TT STIENSTRA VENRAYE IVA. Nelissen bonwt voort Poging tot behoud van scholen in kerkdorpen Grote stagnatie in de Venrayse wegenbouw 45 jaar onderwijzeres in Smakt-Holthees Leenen Diefstal Yleeskeurings dienst Inbraak in scholen aantallen-norm is veel te hoog VRIJDAG 10 JUN11977 No. 23 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY \*/CC|/D| AH VOOR VFNRAY FM O M QT R F K F M ADVERTENTIEPRIJS 24 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1, TEL 2727 GIRO 1050652 CLIXULML/ T WUIV LI,IXMI tl1» WI IJ I ULItl-IT PER HALFJAAR 10,— (uilsluitend bij vooruitbetaling Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer A Heden, vrijdag viert de gemeen schap Smakt-Holthees feest, bij ge legenheid van -het 45-jarige onder- wijsjubileum van mej. Geurts. In feite wordt 'het ook een afscheids feest, want over 14 dagen gaat mej. Geurts met pensioen. De kinderen brengen de juffrouw een zanghulde en houden daarna voordrachten en een musical. Van zeven tot half negen is er daarna in zaai Beatrix te Hölthees een recep tie voor ouders en belangstellenden. Mejuffrouw Geurts begon in 1931 haar loopbaan in Smakt, na een tij delijke aanstelling in de omgeving van Valkenburg. In Holthees was toen nog geen school en de lessen werden gegeven dn het Pelgrimshuis te Smakt. De daverende stoomloco motieven die met de regelmaat van een Mok voorbij kwamen, waren tel kens een oponthoud van de lessen. In de afgelopen 45 jaar heeft wel het grootste deel van de Smakt- Holthese bevolking les gehad van juffrouw Geurts. En in die 45 jaar zijn er heel wat leermethoden ver anderd. Niet alleen het afschaffen van griffel en lei Maar 1 en 1 is nog steeds 2 gebleven, en tafeltjes van vermenigvuldigen moeten er ook nog gedeerd worden. Vakken als ver keer, biologie en handenarbeid be stenden vroeger niet. Geleidelijk aan zijn die er bij gekomen. Maar ook geleidelijk aan zijn de leermethoden veranderd en die heeft juffrouw Geurts met bijstudie goed kunnen volgen. Over 14 dagen gaat zij dan, na een welbesteed onderwij sleven, genieten van een welverdiend pensioen. Als men als aannemingsbedrijf mikt op een jaarlijkse omzetstijging van 20%, en daarin d^n ook nog slaagt, noemen we dat „knap werk". Zeker in een tijd van werkloosheid en conjunctuurterugloopzeker in de bouwwereld. Als men daarbij niet terugschrikt voor het openen van een nieuwe vestiging elders in den lande, dan mag men zulk een onder nemersschap wel feliciteren. Deze felicitatie is J. P. A. Nelissen aannemingsbedrijf b.v. jdan ook van harte gegeven, nu zij j.l. vrijdag haar derde vestiging'opende, in Zwolle. Uiteraard zou men deze vestiging nu nog kunnen zien als een soort bij kantoor maar er is gepland, dat de ze vestiging omstreeks 1981 zal zijn uitgegroeid tot een volwaardige, ge heel zelfstandige werkende onder neming. Met 105 medewerkers oogt Zwolle reeds op een produktie van 16 miljoen gulden, en in 1981 op 40 miljoen. Het werkgebied van deze derde vestiging ligt in de vier noordelijke provincies: Groningen, Friesland!, Drente en Overijssel. Hoewel Zwol le niet direkt centraal in deze pro vincies ligt, is am. voor deze stad gelkozen vanwege de gunstige be reikbaarheid uit het gehele land. In genoemde provincies heeft J. P. A. Nelissen bv momenteel nog di verse grote projefcten onderhanden, waaronder in totaal 160 woningen. Het totaal bedrag van deze projek- ten ligt op ca. 25.000.000, In dit verband mag ook wel even vermeld worden, dat op 1 januari van dit jaar nog opdrachten in por tefeuille waren ten bedrage van 199.000.000,Het laat zich dus wel aanzien dat de 757 medewerkers nog geruime tijd volop werk hebben. J. P. A. Nelissen bv maakt intus sen deel uit van de Amstetland- groep, waarin o.m. nog behoren de Nieduco Bouwonderneming te Hel- den-Beringe, de Proj ektontwikke- lingsmaatschappij Amstelveste te Arnhem, de Kon. Steenfabriek te Rijen en het Warmtetechnisoh Bu reau Schiperoort te Rotterdam. Daarnaast participeert deze groep in een bouwmaterialenhandel. In de omzet van de Amstelland-groep neemt J. P. A. Nelissen Aannemings bedrijf bv ruim 40% voor haar reke ning. Op 'het Gemeentelijk Muziekcon cours te Oirlo werd jl. zaterdag avond uit een koffer van een der muzikanten een saxofoon-alt mee genomen. Het is een trieste zaak dat zoiets kan gebeuren en zeker nog bij zulk een gelegenheid. Begrijpelijk dat muzikant én vereniging hierdoor ernstig gedupeerd zijn. Mocht toevalligerwijze iemand ge zien hebben dat dit instrument werd meegenomen, dan gelieve men zich in verbinding te stellen met de po litie of met een der bestuursleden van fanfare Ons Genoegen te Oirla De gemeenteraad heeft zijn goed keuring gehecht aan een verhoging van de keurlonen van de vleeskeu ringsdienst. Deze verhoging was dringend noodzakelijk omdat de vleeskeuringsdienst telkenjare met een groot tekort op de begroting prijkt. Een tekort dat ook door deze verhoging nog niet verdwenen zal zijn. Raadslid Den Brok was het met die verhoging wel eens, maar vond dat ook de kosten van de 'andere taken van deze dienst b.v. het controleren in winkels op het keurloon verhaald worden. Hij wenste in de toekomst graag een exacte opgave van de kosten van keuring en controle, zodat niet de particulier voor het geheel moet op draven. De voorzitter stelde dat controle e.d. slechts een Mein onderdeel vormt van de Vleeskeuringsdienst, maar beloofde met aparte begro tingscijfers te zullen komen. Het vlot niet zo bar met de wegen bouw in onze gemeente. Al maanden ligt de nieuwe doortrekking prak tisch Maar van de Provinciale weg van het Brukske naar de Maashese- weg. Maar een enkel perceeltje grond in de - Bóschhuizen, dat men vergeten was te kopen, houdt de fei telijk en broodnodige ingebruikne ming tegen. Iets dergelijks zien we bij de Hen ri Dunantstraat vanaf de Zuidsingel naair Station Oostrum. Daar is men het nog niet eens met de eigenaar van een perceel grond, en dus blijft de weg maar afgesloten, juist ach ter het Brukske. Ook hier ds het dringend noodzakelijk dat deze weg in gebruik genomen kan worden. Voor de bewoners van het Brukske betekent het nu nog steeds een grote omweg indien ze richting Oostrum moeten rijden. Trouwens de aansluiting van de Henri Dunantstraat op de Zuidsingel én de verbrede Zuidsingel en Oost- singel zijn nog lang niet gereed. Te recht merkte de heer Konings in de laatst gehouden raadsvergadering op dat het daar een „puinhoop" is. Ging het er in eerste instantie om, de aansluiting van de Henri Dunant straat op de Zuidsingel te verbete ren in verband met het breder maken van deze singel dat het verkeer „enkele weken" omgeleid meest worden; die omleiding duurde echter bijna maanden en kostte veel materiële schade aan auto's e.d. op de gevaarlijke kruising Lindenstraat- Eikenlaan. Toen daarover dan weer iets geschreven werd, werd de om leiding opgeheven en kon het ver keer weer via de Zuidsingel het Brukske bereiken. Dat de aanslui ting van tie Zuidsingel op tie Henri Dunantstraat zeer beroerd was en nog is. moest men op de koop toe nemen, zolang de Zuidsingel en de Oostsingel niet verder afgebouwd werden. De afbouw van de Zuidsingel, of liever gezegd: de reconstructie, stop te al direct tegen de afrastering van huize St. Servatius, ter hoogte van de Oude Oostrumseweg. Toen dat dan eindelijk doorgang kon vinden, stond een houten woning op het Ser- vaas-terrein weer in de weg. Maar ook daar kwam een oplossing voor, het bouwsel kon worden gesloopt en de weg werd doorgetrokken naar de Stationsweg. Opnieuw ligt daar het werk stil. Of de weg nu, of in een later stadium, doorgetrokken zal worden naar de Maasheseweg we ten we niet, wel dat de oude land bouwschool aan tie Stationsweg nu nog steeds in de weg staat om zulk een doortrekking te verwezenlijken. Aan de andere kant van de Zuid singel, op de kruising met de Leun- seweg, ligt de reconstructie ook al een hele tijd stil. De panden, waar in voorheen Toolshop en Beerkens Banden gevestigd waren, zijn intus sen wel eigendom van de gemeente, doch hier blijft de zaak hangen op de ontruiming van de panden. Deze panden heeft men nodig om een fat soenlijke en veilige kruising te kun nen maken. Met deze stagnatie houtit ook weer verband de verdere door- trekMng van de Zuidsingel naar de Langstraat en WestsingeL De nieuwe weg van de Kruisstraat naar LangstraatWestsingel ligt in feite al lang Maar, al ontbreken daarop ng de nodige verkeersstro- ken. Het laat zich aanzien dat deze weg en de, verkeersveilige aanslui ting op de Langstraat niet eerder in gebruik zal worden genomen dan na het gereedkomen van de aansluiting Zuidsingel—Leunseweg. Intussen blijft men dit nieuwe gedeelte wel als sluipweg voor wielrijders ge bruiken. maar het autoverkeer is hier niet mogelijk. Tot zover de onderhanden zijnde werken. Wanneer deze voltooid zul len zijn, zal wel niemandl kunnen zeggen, maar vermoedelijk zitten we daar nog de gehele zomer mee. Met een dergelijke gang van zaken Mjkt men toch met schrik tegen de nog geplande wegenbouw aan. Er staat nogal het een en ander op het programma. We willen dat lijstje wel even in uw gedachten terug roe pen. Dat is in de eerste plaats de ver breding van de PaterSlaan. Een ge deelte van het Pastoor Wijnhoven- park werdt daarvoor opgeofferd. Het blijkt, dat men intussen in overleg met de geestelijkheid wel een nieu we plaats voor het H. Hartbeeld Een van de gevaarlijkste punten op dit ogenblik. In deze bocht gaat de Zuidsingel over in de Oostsingel. Meteen hierna moet het verkeer met een Vreemde slinger naar links de cude drukke weg op. Van rechts komt ook nog de Henri Dunant. gevonden heeft, n.L iets verder te rug. We behoeven dus niet te vre zen, dat dit beeld even geruisloos verdwijnt als het H. Hartbeeld bij het oude ziekenhuis. Dan krijgen we de aansluiting van de Paterslaan op de Pastoor Rutten- straat. Er zijn daar al de nodige pan den voor verbreding van de weg op geruimd, terwijl in feite afgespro ken was dat deze straat (met zijn aansluiting op de Langstraat) eerst in een later stadium ondierhanden genomen zou worden zodra het singelstelsel gerealiseerd zou zijn. Dan zijn er op de Langeweg nog al wat plannen. Enerzijds betere aansluitingen, anderzijds een ver breding op de kruising met de Mer- selc—weg, achter het Edah Koop park. Een verbreding die cok ge dacht is cp de kruising met de Hoen- derStraat. We praten dan nog maar niet van een eventuele Noord tangent die de verbinding moet gaan vormen van de Maasheseweg met deze Lange weg. Ook op de Westsingel zijn de nodige wegbouwkundige werken ge pland. Naast verbreding, aanleg van parkeerstroken en een z.g. bedrijfs- of ventweg, moeten daar ook enkele kruisingen ondèr handen worden ge nomen. Op het programma staat ook nog een gedeelte van de Hoenderstraat, vanaf de Westsingel. Tenslotte, de reconstructie van de Smakterweg en de Bosweg. Volgens wethouder Loonen zou deze laatste reconstructie in een ruk uitgevoerd: kunnen werden. Dat zou dan wel de eerste keer zijn, dit jaar. Want als alle hierboven gememoreerde wegenbouwkundige werken zo lang gaan duren als nu de Zuidsingel en de Oostsingel duren, zitten we er niet alleen de gehele zomer mee, maar gaan we er ook nog de winter mee in. Want met deze wegenbouw kundige werken alleen, zijn we er nog lang niet. Zoals gebruikelijk moeten ook de rioleringen, gas- en waterleidingen, electriciteits- en te lefoonkabels onderhanden genomen worden. En het zou niet de eerste keer zijn dat bij die werken ieder afzonderlijk zijn sleuven graaf Regelmatig kunnen we in dit blad lezen dat er in de diverse Venray se scholen vernielingen worden aan- gerihet of diefstallen gepleegd. Uit eindelijk draait de gemeente daar voor op. Zo ook b.v. bij de openbare basisschool De Keg. Daar werd in januari tweemaal ingebroken. Scha de 700,—. Dit was voor het raadslid G. Thijs- sen aanleiding om b. en w. te vra gen of het niet voordeilger was de scholen tegen inbraak te verzeke ren. Maar daar trok het college niet aan. De premie is veel te hoog: 15.000,Ook 'n alarm-installatie is te duur. Daar had de heer Thijssen dan wel vrede mee, maar hij meende wel te mogen verwachten, dat de dure spullen in de scholen zorgvuldig worden opgeborgen. Hij dacht dat er wat te nonchalant mee werd om gesprongen. Het college van burgemeester en wethoudters heeft zich in een brief gewend tot de minister van onder wijs en wetenschappen met betrek- Mng tot de problematiek rond het instandhouden van de basisscholen op de Meinie kernen. Het voortbestaan van basisscholen hangt namelijk af van de aanwezig heid van een bepaald aantal leerlin gen. Dit aantal is afgeleid van het totaal aantal inwoners van de ge meente. Deze norm bedraagt voor Venray 75, terwijl deze norm 50 bedroeg, toen Venray minder dan 25.000 in woners telde. Het verhogen van het normtotaal van 50 naar 75 is een gevolg geweest van de groei van Venray. De hoge norm geldt niet alleen voor de scho len in Venray-kom maar ook voor de basisscholen in de kerkdorpen. Hierin zien burgemeester en wet houders een onbillijkheid, omdat de groei van Venray zich alleen heeft bepaald tot de kern Venray .terwijl de kerkdorpen als gevolg van het regeringsbeleid ten aanzien van de Meine kernen niet zijn gegroeid. Tóch warden de scholen in de kerk dorpen belast met de hoge norm van 75. Voor verschillende kerkdorpen is deze norm veel te hoog om de basis scholen op langere termijn in stand te kunnen houden. Burgemeester en wethouders vin Met betrekking tot dJe wederop zegging zou dan bij de ontheffing bepaald kunnen worden, dat deze wordt geacht automatisch plaats te vinden, indien het aantal leerlingen gedurende drie achtereenvolgende jaren minder dan 50 heeft bedragen. Een dergelijk besluit vinden burge meester en wethouders niet alleen noodzakelijk uit het oogpunt van rechtvaardigheid, maar ook uit on derwijskundig oogpunt, omdat het voorkomt, dat onrust over het voort bestaan van de school ontstaat Burgemeester en wethouders heb ben een afschrift van de brief aan de minister verzonden naar de On derwijsraad. de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de onderwijs commissie van de Tweede Kamer, de inspecteur van het basisonderwijs in Venlo, de Werkgroep Kleine Kernen, de schoolbesturen en het Werkcomi té K.BO den het onredelijk, dat de basisscho len in de kerkdorpen als gevolg van de gehanteerde hoge norm met op heffing worden bedreigd, de kerk dorpen worden in feite de dupe van de groei van Venray-kom. In de briefaan de minister wordt er op gewezen, dat het voor het ge meentebestuur moeilijk wordt om een beleid op langere termijn te voeren, omdat ieder jaar ontheffing moet worden aangevraagd. In verband hiermee wordt er door het college bij de minister op aan gedrongen in voorkomende gevallen ten aanzien van de saholen in de kleine kernen van de gemeente Ven ray gebruik te maken van zijn be voegdheid om de ontheffing niet van. jaar tot jaar, maar tot wederopzeg ging te verlenen.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1