Gepast en met verstand genoten vreugdevol voor kleinen en voor groten Prettige vakantie Gezondheid en vakantie Het geheim van een goede vakantie is vooral „zien" wat er te zien is Genieten en beschermen van de natuur Veilig uit - Veilig thuis veilig uit VAKANTIE Van onze Nederlandse bevolking gaat jaarlijks 50 pro cent één of meer keer met vakantie. Van de zomervakan ties wordt meer dan de helft in eigen land doorgebracht. De grootste aantrekkingskracht oefenen daarbij de Noordzeebadplaatsen en de Waddeneilanden uit, gevolgd door de watersportgebieden. Van de helft die de vakantie in het buitenland door brengt gaat ongeveer 50 procent naar zuidelijker landen zoals Italië, Joegoslavië, Spanje en Portugal, ongeveer een kwart naar Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk, eveneens bijna een kwart naar Frankrijk, België en Luxemburg, terwijl een klein percentage het zoekt in an dere (noordelijke) Europese landen of buiten Europa. De auto is het meest gebruikte vakantie-vervoermiddel. Voor de binnenlandse zomervakantie wordt voor 80 pro cent de auto gebruikt, voor 7 procent openbaar vervoer zoals de trein, en voor de rest de fiets of bromfiets. Voor de buitenlandse zomervakantie gaat 65 procent per auto, ongeveer 10 procent per trein of bus, terwijl een steeds toenemend percentage van ongeveer 20 procent de reistijd verkort per vliegtuig. Er blijkt een grote variatie te bestaan ten aanzien van de wensen met betrek king tot de vakantie. Uiteraard is daarbij de kwestie tering naar de nering" van belangrijke invloed, maar ook de per soonlijke behoefte speelt daarbij een rol. De één is tevreden met heerlijk genieten van nietsdoen thuis, de ander wil per se reizen en trekken, liefst zover mogelijk. Anderen gaan uit logeren .of dagjes uit, terwijl weer anderen willen genieten van zon en water in tegenstelling met dege- Vakantie is een algemeen met ver langen tegemoet geziene en met veel ongeduld verbeide periode van nogal uiteenlopende tijdsduur, die de nor male werkzaamheden onderbreekt en gewoonteplicht en gewoonteregel aan genaam afwisselt door ontspanning en genietingen van allerlei aard. Vakantie is een zeer gewaardeerde te genhanger van werken en leren, van moeite en zorgen; de mogelijkheid tot het realiseren van de hunkering naar iets an ders dan andere en een heerlijk recht om met zijn vrije tijd te doen wat men wil. Vakantie betekent dus uitgaan, uit rusten, genieten. Met uitgaan en uitrusten hebben de meeste vakantiegangers geen moeite. Genieten doen velen helaas veel minder dan mogelijk is. Zij gaan wel op vakantie maar hebben te weinig oog voor wat er te zien, en daardoor te beleven en te genie ten is. Te snel rijdt men overal voorbij. Te kort verblijft men waar het mooi en bezienswaardig is. Genieten van iets is niet alleen het bekijken ervan, maar ook het weten van het hoe, waarom, waar voor. Wie op het Noordzeestrand van onze kustplaatsen geniet van het prach tige zeegezicht moet ook eens een praatje maken met een door weer en wind ge bruinde bejaarde visser. Wie, waar ook, het een of ander rustiek dorpje bezoekt moet zich beslist eens door de plaatselij ke bevolking laten informeren omtrent hun levenswijze, gewoonten en inzichten. Probeer iets meer te weten te komen over de bezienswaardigheid waarvoor u zoveel kilometers hebt afgelegd. Juist dat con tact met de bevolking van de door u te bezoeken plaatsen en die meer dan nor male informatie geven uw vakantie meer inhoud en maken die zinvoller. Tracht er vooral ook iets van te maken voor uw kinderen opdat u ook van hun vakantievreugd zal kunnen genieten. Een prettige vakantie bestaat beslist niet uit kilomete.3 eten of dagenlang liggen in de hete zon. Een prettige vakantie kan zeer beslist ook bestaan in het genieten van dagtochtjes niet eens zo ver van huis. Het is maar wat u er van maakt of van wilt maken, en.... hoever uw tevredenheid strekt...! kantietijd het genoegen niet liggen in het met grote snelheid (willen) rijden over drukke wegen. Wie het moeilijk valt daaraan te voldoen doet er beter aan thuis te blijven. De weg is nu eenmaal voor iedereen. Bevindt u zich eenmaal in de heksen ketel van zo'n drukke verkeerssituatie, maak er dan van wat er van te maken is. Begin met er genoegen mee te nemen een uurtje later op het beoogde doel aan te komen dan men dacht. Dat is altijd beter dan helemaal niet aan- of thuiskomen! Bedenk ook dat een beetje vriendelijk heid wonderen doet. Sta daarom meer op uw rem dan op uw rechten. Veiligheid gaat voor alles. Gok niet met snelheden en afstanden, want gokken maakt brok ken. Wees niet te inhalig, houdt afstand en blijf in file. Erger u niet al te zeer aan andermans fouten, maar wees zelf een voorbeeld. Stop in druk verkeer alleen buiten de rijbaan. Parkeer als heer. Gooi geen afval uit uw auto. Het kan tegen de ruit van een andere auto waaien waardoor de be stuurder kan schrikken en het rechte spoor bijster raken. Kruip als fietser of als bromfietser niet overal tussendoor en maak gebruik van de rijwielpaden. Noodzaak als voetganger het rijdende verkeer niet ook niet bij een zebra tot plotseling stoppen. Loop als voetgan ger over het voetpad dan loopt u langer mee. Hoe u ook deelneemt aan het verkeer, wees voorzichtig en houd rekening met de fouten van anderen. En waar u ook heen gaat met vakantie, vergeet niet dat over al in het verkeer, waar ook ter wereld, één taal wordt begrepen, namelijk die van verkeerefatsoen tegenover andere weggebruikers. Zorg dat uw voertuig en de daarbij be horende papieren in orde zijn. Doe verder gewoon. Dat wil zeggen normaal, niet te snel, niet te langzaam. Laat het voldoen aan de wettelijke bepalingen u geen last maar een lust zijn. Zodoende mag u ho pen niet te zullen gaan behoren tot de on geveer drieduizend (ongevals-)auto's die de ANWB jaarlijks uit het buitenland repatrieert. Elk jaar genieten honderdduizenden in vakantie en vrije tijd van de natuur. Helaas laten zij ook elk jaar honderden hectaren kostbaar natuurgebied door branden verloren gaan. Onder „de natuur" verstaat men „de schepping", land en zee in tegenstelling tot de stad. Al naar gelang men het won der daarvan erkent geniet men ervan. Het gevolg is dan ook dat de één er meer van geniet dan de ander en dat het stre ven naar behoud van de ongerepte natuur onevenredig wordt behartigd. Ons land bezit een grote landschappe lijke schoonheid. Steeds meer mensen willen daarvan genieten. Niet alleen dicht bij huis, maar ook verder weg. Dat kan ook omdat velen veel vrije tijd en. vakantie -hebben en zich gemakkelijker dan ooit per fiets, bromfiets, auto, boot of openbaar vervoermiddel kunnen ver plaatsen. We gaan.er steeds meer op uit in steeds grotere getale. Vele steden bieden immers onvoldoende groen en re creatieruimte; het lawaai wordt er steeds groter, de werkelijk frisse lucht die we voor een gezond leven nodig hebben, is vaak ver te zoeken. Overheid en particuliere instellingen zorgen zoveel zij kunnen voor het behoud van onze natuurgebieden en nationale parken waarvan we ontspannend mogen genieten. Daarbij komen vele prachtige heide-vlakten en ontelbare mooie bossen. Ook buiten onze grenzen is er op het ge bied van de natuur veel schoons te ge nieten. Geniet er dan ook bewust van, ook tijdens uw reis naar uw vakantiebe stemming. Neem er de tijd voor. U zult ervaren dat het geen verloren tijd is. Laat de pracht en de praal van de schepping uw vakantie nog meer verrijken en ver aangenamen. Maar... houd duinen en stranden, bos en hei van afval vrij! Wees voor zichtig met vuur in de natuur. De laatste jaren hebben in eigen land bos- en heidebranden voor miljoenen aan schade veroorzaakt. Schade die overigens niet in guldens is uit te drukken. Bos- en heidebranden worden bijna uitsluitend veroorzaakt door menselijke handelin gen, namelijk 32 procent door onvoor zichtigheid, 25 procent door kwaadwil ligheid, 2 procent door andere oorzaken en 41 procent onbekend. De meeste en meest kwalijke oorzaken zijn het achteloos wegwerpen van siga- rettepeukjes, het spelen met lucifers door kinderen en boos opzet. De verontreiniging en de vernietiging van de natuur verdient daarom aller aandacht, ook in de vakantie. Gelukkig wordt door de meeste toeristen en va kantiegangers ingezien dat „de natuur" ons aller tuin in vrije tijd en vakantie is. Er wordt door steeds meer mensen aan genaam verpoosd. Daarbij neemt de ver vuiling weliswaar relatief niet toe, maar ze dient minder te worden. Al geven de afvalbakken op picknick-plaatsen het bewijs dat velen zich heel wel weten te gedragen, het is niet voldoende als ande ren daarentegen laten, als dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen. In éen groot aantal recreatiegebieden, zoals bossen, natuurmonumenten en na tionale parken, mogen we ons vrij bewe gen. We hoeven zelfs niet altijd op de paden te blijven. Maar dat legt ons wel de verantwoordelijkheid op om ons in zo'n gebied te gedragen alsof het ons ei gen bezit is. Daarom sluiten we achter ons de hekken. Daarom klimmen we niet over omheiningen en lopen we niet over verboden terreinen. We nemen dus alle normale regels van fatsoen in acht en werken mee aan het voorkomen van schade. Hoewel de zon heel belangrijk is voor het slagen van uw vakantie dient hij toch op redelijke afstand te worden gehouden. Te veel mensen geven zich te snel volle dig bloot aan die machtige en verleidelij ke vuurbol die evenwel ernstige verbran dingen kan doen oplopen. Ook voor het zonnen geldt: alles met mate. Betracht uiterste zindelijkheid ten aanzien van het eten. Vooral in warme landen. Eet regelmatig, niet teveel, niet te vet. Wees matig met alcohol, vooral in het verkeer. nen die behagen scheppen in vroege wandelingen over de stille heide of kam peren in schaduwrijke bossen. Overigens is dat .zoveel hoofden zo veel zinnen" maar gelukkig, want die variatie is broodnodig om niet allemaal op elkaar te komen zitten. Het zijn ook niet altijd dezelfde mensen die, behou dens uitzonderingen, altijd dezelfde vorm van vakantie-besteding aanhouden. Wie enkele malen dagenlang kilometers heeft gereden naar en van het vakantie-doel doet het daarna graag weer eens wat rus tiger aan door wat dichter bij huis te blijven. En het mag gezegd worden dat er ook in eigen land veel schoons te genieten is. Er schuilt zeer veel waarheid in de al zeer oude slagzin „Zoekt in de vreemde niet wat uw eigen land u biedt". Veel mensen gaan met vakantie zonder oog te hebben voor wat er allemaal aan natuur schoon te zien en te genieten is. Men vliegt in razende snelheid naar het va- kantiedoel om daar ten koste van veel geld, en vaak ook van de gezondheid, te bakken in de hete zon om gebruind terug te kunnen komen, alsof in eigen land niet diezelfde zon schijnt zij het soms wat minder dan duizend of meer kilome ters zuidelijker. Maar in vakantie zit nu eenmaal het goed recht van ieder voor zich om daarvan te genieten naar eigen wensen en believen. Hoewel we niet wil- len..nalaten er aan te herinneren, dat het oogmerk van de vakantie is het compen seren van moeite, zorgen en transpiratie. Dat wil zeggen uitrusten en nieuwe kracht vergaren voor de dagelijkse werk zaamheden die daarna weer wachten. Tot de verwezenlijking daarvan dient men van de vakantie gepast en met ver stand te genieten. Wacht u voor oververmoeidheid. Als u beslist grote fietstochten, lange wande lingen en veel sport op uw vakantiepro gramma zet, neem dan geen vakantie wanneer het hoogzomer is. Grote inspan ningen gedurende die tijd maken de mens namelijk kwetsbaar voor nare ziek ten. Wees voorzichtig met zwemmen en zwemwater. Zeewater is, behalve vlak bij de uitmonding van grote rivieren, bacte riologisch wel betrouwbaar, maar wie in zoet oppervlakte water wil gaan zwem men doet er goed aan eerst te informeren of dat water daartoe wel geschikt is. Personen die regelmatig medicijnen gebruiken (bijvoorbeeld patiënten met suikerziekte) kunnen hun arts vragen om een medische informatiekaart. Op deze kaart kunnen door de arts verschillende gegevens worden vermeld zoals de aard van de ziekte en de naam van de medi cijnen die moeten worden gebruikt. Zorg voor een EHBO-trommel onder handbereik, met o.a. jodium, muggen olie, zonnebrand-olie, norit, a.p.c. of as pirine, tabletten tegen reisziekte en wat u verder hoopt niet nodig te hebben. Laat de intensiteit en de alledaags heid van het verkeer geen reden zijn om fouten te begaan of deugden te verwaarlozen. De steeds toenemende verkeersdrukte op de weg geeft steeds meer reden om dankbaar te zijn als men de dag mag eindigen met een veilige thuiskomst. Geldt dat reeds op normale dagen, zoveel meer in de drukke vakantietijd. Wie de krant ter hand neemt wordt steeds weer geconfronteerd met de trieste gevolgen van allemans gedrag in het verkeer. De publikaties over verkeersongevallen zijn mede bedoeld als een appèl op ons betere „ik" opdat wij, daardoor opge schrikt, zullen komen tot zelfkritiek en zelfdiscipline en een hopelijk verant- woordelijker weggebruik. Vooral in de vakantietijd is een flinke dosis zelfbeheersing voor elke weggebrui ker onmisbaar. Ervaren en onervaren weggebruikers rijden dan vaak bumper aan bumper, met alle ervaringen van dien. Doch juist dan dienen we ons be wust te zijn van onze verantwoordelijk heid voor elkaar en van onze naasten plicht, ook in het verkeer. Laat in de va- Bedenk u tweemaal om met vakantie te gaan naar warme landen als u geen goede gezondheid geniet. Het niet weten of het riskeren van de daaraan verbonden gevaren is reeds velen noodlottig gewor den. Raadpleeg uw arts. Laat uw vakan tie als uw gezondheid te wensen overlaat voornamelijk bestaan in het genieten van rust.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 8