3 ton ten behoeve van organisaties ^ens r ater Aid Prinse Plak 1978 Kritiek van Raadsfrakties op beleid en visie vah college van b. en w. Singelverbinding in mei a.s. gereed Marokkaans berber vloerkleden rGOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING SVV jeugdspeler in de selectie nationaal team mt estiging :i Renovatie en aanpassing van het oude Lyceum Rl BERGMANS P v d A-fraktie: twee wethouders mogen opstappen [thomassenig Shetland lambswool pullovers rrt MOmilllS Ihomassen m Welfarewerk in Oostrum ItMBER 1977 No. 45 PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ERIJ VAN DEN POSTBUS 1 MUNCKHOF B.V. VENRAY TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING NJ atie op het re- imp „In de Ro lbaar is gewor- %ige van burge- I rs uit humani- sloten vier ge- nbew oners november in Ven een tijdelijke de voormalige rordt het bij- de bewoners «.de Overloonse- waarderen uit- eh zo emotio- n opgesteld ten jlijke vestiging s aan de b. en w. zich dat kinderen schien dan niet dan toch wel eweten en me- b et rokken actie tegen de meentebestuur lagens aan de (i het overgrote van Broek- j achten b. en |ord de inrich- standplaats t te zetten. De de dupe te •aagzaamheid Jen w. het ver- I gezinnen, die i jaar zich illen vestigen idplaats aan de iger in „In de tuatie daar en [[renovatie ma- dat een op- >ft toegestemd „In de Römer" ip op te ne- het niet meer ïu tegemoet te angen van de len. zijn bevoegd- e toestemming men van een op de voorma- ater". Daarmee en de helpende n het enkel in- ts in de onmid- n een der aan- jouwen. Voor- ng of opslag noch toegela- |ële mededeling ike het tijde- na afloop van ing j.l. dinsdag waren de van mening, [de bewoners in onverdraag- |er de woonwa- Tdeelde zonder iden was in Vlakwater iderschrijven, opperde dat •kdorpen een gevonden had i| was het enige J at de gemeente ontvankelijke ruimde. Wat de woonwagens g geplaatst heb- wijs te kunnen ving met deze king mogelijk beleid van het l_ e hij in deze dan vond Vlakwater t ten aanzien loudlng. Jen die in deze worden, komen itraal te staan ,)lng Dit in ver- inde sanitaire ►ten die voor gemaakt r de Regionale e betaald. verklaard, dat Ier woonwagens plaatst zouden landigj verwij- Ook was het Het oud-Lyceum aan de Leunse- weg (hoek Paterslaan) werd, zoals bekend, vorig jaar door de gemeen te aangekocht voor 3 miljoen gul den. Wat er uiteindelijk met de ge bouwen gaat gebeuren, is een kwes tie die pas over vijf, zes jaar aan de orde komt. Wel is bekend dat op het terrein van dit oud-Lyceum, te gen de perceelsgrens van Schoenma kers Houthandel, het nieuwe politie bureau gebouwd zal worden. Ook zijn er plannen om aan de Antomius- straat bejaarden- of vrijgezellen- woningen te bouwen. Maar tegen deze plannen hebben verschillende raadsleden bezwaren. Intussen is in het oud-Lyceum een dependance ondergebracht van de Scholengemeenschap Marianum van wege plaatsgebrek aan de Mgr. No- lensstraat en omdat bouwplannen op korte termijn toch niet te verwezen lijken zijn. Maar inmiddels hebben ook enkele verenigignen en organi saties in dit gebouw onderdak ge vonden. Met name zijn dat de judo/ dojo; Euterpe; Drum- en Showband Venray; de fotoclub; de schaakclub; de volksdansclub; bedrijfsgenees kundige dienst; de L.I.S. met 'n so cio vcor Spanjaarden; en tenslotte de werklozen die er cursussen volgen ex art. 36. Een gelukkige oplossing kan men zeggen, omdat al deze verenigignen en organisaties al jaren kampen met huisvestingsproblemen. Wil men echter deze huisvesting zo goed mogelijk doen verlopen, dan zijn er intern enkele verbouwin gen uit te voeren en voorzieningen te treffen. We denken b.v. aan toilet ruimten, kleedgelegenheid, ruimtes voor bestuursvergaderingen etc. etc. Daarbij komen nog de kosten van beheer. Dat alles bij elkaar gaat de lieve som kosten van 300.000, Vanzelfsprekend probeert de ge meente dit geld in de vorm van huur zoveel mogelijk terug te krijgen. Men verhuurt de ruimten aan ge noemde verenigingen voor de tijd van 6 jaar, waarbij het mogelijk kan zijn dat deze termijn tot 10 jaar werdt verlengd. Over die 10 jaar heeft de gemeente deze investering van drie ton afgeschreven, plus ren te en exploitatiekosten en komt dan aan een gezamenlijke last van zo'n 120.000,Daartegenover staat op moment een inkomsten aan huur penningen van 60000,Dat bete kent dat de gemeente elk jaar 60.000,tekort komt aan deze in vestering. Het was deze week aan de com missie van openbare werken, om advies te geven over het beschik baar stellen van die drie ton voor renovatie en aanpassing van 't oud- Lyceum. Vrijwel unaniem was men van mening dat de verhuur aan de diverse verenigingen een goede op lossing is Maar met name de heer Oudenhoven vond het een te dure investering. In 10 jaar tijds gaat dit 600.000,kosten en dan heeft men na afloop van die periode nog niets definitiefs. Men wordt dan weer voor de problemen gesteld onderdak te vinden voor de huidige huurders. Zelfs de opmerking dat men dan wel terecht zou kunnen in enkele inmid dels leeg gekomen scholen, kon hem niet van zijn standpunt afbrengen. De heer De Bruyn vond dat men feitelijk op het verkeerde spoor zat. Er worden telkens maar tijdelijke oplossingen gecreëerd, zonder dat men tot iets definitiefs komt. Maar aangezien er niets definitiefs te zeg gen valt, moet men wel op deze ma nier een oplossing vinden. De heer Reintjes zag ook geen andere oplossing voor de huisves tingsproblemen van de diverse ver enigingen, maar hij vond de huren nogal aan de hoge kant, gezien de dikwijls minder gunstige financiële posities van 'de verenigingen. Beta lingsmoeilijkheden van de huurpen ningen achtte hij dan ook niet denk beeldig. Maar ja, dat zien we dan wel weer En zo gaat dit voorstel om drie ton te investeren met een gunstig advies naar de gemeenteraad, waar bij werd aangetekend dat alleen de heer Oudenhoven tegen stemde. Voor geïnteresseerde verenigingen o.a. zij nog vermeld dat het nog in beperkte mate mogelijk is ruimte in het oud-Lyceum te huren. Beperkt, omdat alleen de begane grond ver huurd kan worden, waar ook nog Pa ters Franciscanen tot een nader tijd stip gevestigd zi)n. De verdieping van het oud-Lyceum komt voorals nog niet voor verhuur in aanmer king omdat daar de verwarmings- capaciteit onvoldoende .is. De Aid Prinse Kompenej van Ven ray heeft besloten de Aid Prinse Plak 1978 toe te kennen aan mevr. Henriëtte Poels-Peeters. Dit in verband met haar vele ver diensten voor de Venrayse gemeen schap en voor de wijze, waarop zij de belangen voor de Venrayse men sen behartigt in de Provinciale Sta ten en de Gemeenteraad. Ook haar inzet voor de Jeugd- natuurwacht, de Nederlandse Hart stichting en tal van andere vereni gingen hebben mede geleid tot het besluit van de Aid Prinse Kompenej Rooi. Henriëtte Poels is de eerste vrouw, die deze jaarlijkse hoge onderschei ding te beurt valt, in opvolging van Kaerl Wijnen, Toon Kortooms. Har ry Notenboom, Wim van den Munck- hof, Dick van Bommel, Jan Ruyten, Frans v d. Voort, Lambert Laurens- se en Piet Muis. Een woordvoerder van de Aid Prinse Kompenej deelde mee, dat met deze toekenning de Aid Prinsen zich nu pas geëmancipeerd voelen. De plak zal worden uitgereikt op zondag 29 januari 1978. Wim Vie vermans uit Venray, lid van de jeugdafdeling van SW is als enigste Limburger gekozen in de voorlopige selectie van laatste 16 spelers voor het nationale voetbal team 14 - 15 jarigen. Dit betekent dat hij wellicht vier interlands zal spelen te weten: Duitsland en Ier land uit en thuis tegen Frankrijk en Engeland. Heden donderdagavond speelt hij mee in een oefenwedstrijd van het nationale team tegen D.W.S. Wim kwam als 9-jarige knaap bij SW. Na enkele jaren speelde hij al in Cl. Op datzelfde moment kwam ook het F.C.V.V.V. jeugd plan van de grond. Wim was een der eersten die daarin werd opgenomen en daar nog steeds de trainingen volgt. Ook door de technische commissie van de Regio werd hij snel genoeg ontdekt. Wim Vievermans werd uitgeno digd voor de centrale training van het Limburgs C-team te Heel. In Zeist werd het Limburgs C-team kampioen van de Regio's. Vorig jaar kon Wim nog net niet doordringen tot de laatste 16 voor het nationale team, maar dit jaar werd hij door Ron Groenewoud wel goed bevonden om voorlopig geselec teerd te worden voor genoemde vier interlands. Dit is misschien het begin van een voetbalcarrière, die voor hem nog lang kan duren, maar die ook met vallen en opstaan gepaard zal gaan. Gezien de mentaliteit en de instel ling van deze jonge voetballer, ge loven we beslist dat Wim het op zal kunnen brengen zich in deze selec tie waar te maken. We wensen hem niet reëel te stellen, dat Vlakwater zo goed zou bevallen, dat ze er niet meer weg willen als het kamp aan de Spurkterweg gereed zal zijn. De aspirant bewoners van de voormali ge camping hebben toegezegd direct naar het nieuwe kamp te zullen vertrekken wanneer dat mogelijk is. De heer Janssen merkte terecht op dat het ministerie van C.R.M., dat deze decentralisatie van woonwagens verordeneerd heeft, wel bijzonder lang werk heeft voordat de vergun ning tot bouw aan de Spurkterweg afkomt. Ook het C.R.M. kent de on houdbare toestand in In de Römer en zou dus feitelijk alles In het werk moeten stellen dat de kleine kam pen met de meeste spoed gereali seerd worden. daarbij erg veel sukses. Overigens heeft zijn broer John woensdagavond al gespeeld met het Jonge Amateurteam in Leerdam. Vader Vievermans vindt het soms wel jammer dat hij zaterdags niet alle wedstrijden kan zien van zijn vier voetballende zoons, doordat hij de dames van volleybalclub VC Rooy traint. Overigens heeft de heer Vie vermans sr. al heel wat kilometers afgelegd om zijn voetballende zoons op de plaats van bestemming te brengen. HYPOTHEKEN VERZEKEREN UW ADVISEUR PATERSTRAAT 31 TELEFOON 04780 De verbindingen tussen Westsin gel-Zuidsingel en Oostsingel zullen zeer waarschijnlijk komend jaar mei gereed zijn. Diverse werken zullen in dit verband nog moeten worden uitgevoerd en de kosten daarvan be dragen 943.000, Op de lijst van nog uit te voeren werken staat o.m. de reconstructie van de Zuidsingel tussen Leunseweg en Kruisstraat, dus tegenover het Boschveldcollege. De singel wordt daar 6 meter breed en krijgt aan beide zijden een fietspad. Bij de kruising met de Leunseweg komen opstelstroken om het verkeer in goe de banen te leiden bij de aldaar te plaatsen verkeerslichten. Verkeerslichten komen er ook op de kruising Westsingel-Langstraat- Zuidsingel. Op beide kruispunten komen grote richtingaanwijzers, die mede ten doel hebben het doorgaan de verkeer over de singels te leiden en uit het centrum te weren. Tenslotte behoort ook bij deze werkzaamheden de beplanting van de gehele Zuid- en Oostsingel. Wanneer met de doortrekking van de Oostsingel over de Stationsweg zal worden begonnen valt nu nog niet te.zeggen. Tijdens de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor 1978 hebben verschillende raadsfracties het college van burgemees ter en wethouders de kritiek niet bespaard. Het college werd meer dan eens gebrek aan beleid en visie verweten. P.v.d.A.-fractie- voorzitter J. Konings ging zelfs zo ver, dat hij de beide wethouders, die verantwoordelijk zijn voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting, de heren Joh. Loonen en G. Schols de raad gaf op te stappen „en dat in het belang van de Venrayse bevolking", zoals hy zei. Mr. G. Thyssen, fractievoorzitter van de V.V.D. had zyn kritiek welis waar in een prettig aanhoorbaar betoog verpakt, maar ook hy stelde duidelyk, dat er volgens hem aan het bestuur van Venray het een en ander schort. Vrijwel alle woordvoerders spra ken hun zorg uit over het uitblijven van woningbouw in Venray. Drs. G. Beterams, de woordvoerder van „Sa menwerking" sprak er zijn verba zing over uit, dat het college in zijn béleid voor het komende jaar met geen woord rept over „Landweert" en „Westeinde". Hij vroeg een dui delijk antwoord van b. en w. op de komklusie van „Samenwerking", dat er in 1978 nog geen woningwetwo ningen zullen worden gebouwd. SPREIDINGSMODEL Ook door de heer J. Reintjes van de Kerkdorpenfraktie werd aange nomen, dat in 1978 nog niet zal kun nen worden gebouwd in Landweert. Evenmin zag hij villabouw in Vlak water II. „Wij hebben het idee, dat het hele bestemming9belëid in onze gemeente door velerlei oorzaken in het slob zit", verzuchtte hij. Hij konstateerde een groeiend ongenoe gen in Venray. zowel in de kom als op de kerkdorpen. In zijn fraktie had de mening post gevat, dat in een dorp, waar thans grond en autochtone behoefte is, de ze nu moet worden ingevuld op ba sis van het getal van vandaag. Hij wilde zich niets gelegen laten liggen aan ambtelijke betutteling. In dit verband drukte de heer Thijssen (VVD) zich nog scherper uit. Volgens hem is de inschikkelijkheid van de gemeente jegens bureau jongens van departement en provin- cie te groot geweest. „Venray laat zich klakkeloos ringeloren door be moeizucht en arrogantie van nota schrijvers en andere vermolmde fi guren", zei hij en voegde er aan toe, dat het werkelijk hoog tijd wordt, dat Venray wat lef krijgt en herrie schopt. „Het welzijn van de eigen ingeze tenen schreeuwt er om, dat Venray aan de kaak stelt, wat in verafge legen oorden aan ruimtelijk beleid wordt klaargemaakt. Een beleid, waarin ambtenaren kunnen uit groeien tot despoten; een beleid waarin de burger verstikt wordt; een beleid, dat slechts in schijn ruimte schept. Ruimtelijke ordening is geworden tot gedaas in de ruimte, tot ruimtelijk gezwam, dat wanoxde schept", aldus de heer Thijssen. Volgens hem kon de zogeheten autochtone groei alleen de Venrayse dorpen niet op de been houden. De WD pleite er dan ook voor om geen gelegenheid voorbij te laten gaan om te bepleiten, dat ook vers bloed de dorpen in mag. STEDEBOUWKUNDIG BUREAU De heer Den Brok van Opbouw '70 overgestapt naar de fractie Sa menwerking zette zich af tegen het stedebouwkundig bureau waar mee de gemeente Venray werkt. Vol gens hem kan de gemeenschap twij felen aan de juiste keuze van stede- bouwkundig bureau. Bij bezoeken in soortgelijke ge meenten als Venray zou een verge lijking van hetgeen op stedebouw kundig gebied is gepresteerd volgens hem in het nadeel van Venray uit vallen. Hij vroeg zich daarom af of het mogelijk was de visie van dit Bureau te toetsen aan wat elders door andere bureaus wordt gereali seerd. Hij herinnerde er aan, dat door de raad al meer kritische geluiden zijn geuit t.a.v. uw visie of „het ontbre ken" van visie van het Stedebouw kundig Bureau waarmee Venray werkt. Het leek hem daarom ver antwoord om het functioneren van dit bureau, stedebouwkundig gezien althans, in een vergadering ter dis cussie te stellen. MADE IN ENGLAND GEMEENSCHAPSRUIMTE OIRLO De heer K. Achten voerde de, oude basisschool van Oirlo weer ten to nele. Volgens hem voldoet de hui dige gemeenschapsruimte in geen enkel opzicht aan de bestaande wen sen en behoeften van het vereni gingsleven. Hij voerde aan, dat de bevolking van Oirlo een voorhanden liggende kans met beide handen wil aangrijpen en derhalve voorstand ster is om de huidige oude basis school in Oirlo te laten verbouwen tot een gemeenschapshuis, zodat hun aktiviteiten naar behoren kunnen blijven voortgaan. „Als het college een ander mening is toegedaan, dan zouden wij dit ten zeerste betreuren en zeker niet tolereren", aldus de heer Achten. ONDERWIJS Met betrekking tot het onderwijs werden verschillende stellingen ge poneerd. Zei de heer Reintjes dat zijn (kerkdorpenfraktie) een samen werkingsschool in Landweert van de hand wijst, dat fraktie Samenwer king noemde een samenwerkings school voor Landweert niet wense lijk. Zij dacht aan een gebouw, waarin bijzonder en openbaar onder wijs apart les geven en waarbij men verder inhoudelijk volkomen zelf standig blijft. De kersvers tot de gractie Samen werking toegetreden heer Den Brok zei het alleszins de moeite waard te vinden wanneer bij wijze van expe riment twee onderwijsinrichtingen onder één dak worden gebracht en week met deze stelling iets af van zijn nieuwe fractiegenoten. Ook het gevaar van het sluiten van scholen in verband met het te ruglopen van het aantal leerlingen, kreeg de aandacht. Hierbij stelde de heer Den Brok nadrukkelijk, dat bij het beleid het kind centraal moet staan en niet het behoud van een schoolgebouw of behoud van een aantal werkplaatsen. „Het kind moet centraal staan en niet de leraar en nog minder het bestuur", aldus de heer Den Brok. „Als blijkt, dat een school in een kleine kern beter is voor het kind moeten we er alles aan deen om die te behouden, an ders niet". Maar volgens de heer Reintjes is de school meer dan een plaats waar onderwijs wordt gegeven. De heer Thijssen (WD) brak een lans voor het instellen van een zelf standige bestuurscommissie als be stuur van het openbaar onderwijs in de gemeente. WIJKCENTRA Verschillende fraktievoorzitters vonden het hoog tijd worden, dat wijkcentra verrijzen in de woonwij ken Veltum en Brukske. Met name de heer K. Achten hield een warm pleidooi voor een dergelijk centrum in Brukske, waar de tijdelijke huis vesting in de oude boerderij van Jenniskens geen aktiviteiten meer toelaten, tenzij men „het dragen van een valhelm" verplicht stelt Overigens viel het op, dat de heer Achten deze avond niet zo zeer het licht liet schijnen op de kerkdorpen (of kerkdorp) maar wel op de wijk Brukske waar hij vele mankemen ten had ontdekt. WOONERVEN P.P.R.-fractievoorzitter H. van der Locht stelde voor op de begroting een bedrag op te nemen voor het in richten van woonerven in Brukske en Veltum' II opdat „toegezegde me dewerking" het komend jaar gerea liseerd kunnen worden. Daarnaast wenste hij, dat bij de Nederladnse Spoorwegen wordt aan gedrongen op snelle verdubbeling en elektrificatie van de lijn Nijmegen- Roermond. Op zaterdag 12 november a.s. hand- werktentoonstelling te Oostrum van 2 tot 6 uur in het zaaltje van café van Dijk. Deze tentoonstelling wordt gehouden ten bate van het Rode Kruis. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY 104780) 34J6

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1