Venrayer met de meeste onderscheidingen iqwjn, !SW7lfP TENTOONSTELLING STIENSTRA DANSCURSUS te VENRAY Buitenfeest St. Anna DISC-JOCKEY BEVORDERINGEN BIJ VENRAYS POLITIECORPS Diamanten Broeder „GOED ONDER DAK" MET AMAK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING weinig c aan mbad lier viel jaar juli Henny Meijer, een uitzonderlijk verzamelaar V tfIBD 5? De komende winter ^gezellig dansen leren van Kcoten van de Jeugdnatuurwacht VFNRAV V LH nHI k^aar. iUGUSTUS 1977 No. 34 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS KKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY f28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING kalender officieel aand „zomer" voor wel worden ge wiste van de vier herkenbaar is ngevoerde zomer- Bilt heeft uit zomer onge- en natste sinds geweest, zyn te melden, dat viel op 5 juli. hebben wy ver even na te gaan het bezoek is ge- tmeentelyk open- Want dat is toch echte zomerse ninnen.de en zon- liek samenkomt, heeft opgeleverd, juli niet minder niet méér) dan niet-Venrayers tbben opgezocht, lusie volgt, dat omer 1977 viel. een bijzonder den voor het ge- Vanaf de open tot half augustus lal 34.021 zwem- kassa gemeld. In het bijzonder waren het er ok naar uit, dat het gemeentelijk niet rooskleu- ks de invoering es voor 10, 30 en dat de coupon hebben ge- van abonne- 79 hoofdkaarten, wmementen tot lonlijke abonne- uitgegeven. Dit taal uitgegeven rwijl 380 per- aten tot 16 jaar abonnementen en uitgegeven. VERGELIJKING de bezoekers- 977 naast elkaar we per maand de maand: 1976 1977 13.747 9.190 35.014 5.807 1.064 14.575 1.390 4.499 9.531). bezoek aan het het overdekte afzonderlijk op- s het overdekte il-zomervakantie uitvoeren van it jaar is begin ïkte bad open van de zomer- dat het cijfer lugustus niet in het bezoek in at, dat een vol- lezoek aan het betalen en een .50, dan behoeft ster te zijn om dit jaar bijzon- ist voor het ge- Zonder dat hy ooit in zyn leven één byzondere menslievende daad heeft verricht, welke de erkenning van „hogerhand" heeft gekregen, of ooit door moed, beleid of trouw heeft uitgeblonken om voor een ereteken in aanmerking te komen, mag de 35-jarige Henny Meyer, Vollenbergstraat 6, zich de Ven rayer met de meeste onderschei dingen noemen. Het enige waarin Henny Meyer, calculator by Rank Xerox, uit blinkt, is misschien dan wel het feit, dat hy een van de zeer wei nige Nederlanders is, die allerlei soorten Nederlands eremetaal ver zamelt. Maar dat feit zal wel nooit door een of andere burgerlijke, kerkelijke of militaire instelling met een onderscheiding worden beloond In het algemeen is het verzame len van het een of ander geen kunst. Postzegels, sigarenbandjes, suiker zakjes. geboortekaartjes, bidprentjes etc. zijn niet moeilijk om in een ver zameling bijeen te brengen. Het rui len van deze voorwerpen is even min moeilijk, omdat er overal wel mensen te vinden zijn, die dezelfde hobby er op na houden en door rui ling in staat zijn de kollektie uit te breiden. VIJFHONDERD STUKS Het verzamelen van onderschei dingen daarentegen is een bijzonder moeilijke, maar evenzeer interessan te en boeiende bezigheid. Zelf zegt hij daarvan: „Het ver zamelen van onderscheidingen is ontzettend moeilijk, omdat je iets persoonlijks van een ander spaart. Wil een onderscheidene of de na bestaande van die onderscheidene het eremetaal niet afstaan, dan moet het begrip daarvoor het winnen van de „verzamelwoede". Maar deson danks heeft Henny Meijer een ver zameling opgebouwd van raeer-dan vijfhonderd "Nederlandse onderschei dingen, ridderorden, medailles en dat alles het liefst nog met bijbeho rende oorkonden. Henny Meijer is niet zo maar 'n ver zamelaar. Sinds hij in 1963 met deze unieke hobby is begonnen, heeft hij zich ook verdiept in de fylosofie rond het fenomeen onderscheidin gen. „Onderscheidingen", zegt hij, „zijn officiële erkenningen van de overheid of een instantie. Dat heeft me op de eerste plaats aan het den ken gezet over de vraag WAAROM men ooit onderscheidingen heeft in gesteld. Dan komt de tweede belang rijke vraag: wat heeft de man of vrouw gedaan om voor een onder scheiding in aanmerking te komen? Het antwoord op beide vragen heeft mij gefascineerd". Het gevolg daarvan is geweest, dat hij naast zijn onderscheidingen een uitgebreide hoeveelheid literatuur heeft verzameld, waarop een hoog leraar jaloers kan zijn. Het begon allemaal in 1963. Een ongeluk zette een streep door zijn toekomstplannen als scheepswerk- tuigkundige bij de Koopvaardij en tijdens de hierop volgende periode van niets-doen werd hem door de specialist geadviseerd iets te gaan sparen. Via een militaire koppel met tien emblemen kwam hij terecht bij een verzamelaar van decoraties en vanaf die dag ging hij zich daarin specialiseren. „Ik ging me interesseren voor die decoraties, omdat achter iedere on derscheiding een geschiedenis steekt; een geschiedenis van goede daden of een historie van prestaties." En met deze bekentenis zit Henny Meijer meteen op zijn stokpaardje. „Er is nu eenmaal een onverklaar bare drang bij mensen om de ver diensten van een ander uit te druk ken in eremetaal. Om allerlei rede nen zijn onderscheidingen uitgereikt. Deze redenen interesseren me en ze staan beschreven in deze boeken. Maar achter iedere onderscheiding gaat een daad schuil. Of het nu een medaille is van het Camegie Hel denfonds ,een bronzen Oranje Nas sau of een Militaire Willemsorde Vierde Klasse. Zo ontdek je de mens achter de onderscheiding, maar ook de romantiek en dikwijls ook veel onrechtvaardigheid". Lopende langs de honderden ach ter glas opgespelde naar jaartal en soort gerubriceerde eretekenen, ver telt hij over hetgeen hij te weten is gekomen. Ridderorden, dapperheidsmedailles, herinneringsmedailles en -pennin gen, medailles voor trouwe dienst en dappere krijgsverrichtingen; alles heeft zijn eigen historie. De slag bij Waterlooi (1815), Naar- den (1814), Java (1825), Atjeh (1873), Kleine Soendaeilanden (1905). Maar ook de recente geschiedenis: Arn- hem-Nijmegen-Walcheren 1944, Nor- mandië 1944 en Korea 1950. Vele bij de onderscheidingen be horende gespen vertegenwoordigen een stuk geschiedenis waarvan de meeste namen uit het voormalige Nederlands Indië tonen. Onderschei dingen, eens toebehoord aan voor malige bewoners van Bronbeek in Arnhem. De bijbehorende oorkonden geven een levensbeschrijving van de onderscheidene. Zoals van de een voudige soldaat, die roem verwierf in de Slag bij Waterloo, tijdens de Tiendaagse Veldtocht en tenslotte tot generaal wist op te klimmen. Of de geschiedenis van de Nij meegse oorlogsvrijwilliger, die naar Korea ging en tijdens zijn 183 da gen aan het front onderscheidingen verwierf als The Blue Riffle, The United Nations Service Medal met gesp Korea en het Kruis voor Recht en Vrijheid met gesp Korea 1950. Roem en dapperheid tegen de ach tergrond van tragiek. Na 183 gru welijke dagen aan het Koreaanse front te hebben overleefd, kwam hij in zijn woonplaats om bij een brom fietsongeluk. De weduwe van de oorlogsveteraan weet de onderschei dingen van haar man veilig bij de Venrayse verzamelaar. Vol trots wijst Henny Meijer op een fcto van een bejaarde militair uit de zestiger jaren van de vorige eeuw. met vier eretekenen op de borst. Niet alleen is hij er in ge slaagd de vier eretekenen te be machtigen, maar ook de naam.van de dappere te achterhalen. Het bleek ene meneer Steenbergen uit Leiden te zijn. De medaille, behorende bij de Orde van Sint Anna (een Russi sche uit de Tsarentijd), het zilveren kruis 1813-1815 Waterloo, het kruis 1830-1832 (Tiendaagse Veldtocht) en de medaille voor 24 jaar trouwe dienst sieren thans de fpto. Dan wijst de verzamelaar op tal, voor de leek nauwelijks te onder- schieden verschillen in eremetaal, zoals b.v. een grote en een kleinere Militaire Willemsorde of het ver schil tussen twee eremedailles waar van de een normaal in Nederland werd gemaakt en de ander blij kens de aantekening op een doosje in Portugal werd geslagen omdat zij werd gemaakt in opdracht van de Nederlandse regering in balling schap in Engeland. Het dierbaarste gedeelte van zijn kollektie is naar zijn zeggen, de ver zameling onderscheidingen welke destijds postuum zijn uitgereikt. Postuum verleende verzetskruisen, oorlogsherinneringskruisen etc. En wat dan het meest interessan te is aan dit onderdeel, is de kom- pleetheid omdat in vrijwel alle ge vallen ook de daarbij behorende oorkonden in de verzameling van Henny Meijer zijn te vinden. Het voor Venray meest belang wekkende onderdeel in de verza meling is, dat de onderscheidingen van wylen Dr. H. J. Schim van der Loeff in de kollektie van Hen ny Meyer is opgenomen. By ge legenheid van het zilveren be- staansfeest van het psychiatrisch ziekenhuis „Sint Anna" werd „de pionier van de verpleging van zielszieken" benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Door Paus Pius XI werd hy te vens benoemd tot Ridder van de Heilige Gregorius de Grote. Beide versierselen plus de oorkonden hebben een ereplaats gekregen in de kamer van de Venrayse ver zamelaar. Uit het familiebezit van de fam. Schim van der Loeff kreeg hy te vens nog de eretekens van voor vaders, die gevochten hebben in de slag by Waterloo. „Maar de gemiddelde Nederlan der vindt het verschijnsel van on derscheidingen belachelijk", zegt de heer Meijer. „Men noemt het uit de tijd en soms ook onrechtvaardig." Met het „uit de tijd" zijn heeft Henny Meijer niet de geringste moeite omdat juist de tijd waarin de onderscheiding werd verleend, voor hem is gaan leven. De onrechtvaar digheid daarentegen ziet hij wel zit ten. Daar is op de eerste plaats het onderscheid tussen brons, zilver en goud voor dikwijls eenzelfde pres tatie zoals veertig jaar in dienst bij dezelfde baas. Vroeger was het geen prestatie, maar een gunst om veertig jaar bij eenzelfde baas te mogen werken, omdat je van de ene op de andere dag kon worden ontslagen. Tegen woordig is het geen kunst om die mijlpaal te bereiken. De onrecht vaardigheid zit 'm dan wel zo, dat Jan met de pet voor die prestatie brons krijgt, de boekhouder zilver en de directeur goud of nog meer. Dat onlangs Pim Sierks, de piloot, die na de gijzelingsaktie in Amster dam de terroristen met gevaar voor eigen leven vrijwillig weg bracht, geridderd werd, is erkenning van een heldendaad. Dat Johan Cruyff eenzelfde onder scheiding kreeg voor zijn overigens goed betaald goed voetballen, trekt de waarde van de onderscheiding van de piloot wel erg scheef. Hetzelfde geldt voor de directeur van een militair muziekkorps, die op Schiphol met onderscheidingen wordt omhangen wanneer een hoge gast met muziek wordt afgehaald. Een dergelijke gang van zaken bij het uitreiken van onderscheidingen staat ook de verzamelaar Henny Meijer niet aan. Vandaar, dat hij het houdt op onderscheidingen, die iets te zeggen hebben en hem de mens achter het eremetaal duidelijk tonen. Serieuze geïnteresseerden kunnen vcor bezichtiging van deze kollektie een afspraak maken met de heer Meijer. Keuze uit diverse clubs: Jeugd 11-14 jaar: van 18.00-19.30 uur Beginners 15-21 jaar: van 19.30-21.00 uur Gehuwden: van 21.00-22.30 uur De cursussen worden gegeven iedere dinsdag in Restaurant Almonda, Julanasingel 7, Venray. I danscentrum Heistraat 4f,Helmond. Inlichtingen en inschrijving dagelijks telefonisch of op dinsdag 30 augustus a.s. van 19.00 - - 21.00 uur. Telefoon 04920-25124 Een bijzonder fraaie tentoonstel ling is door de Venrayse Jeugd natuurwacht ingericht in de foyer van de schouwburg. Dinsdagavond had daarvan de opening plaats bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan van deze vereniging. Naast veel eigen werk van de jeugd valt direkt op de grote stand van de Stichting Faunabeheer, die hier in Venray nu voor het laatst staat opgesteld. De schoolgaande jeugd zal deze tentoonstelling in klasseverband be zoeken, terwijl oudere belangstel lenden dagelijks een bezoek kunnen brengen van 19.00 tot 21.30 uur. Za terdags en zondags van 2 tot 6 uur. Bij deze tentoonstelling is een doorlopende dia-voorstelling, terwijl in de schouwburgzaal een film over ooievaars en andere vogels vertoond wordt. Tot en met volgende week donderdag kan men er terecht. Een extra stand is ingericht van planten en bloemen door de Ven rayse bloemisterijen, kwekerijen en tuinders. Het hier getoonde werd gratis als prijzen beschikbaar ge steld. Het geheel maakt een zeer fraaie indruk en is zeker een bezoek waard. In dit verband vestigen wij nu reeds uw aandacht op een voorlich tingswagen van Staatsbosbeheer, welke over 14 dagen in Venray zijn Was vroeger de z.g. St. Anna-ker mis voor velen een attraktie, nu gaat 'het psychiatrisch centrum St. Anna op zaterdag 27 en zondag 82 augustus een groot Buitenfeest 1977 organiseren. Iedereen is daar van harte welkom en de entree is gratis. Er zijn veel evenementen, o.a. een marmotenrace ,een rad van avon tuur, een schiettent, een danstent met leuke orkesten, een bammen- sport, bussen-gooien enz. Bovendien worden er shows opgevoerd door verschillende muziekcorpsen. Het terrein va nSt. Anna is op die dagen voor het publiek opengesteld van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. In het kader van de tweede Noord Limburgse disc jockey-kampioen schappen is besloten de halve finale in Venray te houden. Dat zal dan zijn op 21 oktober a.s. in Den Aide Hoed. Een week daarna vindt de finale plaats te Venlo in Club Nau tilus. Deze kampioenschappen starten op 23 sept. a.s. in Tegelen en hebben vervolgens, telkens een week later, plaats in verschillende Noord Lim burgse gemeenten. Tot begin september kan men zich voor deelname melden op Postbus 830 in Venlo. standplaats zal innemen voor bezich tiging door belangstellenden. Deze wagen zal ale Venrayse scholen be zoeken. Wij komen daarop nader te rug. Door de benoeming van adjudant Tijmensen tot inspecteur, konden met ingang van 1 juli bevorderd worden tot adjudant de brigadier van Ampting en tot brigadier de hoofdagent van der Hoff. In verband met het funktioneel leeftijdsontslag van adjudant W. Keysers werd met ingang van 1 sep tember tot adjudant benoemd de brigadier A. Vervoort en tot briga dier de hoofdagent Dijkstra. Tijdens een bijeenkomst op 30 aug. zullen de bevorderden ontvangen worden door burgemeester Defesche op het gemeentehuis. Op 8 september a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat Broeders Sophonias Staps zijn kloostergeloften aflegde in de kapel van St. Servatius. Nor maal worden de geloften afgelegd in het Moederhuis van de Broeders van Liefde te Gent, maar omdat in Bel gië de eerste wereldoorlog woedde, werden de geloften van de Neder landse Broeders afgelegd in St. Ser vatius. BROEDER SOPHONIAS STAPS (77) de nog altijd goedlachse, klein van van stuk zijnde broeder, verbrengt zijn „otium cum dignitate" in een van de kleine gemeenschappen der Broeders, in de Mgr. Nolensstraat, met nog 5 andere broeders. Hij werd geboren in Tilburg en heeft meer dan 50 jaar in Venray doorgebracht. Of het om zijn eeuwi ge glimlach geweest is dat zijn Oversten hem als jong broedertje belastten met de zorg van bejaarde patiënten, weten we niet. Dat duur de echter maar een jaar. Toen werd hij cp de kinderafdeling geplaatst en dat deed hij zo goed dat hij er 11 jaar onafgebroken verbleef. Daarna moest hij naar België om er de leiding op zich te nemen van een afdeling bedverpleging en om de therapie in te voeren. In Venray werd toen al aan therapie gedaan, maar in België nog niet. Na 4 jaar keerde hij weer terug naar Venray om daar in de herenklasseafdeling de leiding te nemen. In 1943 kwamen er extra proble men omdat verpleegden van St. Ba- vo uit Noordwijkerhout naar Venray werden geëvacueerd. Deze evacué's kregen onderdak in de toneelzaal. Daarna volgde de bange periode van bevrijding, beschieting en evacuatie naar België en later reëvacuatie naar St .Servatius. In het kapot ge schoten St. Servatius keerde hij te rug en werd op de afdeling I ge plaatst, de afdeling halve onrust. Hij bleef daar zijn werk doen tot zijn 67e jaar. Na deze 50 „dienstjaren" crosste hij als gepensioneerde op een brom mer jarenlang door Noord Limburg se dreven, als een gelukkig mens, genietend van zijn welverdiende rust. Maar twee jaar geleden was het brommen afgelopen. Er staat nu wel een auto ter beschikking, maar hij moet dan wel een chauffeur of chauffeuse hebben. Dat kan, want zowel de huishoudster als de werk ster hebben een rijbewijs. Tien jaar geleden nam hij met 5 confraters zijn intrek in de kleine communiteit in de Mgr. Nolensstraat. Hij blijft het jammer vinden dat de autoriteiten hem het uitleven van zijn hobby onmogelijk maakten, omdat er geen duiventil mocht wor den geplaatst. Jarenlang hadden dieren zijn belangstelling en duiven in het bijzonder. Op alle paviljoens waar hij heeft gewerkt mocht hij duiven houden en vooral op de kin derafdeling beleefde hij aan die dui ven veel vreugde. Aan Broeder Staps zijn de naoor logse jaren met hun veranderingen op velerlei gebied niet ongemerkt voorbij gegaan. Het strenge kloos terleven is verdwenen. De verple ging is op een geheel nieuwe leest geschoeid en arbeidstherapie maakt daar een belangrijk onderdeel van uit. Het is vooral ook de arbeids therapie waar hij zich in zijn kloos ter- en verplegersleven sterk voor heeft ingezet. Voor die inzet verleende H.M. de Koningin hem reeds de eremedaille van Oranje Nassau in zilver. Op 23 september a.s. zal in de ka pel van het psychiatrisch centrum St. Servatius om 3 uur een plechtige Eucharistieviering worden gehou den, terwijl in de foyer van „Den Kerkdijk" van half vijf tot half zes iedereen de gelegenheid zal krijgen de diamanten broeder met zijn ju bileum geluk te wensen. Stienstra Venray BV. Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - VOOR BEGINNERS EN LEERLINGEN VAN DE HOGERE KLASSEN VAN BOSCHVELDCOLLEGE, JERUSALEM EN DE MAVO Aanvang: donderdag 8 september a.s. om 16.30 uur Zaal „In den Engel" Poststraat 3 te Venray Cursusgeld 67,50 Inlichtingen: dagelijks telefonisch onder no. 04750-13413 Dansschool H. Moors, Roermond, Dansleraar NBD MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (047S0) 3456

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1