een politieke omwenteling in Venrays raad VENRAY POELS Zilveren Burgemeester in Vierlingsbeek Verbetering Monoliet- vloeren in plan Kulut bijna voltooid Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nog geen boringen op de vuilnis stortplaats Twee doden bij verkeers ongeval te Geysteren BRENGEN DE VERKIEZINGEN VAN VOLGEND JAAR Meubelen Steenlegging VRIJDAG 3 JUNI 1977 No. 22 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOO* AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ei per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Naar aanleiding van de slepende kwestie rond de ziekteverschijnselen bij de koeien van landbouwer van Duck, in zijn weide nabij de vuilnis stortplaats, hebben de heren van der Locht (PPR) en Konings (PvdA) aan het gemeentebestuur verzocht borin gen te laten verrichten op die stort plaats. Beide heren, en met hen het M.A.N., zijn er van overtuigd dat de ziekteverschijnselen veroorzaakt worden door vergift dat zich op de stortplaats bevindt en via het grond water de weide bereikt. Deze mening wordt niet gedeeld door het gemeentebestuur, terwijl evenmin de onderzoekende instan ties enige grond aanwezig achten om boringen te verrichten. Het gemeentebestuur stelt dn haar antwoord alle medewerking te wil len verlenen, indien op grond van nieuwe gegevens het gewenst zou zijn ter plaatse te graven. Verder verwijst het gemeentebestuur naar een verslag van de Tweede Kamer over deze kwestie, waar minister Vorrink o.m. verklaart dat het grondwater ter plaatse, dat in kon- takt staat met het water van de vee drinkputten, niet vanuit de stort plaats worden verontreinigd. Intussen heeft men 9 koeien uit Friesland reeds gnkele weken in de weide van Van Dijck als proefdieren los gelaten. Volgens insiders verto nen deze dieren nu reeds dezelfde ziekteverschijnselen Over deze kwestie heeft Venrays gemeenteraad dinsdag j.l. uitge breid gediscussieerd. Het MAN had als aansporing om op de stortplaats te gaan boren, 1544 handtekeningen verzameld, doch het mocht niet ba ten. Men wil als gemeente de onder- zoekinstanties niet voor de voeten lopen, door op eigen houtje te gaan boren. Trouwens wat denkt men door die boringen te vinden? Er kunnen wel honderden vergiftigde stoffen in de vuilnisbelt zitten; dan mog blijft de vraag door welke stof die koeien ziek worden. Een onderzoek op de stortplaats is inderdaad wel een mogelijkheid die de onderzoekende instanties nog achter de hand houden Maar pri mair wil men aandacht schenken aan de beweidingsproef die nu aan de gang is. Met burgemeester De- fesche vonden wij het daarom vreemd dat nu tijdens deze bewei dingsproef geen grotnd- en water- monsters genomen worden. Hij zou daar direct naar informeren en ook het boren op de vuilnisbelt nog eens ter sprake brengen. Het meest ziinnige woord tijdens deze discussie kwam van wethouder Loonen, die terecht opmerkte dat we met z'n' allen geheel ondeskundig zijn in deze kwestie, ook het MAN. Laten we vertrouwen hebben in de onderzoekende instanties als die er nog niet uit kunnen komen, hoe zouden wij als leken dat wel kun nen. Zondagavond omstreeks 8 uur /werd Venrays politie gealarmeerd Voor een ernstig verkeersongeval op "•de Geysterseweg. Bij aankomst aan de Geysterse weg bleek van een ongeval geen sprake te zijn, maar wel op de Maasheseweg, op de grens van Bra bant en Limburg. Op de grens net voor de camping „Op den Berg" had de motorrijder, de 23-jarige in Soesterberg geleger de beroepsmilitair P. J. M Verana- zeren de binnenste van twee naast elkaar fietsende meisjes, de 14-jari ge Annemarie Franssen uit Maas hees, geschept. Zowel de motorrijder als het meisje kwamen ten val. De gevolgen waren zo ernstig dat de motorrijder op slag werd gedood, het meisje overleed in het Venrayse zie kenhuis aan de bekomen verwondin gen. Omdat verondersteld werd dat het ongeluk had plaats gevonden op 't gebied van de gemeente Vierlings beek, werd de rijkspolitie van het district Den Bosch ingeschakeld. La ter bleek dat het ongeval op het ge bied van de gemeente Meerlo-Wans- sum was gebeurd en moest de rijks- Wanneer de vorige week gehouden verkiezingen gezien mvgen worden als een voorspelling voor de het volgend jaar te houden gemeente raadsverkiezing, dan mag men een zodanige verschuiving verwachten, als Venray nog nooit gekend heeft. Wij hebben aan de hand van de Tweede Kamerverkiezingen bekeken hoe de gemeenteraad er zou uitzien met een dergelijke stemmen-uitslag. Natuurlijk zouden daarbij eerst wel' enkele interne wijzigingen in de huidige belangengroeperingen moei ten plaatsvinden. Zo zouden „Samen werking Venray en de „kerkdor- penfraktie" het samen eens moeten worden in één CDA-ploeg. Gemaks halve voegen we daar dan nog de lijst Achten uit Oirlo bij. Een twee de wijziging zou moeten zijn dat „Opbouw '70" als D '66 de verkie zingen ingaat. Uiteraard zijn dit veronderstellingen maar beslist niet in-reëel. Misschien dat de uit slag van vorige week wel dwingt tot deze opstelling. Gaan we van deze veronderstel ling uit, dan blijkt dat het CDA in Venray 13 zetels zou toegewezen krijgen. Nu heeft „Samenwerking" 10 zetels en de „Kerkdorpen" 8. Een te verwachten vermindering dus van 5 zeteils. Gezien het aantal uitge brachte stemmen in kom en kerk dorpen zouden er van de lijst „Sa menwerking" nog 7 raadsleden over blijven en van de „Kerkdorpen" 6. De Partij van de Arbeid, nu alleen door J. Konings uit Leunen verte genwoordigd, zou met hetzelfde aan tal stemmen als nu op deze partij zijn uitgebracht, met 5 zetels in de Venrayse gemeenteraad terugkeren. Een onverwache doorbraak mag dit niet genoemd worden, als we de gro te winst van de PvdA overal in den lande bekijken. De WD, nu met twee zetels in de raad, zou er één bijkrijgen. D '66 alias Opbouw '70 zou met één zetel genoegen moeten blijven neven. De PPR ,die slechts 306 stemmen kreeg, zou nog juist een restzetel krijgen om de raad met 23 mensen voltallig te maken. Tot zover onze prognoses voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1978. Behalve de duidelijke winst van de PvdA spreekt vooral de te verwach ten daling van het aantal zetels voor „Samenwerking" en de „Kerkdor pen". Zij moeten 5 zetels afstaan; 4 aan de PvdA en 1 aan de WD, Zoals gezegd, zijn dit voorspellin gen aan de hand van de vorige week gehouden verkiezingen. Er kan nog wel het een en ander veranderen, maar dat zien we niet zo zitten. D '66 bijvoorbeeld', in Venray pas opge richt, kreeg 795 stemmen. Om in de gemeenteraad 2 zetels te krijgen, zou deze partij nog minstens 750 stem men méér moeten zien te vergaren. Dat lij'kt ons in één jaar tijds on mogelijk. Hetzelfde zien we bij de PPR die op 'n heel voordelige ma- Was U al bij in Horst politie van de groep Horst worden ingeschakeld. Weer later werd vastgesteld dat een der slachtoffers een beroeps militair was en moest het onder zoek worden voortgezet door man schappen van de Kon. Marechaus see van de brigade Venray. Burgemeester drs. Ditrich van de gemeente Meerlo-Wanssum was ge ruime tijd intensief bezig met het onderzoek. De beroepsmilitair was ongeveer een jaar geleden gehuwd met een Geysterse en was geboortig van Wanssum. Omdat het juist Geyster se kermis was had dit ernstige ver keersongeval meer dan gewone be langstelling, hetgeen het verkeer op deze gevaarlijke weg nog gevaar lijker maakte. Zelden hebben wij zo'n grote po litiemacht bij een verkeersongeval gezien. Dat vond mede zijn oorzaak door de onduidelijke melding en de onjuiste vaststelling van de plaats van het ongeval. nier 1 zetel kan bezetten. Om er I daar 2 van te maken is praktisch niet haalbaar. Blijft dus over de PvdA. In de kerkdorpen kreeg deze partij 561 •stemmen. Wanneer de kerkdorpen zich bij de gemeenteraadsverkiezin gen van de PvdA zouden afkeren wat welhaast niet denkbaar is dan nog zou deze partij 4 zetels over houden en wellicht met een voor delige restzetel er toch 5 kunnen be zetten. De problemen komend jaar liggen o.i. duidelijk bij „Samenwerking" en de „Kerkdorpen". Hun machtspositie van 18 zetels komt danig aan het wankelen. Als CDA blijven er 13 ze tels voor hen beschikbaar. Daarmee zijn ze dan nog wel zeer duidelijk de „sterksten" en met de WD zelfs heel sterk, maar him praktische on aantastbaarheid is tcch wel een flink stuk gedaald. Gaat men van de veronderstelling uit dat beide groeperingen zich niet samenvoegen in het CDA, maar hun eigen weg blijven gaan, dan nog zien we geen wezenlijke verbetering in de te ver wachten verkiezingsuitslag. Moge lijk dat dan de een of de ander op een voordelige manier een restzetel wint, maar dat is iets waar men echt niet op mag rekenen. EEN KLEINE NABESCHOUWING OVER HET STEMMEN VOOR DE TWEEDE KAMER IN DE GEMEENTE VENRAY Ongetwijfeld zullen vele van onze lezers met meer dan gewone belang stelling de uitslag van de verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Sta ten Generaal in onze gemeente, be studeerd hebben. Aan de hand van vergelijkende cijfers uit 1972 willen wij hier enkele interessante en op merkelijke punten voor U noteren. Allereerst wat de opkomst van de kiesgerechtigden betreft. Bijna 81% kwam ter stembus, dat is meer dan in 1972 toen 75% zijn stem uit bracht. Dat lijkt dus wel goed te zitten, maar als we 't landelijk be kijken blijkt dat 87.5% gestemd heeft. Venray blijft daar 6.5% on der. Het zou interessant zijn de oor zaak daarvan op te sporen. In 1972 waren er in Venray 17432 kiesgerechtigden. Dit jaar waren het er 20.975. Een flinke stijging die na tuurlijk zijn oorzaak vindt in de toe genomen bevolking. Waren de christelijke partijen, bij vroegere verkiezingen in Venray, steeds de grote winnaars, de toege nomen bevolking heeft daarin wel danig verandering gebracht. De Par tij van de Arbeid zag bijvoorbeeld het stemmenaantal in Venray meer dan verdubbeld. Bijna 1800 stemmen meer dan in 1972. Het CDA daaren tegen kreeg slechts" 1429 stemmen meer. De WD is ook in Venray in opmars met 674 stemmen winst, ter wijl D'66 486 stemmen méér kreeg. De PPR bracht het er in Venray maar ook landelijk wel heel slecht van af. Met 269 stemmen min der moest zij genoegen nemen We zeiden het reeds, in vroegere jaren waren de CDA partijen steeds de grote winnaars. Er was b.v. in 1972 geen enkel stembureau dn onze gemeente waar een andere partij méér stemmen kreeg. Nu, in 1977, ligt dat al duidelijk anders. De Par tij van de Arbeid kreeg o.a. op het stembureau De Essel m het Dessel- ke 43 stemmen meer dan het CDA. In het Brukske waar 3 stembureau's gevestigd waren, won de PvdA het op 2 plaatsen van het CDA; terwijl op de 3 stembureau's samen de PvdA 883 stemmen kreeg en het CDA 866. In de kerkdorpen wist het CDA zich zeer goed te handhaven, alleen in Merselo ging het 95 stemmen ach teruit en kreeg de PvdA 30 stemmen, meer. De WD, die zoals de zagen, in Venray 674 stemmen winst maakte, bleef op de kerkdorpen vrijwel con stant; hier en daar enkele stemmen meer, elders enkele stemmen min der. Alleen in Leunen was de voor uitgang opmerkelijk: 40 stemmen meer. In Veulen kwam de WD van 12 op 34 stemmen. Men mag gerust stellen dat de winst van de WD in onze gemeente voornamelijk in 't Brukske ligt. Daar werden 426 stem men oj die lijst uitgebracht Tot slót, het aantal ongeldige stemmen steeg hier van 70 naar 105. De stembureau's op Sint Anna en Sint Servatius namen er 28 voor bun rekening, terwijl Coniinx- hof Vel turn met 8 ongeldige stem men cok boven het gemiddelde lag, evenals stembureau Het Schutters veld. Wij verwijzen nog naar een inge zonden stuk elders in dit blad met betrekking tot ons artikel over ver- kiezingsmaliipulaties in de Kruuze. Stitmtri Venray BV,Stationsweg 11, tel.04780-4438 u*toA 'KEt-AAR! Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en varkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektsnontwikkeling - hypotheken - varzekeringen - beheer Op 1 juni is het precies 25 jaar geleden dat de heer G. van Beusden tot burgemeester van de gemeente Vieriingstoeek werd benoemd. Dit, overigens in Nederland niet veel voorkomend ambtsjubileum, zal op zaterdag 4 juni worden herdacht. Om half twee zal in de parochie kerk van Vierlingsbeek een plech tige eucharistieviering plaats vin den met een concelebratie door de vier pastores van de gemeente Vier lingsbeek. De vaste gezangen worden uitgevoerd door de zangvereniging Vondel, de wisselende gezangen door de zangvereniging Logelco en het koor uit Groeningen. Als slot zullen de drie koren in samenwerking met de harmonie uit Vierlingsbeek het Alleluia van Handel ten gehore brengen. Om drie uur zal de raad van dé gemeente Vierlingsbeek in bijzonde re zitting bijeenkomen waarna aan sluitend de receptie plaats vindt. Om 6 uur zal dan in de kleurrijke sdhakeringen alle verenigingen defi leren voor de zilveren burgemeester. De dag wordt besloten met een feestavond voor raad en personeel in dienst van de gemeente. WIE IS BURGEMEESTER VAN HEUS DEN? De heer van Heusden. (60) is ge boren in het Brabantse Hoge Zwa- luwe en ging na het lager onderwijs werken op de gemeentesecretarie in Oisterwijk. Om daar te mogen wer ken als volontair moest hij betalen en weil 500 gulden per jaar. Ja zo was dat toen. Dat werken begon 's morgens: op de fiets 20 kilometer naar Breda en daar op de trein van 7 uur naar Oisterwijk 's Avonds om half acht thuis en na het eten stu deren om vooruit te komen in de ambtelijke sfeer. Op 31 oktober 1938 tot 31 mei 1940 moest hij in militaire dienst en na terugkeer kon hij zijn vroegere funktie niet meer opnemen, want zijn plaats was bezet. Ja, ook dat was toen zo. In juli 1940 werd hij hoofd van. de distributiekring, maar dat bleek al helemaal zijn vak niet te zijn en toen hij kans kreeg om ambtenaar te worden in het Noord Limburgse Ottersum nam hij dat met beide handen aan. In Ottersum beleefde hij de ban ge dagen van de bezetting, on eva cueerde met de bevolking naar Maartensdijk. Door zijn medewer king aan het verzet moest hij on derduiken Na de bevrijding werd hij ambtenaar te Beek-Ubbergen, maar niet lang omdat hij secretaris werd van de Oost Brabantse gemeente Cuyk. Hij bleef dat 6 jaar .Op 1 juni 1952 werd hij benoemd tot burge meester van de gemeente Vierlings beek als opvolger van de heer Jans. Deze kan het zilveren feest nog mee maken en is ondanks zijn 90 jaar, nog zeer vitaaL 25 JAAR BURGEMEESTER VAN VIERLINGSBEEK Vierlingsbeek, een gemeente met 6 kerkdorpen aan de grens van Ven ray gelegen, maakte in 1952 met zijn 5200 inwoners nog een trieste in druk. De sporen van verwoesting waren nog niet a Een uitgewist. Vele noodwoningen en noodboerderijen en noodkerken op de dorpen, waren die tekenen van die verwoesting. Overloon had door zijn oorlogsmu seum al een nationale naam gekre gen. Het werden in die dagen wekelijks bezoekeiy naar het ministerie van Volkshuisvesting en wederopbouw in Den Bosch en Den Haag om de nodige' vergunningen los te peute- ren.De oorlogswonden werden ge heeld, verwoestingen werden opge ruimd en vele panden 'herrezen uit hun as. Drie kericen werden herbouwd; sportvoorzieningen werden aange legd in alle dorpen waar dat nodig was; er kwamen voorzieningen van gas en waterleiding en er vonden veel voorzieningen plaats op het ge bied van het welzijn. Burgemeester van Heusden nam zijn intrek in een woningwetwoning welike toen 36.000 gulden heeft ge kost en is daar al die jaren blijven wonen. Volgens de geldende rege lingen voor burgemeesters heeft burgemeester van Heusden al zoveel huur betaald dat daar meerdere wo ningen van konden worden betaald. Het aantal inwoners groeide van 5200 in 1952 tot 7356 thans. Ook het aantal woningen groeide en zo zelfs dat er thans ruimtegebrek is en dat er nu bezoeken naar Volkshuisves ting in Den Bosch en Den Haag moe ten worden gebracht om nieuwe be stemmingsplannen goedgekeurd te krijgen. Goed buurmanschap van met de gemeente Venray heeft burgemees ter van Heusden steeds voorgestaan, maar met burgemeester Custers was dat moeilijk, met burgemeester Schols gemakkeEjk en burgemeester Defesche blijft graag die lijn voort zetten. Vooral de wederzijdse kon takten met de wethouders vindt bur gemeester van Heusden enorm be langrijk omdat er zovele raakpunten zijn, vooral op het gebied van de subsidieverordeningen waar het de Hothees-Smakt gemeenschap be treft Hoewel de gemeente Vierlingsbeek behoort tot het streekgewest Land van Cuyk en daarom minder aan- Het Aannemingsbedrijf Verhoeven begint dezer dagen aan de laatste serie woningen, van de in totaal 78, in het plan Kulut, waarvan de vloe ren moesten worden verbeterd. Zo als bekend konstateerde men in het voorjaar 1976 roestvorming in diver se plafonds. Bij onderzoek door het T.N.O. kwam aan het Echt dat de prefab betonplaten, een te groot ge halte aan calcium chloride bevatte. De gevolgen van dit te groot gehalte was corrosiesdhade aan de bewape ning. Aangezien reeds vele woningen op dat tijdstip bewoond waren, vroeg het herstel van de plafonds/vloeren een groot improvisatievermogen van. de aannemer, terwijl de methode van herstel op zichzelf een groot pro bleem was. Zoals wij begin van dit jaar reeds meldden, heeft men voor het herstel uiteindelijk de methode Alas geko zen, waarbij men tegen de plafonds voorgespannen kabels aanbracht. Teneinde die kabels weer uit het zicht te werken heeft men veelal schrootjesplafonds gemaakt. Dat kHnkt allemaal heel eenvou dig, maar de praktijk was wel iets anders. Om te beginnen moesten de bewoners tijdelijk verhuizen. Dat kon gelukkig naar enkele nog niet bewoonde en door de aannemer in gerichte woningen. Daarvoor waren gesprekken nodig met verhuizers, woninginrichters, met de PLEM, want de elektrische kabels waren te kort, met de PTT wegens verplaat sing van de telefoons met schoon maakbedrijven, met stoffeerders want de gordijnen moesten korter, met schilders, timmerHeden, stuca- doors en loodgieters Een en ander eiste een exacte plan ning, zodat keihard kwam vast te staan de data van verhuizing en te rugkeer. Mede door die planning is het mogelijk geworden in ruim 3 maanden tijds de woningen weer ge reeds te krijgen. •De kosten van deze hele klus be dragen 750.000,en een aanzien lijk deel daarvan komt voor reke ning van de aannemer, o.m. door het aanbrengen van de schrootjespla fonds, maar ook omdat men in de gehele woning deze verlaagde pla fonds heeft aangebracht: dus ook tegen die betonplaten die niet of niet direkt hersteld behoefden te worden. De bewoners van de gerenoveerde huizen zijn intussen best tevreden met het herstel en zien hun woning mede door de 30-jarige garantie weer als geheel volwaardig. Een kleine groep woningen, waar dui delijk nu nog geen herstel nodig was. wordt nog 5 jaar in observatie ge houden om te zien of zich daar nog roestvorming zal voordoen. Op maandag 23 mei heeft de eer ste steenlegging plaatsgevonden van de nieuwe L.O.M.-school aan het Groenewoldsepad te Venray. Alle kinderen van deze school héb ben ieder een aantal stenen mogen metselen. Bij deze ceremonie waren de gemeente, schoolbestuur, ouder vereniging, aannemers en adviseurs vertegenwoordigd. sluiting zoekt bij het Limburgse, er kende burgemeester van Heusden gaarne, dat er vele raakpunten zijn welke in samenwerking met de ge meenschap van Venray moeten ge beuren. Daarbij dacht hij voorname lijk aan het culturele leven en hij heeft dan ook geen moeite met de subsidie aan Venrays schouwburg. Met trots kan burgemeester van Heusden verklaren dat hij nimmer ambities heeft gehad promotie te maken dan wel te solliciteren naar een andere gemeente. Echt gelukkig ben ik hier in die 25 jaar geweest omdat ik midden in de gemeenschap mocht staan, waar het burgemees ter zijn nog altijd is. „burgervader" te zijn. Waar men nog geconfron teerd wordt met het lief en leed van de inwoners, waar men nog raad mag geven, waar de inwoners nog de weg weten naar het spreekuur. Waar men burgemeester mag zijn en leven met en temidden van die gemeenschap; waar nog een brui send verenigingsleven is; waar cul tuur nog hoog in het vaandel staat; waar nog 3 gildes het rijke gilde- leven van weleer uitdragen; waar nog 5 muziekgezelschappen, 3 zang koren en 2 jeugdkoren het muzikale leven uitdragen. Burgemeester van Heugden trof bij zijn installatie twee wethouders aan welke de leeftijd hadden van 75 jaar., Met die heren Bruysten en Crooymans te mogen werken was natuurlijk anders dan met de wet houders van nu. Terugblikkend, heeft de zilveren burgemeester nooit spijt gehad in Vierlingsbeek te hebben gesollici teerd en hij hoopt de volgende 5 jaar welke nog resten van zijn pen sioen op dezelfde wijze vol te mo gen maken. De vijver vóór het gemeentehuis, een jarenlange klaagzang van vele raadsleden, nadert .zijn voltooiing en dat deze zaterdag klaar zal zijn, heeft niets te maken met het feest, maar wel is de zilveren burgemees ter gelukkig dat het net op tijd klaar zal zijn. Wij willen dit artikel afsluiten zander nu eens kritiek te uilten op burgemeester van Heusden en wen sen hem met zijn zilveren feest ge luk, terwijl wij ook de gemeenschap van de gemeente Vierlingsbeek ge lukwensen dat ze 25 jaar lang be stuurd zijn geworden door déze Bra bander, welke altijd tussen zijn in woners heeft willen staan, bij vreug de en bij leed.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1