GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Nieuwe regeling voor de werkloze schoolverlaters Aandacht voor kerkdorpen in de investeringsnota 1977 tot na 1980 Nieuwe regeling ophalen van huisvuil loopt goed Rijksstudietoelagen Tegemoetkoming in de studiekosten EEN PONSTYPISTE Wijziging in Welstands commissie HINDERWET Met ingang van 1 juli j.l. is een wijziging gekomen in de regeling volgens welke de schoolverlaters in aanmerking komen voor een sociale uitkering (Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers, kort weg R.W.W. genoemd). De ingangsdatum van uitkering i ngevolge de R.W.W. wordt in het algemeen afhankelijk gesteld van de datum van aanvraag van uitkering R.W.W., resp. de datum van inschrijving bij het Geweste lijk Arbeidsbureau. Deze algemene regeling geldt NIET meer voor de categorie R.W.W.-ers, die werkloos zijn ge worden ten gevolge van het beëindigen van een studie. Hiervoor is een parte regeling getroffen in de beschikking schoolverlaters. Met Ingang: van 1 juli j.l. wordt een onderscheid gemaakt tussen twee groepen schoolverlaters: a. Minderjarige personen (16 t.m. 20 jaar) levend in het gezinsverband met hun ouder(s) en b. Meerderjarige personen en minderjarigen van 18 jaar en ouder, die niet in het gezinsverband van hun oude(s) leven. Minderjarige personen (16 t.m. 20 jaar) leven in het gezins verband van hun ouder(s) Wanneer de studie tussentijds wordt afgebroken, gaat de R.W.W.- uitkering in op de eerste dag van het kwartaal dat volgt op de dag waar op de studie wordt beëindigd. VOORBEELD: Wanneer een stu die op 15 februari wordt beëindigd, gaat de R.W.W. in op 1 april. Wanneer de studie wordt be ëindigd tijdens of aan het begin van een door de onderwijsinstelling vast gestelde vakantie (ongeacht of dit een gevolg is van een eindexamen), dan wordt de vakantieperiode bij de studieperiode gerekend. Als beëindi gingsdatum geldt dus de laatste dag van de vakantie. VOORBEELD1: Wanneer een stu die tussentijds wordt beëindigd met ingang van de kerstvakantie, die tot na 1 januari duurt, dan gaat de R.W.W. in op 1 april. Wanneer een studie beëindigd wordt aan het begin of in het geval van eindexamens vlak voor de zo mervakantie die tot na 1 juli' duurt, dan gaat de R.W.W. in op 1 oktober. Meerderjarige personen en minderjarige personen van 18 jr. en ouder, die niet in het gezins verband van hun ouder(s) leven Tot vóór 1 juli gold voor deze groep schoolverlaters dezelfde rege ling als voor de hierboven vermelde groep minderjarigen. Met de thans van kracht geworden wijziging is voor deze categorie echter afgewe ken van de relatie met de normerin gen van de kinderbijslagwetten. Nu is een verband gelegd met de regels, welke het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen hanteert met het verstrekken van studietoelagen. Thans geldt als ingangsdatum R.W.W. voor deze groep schoolver laters de eerste dag van de maand, welke volgt op die, waarin de stu dietoelage wordt beëindigd. Indien geen studietoelage is ver strekt gaat de R.W.W. in op de eer ste dag van de maand, welke volgt op die, waarin de studietoelage zou zijn beëindigd indien deze toegekend zou zijn. Beëindiging studietoelage Voor beëindiging van studietoela gen gelden thans de volgende regels: a. Voorgezet onderwijs (met uitzon dering van het hoger beroeps onderwijs): De studietoelage wordt verstrekt over de periode 1 augustus t.m. 31 juli. Bij tussentijdse beëindiging van de studie wordt de studietoelage ver strekt tot en met de laatste dag van de maand, waarin de studie wordt afgebroken. De R.W.W. gaat normaal in op 1 augustus en bij tussentijdse beëindi ging van de studie op de eerste dag van de maand welke volgt op die waarin de studie wordt beëindigd. b. hoger beroepsonderwijs: De studietoelage wordt verstrekt over de periode 1 september t.m. 31 augustus. Bij het beëindigen van de studie vóór de zestiende van, de maand wordt over die maand geen studie toelage verstrekt. Wordt de studie na de vijftiende van de maand be ëindigd, dan wordt studietoelage verstrekt tot en met de laatste dag van die maand. Bij het afstuderen op de gebrui kelijke termijn b.v. juni dan wordt geen studietoelage terugge vorderd. Bij normaal afstuderen gaat de R.W.W. in op 1 september. Bij tussentijdse beëndiging van de studie vóór de zestiende van de maand, gaat de R.W.W. in op de eerste dag van de maand waarin de studie wordt beëindigd. Bij tussentijdse beëindiging van de studie na de vijftiende van de maand, gaat de R.W.W. in op de eerste dag van de maand, volgen de op die, waarin de studie wordt beëindigd, c. Wetenschappelijk onderwijs: De studietoelage wordt toegekend t.m. de laatste dag van de maand volgend op die, waarin de studie wcrdt beëindigd. Bij tussentijdse beëindiging van de studie geldt dezelfde regeling als bij het hoger beroepsonderwijs (zie hierboven onder b). Bij normaal afstuderen gaat de R.W.W. in op de eerste dag van de tweede maand welke volgt op de maand van afstuderen. Bij tussentijdse beëindiging van de studie vóór de zestiende van de maand, gaat de R.W.W. in op de eerste dag van de maand, waarin men de studie heeft beëindigd. Houdt men na de vijftiende van de maand op met studeren, dan gaat de R.W.W. in op de eerste dag van de maand, welke volgt op die waar in men een punt heeft gezet achter de studie. Officiële publikatie MINISTERIE VAN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN voor het Hoger Beroepsonderwijs (HBO) en het Wetenschappelijk Onderwijs (WO) voor vrijwel al het overige volledige dagonderwijs na de lagere school De inkomensgrenzen tot waar rijksstudietoelagen en tegemoetko mingen in de studiekosten mogelijk zijn, worden voor het studiejaar 1977-1978 extra verruimd. Wie voor het schooljaar 1977- 1978 nog geen aanvraag heeft inge diend en op grond van het onder staande nu wel in aanmerking denkt te komen, kan tot uiterlijk 15 sep tember 1977 alsnog een aanvraag in dienen. Een aanvraagformulier is te krijgen bij de onderwijsinstelling die gedurende het studiejaar 1977- 1978 bezocht zal worden. Wie voor het studiejaar 1977-1978 wel al een aanvaag heeft ingediend, hoeft dat nu niet nog eens te doen. Zodra alle benodigde gegevens van de aanvrager bijvoorbeeld nog Op de afdeling BELASTINGEN van de hoofdafdeling „welzijns zaken en financieel beheer" kan geplaatst worden voor de peri ode van een half jaar (VOOR HALVE DAGEN) die belast zal worden met het inbrengen van gegevens betreffen de de „onroerend goed belasting". De indiensttreding moet kunnen plaatsvinden op 1 september 77. Aan de funktie kan afhankelijk van leeftijd en ervaring een salaris worden verbonden van maximaal 897,bruto p. maand. Voor nadere informaties kan men zich wenden tot de heer E. Oosthoek, personeelsfunktionaris (tel. 04780-3838-232). Sollicitaties in te zenden binnen 10 dagen na het verschijnen van deze oproep, onder vermelding van het vakature-nummer PZ-116 en gericht aan het college van burgemeester en wethou ders, gemeentehuis, Maasheseweg 1 te Venray. niet terug gezonden, formulieren bjj het ministerie zijn, ontvangt de aanvrager een beslissing, die geba seerd is op de verruimde normen. RIJKSSTUDIETOELAGEN De globale inkomensgrenzen tot waar in het algemeen voor het stu diejaar 1977-1978 rijksstudietoelagen toegekend kunnen worden zijn: voor bij de ouders wonende stu denten f 34.000, voor op kamers wonende studen ten 40.500,— Deze bedragen zijn van toepassing bij gezinnen met één aanvragende student HBO of WO en geen andere kinderen. Zijn er meer aanvragende studen ten HBO of WO, dan liggen de gren zen beduidend hoger. Bovendien geven eventuele an dere niet-aanvragende kinderen een véhroging van f 2510,per zoge naamd fiscaal kind. Als het ouderlijk belastbaar inko men over 1976 de grenzen niet aan zienlijk overschrijdt, dan is het aan bevelenswaardig een aanvraag in te dienen. Naast de benodigde formu lieren ontvangt de aanvrager dan automatisch een gedetailleerde be schrijving van alle overige voor waarden en rekenregels. De hoogte van de rijksstudietoe lage voor het studiejaar 1977-1978 kan variëren van: loo,tot 6010,— voor bij ouders wonende studenten; en van 100,— tot 8790,— voor op ka mers wonende studenten. (In bepaalde gevallen kunnen bo ven deze bedragen nog extra vergoe dingen verstrekt worden). TEGEMOETKOMINGEN IN DE STUDIEKOSTEN Door, de extra verruimingen van de inkomensgrenzen komen ouders van scholieren eerder voor een tege moetkoming in aanmerking dan is aangegeven in mededelingen die zij wellicht via de scholen of bij al ver strekte formulieren hebben ontvan gen. De inkomensgrenzen tot waar in het algemeen voor het schooljaar 1977-1978 tegemoetkomingen toege kend kunnen worden zijn: als de leerling thuis woont en de ouders geen aanspraak kunnen Onder het hoofdstuk „Objecten kerkdorpen" is in de inves teringsnota over de jaren 1977 tot en met na 1980 een tiental min of meer noodzakelijk uit te voeren openbare werken op genomen. De meeste werken staan genoteerd voor de ja^en 1977 en 1978, terwijl slechts achter twee werken, behorend tot het gemeentelijk wensenpakket „pro memorie" is gezet omdat op dit ogenblik de kosten hiervan niet bekend zijn. Nog dit jaar wordt de reconstruc tie van de spoorwegovergang in de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum noodzakeiyk geacht. Het trottoir loopt hier tot aan de spoorwegovergang, waardoor ter plaatse een gevaarlijke verkeers situatie is ontstaan. Reconstructie van de spoorwegovergang waarbij het trottoir over de overgang komt te lopen wordt daarom wenseiyk gevonden. RIOLERING CASTENRAY In de investeringsnota is voor het jaar 1978 een bedrag opgenomen van f 1.820.000,ten behoeve van dè aanleg van riolering in het dorp Castenray. Het opgevoerde bedrag gaat uit van een „maximale aanleg", hoewel eventueel zou kunnen worden vol staan met een minder uitgebreide aanleg, waardoor het bedrag zou kunnen worden teruggebracht tot 1.110.000,—. Evenals bij de riolering in Merselo is gebeurd, zal ook in Castenray dan een baatbelasting moeten worden ge heven ter grootte van 600,per woning. Voor de aanleg van riole ring in de Castenrayseweg wordt van het Zuiveringsschap een bedrag van 60000,terugontvangen. Bij de aanleg van de riolering in Castenray zullen volgens dit plan in totaal 148 woningen kunnen worden aangesloten. - Hf ff— ijl ff'PB AANLEG DORPSPLEINEN Voor de aanleg van dorpspleinen in Merselo, Oostrum en Heide staan telkens 100.000,genoteerd, welke in 1977 hiervoor kunnen worden uit gegeven. Het dorpsplein in Merselo zal na nieuwbouw op de plaats van de oude school kunnen komen. De bouw van de nieuwe school in Oostrum vindt plaats op het hui dige terrein. Een nieuw dorpsplein dient daarom zo spoedig mogelijk aangelegd te worden op de plaats van de oude school Vandaar de planning voor 1977. Voor de aanleg van een dorpsplein in Heide is de nodige grond be schikbaar. Evenals in Merselo en Oostrum wordt het gewenst geacht om in 1977 tot definitieve aanleg over te gaan. De aanleg van een dorpsplein in Oirlo wordt nog minder noodzakelijk geacht. Vandaar, dat de raming nog als een pro-memoriepost in de in- vesteringsnota is opgenomen. VERKEERSLICHTEN YSSELSTEYN De veelbesproken verkeerslichten op het kruispunt Middenpeelweg - Lovinckplein - Pater Tulpstraat in Ysselsteyn komen er nog dit jaar. Zoals bekend worden de kosten ter beveiliging van de gevaarlijke over- steeksituatie door gemeente en pro vincie ieder voor de helft gedragen. Om het met verkeerslichten be veiligde kruispunt goed te laten functioneren, zou de aansluiting van de Timmermannsweg op de Midden peelweg via dit kruispunt moeten voeren. Voor deze werkzaamheden is nog geen bedrag geraamd. Een bedrag van 500.000,zal nog dit jaar kunnen worden uitge geven voor de reconstructie van de Timmermannsweg vanaf de Paarde- kopweg tot de kom van Ysselsteyn. De kwaliteit van dit wegdek is erg slecht Een nieuwe asfaltlaag van 8 cm. dikte is noodzakelijk. De re maken op een tegemoetkoming in de reiskosten 22.340, als de leerling thuis woont en de ouders aanspraak kunnen makon op een tegemoetkoming in de reis kosten 27.020, als de leerlingen uitwonend is 31.700,—. Bovengenoemde inkomensgrenzen (gebaseerd op het ouderlijk belast baar inkomen over 1976) zijn van toepassing, als er in het gezin één afhankelijk kind is. Voor elk afhankelijk kind méér moeten deze bedragen met f 780, verhoogd worden. Een tegemoetkoming kan variëren van: 170,tot f 520,voor thuis wonende leerlingen, eventueel te verhogen met een tegemoetkoming in de reiskosten; en van 450,tot 2970,voor uitwonende leerlin gen. constructie is dringend nodig en wordt daarom voor uitvoering uiter lijk in 1978 opgevoerd. VUILSTORTPLAATS In de investeringsnota wordt ge steld, dat de stortplaats Venray's Broek de mogelijkheid biedt om nog ongeveer twee jaar te storten. Daar na zal zo mag worden verwacht het Venrayse vuil naar de nieuwe regionale vuilstortplaats moeten worden gebracht In afwachting van de plannen hiervoor van 't Gewest Noord Limburg wordt in de investe ringsnota nog volstaan met het op nemen van een pro memoriepost omdat nog niet is te becijferen wat het aandeel van de gemeente Venray in de regionaal te maken kosten zijn. BESTEMMINGSPLANNEN Het lieve sommetje van 93.000.000 is op de investeringsnota geplaatst voor het doen van uitgaven voor grondverwerving, bouwrijpmaken etc. ten behoeve van bestemmings plannen. Deze uitgaven hebben echter géén invloed op het financiële resultaat van de investeringsstaat omdat be stemmingsplannen als het ware zich zelf bedruipen door de opbrengsten van grondverkopen waarin o.m ook het bouwrijpmaken van aangekochte gronden zijn gecalculeerd. Toch zijn het indrukwekkende ge tallen, die per jaar ten behoeve van bestemmingsplannen in de investe ringsnota zijn opgenomen Voor 1977 staat hiervoor een bedrag van 16.700000,—, terwijl in 1978 het be drag van f 13.700.000,staat aange geven. In het jaar 1978 staat een bedrag van 14.000.000,genoteerd en in 1980 nog eens 14.600.000, Om te besteden na 1980 is een be drag van f 34.000.000,opgenomen. (Wordt vervolgd) Na enige maanden ervaring met Speciaal Transport Deurne als be drijf, dat het huisvuil in de ge meente Venray ophaalt, kan wor den gezegd, dat de nieuwe rege lingbij zonder goed loopt. Er heb ben zich weinig moeilijkheden voorgedaan en waar in de begin periode ergens niet naar wens verliep, zyn de zaken op een pret tige manier opgelost. Daar staat echter wel tegenover, dat zich af en toe nog wel moeilijk heden voordoen, welke niet aan de nieuwe regeling te wijten zijn, maar wel aan degenen, die het huisvuil aanbieden. GEEN BEDRIJFSVUIL Dat zijn dan in de eerste plaats de bedrijven, die proberen naast het huisvuil ook bedrijfsafval met de vuilnisophaaldienst mee te geven. Dit was vroeger, toen de gemeente zelf het huisvuil ophaalde, niet mo gelijk, maar ook nu niet. De bepaling is nu eenmaal, dat be drijven uitgesloten zijn van de vuil nisophaaldienst. Met andere woor den: bedrijven zullen zelf voor het bedrijfsafval moeten zorgen. GEEN OLIE Er mag ook geen afgewerkte olie met de huisvuilophaaldienst worden meegegeven. Doe-het-zelvers, die zelf thuis de olie van hun auto ver versen dienen hun afgewerkte olie te brengen naar een garage, naar de gemeentelijke stortplaats in het Venrays Broek óf naar de werk plaats van gemeentewerken aan de Acaciastraat waar vaten staan waar in de olie kan worden gestort. Het is ten strengste verboden af gewerkte olie in het riool te storten. NIET VOOR 7 UUR! Het huisvuil mag niet voor 7 uur 's morgens aan de weg worden ge plaatst. Men doet er goed aan de zakken Op zijn verzoek zal aan de raad voorgesteld worden op de meest eer volle wijze ontslag te verlenen aan ir. H. Magis uit Helmond als lid van de Welstandscommissie. De heer Magis is vanaf 1 januari 1968 als zodanig in Venray werk zaam geweest. In verband met het vertrekken van ir. Magis h^eft het college van burgemeester en wethouders zich beraden over een eventuele opvol ging. Het college heeft besloten de raad voor te stellen het aantal des kundige leden, dat in1968 is vast gesteld op vijf, tot vier terug te brengen. Omdat toen tevens is besloten het aantal deskundige leden per verga dering terug te brengen van 3 tot 2, meent het college, dat momenteel met vier deskundige leden kan wor den volstaan, zodat er voor de heer Magis geen opvolger behoeft te wor den benoemd. omstreeks 8.00 uur aan de weg te zetten om er zeker van te zijn, dat het vuil inderdaad wordt meegeno men. Het is verboden huisvuil de avond te voren aan de straat te zeten of de zakken die om de een of an dere reden niet zijn meegenomen na 18.00 uur aan de straat te laten staan. De politie heeft opdracht hier op toezicht te houden. Dat zij dit ook inderdaad doet wordt wel bewezen door het feit, dat er al verschillende boetes van 75,- zijn gevallen. Ook het grove vuil, dat vroeger viermaal per jaar werd opgehaald, mag nu wekelijks worden aangebo den, mits het maar wordt klaar ge zet in hanteerbare hoeveelheden. Per keer mag een halve kubieke meter grof vuil, niet zwaarder dan 25 kg. worden meegegeven. Een beetje voorzichtigheid met het meegeven van glas is wel gewenst. Glaswerk (flessen, tL buizen, tele visietoestellen e.d.) moeten goed in karton zijn verpakt. Men doet er goed aan een doos met glas goed dicht te binden om te voorkomen dat vooral bij regenachtig weer de bodem van de doos er bij het op pakken uitvalt. Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. J. M. Kusters, Hoopweg 38 te Venray, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een kuiken- mesterij waar mest en meststoffen worden bewaard; op het adres a.d. Beekweg 83 te Merselo, kadastraal gemeente Venray sektie H no. 2940. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bettendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 3 augustus 1977 om 15 uur ten gemeentehuize, Maasheseweg 1, Venray. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij In persoon ol bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen: b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht Venray, 15 juli 1977 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. G. H. Schols, loco-burgemeester A. L. G. Janssen, loco-secretaris

Peel en Maas | 1977 | | pagina 5