bewoners weigeren baatbelasting te betalen üy JIT .JT JI m, Dia avond STIENSTRA VENRAY k^aar. hoek marktstraat 5 schoolstraat, venray venray Buitenspel 19Z2 Leenenl -WEEKBLAD VOOR VEISIRAY EN OMSTREKEN In de Pater Tulpstraat te Ysselsteyn houdt men de portemonnee dicht VËlUtOIIWISWS UITVERKOOP! kom deze week beslist binnen bij jbt jM FEESTEN IN OIRLO Kinder vakantiewerk Poesje maakte reis van 50 km onder motorkap Venray vandaag.... en morgen?? U^ma, IJDAG 22 APRIL 1977 Nr. 16 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VÖOR AL UW DRANKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 "CCIMÏLHL» V WUH VCWIYMI CIN VI IJ I TVCIVCIN PER HALFJAAR 10, Een kleine gemeentelijke mede- Hier waren alleen de bewoners van *-!•• LIM l«*i f\ front. Aan de andere kant mag dat deling, vorige week in dit blad, ves- de Pater Tulpstraat mee gebaat en I I .I"i V L< niet, maar moet men 30 tot 40 meter tigde onze aandacht op de bewoners die moesten dus baatbelasting gaan 1 11 1 i r .Jj hebben. Dat noemt men al meten ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Een kleine gemeentelijke mede deling, vorige week in dit blad, ves tigde onze aandacht op de bewoners van de Pater Tulpstraat in Yssel steyn, die bezwaarschriften hadden ingediend bij de gemeente, naar aan leiding van een hun opgelegde aan slag baatbelasting. Bij informatie ter plaatse bleek dat hier veel gevoelsfactoren, maar kennelijk ook misverstanden een rol spelen. Wat was er namelijk aan de hand? Ten tijde van burgemeester Ous ters, dus ongeveer 10 jaar geleden, werd het eerste gedeelte van de Pa ter Tulpstraat, gelegen tussen Put- tenweg en Litsenbergweg, voorzien van riolering, trottoirs, een asfalt- dek en een enkele straatlantaarn. Dat eerste gedeelte was maar een 'klein stuk van de 300 meter lange Pater Tulpstraat. De rest, aldus bur gemeester Ousters, zou men wel be zien. Mogelijk dat dat gedeelte via de ruilverkaveling opgeknapt kon worden. Hoe het ook zij, de weg werd voor lopig niet opgeknapt of gerecon- streerd, zoals dat deftig heet maar op een gegeven moment kreeg men wel een aanslag in de straatbelas ting, terwijl er van een straat nog geen sprake was. Dat kennelijke misverstand werd uit de wereld, ge holpen en eensklaps waren er plan nen om hetresterende 'deel van de Pater Tulpstraat, tussen Litsenberg weg en Ringweg onder handen te nemen. De bewoners werden ter vergade ring genodigd en daar werden de plannen aan de belanghebbenden ter kennis gebracht. Waar 'het in feite op deze vergadering om draaide, was het standpunt van- de gemeente, dat men niet de gehele Venrayse ge meenschap de kosten van deze weg aanleg in de schoenen kon schuiven. Hier waren alleen de bewoners van de Pater Tulpstraat mee gebaat en die moesten dus baatbelasting gaan betalen. In eerste instantie gingen de bewoners daar wel mee akkoord, maar in een later stadium bleken er al enkele bewoners tegen te zijn. Het was destijds het raadslid Jenniskens, die toen verklaarde: „Of je ,er voor of tegen bent, diie straat komt er toch". En die straat is er gekomen; met riolering; met trottoirs en met veel lichtpunten waarbij men toen maar tegelijk in het eerste gedeelte van de Pater Tulpstraat enkele lan taarns méér plaatste. Maar ook de aanslagbiljetten in de baatbelasting zijn er gekomen, en toen had men het gedonder in de glazen. Per strekkende meter front zou men 22.36 moeten betalen, met een maximum van 30 meter dus maximaal 30 x 22,36 670,80. Daarbij kwam dan nog de normale straat-, riool- en trottoirbelasting, zodat men al gauw tegen de 1.000,- zou moeten betalen, want er liggen aan de Pater Tulpstraat nogal wat percelen van 30 meter en meer frontbreedte. Nu waren die 1000,nog wel te betalen geweest, maar enkele voor standers van de wegaanleg, kwamen eerst nu to-t de ontdekking dat zuliks niet bij één jaar bleef, maar 30 jaar lang op de tafel gelegd zou moeten worden. Dat vond men toch wel wat al te gortig. Daarbij speelde ook het feit dat verschillende bewoners van de straat A.O.W.-ers zijn en dus niet zo ruim bij kas zitten. He vorig jaar heeft men dan ook besloten om gezamenlijk tegen deze baatbelasting te protesteren. Dit jaar heeft ieder voor zich geprotesteerd. Maar beide keren kreeg men nul op het request. De gemeente blijft op het standpunt staan, dat met de aan leg van deze straat de bewoners al leen gebaat zijn. B. en W. stellen het niet rechtvaardig te vinden de ge meenschap nog meer dan nu reeds het geval is te laten bijdragen in de kosten daarvan. Dat zou namelijk gebeuren als men zou toegeven aan de wens van de bewoners om min der of geen baatbelasting te betalen. En daar zitten ze in de Pater Tulpstraat dan mee. Bij informatie zegt men ons de portemonnee ge sloten te houden, ondanks de aan maningen (met kosten) welke men reeds heeft ontvangen. En dan komen de gevoelsargu- mensen op de proppen. De bewoners van het eerste gedeelte van de straat die zoals gezegd al een jaar of tien him straat opgeknapt zagen behoeven geen baatbelasting te be talen. Wel hebben ze er nog enkele straatlantaarns bij gekregen. „Die zullen ook wel op onze rekening ge boekt zijn Een ander gevoelsargument, dat vooral bij de oudere bewoners een met toestemming van de K. v. K. van 21 april tm. 20 mei 1977 ebberink grote rol speelt, is het feit dat zij veertig jaar lang aan deze weg „ge- pikkenierd" hebben. Middels hand en spandiensten hebben ze jarenlang de weg in orde gehouden; de karre- spcren gedicht; een fietspad ge maakt; gezorgd voor afvoer van riool- en hemelwater. Enfin, in het zweet huns aanschijns hebben ze aan deze weg gewerkt, en nu zal men nog jaarlijks „bekans duuzenid guide motte betale". En dan is er nóg een probleem dat hun niet erg lekker zit. Aan een kant van de Pater Tulpstraat mocht men huizen bouwen op 15 meter front. Aan de andere kant mag dat niet, maar moet men 30 tot 40 meter hebben. Dat noemt men al meten met twee maten. Maar nu zijn er aan de andere kant al bouwpercelen verkocht van 30 tot 40 meter. Dat wil dan wel even zeggen, dat de ge meente zodra er gebouwd is ook van die nieuwe bewoners 670,80 baatbelasting gaat incasseren. Of dat nu wel allemaal klopt, en of men met die extra inkomsten aan baatbelasting wel rekening heeft gehouden, betwijfelt men. En dus houdt men de portemonnee gesloten. Trouwens, zo zegt men, we horen er kennelijk toch niet bij, want in de winterdag, als er sneeuw geruimd meet worden of zout gestrooid neemt men wel het eerste gedeelte van de Pater Tulpstraat onder handen, maar dan verdwijnt de gemeentewagen via de Litsenbergweg en laat ons met de rotzooi zitten. De enkeling die intussen wel be taald heeft, heeft, daar dik spijt van, en is niet van plan dat een volgende keer weer te doen. Het is gewoon weg niet op te brengen. Van een kale kip kan ook de gemeente geen veren plukken. Op ons verzoek geeft de gemeen te deze week in de rubriek „Ge meentepraat" (elders in dit blad) haar standpunt over deze kwestie en over de baatbelasting in het alge- Enkele weken geleden hebben we reeds aangekondigd dat fanfare Ons Genoegen uit Oirlo omstreeks Pink steren op grootscheepse wijze het 50- jarig jubileum gaat vieren. Maar er staan in Oirlo nog meer feestelijk heden op het programma. Dat is dan het 50-jarig bestaan van de Oirlose voetbalvereniging D.I.S. het welk gevierd gaat worden in de maand aug.istus. Er staan diverse sportieve en attraktieve gebeurtenis sen op het programma, waarvan we voorlopig willen noemen de top wedstrijd van FC VWDIS op woensdag 10 augustus. Op beide feestelijke gebeurtenis sen, zowel van „Ons Genoegen" als van „D.I.S." komen wij t.z.t. nader terug. Amper is de paasvakantie voorbij en nu wordt al weer uw aandacht gevraagd voor het Kinder Vakantie Werk. Wij zullen hier de komende maanden nog wel nader op terug komen, maar willen nu reeds de data vermelden waarop dat evene ment voor de jeugd voor de 21e keer zal plaatshebben. Dat is dan de eer ste week van 25 tot 31 juli en de tweede week van 1 tot 5 augustus. Mogelijk dat geïnteresseerden met hun vakantieplannen met deze dat? rekening wiillen houden. Van 27 t.m. 31 mei a.s. (Pinkster- weekeinde) wordt in Venray een voorjaarsbeurs „Venray Buitenspel 1977" georganiseerd. De beurs is afgestemd op het hele gezin en men vindt er deelnemers niet alleen uit Venray en omstreken maar ook van ver daarbuiten. Een drietal grote tentoonstellings paviljoens met een totaailoppervlakte van 3.200 m2, welke opgesteld worden aan het Henseniusplein te Venray, bieden onderdak aan ruim zestig stands van verschillend ka rakter. De beurs is dagelijks doorlopend voor het publiek geopend van 13.00 tot 22.00 uur. De routes via de verschillende in valswegen naar het beursterrein zullen ten behoeve van het publiek met behulp van pijlen en borden worden aangegeven. Een Venrayse hoofdagent van politie wonende in de Griegstraat op het Brukske, hoorde toen hij in de auto bij zijn woning wilde stappen, een miauwend geluid en zag een klein wit poesje dat hij bij zijn auto wegjoeg. Dat dacht hij tenminste. Hij haalde in Venray een vrouwelijk eagente op en bei den gingen per auto naar de cursus in Roermond. Uitge stapt uit de wagen hoorden ze een miauwend geluid bij de' auto. Aanvankelijk leverde het onderzoek niets op totdat de motorkap werd opgelicht en daar op de accu zat het poes je uit het Brukske. Het poesje werd verzorgd en m de auto achtergelaten. Na beëindiging van de cur sus werd het dier weer mee terug genomen naar Venray. Middels de naam in de hals band kon men de poes bij de eigenaresse in de Handelstraat afleveren. Volgende week donderdag 28 april organiseert het M.A.N. afd. Venray een openbare avond m.b.t. de zaak van de „dooie koeien van Venray". Op die avond zal het klankbeeld worden vertoond, met als titel: „Venray Vandaagen morgen??" Dit klankbeeld is samengesteld door leden van het M.A.N-. afdeling Ven ray. De dia-serie valt in vier hoofd stukken uiteen: 1. Venray industrialiseert. Wat wa ren hiervan de gevolgen? 2. Het verhaal van de dooie koeien. 3. De hinderlijke hinderwetvergun ning van de stortplaats en een multinational. 4 Wat gebeurt er nu? Vanaf vorig jaar juni legde leden van het M.A.N. de gebeurtenissen vast met behulp van dia's. De alom- geprezen Venrayse industriële ont wikkeling, haar niet te overziene ge volgen op het gebied van de werk gelegenheid, de snelle ontwikkeling op het gebied van de woningbouw vormen de kern van het eerste deel. Dat die ontwikkeling problemen op roept voor het milieu illustreert het tweede deel waarin ingegaan wordt op de vergiftiging van de koeien van de heer A. van Dijck. Hinderwetvergunningen kunnen hinderlijk zijn. Vooral die hinder wetvergunningen bepalingen bevat ten waar nooit kontrole op is uit geoefend of bepalingen waar nooit uitvoering aan gegeven kon worden, gezien de situatie van het „Venray*s Broek". Tevens wordt in het derde deel in gegaan op de hinderwetvergunning van de multinationale onderneming „Rank Xerox". De dia-serie brengt de kritiek in beeld op de hinderwet vergunning van Rank Xerox, kri tiek die werd geleverd door de Mi lieufederatie Limburg te Maastricht. Het laatste deel laat zien welke maatregelen er nu worden getroffen „als het kalf verdronken is". Welke maatregelen treft de Gemeente Ven ray nu? En welke maatregelen zou den er getroffen moeten worden. Het zal duidelijk zijn dat het M.A.N. afd. Venray aandringt op een gron dig openbaar onderzoek op de stort plaats „Venray's Broek". De dia-avond wordt gehouden in de foyer van het Cultureel Centrum „De Beejekurfdonderdag 28 april a.s., aanvang 20.00 uur. Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, tel.04780-4438 Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties bouwprojektenontwikkeling - hypotheken verzekeringen - beheer

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1