A Twee gouden bruidsparen Jaarvergadering afd. Venray e.o. VENRAY 30 jaar geleden De nieuwe kerk in het Brukske, zeker ?n bezoek waard Kinderen aangereden Vernielingen Inbraak Getuigen gevraagd Materiële schade PvdA over werkloosheid Verboden wapenbezit Reebok gedood Gewonden bij botsing Ondeugdelijke koppeling Fietser onder invloed Volgende week vrijdag, 29 april, zijn er in onze gemeente weer twee gouden bruidsparen. Traditiegetrouw hebben wij beide families bezocht om het een en ander over hun wel en wee in een 50-jaige echtvereni ging te noteren. CASTENRAY Het gouden paar TENG DUY- KERS (80) en MARIE RAMBAGS (73) zijn beiden rasechte inwoners van Gastenray. De gouden bruidegom werd op het Hoogriebroek als boe renzoon geboren. Ondanks dat hij in Oirlo naar de school ging en de familie er ook ter kerke ging, was Castenray hun eigenlijke woon plaats. Kermis werd dan ook uit sluitend in Castenray gevierd. Dat van die school en kerk vond zijn oorzaak in het feit dat Castenray toen nog geen kerk of rectoraat had- Beugelen was in zijn jonge jaren zijn geliefde sport en op de lemen banen van Kemmelings en Leyssen op het Schoor was hij voor die ont spanning steeds te vinden. Hij blijft thuis op de boerderij tot zijn trouwen. Toen werd van een Horster slager 10 hectaren weiland gekocht, gelegen langs de grintweg Leunen-Oasbenray, even voorbij het Schoor. Daar werd met een nieuwe boerderij aan een nieuwe toekomst begonnen. Later werd weer opnieuw gebouwd, nu iets verder op in de richting Castenray. Dat Duykers niet bij het oude stil bleef staan, blijkt wel uit het feit dat hij reeds in 1945 met de asperge teelt begon en later met een cham pignonkwekerij. Voor die champig nonkwekerij werd weer later een woonhuis gezet. Teen Teng 70 jaar geworden was, vond hij het welletjes en bouwde tussen zijn twee bedrijven een hou ten bungalow, zodat hij zonder nog aktief werkzaam te zijn bed de bedrijven tooh nog van zeer na bij kon volgen. Nu met zijn 83 ja ren kan ihij zich uitleven in zijn hobby: de tuin en zijn hertjes ver zorgen. De gouden bruid ging in Casten ray door het leven als dochter van de alom bekende familie Rambags. Op hun boerderij aan de Straat was het hard werken geblazen, want va der Rambags had niet alleen een hengstenhouderij, maar ook een stierhouderij. Zij weet zich nog als de dag van vadaag te herinneren hoe ze in 1923 met de kampioens- hengst Germinal naar Den Haag moest, om die hengst te laten op draven voor de ogen van paardken- nend Nederiand. Ook de twee stie ren moesten regelmatig ter keuring in Venray, en ook die voorgeleiding moest Marie met haar zusfcer Cato steeds verzorgen. Dat ging dan te voet van Castenray naar Venray en weer terug. Ook het andere werk van de stieren geschiedde onder het toeziende oog van de beide zusters. Als we het gouden paar, zoals ge bruikelijk, vragen hoe ze elkaar héb ben leren kennen, blijkt dat op de Venrayse kermis te zijn gebeurd. Tijdens het dansen in de ronde tent nabij hotel Gitzeis Twee later werd er getrouwd, hoewel de familie Rambags feitelijk Marie nog niet op hun bedrijf konden missen. Uit hun huwelijk kwamen 7 jon gens en 5 meisjes, waarvan er op dit moment 10 getrouwd zijn. Een zoon werd broeder bij de Congrega tie van het Allerheiligst Sacrament en is al meer dan 25 jaar werkzaam in Stevensbeek. Een dochter is nog thuis en maakt zich daar verdienste lijk in het huishouden, terwijl ze zich 's middags verdienstelijk maakt als helpster bij de bejaarden. Het gouden paar, met kinderen en 29 kleinkinderen, begint hun feest dag met een eucharistieviering in de Parochiekerk te Castenray. De buurtbewoners hebben dan de kerk- weg, na wekenlange voorbereiding, gesierd met groen en slingers, ter wijl voor de woning van het gouden bruidspaar de traditionele ereboog zal worden aangebracht. Het feest viert men verder in „De Ruif' te Oirlo, waar men de jubilarissen tus sen 18.30 en 20.00 uur kan felici teren. VENRAY Het tweede gouden bruidspaar op die dag is het echtpaar GROENEN- CLEPHAS aan de Kruitweg. Wij respecteren htm wens om geen ver haal in de krant te plaatsen, hoewel wij zulks graag gedaan hadden, te meer omdat de gouden bruidegom het grootste gedeelte van zijn leven in dienst is geweest van de gemeen te Venray. Wij volstaan dus met te vermelden dat op 29 april a.s. een eucharistieviering tot hun intentie zal worden opgedragen in de Vre- deskerk om 11 uur. Het feest wordt verder gevierd in zaal „In den En gel" waar men van 18.30 tot 20.00 uur zijn gelukwensen kan aanbieden. Beide echtparen wensen wij reeds nu van harte geluk en nog vele jaren in goede gezondheid toe. Twee meisjes van 6 en 7 jaar van de families J. en V. staken plotse ling vanaf het trottoir de Oude Oos- trumseweg over, juist op het mo ment dat een personenauto, bestuurd door de Vennayer G. C. naderde. De ze trachtte nog door te remmen de overstekende kinderen te ontwijken, maar gezien de korte afstand geluk te dat nliet meer. Door de botsing liepen de meisjes diverse verwon dingen op. Bij onderzoek in het zie kenhuis vielen de verwondingen wel mee en konden de meisjes weer naar huis worden overgebracht. - Bij de Franciscusschool aan Eikenlaan -tfreAd óAtdek£ dat e ruiten waren vernield, alsmede een boom. Hét komt &e laatstd tijd her-" haaldelijk voor dat bij en aan scho len vernielingen worden aange richt. De schoolbesturen hebben er geen bezwaar tegen dat kinderen die in de omgeving van de scholen wo nen, daar spelen, maar er wordt wel verwacht dat er geen vernielin gen worden aangericht Indien er per ongeluk vernielingen plaatsvinden, dan wordt verwacht dat zulks wordt gemeld, omdat dan de schade ge regeld kan worden en niet ten laste komt van de schoolbesturen. Via het alarmsysteem werd er ont dekt dat er ingebroken was in het gemeentehuis aan de Maashese weg. Door vernieling van een ruit was toegang verkregen. Diverse kanto ren waren doorzocht. Uit een kan toor wordt een geldbedrag van 58,- vermist. Ook was een loket open gebroken. De 34-jarige bestuurder J. L. uit Venray zat met een zware materiële schade aan zijn auto, die geparkeerd stond tussen de Patersstraat en Hen- semusstraat. Een onlbekend geble ven automobilist heeft waarschijn lijk met zijn auto tegen de gepar keerde auto aangereden, maar liet geen visitekaartje achter. De be schadigde auto werd op 15 april om streeks 20.00 uur door des eigenaar aangetroffen. De politie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. In de Schoolstraat wilde de 39- jarige A. H. uit Overloon zijn auto op de parkeerplaats zetten. Zijn voet schoof van het rempedaal af en kwam op het gaspedaal terecht, waardoor zijn auto in botsing kwam met de geparkeerde auto van J. uit Blitterswijck Op de Beekweg ging een per sonenauto met aanhanger, bestuurd door de 57-jarige M C uit Helmond aan het slingeren, waardoor de be stuurder de controle over de auto verloor De auto kwam in een langs de weg gelegen sloot tot stilstand. Als oorzaak denken de deskundigen dat de aanhanger te zwaar beladen was. Op de Leunseweg stond de per sonenauto, bestuurd door de 42-ja- rige P. C. uit Venray stil achter een voorgesorteerde auto, wélke linksaf walde indraaien. Omdat hij wat te ver naar links achter die auto stond wilde hij naar rechts om de voor gesorteerde auto te kunnen passe ren. Bij die manieuvre lette hij on voldoende op het verkeer wat hem van achteren naderde, want op het zelfde moment dat hij naar rechts wilde gaan werd zijn auto ingehaald ■door een personenauto, bestuurd door de 32-jarige plaatsgenoot J. P. Het bleef gelukkig bij deze botsing bij lichte materiële schade. Heden donderdagavond 21 april houdt de PvdA afd Venray een al gemene ledenvergadering Aan de or de komen de nadere verkiezingen, het gemeenteraadswerk en enkele huishoudelijke punten Het grootste gedeelte van de avond zal echter ge vuld worden met een inleiding en diskusSie over de werkloosheid in noordelijk Limburg, de problemen die daaruit voortkomen en moge lijke oplossingen H. Willems, als projetobléider verbonden aan STUW, zal dit onderwerp inleiden. Uiteraard zijn ook belangstellende niet-leden welkom om 8 uur in het Vormingscentrum, Bevrijdingsweg 2a. Bij huiszoeking werden door Ven- rays politie bij W v. S. twee kogel- geweren en twee hagelgeweren aan getroffen. De wapens werd'en in be slag genomen en procesverbaal op gemaakt.. Een op de Deumeseweg overste kende reebok kon door de 29-jarige bestuurder van een personenauto, A. W. uit Meerlo-Wanssum, niet meer worden ontweken. Door de botsing werd de reebok gedood en werd de auto aan de voorzijde zwaar be schadigd. De 22-jarige bestuurder van een personenauto M. M. uit Meerlo- Wanssum, wilde vanaf de parkeer plaats bij het ziekenhuis de Merse- loseweg oprijden. Hij stopte voor de Merseloseweg, maar werd door de félle zon zo verblind dat hij een bromfietser niet zag aankomen. Zo wel de 52-jarige bromfietsberijder G. P. uit Merselo als zijn 45-jarige echtgenote werden bij die botsing licht gewond. Heden vrijdag 22 april houdt de Invalidenbond Venray haar jaarver gadering in zaal Veerhuis, Hense- niusstraat om 19.30 uur. Op de agenda staan zoals gebrui kelijk de diverse varslagen van de afdeling en van de sportclub. In verband met de veelheid daarvan, zullen niet alle verslagen worden voorgelezen. Men kan deze vanaf 1 uur vóór de vergadering ter in zage krijgen. Mej. N. van Dijck is periodiek af tredend bestuurslid, maar stelt zich wel herkiesbaar. Na de vergadering volgt de tra ditionele kienavond. Op de Deumeseweg begon een personenauto met aanhanger, be stuurd door de 27-jarige L. H. uit Venray plotseling te slingeren. Hier door sloeg de aanhangwagen om. Als oorzaak denken deskundigen aan een ondeugdelijke koppeling. Op het Henseniusplein reed de 55- jarige fietser P. H. met zijn fiets plotseling naar links en kwam in botsing met de juist passerende per sonenauto, bestuurd door de 43-ja- rige J. M. De fietser werd bij die botsing licht gewond. Hij bleek on- de invloed van drank te verkeren. Hangers met echte stenen zoals o.a. granaat, bloedkoraal en turkoois. Ook leuke modellen zonder steen en prachtige medaillons. U kiest uit een grandioze kollektie Grotestraat 16 Venray UIT PEEL EN MAAS: VAN 15 MAART 1947 Tijdens de raadsvergadering van 7 maart werd de begroting goedge keurd en nam W. Peeters, wethou der van Sociale Zaken afscheid van de Raad, daar hij benoemd is als vrijgestelde van de RK. Bond van Bouwvakarbeiders St. Jozef. Bij de verkiezing voor een nieuwe wet houder werd H. Odenhoven gekozen. De uitslag van de stemming was: H. Odenhoven 12 stemmen, H. Jans sen 2 stemmen, Fr. Janssen 1 stem en H. van Boven 2 stemmen. De geitenhoudersbond afd. Ven ray zal een jaarlijkse subsidie van de gemeente krijgen van 15,per jaar. In de kerk van de Minderbroeders te Weert, zal Exc. Mgr. Lebouille C.M., missie Bisschop in China, zon dag 16 maart het H. Priesterschap toedienen aan Frater Isidorus Lem- men o.f.m. uit Venray-Brukske, die eerste Paasdag alhier zijn plechtige le H. Mis zal opdragen. In verband met de opdooi en de doorweekte toestand van het weg dek VenrayDeume, werd deze weg, voorzover gelegen in net grond gebied van Venray, gesloten ver klaard voor alle verkeer met motor rijtuigen op meer dan twee wielen, terwijl het verkeer met voertuigen met een wiel druk boven 600 km ver boden werd op de wegen: Oostru- Oirlo; OirloCastenray; Schoor Overbroek; LeunenVeulen en en kele wegen in Ysselsteyn De beper kingen zijn door de vereiste borden aangegeven. Een voorlichtingsvergadering over de wederopbouw zal dinsdag 25 maart worden gehouden in de zaal van Huize St. Servatius. Sprekers zijn een ambtenaar van het Minis terie van Wederopbouw te Den Haag, alsmede het hoofd van het plaatselijk streek bureau voor de Wederopbouw. De bijeenkomst zal geleid worden door de Burgemees ter van Venray M. A. H. M. Jans sen. Dienstplichtigen twee jaar naar Indië. De eerste uitgezonden batal jons, bestaande uit oorlogsvrijwilli gers, worden einde 1947 terugver wacht. De overige vrijwilligers en de in 1946 uitgezonden aanvullende eenheden zullen in 1948 worden af gelost, tetrwijl het in de bedoeling ligt de 7 decemiber-divisie in het najaar van 1948 naar Nederland te doen terugkeren. Tot welke sterkte de troepenmacht in Indië mettertijd zal kunnen dalen, is nog niet be kend. Dit zal afhankelijk zijn van de verdere ontwikkeling van de toe stand. Het laat zich aanzien dat het verblijf van de dienstplichtigen in Indië omstreeks 2 jaar zal duren en de tijd liggende tussen de opkomst en het naar huis terug keren, onge veer 272 jaar zal bedragen. Tot donderdag 20 maart kunnen de ingeleverde bonnen sinaasappe len afgehaald worden bij onder staande groentehandelaren: H. Lins- sen, H. Dechnar, H. Tacken, P. Sie- bers, Gebr. Backus. Eerste Haarlemse Marmer Indus trie Henseniusstraat 5 Venray leve ren: Hardstenendorpels, marmeren schoorsteenmantels, grafmonumen ten vanaf 47,Alle natuursteen- werken direct leverbaar. Vraag prijsopgaaf voor restauratie graf stenen. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef hiéld haar jaarvergadering in het Lux or Theater onder voorzitterschap van W. Peeters. Deze memoreerde de stakingen in juli en hij hoopte dat de leden zich teweer zouden stellen tegen hen die doelbewust wantrou wen zaaiden in de bond. De staking in juli kostte 10.000,In plaats van F. van Zwamen, die zich uit het bestuur terug trok, werd in zijn plaats gekozen J. Martens uit Leu nen. Daar W. Peeters, benoemd was als vrijgestelde van de bond en hier door aftredend, was, kwam J. de Bruijn met 50 van de 84 stemmen op de voozitterszetel. De bespreking van de viering van het 30-jarig be staan van de bond en het 20-jarig bestaan dezer afdeling werd aange houden tot de volgende vergadering. Hierna nam dhr. Windt het woord, die de voordelen van de organisatie behandelde, met name de lonen. De lonen waren in 1928 32 en 25 cent. In 1937 kwam Limburg bij het lan delijk collectief contract en kwamen de lonen op 44 en 35 cent. In 1940 was dit 48 en 40 cent en in 1945 werd op eigen houtje begonnen met 70 en 65 centen. De bindende regeling, die het feitelijk loon hier in Venray bracht op 75 cent en 69 cent, werd verhoogd met voor 't getroffen ge bied 78 en 69 cent. De bond is thans bezig om een nieuw collectief con tract er door te krijgen, waardoor Venray voor de „getroffen gebied" maatregel vrijkomt en het loon in Venray worden zal 85 en 79 centen. Dit zal einde maart ingaan, als het lukt. UIT PEEL EN MAAS: VAN 22 MAART 1947 De bekende schijver H. H. J. Maas geboren te Oostrum-Venray is dezer dagen 70 jaar geworden. Maas was een strijdbare figuur in die dagen toen er zelfs in de 2e Kamer rumoer om hem ontstond. Dit laatste was te danken aan zijn arbeid: zijn sterk sociaal gevoel, dat niet naliet op alle gebreken van het maatschappe lijk stelsel dier dagen in scherpe woorden critiek uit te oefenen. La ter is Maas vergeten. Hij werkte rustig door. en beschreef het vele mooie, dat hij in Brabant zag en be leefde, in werkelijkheid of in fan tasie. Momenteel werkt de 70-jarige aan een fcriologie. Wij hopen, dat het hem gegeven moge zijn nog lang zijn werk voort te mogen zetten in de stilte, waarin hij zich sinds jaren vrijwillig heeft teruggetrokken. Venrays Mannenkoor: In verband met instudering van nieuwe num mers, is 't nu de juiste tijd voor aan neming van nieuwe leden. Zanglief hebbers meldt U daarom op de re petitie van donderdag 27 maart a.s. in zaal Schaeffers, Schoolstraat, om 7.30 uur. Namens het Zedélijk Lichaam Ur sula's Zusters te Venray, zijnde het bestuur van de r.k. Meisjesscholen te Venray en Leunen, zal op 31 maart a.s. worden aanbesteed het herstéllen van: a. De r.k. Ursulaschool a.<L Maas- heseweg; b. de r.k. Meisjesschool te Leunen-VenrayBestekken verkrijg baar ten kantore van de architect tegen betaling van 5,per stél. Restitutie tot 3 dagen na de aanbe steding 5,Architect J. Colsen, Maasheseweg 4a, Venray. Woensdag 26 maart a.s. zal Pater Melchiades Nieuwstad o.f.m., de missie-procurator van Venray en omstreken zijn zilveren Priesterfeest vieren. De zilveren Francdskaain werd te Weert gewijd door Mgr. Laurentius Schrijnen. Ongetwijfeld zal het de zilveren jubilaris niet aan de nodige belangstelling ontbreken. Het Diocesaan Fonds van Herstel en Opbouw van Kerken in Limburg, van de Limburgse hulpactie, waarbij de Limburgers werden uitgenodigd gedurende 5 jaren 1% van hun in komen ter beschikking te willen stellen van dit fonds, gaf de vol gende cijfers bekend. Tot 1 decem ber 1946 kwamen binnen totaal 1.764.498,74. Dekenaat Venray bracht bij elkaar: 30.137,63 Dekenaat Horst 79.743,87 Dekenaat Gennep 44.276,26 Vrijdag 14 maart hiéld de KA.B. in 't Luxor Theater haar feestver- gadering met als sprekers de secre taris van de K.A.B. en mej. Stolman, een loterij en een film. De secretaris van de bond, belichtte het werk van de bond na de bevrijding en drong aan op hulp aan elkander, in soli- diriteitsdienst, herwonnen levens kracht e.d. Mej. Stolman uit Heer len besprak de taak der vrouw en het doel van de Katholieke Arbei- dersvrouwenbond, waarvan zij ook een afdeling te Venray wil oprich ten. Venray's Mannenkoor gaf zondag in de feestzaal van Huize St. Ser vatius een speciale muziek- en zang avond. Het Mannenkoor opende met enige lichtere nummers, waarvan vooral het Ave Maria, van Arendelt, met veel gevoel werd vertolkt. De Melcdian Singers schiepen reeds bij hun eerste lied het „Guter Mond" een aparte sfeer. Dat deze „Meister- si nger" vele pijlen op him boog had den bewees hun verder repertoire. Met trots en voldoening mag én di recteur Janssen én koor terugzien op deze schitterende avond Het ver trouwen op meer van dergelijke avonden is dan ook zeker gewettigd. Nu de verkoopprijs voor consump tie aardappelen bij levering aan de kleinhandel is vastgesteld op 9, per 100 kg; voor zandaardappelen 10,per 100 kg. Voor kleiaard- appelen wordt er aan herinnerd dat de consumptieprijs blijft. Die be draagt dus per kg. 11 cent, van de zand- en 12 cent van de kleigronden. Donderdag 4 maart slaagde te Ba tavia op een aldaar gehouden exa men onze dorpsgenoot kapitein J. Schöhberger voor het cancHiidaaJfc- examen le deel Indisch Recht. Bekendmaking. Aan de arbeiders van det D.U.W., werkzaam te Yssel steyn, wordt hiermede békend ge maakt dat de werkzaamheden aan deze wegen hervat, zullen worden op maandag 24 maart a.s. Aan de ar beiders op de weg VenrayOver loon wordt hiermede bekend ge maakt dat de werkzaamheden aan deze weg eveneens op 24 maart a.s. hervat zullen worden. Gemeentewerken Venray, De direc teur Naus. Dhr. G. A. Janssen alhier, schrij ver 2e klasse, is bevorderd tot schrij ver le klas, terwijl hem tevens de titel van adjunct-commies titulair is verleend. Het tabernakel, klein, stil en mooi Een volle kerk, bijeen In een sfeervolle ruimte. Dit Maria-beeldje valt meteen op als Je binnenkomt Het altaar, getooid voor een eucharistieviering

Peel en Maas | 1977 | | pagina 3