am. VASTENAKTE Zusters van St. 100 jaar in Yenraij Kollekte van de HARTSTICHTING Zondagochtendconcert Schouwburg - Venray Zangers van St. Frans EUTERPE NIEUWS Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. Venrays Mannenkoor Buurtvereniging St. Jozef wereld moet je mee maken Puzzel Vastenaktie '77 De Wereldwinkel Marktstraat 3 Puzzel mee voor de Vastenaktie Inleveren R.W.W.- inkomstenbriefjes krijgt minder formeel karakter JLJL In de laatste week van deze maand houdt de Nederlandse Hartstichting haar jaarlijkse kollekte. Venray slaat bij deze kollektes elk jaar een goed figuur. Vorig jaar werd ruim 9.000,bij elkaar gebracht. Maar daar zijn dan ook zo'n 250 koliek- tanten voor op pad. Het is logisch dat men dit jaar op een nog hogere opbrengst rekent. Ondanks die 250 kollektanten komt de afdeling Ven ray er nog een aantal tekort. Er vallen door ziekte of andere omstan digheden altijd wel een paar mede werkers uit. Daarom zou men nog graag in kontakt komen met mensen die als kollektant zich verdienstelijk willen maken voor de Hartstichting. Gegadigden worden gaarne geno teerd door mevr. Poels-Peters, Leun- seweg 14, teL 1782. Over de kollekte zelf zullen wij U volgende week nader informeren. Zondag 20 maart om 11.30 uur zal Venrays Gemengde Zangvereniging in de foyer van de Schouwburg con certeren. Genoemd koor is voor U geen onbekende meer. Meerdere ma len verzorgde zij in de foyer of el ders concerten. Sedert de oprichting, 28 maart 1973, groeide het aantal leden tot maar liefst 82. Het repetitiebezoek bedraagt 87%. Het koor stelt zich ten doel het beoefenen van de mu ziekkunst „Ars Musica". Haar leden zijn woonachtig, niet alleen in Ven ray ,maar ook in Leunen, Oostrum, Oirlo .Overloon en zelfs Swolgen. Onder leiding van haar dirigent, Rob Berben, zullen werken uitge voerd worden van: Jubilate Deo van O. di Lasso; Ritomi omai nel nostro core van G. Fr. Handel, Openings koer uit Orpheus van Chr. W. v. Gluck; Rokkies wou sy dra van M. Monnikendam; Rondedans van H. Strategier; Daar was eens 'nen Smid van M. Geelen; Daar was een wuf die spon van H. Badings; de Hout- wurm van G. v. Hulst en Lebens- lust van Fr. Schubert. Pianobegelei ding Joma Hollaardt. Gezien het vele repetitiewerk zal getracht worden U een fijn concert aan te bieden. Gaat U gerust eens luisteren. De entree is gratis, zoals bij alle zondagochtendconcerten. Na de pauze zal de Fanfare Broek- huizenvorst de volgende werken ten gehore brengen: De Gladiator, mars - Sousa (arr. P. J. Molenaar) Die Koppenbrüllerhöhe, suite - Meindert Boekei Die Lustige Witwe, fantasia - Fr. Lehar (Mellema) Wo die Wolga Fliesst - Hans Kolditz The Voice of the Guns, mars - Kenneth J. Alford VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Zondag 20 maart, 11.30 uur zon dagochtendconcert in de Schouw burg. Wilt U uiterlijk 11.15 uur aan wezig zijn? Maandag 21 maart, 20.00 uur mu- ziekcursus voor de leden, die zich hiervoor opgegeven hebben. Schrijf materiaal enz. meenemen. Afmeldin gen voor deze cursus uitsluitend bij: Mw. J. Wilms en-Voes ten. Bergweg 1 tel. 3255. Dinsdag 22 maart, 19.30 uur repe titie voor de bassen, om 20.00 uur voor het hele koor, in de Essel, Ur- sulastraat. Zondag 27 maart, 17.00 uur oecu- menicshe dienst in Den Hoebert, Westsingel. Wij zullen deze dienst', met onze zang opluisteren. Indien U verhinderd bent ,dan ge lieve U zich af te melden bij: dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Wilhelminastr. 4, tel. 4001. Zaterdag a.s. 19 maart zingen we om 19.00 uur een meerstemmige mis in Het Schuttersveld. Woensdag a.s. 23 maart om 19.45 uur cursus noten, enz. Om ongeveer 20.15 uur repetitie voor het gehele koor. Bent U verhinderd, dan uw af melding uitsluitend aan Mevrouw v. d. Bekerom, tel. 3332, of aan Me vrouw Schrooten, tel. 3309. Jongerenkoor „Capriccio" Zondagmorgen 20 maart: 11.15 Ge zamenlijke repetitie. Maandagavond 21 maart: 19.30 u. Gezamenlijke repetitie. Woensdagmiddag 23 maart: 16.30 Tenoren en Bassen; 17.15 Sopranen en Ailten. Jongerenorkest „Bojema" Vrijdagavond 18 maart: 18.45 uur Partijrepetitie violpn. Vrijdagavond 25 maart: 18.45 uur Gezamenlijke Orkestrepetitie. „Saltarello" Zondagmorgen 20 maart: 8.45 Ver trek Boxmeer; 9.30 inspelen; 10.30 viering Eucharistie. Zondagavond: Geen repetitie. Vrijdag 18 maart: 19.00 repetitie voor het hele koor in de Galmhut. Zaterdag 19 maart: 18.00 Verzamelen bij de Galmhut in uniform, waarna we per bus vertrekken om een H. Mis te zin gen in de Lambertuskerk in Horst. Zondag 20 maart: 10.15 Hoogmis in de Paterskerk, voor het hele koor, in uniform. Maandag 21 maart: 18.30 u. Repetitie voor de solisten. 19.00 Repetitie voor de sopra nen en alten. Dinsdag 22 maart: 16.00 Repetitie voor de alten in Biltterswijck; 18.30 Repetitie voor de aspiranten in de Galmhut. Woensdag 23 maart: 18.30 Spjelavond in de Galmhut voor alle koorleden. Donderdag 24 maart: 16.00 Repetitie voor de sopranen in Blitterswijck; 18.30 Repetitie voor de aspiranten in de Galmhut. Vrijdag 25 maart: 18.30 Repetitie voor de junioren alten; 19.00 Repetitie voor het hele koor ;20.00 Repetitie voor de te noren en bassen. Afmeldingen alleen bij M. Claes- sens, tel. 5155, na 17.30 uur. Zondag 20 maart a.s.: serenade Zusters van Sint Joseph. Bijeen komst om twaalf uur in Prinsenhof. Uniform: beige hemd en rode das. Voorlopig programma 1977: 16/17 april: solistenconcours te Ys- selsteyn. 24 april: Frühschoppen te Yssel- steyn - lentefeesten. 29 april: gouden bruiloft. 30 april: koninginnedag. 8 en 15 mei communicanten Pe- trus-Bandenkerk met opluistering dienst. 3 juni: serenade b.g.v. ambtsjubi leum. 3 juni: gemeentelijk muziektoer- nooi te Oirlo. 4 juni: opening sportpark De Wieën (SW). 12 juni: jeugdvierdaagse. 26 juni: uitwisselingsconcert met Horst en Blerick te Horst. 25 sept.: concert met Venrays Mannenkoor o.a. een viertal opera koren. De Geschied-_.en Oudheidkundige Kring houdt op maandag 21 maart a.s. in ce foyer van het Cultureel Centrum te Venray een bijeenkomst, aanvang 20.00 uur. Het bestuur heeft mr. dr. J.P. D. van Banning te Rekem (B.) oud voorzitter van het Limburgs Ge schied- en Oudheidkundig Genoot schap bereid gevonden een inlei ding te houden over het onderwerp: „Historische aantekeningen over grensvaststelling en de gemeente lijke indeling van Limburg". Men rekent ook nu weer op een grote belangstelling voor deze onge twijfeld interessante en leerzame voordracht. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. Donderdag 17 maart om 19.30 uur repetitie voor le en 2e tenoren en om 20.00 uur voor 't gehele koor. Zaterdagavond 19 maart: echt scheidingsbal (Halfvastenbal) in Prinsenhof, aanvang 20.00 uur. Op deze avond zullen Wim en Bets voor de echtscheidingsrechter verschijnen om zodoende van elkaar en van ons afscheid te nemen. Alle leden met dames komen natuurlijk, al of niet verkleed. Donderdag 24 maart om 19.30 uur repetitie voor bassen en baritons eiï om 20.00 uur voor het gehele koor. De repetitie van a.s. donderdag 17 maart wordt wederom gehouden in De Burggraaf. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. H. Gommans, Niessenstraat 7, tel. 2687. KIENAVOND Er wordt weer een kienavond ge organiseerd op vrijdag 18 maart a.s. in café Thielen, Kennedyplein. Deze kienavond is toegankelijk voor leden en niet-leden en de opbrengst is voor het voortbestaan van de buurt vereniging. Er zijn weer nuttige prijzen be schikbaar. Kosten per kaart 2.50, deze zijn de hele avond geldig. Iedereen is van harte welkom! Lourdescomité afd. Venray VENRAY HEEFT EEN EIGEN AFDELING VAN DE LIMBURGSE BEDEVAART NAAR LOURDES Nadat reeds een aantal jaren een werkcomité voorbereidende werk zaamheden had verricht, is maandag 14 maart j.l officieel een afdeling Venray van de Limburgse Bedevaart naar Lourdes opgericht, uiteraard onder supervisie van de direktie in Maastricht. Het voorlopige bestuur ziet er als volgt uit: H. Th eeuwen, v. Megenstr. 19, Leunen, voorzitter; L. Heidens, Nieuwlandstraat 28, penningmeester en hoofdkolporteur; H. Beerkens, Noordsingel 11, sekretaris; Mevr. Bonants-Janssen, Beatrixstraat 18, kontakt Oranjebuurt en omstreken; G. Philipsen, Goudsmidstraat 42, kontakt Veltum I en II. Tot geeste lijk adviseur werd letterlijk en fi guurlijk „gebombardeerd" pastoor W. Geerits van de Vredeskerk. De afd. Venray bestaat uit 23 le den, allemaal kolporteurs of kolpor- trices. Dit ledental zagen wij gaarne uitgebreid, want met het snelle uit groeien van Venray is het aantal medewerkers nauwelijks gestegen. Het was wel verheugend, dat we op deze oprichtingsvergadering al en kele nieuwe medewerkers mochten inschrijven. Het zou te veel plaatsruimte vra gen om de gehele vergadering in de ze rubriek weer te geven. Daarom is besloten dat elk lid, dus ook zij die niet aanwezig waren, een uitgebreid verslag thuis krijgen van deze ge animeerde oprichtingsvergadering. Een belangrijk onderdeel van de te voeren akties is wel de kinder bedevaart naar Lourdes in oktober. Dit is voor Venray nieuw. Het pro bleem is echter dat ons de middelen ontbreken om enkele kinderen deze bedevaart te laten meemaken, om dat de opgehaalde donaties zijn uit gegeven voor volwassen zieken en ook hier is nog een wachtlijst. De afd. Venray wil nu extra akties gaan voeren en hierin ook de jeugd betrekken door het organiseren van disco-avonden e.d., zodat de gezonde jeugd iets gaat doen voor de zieke of gehandicapte jeugd. Bovendien zal een bankrekening worden geopend, waarop giften ge stort kunne.n worden voor deze. kin deren-. Maar hierover volgende week meer. We willen nog graag kwijt, dat alle aanwezigen erg enthousiast wa ren en dat het voorlopig, nadat zij de vergadering over alle zaken dui delijk hadden ingelicht, het volle vertrouwen kreeg van de leden. Tot slot nog dit: Wilt U op 16 mei nog mee naar Lourdes als pelgrim, dan kunt U zich nog opgeven bij L. Heidens, Nieuwlandstraat 28, lei. 2364. WIJKCENTRUM NOORD WEST A.s. vrijdag 18 maart houden wij weer een gezellige ontspannings avond in het trefcentrum. Wij be ginnen om 20.00 uur. In enkele afleveringen hebben wij in verband met het komende hon derdjarig bestaan van 't St. Joseph - klooster in Venray de geschiede nis van dit klooster beschreven. Wij hebben aan de hand van door de zusters bijgehouden geschiedschrij ving gezien hoe moeilijk de zusters het befohen gehad. Vooral in de be ginjaren in Venray werd er gewel dige armoede geleden.Maar met een enorm vertrouwen in Sint Joseph hebben de zusters stand gehouden, hebben zij de moeilijkheden getrot seerd en met financiële steun van velen, hebben zij iets groots in Ven ray opgebouwd, waarvan de waarde onmogelijk te schatten is. Pater Piet Hermans (Horst-Ameri- ca), werkzaam in Belém (Brazilië) schrijft: „Het is noodzakelijk, dat de christenen hier op eigen benen leren staan. Welke gestalte zij straks aan „hun" Kerk zullen geven is minder belangrijk dan de vraag, of zij de boodschap van Christus kunnen aan wenden tot heil van henzelf en van hun medemensen. Zoveel landen in Zuid-Amerika worden beheerst door materialisme, onderdrukking en rechteloosheid. De Kerk heeft partij gekozen voor de onderdrukten en de armen, maar hun lot kan alleen maar verbeteren wanneer wij ze de geestelijke middelen in handen ge ven om op eigen kracht de handen ineen te slaan. Daarop concentreren wij ons werk, ook al wordt het als subversief of staatsgevaarlijk afge schilderd. Het schaadt de gevestigde belangen, maar het bevordert de ontwikkeling naar een betere maat schappij". De Vastenaktie Noord-Limburg wil dit jaar projekten in Brazilië steunen om deze „betere maatschap pij" stap voor stap, geweldloos, bin nen bereik van de achtergestelde klassen te brengen. Deze projekten maken het financieel mogelijk, dat de mensen „aan de basis" beginnen met een bewustwordingsproces. Zij moeten eerst zicht krijgen op hun si tuatie, op hun macht en onmacht Uw bijdrage betekent, dat een stuk christelijke inspiratie door dringt tot hen, die in solidariteit met ons verbonden zijn! Giften zijn welkom bij alle Ven ray se bankinstellingen t.n.v. Vasten aktie 1977. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1977 voor Venray-centrum En juist toen het de zustrs goed begon te gaan, brak de tweede we reldoorlog uit. Veel, wat met enorme opofferingen tot stand was gebracht, ging verloren. Maar met grote ener gie werd na de evacuatie de weder opbouw aangepakt en braken er weer goede jaren aan voor de zus ters, die in Venray grote bekendheid hebben gekregen als de Zusters van Sint Jozef. Vooral voor het Buitengewoon Lager Onderwijs hebben de zusters in Venray bijzonder veel gedaan. Uit een verslag van 1951 blijkt, dat 7171 leerlingen uit de streek de bl.o. school bezoeken, t.w. 46 jongens en onder de slagzin: Wereld moet je méémaken. 1 De aktie waar we nu mee bezig zijn heet de 2 Het stadje Oeiras do Para ligt aan de rand van het 3 In dit stadje begon in 1970 de bouw van een 4 De slagzin van de Vastenaktie 1977 bestaat uit letters. 5 Een Zuidamerikaans land, dat naar de evenaar is genoemd heet 6 Een binnenboordmotor is heel erg voor de leemboot. 7 10.000,is nodig voor de van een motor in de meelfabriek. 8 De pater in Oeiras do Para heet Nol 9 Een ander woord voor eindbe drag is 10 40.000,is nodig voor de van een ziekenhuis. 11 De denkbeeldige lijn, die dwars door Brazilië loopt heet 12 De opbrengst van de Vastenaktie is dit jaar voor het land 13 De vroegere hoofdstad van Bra zilië heet 14 De meeste mensen in de ontwik kelingslanden zijn niet rijk, maar 15 In de staat Golas heeft men veer tigduizend gulden nodig voor een 16 Een ander woord voor plan is 17 In Brazilië is de grondstof voor stenen en dakpannen 18 De oorspronkelijke bewoners van Amerika zijn de 19 Een ander woord voor slot is Wat is je slagzin: Naam: Straat: Leeftijd: in Venray is ook het komende week end geopend: vrijdag 18 maart van 19.00-21.00 u.; zaterdag 19 maart van 10.00-12.30 en van 13.30-16.00 uur; zondag 20 maart van 14.00-16.00 uur. Maak, dat de Vastenaktie door Uw aankopen in de Wereldwinkel een groot sukses wordt. 45 meisjes. In dat jaar werd de school nog bezocht door vier leer lingen van buiten de streek, zodat de totale bezetting 75 leerlingen be droeg. In 1964 werd Zuster Philomena geridderd voor haar verdiensten voor het b.l.o. èn de nazorg er van. Na haar pensionering werd zij opge volgd door Zuster Chrétienne. De voornaamste gebeurtenis in 1966 was het begin van de uitbreiding van het Sint Vincentiushuis, waar van als het meest interessante werd aangemerkt dat er geheid moest worden. In 1970 werd de nieuwe B.L.O.- sohool „De Essel" in het Desselke in gebruik genomen. De noodschool van Meester Huibers werd verhuurd aan Rank Xerox en veranderd in een kindercrèche. In 1973 werd het verbouwde oude meisjesinternaat als pensiontehuis „De Laterije" in gebruik genomen. Een jaar later begonnen de Zus ters met een eigen kleuterklas voor de kinderen van de crèche omdat in Venray niet voldoende plaats meer was op de kleuterscholen. In 1970 schreef de kroniekschrijf ster: „Het Sint Josephklooster staat in de laatste jaren in het teken van de woorden van Jan de Doper: Hij moet groter worden, afnemen. Hiernaast dan de bedoelde puzzel voor alle vierde-, vijfde- en zesde- klassers van de basisscholen voor de Vastenaktie 1977. Jullie doen toch zeker allemaal mee? Natuurlijk niet alleen om de leuke prijsjes, die er te winnen zijn, maar vooral om ook zelf wat te kun nen doen voor het ontwikkelings land Brazilië. Wat moet je doen? Hoe kan je mee puzzelen? In de artikelen over de Vasten aktie in Peel en Maas van 4, 11 en 18 maart kan je de meeste antwoor den vinden voor deze puzzel. De eerste letter van de gevonden woorden vormen een slagzin. Schrijft die op papier met je naam, adres en leeftijd. Doe er een kwartje bij en stop je antwoord zo gauw mogelijk in deibrievenbus van een van de volgende adressen: Mevr. v. Bers, Overloonseweg 61; Mevr. Verstralen, Aubadestraat 4; Mevr. vd. Weiden, Pettenmakerstr. 3 Mevr. Poels, Dr. Poelsstraat 9. Na Pasen wordt de uitslag bekend gemaakt in Peel en Maas. Doe ook iets voor de Vastenaktie 1977. Veel plezier en veel sukses met de puzzel. Burgemeester en wethouders heb ben besloten een minder formeel tintje te geven aan het wekelijks in leveren van de inkomstenbriefjes, welke in het kader van de rijks groepsregeling werkloze werknemers (RWW) moeten worden ingeleverd. Bij wijze van experiment zal ge durende een periode van twee maanden met ingang van don derdag 7 april de kantine van het gemeentehuis hiervoor beschikbaar worden gesteld. De inlevering geschiedt thans in twee kleine ruimten, waarbij de cliënten dikwijls in lange rijen op de gang moeten wachten. Wanneer de kantine daarvoor wordt gebruikt kan de wachttijd nuttig worden gemaakt. Terwijl een RWW-me de werker de briefjes in neemt, zullen medewerkers van STUW voorlichting geven over al lerlei zaken, welke belangrijk zijn voor de werkzoekenden. Tevens wordt gedacht aan het vertonen van een doorlopende diaserie over akti- viteiten ten behoeve van werklozen en aan. het inrichten van een ten toonstelling van werkstukken welke door werklozen tijdens de cursussen zijn gemaakt. Aan de cliënten kan dan ook een kopje koffie worden aangeboden. Voor degenen, die hun inkomsten briefje niet in een open ruimte wil len inleveren, blijft de mogelijkheid aanwezig om dit in een spreek kamertje te doen. De inlevering van de inkomsten briefjes zal dan met ingang van 7 april op donderdagmiddag tussen 2 en 4 uur moeten gebeuren. Op het ogenblik is in de hal van het gemeentehuis een tentoonstel ling ingericht van werkstukken, die door werklozen zijn gemaakt tijdens de verschillende cursussen. Hoeveel waarheid schuilt achtr de ze woord. Het terrein, omsloten door Heuvelstraat, Gasstraat, Over loonseweg en Eindstraat is in de loop der jaren volgebouwd. Van hieruit hebben de zusters honderd jaar lang him zegenrijk werk in Venray verricht. Het aantal zusters is aanmerkelijk afgenomen. Niet alleen door het te ruglopen van het aantal roepingen, maar vooral in de laatste jaren door het heengaan van de oudere zusters naar een beter leven. In de afgelopen weken hebben wij veel aandacht besteed aan het hon derdjarig bestaan van het Sint Jo sephklooster in Venray. Telkens hebben wij namens het comité van aanbeveling, dat opgericht is om de Zusters bij dit feest een jubileum geschenk te kunnen aanbieden, een oproep geplaatst voor een bijdrage. Uit alle afleveringen is duidelijk naar voren gekomen, dat de zusters enorm voor Venray hebben betekend en nog betekenen Dat mag naar on ze mening in het jubileumgeschenk dubbel en dwars tot uiting komen. Vandaar nog eens een oproep om uw financiële bijdrage. Grote en kleine bedragen zijn van harte wel kom op rekening 1539.05.730 van de Rabobanken. De kerk in Brazilië heeft duidelijk partij gekozen voor de armen. Sinds dien wordt zij beschuldigd van communistische sympathieën. Radicaal christendom en communisme zijn echter niet hetzelfde Tussen 1870 en 1890 ontstond in verschillenle Europese landen een grote strijd tussen Kerk en Staat, met name in Zwitserland en Duitsland. Deze strijd was een ïeaktie tegen de gezagsuitbreiding van het pausdom. Direkte aanleiding was de definitieve afkon diging van de pauselijke onfeilbaarheid op het Vaticaanse Concilie in 1870. Een jaar later vatte de „ijzeren kanselier" Bismarck in Duitsland de strijd op tegen de Katholieken, omdat de in het Cen trum verenigde katholieken zich niet naar zijn wil schikten. Hier door ontstond in Duitsland de Kulturkampf, welke vooral tot uiting kwam in de verbanning van de meeste kloosterorden. De Jezuiten waren de eersten, die Duitsland moesten verlaten. In 1876 waren het de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, die hun klooster in Sint Maurits bij Münster moesten verlaten. Na eerst werkzaam te zijn geweest in Blerick en Steyl, kwamen zij op 17 maart naar Venray.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 5