=>lop St. Nicolaas-kadoos VERENIGINGSNIEIIWS jaar Ülleke wen Bij 'n afscheid in Merselo Q boekhandel van den Munckhof bv B.V.A. De Plaarzèk Zondagochtend concert plaren al 'n jaa PEEL EN MAAS Record aantal verbalen Container in brand Daders baldadig heid aangehouden T. 31 traat 28 Venray telefoon 2727 Ook Venray kan voor de natuur geven Toneel in Ysselsteyn Carnavals vereniging „Pe Kwakers" Overloon zal het Gemeen- inen weer omgeto- van de Carnavals- ftleke, als Z.K.D. [ste recipieert ter x 11 jaar 't Knol- jzal om 8 uur aan- »ot half tien. maar hrrnng bij 't Leun- :en wel losbarsten. I die Viering zal meer weg te den- Beckers want hij I van de carnavals- t de dag van van- Etste pijlers geble- lijk als we namen it dan zullen we i en daarom zijn i mee. ers van Leunen I maar weer voor n op de grote op- y steeds de beste e slepen, want 7 x Irste prijs voor de bekt al voor zich. Vonden het toch 1 in het Veulen alsvereniging be- n hun groter dorp s aan worden ge- jetters kregen in jingen mee en de Ivas L. Loenen en jn den Eerste (Jan (iet vergeten mag !Grad de Mulder ipel heeft gedrukt bij de carnavals- pan niet verder van namen van jris, vorsten, leden ilf, of welke funk- 9en hebben binnen ^iging. Wij stellen rayse carnavalsge- Inen niet die glans pen welke het nu in was altijd een aan de Venrayse Jan wel'k ander 2 ar we hebben ook hoewel de car- Knölleke behoort lavalsverenigingen ze nog vol is fataliteit. Dat ze de 11 aangrijpen an is een vermel- ard. chu •ing Dat 'l Knölleke een vaste plaats heeft weten in te nemen binnen het carnavalsgebcuren zal a.s. zaterdag overduidelijk blijken, niet alleen van de knöllekes en knöllinnkes, maar ook van velen daarbuiten. Met trots weet men ons nog in de eren te fluisteren dat het Leunse carnavals- gebeuren altijd zonder wanklanken is verlopen en dat alleen is al een felicitatie waard. UW WEEKBLAD Nadat de heer M. van de Venne ruim drie jaren geleden, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam van zijn school, heeft hij enige tijd geleden gemeend om ook het directeurschap van het kerkelijk zangkoor te moeten neer leggen, na deze funktie ruim 47 ja ren te hebben waargenomen. Zijn verdiensten voor de school zijn alom bekend en erkend, zijn ver diensten voor het zangkoor zijn even groot. Hij was altijd een bewonde- raa-- en minneer van het Grrgc- riaans, stimulator van de volkszang zodat de toenmalige pastoor in het memorieboek van de parochie het volgende noteerde: ,,15 januari 1939. Onder leiding van onderwijzer van de Venne worden vandaag voor de eerste maal de Zondagse Vespers door het gezamenlijke volk gezon gen. Een stel bronzen luchters wer den bij deze gelegenheid geschonken. Een nieuwe groene koorkap werd in gebruik genomen." Nog iets uit de beginperiode van meester van de Venne was de aan koop van een klein harmonium, te gebruiken voor de repetities van het koor en voor zanglessen op school. Dit kleinood heeft tegelijk met dhr. van de Venne de school verlaten en heeft nu, netjes opgeknapt, als een leuke persoonlijke herinnering een ereplaats in de woning van dhr. van de Venne. Onder de enthousiaste en deskun dige leiding van directeur van de Venne werd het Gregoriaans met grote nauwkeurigheid geoefend en uitgevoerd. In de tijd van de Grego- riusdagen voor de kerkkoren was het kcor van Merselo steeds zwaar kandidaat voor de beste kwalifica ties. 26 november 1961 bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig be staan van de parochie waar dhr. van de Venne, namens de parochie een bedrag aangeboden voor de bouw van het nieuwe orgel, dat op 12 maart 1962 in gebruik werd geno men. Een moeilijker tijd voor veel Gre goriaans minnende koordirigenten brak aan toen in het begin van de zestiger jaren het gebruik van de volkstaal in de liturgie in ruimere mate toepassing ging vinden. De Gregoriaanse gezangen moesten stil aan plaats maken voor Nederlandse liederen. In de kortste keren was er een groot aanbod van deze zang bundels. maar met de inhoud ervan waren de meeste zangers niet erg gelukkig, men meest ook nog wen nen aan deze vernieuwing. Directeur van de Venne hield het hoofd koel, volgde de ontwikkeling op de voet, selecteerde zeer nauw keurig en wat volgens hem inhoude lijk en muzikaal niet voldeed, werd in eerste instantie terzijde gelegd. Hij zal toen wel vaker gedacht heb ben: geen oude schoenen wegdoen, voordat de nieuwe leker lopen. Wij selijk heeft hij de zere voeten aan de voor- en hardlopers overgelaten. Tech heeft hij zich ook volledig gegeven en beziggehouden met het Nederlandse kerklied, met een eer lijke en open opstelling ten opzichte van deze nieuwe ontwikkeling en vernieuwing in de liturgie. Tot cp heden wordt in de zondag se hoogmis afwisselend Gregoriaans en Nederlandse liederen gezongen. Ook begroette hij met veel in stemming de oprichting van een da meskoor, dat al gauw in het kerk koor werd opgenomen. Het beteken de voor de directeur iedere week een repetitie-avond meer. Bij het neerleggen van zijn func tie als directeur laat hij aan zijn op volger een goed, enthousiast zang koor na, met een uitgebreid reper toire aan Gregoriaanse gezangen en Nederlandse liederen, zelfs met Duit se en Franse liederen. Directeur van de Venne heeft hard gewerkt, zich niet gespaard. Direc teur heel hartelijk dank en nogmaals dank en moge het U gegeven zijn nog vele jaren, fijne jaren te genie ten van de welverdiende rust. A.s. zendag zal het volledige koor in de hoogmis vna 10.00 uur de ge zangen verzorgen. Daarna is er in het Jeugdhuis een gezellig samen zijn om dit heugelijke feit van 47- jarig directeurschap feestelijk te herdenken en af te ronden. In afwijking van de gebruikelijke gratis toegankelijke zondagochtend concerten, die allen goed tot zeer goed bezocht worden, is er zondag om 11.30 uur een concert waarvoor een bescheiden entree gevraagd wordt. Het betreft hier een uitvoe ring van het kamermuziek-ensemble ..Gemini", met werken uit verschil lende stijlperioden en voor diverse bezetting. Met name worden uitge voerd een triosonate van Johann Chr. Bach: een fluitkwartet van Wolfgang A. Mozart; een piano kwartet van Antonin Dvorak en het sextucr van Piet Kingma. Inderdaad een speciaal program ma voor speciale muziekliefhebbers, die er dan cok graag 3.50 entree voor over hebben. Bejaarden en hou ders van het C.J.P. betalen slechts 1.75. Autobestuurders welke vrijdag namiddag door Venray-kom hebben gereden en zich niet hebben gehou den aan de .snelheidsvoorschriften, kunnen mogelijk een procesverbaal thuis verwachten. Op de Maashese- weg, Stationsweg en de Langstraat binnen de bebouwde kom en op de Deurneseweg buiten de kom werden maar liefst 146 automobilisten op de foto gezet. De snelheden varieerden van 60 - 128 km. per uur. Baldadige jeugd stookten een fik kie in een container met afval wel ke geplaatst was bij de in renovatie zijnde bejaardenwoningen aan de Beukenlaan. Venrays brandweerlie den kwamen in aktie en wisten het vuur te blussen. De politie tracht die jeugd te achterhalen. In de nacht van zaterdag op zon dag gelukte het de politie drie Ven rayse jongemannen aan te houden terzake vernieling en baldadigheid Het drietal had kort tevoren in de Schoolstraat een ruit vernield en een fiets over een heg gegooid. Na on derzoek. verhoor en aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt is het drietal huiswaarts gezonden. „Gééf cm de Natuur" is een na tionale aktie, welke in de week van 21 tot 25 november a.s. wordt ge houden. Op de avond van vrijdag 25 november trekt e enleger vrijwil lige kollektrices en kollektanten er op uit om bij alle inwoners een eer der in de week afgegeven envelop pe op te halen. Gehoopt wordt, dat men dan in de enveloppe een ruime bijdrage heeft gedaan ten behoeve van de aktie „Gééf om de Natuur'. Op die avond wordt de aktie on dersteund door de AVRO-televisie, zodat verondersteld mag worden, dat iedereen op de hoogte is van het houden van de aktie èn de besteding van het geld. Tijdens deze televisie-uitzending wordt tevens bekend gemaakt wat de opbrengsten zijn geweest in de ver schillende gemeenten. Gehoopt wordt, dat Venray deze avond een goed figuur zal slaan. De bedoeling van deze aktie is om in totaal een bedrag van 50 miljoen gulden bijeen te krijgen om op de eerste plaats in ons eigen land de mooie natuur, die er nog is, te be houden. Daarnaast gaat een gedeel te naar het buitenland en naar ten dele Nederlandse kunstprojekten, zo als de Wadden en de Oosterschelde. Voor het Nederlandse projekten- pakket is overleg gevoerd met lan delijke natuurbeschermingsorgani saties. Voor de buitenlandse projek- ten werdt nauw samengewerkt met het Wereld Natuur Fonds. Het geld zal worden besteed aan onderzoek, aankoop en beheer, bescherming van bedreigde diersoorten, educatie en voorlichting en het stichten van aktiefondsen ten behoeve van het natuurbehoud. Om de aktie in Ven ray te doen slagen is het nodig, dat zich een aantal kollektrices en kol lektanten meldt. Er hebben er zich al velen gemeld, maar in een uitgestrekte gemeente als Venray is ,zijn er uiteraard veel kollektanten nodig. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heer Kuij- ken, directeur van de Amro-bank aan de Juli a na sing el, Toneel vereniigng Crescendo uit Ysselsteyn brengt binnenkort de klucht „Mag ik U voorstellen" op de planken. Dit stuk in 3 bedrijven is geschrveen door Jay Tobias. Op zondag 13 november is de pre mière in het gemeenschapshuis te Ysselsteyn; de tweede uitvoering volgt op maandag 14 november. De aanvang van beide avonden is 20.00 uur. Op de clubavond van donderdag 17 november a.s. is het de bedoeling dat elk van de leden twee foto's meebrengt met als onderwerp „ar- chitektuur". Daarnaast zijn foto's met een vrije onderwerp natuurlijk welkom. Donderdagavond 1 december a.s. zal in het teken staan van onze foto safari naar Parijs. Dan zullen name lijk de gemaakte dia's vertoond en besproken worden. Naast bovenstaand programma gaat. de fotoclub ook weer van start met haar fotocursus voor beginners. Deze cursus, welke in hoofdzaak be staat uit praktische oefeningen, start begin december en loopt tot begin juni. Degenen die interesse hebben en die nog weinig of niets van foto grafie afweten zijn in februari reeds zover dat ze eigenmachtig zwart/wit negatieven kunnen ontwikkelen en vergroten tot 18 x 24 cm. Geïnteresseerden kunnen informa tie inwinnen via tel. 2594 of 4282 in Venray. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Zaterdag 12 november 20.00 uur deelname concert te Blitterswijck met nog enkele andere koren. Ver trek om 19.30 uur Hotel Almonda, Julianasingel, en om 19.35 uur Zuid singel. nabij het Boschveldcollege. Maandag 14 november, 20.00 uur muziekcursus voor de leden, die zich hiervoor opgegeven hebben. Afmel dingen voor deze cursus uitsluitend bij: Mw. A. Luijpers-Rutten, de Houten Hoek 6, tel. 3554. Dinsdag 15 november, 19.30 uur repetitie vcor het hele koor, in de Essel, Ursu'lastraat. Na de pauze dia presentatie en bezichtiging foto's van onze reis naar Frankrijk. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve u zich af te melden bij: dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Oranje straat 7, tel. 6159. CAPRICCIO Zondagmorgen 13 november: 11.30 uur Gezamenlijke repetitie. Maandagavond 14 november: 19.30 uur Partijrepetitie voor alle stemmen. Donderdagavond 17 november: 19.00 uur Gezamenlijke repetitie. BOJEMA Vrüdagavond 11 november: Geen repetitie Vrüdagavond 18 november: 19.00 uur Gezamenlijke repetitie. SALTARELLO Zaterdagavond 12 november: Geen repetitie. Zaterdagavond 19 november: Gewoon repetitie, daarna stijldans- avond. Afmdlden; koor; Ralph Reynders 04780-1327; orkest: P. Falco 04780- 5855. VERENIGING VAN WERKNEMERS IN BANK- EN VERZEKERINGS BEDRIJF EN ADMINISTRATIEVE KANTOREN Vcor 1978 en vclgepde jaren zul len we als Nederlanders ieder op zijn eigen plaats, geconfronteerd worden met ingrijpende beslissingen en maatregelen. Immers de sociaal-economische tcertand waarin ens land zich be vindt geeft aanleiding tot weinig op timisme. Daarvan getuigen alle mo gelijke uiïlatingen van regering, par lement, wetenschap, werknemers en werkgevers. Van uw B.V.A. mag u daarbij ver langen dat een deugdelijke inbreng werdt geleverd. Daarvoor heeft de B.V.A. echter uw aktieve medewer king nodig. Die medewerking kimt u verlenen door het bijwonen van een ledenvergadering in onze kring op dinsdag 15 november a.s. in Hotel „de Burggraaf", Stationsweg 1 te Venray. Aanvang 20.00 uur, einde ca. 22.30 uur. Onderwerp van bespreking zal zijn de in het september-nummer van Perspaktief afgedrukte discus sienota. „Alle hens"; uitgangspunten sociaal economisch beleid 1978". No genkele dagen en dan zal het carnavalsseizoen 1978 worden ge opend door de verschillende vorsten van de carnavalsverenigingen in de gemeente Venray. „De Kwakers" van Brukske zul len in hun tweede seizoen zeker niet achterblijven en storten zich dan ook volledig in het carnavalsgedruis. Hun eerste avond van dit seizoen zal worden geopend door Vorst Toon de Eerste met een lie x 11e bal op zaterdag 12 november a.s. in zaal „Halgwef" aan de Stationsweg te Venray. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door het orkest ,„Trio Indiavolo" en de eigen drive- in discothee 't Hoedje die voor de muzikale stemming zullen zorgen. De Venlose Joekskapel „Schots en Scheef" zal de zaal tussendoor lek ker op z'n kop gaan zetten en de sfeer tot een werkelijk carnavalsge- weld brengen. Prins Karei le, Bestuur en Raads leden zullen de carnavalsvereniging „De Zeezotte" udt Beverwijk (N.H.) met Prins Lodk I officieel ontvangen tijdens deze avond met begeleiding en optreden van de overbekende Blerickse dansgroep „Blue Girls". Iedereen kan meedoen op 12 no vember a.s. in zaal Halfweg voor een entreeprijs van 2.50 per per soon en de avond begint om 20.00 u. Op zondagmorgen 13 november a.s. zal de carnavalsvereniging „De Kwa kers" en de carnavalsvereniging „De Zeezotte" met de beide prinsen een Frühshoppen houden in de taverne „De Openhaard" in het winkelcen trum van Brukske. Aanvang 10.30 uur en iedereen is van harte welkom om gezellig samen te zijn. m openbare bibliotheek venray Julianasingel 33 - Tel. 1970 Keuzelüst aanwinsten volwassenen afdeling: Basis, G. Vitanza. De peetzoon. Britz-Crecelius, H. Kinderspel - be slissend voor het leven. Burton, Ph. en P. Hayman. Het vo gelboek. Clavelf, J. Shogun (hist). Dreikurs, R. Ouders en kinderen, vrienden of vijanden? Flauaus, G. De goudvis. Gööck, R. Het grote handboek voor beter wonen. Kirst, H. H. Oorlogsomnibus (oorl) Meinkema, Hannes. De maaneter (psych) Thijssing-Boer, H. Eens komt het ge luk (str.) Precies één jaar geleden, op d elfde vna de elfde, besloot een aan tal Venrayse a-musicale „notabelen tot het oprichten en instandhouden voor-zo-lang-het-kan van een carna valesk muziekgezelschap. Het vreemde hierbij was, dat d- meesten van hen niet in staat warei een mol van een kruis te onderschei den; laat staan één fatsoenlijke tooi uit een instrument te krijgen. Tócl werd tot oprichting besloten van eei „orkest" in de geest van het „Za Harmenïeke" van Maastricht of d Joekskapel van Venlo. De enige kollektieve instelling vai de initiatiefnemers bestond uit iet te gaan doen met muziekinstrumen ten, waaraan zij, en wellicht ooi anderen na verloop van tijd, plezie konden beleven. Met dit ideaal voor ogen werdei muziekinstrumenten aangeschaft ei werd de heer Jo van Els bereid ge vonden het onmuzikale gezelschaj de eerste grondbeginselen voor ko mende muzikale uitspattingen bij t> brengen. Er "werd een repetitieavond vast gesteld en ver buitten de bebouwd- kom werd een onderdak gevonden. Als naam van het gezelschap wen de welhaast ondefinieerbare Venray se uitdrukkiinig „De Plaarzèk" ge vonden, waarmee wordt uitgedrukt dat klungelaars steeds bezig blijven maar nooit tot een goed resultaa zullen kobmen. En deze intentói moet da nook beschouwd worden al de sterke zijde van het inmiddels to 15 leden uitgegroeide gezelschap. Na één jaar plaren op muziekin strumenten, is men het stadium vai ademnood, dikke, paarse, rode ei gespleten lippen voorbij en meen men den volke kond te mogen doei van het bestaan van „De Plaarzèk" Het is, wat men noemt, een zeer ge mêleerd gezelschap, bestaande ui een „bijeenraapsel:: van alle Ven rayse geledingen. Met elkaar bespelen zij 1 trombo ne, 4 saxen, 2 trompetten, 3 klarinet ten. 1 bas, 1 tuba, 1 diklke trom, bekken en 1 kleine trom. Thans, op het moment, dat zij ui de verborgenheid naar voren komei spelen zij nog niet mooi, maar we verschrikkelijk hard, een repertoan van bekende Venrayse carnavals liedjes en Duitse carnavals-schlagers De bedoeling van „De Plaarzèk' is, straks met carnaval de straat oj te gaan en een bijdrage te leverei aan het ontstaan van het echtt straatcarnaval in Venray. Wellicht, dat de plaarzèk ook bui ten carnaval op de een of andere manier naar buiten treden, maar dan alleen wanneer zij er zélf zin in hebben. De groep is a-commercieel, speelt voor eigen lol en liefhebberij in de hoop dat ook anderen daar mee te plezieren. Er wordt nog gezocht naar eei eigen specifieke klederdracht, waar bij de gedachten uitgaan naar d« Venrayse klederdracht van vóó 1900. Degenen, die de Plaarzèk hier over kan inlichten kunnen hiervoo: telefoonnummer 3886 in Venray bel len. Ook foto's of anderee afbeeldin gen zijn welkom. Bij gelegenheid van het éénjarij bestaan van „De Plaarzèk" word niet gerecipieerd, maar wèl gezellii samengekomen op de elfde van d» elfde. Na het grote sukses van verleder jaar, organiseert de Fanfare „Vrien denkring" op verzoek van de karna- va lsvereniigng de Huibuuke, wee: een liedjesavond. Deze zal wordei gehouden op zaterdag 7 jnauari 1971 in het Gemeenschapshuis. Welk lied wordt het camavalsliet 1978? Wil deze avond weer slagen, heb ben wij mensen nodig die liedje schrijven op eigen of bestaande me lodieën. U kunt die liedjes zelf zin gen, of ook laten zingen met bege leiding van: Freunde Echo. Van wege het vele werk van voorberei ding graag zo spoedig mogelijk la ten weten of u mee wilt doen, ii ieder geval vóór 15 november ajs. Opgeven bij P. Vloet, Museum laan 15, Overloon, tel. 257.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 9