar één dag no dig om de toevoer naar de vloeivel den te stoppen en door te leiden naar die zuiveringsinstallatie en te vens het riool van Oostrum daarop aan te sluiten. Aangezien het terrein van d zuive ringsinstallatie toch al vrij laag ligt, profiteert men van het natuurlijke afschot want het niveau verschil be draagt daar op 2 kilometer lengte reeds 2.40 meter. Een persgemaal is dus helemaal niet nodig. Wind en weder dienende hoopt Vissers Wegenbouw met zijn 16 man Venrays personeel de zaak op tijd te klaren, en als het aan hen ligt, wil len ze de rest van de Smakterweg met evenveel plezier en voortva rendheid onder handen nemen. Binnenkort zal het Aannemings bedrijf Gebr. Janssen beginnen met het bebouwen van de zuidzijde van het Schoutenstraatje, tussen Grote straat en Schoolstraat. Het Venrayse architectenbureau Le- rou heeft in opdracht van de heren Oudenhoven en Meurs en Van Doo- ren's Perzen een plan opgesteld, dat in Venray wel een unicum genoemd mag worden, en in uitvoering een zekere nostalgische indruk wekt. Zoals op bijgaande tekening te zien is, gaat het hier om het bouw terrein tussen café-bar 't Koetshuus en de bestaande zaak van Van Doo- ren's Perzen. Als nieuwe rooilijn wordt aange houden de lijn van 't Koetshuus, en dat betekent dat aan de School straat-kant het Schoutenstraatje ruim 'n meter smaller wordt. De ar chitect heeft daarvan geprofiteerd door het bestaande trotoir langs Van Dooren's Perzen te doen uitmonden in een overdekte galerij die tot 't Koetshuus doorloopt. Achter die ga lerij gaan dan een zestal winkelpan den schuil, terwijl de winkel-achter- bouw van Van Dooren's Perzen zal worden uitgebreid en aangepast aan het nieuwe geheel. Trouwens het eerstvolgende nieuwe pand wordt ook gebouwd in opdracht van Van Dooren's Perzen, en zal vermoede lijk ook als tapijtzaak in gebruik worden genome^. De panden 2 en 3 aan die kant, worden gebouwd in opdracht van de heer Meurs. De meest rechtse win kel (2) gaat een doorverbinding vor men met het pand Supertex in de Schoolstraat, waardoor een zeer groot winkeloppervlakte bereikt zal worden. Het andere pand is inmid dels verhuurd aan een goudsmid. De drie panden links, dus naast 't Koetshuus worden gebouwd in op dracht van de heer H. Oudenhoven. In tegenstelling tot de drie andere panden komen er hier geen boven woningen, maar kunnen er een twee of drie kantoren gevestigd worden. Ook de winkelruimte van deze drie panden kan als een, twee of drie winkels ingericht worden, al naar gelang de behoefte van de toekom- si ge huurder(s). Ter vergroting van het winkeloppervlak denkt men z.g. split-levels aan te brengen, d.w.z. een gedeelte van de winkels bene den, en een gedeelte boven de bega ne grond. De gehele bouw wordt uitgevoerd in een klein handgevormd steentje, wat een zekere „antieke" indruk zal wekken. Dit wordt nog versterkt door de houten luiken die op de ver dieping langs de ramen geplaatst worden. Bij de drie linkse panden wordt daar nog eens extra de na druk gelegd door z.g. katrolbalken die in de topgevels worden aange bracht. Men verwacht dat het gehele pand nog dit jaar. verwezenlijkt kan wor den. Het zal iedereen duidelijk zijn dat door deze bouw. zeker tijdens de bouwperiode, de bevoorrading van de winkels van Albert Heyn en De Gruyter niet meer door het Schou tenstraatje kan geschieden. Dit was nu al dikwijls een probleem voor de grote vrachtwagens, en dat zal nog wel erger worden als de straat zo veel smaller wordt Het mag inmiddels wel bekend zijn dat Albert Heyn „zoekt" naar een andere winkelplaats, met ruime par- keermogelljkheden. Wanneer men daar in slaagt staat er niets meer in de weg om ook de noordkant van het Schoutenstraatje te gaan bebouwen en een echte Passage te gaan ver wezenlijken. Tussen 't Koetshuus en de nieuw bouw blijft een ruimte over als be- drijfsstraatje van enkele panden uit de Grotestraat. Het is dus echt niet de bedoeling dat daar nog een par keerplaats wordt ingericht Al met al kan men zeggen dat hier leen fraai plan verwezenlijkt gaat worden wat eens te meer zijn stem pel zal drukken op Venrays winkel centrum in Noord Limburg.

Peel en Maas | 1978 | | pagina 1