Uitbreiding Nat. Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon FOTO- wedstrijd V oorzitters vakatures bij het open bejaardenwerk JUGENDLAGER YSSELSTEYN/NL %ËHk Een Privé-Rekening bij de Rabobank maakt de dingen zoveel makkelijker! Zwem- vierdaagse Vier miljoenste bezoeker verwacht De sfeervolle zaal Li nders-Vol leberg Venrays Mannenkoor Het nationale oorlogs- en verzets museum te Overloon heeft weer een behoorlijke uitbreiding ondergaan. De educatieve expositieruimte is met een kwart uitgebreid, terwijl te vens een nieuw kantoorgebouw en een beheerderswoning kon worden gebouwd en dat allemaal dank zij een forse DACW subsidie. Het totale uitbreidingsprojekt heeft een inves tering gekost van meer dan 700.000 gulden. Door die uitbreiding kon dieper worden ingegaan op de aspekten van het verzet en het verraad daar omheen; op de concentratiekampen in Nederland; het Nederlandse leger in het verre oosten; het KNIL leger; de verrichtingen van de luchtmacht, de marine en de koopvaardij tijdens de tweede wereldoorlog. Een algehele renovatie onderging de mobilisatietijd; de Nationale So cialistische Beweging de NSB en de meidagen van 1940. Het museumbe stuur heeft veel medewerking on dervonden en werd terzijde gestaan door een team van deskundigen, niet alleen van bet Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, maar ook van de sectie krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht; het bu reau Maritieme historie (van belang voor het onderdeel van de Kon. Ma rine en de Koopvaardij) en de con servator van 't Luchtmachtmuseum te Soesterberg voor wat betreft het onderdeel van de luchtmacht. Wij, die mede aan de wieg heb ben gestaan van het Oorlogsmuseum te Overloon in 1946 en het verloop van vele plechtigheden en uitbrei dingen op de voet hebben gevolgd, staan nog altijd versteld over het voortdurende idealisme van Harry van Daal. Zonder zijn idealisme en zijn liefde voor Overloon, was het Oorlogsmuseum nooit geworden wat het nu is ,een nationaal monument, waar het verleden bewaard blijft voor de toekomst. Wij zijn destijds getuige geweest dat de 100.000ste bezoeker werd be groet; de 500.000ste, maar ook van de miljoenste. En het verwondert ons nog steeds dat, meer dan 30 jaar na de oorlog, nog bijna jaarlijks een kwart miljoen bezoekers de controle passeert, waaronder velen die reeds meerdere malen Overloon bezochten. Zij komen o.m. kijken naar de gru welen die een oorlog onder een to talitair regiem teweeg kan brengen. Onder de bezoekers bevinden zich vele buitenlanders en het verheugt het museumbestuur dat er steeds Duitsers onder de bezoekers zijn. De heer van Daal vindt het positief dat er vooral met de Duitsers zonder haat kan worden gesproken over de gruwelen van die oorlog. Hij vindt •het van belang dat de jeugd, en in het bijzonder de Duitse jeugd in Overloon ervaart van de massale oorlogsmisdaden welke tijdens het Hitler-regiem werden begaan. Op het verlanglijstje van het stichtingsbestuur staat nog boven aan genoteerd dat er een kleine zaal zal worden gebouwd of ingericht waar korte historische films kunnen worden vertoond. Maar eerst zal de 4 miljoenste bezoeker de controle moeten passeren en dat wordt nog deze zomer verwacht. Hóe die mijl paal zal worden herdacht, daarover beraadt het bestuur zich nog. PRINSES BEATRIX zal op 28 oktober a.s. de nu gereed gekomen vleugel officieel openen. Het Nationale Oorlogs. en Verzets- In het kader van haar 10-jarig bestaan organiseert de Stichting Regionaal Jeugdcentrum Noordelijk Limburg en gevestigd in Venray in de periode van 10 juli tot en met 31 31 augustus 1977 een foto-wedstrijd. Deze foto-wedstrijd omvat het on derwerp JEUGD in de ruimste zin van het woord. Dit kan zijn foto's van peuters, kleuters, schoolkind, jeugdigen en jongeren in al zijn of haar speelse kreatieve en rekreatie- ve situaties. Jong en oud, iedereen kan deel nemen aan de fotowedstrijd en wel in de volgende kategorieën: a. jeugd t.m. 15 jaar; b. jongeren van 16 t.m. 20 jaar; c. beroeps-fotografen en gevorder den; d. vrije klasse. Voor de afzonderlijke kategorieën worden prijzen in natura beschik baar gesteld. Iedere inzender ont vangt een herinnering. Maximaal mogen 2 foto's per in zender worden ingezonden, en/of een reportage van maximaal 5 foto's, zo wel in zwart-wit als in kleur. Een deskundige jury bestaande uit: Mevr. Rütter, dhr. Er. Thissen, Bur gemeester Steegmans, Bertus Aafjes, dhr. H. 't Zand en dhr, R. Poels zul len de foto's beoordelen. Inschrijfformulieren zijn verkrijg baar bij de plaatselijke RABOban- ken en bij de plaatselijke jeugdver enigingen of het Regionaal Jeugd centrum. museum heeft goede banden met ons Vorstenhuis. In 1946 bij het prille begin kwam de toen nog Prin ses Juliana naar Overloon, terwijl in 1972 H.M. de Koningin er was om het beeld van de stichting 1940-'45 te onthullen. Z.K.H. Prins Bemhard is verschillende malen in het mu seum geweest terwijl de Prinsessen Irene en Margriet ook de weg heb ben weten te vinden naar dit unieke stukje oorlogsgeschiedenis. H.K.H. Prinses Beatrix was reeds eerder in gezelschap van Prins Claus te Overloon en wel in 1974. Prins Claus is echter op 28 oktober ver hinderd. Vele in opleiding zijnde Duitse of ficieren en onderofficieren brengen regelmatig een bezoek aan dit Ne derlandse oorlogs- en verzets museum en daardoor op een eerlijke wijze voorlichting te krijgen van de geschiedenis van de tweede wereld oorlog. Ook alle groepen Duitse jongeren welke op het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn werken, in het kader van de aktie „Verzoening over de graven", brengen een bezoek aan Overloon. Ruim 30 jaar nadat Harry van Daal temidden van de geschonden bossen van Overloon waar man tegen man gevochten werd in een barak begonnen was met het opstel len van oorlogsmateriaal en daar buiten b.v. een op de Langstraat te Venray achtergelaten kanon had op gesteld, komen nog steeds honderd duizenden mensen per jaar kijken naar die geschiedenis. Het is alleen jammer dat van het eigenlijke ini tiatief en doelstelling zo weinig is overgebleven - de winsten van dit museum zouden moeten worden ge bruikt tot kulturele verheffing van het Overloonse volk. Maar dat is als Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum niet realiseerbaar. Tqdens de vergadering van het algemeen bestuur van het Regionaal Instituut voor bejaardenwerk Noordelijk Limburg zijn twee voorzit- tersvakatures ontstaan. De heer H. Reintjes deelde n.l. de vergade ring mede, dat hij op zo kort mogelijke termijn zijn voorzittersschap van het Regionaal Instituut voor bejaardenwerk Noordelijk Limburg alsmede het voorzitterschap van het Open Bejaardenwerk Venray ter beschikking wilde stellen. Diverse funkties, welke hij vervult bij de gemeente Venray, zün niet meer te combineren met het voorzitter schap van het bejaardenwerk. Hoewel dit besluit uiteraard zeer werd betreurd, had men hiervoor toch alle begrip. Maar het probleem waarvoor men door deze mededeling werd geplaatst was er niet minder om. De vraag lag levensgroot op ta fel: wie zal de heer Reintjes, die bei de funkties vanaf 1971 resp. 1973 heeft vervuld, opvolgen? De moeilijkheid is n.L, dat zowel het voorzitterschap van het R.I.B. als van het O.B.W. Venray een niet- betaalde functie is. Er zal derhalve moeten worden uitgezien naar een enthousiaste kandidaat, die belang stelling heeft voor een of een combi natie van beide funkties. Bij een combinatie van beide voor zitterschappen moet gedacht worden aan een Venrayse kandidaat terwijl bij het aantrekken van twee voorzit ters gedacht kan worden aan één Venrayer voor het voorzitterschap van het Open Bejaardenwerk Ven ray en een kandidaat voo het R.I.B. die afkomstig kan zijn uit een van de Noord Limburgse plaatsen. Het Regionaal Instituut Bejaar denwerk Noordelijk Limburg is een overkoepeling van het plaatselijke Open Bejaardenwerk in Venray (centrumgemeente), Horst/Sevenum M eerlo- W anssum, Maasdorpen en Gennep. In totaal zijn hierbij rond zeven duizend bejaarden aangesloten. Deze plaatselijke stuurgroepen hebben tot doel coördinerend té werken op het gebied van het welzijn van bejaar den. Dat betekent in de praktijk het bundelen van voorzieningen en akti- viteiten, uitgaande van de in de ge meenten werkzame instellingen, or ganisaties en instanties ten behoeve van de bejaarden en de uitvoering daarvan. De dagelijkse leiding van het Re gionaal Instituut Bejaardenwerk Noordelijk Limburg berust bij een directeur, terwijl bij de plaatselijke stuurgroepen (zoals b.v. bij het Open Bejaardenwerk Venray) de leiding en de verantwoording in handen is van een zestal functionarissen. De administratieve begeleiding wordt door een drietal krachten verzorgd. Zowel door het Regionale Instituut als door het Open Bejaar- KERKHOF VOOR DUITSE GESNEUVELDEN J+++T?+tt YSSELSTEYN - VENRAY/ PROV. L IMBURG V+Vt De eerste groep Duitse jongeren welke dit jaar in het kader van de aktie „Verzoening over de graven" met als bijzonder motto: Oorlogs graven rijn vraagtekens, waarop maar een antwoord is: VREDE, op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn ge werkt hebben, en welke jongeren afkomstig waren van het college St. Pirmin uit Sasbach-Achem, zijn weer bij hun familie teruggekeerd. Hun inzet heeft veel bewondering gehal van deskundigen. De soldaten van de Bundeswehr welke op vrij willige basis hetzelfde werk doen en daarvoor ook nog een aantal dagen buitengewoon verlof krijgen, plaat sen per dag 50 kruizen en dat be tekent per 10 werkdagen 500 krui zen. De jongens en meisjes die even eens op vrijwillige basis op het kerkhof werken, moeten voor hun inzet nog betalen, krijgen geen ex tra verlof maar offeren wel hun va kantie op en plaatsten in dezelfde periode 750 kruizen. De president van de Volksbimd Deutsche Kriegsgraberfiirsorge Prof. dr. Willy Thiele -bracht onverwacht in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek aan dit kerkhof en liet zich persoonlijk voorlichten over het werk van deze onder leiding van Rektor Oberle staande groep. De president had de grootste bewonde ring voor die inzet. De leden van deze groep brachten ook een bezoek aan het Duits sol datenkerkhof in Belgische Lommei, waar meer dan 38.000 gesneuvelde Duitsers een laatste rustplaats heb ben gevonden Daar werd in een kor te en sobere plechtigheid herdacht dat 25 jaar geleden door een groep Duitse jongeren reeds de hand ter verzoening over de graven heen was uitgestoken. Prof. dr. Thiele presi dent van de Volksbund bracht in, herinnering dat meer dan 100.000 jongeren, niet alleen afkomstig uit Duitsland, zich sindsdien hebben in gezet om te werken op soldaten- kerkhoven. Bij de plechtigheid wa ren ock prominente persoonlijkhe den uit België met de burgemeester van Lommei aanwezig. Later wer den de jongeren op het stadhuis van Lommei door het gemeentebestuur ontvangen. Kapitein L. Timmermans, vroe gere beheerder van het Duits sol datenkerkhof in Ysselsteyn pastoor Janssen van Ysselsteyn en uw ver slaggever maakten als Venrayse re presentanten de plechtigheid in Lommei mee. Inmiddels is de tweede groep jon geren op het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn gearriveerd. Deze jongeren zijn afkomstig van de Alu- miniumwalzwerke uit Singèn met als groepsleider de heer Bolle. Deze groep zal a.s. dinsdag 19 juli op het gemeentehuis van Meerlo-Wanssum worden ontvangen. Burgemeester drs. Dittrich heeft de grootste be wondering voor deze Duitse jeugd welke him vakantie opoffert om te werken op een soldatenkerkhof en tevens land en volk van Nederland wil kennen. Ook dat die jeugd niet schuwt een bezoek te brengen aan VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TI'JDIG RESERVEREN S.V.P. Stationsweg 147 - Venray - Telefoon 1510 denwerk wordt maandelijks één ver gadering van het dagelijks bestuur gehouden en driemaal per jaar een voltallige bestuursvergadering. Voorbereiden van vergaderingen, besprekingen en het vergaderen zelf vergen van een voorzitter ongeveer vijftien uur per maand. Het kan echter ook voorkomen dat het noodzakelijk is dat een voorzit ter kontakten onderhoudt met het ministerie van C.R.M., het provin ciaal bureau C.R.M., gemeentelijke instanties en andere instellingen. Wanneer er gegadigden zijn voor een of beide voorzitterschappen dan kunnen zij voor nadere inlichtingen terecht bij het Bureau Regionaal In stituut Bejaardenwerk Noordelijk Limburg, „De Clockert", Bergweg 4 Venray (tel. 04780-5662) je kunt er je salaris, loon of andere ontvangsten op laten storten. je geld is bij ons veilig, je krijgt er rente over en je kunt er over beschikken, wanneer je maar wilt. geef ons een betalingsopdracht met het bankgiroformulier of een acceptgirokaart, wij zorgen dat degene aan wie je iets te betalen hebt zijn geld krijgt. automatisch betalen? automatisch sparen? snel geregeld! je kunt eventueel gebruik maken van Eurocheques of betaalcheques. als je soms even krap komt te zitten vinden wij daar samen wel een oplossing voor. dankzij de rekening-afschriften kun je later nog eens zien waar je geld vandaan kwam of gebleven is. het Nat. Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon om geconfronteerd te wordt met; 't leed door him landge noten ons aangedaan. Die ontvangst vindt plaa ts om 5 uur, terwijl na de officiële oimtvangst aan de jeugd een koud buff'et zal worden aangeboden in zaal Bingeind. Deze g:roep zal op 20 juli weer worden afgelost door de Katholieke jeugd uit Seekirch. De derde groep zal door het Venrayse gemeentebe stuur worden ontvangen op woens dag 27 juli a.s. De jeugd zal voor die ontavngst; eerst een krans leggen op het Venréiyse monument van de ge vallenen bij de St. Petrus Banden- kerk. Terwijl het plaatselijk aktie-comi- ié Sport Real druk bezig is met de afwikkeling van de Campingsaktivi- teiten gedurende de maand juli, gaan dtfr voorbereidingen voor de 2e Zwemv ierdaagse in Venray gewoon door. Zoals reeds eerder is aange kondigd, zal deze plaatsvinden van 22 t.m. 26 augustus, dus 5 dagen, waarui t ieder naar willekeur 4 da gen ka; a kiezen om de 500 meter (per dag) ta zwemmen teneinde in aan merking te komen voor een medail le. Voo f de mensen, die dit jaar voor de tweede keer meedoen, zal dit een zilveren medaille zijn. Van wege de verwachte grote deel name zal er voor-inschrijving plaats vinder L Waar en wanneer kunt u tijdig in dit blad vernemen. De inschrijfkosten zijn met 5 gul den per persoon (inclusief ent reel) tot eeia minimum beperkt gebleven- Voor -dit geringe bedrag zult u te vens ftoeschouwer kunnen zijn bij een demonstratie kunstzwexnmen, die door zwemvereniging Spio (die dit .'cwemfestijn mede-organiseert) verzorgd zal worden. VocH-ts wordt er gedacht aan en kele andere sportieve aktiviteiten. Koi-tom, er staat een groot spor tief .vraterspektakel op stapel. Na dere g;egeven volgen binnenkort. Hoijiit 22 t.m. 26 augustus dus vrij voor die gehele familie! Plaatselijk Actie-Comité Sport Real Maasheseweg 1, Venray, TeL iUÏ38, toestel 247. E' erstvolgende repetitie op donder dag 28 juli. Ondanks ledenstop is er nog 'n mogelijkheid voor tenoren zich aan te melden als lid en wel op de eerstvolgende repetitie (28 juli) in Hotel Almonda. Een telefoontje naar sekr. W. Smits is ook voldoen de: 2454. Voor de liefhebbers van Venrays Mannenkoor incl. dames: donderdag 21 j uli om 20.00 uur verzamelen bij Almonda voor 't fietstochtje naar Gej «teren! Hallo meisjes en jongens. Na een pauze van een paar weken, dit ook mede in verband met de jeugdwielerronde, zal er zaterdag 16 juli weer een DISCO-avond zijn voor alle leeftijden. Wisten jullie dat er van onze jeugd ook kinderen meegereden hebben met de jeugd ig delerronde? Dit is in samenwerking met de ploeg van Merselo, die een sltel kinderen te weinig had. Ook voor dit evenement waren er weer mensen die toch maar weer wat van biun vrije tijd beschikbaar stélden o fcn die 'kinderen een leuke vijf- claagse trektocht door Noord Lim- Imrg te kunnen bieden. Hopenlijk c lat er volgend jaar weer met een complete ploeg van Venray Noord west gestart zal worden. In ieder geval voor degenen die 'weer een week of meer voor deze fietsers in de weer zijn geweest, be dankt en hopenlijk tot volgend jaar. De aanvangstijd voor zaterdag, het rennersbal zullen we het maar noe men, is 19.30 uur en duurt tot 22.00 ;uur. Entree 0.50 en de konsump- :ties kosten 0.75. Tot ziens zaterdag in het trefcen trum aan de Ursulastraat 2 Venray.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3