Het pompstation Yenray in staat nog vele tientallen jaren voldoende water te leveren ilSTIENSTRA VENRAY De Rose Vlek Camping Vlakwater moet blijven POELS oud wethouder Toon v. Dijck Was U al bij Meubelen in Horst VRIJDAG 15 JULI 1977 No. 28 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VP NP AY PN OMQTQPIf PN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. p< GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WW IA tlX IAMI CM VI IJl IVCIVCI^ pER HALFJAAR 10,— (uil ir mm. ABONNEMENTSPRIJS tsluitend bij vooruitbetaling) V»nrmy BV, Station**** 11. M.047S0-443S UV/^AKi Wij verzorg«n voor u: koop en verkoop kuur en verhuur - taxatie* bouwprojefctenontwikkeling - hypotheken Op de voorlichtingsvergadering die enige tijd geleden werd gehou den voor de Zelfstandige Onderne mers, met betrekking tot 't C.I.M.K. rapport en het invullen van de Rose Vlek, bleek al duidelijk dat deze Zelfstandige Ondernemers helemaal niet zo gelukkig waren met de op richting van een nieuw winkelcen trum. Zeker indien het invullen van die Rose Vlek over enkele jaren al zou moeten gebeuren, en dan ook nog in één keer. En die mogelijk heid zit er dik in, want V D (waar alles om draait) is -niet van plan er zich te vestigen, als niet meteen an dere zaken in dat gebied him win kels openen. Het „Winkelcentrum Venray", waarin o.m. winkeliers uit de Grote straat, MarkJt, HenseniuspLein en Schoolstraat zijn verenigd, heeft een commissie „overbewinkeling" samen gesteld. Terecht meent deze vereni ging dat een onjuiste ontwikkeling van de Rose Vlek zal leiden tot een enorme .onverantwoorde overbewin keling. Genoemde commissie heeft zich over deze zaak beraden, om een minder ongunstige oplossing te be reiken. Hun gedachten en voorstel len willen zij a.s. maandag 18 juli ter kennis brengen van de vereni gingsleden en alle andere belang stellenden. Deze openbare vergade ring wordt gehouden om 8 uur n.m. in hotel De Burggraaf, Stationsweg. Het is duidelijk dat een grote op komst bij deze vergadering, de kracht van de argumenten die ter tafel komen, zal versterken. Reden waaorm men op een ongekend grote opkomst rekent Onder dit motto hebben vaste cam- pinggasten een aktie ontketend om te voorkomen dat camping Vlakwa ter na 1 oktober a.s. zal ophouden te bestaan. Met enkele reklame vlieg tuigjes heeft men de Venrayse be volking vanuit de lucht weer even attent gemaakt op hun problematiek, want van de ene camping naar een andere verhuizen is geen lolletje; laat staan of dat wel mogelijk zal zijn. Deze „luchtreklame" werd finan cieel gesteund door het Winkelcen trum Venray, dat zich er terdege van bewust is, dat indien deze cam ping verdwijnt, ook voor hen een groot stuk winkelverkoop naar de „knoppen" is. Het bestuur van het Winkelcentrum heeft in het jongste verleden ook al bij de gemeente aan geklopt om alles in het werk te stel len om de camping te behouden. Wij weten dat diverse leden van deze vereniging niet ongenegen zijn even tueel in een nieuw te formeren stichting zitting te nemen, indien daarmee het voortbestaan van cam ping Vlakwater verwezenlijkt kan worden. Aansluitend op deze vliegtuig- reklame zijn er stickers op de auto's van de campinggasten geplakt en in diverse zaken opgehangen. Ook een xeklamebord voor de camping zelf onderstreept noge eens de wens: „Camping Vlakwater moet blijven". Zoals reeds gemeld, heeft een de legatie van campingbewoners vori ge week een lijst met handtekenin gen aan het gemeentebestuur over handigd, waarin deze zelfde wens naar voren werd gebracht. Op die bijeenkomst werden door - de cam pinggasten suggesties geopperd, waar men niet onwelwillend tegen over stond. De notulen van deze bespreking worden ter kennis ge bracht van de commissie van ruim telijke ordening, om op de vergade ring van 2 augustus een zo gefun deerd mogelijk advies te kunnen geven. De raad zal dan op 16 augus tus vermoedelijk een defintief oor deel vellen. Of intussen de commissie van fi nanciën voor die datum ook nog vergadert over camping Vlakwater, is niet bekend. In zijn laatste ver gadering kon men geen advies ge ven omdat er te veel financiële pro blemen onduidelijk waren. Het is nog maar enkele jaren ge leden dat in droge zomermaanden regelmatig watergebrek optrad in de gemeente Venray, om de doodeen voudige reden dat het pompstation aan de Breehei niet voldoende capa- citeit bezat om in die piekuren ieder een volop van drinkwater te voor zien. Ingezonden stukken in deze krant hamerden daar ook telkens weer op, onder het motto dat we wel verplicht waren op de waterleiding aan te sluiten, maar dan moest de waterleidingmaatschappij ook maar zorgen dat er volop, water geleverd kon worden.. De meeste problemen lagen toen vooral in YsseLsteyn en Vredepeel, terwijl in Venray cen trum de bewoners van de 3-llagen- flats steeds het kind van de reke ning waren omdat de lage waterdruk daar het meest gevoeld werd, omdat de geysers uitgingen en men geen bad- of douchewater had. Twee jaar geleden nog kwam ér een algeheel sproeiverbod waarop de politie toezicht hield en waar toen de nodige verbaaltjes voor zijn ge maakt .Het vorig jaar kwam alleen het dringende verzoek om het water met verstand te gebruiken en ver spillingen tegen te gaan. En het vorig jaar was het toch wel een droge zomer met een hoog wa terverbruik. De waterleidingmaatschappij heeft dan ook niet stil gezeten. Het vorig jaar konden de nieuwe pompen in de Boshuizerbergen in gebruik wor den genomen, waardoor een extra aanvoer water ontstond van 5000 m3 per dag; een direkte waterleiding werd naar Ysselsteyn gebracht, en ook Vredepeel. dat in noodgevallen van het vliegveld water kreeg, krijgt vanaf de Deumeseweg een direkte pijpleiding. <- 175 LITER PER DAG Het landelijk gemiddelde ligt in Ne derland op een verbruik van 175 li ter per persoon per dag. Natuurlijk ligt het verbruik van flatbewoners in Veltum of Brukske beduidend lager dan dat van een landbouwers gezin in b.v. Ysselsteyn dat ook nog zijn landbouwprodukten met een be- regeningsinstallatie in het leven houdt. Dat landelijk gemiddelde stijgt jaarlijks. In België heeft een pro fessor uitgerekend dat in 1980 al 190 liter per mna per dag nodig zou zijn, en in hét jaar 2000 zou het verbruik al gestegen zijn tot 280 liter. Wij twijfelen niet aan de deskundigheid van deze Belgische professor voor wat betreft zijn verbruik-prognoses; maar als hij schrijft dat in het jaar 20DO drinkwater duurder zal zijn dan wijn, en dat degenen die in dat jaar eigenaar van water zijn, rijker zul len zijn dan zij die thans de olie voorraden beheersen, beginnen we aan een Belgische grap te denken. Het lijkt ons wel rijkelijk overdre ven. 14.458.000 LITER PER DAG Het vorig jaar met een lange hete zomer distribueerde het pompstation Breehei 2.060.000 m3 water terwijl het pompstation Bos huizen er nog eens 929.000 m3 bij deed ,te samen dus bijna 3.000.000 m3. Als daggemiddelde komt dat neer op ruim 8.000 m3. Als maxi mum dagverbruik werd het vorig jaar 14.458 m3 genoteerd, dus bijna 14Vi miljoen liter water. Om U dat water in huis te bren gen zijn slechts een paar mensen bezig, afgezien van een tiental werk nemers die zorgen voor aansluitin gen en vernieuwingen. In de pomp stations gaat alles automatisch. Uit diverse putten rondom het pompsta- ion worden door verschillende pom pen naar behoefte water in de kel ders gepompt. Al naar gelang het waterpeil in deze voorraadkelders zakt of stijgt, gaat de een of andere pomp aan het draaien, van 300 m3 tot 800 m3 per uur. Zonodig vallen alle pompen stil als er geen of wei nig water verbruikt wordt. Op de dag dat wij het pompstation bezoch- ten bleek dat er 's nachts slechts 50 m3 water per uur verbruikt was, terwijl om 10 uur 's morgens 450 m3 per uur gevraagd werd. Het opgepompte water wordt door 300 m3 kiezel gesproeid om gezui verd te worden van vooral ijzer. Da gelijks wordt die voorraad kiezel met evenveel water en lucht weer schoongespoeld omdat anders die kiezellaag gewoon verstopt zou ra ken door het aangeslibte ijzer. Dit spoelwater wat ontzettend bruin van kleur is wordt in een vijver op gevangen en na 24 uur bezinken, ge loosd in de beken. Ondanks zijn vuil bruine kleur en lang niet frisse geur zwemmen in dat water nog karpers. Het water dat via de kiezellaag ge zuiverd is, wordt zoals gezegd, in en kele kelders opgeslagen en vandaar uit via de pijpleidingen naar de ver bruikers gepompt. Sinds het pompstation Boshuizen in gebruik werd genomen heeft men dus water genoeg, en zoals men ons verzekerde, nog wel 50 of 100jaar lang. Wat dat betreft staan we er met ons grondwater dus nog uitste kend voor. Temeer als men bedenkt IN MEMORIAM Zondagmorgen is de heer Marti- nus Antomius Hubertus van Dijck oud-wethouder van de gemeente Venray op 83-jarige leeftijd over leden. De heer Toon van Dijck zoals hij algemeen werd genoemd werd dn 1953 op 59-jarige leeftijd gekozen tot lid van de Venrayse gemeente raad. In september 1958 werd bij be noemd tot wethouder, terwijl hij in 1960, na het overlijden van de toen malige wethouder Wintels, werd be noemd tot loco-burgemeester. Als lid van het college van burge meester en wethouders was de heer van Dijck voorzitter van de raads- dat in Nederland voor ongeveer 50 procent water betrokken wordt uit de rivieren. Dat vergt natuurlijk wel even een grondiger reiniging dan wat we hier uit de Venrayse bodem halen Maar over dat grondwater hebben toch ook weer mensen hun klachten. Dat zijn voornamelijk de boeren die klagen dat het grondwater zakt, de landerijen droger worden en daar gaarne de schuld van geven aan de waterleidingmaatschappij Niets is minder waar zo vertelde men ons. Men vergeet dat de ruilverkaveling gezorgd heeft voor brede en diepe beken, welke misschien wel teveel water afvoeren. Maar ook vergeet men dat zeer vele landbouwers een beregeningsinstallatie aangeschaft hebben. Daar heeft men dan een put voor laten boren en men sproeit maar raak, dagen aan een stuk. Dat water wordt gepompt uit een diepte van ongeveer 10 meter, en het is juist dat grondwater waar de gewas sen het van moeten hebben. Telt men al die partikuliere putten bij elkaar dan komt men aan een dus danig waterverbruik waar men van schrikt, en dat de waterstand op 10 meter diepte danig kan beïnvloeden. commissie voor landbouwaange- legenheden, terwijl hij in het college steeds de deskundige op het terrein van land-, tuin- en bosbouw is ge weest. Vanaf 1960 is de heer van Dijck tevens belast geweest met de aan kopen van grond ten behoeve van de. realisering van de bestemmings plannen en de wegenverbetering c.q. wegenaanleg. Wij noemen hier slechts Desselke, West I en II en Molenklef. In vele moeilijke onderhandelings situaties met grondeigenaren heeft hij mede door zijn rustig en nuchter oordeel dikwijls een minnelijke op lossing weten te vinden. Als lid van het college van b. en w. heeft hij tot op hoge leeftijd met grote vitaliteit en met bewonderens waardig begrip voor de nieuwe ont wikkelingen welke zich in Venray voordeden zich doen kennen als een bekwaam bestuurder. Van Toon van Dijck werd dikwijls gezegd dat hij als loco-burgemeester de moeilijke beslissingen moest nemen, als de burgemeester op vakantie was. Aangezien veelal overdag gesproeid wordt, kan op een zomerse dag wel 50% van al dat sproeiwater verdam pen, dus. niet meer in de aarde terug keren. De waterleidingmaatschappij pompt haar water van vele meters dieper. Tot 60 meter diep gaat men er. En de stand van dat grondwater wordt op vele meetpunten dagelijks gecon troleerd. Nog nooit heeft men er in al die jaren enig merkbare verande ring in bespeurd. De voorraad water schijnt op die diepte zo onmetelijk te zijn dat men gerust mag zeggen nog 50 of 100 jaren genoeg te heb ben. Trouwens de installatie van het pompstation in de Boshuizen heeft zolang op zich laten wachten omdat In 1970 trad hij, gelijk met inmid dels ook overleden heer F. Janssen, af als wethouder. Hij had toen drie burgemeesters „versleten", n.l. de heren Janssen, Ousters en Schols. Bij die gelegenheid werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook op maatschappelijk gebied heeft de overledene zeer veel ver diensten verworven. Vanaf de be vrijding tot 1965 was hij bestuurs lid van de LLTB in zijn woonplaats Leunen. Van deze afdeling was hij acht jaar voorzitter. Onder zijn voor zitterschap vond een gehele moder nisering van de bedrijfsgebouwen van deze afdeling plaats. Tevens was hij een van de groot ste promotoren en mede-oprichter van de Coöperatie Vereniging tot Af zet van Suikerbieten (COVAS). On danks dat men beweerde, dat de sui kerbietenteelt in Noord Limburg geen kans van slagen had, werd hem bij zijn aftreden op zeventigjarige leeftijd alle hulde gebracht voor zijn enorme stimulerende verdiensten voor de suikerbietenteelt, welke ook het Provinicaal bestuur bang was dat het grondwater zou zakken. Er werd dan ook slechts vergunning gegeven voor een periode van 5 jaar. Daarna zou men de zaak opnieuw bekijken. De meetresultaten van nu bewijzen echter de ongemotiveerde angst voor watergebrek. Er is hier water genoeg, maar dat wil niet zeg gen dat we er maar op los kunnen spuiten. Verstandig gebruik blijft altijd noodzaak. U moet er ook voor betalen. Machtige pompen, zorgen continu dat U thuis voldoende water uit de kraan krijgt. voor menige Noord Limburgse boer nog steeds een belangrijke bron van inkomsten betekent. Daarbij was de heer van Dijck ve le jaren lid van het bestuur en de raad van toezicht van de toenmalige Boerenleenbank (thans Rabobank) in Leunen. Tevens was hij jarenlang bestuurslid van de sectie-afdeling van L.I.M.C.O. en bestuurslid van de Stichting Cultureel Centrum Ven ray.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1