18 oktober 1944 is wel erg geleden imbra J§> STIENSTRA VENRAYH Ga NMB-giiüsparen. 'tfv. Da's'nheel ^voordeliger! Opnieuw woonwagen-perikelen 4 ma WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING niet ;oud [inkt I 33 jaar geleden wachtte een Tommy op de slotfasede dood TAXATIEBURO voor een juiste waardebepaling j van uw (toekomstige) woning^ Buurt heeft geen interesse in 'n tijdelijk woonwagenkamp IOBER 1977 No. 42 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS kERU VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY '28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Jeeds maar) ouder lit centraal ge- |nbare informele 7 vele aanwezige jemerkt, dat zij in iorsprekers heb- i instanties zijn, Ken voor hebben. e bejaarden er zo lang mogelijk leven te leiden, recht hebben lichten om lid te J aardenvereniging de voor de 65 Bn aktiviteiten? lat er in deze tijd voor de bejaar- toch wel te mo- i bejaarde de an- hulp-, en verzor- irden Er zijn al maar ook be- li hebben samen genieten. De een zijn leeftijd n, terwijl de an- wat gereedschap gelukkig op zijn ncentrum, de an- eigen huisje, mand afhankelijk een bejaarde lij niet meedoet e voor hem en forden georgani- nd woorden als jiteren" van be rm van „Jij bent en bejaardenver- ejaardenwoning" ordt iemand die et „U" is aange- 65ste plotseling een aanwezige ilusser te ver- naar met rust en gezinnen om en gebruikt en is bijzonder f die zorg be- die zorg niet ie niet nodig hoe op kermis- ïrs op de Over- om deze weg aag te voorzien, door de ge- aktiviteit werd ewaardeerd; ze- imobilisten, die ruit kwamen te m drie maanden rnielende steen maar de witte nog steeds niet ir gevaarlijke si- mistige herfst- SPAREN LENEN [BEUR iAT 31 5 O I - 4433 i een gemeen- 1 brandpreventie loet. In dit ver- jnt op de pagina I artikel over de jdening te lezen. het in Venray [Veltum en Bruk- geleden ging in flauw wlnkelcen- Jïmmen op en za- i het winkelcen- Zondag j.l. was het precies drieëndertig jaar geleden, dat hü werd gevonden ergens langs een binnenweg van Overloon naar Venray: een Engelse soldaat, die er als verkenner was uitgestuurd, maar niet meer terugkeerde. Onderweg werd hü getroffen door een ver dwaalde kogel Rustig en vredig lag hü daar. toen ze hem vonden. Rustig en vredig, ondanks de modder en de regen, op de donkere grond, waarover de grüze lucht zich spande als een donker doodskleed. Een van de ont zettend velen, die in de slag om Overloon en Venray, ver van huis het leven lieten, nu drieëndertig jaar geleden Misschien heeft hü zijn laatste rustplaats gekregen op de Engelse mi litaire begraafplaats op de Hoenderstraat als onbekende soldaat Of wellicht staan zy'n naam, geboortedatum en dag van sneuvelen wel in de steen gebeiteld, die zün eenvoudige graf siert. Maar dan nog is hü onbekend voor ons een van de velen Deze Engelsman had een klein boekje bij zich toen hij werd gevon den. Hierin had hij verschillende aantekeningen gemaakt als voor een dagboek. Notities van een eenvou dige Engelse soldaat, die het niet kon begrijpen in veertien dagen slechts drie mijl te zijn gevorderd in een vervloekt land van regen, mod der, bomen en heuvels. Terwijl hij zijn laatste aantekeningen maakte, zou hij hebben willen slapen, maar hij kon het niet. Zijn gedachten gin gen uit naar Rob, die een dag tevo ren door een verraderlijke booby trap zijn been verloor en net zo lang gilde totdat hij door bloedverlies buiten bewustzijn raakte. Hij dacht aan Bill, die verpulverd werd door een granaat. Hij dacht aan die luid ruchtige troep, die zo vol overwin- ningstrots door Frankrijk. België en Nederland stoof, maar nu in de bos sen, de loopgraven en de modder rond Overloon muurvast is gelopen. „De mof is hier sterk en ik geloof niet, dat we hier uitkomen" schreef hij. „Onze tanks en artillerie beuken dag en nacht door; onze Typhoons janken altijd door en nog krijgen we ze er niet uit .Onze kleren hangen vol vuil en mijn schoenen zijn nat. De Amerikanen zijn met hun tanks weer teruggegaan, het vervloekte afweervuur van de Duitsers is te hard en tegen het kruisvuur van de Duitse mitrailleurs lopen we ons te pletter. Wat een land is het hier. Achter ons ligt een dode koe. Dat ze dat ding toch opruimen De wal gelijke zoete stank dringt door alles heen. Gisteren hebben we met de bajo net gevochten, het hielp niets. Dat ik er door gekomen ben snap ik zelf niet. Links en rechts zwiepte het door de struiken.... of ze er met een zweep doorsloegen. Ik moet in het water hebben gestaan. Tot aan mijn knieën was ik nat. Dag en nacht hebben we geen rust gehad. Maar nu ik slapen kan, wil ik het niet. Steeds vraag ik me af: waar om? Waarom dit alles? Leven we niet in een wereld waar, ondanks alles, het schoon is te le ven? Waarom doodt ik de Duitsers? Waarom doden zij ons? Waarom schiet hij op mij en ik op hem? Aan het feit, dat ik eerder schoot dan hij dank ik het, dat ik hier nog zit. als een oude, afgeleefde man, die alles van het leven weet en kent en alleen nog wacht op de slotfinale: de dood. In wat voor een wereld leven we toch? Waarom moet ik mijn jonge jaren men zegt de mooiste van een mensenleven doorbrengen achter een geweer, in een vrachtwa gen, in oefenkampen, langs de we gen in Engeland. Frankrijk, België en Nederland, bij dat cadaver van die koe? Mijn vak, dat ik geleerd heb js met mijn handen mensen te doden inplaats van hiermee mijn dagelijks brood te verdienen. Waarom? Op zo'n stil uurtje als nu ga je denken denkenMaar goed. dat er niet te veel tijd is om te peinzen. Je wordt er misselijk en gek van. De eenvoudige xtv ven )?ier in de buurt zijn eerlijk en dankbaar, ook al versta ik niets van dat brouw- taaltje van hen. Maar hartelijk zijn ze, andeis dan in België en Eindho ven, waar je meer als koopman 13157 1% extra rente, dus ö°/o Lp.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot 1' 5.000,- per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus, inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk 'Feesten in Nederland'. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK wordt beschouwd dan als soldaat. Hier merk je wat die mensen jaren lang heeft gedrukt. Ze beschouwen je als de bevrijder van een last. Het aanhoudend gebonk van de kanonnen heeft wel niets van hun dorp overgelaten. Ze zeggen, dat meer noordwaarts de Duitsers zich hebben overgegeven. Ze zeggen ook, dat er geen eten meer komt. Maar hoe het ook zij. dit dorp zal weg zijn, als we het ooit krijgen. Als laten we dit hopen voor ons en voor die mensen daar in het dorp, dat het niet lang meer duurt Drieëndertig jaar later zouden de laatst woorden van een eenvoudige Engelse soldaat vergeten zijn. Geluk kig vonden we nog de laatste blad zijden om ze zoveel jaren later nog eens af te drukken. Waarom? Niet alléén om nog eens te her inneren aan die verschrikkelijke tijd die in onze onmiddellijke nabijheid werd gestreden. Wij zijn drieëndertig jaar nadat een onbekende man, temidden van vuur en geweld de laatste dagen van zijn jonge leven beschreef, té veel vergeten. De 18e oktober (dinsdag j.l.) is ongemerkt voorbij gegaan. Weinigen zullen op die dag aan de bevrijding van Venray in 1944 heb ben gedacht. Degenen, die in de strijd voor de bevrijding hun leven hebben gege ven, liggen vergeten op het gealli eerde soldatenkerkhof in Overloon en aan de Hoenderstraat. Het monu ment voor de gevallenen uit Ven ray ter nagedachtenis van hen, die in vijf moeilyke jaren de strijd aan durfden tegen de onderdrukker, staat vergeten in een hoek van een intussen overgeplaatst kerkhof. Wij hebben geen tijd gehad om te herdenken, druk als we waren met de belangrijker dingen van alle dag. Drieëndertig jaar is lang. geleden zegt men nu. Maar dat zei men niet in 1972, toen de Vastelaovesvereni- ging „De Piëlhaas" haar drie maal elf jaar vierde. De foto bij dit artikel, genomen na het bombardement op Venray, geeft een kijkje op de vernielde Schoolstraat. Uiterst rechts het pand J. Buyssen. onroerende goederen patersstraat 16. venray - tel. 04780-3456 trum „De Ruwerd" in de nieuwe woon wijk de Ruwaard totaal door brand verwoest. Wij weten uiteraard niet of en in hoe verre in Gennep en Oss brandpreven- tieve maatregelen bij het verstrekken van de bouwvergunning waren veror donneerd. Wél weten we en deze wetenschap kregen we ten gemeen tehuize dat het winkelcentrum in Brukske beter tegen brand is bevei ligd dan het centrum in Veltum, omdat bij de bouw in Brukske strengere be palingen golden dan bij de bouw in Veltum. Uiteraard heeft de gemeente in eer ste instantie zijn z.g. aanvalsplannen opgesteld voor de in de gemeente aan wezige inrichtingen. Maar het lijkt ons wel zaak gezien de omvang van de branden in Gennep en Oss dat in tweede instantie de beide winkelcentra de volle aandacht krijgen om een der gelijke ramp in Venray te voorkomen. aluminium schuifwand met i Thennwfiane vraag prijs op bij n Dftnn/ 34923 2384 GEfTIERT GLfi/ BV. JR Burg Rielmanslr 2 Gemerl lel beter en goedkoper! Nu we het toch over het winkelcen trum Brukske hebben is de volgende „ontdekking" interessant. Een van de daar gevestigde winkeliers ontdekte dat de kruipruimten onder verschillen de panden de mogelijkheid bieden via de diverse luiken van de ene zaak naar de andere te komen. Niet, dat we met deze mededeling potentiele inbrekers e enidee aan de hand willen doen, maar wel om de winkeliers hierop te attenderen. Zij kunnen er in ieder ge val wel voor zorgen, dat de kruipruim ten óf worden dichtgemetseld, óf dat de luiken op de een of andere manier worden afgesloten om te voorkomen, dat niet-betalende klanten langs deze weg binnenkomen. Wat we enkele weken geleden bij 't schrijven van het artikel over de wo ningen in wit-Desselke vreesden, is ge beurd. De eerste woning is gekraakt en wie weet zullen er nog meer volgen. Het lijkt ons of de woningbouwver eniging er om vraagt. In deze tijd van woningschaarste in Venray is het toch een vreemde situatie om vrij-komende woningen niet meer te verhuren zó- lang er geen uitspraak over de reno vatie of sloop is gedaan. Met 't oog op de onzekere toekomst van de huizen lijkt ons een tijdelijke verhuur onder duidelijke voorwaarden altijd nog beter dan de woningen te la ten leegstaan met alle gevolgen van dien. Dat nu de rechter uitspraak moet doen in een kort geding, en politieke partijen als PSP en SP zich achter de krakers hebben gesteld, maakt de ge hele zaak nog vervelender als ze al is. Zoals bekend gaat de gemeente Venray vóór augustus van het ko mende jaar een standplaats voor woonwagens inrichten aan de Spurk- terweg. Dit omdat er op het regio nale woonwagencentrum De Römer te Venlo veel te weinig plaats is. Bovendien wil men daar op zeer kor te termijn gaan verbouwen, wat in eerste instantie voor de plaatsruimte niet bevorderlijk is. Misschien mede daarom hebben de vier bewoners in De Römer, die straks naar Venray komen, gevraagd nu reeds een tijde lijke standplaats in onze gemeente te mogen innemen. Het gemeentebestuur stond niet onwelwillend tegenover dit verzoete en heeft een plaats aangewezen waar tüdeiyk 4 woonwagens kunnen staan. De keuze is daarbij gevallen op een perceel grond tegenover de panden 6 en 6a aan de Broekweg. Met de kritiek van de bewoners van Smakterweg, Bosweg en Mac- kenhof nog in hun geheugen, begrij pen burgemeester en wethouders dat het plaatsen van woonwagens aan de Broekweg de nodige schrikreakties in die buurt zal oproepen. Daarom willen zij de mensen uit die omge ving iets meer vertellen over de re den van hun besluit. Dat zou dan moeten gebeuren tijdens een voor lichtingsbijeenkomst a.s. woensdag 26 oktober ten gemeentehuize. Na mens het college zal wethouder G. Schols er informatie verstrekken over de motieven die tot het geno men besluit aanleiding waren. De door b. en w. verwachte schrik- reaktie heeft inderdaad plaats ge had. Maar daarbij is het niet geble ven. De bewoners uit die buurt, dus Broekweg en Overloonseweg, zijn terdege in het geweer gekomen en zullen zich op de a.s. voorlichtings bijeenkomst met hand en tand ver- zetten tegen deze onaangekondigde vestiging van 4 woonwagens. Terecht vragen ze zich af: waarom is er geen vooroverleg geweest? waarom hebben niet alle buurt bewoners een brief/uitnodiging gekregen? waarom is over de genomen be slissing en het verzoek daartoe nooit iets in de publiciteit geko men? waarom is het woonwagenkamp aan de Spurkterweg nog niet ge reed? en wat wordt er verstaan onder tijdelyk? De buurtbewoners zijn van mening: dat door de vestiging van een semi-woonwagenkamp het leef klimaat in hun buurt er niet op vooruit zal gaan; dat door die vestiging eens te meer een negatieve stempel ge drukt wordt op alle buurtbewo ners; dat men opnieuw overlast zal krijgen zoals destijds met de auto sloperij dat de goede kinder-speelruimte tussen Overloonseweg Broekweg en Noordsingel nu verloren zal gaan; althans dat vele ouders er hun kinderen niet meer zonder toezicht durven laten spelen; dat overlast door vernieling en bedreiging niet ondenkbeeldig is; dat men conflicten verwacht ge zien het verschil in aard en leef gewoonten; dat men bij moeilijkheden wei nig steun verwacht van de poli tie; dat alle bewoners in die buurt er hun huis kochten omdat verze kerd werd dat de Broekweg in zijn toenmalige vorm zou gaan verdwijnen; zij voelen zich nu belazerd; dat men moet twijfelen aan het tijdelijke karakter van deze ves- tigng mede gezien de kosten die gemaakt moeten worden voor de aanleg van nutsvoorzieningen. Een hele waslijst van argumenten, met het doel de beslissing van b. en, w. ongedaan te maken. Begrijpelijke argumenten al heeft het raadslid van der Locht (Broekweg) destijds eens gezegd: „Wat mij betreft mo gen ze voor mijn huis staan". Het ziet er dan ook naar uit dat wethou der Schols woensdag geen gemakke lijke taak zal hebben. Maar een ding is zeker: de betref fende buurtbewoners hebben het niet alleen gelaten bij kritiek. Ze sing bedacht. Dat zou dan kunnen hebben ook een alternatieve oplos zijn de (voormalige) camping Vlak water, welke uiteraard der zaak ge heel is ingericht op tijdelijke bewo ners We vragen ons in gemoede af wel ke tegenargumenten b. en w. tegen dit alternatief voorstel kunnen in brengen. Stienstra Venray BV,Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer A

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1