t homassen Woninggebrek in Venray speelt ontslagenen van „St. Anna" parten iofd Jut Sinterklaas, Heren- ochtendjassen vindt u bij ebberink Jachthoornkorps behaalde het Limburgs „GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING POELS Meubelen Bergmans Venray De schouders onder 9 Rode Kruis-taken Raketten op vlieg basis De Peel ontdek de nieuwe manier van slapen (tegen oude prijs onder n donsdekbed van Was U al bij Nieuw Krediet op afroep Nieuw* UNIEKE LEEN- EN SPAARMOGELIJKHEDEN Nationale Rode Kruis puzzelspelen-aktie Spaans feest in Venray ERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY IV» POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING W ïeren dat in de g, zoals die be- Venray gehou- irpenfraktie, de gal kritiek had- ~™h de gemeente- lingbouw en de die woning- iliseren. Vooral scherp en kon- estejde verantwoor- lochten opstap- belang van de Die beide ver- uders waren de Lccnen. reageerde een in vraaggesprek L. op deze uit- dslid Konings, jmerking: „een larmee schopte Onbewust, weer van de PvdA, •ige week don- vergadering van die reaktie van n peil. Van een geen sprake ct dat de heer >pen vier jaren ïeeft op het' fa- ers beleid. Men en en heeft een Venrayse col- ïitlating van de eelt en waarin wethouder zich verbeteren van VEfyi, dat dit soort RVfen ats< ZEN OTH ARK erT '90 li Ie klap op het het voor de le- afdeling van voldoende. Een eze vergadering iet raadslid Ko ten bij z'n kon- rotingsbeschou- kelijk te komen ^^vantrouwen, en zijn tijdens de en w. op de en welke de ge- gegeven heb- a ing heeft plaats ?r hi mantrouwen zou van de heren loeten afkeuren ke ordening, de grondaankopen, naar de kritiek Kerkdorpen- heeft gebracht. leze PvdA-ver- kte noodzaak in, •an het wethou- otie te verwoor- Konings zag ;1 om die motie eerst afwachten idt dat b. en w. jrotingsbeschou- et bevredigend dergelijke motie dreigende klap it. alleen de PvdA p hun vestje zit- Dorpsraad van niet tevreden vbeleid zoals dat uitgevoerd. Het dere Dorpsraden en de gemeente /vereniging ten eeds in de eerst- g van de rayon ter sprake ge- woningbouw in kerkdorpen) zo de inwoners die en om een huis, irkdorp kunnen t zat getuigd te 'chtlijnen, waar provincie elkaar idelijkheid op dit ereiste. e VVD die bij de ingen een lans ie kernen inzake aar. klakkeloos rin- ïizucht van arro- irijvers en ande ren op depar te- Het wordt toch dat Venray wat schopt. Het wei- ingezetenen dat Venray aan in verafgelegen lijk beleid wordt van de VVD ging net te stellen, dat htone-groei alléén >p de been kan geen gelegenheid om te bepleiten dorpen in mag. dorpsraad niet van het woning- autochtone bevol- aar genoeg op de ningsplan voor 37 erste tien jaar is en bedenkt dat er ■■27 aanvragen lig- Mfcners die voor het de d Het gebrek aan woningen, dat zich op dit moment in Venray danig laat voelen volgens de laatste gegevens waren er per 31 oktober jl.. 941 woningzoekenden blijkt zijn konsekwenties te hebben bü het „weer in de maatschappij plaatsen" van mensen, die korte of lan ge tijd verpleegd zijn geweest in een psychiatrisch centrum. Met na me wordt dat op dit moment al ervaren bij het psychiatrische cen trum „Sint Anna". Per jaar worden gemiddeld twintig verpleegden genezen verklaard. Hiervan geven twaalf tot vijftien personen de wens te kennen, dat zij graag zelfstandig in Venray willen blijven wonen. In het verleden heeft de huisvesting van deze mensen weinig problemen opgeleverd, maar wegens het gebrek aan woningen in Venray wordt het plaatsen van genezen Verklaarden steeds moeilij ker. Bij het psychiatrisch centrum „Sint Anna" worden de genezen verklaar de verpleegden in drie categorieën verdeeld. In de eerste plaats is er de z.g. gezinsdagverpleging. Om de stap naar de normale maatschappij voor te bereiden worden verpleegden in de gelegenheid gesteld overdag in gezinnen te werken, 's Avonds en 's nachts gaan zij weer terug naar hun eigen paviljoen. Voor het plaat sen in gezinnen heeft men in Venray nooit veel moeite gehad. Van een andere categorie worden vief of vijf mensen in een normale burgerwoning geplaatst om met el kaar weer te wennen aan het ge wone maatschappelijke leven. De groep wordt dan begeleid door het psychiatrisch centrum. En ook hier mee heeft men weinig moeilijkheden ondervonden. ZELFSTANDIG WONEN Maar het grote probleem is thans komen te liggen bij de categorie, die genezen is verklaard en de wens te kennen geven als zelfstandige in Venray te willen blijven wonen. Het gaat hier om mensen, die om de een of andere reden een psychia trische behandeling hebben nodig gehad. Meestal zijn dat mensen, die onder de druk van omstandigheden er.„onder door" zijja gegaan en niet bij machte zijn geweest het hoofd te bieden aan de moeilijkheden. Men zou kunnen zeggen, dat dit normale mensen zijn, die zwaar overspannen zijn geworden. Na de psychiatrische behandeling kunnen zij het centrum na korte of langere tijd weer ver laten. Deze mensen waren ziek en kunnen na behandeling weer terug komen in de maatschappij. Er blijkt echter een groot verschil te bestaan tussen een zieke, die uit een gewoon ziekenhuis wordt ontsla gen en een zieke, die enige tijd in een psychiatrisch ziekenhuis is ver pleegd. Een zieke, die een ziekenhuis ver laat wordt altijd normaal door zijn omgeving geaccepteerd in tegenstel ling tot een ontslagene uit een psy chiatrisch ziekenhuis, die dikwijls (meestal) zijn hele leven het predi kaat „ex-patiënt" meekrijgt. Deze oneerlijke betiteling werkt in de praktijk danig door. Dikwijls zijn de ontslagenen aangewezen op kamers bij particulieren. Meer dan eens komt het voor, dat zij er in wanneer de kamerverhuurder hoort slagen een kamer te huren maar te maken te hebben met iemand die een psychiatrische behandeling heeft ondergaan, gaat de verhuur niet door. De goede kamerverhuurders uiteraard niet te na gesproken. WAAROM IN VENRAY? Vele genezen verklaarden geven de wens te kennen, dat zij na het ontslag uit „Sint Anna" INTERIEURVERZORGING imnu.ie n/l"7nn.Pt:in I Wilhelminastr.6 Vanray 04700-2510 grootste deel al elders zijn gaan wo nen. En daarbij komen dan nog de jongeren die binnen afzienbare tijd gaan trouwen. Sinds 1969 zijn er in Castenray geen woningwetwoningen meer ge bouwd. Dat vindt men diep treurig. Ook de Castelostraat is niet afge bouwd omdat de gemeente de gron den niet in eigendom heeft. Als Castenray er in slaagt ook de andere dorpsraden te mobiliseren en we geven ze daartoe alle kans van slagen dan dreigt er voor het ge meentebestuur en met name voor de betreffende wethouders weer een slag op het hoofd van Jut. Trouwens, in Castenray had men nog meer kritiek op de gemeente. De drukbezochte Dorpsraadvergadering mocht twee gemeenteambtenaren verwelkomen, maar men had liever gezien dat de verantwoordelijke wethouders aanwezig waren. Nu ble ven veel vragen onbeantwoord. Een van die vragen was de aan leg van een riool. In eerste instan tie zouden de woningen aan de Roffert en de Tunnelweg op die nieuwe riolering aangesloten wor den. Dat kostte dan wel 600, baatbelasting. Een en ander was te verwezenlijken omdat de firma Hou wen door het Zuiveringsschap ver plicht werd iets aan de vervuiling van de sloten door dat bedrijf te doen. De firma Houwen was destijds bereid daarvoor 50000,te beta len. Maar nu is de firma Houwen ter ziele gegaan en komen er dus ook geen 50.000,op tafel. Het ge volg hiervan was weer dat de ge meente de rioleringsplannen zodanig wijzigde dat 15 woningen aan de ge noemde straten niet aangesloten kunnen worden op de riolering. De bevolking van Castenray neemt het niet, dat de gemeente Venray zonder overleg deze riolerings plannen heeft gewijzigd. De Dorps raad zal de bewoners van de Roffert en de Tunnelweg nog eens bezoeken om hun wensen tot aansluiting op het riool op papier te zetten en daar mee naar de gemeente te stappen. We krijgen de indruk dat dan de zoveelste slag op het hoofd van Jut gegeven zal worden. Venray willen blijven wonen. Dit kan een gevolg zijn van het feit, dat zij noch familie noch kennissen el ders hebben. Het kan ook zijn, dat zij er geen behoefte aan hebben te rug te gaan naar de omgeving waar aan zij minder prettige herinnerin gen hebben. 4 In de meeste gevallen hebben die ontslagenen Venray als een prettige leef- en woonomgeving leren ken nen. Zij voelen zich hier thuis en hebben zich dank zij de openheid van de „inrichtingen" en de integra tie, welke zowel bij St. Servaas als bij St. Anna wordt voorgestaan vrij in Venray kunnen bewegen. Tijdens verkiezingen hebben zij ook hun stem uitgebracht op Ven rayse gemeenteraadskandidaten en in Horst hebben ook zij hun inkopen gedaan bij de Venrayse winkeliers. Kortom: zij hebben alle redenen om zich blij vend te vestigen in de omgeving, waarin zij zich gedurende hun ver pleging prettig.hebben gevoeld. Maar dikwijls moeten zij ervaren, dat de maatschappij hard is: zeker ten opzichte van „voormalige pa tiënten". Evenals woonwagenbewo ners worden zij maar al te gemak kelijk gediscrimineerd. Ook zij wor den veelal niet geduld in de normale samenleving vanwege hun oneerlijke opgelegde predikaat „ex-patiënt". Nog niet zo lang geleden liet een wethouder van Venray tijdens een bijeenkomst van D 66 ontvallen dat ontslagenen uit psychiartische cen tra niet als Venrayers worden be schouwd. Omdat zij geen werk heb ben, zijn ze ook niet economisch ge bonden aan Venray en bovendien komen zij ten laste van de gemeen schapwat ze overigens elders ook komen. De ervaring heeft overigens ge leerd, dat degenen, die zich na een verblijf in St. Anna zich zelfstandig in Venray hebben gevestigd, vrij weinig problemen opleveren. Als volkomen genezen behoeven zij geen nazorg meer en gezien de sociale vcorzienignen zijn ze niet onbemid deld voor zover ze zelf geen eigen inkomen hebben. Laat U vrijblijvend informeren, onze adviezen en service zijn als van ouds. Dagelijks 24 uur bereikbaar ook in weekends. TELEFOON 04780-4433 Patersstraat 31 Desondanks zijn de plaatsingsmo gelijkheden zeer beperkt en niet in het minst dcor de Venrayse huisves- tingsporblematiek. Het gevolg hier van is, dat velen, die in aanmerking komen voor. plaatsing in de normale maatschappij, noodgedwongen (veel) langer in „Sint Anna" moeten blij- Enkele gelukkigen hebben een wo ning gekregen in Brukske of een flatje nabij het winkelcentrum van Bruske. Anderen moeten wachten óf op een kamer óf op een woning. Informatie bij de gemeente leerde cns, dat dit probleem ook wordt on derkend door de Stuurgroep huis vesting alleenstaanden en tweeper soons-huishoudens. Hoewel de categorie genezen ver klaarden niet als zodanig en met name is genoemd in de rij van gega digden voor een dergelijke woning, behoort zij daartoe wel degelijk. Bij de toewijzing van een woning voor alleenstaanden wordt n.l. niet geke ken naar de „afkomst" maar wel naar de persoonlijke huishoudsitua- tie van de gegadigde. Dit is een bemoedigend geluid voor degenen, die als genezen ver klaard met smart wachten op het moment waarop zij zelfstandig kun nen gaan wonen. Zoals bekend worden bij de ge meente plannen ontwikkeld om te komen tot de bouw van flats voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Gedacht wordt aan het gebied tussenN Kruisstraat en Anto- niusstraat terwijl hiermee ook re kening wordt gehouden in het nieu we bestemmingsplan Landweert. Helaas geeft dit nog geen oplos sing van vandaag op morgen. Maar alleen al het feit, dat in de stuur groep aan deze categorie wordt ge dacht zal de mensen in Sint Anna, die betrokken zijn bij het plaatsen van genezen verklaarden, moed geven. Het Nederlandse Rode Kruis is een eigen puzzelspelen-aktie gestart met als doel een groot bedrag te ver garen voor de financiering van een negental belangrijke Rode Kruis- taken. Het Nederlands bedrijfsleven heeft hiervoor een enorm prijzen pakket met een totale waarde van 500.000,ter beschikking gesteld. Iedereen die dat wenst, kan bij het Nederlanse Rode Kruis (Prinsesse- gracht 27 in Den Haag. tel. 070- 469595) gratis een Puzzelspelenma- gazine aanvragen, dat speciaal voor deze aktie is vervaardigd. In dat magazine komen niet alleen kruis woordpuzzels voor, maar ook rebus sen en woordenspelen. De deelne mers kunnen zelf het spel kiezen, waarin zij het meest zijn geïnteres seerd. Met elke inzending wordt dan ook meegedongen naar het ruime prijzenpakket. De taken, die met behulp van de opbrengst van de aktie financieel zullen worden ondersteunde zijn de hulpverlening langs de wegen, aan gepast vervoer voor gehandicapten, de Radio Medische Dienst van het Nederlandse Rode Kruis voor de scheepvaart, de bloedtransfusie dienst, vakanties voor chronisch zie ken en invaliden, het welfarewerk, j ongerenhulpdiensten, internationale hulpverlening aan rampen in het buitenland en de bevordering van orgaan- en weefseldonorschap ten behoeve van transplantaties. Iedereen kan na een ongeluk op de weg of op zee de hulp van 't Rode Kruis nodig hebben. Iedereen kan chronisch ziek worden en een va kantie bij het Rode Kruis als enige mogelijkheid ervaren. Iedereen kan in een ziekenhuis terecht komen en een bloedtransfusie moeten onder gaan. Het Rode Kruis zorgt dat er steeds voldoende donors zijn, die hun bloed vrijwillig voor hun mede mens in nood afstaan. Voor tiendui zenden mensen in ons land is het welfarewerk een uitkomst. Voor honderdduizenden slachtoffers van rampen in het buitenland pleegt het Nederlandse Rode Kruis elk jaar op grote schaal hulp te verlenen. Het Rode Kruis is een organisatie die voor al dit soort hulp paraat is. Tienduizenden vrijwilligers staan elk moment klaar om in te springen. Maar het vakantieschip Henry Du- nant en de speciale tehuizen, de am bulances en de medische apparatuur, het bloedplasma en de rampen dekens, het materiaal voor het wel farewerk en de organisatie van al dat werk blijven natuurlijk geld kosten. Vandaar deze grote puzzelspelen- aktie, die de deelnemers een gezel lig stuk vrijetijdsbesteding bezorgt (en de mogelijkheid prijzen te win nen), het Rode Kruis in staat stelt zijn werk met kracht voort te zetten en de hulp mogelijk maakt die tal loze gehandicapte medemensen iede re keer weer ncdig hebben. Tijuelijk Schoolstraat 8 Venray Zaterdag 17 december a.s. organi seren de Spanjaarden van Venray een groot feest in een zaal in het oude Gymnasium die naderhand hun centrum zal zijn: Leunseweg 2. Er zijn flamenco dansen en goede gitaarmuziek van het bekende en semble Los Sevillanos. Er is ook een dansorkestje Los Rumberos. Toegang gratis. Het Fiesta Espanola begint om half acht. In de loop van het volgende jaar jaar zal de vliegbasis „De Peel", evenals een aantal andere mili taire vliegvelden, voorzien wor den van een lucht-afweersysteem, bestaande uit Hawkraketten en korte afstand kanonnen. Deze ver dediging zal alleen worden aange bracht op „De Peel" wanneer de ze basis in gebruik is. Zoals in de Defensienota 1973 staat vermeld zal een aantal raketten worden teruggetrokken uit Duits land om in Nederland ter verdedi ging vanaf de grond van Nederland se militaire vliegbases te worden ge bruikt. Dit verdedigingssysteem bestaat uit radar, waarmee op lage hoogte kan worden gekeken. Een tweede ring „pikt" het doel op binnen be reik en vanuit de derde ring kunnen de Hawkraketten worden afge vuurd op het naderende vijandelijke doel. In normale tijden, wanneer het 306 fotoverkenningssquadron van Volkel om de een of andere reden moet uit wijken naar de slapende natobasis „De Peel" zal het verdedigingssys teem worden ingericht. Met het ver trek van dit squadron gaat ook het luchtafweersysteem weer terug naar Volkel. In tijden van nood en bij grote alarmoefeningen zal 't luchtafweer systeem buiten de vliegbasis worden opgesteld. Verwacht wordt, dat niet alleen het personeel van de basis Volkel, maar ook van de militaire vliegbasis Eindhoven op gezette lijden op „De Peel" met het opstellen van dit luchtafweersysteem komt oefenen, uiteraard zonder dati de raketten worden afgevuurd. Van de zijde van het commando van de vliegbasis Volkel waaron der ook „De Peel" in Vredepeel valt vernemen we. dat er geen sprake van is, dat de basis „De Peel" per manent bezet zal worden. Evenmin is er spra'ke van dat dit vliegveld in verband met de komst van de F.16 straaljager in 1981 zal worden uit gebreid. In verband met het van kracht worden van de wet op de geluids hinder worden op de luchtmacht basis Volkel thans al maatregelen voorbereid ter voorkoming van ge luidshinder ofschoon het natuurlijk een ondoenlijke zaak is de geluid- producerende luchtmachtmachines „geluidloos" te laten starten, vliegen en landen. Overigens hebben de pi loten de strenge opdracht om zoveel mogelijk met hun toestellen de be bouwde kommen van steden en dorpen te mijden. Zaterdag heeft het Jachthoorn- en Trompettenkorps St. Petrus-Ban den deelgenomen aan de Limburg se kampioenschapen voor Majo- retten- en Tamboerkorpsen. Dit muzikale gebeuren vond plaats in de sporthal „de Bandert" te Echt. Het Venrayse korps, onder leiding van de instructeurs J. Eykhout en H. van Eijck behaalde in sectie G van de derde divisie het Limburg se kampioenschap met niet minder dan 216,/t p. Dit succes springt des te meer in het oog wanneer men weet, dat op zijn minst 192 p. behaald moesten worden. Het jachthoornkorps heeft dus ruimschoots meer behaald dan noodzakelijk was. Aan het kampioenschap werd deelgenomen door 32 korpsen in ver schillende secties en divisies, inclu sief majorettes. Op de eerste dag werd nog één kampioenschap be haald door een tamboerkorps uit Vlodrop Dit korps haalde echter slechts een halve punt meer dan ver eist was. Door het Jachthoornkorps werden uitgevoerd: als verplicht numer „Al le Hands" van Egberts-Smits. Hier voor kreeg het Venrayse korps 108'/* p. Als vrij nummer werd „Petit Marcel" van K. Smits uitgevoerd. Dit stuk leverde 108 p. op. Daarmee werd dan tevens het hoogste aantal punten op dit con cours behaald. De jury bestond uit de heren A. M. J. Janssen uit Alphen aan de Rijn, L. Pustjens uit Venlo en A. Thissen uit Grevenbicht. Het ge middelde van de juryrapporten be droeg 9 punten. Door het behalen van het provin ciaal kampioenschap mag Venray deelnemen aan de te zijner tijd te organisceren landskampioenschap pen. Over enkele weken zal de witte kampioenswimpel door het hoofd bestuur aan het succesvolle jacht- hoomkorps worden uitgereikt. Deze plechtgiheid zal gepaard gaan met een receptie. Zondag behaalde op ditzelfde con cours het tamboercorps van fanfare „Ons Genoegen" uit Oirlo, in de ere divisie sectie A, een derde prijs met 206 punten. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1