GEMEENTEPRAAT Nelissen bouwt NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting Gemeentelijke voorlichting heeft een nieuw gezicht" Maandag a.s. worden aanbevelingen besproken met Rayoncomm. Venray Werkgroep Overloonse jongeren is platzak D ^3- Z. -<ij -I" j Vele jaren heeft de gemeente Venray, dank ztf de medewerking van de redactie van het Weekblad „Peel en Maas" haar publika- ties en bekendmakingen in dit weekblad mogen brengen onder de wekelijks terugkerende kop „Gemeentelijke notities en medede lingen" Als gevolg van een nieuwe zakelijke afspraak met de uitgever van heT~weekblad presenteert de gemeentelijke voor lichting zich met ingang van vandaag onder de titel „GEMEEN TEPRAAT". De nieuwe rubriek zal meer dan voorheen kenbaar zijn als een ru briek, welke geheel wordt verzorgd door het Bureau Voorlichting van de gemeente Venray. De redactie van het weekblad „Peel en Maas" heeft voor hetgeen in deze rubriek wordt opgenomen geen enkele verantwoor delijkheid. WAAROM? Uit een onderzoek, dat twee jaar geleden is ingesteld door de project groep Voorlichtingskunde van de Kath. Universiteit van Nijmegen is gebleken, dat een groot aantal ge meentenaren zijn informatie haalt uit het Weekblad Peel en Maas. Maar tevens werd geconstateerd, dat een belangrijk gedeelte van de gemeentelijke voorlichtende artike len niet werd herkend als afkomstig van de gemeentelijke voorlichting, ondanks het feit, dat zij wel als zo danig werden gepresenteerd. Dit was het gevolg van het feit, dat de re dactie van Peel en Maas vrij was in de plaatsing van de artikelen en tevens naar eigen inzichten de be richten kon bewerken wanneer de daarvoor beschikbare plaatsruimte daartoe aanleiding gaf En tenslotte bleek er grote ondui delijkheid te bestaan over de arti kelen, welke onder verantwoorde lijkheid van de redactie waren ge schreven en de voorlichtende arti kelen welke afkomstig waren van de voorlichtingsambtenaar Om nu in de eerste plaats de her kenbaarheid van de „gemeentelijke" artikelen te bereiken en daarnaast verzekerd te zijn van de plaatsing van door de gemeente aangeboden voorlichting, is de nieuwe rubriek „Gemeentepraat" onder redactie van het „Bureau Voorlichting" in het leven geroepen. HERHALING Omdat de kracht van het bekend maken ligt in de herhaling, zullen wekelijks in deze nieuwe rubriek o.a. de spreekuren van burgemeester en wethouders, alsmede de openstelling van het gemeentehuis worden opge nomen. Verder ligt het in de bedoeling wekelijks een opgave te doen van de te houden openbare raads- en com missievergaderingen. Bovendien vindt men onder de kop „Gemeentepraat" iedere week de officiële bekendmakingen en de advertenties van de gemeente Ven ray. ►ENKEN Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat de gemeente Venray er veel aan doet om de burgers te betrekken bij het openbaar bestuur. Zo zijn alle raads- en commissiever gaderingen openbaar. Na de raads vergaderingen wordt zelfs het pu bliek de gelegenheid gegeven zijn zegje te zeggen tijdens het vragen uurtje. In de meeste commissies van ad vies en bijstand zijn niet-raadsleden opgenomen om daardoor de burgerij meer bij de besluitvorming te be trekken. Het ligt in de bedoeling ini de toe komst het meedenken door de bur gers over zaken, die het algemeen bestuur van de gemeente aangaan, meer kansen te geven. Hierover zijn op verzoek van het gemeentebestuur door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een drietal rapporten uitgebracht teneinde de wat ge noemd wordt de participatie te bevorderen. Deze nieuwe rubriek is daarbij al een belangrijk hulpmiddel omdat het in de bedoeling ligt verschillen de zaken in een vroeg stadium in de publiciteit te brengen en de burgerij uit te nodigen hierover mee te den ken. Wanneer daarvoor aanleiding of behoefte bestaat, zal de bevolking worden uitgenodigd over bepaalde zaken te komen meepraten. Spreekuren burgemees ter en wethouders •^Burgemeester mr. H. J. M. Defe- sche: iedere woensdagavond van 17.30 - 18.30 uur. Wethouder O. H. Schols: iedere maandag van 10 - 11 uur. Wethouder mevr. A. P. Hutten- Tielen: iedere woensdagavond van 17.30 - 18.30 uur. Wethouder J. W. Loonen: iedere maandag van 10 - 11 uur. Wethouder J. A. A. van Oen: iedere maandag van 10 - 11 uur. De spreekuren worden gehouden in de burgemeesterskamer c.q. de kamers van de wethouders ten ge meentehui ze, Maasheseweg 1. Openstelling gemeentehuis Het gemeentehuis is op werkda gen voor het publiek geopend van 9 tot 12 uur. Op donderdagmidag is het ge meentehuis voor wat betreft de af deling bevolkingszaken bovendien nog, bij wijze van proef, geopend van 16 tot 18 uur, speciaal ten ge rieve van degenen, die normaal 's morgens niet kunnen komen. Over enkele maanden zal worden bekeken of de extra-openstelling blijft ge handhaafd Agenda In de periode van donderdag 31 maart t/m donderdag 7 april worden de volgende openbare commissiever gaderingen gehouden: Maandag 4 april 19.00 uur: Be stuurscommissie Jeugd- Jongeren werk, Sportzaken. Dinsdag 5 april 16.30 uur: Com missi e Onderwijs, Cultuur en Recre atie; 19.00 uur: Commissie Open bare werken en Verkeer. Woensdag 6 april 18.30 uur: Com missie Financiën. Donderdag 7 april 19.00 uur: Com missie Ruimtelijke Ordening; 16.30 uur: Commissie Sociale Zaken. Kollekte-kalender voor april 1977 16 april: Jeugdcentrum De Spring plank (in Wilhelminastraat), (plaat selijke aktie in het kader van de j eugdkollekten) 1823 april: Collecteperiode voor Sakor (Kinderbescherming). Alleen voor deze akties is een col lectevergunning verleend. Collecte ren buiten de aangegeven tijd is niet toegestaan. Snoeien van struiken kan 'n verplichting zijn Het is gebleken, dat op verschil lende plaatsen in de gemeente de tuinbeplantingen zo hoog zijn, dat het uitzicht voor het verkeer wordt belemmerd. Dit kan dan uiteraard aanleiding geven tot gevaarlijke ver- keersituaties. Het zou goed zijn wanneer iedere gemeenfenaar zelf eens in de gaten hield of in de tuin staande bomen, hagen, heesters, struiken of ander hoogopschietend gewas het uitzicht niet belemmeren voor het verkeer. Wanneer dat wel het geval is wordt men verzocht er de snoeischaar in to zetten. De politie heeft de opdracht hier op te letten en in voorkomende ge vallen de eigenaar te verzoeken de noodzakelijke snoeiwerkzaamheden te verrichten. Blijft de eigenaar in gebreke, dan moet helaas art. 26 van de Alge mene Politieverordening worden ge hanteerd. Men krijgt dan een offi ciële aanschrijving van burgemees ter en wethouders om binnen een bepaalde tijd te snoeien. En als men dan nog in gebreke blijft, dan zullen maatregelen moe ten worden genomen Maar zover be hoeft men het echt niet te laten ko men als men zelf de groei van de beplantingen in de gaten houdt. Vuilnisstort-gelden Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend, dat met ingang van 1 april 1977 de na volgende tarieven voor het storten van vuil op de gemeentelijke stort plaatsen zullen gelden; indien het starten geschiedt door middel van: tarief a. een vrachtauto met aanhanger 28,50 b. een vrachtauto met een laad vermogen van 3 ton of meer al dan niet met container 15,50 c. een vrachtauto met een laad vermogen tot 3 ton 10,75 d. een tractor met aanhang wagen - 10,75 e. een paard met kar of wagen 10,7S f. een bestelwagen of een per sonenwagen met aanhanger 6,60 g. een personenauto 2, De tarieven hiervoor genoemd on der de letters a tot en met f zijn lager wanneer men ze bij vooruit betaling voldoet, hetgeen kan ge schieden op de afdeling bevolkings zaken van het gemeentehuis, Maas heseweg 1 te Venray. Venray, 29 maart 1977 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesehe, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Geen huisvuil-ophalen op Tweede Paasdag Op maandag 11 april a.s. (Tweede Paasdag) wordt geen huisvuil opge haald in de gemeente. Men zal de zakken dan nog een weekje moeten bewaren tot maandag 18 april. Verkeersmaatregelen opgeheven Op vrijdag 1 april a.s. om 17.00 uur worden verschillende tijdelijke ver keersmaatregelen, welke in verband met de reconstructiewerkzaamheden aan de Zuidsingel in december J.L werden genomen, opgeheven. Der halve vervalt het eenrichtingsver keer in de Lindestraat en de Eiken laan voor het gedeelte tussen de Zuidsingel en de Kastanjestraat. Bo vendien vervalt het parkeerverbod aan de westzijde van de Lindestraat en de noordzijde van de Eikenlaan tussen Zuidsingel en Kastanjestraat. Bekendmaking aardappelmoeheid De burgemeester van Venray maakt bekend dat ten gemeentehui ze (kamer 119) voor een ieder ter inzage liggen: a. de beschikking van de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening van 29 oktober 1955, nr. IVPA 670, met de daar bij behorende kaarten en lijsten voor de gemeente, zoals deze op 1 december 1976 opnieuw zijn vastgesteld; b. de beschikking ontheffing teelt verbod aardappelen op besmette grond 1971. Op de bedoelde kaarten en lijsten zijn de gebieden en terreinen aan gegeven waar het krachtens artikel 3 van het Besluit Bestrijding Aard appelmoeheid verboden is te telen: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembdllen en -knollen, boom kwekerijproducten, koolplanten, stekbieten en andere planten die met de ondergrondse delen wor den gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant Deze gewassen mogen ook niet op die percelen worden opgekuild. In de meeste gevallen is het ech ter mogelijk op de aangewezen ge bieden en terreinen de aardappel teelt normaal voort te zetten, mits gebruik wordt gemaakt van A.M.- resistente rassen, zoals nader be schreven is in de onder b. genoemde beschikking. Venray, 28 maart 1977 De burgemeester voornoemd, mr. H. J. M. Defesehe. Participatie in Venray Op maandag 4 april a.s. 's avonds om half acht wordt in de kantine van het gemeentehuis een vergadering gehouden van de gemeenteraad met de Rayoncommissie Venray. De heer H. Philipsen, voorzitter van de Rayoncommissie zal een inleiding houden over de doelstelling en het functio neren van de Rayoncommissie en hierbij tevens de dorps- en wijkraden betrekken. De hoofdmoot van de avond wordt gevormd door de be spreking van het derde deel en laatste deel van de serie rapporten „Participatie in Venray". Omdat „participatie" het meer betrekken van de burgers bij het openbaar be stuur betekent, wordt iedereen, die hiervoor belangstelling heeft, bij deze vergadering uitgenodigd. In augustus van het vorig jaar heeft de gemeenteraad in een openbare vergadering in het Cul tureel Centrum de beide rapporten „Participatie in Venray" bespro ken. Deze rapporten zijn in op dracht van het gemeentebestuur opgesteld door de afdeling Sociaal- Geografisch en Bestuurskundig Onderzoek van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. In het derde deel, dat maandag a.s. met de rayoncommissie wordt bespreken, wordt een aantal aan bevelingen gegeven voor de ver dere ontwikkeling van de inspraak in de gemeente Venray. Met het geven van de opdracht tot het instellen van een onderzoek naar de participatie in Venray en het verzoek aan de V.N.G. om de helpende hand te bieden bij het opstellen van een participatiebe leid, heeft het gemeentebestuur van Venray er blük van gegeven veel prijs te stellen op de inbreng van de bevolking bij de voorbe reiding en het uitvoeren van de besluiten. UITGANGSPUNTEN Wanneer het de gemeente ernst is de buirger meer te betrekken bij het openbaar bestuur, dan betekent dit volgens het derde rapport, dat de gemeente: a. in principe, in alle belangrijke onderdelen van een bestuurspro ces, met de betrokken burgers 'n gesprek tot stand brengt, waar door voortdurende inbreng en controleerbaarheid van de resul taten voor de betrokken burgers mogelijk zijn; b. in principe, bij alle gemeentelijke aangelegenheden een dergelijke samenspraak met de burgers mo gelijk maakt; c. in principe, alle groepen burgers bij het bestuur betrekt overeen komstig hun eigen interesse en bekwaamheden Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: G. J. H. Michels, Ringweg 8, Ys- selsteyn, om vergunning ex art. 6a der Hinderwet tot het uitbreiden/ wijzigen van een varkensfokkerij en kippenhouderij waar mest en mest stoffen worden bewaard. Adres in richting: Ringweg 8, Ysselsteyn, ka dastraal gemeente Venray, sectie H nr. 3059. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 20 april 1977 om 15.00 uur in het gemeente huis, Maasheseweg 1 (afd. IB). Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen: b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 1 april 1977 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. mr. H.J.M. Defesehe, burgemeester J.M. Poels, secretaris Participatie betekent echter niet dat iedereen zich met alles en iedereen bemoeit. Het gaat steeds over duidelijk aangegeven, zeer bepaalde gemeentelijke aangele genheden waarbij over het alge meen maar een vrij beperkte groep burgers direct is betrokken of zich daarbij betrokken voelt. In het rapport worden drie soor ten gemeentelijke aangelegenheden aangegeven, waarbij de inbreng van de bevolking belangrijk wordt ge acht: algemene beleidsplannen, zoals bestemmingsplannen, verkeers plannen e.d.; aangelegenheden, die zich vooral op het terrein van één beperkt onderdeel van het gemeentelijk beleid afspelen, zoals b.v. sport, jeugd- en jongerenwerk, maat schappelijke zorg e.d.; aangelegenheden, welke vooral betrekking hebben op een be paald gebied van de gemeente en waarbij b.v. wijk- en dorpsraden worden ingeschakeld. ALGEMENE BELEIDSPLANNEN Volgens het raport moet de in spraak bij de algemene beleidsplan nen (bestemmingsplannen, verkeers plannen e.d.) er op gericht zijn, dat de bevolking in een vroegtijdig sta dium haar ideeën, belangen en wen sen naar voren kan brengen, zodat het gemeentebestuur in staat wordt gesteld een besluit te nemen c.q. een plan vast te stellen waarin alle as pecten en belangen zo goed mogelijk worden afgewogen. De burgers, die bij de voorbereiding van een plan betrokken willen worden zijn in de eerste plaats de „deskundigen", al dan niet verenigd in adviesraden, belangenorganisaties en/of actiegroe pen. Het wordt door de rapporteurs belangrijk gevonden deze „deskun digen" zeer vroegtijdig in te schake len opdat de gemeente direct kennis kan nemen van de wetenschap, die onder de bevolking aanwezig is. De „belanghebbenden" is de twee de groep. Dit zijn de mensen, die meteen de gevolgen zullen ondervin den van het plan, zoals de grond eigenaren en de mensen, die in het plangebied wonen of zich daar zul len vestigen. In het rapport wordt aangegeven hoe de verschillende groepen zouden kunnen worden bereikt om te kun nen meepraten over de gemeente lijke plannen. FUNCTIONELE BELANGEN Informatie-overdracht van de bur gers bij het openbaar bestuur bij aangelegenheden, welke zich hoofdzakelijk beperken tot één sector van het gemeentelijk beleid, is in de Venrayse situatie ruim aanwezig, aldus het rapport. In dit verband wordt gewezen op de openbaarheid van de vergade ringen, van de commissies, waar in ook niet-raadsleden zitting heb ben Mogelijke verdere ontwikkelingen van de participatie op dit gebied zouden volgens de rapporteurs kunnen worden gezocht in het ak- tiever en meer gericht uitnodigen van en betrekken van de diverse organisaties en burgers bö het werk van de commissies. In dit verband wordt ook het recht tot spreken op de publieke tribune van belang geacht. DORPS- EN WIJKRADEN Het versterken van het vertegen woordigende karakter van de dorps- en wijkraden en het meer vaste vorm geven aan de contacten tussen gemeente en die raden wordt be langrijk geacht voor een betere par ticipatie. Gesteld wordt, dat er naar dient te worden gestreefd, dat de dorps- en wijkraden gekozen war den; dat zij in het openbaar verga deren en dat een reglement wordt opgesteld waarin een en ander wordt geregeld. Tevens wordt aangegeven, dat het contact tussen gemeente en de raden minder vrijblijvend kan worden door in gezamenlijk overleg een lijst van aangelegenheden vast te stellen, waarover het advies van de dorps- en wijkraad een vast gegeven vormt in de beleidsvoorbereiding. Daarbij kunnen worden overwo gen om jaarlijks op de begroting voor openbare werkefi een bepaald bedrag te reserveren, waarover deze dienst in nauw overleg met de dorps- en wijkraden kan beschikken ten behoeve van de verbetering of realisering van kleine projecten in de uitvoeringssfeer Indien in de commissie- of raads vergadering aangelegenheden be sproken mochten worden, die voor de dorps- en wijkraden van belang zijn, dan zouden zij volgens het rapport uitgenodigd kunnen wor den. En anderzijds, wanneer er in de vergadering van de rayoncommissie onderwerpen aan de orde worden gesteld, die ook voor de raadscom missie of de gemeenteraad van be lang kunnen zijn, dan zouden ook de leden van een raadscommissie of de raad ter vergadering worden uitge nodigd. DE GEMEENTERAAD Hoewel bij het aangeven van mo gelijke verdere ontwikkelingen van de participatie de nadruk wordt ge legd op het functioneren van de commissies, wordt daarnaast de be trokkenheid van de raad daarbij niet onderschat. Het gaat er namelijk om, dat de gemeenteraad meer informatie-van- buiten tot zijn beschikking krijgt om oordeelkundig een besluit te kunnen nemen. Tenslotte wordt in het rapport het z.g. „Vragenuurtje" na de raadsver gadering een „laatste controlemid del op de gemeenteraad" genoemd. Dit vragenuurtje kan zo wordt gesteld nog aan kracht winnen, wanneer het gecombineerd kan wor den met de mogelijkheid van ge- dachtenwisseling tussen burgers en het gemeentebestuur in de commis sievergaderingen, waarvoor de spreekmogelijkheid voor de belang stellende burger wordt bepleit. De burger is dan beter in staat om van een vroeg stadium af tot en met de uiteindelijke besluitname de gang van zaken te volgen, waardoor hij in het vragenuurtje beter in staat is er zake kundig te reageren. Nadat het rapport maandag a.s. met de Rayoncommisie is besproken, zal in een van de komende raads vergaderingen tot een definitieve stellingname ten opzichte van de participatienota worden gekomen. In Ti el is deze week de eerste spa de gezet voor de bouw van een kan- torenkomplex. Bouwer van dit 12.000 m3 grote komplex is het Venrayse aannemingsbedrijf J. P. A. Nelissen. De bouw omvat 3470 m2 kantoor ruimte en moet in december van dit jaar worden opgeleverd. Daarom: voordat de voorjaars schoonmaak de kop opsteekt, ge vraagd: OUDE ROMMEL, zoals stoe len, boeken, potten, kannen, vazen, gereedschap, kortom alles wat u kwijt wilt. Zaterdag 2 april zullen de jonge ren in Overloon aanbellen om de spullen op te halen. Tweede Paasdag om half 2 zullen zij in het gemeen schapshuis in Overloon de spullen verkopen, want met die poen kun nen zij weerwat doen!

Peel en Maas | 1977 | | pagina 11