Q VASTENAKTE Kreeg Venray te veel vanhetgoede? ffêt/s volop lente! Rabobank Venrayse slachtoffers bij ramp in Tenerife Custers Machinefabriek Deur ingetrapt Hoe dikwijls moet er nog gewaarschuwd worden 1 Inbraken wereld moet je mee maken Latijns Amerika in onze wereld Atabaques van de L.T.S. De Pasar Malam weer in Venray Hoe je kunt zaaien. Hoeje kunt sparen. 820 Begin april beslissing over De grootste vliegramp aller tijden bij Tenerife, heeft ook slachtoffers gevergd onder Venrayers, op weg naar Las Palmas. De heer en mevrouw de la Roy- van den Akker uit de Gasstraat, hebben bij deze ramp het leven ge laten. Achter blijven him vijf kin deren. In verband met het ongewis se tijdstip van overbrenging van de stoffelijke overschotten, zal de be grafenis in Venray op een nog na der te bepalen dag plaatsvinden. Op de foto het echtpaar de la Roy. Geruchten en persberichten over moeilijkheden bij Custers Machine fabriek in Venray hebben al heel wat tongen in beroering gebracht. Moei lijkheden, die niet van vandaag of gisteren zijn, maar in feite al enkele jaren sluimeren. Met de benoeming van een nieuwe directeur, nu ongeveer drie jaar ge leden, dacht men deze moeilijkheden te boven te komen. Dat is dan ook in zoverre gelukt, dat van een regel matig gevulde orderportefeuille en een gestage groei kon worden ge sproken. Met name de hoogwerker afdeling ontwikkelde zich tot een Het tragisch vliegtuigongeval op Tenerife heeft ook het leven gekost van Don R. Gillis (49) en zijn vrouw Jane (47), beiden van Amerikaanse nationalitteit. Met hen reisden zijn kleindochtertje en haar moeder, die eveneens omkwamen. De heer Gillis, die in Geysteren woonde, werkte sinds een half jaar bij Rank Xerox in Venray. Na één jaar in Venray te hebben gewerkt, zou hij weer zijn teruggekeerd naar Xerox in de Verenigde Staten. Het echtpaar Gilles laat twee zoons na. Jim (19), die in ons land verblijft en bij Rank Xerox in Ven ray werkt en Paul (22) die in Roches ter (V.S.) woont. rendabele en snelgroeiende tak van het bedrijf. Continuering en uitbreiding maak ten het echter noodzakelijk dat een beroep op de overheid werd gedaan om financiële steun. Het Ministerie van Economische Zaken in deze vertegenwoordigd door het L.I.O.F. (Limburgs Instituut voor Ontwikke ling en Financiering), was bereid tot deze financiële steun. Voorwaarde was echter dat een financiële toe zichthouder en een algemene direc teur door het L.I.O.F. zouden wor den aangesteld. Dat gebeurde dan in oktober vorig jaar. Wie gedacht zou hebben dat daar mee de moeilijkheden opgelost zou den zijn, kwam bedrogen uit. Diverse orders in de constructie-sector le verden verlies op, andere orders werden geannuleerd en brachten grote kosten met zich. Dit had we derom tot gevolg dat leveranciers htm leveranties stopzeten of gele verde materialen terug vorderden. Het personeel, beducht op zijn werk gelegenheid, begon een bewakings dienst om te voorkomen dat aanwe zige materialen door de leveranciers zouden worden teruggehaald. In hoeverre mede door het LI.OJ. Omstreeks 3 uur in de nacht van zondag op maandag hoorde de 78- jarige mevr. S. aan de Grote Markt dat er iets met haar deur gebeurde, maar ze durfde niet te gaan kijken. Maandagmorgen kwam ze tot de ontdekking dat haar voordeur was ingetrapt. Ze deed aangifte bij de politie, maar intussen zit zij met een schade van 200,Een misselijke streek. Lour descomité afd. Venray KINDERBEDEVAART 1977 Hoewel de voorbereidingen van de Lourdes-reis van 16 mei a.s. in vol le gang zijn, is het Lourdescomité afd. Venray al hard aan het werk voor de kinderbedevaart in oktober 1977. Het is in Venray nog nooit gelukt om kinderen uit onze gemeente aan de kinderbedevaart te laten deel nemen. We willen ons nu inzetten om hier dit jaar verandering in te brengen. Aangezien de bijeen gebrachte donaties geheel zijn opgegaan aan de 15 zieken die in mei naar Lourdes kunnen gaan, zijn we genoodzaakt akties te voeren om geld bij elkaar te krijgen voor de kinderbedevaart. Als eerste aktie organiseren wij op zaterdag 16 april a.s. een disco avond in zaal „In den Engel" voor de jeugd vanaf 12 jaar. De toegang bedraagt 1.50. De discotheek wordt verzorgd door „Satisfaction". We willen hiermee bereiken, dat de ge zonde, dansende jeugd op deze wij ze een financieel steentje bijdraagt voor de zieke/gehandicapte leeftijd genoten. BANKREKENING U kimt oök giften storten op bank rekening nr. 17.39.06.958 bij de Ra bobank te Venray ten name van Lourdes-comité afd. Venray. c'eze moeilijkheden zijn ontstaan, vait niet te zeggen. Maar enige tijd geleden wijdde het weekblad Pano rama een reportage aan een bedrijf dat door L.I.O.F. gesteund werd. De konfclusie uit die reportage was voor L.I.O.F. nu niet bepaald denderend. Hoe het ook zij, als enige oplos sing ziet men thans behalve sur seance van betaling of faillissement; overname van het totale bedrijf. Er zijn hierover onderhandelingen gaande met een Engelse firma. Een beslissing dienaangaande mag men ln de eerste helft van april ver wachten. Het ls te hopen dat Castera Ma chinefabriek behouden blijft en daarmee de werkgelegenheid voor ruim honderd personen, die andera zonder meer aan het grote aantal Venrayse werklozen zouden worden toegevoegd, en dat met zeer weinig kans op plaatsing elders. Met de regelmaat van. de klok moeten wij waarschuwen voor het grote gevaar, dat bij het oprapen en vervoeren van oorlogstuig nog altijd, ook na meer dan 30 jaar, aanwezig is. Het mag een groot geluk heten dat bij dat oprapen en vervoeren geen ernstige ongelukken zijn ge beurd. Het komt herhaaldelijk voor dat deskundigen de schrik van him leven krijgen als him een vondst wordt gebracht. Dat was ook nu weer het geval toen twee kinderen van 12 en 13 jaar een tas naar het politiebureau kwamen brengen, waarin zaten een ontsteker en een mortierstaartstuk van granaten. De kinderen werden door de politiemensen op het grote gevaar gewezen. De projectielen zijn veilig opgeborgen tot de komst van de mannen van de E.O.D. In Ysselsteyn moest een brisant- pantsergranaat worden opgehaald. Aan de Overloonseweg ex 25 pon der lege rookgranaat. Van deze laatste vondst kreeg de vinder een pluimpje van de politie. Hij had ter plekke zijn vondst laten liggen en zo hoort het ook. Handen af van oor logstuig, het blijft, ook na meer dan 30 jaar, nog levensgevaarlijk. D. aan het Hoogriebroek te Oirlo deelde de politie mede dat hij tij dens werkzaamheden een staartstuk van een mortiergranaat had gevoiv- den. Mevr. de W. uit Ysselsteyn deed melding van het vinden van een 2 inch mortiergranaat. In de Brak aan de Stationsweg werd ingebroken. De Flipperkast was opengebroken en het daarin aanwezige geld 21,was ont vreemd. Door het openbreken van een tuindeur werd toegang verkregen tot het clubgebouw van de hockeyclub MHCV. In het gebouw werd de kas sa vermoedelijk met een schroeven draaier opengebroken. Er was geen geld aanwezig en er wordt niets vermist. Uit een geparkeerde auto werd ten nadele van de 22-jarig% J. S. uit Katwijk aan Zee een lederen jas gestolen, ter waarde van 350, - Mevr. J. uit Venray deed aan gifte van het leeghalen van haar sigarettenautomaat. Het ia niet on mogelijk dat van een valse sleutel gebiulk is gemaakt. Het juiste scha debedrag kon niet worden opgege ven. Mevr. V. deed aar«ifte vrat diefstal van 20 pakjes shag uit haar sigarettenautomaat. Ook hier kan gebnxik sijn gemaakt van aan valse sleutel. Ten nadele van de gemeente Venray werd in de Beethovenstraat een heester uit de grond getrokken. Het gelukte de politie de dader te achterhalen en tegen G. V. uit Ven ray werd procesverbaal opgemaakt. PADRE GOMMERS: DE MENSEN MOETEN HET ZELF DOEN In 1973 vroeg padre Gerrit Gom- mers, werkzaam in het gebied van Oameté (Brazilië), een bedrag van 28.000,aan de Nederlandse Vas- tenaktie, omdat hij een fonds wilde oprichten voor renteloze voorschot ten aan de basisgemeenschappen in de streek. Dat zijn er intussen zo'n honderd, met in totaal bijna 6000 aktieve leden. Het fonds was be doeld voor de aanloopfinanciering van kleine projekten zoals de inrich ting van medische hulpposten, land- bouwverbetering, dorpsbibliotheek jes en kleine winkels. Het fonds is er gekomen, in 1975 waren de eerste initiatieven in uit voering en nu is het resultaat: 11 medische posten, 13 landbouwpro- jekten, 6 winkels. In het gezamen lijk jaarverslag van de CC's in het gebied van Cameta kan men lezen, dat plaatselijke EHBO-kradhten 8546 geneeskundige behandelingen heb ben verricht, dat de opgeleide vroed vrouwen bij 249 bevallingen hulp hebben geboden en dat er 722 grote boeken voor de bibliotheekjes zijn aangekocht „Alle initiatieven moeten van de mensen zélf uitgaan", aldus padre Gommers, die belast is met de kon- taten met de CC's namens de apos tolische administrator Hij organi seert ook het kunsuswerk in Camté, de opleiding van de door de CC's ge stuurde mensen, die nadien op het gebied van o.a. landbouw, medische aorg, onderwijs in eigen kring lei ding moeten geven. Hoe sterk de ba sisgemeenschapen worden gedragen door «evangelische inspiratie", mo ge blijken uit het feit, dat de CC*e vorig jaar 2354 ouderparen en hun kinderen hebben voorbereid op het doopsel. Het doopsel, vroeger dik wijls een formaliteit, betekent nu de bevestiging van het lidmaatschap van de Kerk, die deze kerngroepen heeft opgericht, die nu o.a. het leven in het Amazonegebied op eigen kracht durven te verbeteren. Ook aan dit voorbeeld kan men zien, hoe het geld van de Bisschop pelijke Vastenaktie de basis kan leg gen voor nieuwe ontwikkelingen. Van Noord-Limburg wordt dit jaar, ten behoeve van 13 projekten in Brazilië, in totaal 296.000,ge vraagd. Het zijn allemaal verzoeken om starthulp, afkomstig van zulke basisgemeenschappen.. Onze gulden, onze rijksdaalder zal er ginds toe bijdragen, dat hechte groepen mede christenen zich bevrijden uit de sla vernij van armoede, achterstand en onderdrukking. Giften zijn welkom bij alle Ven rayse bankinstelling t.n.v. Vasten aktie 1977. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1977 voor VenTay-centrum. Wist U, dat 7% van de wereldbevolking in Latijns Amerika woont? dat 75% van alle bananen uit dit werelddeel komt? dat 70% van alle koffie hier wordt geproduceerd? dat 50% van alle suiker in Zuid- Amerika wordt verbouwd? dat 13% van de werldaardoliepro- dukten in Zuid-Amerika gewon nen wordt? dat 10% het Zuidamerikaanse aan deel is in de werelduitvoer? dat 3% van het wereldinkomen in Latijns Amerika verdiend wordt (tegen West-Europa 37%)? Onder de vele aktivifceiten, die in Venray worden ontwikkeld in het kader van de Vastenaktie 1977 mag de aktie van de LTS niet onvermeld blijven. Onder de leiding van enkele leraren van de LTS Venray hebben leerlingen van de tweede klassen zich enthousiast geworpen op de vervaardiging van Braziliaanse ata baques. De atabaque is een kleine drum, die met de hand bespeeld wordt. Hij wordt vooral gebruikt bij religieuse feesten van de Umbada-cultus, een mengeling van christendom en oud afrikaans volksgeloof, dat ook na vele eeuwen zijn sporen nog heeft nagelaten in het geloof van de ne- gerbevölking, die afstamt van vrij gelaten slaven. De technische problemen bij het maken van de atabaques waren gro ter dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Welk hout was sterk ge noeg om zich te laten buigen tot de ronding van een drum? De var kensblazen bleken niet sterk genoeg om het geweld van ongeoefende jon genshanden te doorstaan Met kunst en vliegwerk kwam men toch op tijd aan een partij uitstekend geschikte varkensblazen. Het is de bedoeling, dat de ataba ques ten bate van de Vastenaktie 1977 verkocht worden op de Pasar Malam, maar intussen blijft het wel de vraag hoeveel van deze drums de officiële verkoop zullen halen. De meeste makers hebben interesse om de atabaque zelf te kopen en het spreekt welhaast vanzelf, dat zij voorrang hebben op andere geïn- i resseerden. Intussen heeft ook de muziekleraar van de LTS belangstelling getoond. Hij wil de atabaque gebruiken voor zijn muzieklessen. Slaagt een en an der, dan mogen wij een kleine de monstratie verwachten op de Pasar Malam op 2 of 3 april a.s. Op zaterdag 2 april van 14.00 - 22.00 uur en op zondag 3 april van 12.00 - 21.00 uur kunt U weer te recht in de foyer van de schouw burg in Venray, waar dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal een Pasar Malam wordt georgani seerd. Op deze indonesische markt, die in Noordelijk Limburg intussen al tot een bekend evenement en hoog tepunt is uitgegroeid kunt U in ge zellige marktkraampjes genieten van een ruime keuze in indonesische ge rechten en drankjes. Zelf koken op deze dagen hoeft echt niet: er zijn originele, indische saté's en loem pia's voldoende. Er zijn kraampjes met inheemse kleding, er worden kunstnijverheidprodukten uit de der de wereldlanden verkocht, van fraaie houtgesneden beelden en zilveren sieraden tot kralen kettingen en as bakjes. Bij het rad van avontuur zijn fijne prijzen te winnen. Er zal veel te doen zijn op deze Pasar Malam. Het wordt weer een uniek en vooral gezellig gebeuren in de Venrayse schouwburg. Muziek en dans zijn natuurlijk niet vergeten: de Perlas Gaditanas, een spaanse dansgroep treedt op en ook de bekende Nusa Ina Boys o.Lv. Stephan Kainama zijn aanwezig. De Venrayse Pasar Malam is een gebeurtenis voor klein en groot, voor oud en jong. De netto-opbrengst komt ten goede aan verschillende projekten in Bra zilië in het kader van de Nederland se Vastenaktie 1977. MINIMALE BELANGSTELLING VOOR ECHT TONEEL As. maandag kan men in de Ven rayse Streekschouwburg de prach tige voorstelling MARIA STUART zien. In de grote steden trekt de voorstelling volle zalen en pers en publiek zijn enthousiast. Voor deze uitvoering zijn in Ven ray nog goede plaatsen verkrijgbaar en dat is toch een teken aan de wand. Wil men dan geen kwaliteit? Wil men alleen maar lachen om een blijspelletje, want juist die niemen dalletjes zijn onmiddellijk uitver kocht. Vaak gaat het om voorstellin gen met grote namen, maar wanneer men te vaak naar een blijspeu gaat kunnen teleurstellingen niet uitblij ven, want niets verveelt zo gauw als de middelmaat. In Venray hebben de bezoekers vrije keuze en het hangt dus van de abonnementhouder zelf af of men kiest voor kwaliteit of voor een vrijblijvend avondje. Eigenlijk is het jammer, dat voor stellingen als MARIA STUART zo weinig gekozen worden, want kwali teit geeft altijd een tevreden publiek. Zo was het oök met Hamlet en zo is dat ook bij Maria Stuart. Als men echt belangstelling heeft in theater, dan willen wij in dit ge val toch met nadruk een uitvoering als deze onder uw aandacht bren gen. Of worden we misschien een beetje blassé na al het goede dat de schouwburg in de vele jaren heeft geboden. In Venray werd door een gedeelte van het publiek nogal ma tig gereageerd op de nieuwe show van Toon Hermans, terwijl Amster dam razend enthousiast is. Ook an dere grote cabaretiers spreken van een lauw ontvangst in Venray, ter wijl ze elders op handen gedragen worden. Zouden we normgrengen niet meer kennen of wat nog erger is, zouden we geen kwaliteit meer kunnen her kennen? Een gezelschap als de Haagse Co rn edie verdient eigenlijk een stamp volle zaal, want het is het allereer ste Nederlandse gezelschap dat we kennen. Bovendien zitten er in de rolbezetting van Maria Stuart niet minder dan vijf prijswinnaars van de toneelprijzen. Een echte toneelliefhebber en die rijn er beslist nog velen mag daarom Maria Stuart niet missen want het zou jammer zijn, wanneer alleen onderhoudende blijspelletjes pulbliek weten te trekken. "...ik ben Ma Bouter van de Rabobank. Mijn man is tuinman van de vroege ochtend tot deflate avond. Hij zaait, want het is lente! Daarom staat hij niet. zoals de'vorige maand, zelf in de krant. Geen tijd. weet je Hij is maar bezig. Overal kleur. Fleur. Bladeren en bloemen. Groen. rood. geel. blauw, paars, oranje, purper, wit... Hij helpt iedereen. In de tuinen, in de bloembakken op de balkons. In de potten. In steden en dorpen. Waar maar Rabobanken zijn. Help je mee? Bij de Rabobank liggen drie soorten bloemzaadjes voor je klaar. Die kunnen bijna overal worden gebruikt. De prachtige Chinese Anjer. De Aster en de Chrysant wachten op je. Ga even naar je Rabobank. Als je toch spaart, dan kun je gelijk nog een fleurig presentje meenemen: een sticker met mijn portret erop. Ma Bouter. Ik vertel je daarop duidelijk hoe je het allemaal precies moet doen met de bloemzaadjes. Bij de Rabobank sparen jonge spaarders ekstra voordelig! Natuurlijk is er de spaarpot voor de peuters. Gezellige kleurtjes. Staat overal leuk. spaart gemakkelijk. Sparen op school met Ekko de Eekhoorn. Van 6 t/m 10 jaar. Elk jaar een leuke verrassing! Grijp-5 voor de jeugd van 11 t/m 14 jaar. levert een ekstra premie op .van 5%, da's niet mis... En als je 15 bent geworden kun je meedoen aan het Ideaal Spaarplan "De Zilvervloot", met zelfs 10% ekstra premie. Vraag er allemaal maar eens naar bij de Rabobank. En oh. ja-hallo: Van Pa Bouter moest ik jullie zeggen dat de volgende maand onze dochter Ka komt. Opletten dus. Sparen enzaaien maar! geld en goede raad

Peel en Maas | 1977 | | pagina 5