Uw makelaar ebberink Het mysterie van de 102 dode koeien in Venray tien gulden i De klok een uur vooruit Kerk in het Brukske zaterdag in gebruik Neem niet voetstoots aan dat ze nog passen. Laat die voetjes ja even nametend Leenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Leest VENRAY RIJ DAG 1 APRIL 1977 No. 13 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG I PEEL EN MAAS VOO* AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 n e a ADVERTENTIEPRIJS 24 ci per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) De laatste weken ztfn „De dode koeien van Venray" weer aktueel geworden sinds de dagbladpers en de radio er zich weer op hebben geworpen, kennelijk met de bedoeling om te voorkomen, dat de zaak in de doofpot verdwijnt. De aanleiding tot de vernieuwde publiciteïtsaktiviteit wordt gevonden in het feit, dat de twaalf on derzoekende instituten tot op heden de oorzaak van de 102 dode koeien van de veehouder A van Dyck aan de Laagheidseweg nog steeds niet hebben gevonden. Daarnaast blijft het Milieu-Aktie- centrum Nederland (MAN) afd. Venray er stellig van overtuigd, dat de oorzaak ligt op de gemeentelijke stortplaats in het Venrays Breek Van die zijde blijft men er op aandringen, dat de stortplaats bü het onderzoek wordt betrokken. Het MAN afd Venray heeft zijn ziënswijze op deze zaak in een vijf vellen lang verhaal weergegeven en ons ter plaatsing aangeboden. Omdat over deze kwestie reeds zoveel is geschreven, willen wij volstaan met het weergeven van een beknopte sa menvatting. Om in deze het hoor en wederhoor toe te passen, hebben wij de gemeente om commentaar ge vraagd, dat wij aan het slot van het ingekorte verhaal van het MAN plaatsen. VOORGESCHIEDENIS Het MAN stelt, dat op 25 augustus 1969 aan de gemeente Venray ver gunning werd verleend door G. S. van Limburg, voor het in werking brengen van een nieuwe vuilnis stortplaats in 't Venrays Broek. In de Hinderwetvergunning werd be paald: „Het terrein waarop gestort wordt, dient zodanig van watergan gen in de omgeving te zijn afgeslo ten, dat geen verontreinigd water en geen afval uit deze richting in deze watergangen kan geraken", en: „Stoffen waarvan de waterige oplos sing reeds in geringe concentratie giftig zijn voor plantaardig en/of dierlijk leven, mogen niet worden gestort". Het MAN vraagt zich of hoe vol daan zou kunnen worden aan der gelijke voorwaarden in een veenge bied waarin een konstante stroom van - zowel oppervlaktewater als grondwater in stroomafwaartse rich ting (Maas) optreedt terijl er boven dien geen enkele controle op de stor tingen wordt uitgeoefend. Volgens de heer van Dijck, over spoelde in de lente en in de herfst van 1967 de Loobeek en de weilan den, hetgeen eind 1969 weer gebeur de. Twee pinken stierven onmiddel lijk, vijf andere dieren werden ziek door het drinken van het slootwater. Onderzoek van watermonsters door de Gezondheidsdienst voor die ren in Limburg te Heythuizen wees uit, dat er Veel giftige stoffen in het slootwater zaten. Op eigen kosten liet van Dijck put ten slaan in 'het weiland, omdat zoals hij zegt de sloten veranderd waren in doodse stinkende water stromen. Maar de drinkputten losten het probleem niet op. In het begin van de zeventiger ja ren liep de melkproduktie schrik barend terug. Dit ondanks intensie ve bedrijfsbegeleiding met betrek king tot weilandbemesting en voe- derschema's In de winter 1975-1976 kregen alle koeien stijve, ontstoken gewrichten, doffe opstaande haren, die abonr- maal snel uitvielen, een abnormale hoomgreei van de hoeven en boven dien werden de dieren niet of nau welijks drachtig. Veearts Loonen stond voor een raadsel In de lente van 1976 vermagerden de koeien Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken verzekeringen - beheer Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, Venray, tel.04780-4438 zeer snel en hadden een duidelijke afkeer van het gras in de buurt van de stortplaats. Bij een in Heythuizen onderzochte koe bleek een zeer hoge concentra tie van koper, lood etc. aanwezig. (Dit rapport is later zoekgeraakt, al dus het MAN). In juni 1976 werd het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Rotterdam ingeschakeld. De deskun digen dachten direct aan een ern stige vorm van seleniumvergiftiging. Een half jaar later waren alle koeien opgeruimd, met uitzondering van twee dieren, die momenteel voor onderzoek bij het CDI in Rotterdam verblijven. Op dringend verzoek van de vee houder, zijn veearts, de Gezond heidsdienst voor Dieren en het Cen traal Diergeneeskundig Instituut werd half juli van het vorig jaar een onderzoeksteam gevormd, waarin 6 instituten samenwerken en waarvan de heer B. Reinders Adj. directeur van de Inspectie Volksgezondheid en hygiëne voor het milieu te Heerlen coördinator is. Door het MAN wordt er aan her innerd, dat cp 23 november 1976 de onderzoekers concludeerden: a) dat uitgesloten is, dat de doodsoorzaak het gevolg is van nitraatvergiftiging (door overmatig kunstmestgebruik) en b) dat men ondanks alle inspan ningen nog geen nader inzicht heeft verkregen omtrent de werkelijke oorzaken. Hoewel vanuit veterinaire zijde wordt aangedrongen o min deze fase de stortplaats intensief te gaan be trekken, blijken de meningen hier over verdeeld. Er wordt afgesproken om met be hulp van geo-elektrisch onderzoek de grondwaterstroom vanaf de stort plaats en de aanwezigheid c.q. om vang van een eventuele -vuiltong nader te bekijken. (Tot op heden heeft dit onderzoek niet plaats ge vonden, aldus het MAN). Volgens het MAN staat het vast dat op de stortplaats ongecontroleerde stortin gen hebben plaatsgevonden van che-, misCh-industrieel afval. Naast de of ficiële ontkenning door de gemeen te staat echter de verklaring van de heer J. v. d. Broek, die drie jaar op de stortplaats heeft gewerkt. In de jaren 1969 tot 1974 kwamen containers afval van Rank Xerox. Allerlei soorten vaten met een zeer giftig afval zijn gestort waarbij hij de opdracht kreeg alles met een laag zand af te dekken. De heer 4". d. Breek werd in maart 1975 voor 80% en meer invalide verklaard wegens gewrichtsontstekingen, abnormale snelle hoorngroei (nagels van tenen en vingers) en vernauwing van de bloedvaten. Op 2 februari 1977 heeft veearts Loonen, de officier van justitie te Roermond en de gemeentelijke re- Ie betrekken instanties in Bilthoven cherche ingeschakeld. Op dinsdag 22 maart kwamen al- bij een, aldus het MAN. Afgesproken werd, dat een nieuwe beweidings- proef zou worden uitgevoerd. Naast deze proef door het GDI, werd ver- In de nacht van 2 op 3 april wordt om 02.00 uur de klok in ons land officieej een uur vooruit gezet. Dat zal weinig problemen geven, omdat dat een nacht van zaterdag op zon dag is. De meeste bedrijven werken dan niet en ook bijvoorbeeld treinen zijn om die tijd in het algemeen niet onderweg. De zomertijd houden we tot de nacht van 24 op 25 september. Dan gaat de klok om 03.00 uur weer een uur terug. Bijna zes maanden lang dus 's avonds een uur langer daglicht. Al sinds de tweede wereldoorlog is over het opnieuw invoeren van de zomertijd gesproken. De stichting Recreatie brak er bijvoorbeeld een lans voor. In 1968 concludeerde de Sociaal-Economische Raad in een advies aan de staatssecretaris van Economische Zaken, dat Nederland hierbij niet het voortouw moest ne men, maar wel open diende te staan voor initiatieven in deze richting van andere landen. Actueel werd de zaak in 1973, het jaar van de oliecrissi. De minister raad heeft zich toen beraden op in voering van de zomertijd als een mogelijkheid om energie te bespa ren. Met name staatssekretaris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zich er nogal sterk voor gemaakt, ook omdat hij er voordelen in zag voor de openluchtrecreatie en het toeris me. Een interdepartementale com missie is er daarna op gaan stude ren en die kwam tot de slotsom: Nederland moet er niet in zijn een tje toe overgaan, maar in samenwer king met andere West-Europese lan den. Die samenwerking is er geko men. Frankrijk besloot het te gaan doen, Nederland kon zich er met België en Luxemburg achter scharen en er zijn andere landen, die de zo mertijd al veel langer kennen: Spanje en Italië bijvoorbeeld. Maar West-Duitsland doet niet mee. Met Groot-Brittannië ligt de zaak nog een beetje ingewikkeld, want de da tum van ingang is bij ons anders dan daar. In internationaal verband wordt nog geprobeerd, misschien volgend jaar, die data gelijk te trek ken. Wat zijn de voordelen van de zo mertijd? Ir. F. C. Prillevitz, hoofd van de directie Natuurbehoud en Openluchtrecreatie van CRM, ziet vooral de mensen die hun ontspan ning buiten zoeken, ervan profite ren: „Voor de dagrecreatie is het voordeel heel opvallend. Men heeft 's avonds een uur langer daglicht. Dat is fijn voor wie na het eten nog wat wil gaan sporten, fietsen, een ommetje maken of vissen bijvoor beeld. En wie dat nog niet gewend «was te doen, vindt er misschien een stimulans in om daar ook eens aan te beginnen. Voor de weekendrecreatie zijn de voordelen in feite hetzelfde. Je kunt 's avonds een uur langer buiten zijn. Bovendien, mensen met een caravan of tweede woning zullen nu mis schien op zondag wat meer gespreid over de avond naar huis terugrijden, waardoor de verkeerspiek enigszins teruggedrongen word. En dan de vakantierecreatie. Voor al het voor- en naseizoen worden door de zomertijd aantrekkelijker. Laten we hopen, dat mensen zonder schoolgaande kinderen die voor- en naseizoenperiode nu wat meer voor hun vakanties zullen gaan benutten, zodat we toch enige vakantiesprei ding krijgen. Met name dit jaar weer vallen de vakanties in grote delen van de ons omringende lan den gelijk met onze vakantieperiode, dus is er wéér een grote toeristische concentratie te verwachten in juli." Natuurlijk heeft de zomertijd ook nadelen Ir. Prillevitz localiseert die voornamelijk bij het agrarisch be drijf: „Veel boeren bijvoorbeeld vin den het een nadeel, dat ze nu 's mor gens nóg in het donker moeten mel ken, terwijl ze dat anders in die tijd van het jaar bij daglicht hadden kunnen doen." geefs aangedrongen om de stort plaats bij het onderzoek te betrek ken. Het MAN afd. Venray noemt het „tegen alle afspraken in", dat op deze vergadering een delegatie uit Venray o.l.v. Wethouder Loonen aanwezig was. Volgens het MAN heeft wethouder Loonen in Biltho ven verklaard, dat het onmogelijk was cm op de stortplaats boringen of opgravingen te verrichten. „De hele stortplaats is in het verleden afge-j kt met betonplaten. Boringen zoud? n miljarden kosten", aldus zou de wethouder volgens het MAN heb ben gezegd. „Diezelfde wethouder verbood het Milieu Aktiecentrum Nederland afd .Venray boringen op de vuilnisbelt te verrichten", zo stelt het MAN. De heer v. d. Breek zou volgens het MAN de verhalen over de beton platen een fabeltje noemen. Hij weet waar de betonplaten zijn gestort. De heer Loonen vertelt volgens hem leugens als hij zegt, dat de hele stortplaats zou zijn afgedekt. Ook het kanaal via de L.L.T.B. waarvan de heer van Dijck lid is blijkt volgens het MAN verstopt. Als voorzitter van de LLTB is wethou der J. Loonen, tevens lid van het hoofdbestuur van de LLTB te Roer mond en bestuurslid van het Water schap Zuiveringschap Limburg. Intussen heeft het MAN afd. Ven ray zich middels een open brief tot de Inspectie Volksgezondheid en de Venray se gemeenteraadsleden ge wend. Daarin staat: „Wij tekenen protest aan tegen de uitspraken van de heer B. Reinders, inspectie Volks gezondheid waarin wordt gezegd, dat het onderzoek op dood spoor is be land. Het onderzoek is op ciood spoor gezet!!! De heer Reinders heeft van horen zeggen, dat het onmogelijk is om op de stortplaats boringen te verrichten. Mensen, die hem dat verteld hebben zijn bestuurders van de gemeente Venray, die de zaken bewust verdraaien en leugens ver tellen". De heer M. Konings (PvdA) heeft zich opnieuw met vragen tot de de missionair minister van volksge zondheid gewend. Hij vraagt om op heldering over het achtergehouden rapport van de Keuringsdienst van Waren te Nijmegen, waarin de ziek teverschijnselen beschreven staan van de familieleden van de gedu peerde boer. "Tot zover een verkorte weergave van de brief van het Milieu-Aktie- centrum Nederland afd. Venray. COMMENTAAR VAN DE GEMEENTE Wij hebben er alle waardering voor, dat burgers meedenken over een zó ernstige zaak als zich heeft voorgedaan met de koeien van vee houder van Dijck. Kwalijk wordt het echter, wan neer men de zaken gaat verdraaien of een andere betekenis toekent aan in alle openheid verstrekte informa ties aan diezelfde burgers. In het bovenstaande artikel staan aantijgingen tegen de gemeente en vertegenwoordigers daarvan. Men krijgt woorden in de mond gelegd die nooit zijn uitgesproken. Wij dis- tanciëren ons hier dan ook volkomen van en laten deze geheel voor reke ning van het MAN. Wel hebben wij er behoefte aan om naar aanleiding van het boven staande artikel enig commentaar te geven. De gemeente Venray heeft het on derzoek in handen gegeven van de Regionale Inspectie Milieuhygiëne in Limburg. In 1976 zijn de hieronder genoemde diensten en instituten bij SCHOENSERVICE £et onderzoek betrokken: 1) Regio nale Inspectie Milieuhygiëne, 2) Hcofdinspectie Milieuhygiëne sector bodem, 3) Rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIV), 4) Rijksinsti- tuur voor Drinkwatervoorziening (RID), 5) Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI), 6) Gezondheidsdienst voor dieren in Limburg, 7) Instituut vcor bodemvruchtbaarheid (IB), 8) Instituut voor cultuurtechniek en Waterhuishouding (ICW), 9) Provin ciale Waterstaat Limburg, 10) Keu ringsdienst voor waren, Nijmegen, 11) Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid, 12) Provinciale di rectie van de Landinrichting in Lim burg. Het gemeentebestur heeft ge meend dat het onderzoek bij boven staande instituten, 12 in getal, en vertegenwoordigende alle officiële instanties in Nederland, welke zich op het gebied van milieu en volks gezondheid en diergeneeskunde be zig houden, in goede en deskundige handen is. Dat het MAN hierin geen vertrou wen heeft, betreuren wij. Al deze onderzoekende instanties krijgen van de gemeente alle mede werking en vrijheid om het onder zoek naar hun eigen inzichten te verrichten. Het gemeentebestuur heeft er geen enkel bezwaar tegen, dat er geboord wordt op de stort plaats, wanneer deskundigen dit no dig achten in het belang van het on derzoek. Op de vergadering in Bilthoven is door de betreffende wethouder van de gemeente Venray zelfs verzocht om het onderzoek voort te zetten, omdat het zowel voor de heer van Dijck als voor de gemeente Venray van het grootste belang is om uit de problemen te komen Los van de schuldvraag heeft het gemeentebestuur het als een morele verplichting gevoeld de heer van Dijck uit définanciële problemen als gevolg van het afmaken van zijn koeien - te helpen. Omdat verwacht mag worden, dat het onderzoek nog geruime tijd in beslag neemt, heeft de gemeente naar een middel ge zocht om de veehouder op korte ter mijn financieel te kunnen helpen. Vandaar het voorstel van b. en w. om over te gaan tot pachtontbinding waardoor de heer v. Dijck 165.000,- kan worden toegekend. De commissie voor grond- en pachtzaken heeft vorige week in een openbare vergadering (waarbij de pers jammer genoeeg verstek liet gaan) haar fiat hieraan gegeven, waarna dit voorstel in de komende raadsvergadering aan de orde kan worden gesteld. Met nadruk zij hierbij gesteld, dat deze uitkering niet mag worden ge zien als het afkopen van eventuele gemeentelijke verplichtingen wan neer ooit de gemeente aansprakelijk zou worden gesteld voor de door de heer van Dijck geleden schade. Bovendien is de gemeente de vee houder terwille door medewerking te verlenen bij de stichting van een nieuw (varkens) bedrijf door de zoon van de heer van Dijck door te trach ten het areaal grond uit te breiden via grondruil in ruilverkavelings- verband. Overall's I korting Wij geven t.m. 9 april a.s. bij aankoop van 2 overali's Uw vakkledingspecialist MARKTSTRAAT5 Vervul dit huis met hart en geest, met aandacht voor de kleinen, dat alwie hier naar binnen gaat hen noemen zal de zijnen! Wees kracht en troost voor jong en oud dat niemand hoeft te vrezen als hij zich inzet voor zijn rijk. Want „dood" heet dan „verrezen"' Daar staat ons kerkje dan! Net iets voor ons: functioneel en toch warm en gezellig. De feestelijke ope ning met fanfare en zo is pas in juni, maar a.s. zaterdagavond 2 april om 19.00 uur gaan de paro chianen van het Brukske het alvast aan elkaar aanbieden. En dat doen ze met trots, want ze hebben er met z'n allen hard aan gewerkt. Wie had gedacht dat het in zo'n korte tijd klaar kon komen? Iemand zei: „Als dat geen mirakel tje is!" We mogen er elkaar dan ook gerust van harte mee feliciteren. Maar misschien doen we er goed aan een klein stukje van ons en thousiasme achter de hand te hou den voor over een jaar of wat! Want hoe mooi ons kerkje ook is, het is nog een begin, een belofte. Het moet letterlijk nog handen en voeten krij,- gen en een eigen stem! Het moet er nog lente in worden de lente van vredelievend samen zijn en solidariteit met de minsten. Pas als het er Pasen in wordt en blijft, kunnen wij elkaar nogmaals en dan voor de volle 100% ge lukwensen. Daarom onze bede: SDc7umtVy HOEK MARKT-GROTESTRAAT TEl 04780-6427

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1