STIENSTRA VFMRAV Schoolstraat in winkelcentrum betrekken „GOED ONDER DAK" MET AMAK Feest week in en rond de prome nade WATER IN VENRAY VEIHIHI WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Gezinszorg mondjesmaat Reebok gedood Verenigde winkeliers gaan gemeente adviseren Rose Vlek zal grote overbewinkeling veroorzaken üv^Ma ke*-aafi i Restauratie Veltumse Kapel in de Comriiissie voor Openbare Werken VRIJDAG 22 JULI 1977 No. 29 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG 'VOOR AL ÜW DRANKEN- PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VÖOO At UW DRANKE ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Met het optreden van het Beat- orkest „Third Room" en het „Ham mond Duo" is woensdag de feest- week gestart in en rond de Pro menade van het Venrayse winkel centrum. Gesteund door de gedachte aan een zeer geslaagde braderie ver wachten de organisatoren ook nu weer grote belangstelling van het publiek. Donderdag zijn de kinderen aan hun trekken gekomen met een uit voering van het „Theater Kip" uit Amsterdam. Op deze avond as ook een gezellige bijeenkomst gepland voor de Venrayse bejaarden, in zaal In den Engel, waar de Peelzwervers de stemming er in zal brengen. Vrijdag is er dan een standwer kers-concours. Ongeveer 30 markt kooplui zulen in een sportieve wed strijd proberen elkaar de loef af te steken. Op de onlangs gehouden jaarmarkt hebben we daar al een klein voorproefje van kunnen sma ken Voor het publiek is een derge lijk concours altijd een leuke bele venis, alleen al om de talenschat van de heren standwerkers. Vrijdagavond is er een disco avond voor de jeugd op de Prome nade. Zaterdag is er 's avonds om 8 uur in zaal In den Engel een optreden van de Vader Abraham-show. Be halve het showorkest verlenen hier aan medewerking: Mieke en de gou den trompettist Marty. Deze avond •is niet vrij toegankelijk. Maar voor 4,entree kunt u van een leuke avond genieten. De door de minister van C.R.M. voorgeschreven bezuinigingen bij de Gezinszorg Noordelijk Limburg (ge vestigd te Venray) komen onver wacht hard aan. Dit te meer omdat de 2bezuiniging berekend wordt op het aantal uren dat in 1972 hulp verleend werd. Venray met name heeft sindsdien een uitzonderlijk grote groei meegemaakt, waardoor ook de gezinszorg meer dan elders in omvang is toegenomen. De klok terugdraaien naar 1972 en daarop nog 2% bezuinigen betekent voor de Gezinszorg Noordelijk Lim burg een dermate grote inkrimping, dat men vewacht dat twintig ge zinsverzorgsters in de nabije toe komst him werkzaamheden moeten staken. In feite zou in Venray de gezins zorg nog uitgebreid moeten worden, want het beleid van b.v. de psychia trische centra is er op gericht "de patiënten zo snel mogelijk buiten de centra verder te laten herstellen. Hetzelfde geldt ook voor het zieken- huisbeleid. Beide voorbeelden vra gen extra werk van de Gezinszorg, maar die kan door de maatregel van de minister niet gegeven worden. Ook het groeiende aantal bejaarden in deze gemeente (65 per jaar) zou meer gezinszorg gaan vragen, maar is eveneens niet mogelijk. De gemeente is zich van deze pro blematiek terdege bewust en zal bij de minister aandringen zijn besluit terug te nemen, teneinde een goed- werkende hulpverlening in deze re gio te laten voortbestaan. De Gezins zorg Noordelijk Limburg hoopt dat dit verzoek resultaat zal hebben, maar verwacht toch dat de bevol king weer meer zelfhulp zal moe ten gaan plegen en dat de aloude burenhulp noodgedwongen nieuwe perspektieven krijgt. Op de Ripseweg liep plotseling een reebok de weg over op het mo ment dat de personenauto, bestuurd door K. uit Venlo naderde. Deze kon het overstekende dier niet meer ont wijken. De bok werd bij de botsing gedood en de bestuurder zit met de schade aan zijn auto. Vrijwel alle le'den van het Winkel centrum Venray en verschillende andere belangstellenden, hebben zich j.l. maandag gebogen over de pro blematiek van de overbewinkeling in Venray-centrum. Een dreigende overbewinkeling, die zijn oorzaak vindt in de enorm toegenomen bouw- voorbereidingen en -aktiviteiten van de laatste maanden (circa 3600 m2), maar ook door de bestaande plannen om over enkele jaren binnen de Ro se Vlek in één klap 5500 m2 winkel oppervlakte te realiseren. Bekend is immers dat V D een Vendette wil vestigen op het terrein van de Gouden Leeuw, maar desge wenst bereid is dat in de Rose Vlek te doen, als tegelijkertijd daar an dere winkels gevestigd worden. Er gens is dat begrijpelijk, want voor V D heeft het geen zin om alleen op een groot terrein te gaan zitten, zonder neringdoende buren. Voor de Venrayse middenstanders is echter die „eis" een doorn in het oog. Te recht meent men dat daardoor een nog grotere overbewinkeling ont staat ,dan nu reeds het geval is. Het Winkelcentrum staaft dat met de volgende cijfers: Het- C.I.M.K. rapport komt tot maximale winkeluitbreiding t.m. 1985 van 3800 m2 Hiervan gaat af voor plan Landweert 1400 m2 Blijft over 2400 m2 Inmiddels gereedgekomen of op stapel staande uitbrei dingen 5000 m2 2600 m2 Vendette in Rose Vlek 2700 m2 Andere vestigingen in Rose Vlek 2800 m2 Overbewinkeling 8100 m2 Bovenstaadne cijfers werden door een vertegenwoordiger van de ge meente ,dhr. Verschuur, wél op him juistheid bestreden, en dat kwam voornamelijk door de interpretatie van bedrijfs-vloer-oppervlakte en verkoop-vloer-oppervlakte. Hoe het ook zij, het bestuur van het Win kelcentrum stelde dat de andere vestigingen (2800 m2) „de spoeling dun zullen maken". Daarom heeft men gezocht naar andere oplossin gen, om zeker die overbewinkeling te voorkomen. Op de tafel kwamen enkele sug gesties, waarvan wij als meest reële noteerden: V D in de Schoolstraat; aan de noordzijde van het Schouten straatje óf op het terrein van dè Gouden Leeuw. Deze laatste moge lijkheid kwam in feite al niet meer in aanmerking omdat de gemeente lijke plannenmakers er een kortslui ting in zien met de Hema (en even- tuel ook met het Edah Kooppark). Met andere woorden: men loopt de kans dat het winkelende publiek zich voornamelijk tussen deze drie „trekpleisters" zal gaan bewegen, waardoor de andere zaken benadeeld zouden worden. Intussen zijn er echter plannen van Venrode op de Grote Markt en de Marktstraat, die wellicht als ander trekpleister kun nen fungeren, waardoor het even wicht weer hersteld wordt. De suggestie om V D aan de noordzijde van het Schoutenstraatje te laten bouwen, zou betekenen dat Albert Heijn en misschien ook de Gruyter een andere plaats moeten zoeken. Van Albert Heijn is bekend dat zij niet ongenegen zijn te ver huizen, mits er maar ruim voldoen de parkeergelegenheid in de onmid dellijke nabijheid is. Dat zou b.v. kunnen door vestiging in de School straat met parkeerruimte in de Rose Vlek. Voor de zuidzijde van het Schoutenstraatje zijn reeds bouw plannen. Voornoemde suggestie heeft wel het nadeel dat het zwaartepunt te veel noordelijk komt te liggen, waardoor b.v. het Henseniusplein minder aantrekkelijk wordt voor het winkelende publiek. Een vestiging van V D in de Schoolstraat heeft ook zijn voor- en nadelen- Bouwt men b.v. naast Henk Smits dan krijgt men weer die kort sluiting met de Hema, met alle ge dachte nadelen vandien. Vestiging ter hoogte van het pand Zeegers, legt weer te veel nadruk op de noordkant, met alle nare gevolgen voor de winkels aan de zuidkant. Dit nog te meer indien op het pand Til- lemans, op de hoek Marktstraat Eindstraat in de toekomst een of meer winkels gebouwd zouden wor den. Toch was men van mening dat de Schoolstraat de enige goede oplos sing zou zijn afgezien van het terrein van De Gouden Leeuw. De Schoolstraat zou dan als winkel straat atraktief worden, en een cir- cuitvorming kunnen doen ontstaan waarbij alle huidige winkels betrok ken worden. Dit zou trouwens ook meer in de lijn liggen van de af spraken die reeds in 1973 gemaakt zijn, en waarbij o.m. gesteld werd, dat zou worden nagegaan hoe de Schoolstraat bij de ontwikkeling van Venray zou worden betrokken. Daar bij is beslist niet gedacht aan een ontwikkeling in de vorm van een bevoorradingsstraat of bedrijfsweg tussen twee winkelcentra, zoals al eens werd geopperd. Trouwens de inmiddels al of nog niet gerealiseer de bouwplannen in deze straat wij zen toch wel op een andere bestem ming die de middenstanders er aan willen geven, n.l. een logisch circuit bestaande uit Grotestraat, Markt, Marktstraat, Schoolstraat en Hense niusplein. Maar hoe of waar men V D ook denk te vestigen ,er zullen altijd wel winkeliers zijn die zich daar door benadeeld voelen. Daar komt men gewoon niet onderuit. Houdt men V D echter uit de Rose Vlek dan heeft men in ieder geval die overbewinkeling van 2800 m2 ge wonnen, en houdt men het winkel centrum Venray in een meer natuur lijk geheel. De Rose Vlek blijft dan nog altijd beschikbaar voor (semi) openbare bebouwing en parkeer-' plaats. Het wordt zelfs niet onmoge lijk geacht daar in de toekomst alsnog winkels te bouwen, b.v. aan de oostkant, met parkeergelegenheid voor de deur, maar dan wel logisch aansluitend op een intussen volge bouwd „echt" winkelcentrum. Het advies dat de Vereniging Het Winkelcentrum nu aan de gemeente gaat uitbrengen, zal daar zeker op zijn merites beoordeeld worden. De gemeente worstelt immers zelfs met die problematiek, al komt daar van de resultaten weinig naar buiten. Men moet evenwel goed bedenken dat V D uiteindelijk zelf gaat be slissen waar en hoe ze een Vendette in Venray gaat bouwen. Zij kan en mag dat zonder meer doen op het terrein van de Gouden Leeuw. Heeft men ze daar liever niet, dan zal men ongetwijfeld concessies moeten doen. Dat kan men als een machtspositie zien, maar die heeft men haar dan ook zonder meer toegespeeld toen men destijds vergunning gaf om daar op het terrein van de Gouden Leeuw een Vendette te vestigen. Dat men met die vergunning destijds misschien te voorbarig is geweest, betekent wel dat men nu de wrange vruchten plukt van dat besluit. Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer De drie jaar geleden door de ge meente van het kerkbestuur van de Vredeskerk aangekochte Vel tumse kapel is weer even in de ak- tualiteit gekomen. Aan de commis sie voor openbare werken en ver keer werd n.l. het advies, ge vraagd over de conservering en restauratie van de buitengevels van deze kapel, voordat hierover een voorstel tot kredietverlening aan de raad wordt gedaan. Zoals bekend was het doel van de aankoop niet alleen het behoud van dit historische gebouw voor de Ven rayse gemeenschap maar ook om de kapel zo mogelijk te gebruiken voor kulturele en religieuze exposities en bijeenkomsten. Daarom zal er iets aan de kapel moeten gebeuren voordat de tand: des tijds voortknaagt aan deze mooie historische kapel. B. en W. stelden de commissie voor een keuze uit drie mogelijkhe den. A het treffen van een minimum aan noodzakelijke werkzaamheden om te voorkomen dat de kapel in een vervallen staat komt te verke ren (conservering en vochtwering). Kosten 100.000,—; B Conservering van het ge bouw en restauratie van de buiten gevels waardoor de buitenkant van de kapel in haar uiteindelijke geres taureerde staat wordt gebracht. Kosten 130.000,—; C Totale restauratie van de ka pel zonder het aanbrengen van ge- bruiksvoorzieningen (verwarming). Kosten 190.000,—. Hoewel het college het meeste voelde voor conservering van het gebouw en restauratie van de bui tengevels, vroeg men zich in de com missie af, of men inderdaad niet verder moest gaan. Men vroeg zich af waarom men meteen niet de zaak grondiger aanpakte omdat in het verleden al van verschillendeizijden is aangedrongen op gebruik van de kapel. Ondanks het feit, dat Monu mentenzorg hiervoor geen geld be schikbaar heeft hoopte men, dat het gemeentebestuur „ergens" wel een „potje" kon aanboren om de zaak te kunnen financieren, temeer waar Venray behalve de Latijnse school geen gaaf monument weer in haar bezit heeft. Met dit advies gaat het voorstel weer terug naar het college. Tijdens de rondvraag werd ge attendeerd op 'n gevaarlijke situatie welke is ontstaan door het verhar den van de weg naar de BallonzuiL Deze weg loopt zonder meer uit over het fietspad op de Beekweg waarbij een levensgroot gevaar aan wezig is, dat men pardoes de Beek- weg oprijdt. Dit punt werd genoteerd door ge meentewerken en zal uiteraard alle aandacht krijgen voordat zich onge lukken voordoen. Overgiens zat in deze zomeravond- vergadering van de commissie wei nig nieuws. Het elkaar misverstaan is kenne lijk oorzaa kgeweest dat ons artikel, vorige week in dit blad, over de watervoorziening niet geheel juist is overgekomen. Feit is dat het pompstation Bree- heid per jaar maximaal 2.000.000 m3 water mag oppompen. Het pomp station aan de Boshuizen maximaal 1.000.000 m3 en dat voorlopig slechts voor de tijd van 5 jaar. Te- samen kan men dus per jaar voor 3 miljoen m3 water zorgen. Dat is het maximaal haalbare. Vorig jaar, tijdens de lange hete zomer zat men praktisch aan dat maximum. Dit jaar, door de vrij koude zomer, zal dit maximum wel niet gehaald wor den .Gunstige omstandigheid is daar bij dat de twee echte zomerse weken die we gehad hebben, samen vielen met de bouwvakvakantie en er door afwezigheid van de bewoners dus veel minder tuintjes besproeid wer den. Het kan natuurlijk wél zijn dat in de nabije toekomst, door uitbreiding van Venray we denken b.v. aan plan Landweert het maximaal haalbare aan wat zonder meer ieder jaar nodig zal zijn. Mocht daarbij het pompstation Boshuizen geen ver lenging krijgen na 5 jaar, dan zou men zelfs krap komen te ziten. Uit breiding van het aantal putten el ders in Venray of omgeving, en zelfs een nieuw pompstation kan dan noodzakelijk worden. De voorraad water op 60 meter diepte blijkt met de huidige afname vrij konstante te blijven en men zou dan ook nog jaren vooruit kunnen. Vraag blijft echter hoe die water stand reageert indien op deze diepte grotere hoeveelheden water gepompt worden. Ons optimistisch geluid van vonge week was dan ook in zoverre voor barig, dat we momenteel wel vol doende water hebben, maar dat we voor de toekomst afhankelijk wor den van het al of niet voortbestaan van het pompstation aan de Boshui zen en van een grote uitbreiding van, Venray. Een klein rekensommetje kan dit misschien verduidelijken. Per inwo ners verbruiken we per dag 175 liter water. Dat is per jaar 63.875 liter. We hangen met zo'n 35.000 man aan de waterleiding en verbruiken dus met z'n allen per jaar 2.235.625 m3. Zoals we vorige week reeds vertel den moet de filter-kiezel élke dag gespoeld worden en dat vraagt per jaar zo'n 109.500 m3. Tellen we dat verbruik samen dan komen we op 2.354.000 m3. En dat is al meer dan het pompstation Breehei uit de grond amg halen. Met Boshuizen er bij hebben we inderdaad „een over schot" van 655.000 m3 per jaar, maar dat is per dag nog geen 1800 m3. En de lange hete zomer van vo rig jaar heeft bewezen, dat we dat met gemak op kunnen. MAKELAARSKANTOOR PATERSSTRAAT 16 VENRAY (04780) 3456

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1