AGENDA 03 Ruim baan voor invaliden in 't verkeer In Venray tien jaar Gemeenschapsviering INGEZONDEN Zwangerschaps- gymnastiek Rijwielpad Overloon-Venray Raad vergadert dinsdagavond Koffie en thee uit de Derde Wereld Wijkcentrum Brukske L. A ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zon dagnacht 12 uur neemt waar voor de patiënten van de huisartsen Bloemen; Franken, Lankveld, van Thiel, De Muinck Keizer en Wittgen Dr. WITTGEN Langstraat 76 - telefoon 3558 Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Beckers, Corver, Vercauteren en De Vocht J. BECKERS, arts Julianasingel 11, teL 3700 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de ge noemde doktoren terecht 'smorgens van 10 tot 11 uur 'smiddags van 17-18 uur WEEKEND- en NACHTDIENST VENRAYS APOTHEKEN van heden vrijdagavond 18 uur tot volgende week vrijdag: APOTHEEK ST. ODA hoek Schoolstraat-Passage ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray-Meerlo-Wanssum Mevr. Zr. C. Heldens-Flinsenberg telefoon 04780 - 1269 UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS in de Clockert, Bergweg 4, Venray, kamer 27. Geopend van maandag tm. vrijdag van 2.00-2.30 uur. Zaterdags geen uitleen, behalve voor spoedgevallen bij de zuster van de zondagsdienst. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4455 AUTO-HULPDIENST Alarm nr. tel. 04780 - 4571 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg, tel. 1269 uitsluitend op afspraak. Inlichtingen en boodschappen iedere morgen van 8.30 tot 9 uur, behalve in het weekend. Na 9 uur kunnen eventuele berichten gedurende de gehele dag eveneens worden door gegeven aan de administratie onder hetzelfde nummer. CONSULTATIEBUREAU BRUKSKE Dependance Bachstraat, eveneens op afspraak, tel. 3859 of 1269. OPEN BEJAARDENWERK Dagelijks van 9.0010.00 uur. -Telefoon 2996. Maaltijden ten behoeve van bejaarden Aanmelden en afhalen dagelijks tussen 10.30 en 11.30 uur. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP plaatselijke dienst Westsingel 5 Venray teL 04780-6363 spreekuur maandag tm. vrijdag van 9 tot 10 uur. ZWEMMEN VOOR BEJAARDEN elke donderdagmiddag van kwart voor vier tot half vijf in het ge- I meentelij k zwembad a 1,50 per deelnemer per keer. KRAAMCENTRUM HORST-VENRAY telefoon 04709-1324 VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23, Venray telefoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven-KuQpers Florishof 23 Venray telefoon 04780-2411 Spreekuur elke donderdag van 2-3 uur in De Clockert, volgens afspraak U kunt zich hiervoor opgeven bij het Groene Kruis Venray, telefoon 04780-1269 en bij mevr. van Her waarden, Tuinstraat 3, Venray, tele foon 6085. De aanleg van het rijwielpad; langs de Overloonseweg is een steeds he ter wordend hangijzer. De Venrayse gemeenteraad laat geen gelegenheid onbenut om hierover vragen te stel len. Omdat dit rijwielpad zowel een Limburgse als Noord-Brabantse aan gelegenheid is, hebben burgemeester en wethouders dit onderwerp ter sprake gebracht tijdens het perio dieke gesprek dat de colleges van. de gemeenten Vierlingsbeek en Venray onlangs hebben gehad. Hieruit bleek, dat door de N.V. Grontmij voor de gemeente Venray een voorlopig idee van het aan te leggen rijwielpad is ontworpen. De bedoeling is, dat dit plan door de N.V. Grontmij verder zal wonten uitgewerkt In de provincie Noord-Brabant zal het rijwielpad van Overloon naar Venray de eerste jaren geen haal bare kaart zijn, omdat andere rij wielpaden, die urgenter zijn, eerst aangelegd moeten worden!. Afge sproken is, dat het plan van de ge meente Venray via het gemeentebe stuur van Vierlingsbeek weer wordt aangekaart bij ret provinciaal be stuur van Noord-Brabant Mensen met invalidenwagentjes mogen per 1 juli zelf uitmaken waar zij willen rijden: op de rij baan, op de stoep of op het fietspad. Boven dien zullen ernstig lichamelijk ge handicapten over enkele maanden een parkeer ka art voor invaliden kunnen aanvragen, waarmee zij een landelijke ontheffing krijgen van parkeerverboden. Dit is de kern van een wijziging van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens en het Wegenver keersreglement, die deze week in 't Staatsblad komt. De parkeerkaart voor invaliden is dan nog niet meteen verkrijgbaar. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat werkt thans samen met de Vereniging van Nederlandse ge meenten aan de richtlijnen voor de uitgifte van de parkeerkaart. Deze richtlijnen geven aan met welk soort handicap men in aanmerking komt voor de 'kaart. Het staat vast, diat deze kaart alleen ter beschikking wordt gesteld van ernstig invaliden. Naar verwachting zullen de richt lijnen over drie maanden klaar zijn. Dan kunnen de gemeenten de par keerkaart gaan uitreiken. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft de nieuwe maat regelen genomen omdat de huidige voorschriften de invalide in het ver keer onvoldoende kansen geven. In 'het kader van de nieuwe maat regelen is in de wet het begrip „in validenvoertuig" ingevoerd. De be stuurders van deze voertuigen zul len voortaan als een afzonderlijke categorie weggebruikers worden be schouwd. Een auto met aangepaste besturing geldt echiter niet als in validevoertuig. Zo'n auto moet zich i'n het verkeer aan de normale spel regels houden. STAPVOETS OP DE STOEP De nieuwe maatregelen vallen dus in twee delen uiteen. Ten eerste komt, zoals gezegd, de mogelijkheid voor de invalide om met zijn invali- devoertui'g naar keuze te rijden op de rijbaan, stoep of fietspad. Op de ze hoofdregel bestaat een uitzonde ring: buiten de bebouwde kom mag de invalide alleen op de rijbaan ko men, als stoep of fietspad ontbreken. Of, als het rijden op stoep of fiets pad te moeilijk voor hem wordt. Voorts mag hij met zijn invaliden voertuig niet rijden op autosnelwe gen of autoweg. Als de invalide met zijn voertuig op de stoep of het fietspad rijdt, zal hij zich moeten houden aan de re gels die respectievelijk geldien voor voetgangers en fietsers/bromfietsers Op de stoep mogen imvaliidenvoer- t uigen slechts stapvoets rijden. Bij deze regeling wórdt geen ohdér-, scheid gemaakt tussen invaliden.--" voertuigen met elektrische tractie of -voertuigen met verbrandingsmotor. De nieuwe regeling schrijft even eens verlichting voor van het inva lidenvoertuig als daarmee in het donker óf bij slecht zicht wordt ge reden op rijbaan of fietspad. Minis ter Westerterp vertrouwt erop dat invaliden van deze mogelijkheden een verantwoord gebruik maken. Het is hem gebleken dat invaliden voertuigen zelden bij verkeersonge vallen zijn betrokken. HOOGSTENS TWEE UUR Het tweede deel van de nieuwe maatregelen regelt de invoering van een parkeerkaart voor invaliden. Met zo'n kaart verkrijgt de invalide een landelijke ontheffing van de parkeerverboden, die door een bord warden aangeduid. De ontheffing geldt dus niet voor stopverboden, de bekende gele stoepranden, hoe ken van straten; kortom, voor alle plaatsen waar volgens algemene re gels het parkeren verboden is. Er zijn beperkingen in het gebruik van de parkeerkaart. Met de auto, waar op de invalidenparkeerkaart tictot- baar is aangebracht, mag de invalide hoogstens twee uur parkeren op de plaats waar een parkeerverbod geldt. Om controle mogelijk te ma ken zal de invalide een speciale par- keerschijf zichtbaar in de auto moe ten plaatsen. Deze parkeerschijf voor invaliden is een nieuw hulpmiddel. De invalide mag van de onthef fing geen gebruik maken als in de buurt van de plek waar hij wil par keren, een vrije parkeerplaats aan wezig is, vanwaar hij redelijkerwijs per voet zijn doel kan bereiken. In parkeerzones en op plaatsen waar een tijdsduur voor het parkeren is aangegeven, mag de houder van een parkeer kaart voor invaliden zijn auto onbeperkt laten staan. Parkeert hij -bij parkeermeters, dan zal hij aan de normale regels moeten vol doen. Voor een goed begrip: de parkeer kaart is ook bestemd voor invaliden die een invalidenvoertuig gebruiken. Hij moet deze kaart dan wel bij zich dragen. Omdat de parkeerkaart voor in validen zeer ruime parkeermogelijk- heden biedt, zal de kaart alleen aan ernstig lichamelijk gehandicapten worden uitgereikt. De gemeenten die de uitgifte verzorgen, zijn echter vrij om een invalide die niet in aan merking komt voor de parkeerkaart, een plaatselijke ontlieffng te verle nen. De algemene, landelijke rege ling tast namelijk de huidige be voegdheden van de gemeenten niet aan om ontheffing te verlenen van, plaatselijke parkeerverboden. MEER GERESERVEERDE PARKEERPLAATSEN De mogelijkheid om binnen de ge meente een parkeerplaats voor in validen te reserveren op woon- en werkadres, wordt vergroot. Tot nu toe was zo'n reservering alleen mo gelijk voor een invalide, die zelf een auto bestuurt. Per 1 juli kunnen ook parkeerplaatsen worden gereser veerd voor invaliden zonder rijbe wijs. die voor hun regelmatig ver voer op anderen zijn aangewezen. Tevens kan dé invalide per 1 juli een gereserveerde plaats aanvragen voor zijn invalidenvoertuig. Tenslotte voorziet de nieuwe rege ling in een nieuw bord, dat voortaan een algemene parkeerplaats voor in validen zal aangeven. De gemeenten kunnen deze borden gaan gebruiken bij bestemmingen, die vaak door in validen worden bezocht, bijvoor, beeld winkelcentra en sportparken. Invalidenvoertuigen moeten straks ook beter zichtbaar zijn in het don ker Daarom wordt de verlichting in gevoerd, dat zij evenals fietsers en bromfietsers te zijner tijd een afzonderlijke rode reflector moeten hebben. Ook zullen in de toekomst op invalidenvoertuigen fluoresceren de en reflecterende markeringen moeten worden aangebracht. In. be paalde gevallen zullen invaliden on der de zestien jaar toestemming krijgen gemotoriseerde invaliden voertuigen te besturen. Om alles nog eens kort op een rij te zetten: per 1 juli mogen invaliden in hun voertuigen zelf uitmaken waar zij willen rijden. Buiten de bebouw de kom geldt 'n uitzondering. Rij den op autosnelwegen en auto wegen blijft verboden. Per 1 juli kan een invalide zon der rijbewijs een parkeerplaats aanvragen, als hij voor regelma tig vervoer op anderen is aange wezen. Per .1 juli kan een invalide een parkeerplaats aanvragen voor zijn in va Liden voertuig. Over ongeveer drie maanden ■kunnen ernstig gehandicapten een parkeerkaart voor invaliden •aanvragen. Zij mogen daarmee landelijk parkeren op plaatsen, waar door borden een parkeer verbod wordt aangegeven. Er bestaan beperkingen: hoogstens twee uur parkeren op een plaats waar eén parkeerverbod geldt; niet op een verboden plaats par keren als een vrije parkeerplaats in de buurt is. een invalide met een invaliden voertuig kan ook gebruik maken van de parkeerkaart. De gemeen ten houden hun bevoegdhed ont heffing te verlenen voor plaatse lijke parkeerverboden. Er komt een nieuw bord, dat een algemene parkeerplaats voor in validen aanduidt. De landelijke ontheffing va,n par keerverboden, zoals deze thans wordt geregeld, is 'niet zonder bezwaar. Minister Westerterp meent echter, dat de grote behoefte aan parkeer gelegenheid voor inyaliid'en in dit ge val voorrang verdient boven ande re aspecten, zoals een vlotte door stroming van het verkeer. Het rela tief kleine aantal ernstig gehandi capten, dat in aanmerking zal ko men voor een landelijke ontheffng, zal de huidige situatie bij parkeer verboden slechts in geringe mate be- invloeden. Dinsdag .21 juni om 19.00 uur wordt in de kantine van het ge meentehuis een raadsvergadering gehouden. De agenda vermeldt o.m. de vol gende voorstellen: Het beschikbaar stellen van gelden voor de basisscholen te Ys selsteyn, de Flierefluit in Venray en te Oirlo. Het verlenen van medewerking aan de basisschool St. Lucia, De Hommel, r.k. kleuterschool te Mer- selo, St. Franciscusschool en de ba sisschool te Veulen. Het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van de renovatie van het parochiehuis te Merselo tot jeugd- en gemeenschaps huis en het verlenen van 'krediet aan de nieuwe basisschool te Oos trum. Vaststelling van een verorde ning op de heffing en invordering van baatbelasting uitbreiding 1976 van het aardgasnet Ysselsteyn, Mer selo, Oirlo, Smakt en voor de aan leg van de Promenade. Vaststelling meerjarig investe ringsprogramma. Verkoop bouwkavels te Merse lo, Ysselsteyn, Brukske en Veltum II. Verkoop industriegrond te Grubbenvorst en te Odiliapeel. Beëindiging overeenkomst van erfpacht tussen gemeente en Stich ting Recreatieoord Vlakwater. Het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van een nieuw politiebureau, een tweewielige Hon- da-trekker, verbouw 2e fase Jerusa lem. Voorstel tot benoeming van de leden van de werkgroep ter voor bereiding van het educatief plan. Voorstel tot het instellen van beroep, inzake teruggaaf van omzet belasting. Voorstel tot wijziging rechtspo sitie gemeentepersoneel vakantie toelageregeling). Zaterdag en zondag a.s. viert de groep die elke week een eucharistie viering verzorgt in de aula van de Levensschool haar tiehjarig bestaan. Op zich een prestatie, dat men het zo lang heeft volgehouden. Maar re den genoeg voor een feest? Dat hangt er vanaf hoe men tegen die jaren aan kijkt. Er zijn rond het gegeven van 10 jaar Gemeenschapsviering Venray zéker kritische vragen te- stellen: vragen naar de groep toe, vragen naar de Venrayse parochies toe. Pas als het voor beide goed is geweest, dat er tien jaar lang aparte jonge- rendiensten in een vrijere setting zijn geweest, is er alle reden om feest te vieren. HOE HET BEGON Slechts weinigen weten nog dat het initiatief indertijd gelegen heeft in de parochies zelf.. De drie paro chiekerken van Venray waren in 1966 nog gezegend met 5 kapelaans. Juist bij hen leefde een grote zorg om de jeugd; juist zij wisten geen weg met de kritiek die jongeren maakten op de traditionele kerk diensten Deze hebben toen, samen met enkele moderatoren van scholen, de Jongerenkerk Venlo uitgenodigd om eens in de foyer van de schouw burg een jongerendienst te presen teren aan de jeugd van Venray. In april 1967 werd deze grootse viering gehouden; een 'week later werd in dezelfde ruimte een grote diskussieavond gehouden Dit resul teerde in het gegeven dat een dertig mensen zich toen opgaven om hun medewerking te geven aan een Jon gerenkerk Venray. Om te ontdekken wat liturgie is, zijn deze jongeren eerst zelf in een kleine groep vieringen gaan houden: sobere diensten. Toen heeft men het gemeenschapskarakter van een eu charistieviering zó tastbaar ervaren, en als zo'n weldaad, dat mén de kring en de vorm van een tafelvie ring niet meer los kon laten. De groep koos voor de kleine kern van sterk gemotiveerde mensen. Men mikte op een grote verbonden heid en men durfde van daaruit eisen te stellen, dat degenen die de viering bezochten ook aktief betrok- De derde wereldgroep Horst-Ven ray begint met de verkoop van kof fie en thee uit Tanzania en Guate mala. Vooral de koffie staat momen teel1 erg in de belangstelling van wege de enorme prijsstijgingen. Re denen voor deze prijsstijgingen zijn o.a. a. de vorstschade, waardoor de kof- fie-oogst in Brazilië in juli 1975 werd getroffen. b. de onafhankelijkheidsstrijd in 1975 in Angola; hierdoor kon men niet optimaal leveren. c. aardbevingen in Guatemala, waardoor veel plantages verwoest werden. d. schade aan koffieplantages in Co lumbia. De wereldkoffiemarkt wordt be heerst door makelaars. Deze make laars kopen de koffie op als er winst in het vooruitzicht is. De makelaars kennen de koffiemarkt en kermen dus ook de omvang van de schade. Zij kunnen de prijs opdrijven, van wege de enorme hoeveelheid kapi taal, die ze achter de hand hebben. Misschien heeft u zich wel eens af gevraagd of de koffieplukker en de kleine boer nu meer gelid verdienen na deze prijsstijgingen. Dit schijnt n.l. niet zo te zijn. Over het alge meen genomen wordt de plantage- eigenaar' en de koffiehandelaar er beter van. In Guatemala en Tanza nia hebben zich een heleboel boeren verenigd in een coöperatie. Wanneer de coöperatie winst maakt, komt dit ten goede aan alle leden van de coöperatie. In Nederland is een stichting, S.O.S., Stichting Ontwikkelings Samenwerking) die koffie en thee rechtstreeks bij die coöperaties koopt, zodat er- zo weinig mogelijk winst bij de handel blijft hangen. Deze koffie en thee kunt U ook in Horst en Venray kopen op de vol gende adressen: HORST: p.a. C. Janssen, Mindel- link 17, Horst, teL M709-3580. VENRAY: p.a. M. v. d. Locht, Broekweg 6a, Venray, tel. 04780- 5173. Hier kan men terecht op maandag, dinsdag en donderdag tussen 16.00 en 19.00 uur. De Derde Wereldgroep. De wijkraad Brulkske heeft een aantal mensen bereid gevonden, die luiken willen maken ter bescher ming van de ruiten in. het voorlopi ge wijkgebouw in Brukske voor malige boerderij Jenniskens). Burgemeester en wethouders wil len hiervoor' de materialen beschik baar stellen voor een bedrag van 1500,opdat de luiken zo spoe dig mogelijk kunnen worden aange bracht om verdere vernielingen te voorkomen. ken waren bij de voorbereiding van de diensten. En dat alles kwam tot uitdrukking in de naam: Gemeen schapsviering Venray. ÓPEN OF GESLOTEN? De groep is principieel een open groep. Men presenteert zich niet al leen aan jongeren boven zestien jaar maar men is ook gelukkig met de ouderen die min of meer regel matig komen. Men wil niet alleen diensten voor scholieren en studen ten, maar men zoekt ook kontakt met de werkende jongeren. Het wordt betreurd dat juist deze groep zo weinig belangstelling toont. Na 10 jaar zouden ook de paro chies zich moeten afvragen, wat zij met het experiment in de Levens school hébben gedaan. DE PAROCHIES De band van de Gemeenschaps viering naar de parochie^ loopt op dit ogenblik slechts via drie parochie priesters. Voor de parochieraden en de liturgiegroepen is, dat wat zon dags in de Levensschool gebeurt, iets waar ze moeilijk kontakt mee krij gen. Wel heeft de parochieraad St. Petrus Banden jaren léng een ver tegenwoordiger van de Gemeen schapsviering Venray in haar raad gehad, maar de leefwerelden van beide groeperingen en de feitelijke aandachtsvelden bleken toch zc uit een te lopen, dat van een weder zijdse inbreng weinig terecht kwam. Ook op de laatste parochieraads vergadering, toerr het thema „jeugd en religie" opnieuw op de agenda stond, bleek weer opnieuw hoezeer de jeugd op een inder wijze haar geloof beleeft als vele ouderen. Toch blijft staan: juist dit anders zijn maakt een onderling kontakt vruchtbaar. Het is voor de parochies zelf van groot belang, dat zij feeling blijven houden met wat geïnspireer de jonge mensen bezielt en dat ze blijven luisteren naar de kritiek vanuit deze hoek. Maar het is even zeer van de Gemeenschapsviering van groot belang, dat zij zich niet opsluit in een isolement en open staat voor ontwikkelingen die buiten haar aan de gang zijn: al was het maar om ook openheid te houden voor andere aspecten van de Eucha ristie, dan alleen de onderlinge ver bondenheid die nu zo sterk in een eucharistische tafelviering beleefd wordt. Tot slót spreken we de wens uit, dat dit tweede lustrum, niet alleen aanleiding is tot een gezellig feest, maar ook graag in bredere kring -r- een bezinning op gang brengt op het thema „jeugd en religie". *H. Latten' Van de tien jaren gemeenschaps vieringen heb ik bijna zes jaren op afstand mogen volgen. Wanneer ik dat zó zeg, betekent dat niet dat ik er afstand van genomen heb; in tegendeel. Enkele keren mocht ik zelf in een viering voorgaan en toen heb ik ervaren, dat het zeer belang rijk is, dat de vragen van de jonge ren serieus worden beluisterd en openlijk worden besproken. Als er enige pijn of een stuk zorg blijft, dan komt dat voort uit het feit dat zoveel .jongeren geen bood schap meer hebben aan kerkelijke vieringen en dat wij met onze ge wone vieringen voor hen een onver staanbare of althans hiet-uitnodi- gende taal spreken. Daarom meen ik dat de Gemeen schapsviering een brug-funktie ver vult tussen de geloofsgemeenschap en degenen die daaraan teleurgesteld of onverschillig voorbijgaan. Dat deze vieringen ook de kentekenen dragen van die brug-funktie waar door zij soms in woord en presenta tie „gedurfd" zijn, zal men dan ook moeten accepteren. Van harte wens ik, dat de ge meenschapsvieringen heel veel jon geren blijven helpen om een eigen gelovig bestaan te vinden en de band met de parochievieringen van uit zichzelf weer te zoeken. Dank aan de talloos velen die in de voor bije tien jaren zich hebben ingezet voor dit werk. deken L. Theunissen openbare bibliotheek v/enray Schoolstraat 32 - Venray - Tel. 1970 Keuzelijst aanwinsten jeugdbibliotheek: Angelucci, E., P. Matricardi. Prak tisch handboek vliegtuigen. DL 1. Van 1783 tot 1918. Bestajo-vsky, C. Egel te gast; hoe kunnen we egels helpen de win ter door te komen? Bogaard, J. uit den. JLet voorlees boek van Hops. Dennis pocket. DL 3. Hafkamp, C. Vogels vliegen ander ons. (leesboek voor 13 jaar en ouder). Garfield. L. Duivel in de mist Jonsson, R. Wiokie en de blauw- zwaarden. Preussler, O. Floris de vogelver schrikker. Timmerman, A. en K. D. Prins. Zui derzeewerken. Wijckmade, G. B. van. Wipneus en Pim vinden een tuitkannetje. De improvisatie na de grote storm schade, van onze feesttent op vrijdag 10 juni j.l., om de S.V.V.-feest- weekend toch tot 'n doorgang te doen laten vinden en het te doen welslagen, was in één woord, gewel dig. Edelachtbare Heer burgemeester Defesche; Direktie, mededewerkers, in het bijzonder dhr. v. d. Heuvel, Schouwburg de Beejekurf; Gemeente Venray, in bijzonder dhr. Tino Zandbergen; Gemeentepolitie Venray; Bewakingsdienst; Dhr. Moens en Dhr. Bergkamp en medewerkers; Jos Janssen en alle comitéleden; Dames SV Venray; alle mensen van 'n handje helpen en alle aanwezigen aan de festivitei ten in de schouwburg, hardstikke bedankt. Namens de organisatie „feestweek S.V. Venray": - Max van de Langenberg Hub Clephas De kénaü die de vol'le breedte van. het gangpad vulde, moge dan geen ware Simonsdochter van de Haar lemse stamvader zijn geweest, haar struise gestalte, haar indrukwek kend stemgeluid en haar onmtóken- bare invlced op de magistraten in de rechtszaal leken even imponerend. „Legt u dat hamertje gerust maar neer", commandeerde de politierech ter, die vergeefs trachtte haar woor denstroom af te hakken. „Ik ben nog lang niet uitgepraat over dat sujet." En ze overstemde het geklop ge makkelijk met haar verdere verhaal over die man die zijn vrije zaterda gen „verdeed" met luiwammesen, lanterfanten, leeglopen en lamlendig heden. Die man was haar wettige echtgenoot, „maar tegen zo'n nutte loze nietsnut kom ik in opstand, edelachtbare. Zo iemand kan ik niet volgen waar hij gaat of staat zonder m'n eerbaarheid te verliezen. En als dat niet met de wet overeenkomt, moeten ze de wet maar veranderen." Er viel een abrupte stilte. De rech ter keek verbaasd naar zijn hamer, die een doelloos stukje speelgoed leek, schraapte zijn keel en slikte kennelijk enkele vragen in. „Volgen de getuige", klonk het heel zacht in vergelijiking met het gebulder daar voor. De buurtman nam het op voor de verdachte. „Wat zou u dioen, meneer de president als je. xpgj^p'n atoom bom getrouwd was? Zou u dan niet veilig een plekje zoeken in een schuilkelder? Nöü/'tf&ïis'nou precies wat haar man ook gedaan heeft. Het begon met boodschappen, meneer de president. Omdat zij ontzettend veel verstouwen kan, nam ze aan datter man van die zelfde kamelevrachten op z'n rug kan laden. Nou, hij was zo wijs wat snoepjes en kleinigheid mee te nemen en de kinderen in de buurt de pakken te laten sjouwen. Maar owee, toen ze mericte, dat me neer even zat uit te blazenToen moes tie stofzuigen op z'n vrije zater dag. En zij razen als ze merkte dat de stofzuiger wel liep, maar hij effe stil stond om de krant te lezen. Meneer dé president, het was nog niet goed als hij de koppies in heet water liet weken als hij moest af wassen, als hij het bed rechttrok in plaats van het af te halen en vloe ren zwabberen veegde hij net vuii niet onder de randjes, maar een héél eind onder het kleed en toch merkte ze het nog. Als ik 'm opbelde op za terdag en zei dat ie onmiddellijk naar z'n werk moest komen, belde hij direkt terug naar z'n baas of die wel werkelijk gebeld had en dan kreeg hij op z'n lazer omdat het niet zo was. Dé politierechter knikte wijs en in stemmend. „Maar wat is er nu pre cies op die bewuste zaterdag ge beurd?" „Nou ja, u zult toch wel 's willen uitslapen op uw vrije zaterdag? Hij wou dat ook, meneer de president. Maar hij kreeg geen éne zaterdag de kans. En toen had hij d'r wat op ge vonden. Hij ging niet meer op zater dagavond, maar op zaterdagóchtend! baden snapt u wel?" Neeaarzelde de rechter. ,Kom nou", grinnikte de buurman. /„yieX een hoofdkussen ging die er in. En dan liet ie de kraan lopen van de wastafel! Haha, rechtuit in het bad en de deur op de knip. Kondie een uurtje langer pitten!" De enorme gestalte van Kenau verhiéf zich dreigend in de getui genbank maar de wijze parketwach ter drukte haar tijdig weer omlaag. Op de publieke tribune klonk on derdrukt gegrinnik. „Ze ontdekte het bij het ramen ze men", vertelde de getuige verder. „Toen Sloeg zij van woede een ruit in om hem met een emmer te lijf te gaan." „O, dus is er sprake van zèlfver- dediging van de verdachte?" „Dat was nog niet eens nodig, me neer de president. Ik zag haar uit- glibberen over een stukje zeep. En toen deed zij aangifte van mishande ling. Die arme kerel van d'r sliep nog, toen de politie belde." 't Was een sterk verhaal, maar de officier eiste snel ontslag van rechts vervolging en de rechter Sloot zich daar bij aan. Kenau vertrok in een aardbeving naar de minister van jus titie. Om de wet te veranderen.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 18