MOORD Venrays Gemeenteraad beslist nu nog niet over de opheffing van Camping Vlakwater STIENSTRA VENRAY POELS Juf Geurts Raad zette vraagtekens bij de investeringsnota WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Commissie van Financiën kon geen advies uitbrengen Was U al bi Meubelen in Horst kreeg onder scheiding VRIJDAG 17 JUN11977 No. 24 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling). Venray en omgeving werd maan dag en dinsdag opgeschrikt door twee moorden; moorden die een be paalde soort van gelijkenis hebben. MAASHEES Zondag was de 17-jarige leerlinge van het Boxmeerse Atheneum HEN RI CA BARTELS op kermisbezoek geweest naar haar oom in Maashees. Te omstreeks kwart voor elf vertrok ze per fiets naar de ouderlijke wo ning te Vierlingsbeek. Om 12 uur was ze nóg niet thuis en de onge ruste ouders, familieleden en ken nissen gingen op zoek en schakel den ook de rijkspolitie in. Omstreeks 1 uur 's nachts werd haar fiets in een sloot tussen Maashees en Vier lingsbeek aangetroffen, maar van 't meisje geen spoor. Maandagmorgen werd de zoekaktie voortgezet. Omstreeks 2 uur maandagmiddag vond een jager in de struiken langs de toegangsweg van de gemeente lijke vuilstortplaats te Wanroy het stoffelijk overschot van een geheel ontkleed meisje. Omdat een opspo ringsbericht naar de vermiste Hen- rica was uitgegaan, werd al direkt een verband gebracht tussen het stoffelijk overschot en de vermiste. Die vermoedens werden bewaarheid. Er waren aan het lichaam geen uiterlijke sporen van geweld te be speuren. Dr. Zeldenrust heeft in de loop van maandagavond sectie ver richt, maar van de uitslag kon nog niets naders worden medegedeeld, maar het vermoeden bestaat dat er sprake is van een zedenmisdrijf. Het slachtoffer was 5e jaars leer linge van het Boxmeers Atheneum en stond voor 't overgangsexamen. Zij stond als zeer rustig en serieus be kend. In de loop van maandag werd een recherche bijstandsteam geformeerd van de rijkspolitie uit het district Den Bosch. Er werd onmiddellijk gestart met een buurtonderzoek, maar men heeft nog zeer weinig aanknopingspunten. Mochten er eventuele getuigen zijn geweest die het slachtoffer op zondagavond tus sen 10 en 11 uur op het rijwielpad tussen Maashees en Vierlingsbeek hebben zien fietsen, of iets verdacht menen te hebben, gezien, willen deze zich dan in verbinding stellen met de rijkspolitie te Maashees of tot de po litie van hun woonplaats. WANSSUM Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur werd in de tuin van een woning in de kom van Wanssum het ontzielde lichaam gevonden van de 18-jarige GERDA FRANCKEN uit Wanssum, Het stoffelijk overschot was gedeel telijk ontkleed, maar ook hier wa ren geen uiterlijke sporen van ge weld te bespeuren. Dr. Zeldenrust verrichtte in de loop van dinsdag sectie op het stoffelijk overschot, maar ook van dat onderzoek kon nog niets naders worden medege deeld. Gerda Francken was als verpleeg kundige werkzaam in de geriatrische inrichting >PDe Kruuze" te Venray en zou dinsdag met andere leerlingen van deze inrichting „ontgroend" worden. Zij was de jongste uit een groot gezin en dat gezin werd in 1968 reeds zwaar getroffen toen twee kin deren door verdrinking om het le ven kwamen. Dankzij veel medewerking van de zijde van de inwoners van Wanssum en het goede teamwerk van het dis trictsrechercheteam van de rijks politie Icon binnen de 24 uur de op lossing worden gevonden voor de moord op de 18-jarige Gerrie Franc ken. Reeds in de loop van dinsdag werd de ruim 19 jaar oude vriend van het slachtoffer Marcel uit Wanssum voor verhoor naar het postbureau van de rijkspolitie ontboden. In de vroege morgen van woens dag legde hij een gedeeltelijke be kentenis af, voldoende om hem in verzekerde bewaring te stellen. Reeds langere tijd was hij met Gerrie bevriend en hij wilde uit die vriendschap een vaste verkering maken, maar dat werd zelfs bij het laatste gesprek door Gerrie afgewe zen. Er was toen een ruzie ontstaan welke ontaardde in handgemeen en in een soort kortsluiting heeft hij haar met geweld van buitenaf als het ware gewurgd in zijn kamer en later in de tuin van zijn pension neergelegd. DE MOORD OP SJANG ZEEGERS Dinsdag diende voor de meervou dige kamer van de Arrondissements- rechsbank te Roermond de moord op de 76-jarige Sjang Zeegers, ge pleegd op 10 december 1976. Als verdacht van die moord stond te recht de 20-jarige Venrayer C. B. In een nuchtere en zakelijke zit ting schilderde de officier van justi tie deze moord. De in geldnood ver kerende Venrayer had zioh tot de gemeentelijke sociale zaken en tot de recherche gewend om uit de geld nood te geraken. Toen dat niet op korte termijn mogelijk was had hij zich tot de, naar hij meende, goed Vorige week maakten wij er in dit blad nog melding van, dat het ge meentebestuur zijn béloften niet was nagekomen inzake nadere mede delingen omtrent beheer en finan- cile situatie van de Camping Vlak water. Deze beloften waren gedaan in de besloten vergadering van de gemeenteraad van 29 maart j.l. In de raadsvergadering van einde mei zouden deze gegevens op tafel ko men. Achteraf bleken de raadsleden deze stukken toch ontvangen te heb ben. De pers echter niet. Een en ander heeft zoals be kend betrekking op de voorge nomen likwiidatie van deze camping. Een voornemen waarmee kampeer ders, middenstanders en VW hele maal niet zo gelukkig zijn. Het huidige stichtingsbestuur wil het moede hoofd te rusten leggen nu de laatste jaren geen sluitende ex ploitatie meer mogelijk was. En juist om nu eens te zien of een sluitende exploitatie inderdaad tot de onmo gelijkheden behoort, vroeg de raad met name de heer H. van Valken goed om inzage van de financiële bescheiden. Eerst dan zou de raad een beslissing nemen over het al of niet laten voortbestaan van camping Vlakwater. Vooruitlopend op 'n beslissing van de gemeenteraad heeft het college van b. en w. deze week een advies igëvraaigd aan die Commissie voor financiën met betrekking tot beëin diging van de overeenkomst van erf pacht tussen de gemeente en de Stichting Recreatieoord „Vlakwater", alsmede de overname van die Stich ting van gebouwen, werken en be plantingen. Het college van b. en w. blijft bij zijn eerder ingenomen standpunt, dat voortzetting van de camping alleen dan rendabel zou zijn, wanneer de toekomstige (nieuwe) exploitant de zaak groots zou aanpakken en meer dere voorzieningen zou treffen ter intensivering van de exploitatie'. Wij hebben dit standpunt al eens eerder bestreden, er van. uitgaande dat volgens de vele vaste cam- pinggasten men bijzonder prijs stelt op een fijne rustige camping. Dat betekent dat het helemaal niet nodig zou zijn de camping uit te breiden wat planologisch niet mo gelijk is of voorzieningen te tref fen die doen denken aan Meerdal of Schatberg. Er is nu eenmaal 'een categorie mensen die al die romp slomp niet nodig heeft, mensen die echt willen rusten in hun vrije tijd, die willen genieten van de vrije na tuur. Een categorie die zeker niet minder zal worden. Het standpunt van b. en w. wordt in feite bepaald door een rapport dat het Recreatieschap „Peel en Maas" en de gemeentelijke werk groep „Groen en Recreatie" decem ber vorig jaar heeft uitgebracht. Dat I rapport konkludeert, dat het sociaal- recreatief gezien ongewenst is, dat tussen woonwijken en het recreatie gebied een grote camping voor bui tengemeentelij ke gasten is gesitueerd te meer, daar de gedragspatronen van de autochtone bevolking met die van de campinggasten niet altijd pa rallel lopen. Met deze konklusie komt men dan wel heel laat aandra gen Toen destijds de camping van de linkerzijde van de Kempweg moest verdwijnen naa<r de overkant om plaats te maken voor het plan Bergkwartier wist men drommels goed dat bij deze situering, links woonhuizen zouden komen en rechts voorzieningen voor buitengemeente lij ke campinggasten. Mevr. H. Po-els-; Peters heeft destijds zelfs aange drongen om de camping daar niet te plaatsen, maar het gebiied te be stemmen voor Venrayse recreatie, 't Kommentaar dat zij daarop kreeg, was dat dit a-sociaal-denken was, men moest dit niet zo bekrompen zien Trouwens van een verschil in het gedragspatroon van de autochtone bevolking en de campinggasten valt bijzonder weinig te merken. Moch ten er in het hoogseizoen al eens klachten geweest zijn over geluids overlast, dan hoort men daar de laatste jaren toch niets meer over. Met een goede beheerder die men thans kennelijk heeft mag dit geen probleem genoemd worden. bij kas zittende en hem bekende Sjang Zeegers gewend, welke er niet aan dacht geld te lenen. Er ontstond een worsteling en in een vlaag van verstandsverbijstering heeft hij zijn dolkmes gepakt en het slachtoffer daarmede enkele steken toegebracht met het fatale gevolg. De officier van justitie bracht hul de aan de recherche van Venray en het rechercheteam voor de snelle op lossing, maar vooral de inbreng en zorgvuldigheid' welke tot de oplos sing had bijgedragen. Ook de psychiater was van me ning dat de dader in een paniek situatie gehandeld kan. hebben, in een soort kortsluiting. De officier van justitie legde hem doodslag ten laste en vorderde een gevangenisstraf van 5 jaar met af trek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Op 28 juni a.s. zal de Rechtbank uitspraak doen terwijl nog vermeld kan worden dat de verdediger zich bij vele punten aansloot in het re quisitoir "van de officier van justitie. De gohele vrijdag stond in de gemeenschap Hol thees-Smakt „juf" Geurts centraal Het begon eigenlijk al tijdens de plechtige Eucharistie viering. gevolgd door een huldiging op „haar school" in Holthees en dat die viering verdiend was bleek over duidelijk, ook in de goed gebrachte musical door de schooljeugd, een be levenis van die levensloop apart. Tijdens de huldiging in zaal Bea trix was bet een komen en gaan van de velen welke him of baar „juf" in de bloemen wilden zetten of met het aanbieden van een persoonlijk ca deau die dank tot uitdrukking te brengen. De Limbra drumband waarvan het grootste gedeelte door haar in de school was begeleid en de fanfare O.L. Vrouwe Gilde was met het gilde present om muzikaal die hulde te brengen welke ze verdien de. Wij waren onder de dindruk van de spontane gelukwensen door jong en oud gebracht en daarbij reali seerden wij ons dat deze bevolking, gescheiden door een provinciegrens, door de school een echte eenheid vormt. Het Venrayse gemeentebe stuur liet verstek gaan op deze re ceptie en dat deed de Smakter be volking toch een beetje pijn. Het schoolbestuur presenteerde te recht 'n passend cadeau. Inspecteur de Graaf bracht namens d!e inspec tie Boxmeer grote dank voor de wijze waarop „juf" Geurts haar werk had gedaan. Pater Ludovicus van de Smakt, die de op vakantie zijnde rector ver ving, kon mededelen dat het Z.H. de Paus had behaagd de pauselijke on derscheiding „Pro ecclesia et ponti- fice" te verlenen en met veel genoe gen speldde hij deze „juf' Geurts op. Burgemeester van Heusden, in ge zelschap van wethouder van de Pas, sprak namens de burgerlijke over heid zijn waardering uit voor wat de jubilerende onderwijzeres had ge daan, en verklaarde dat zij door haar manier van onderwijzen een aparte stempel had gedrukt op de gemeen schap van Hol thees-Smakt. Hoe kon het anders of meester Wijnhoven belichtte op zijn manier de jarenlange samenwerking met mej. Geurts. JUF GEURTS BEDANKT Het was een ontroerend moment dat „juf" Geurts, die in gezelschap was van haar twee priesterbroers, een dankwoord mocht spreken; dank voor de vele cadeau's; dank aan Z.H. de Paus voor de onderscheiding, dank aan degenen die haar padden voorgedragen; dank aan het school bestuur en haar collega's in het he- den en het verleden; dank aan, de ouders; maar ook dank aan leerlin gen van nu en vroeger. Zij was dankbaar dat alles te hebben mogen doen, en al zou het in het begin moeilijk zijn de school in Holthees te verlaten, allen konden ervan overtuigd zijn dat de school in de gemeenschap van Holthees-Smakt altijd een plaats in haar hart zou blijven innemen. Wat de gemeente van plan is te gaan deen met het campingterrein c.a., valt nog niet precies te om schrijven. Gedacht wordt aan een dag-recreatieve ontwikkeling. Wat die ontwikkeling precies zal inhou den, is eveneens nog niet te bepalen. Zeker as dat het terrein deel uit maakt van en blijft behoren tot het recreatiegebied Vlakwater, dat wordt begrensd door de Westsingel, Merse- icseweg, Hoopweg, Kempweg en Hardeweg. Of dat ook inhoudt dat er geen woningen/bungalows ge bouwd werden zoals de goege meente al suggereert blijkt er niet uit. Het restaurant en de midgetgolif- baan denkt de gemeente te verko pen. Het zijn objekten die (blijven) passen in welke recreatieve ontwik keling dan ook. Over de speeltuin wordt met geen woord gerept. Zoals bekend heeft die een grondige op knapbeurt gehad, en zou zeker bij het restaurant een leuke attraktie blijven. De Perdstal, de beheerderswonirtg en de vakantiebungalows wil men niet verkopen. Men wil ze wel ver huren of in erfpacht uitgeven om kapitaalsvernietiging tegen te gaan. Men behoudt daarbij vrij spel om een definitieve bestemming van het gehele terrein mogelijk te maken. Aan. de Werkgroep „Groen en Re creatie'' is inmiddels gevraagd een advies voor te bereiden voor de „in vulling" van het boven omschreven gebied, en daarin ook te toetrekken de ondergrond van het recreatieoord Vlakwater. Uit het voorgaande blijkt over duidelijk dat zowel de gemeente als de stichting de camping kwijt willen. De mogelijkheid om via een subsidie de zaak te verbeteren, werd niet aangegrepen. De gemeente Wanssum deed dat wel en had binnen 2 x 24 uur een aanvraag bij de bevoegde instanties Dat resulteerde in een subsidie van 144000,voor de aan- aanleg van riolering vanaf de cam ping aldaar. Hoe het ook zij, b. en w. hebben dus advies gevraagd aan de Commis sie voor Financiën, en stelt voor het gehele recreatieoord camping, speeltuin midget-golfbaan, restau rant en kantine over te nemen voor 657.852,Dit bedrag nog te verminderen met nonriale afschrij ving en te vermeerderen met de kos ten van die dit seizoen nog getroffen voorzieningen. Woensdagavond heeft genoemde commissie er lang en breed over ge praat bijna 2 uur lang. Duidelijk werd nog eens gesteld, dat, nu de gemeente de grond van de camping kan terugkrijgen, men die kans met beide handen moet aangrijpen. Het al of niet rendabel zijn van die cam ping is voor de gemeente in feite geen punt. Men wil het gebied gaan gebruiken voor dagrecreatieve voor-" zieningen. Hoe en in welke vorm, zou later wel aan de orde komen.... De commissie was het daar héle maal niet mee eens. Als men er 657.000,voor betaalt (plus nog eens 18 procent btwj dan wil men wel weten wat de gemeente er voor terug krijgt, b.v. door verhuur of verkoop. En dat had men nergens in de papieren kunnen ontdekken. Trouwens volgens de erfpachtka non, zou de gemeente bij likwidatie' van de camping slechts 340.000, behoeven te betalen. Dat men nu zo veel meer betaalt voor de huisjes e.d!. was in feite overbodig, om dat in dezelfde erfpacht-overeen komst vastgelegd was, dat er geen permanente gebouwen mochten ge plaatst worden. De commissie was ook van mening dat men wel eens had kunnen infor meren naar gegadigden voor over- (vervolg zie eerstvolgende tekstpag.) Stienstra Venray BV, Stationsweg 11. tel.04780-4438 K£t-MRi Makelaars in onroerende goederen De investeringsnota over de jaren 1977 t.m. na 1980 werd dinsdag avond als een financieel praatstuk aan de raad voorgelegd. De be doeling was eerst in informele ver gadering ongedwongen over het stuk te praten, voordat het straks ter definitieve vaststelling officieel zal worden behandeld. Omdat de bevolking nauw is betrokken by de plannen welke het gemeente bestuur voor de komende jaren op een rijtje heeft gezet, mocht deze avond ook de publieke tribune volop met de leden van de ge meenteraad meepraten. Drie he ren en een dame maakten van de ze gelegenheid dan ook goed ge bruik. Verondersteld mag worden, dat dinsdag a.s. tijdens de officiële be handeling nog wel het een en ander over deze investeringsnota zal wor den gezegd, want de raad èn het pu bliek zetten nog al wat vraagtekens links en rechts in de nota. De een miste in het stuk een be paalde visie van het college, de an der zag wel een visie, maar dan wel een negatieve. Zo bracht de heer Konings als zijn zienswijze naar vo ren, dat het college wel een opsom ming geeft om de gemeente Venray technisch te laten funktianeren, maar weinig te vertellen heeft over het welzijnsgebeuren. Iets dergelijks konstateerde de' heer v. d. Locht toen hij stelde, dat te weinig reke ning wordt gehouden met „de men sen". De heer Den Brok sprak over een „stukje speelgoed, dat weinig om handen heeft en de heer Poels van af de publieke tribune vond het zelfs „een gevaarlijk stukje speel goed" omdat volgens hem de ge meente te gemakkelijk de reserves aanspreekt en bovendien veel pesten opvoert als pro memorie. Volgens zijn berekeningen zou het totaal van te opgevoerde „wensen" zeker mil joenen hoger worden. De pro-memoriepasten werden door de heer Flapper (publieke tri bune) „zoethoudertjes" genoemd die het geraamde tekort zeker nog na delig zullen beïnvloeden. De heer Den Brok maakte er geen geheim van. dat hij van het hele fi nanciële stuk weinig snapte en hij vreesde dat hetzelfde het geval zou zijn bij zijn collega-raadsleden èn de burgers. Burgemeester Defesche had het niet gemakkelijk om deze cijferreeks bij de gemeenteraad te verdedigen. Omdat de investeringsnota op gezet te tijden zal worden bijgestuurd vond hij het een bijzonder waarde vol instrument om te hanteren. Het geeft volgens hem een duidelijk overzicht van de noodzakelijke din gen die in Venray moeten worden uitgevoerd. Bovendien geeft het steeds een duidelijk beeld van de fi nanciële situatie van de gemeente. Hij bestreed de opmerfdng van de heer Truyen, dat het een „politiek" stuk zou zijn. Misschien wel „poli tiek" wanneer men het zou zien als een bij hogere instanties te gebrui ken overzicht om financiële moeilijk heden aan de gemeente aan te tonen. Hoe het .ook zij, in de kamende raadsvergadering heeft de gemeen teraad hierover het laatste woord.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1