boekhandel v.d. Munek hof bv JUGENDLAGER YSSELSTEYN/NL Vakantie-bungalowdorp in Overloon sportief, rekreatief vrijetijdspark Bestellen voor 10 juli PEEL EN MAAS voor uw advertenties Venrayers maakten een idee over de opzet van een Duitse jeugd plaatst kruizen op het soldatenkerkfiöf Pensioen in Zicht Binnenbrand Opsporen van oorlogstuig Speellokaal Ysselsteyn blijft Verkoop industriegrond Dieselmonteur Bankwerker BV SPECIAAL TRANSPORT ■W: Grotestraat 28 Venray Tel. 2727 Uit de gemeenteraad van Vierlingsbeek Reeds voordat de gemeente via de Commissie Groen, en Rekreatie, plan nen wilde gaan maken voor het in vullen van het rekreatiegebied, tus sen Merseloseweg en Kempweg, resp. Westsingel en Hoopweg, blijkt een groep Venrayers met dezelfde doel stellingen een plan ontworpen te heb ben, dat als „sportief, rekreatief, vrijetijdspark" deze week de ge meente is aangeboden. In eerste instantie gingen hun ge dachten uit naar een in deze regio bestaande behoefte aan „herstel- rekreatie" voor mensen die als genezingsproces vooral rust behoe ven. Vanaf de eerste gedachtenwisse- ling .betreffende de opzet werd be seft dat voor de exploitatie van een dergelijk plan commerciële onder delen noodzakelijk waren. Naast de nodige financieringsmiddelen vraagt zo'n idee echter ook een geschikte situeringsplaats maar bovenal on derzoek naar de haalbaarheid. Bij het onderzoek naar de haal baarheid ging men aanvankelijk uit van een medisch en paramedische opzet, terwijl in een later stadium de aktieve en passieve gezinsrekre- atie meer centraal kwam te staan. Hierop is men tenslotte verder gaan werken. Bij het zoeken naar een goede si- tueringsmogelijkheid kwam tijdens een werkgroep-bijeenkomst terloops het gebied Vlakwater ter sprake, om dat juist dn die tijd de mogelijke op heffing van camping „Vlakwater" de gemoederen in Venray was gaan be roeren. Daar in dit gebied veel van het idee van de werkgroep te reali seren zou zijn, heeft men bij de planuitwerking hierop voortgebor duurd. Het gegeven om het gebied bij een eventuele opheffing niet aan versnippering ten onder te laten gaan, heeft hierin bovendien duide lijk meegespeeld. Het hebben van een groene „re- kreatielong" van enige omvang na bij de stedelijke kern Venray is van onuitsprekelijke waarde. Als daarin een idee kan worden opgenomen, dat de rekreërende mens nog beter aan zijn trekken laat komen, dan is het waarom van het onderhavige rap port al verklaard. In feite staat of valt dit plan met het al of niet voortbestaan van de camping Vlakwater. De samenstel lers gaan er echter van uit dat de camping verdwijnt terwijl de speel tuin, het restaurant en de midget- golfbaan blijven bestaan. Deze ele menten passen volkomen in de an dere rekreatieve voorzieningen die in dit gebied liggen, t.w. de tennis- hal, de manege en het zwembad. De toegangswegen in dit rekreatie gebied, zoals ze nu liggen, en met name de Vlakwaterweg en het ver lengde van Weg in den Berg, tussen Kempweg en Aan den Dril, zouden moeten vervallen in ieder geval niet meer toegankelijk zijn voor ge motoriseerd verkeer. Op het campingterrein zouden de vakantiehuisjes verhuurd kunnen worden aan kleine verenigingen of als ateliers dienst kunnen doen voor kunstschilders, beeldhouwers e.d. De Perdstal heeft in het plan een rekreatieve funktie behouden door b.v. uitbreiding met een bowling baan of iets dergelijks. Op het cam pingterrein zou voorts een kinder boerderij verwezenlijkt kunnen worden terwijl op het overblijvende terrein mogelijkheden voor sport beoefening gerealiseerd moeten wor den. Zelfs een (vis)vijver acht men niet uitgesloten. De trimbaan, nu gelegen tegenover het oude ziekenhuis, kan eveneens op het campingterrein ondergebracht worden, waardoor aan de Merselose weg een mooi stukje natuur beter toegankelijk wordt. De aanwezige parkeergelegenheid van restaurant en camping zouden langs de Kempweg uitgebreid kun nen worden, om rekreatieve bezoe kers volop de gelegenheid te geven hun auto achter te laten. Eenzelfde funktie heeft uiteraard de parkeer plaats bij het zwembad. De samenstellers betrekken be wust het Odapark in hun gehele re kreatieve opzet, hoewel hier beper kingen ten aanzien van de bezoekers niet uitgesloten zullen zijn. Dat men ook het Oda-rusthuis (t.o. het nieu we ziekenhuis) reeds in de plannen betrekt, vinden we persoonlijk wel wat te voorbarig> De samenstellers van die „ideeën- rapport" hebben met de aanbieding van hun visie, de gemeente feitelijk willen porren nu eens echt werk te gaan maken met de rekreatieve be stemming van dit gehele gebied. Reeds jaren weet men dat hier „de groene long" ligt tussen de diverse wooncentra, maar er wordt niets aan gedaan. Verschillende percelen bos grond in dit gebied zijn particulier eigendom, en het is de taak van de gemeente deze in eigendom te krij gen voordat verdere versnippering de zaak nog meer zal stagneren. Ook de ontsluiting van dit hele gebied vraagt een zorgvuldige afweging van het voor en tegen, en zal nog wel jaren in beslag nemen. Dat het „ideeën-rapport" vooruit loopt op een door de Commissie Groen en Rekreatie op te stellen plan, kan men in feite als een ge lukkige situatie beschouwen. Verge lijking van ideeën kan nooit geen kwaad. De gemeente heeft het rap port in ieder geval met dank aan de samenstellers ontvangen, en zal het zeker in al zijn facetten nader be studeren. Sinds maandag is er een dertigtal' jongeren van het Kollege St. Pêrmin uit Sasbach-Achern begonnen met het overnemen van het werk dat de soldaten van het Duitse leger al en kele maanden doen, de vernieuwing van de kruizen op de immense do denakker van het Duits soldaten- kerkhof in Ysselsteyn. Met een bewonderenswaardig en thousiasme werken zij aan de hun opgedragen taak. Plaatsten de sol daten per dag 50 kruizen de jeugd tut Sasbach-Achern plaatsen 60 krui zen. Maar het is toch nog een drup pel op de gloeiende plaat Het zal in ieder geval ongeveer 5 jaar du ren eer het laatste kruis geplaatst zal zijn. Nu is reeds goed te zien dat de vervanging van' de kruizen nodig is, de vakken waarop nu de nieuwe kruizen zijn geplaatst maken een fraaie indruk. Dit jaar heeft de leider van de groep de Eerw. Rector Oberle, voor de 5e maal de zorg op zich genomen voor deze jeugd, waarvan de mees ten hem vanuit zijn werk in Sas- bach bekend zijn. De inzet van deze jongeren, die de oorlog niet hebben beleefd, maar die wel hun vakantie opofferen om op een soldatenkerkhof te werken, moet men hogelijk waarderen. Zij krijgen bovendien meer informatie over de laatste geschiedenis. De algehele lei der van de drie kampen berust bij Peter Müller uit Plochingen die al meer dan 10 jaar zijn totale vakan tie en vrije dagen opoffert om de drie kampen in Ysselsteyn te bege leiden. Iedere groep maakt een reis door Nederland, maar wat wij erg belang, rijk vinden is dat de groepen ook 'n bezoek brengen aan het Nationale Oarlogs- en Verzetsmuseum te O ver- loon waar zij een indruk krijgen van wat het Nederlandse volk gele den heeft tijdens de oorlog en bezet ting. 1 De eerste groep is te gast in het Belgische Lommei waar een ver broederingsfeest met de daar op het Duits soldatenkerkhof werkzame jeugd en de bevolking, wordt ge houden. Deze groep vertrekt op 8 juli maar op 7 juli komt de tweede groep, een jeugdgroep van de Alu- miniumwerke uit Singen. Deze groep zal worden ontvangen door het ge meentebestuur van Meerlo-Wans- sum. Op 20 juli zal deze worden af gelost door de katholieke jeugd uit Seekirch. Op 27 juli zal het Venray- se gemeentebestuur die jeugd ont vangen terwijl daarnaast ook een ontvangst zal plaats vinden op het Duitse kerkhof zelf. Eregasten daar zullenzijn de Duitse generaal-consul Dr. Deutz uit Rotterdam, de voorzitter van de Volksbund Deutsche Kriesgraber- fürsorge uit Baden Würtenberg; Dr. Göbel en vooraanstaande persoon lijkheden van deze Volksbund. Er is wat romantiek verloren ge gaan nu er geen tentenkamp meer is, maar de jeugd de beschikking heeft over een zestal barakken wel ken op het kerkhof geplaatst zijn. Maar als men het geheel bekijkt dan is de huisvesting er toch op vooruit gegaan. Koks van het Duitse leger uit Budel verzorgen ook nu weer de maaltijden. Ontmoetingen met Nederlandse jeugd gaan, net als andere jaren, cok nu door, evenals de familie dagen. Voetbalwedstrijden met de bewoners van de camping Heydse Peel staan ook dit jaar op het pro gramma Pogingen die in het verleden on dernomen zijn om naast de jeugd uit Baden Würtenberg ook jeugd uit het Saargebied en uit Neder Ba- yem een 'kans te geven, zijn door de Onlangs is op initiatief van de Overlegraad van het Plaatselijk Educatief Centrum en het Proefpro- jekt Open School, N.W. Limburg, de werkgroep „Pensioen in Zicht" op gericht. Deze werkgroep is voorlo pig samengesteld uit vertegenwoor digers van het bedrijfsleven (via de Kring van personeelsfunktionaris- sen, Venray), instellingen en orga nisaties. Het ligt in de bedoeling van ge noemde werkgroep om in september 1977 een project aan te bieden voor 64-jarigen, waarin de voorbereiding op het pensioen centraal staat. Op latere termijn zal de leeftijdsgrens in verband met deelname aan be doeld projekt verlaagd worden tot 61 jaar en ouder. Begin 1978 zal ge probeerd worden om soortgelijke activiteiten te organiseren voor de steeds groter wordende groep WAO- ers. Zondagmiddag omstreeks 12 uur ontstond brand in de keuken van de woning van de fam. H. W. aan de Pr. Beatrixstraat. De brandweer die snel ter plaatse was had het vuur binnen 8 minuten onder controle. De man bleek met benzine lijm van de vloer te willen verwijderen, toen zijn vrouw de warmwaterkraan opendraaide, waarop de geyser aan sloeg en meteen vuur ontstond. Man en vrouw wisten direkt de keuken te verlaten en liepen geen letsel op. Het bleef bij veel rookontwikkeling en de schade bestond hoofdzakelijk uit roetaanslag in de keuken. Het gedupeerde gezin is tegen brand verzekerd. Volksbund afgewezen. Zij weigeren dit omdat het kamp onder leiding van Peter Müller zoveel goodwil ge kweekt heeft bij de bevolking van Ysselsteyn, dat het onverantwoord zou zijn de jeugd van andere deel staten deze verzorging te laten over nemen. De aktie van de jeugd staat dit jaar in het teken van: Oorlogsgraven zijn vraagtekens, waar men een ant woord op heeft: VREDE! Omdat er kans is, dat zich oor logstuig bevindt in de grond waarop de zuiveringsinstallatie aan de Smakterweg wordt gebouwd, zal een onderzoek naar de aanwezigheid daarvan op korte termijn moeten worden uitgevoerd. Aan de Explosieven Opruimings Dienst in Culemborg zal worden verzocht de zoekaktie snel uit te voeren, omdat met het grondwerk voor de bouw van de zuiveringsin stallatie binnenkort wordt begonnen. Burgemeester en wethouders heb ben besloten het speellokaal van de oude kleuterschool in Ysselsteyn te handhaven. Feit is namelijk, dat de komende twee a drie jaar de basisschool nog tien leerkrachten zal tellen. Omdat deze school maar negen lokalen heeft, zal de tiende leerkracht in de gemeenschapsruimte van de school moeten worden ondergebracht. Dat heeft zijn bezwaren, omdat die ge meenschapsruimte dan niet kan wor den gebruikt als overblijflokaal/do cumentatiecentrum of eigenlijke ge meenschapsruimte. Gebleken is, dat ook de inspecteur er geen bezwaar tegen heeft, dat het speellokaal voorlopig als leslokaal wordt gebruikt, zoals overigens thans ook het geval is. Ten behoeve van de oprichting van een bedrijf in huishoudelijke artike len is het college van burgemeester en wethouders bereid ca. 1295 m2 industrieg-ond aan de Plataanstraat te verkopen aan de heer O. Berents te Venray. Deze grond is gelegen in het be stemmingsplan De Brier. Eveneens is het college bereid 2500 m2 grond, gelegen in het be stemmingsplan De Hulst te verkopen aan de heer J. J. Mater te Venray. De bedoeling is, dat de heer Mater zijn, momenteel aan de St. Antonius- straat gevestigde meubelmakerij verplaatst naar het industrieterrein De Hulst. GEVRAAGD: voor onderhoud van het eigen wagenpark. met kennis van hydraulic voor het onderhoud van onze hydrau lische systemen. Vlierdenseweg 8-10 Deurne Telefoon 04930-2607 SCHOOL In de deze week gehouden raads vergadering van de gemeente Vier lingsbeek werd mededeling gedaan dat een Overloonse taxi-ondernemer zal gaan experimenteren met een taxibus dm. naar het Venrayse zie kenhuis. Of er in een later stadium financiële medewerking van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat te verwachten zal zijn, kon nog niet worden overzien. NIEUW VAKANTIE BUNGALOWDORP IN HELDERSE BOSSEN I Projektontwikkelaar Vlakland Proj ectantwikkelingsmaatschappij heeft een 10 hectare groot bunga- lowdorpprojekt in ontwikkeling in 't rekreatiegebied Helderse Bossen. Het terrein, gelegen in een recreatie gebied van 800 hectare, sluit aan op Venrays grondgebied. De projektont wikkelaar heeft 10 hectare verwor ven waarop 78 bungalows zullen verrijzen, zowel voor koop als ver huur. De prijzen zullen liggen tussen 130.000,— en 160.000,—. Het zijn kleine huisjes, maar wel van steen, en van alle tomfort voor zien. Aantrekkelijk is verder dat dit projekt is opgezet voor paardenlief hebbers, want de schuur kan ook als paardenstalling voor 2 paarden die nen. Het is volgens de woordvoerder van deze projektontwikkelingsmaat- schappij op de raadsvergadering, 'xi uniek projekt en de eerste bunga lows zijn reeds verkocht, terwijl de modelbungalow eerst in september gereed zal komen. Er blijkt dus vol doende belangstelling voor dit pro jekt te bestaan. De vereiste goedkeuringen zijn inmiddels afgegeven. De raad keurde verder de volgen de voorstellen goed: Medewerking betreffende brandveiligheidsvoorzieningen bij de scholen te Holthees, Maashees en Vierlingsbeek. Voor de school in Maashees de aanleg van een nieuwe speelplaats met toegangswegen, hetgeen een be drag vergt van 76.524, De herbouw van de schutting van de kleuterschool te Maashees, kosten 7.644, In Overloon werden enkele stra ten van een naam voorzien, welke de herinnering aan de beide wethouders Baltussen en Crooymans en pastoor van Boxtel zullen bewaren. Geen moeite had de raad tegen de vaststelling van de vergoedingen voor de raadsleden hetgeen zal neer komen op een bedrag van 2393, als vergoeding voor de werkzaam heden en 627,als tegemoetko ming in de onkosten. Er zal geen rekening worden gehouden met de presentie. Vergoeding voor commis sieleden welke geen raadslid zijn werd voor het jaar 1977 op 54, vastgesteld. De weg van Vierlingsbeek naar Overloon zal voorrangsweg worden. De raad had veel woorden no dig voor de beschikbaarstelling van een bedrag van 42.710,voor de aanschaf van beregeningsinstallatie voor de voetbalvelden van Overloon, Vierlingsbeek en Holthees. Moeite hadden verschillende raadsleden om dat de commissie voor jeugd en sport niet gehoord was voor dit voorstel. Wethouder Klein Schip horst vond dit niet nodig. Het inge diende voorstel om het agendapunt af te voeren en eerst te behandelen nadat deze commissie was gehoord, haalde de eindstreep niet. Ook niet om de beregenings installatie van Holthees mobiel te maken. Het voor stel van B. en W. haalde met 8 stem men voor en drie tegen wel de eind streep. De ambtenaren ten gemeente huize zullen minder zon krijgen nu de raad het voorstel voor aanschaf van 8 jaloezieën goedkeurde en daarvoor een bedrag van 9.000, beschikbaar stelde. Een toegevoegd agendapunt ging mermeerlaan. Het gildeterredn zal behouden blijven. over een bestemmingsplan in Over loon in de buurt van de Haarlem- Of de bejaarden welke van een kerkdorp verhuisd zijn, later voor rang hebben als er bejaardenwonin gen op hun vroeger kerkdorp ge bouwd worden, kon niet bevestigend beantwoord worden. Verbetering van de afvoer van water bij de bungalowbouw te Holt hees zal nader worden bekeken, maar dat bleek een zaak van de bouwer te zijn.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11