Sterke daling aantal leerlingen op scholen rond de Vredeskerk Vf Explotatie Camping Vlakwater loopt dit jaar ten einde Spio GEVOELIG VERLIES VOOR VENRAY Tjieu Arts 50 jaar organist Zwemmen voor ouderen 15 jaar Venrayse Zwemclub Gouden Fanfare in Oirlo Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Tru Life W borstprothese van Camp. Vergeten VRIJDAG 11 MAART 1977 No. 10 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOO» AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VÖ09 At UW ORANKÉN ADVERTENTIEPRIJS 24 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,— (uitsluitend bij vooruitbetaling) Wat misschien niemand verwacht had, gaat dit jaar toch gebeuren. De Camping Vlakwater wordt opgehe ven. Financiële moeilijkheden nood zaken het Stichtingsbestuur tot slui ting, na afloop van het komend sei zoen. Daarmee verliest Venray een van zijn weinige toeristische attrac ties, die in de veertiger jaren, dank zij veel en belangloze arbeid, gestart werd met de bouw van een speel tuin met kinderbadje. De camping, eertijds gelegen in het huidige Bergkwartier, groeide telkenjare. Na eerst uitsluitend voor kampeerders geschikt te zijn, werd het terrein later ingericht voor sta caravans en weer later uitgebreid met zomerhuisjes, waarvoor altijd wel belangstelling bestond en die praktisch het gehele jaar door ver huurd konden worden. Het was in die jaren dat de Stich ting Vlakwater over dermate ruime inkomsten beschikte, dat alles ge daan kon worden om zowel de speel tuin als de camping attracief te hou den. De problemen kwamen eigenlijk opzetten, toen het plan Bergkwartier verwezenlijkt ging worden. Noodge dwongen moest de camping toen verplaatst worden naar de andere kant van de Kempweg. De ontslui ting van dat bosgebied; de aanleg van wegen en paden; de bouw van nieuwe zomerhuisjes; de aanleg van water- en electriciteitsvoorzieningen en de saniaire installaties, waren al lemaal problemen waarvan de kos ten de pan uitsprongen. Toch gaf men zich niet gauw gewonnen en het Stichtingsbestuur schroomde niet om verder te gaan met de aanleg van een moderne camping. Maar met al die noodzakelijke kosten kwam de Stichting toen in de rode cijfers te staan. Op zich was dat nog niet eens zo'n kwalijke zaak, maar in de loop der jaren bleek het niet zo gemakke lijk om de schulden te betalen, speeltuin en de andere speelwerk- Daarbij kwam dan weer de ope ning van het gemeentelijk zwembad. Dat betekende in feite de doodsteek van de speeltuin met zijn kinderbad je. Was het daar in vroeger jaren in de zomermaanden dagelijks een drukte van belang; de laatste jaren komt er geen „kip" meer. De grote glijbaan eens de trots' van de tuigen gingen aan het roesten, maar door de hoge kosten 'kon er geen sprake zijn van een noodzakelijk on derhoud. De camping kreeg intussen ook moeilijkheden met zijn gasten. Ver stopte rioleringen, door schuld van de campinggasten, joeg het Stich tingsbestuur opnieuw op kosten. Er was te weinig toezicht, en er ging te weinig aktiviteit van het bestuur uit, om de gasten prettig bezig te hou den, of te zorgen dat ze zich pret tig bezig konden houden. Men zat nu eenmaal krap in het geld en men kon geen aparte dingen meer doen. Het gevolg daarvan was dan weer ontevreden gasten, die zich zo"ns beetje aan hun lot voelden overgela ten. En men mag dan nog van geluk spreken, dat we afgelopen zomer een overvloed aan zon gehad hebben. Was dat niet het geval geweest, dan hadden de campinggasten zich bij slecht weer helemaal stierlijk ver veeld, en waren er misschien nog meer vernielingen aangericht dan nu al het geval was. Al deze moeilijkheden maken het voor de Stichting praktisch onmoge lijk Camping Vlakwater te handha ven. Men heeft geprobeerd het ge- Is na het zomerseizoen kamperen in Vlakwater voorgoed van de baan? hele terrein met opstallen enz. te verkopen aan een partikulier, die er nog wel wat in zag. Maar daar kwamen dermate grote problemen bij opzetten, dat die verkoop niet doorging. De grond b.v. is gemeen te-eigendom; het Stichtingsbestuur heeft die in erfpacht. De aspirant koper zou om de camping weer attraktief te maken bepaalde voorzieningen willen treffen, die wat meer leven in de brouwerij zouden brengen. Maar dat „leven in de brouwerij" is nu weer net iets wat niet kan met 'n woongebied aan de andere kant van de weg. Kortom, men ziet het niet meer zitten en het Stichtingsbestuur heeft besloten in september of oktober, na het zomerseizoen, maar een punt er achter te zetten. Voor ons blijft wel de vraag han gen, cf het toch niet mogelijk zou zijn geweest deze camping voor Venray te behouden. Een verjongd Stichtingsbestuur, gesteund door de Venrayse middenstand (een van de velen die in de zomermaanden pro fiteren van het toerisme) was mis schien in staat geweest de camping nieuw leven in te blazen. Het was in ieder geval te proberen geweest. Wat er met de zomerhuisjes gaat gebeuren, is nog niet beslist. De een wil ze verhuren aan kleine of oude gezinnen; de ander ziet geen andere mogelijkheid dan sloop en verkoop. Ook de vraag wat er met de speel tuin gaat gebeuren is nog niet be antwoord. Het kinderbadje is in elk geval ten dode opgeschreven en men praat er nu over om er maar een roijchaatsbaan van te maken. Het Restaurant Vlakwater blijfte nog bestaan. De huidige pachter wil de zaak kopen en is daarvoor onder handelingen begonnen. Oök de mid- get-golfbaan kan dan aan het res taurant verbonden blijven. Een bestemming voor de Perdstal is nog niet gevonden. Als café-res taurant heeft het zonder vakantie gasten weinig toekomst. Als jeugd huis voor de diverse verenigingen schijnt het niet in aanmerking te komen. Persoonlijk vinden wij het voor Venray een zeer treurige zaak, dat hiermede een trekpleister voor Ven ray verloren gaat. Het is misschien nog niet te laat om de zaak te red den. Wie er zijn schouders onder wil zetten, zal wel haast moeten maken. Het zomerseizoen is ook weer zo ten einde. En zeg dan maar „dag met het handje" tegen honderden toeris ten die Venray nooit meer zullen be zoeken. De Camp prothese waar méér dan 20 jaren ervaring en research achter staan. Een prothese die de normale borst in vorm, gewicht én beweging zo natuurlijk mogelijk benadert. t I Een gediplomeerde Camp- i adviseuse treft u aan bij: Aktie Stichting kath. onderwijs Christus Koning Enkele weken geleden heeft de heer A. J. M. Russel, voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Venray, de problematiek aan de orde gesteld, waarvoor deze stichting èn de andere katholieke onderwijsinrichtingen in Venray in de naaste toekomst zullen wor den geplaatst. Hoewel de heer Russel in de eerste plaats bijzonder sombere geluiden liet horen over de toekomst van de scholen bin nen het singelgebied, gold in feite zijn pessimisme ook een aantal andere bijzondere kleuter- en basisscholen in Venray-kom. Een camavalsonderscheiding is in feite maar een povere beloning voor het vele werk dat sommige mensen dikwijls onopgemerkt verrich ten om een gezellige en goede vas- telaovesviering jaar in jaar uit te kunnen organiseren. Behalve die on derscheiding mogen ze dan ook wel in de krant vermeld worden. Dat hebben we dan ook gedaan, maar wellicht hadden we toen nog te veel carnavalsmuziek in ons hoofd, want we vergaten er prompt een paar. „Dat kunde nie make" zeggen ze hier in Venray en daarom hier nogmaals (en nu compleet) de namen van hen die tijdens het Hofbal voor hun vele werk gedecoreerd werden. Dat wa ren dan: Th. Arts, J. Clermonts, J. Martens (Leunen), A. v. d. Weiden en Henlk Wijnands. Thans blijkt uit een brief van de Stichting Katholiek Onderwijs Chr. Koning, welke in de woonwijk Vel- tum werd verspreid, dat de vermin dering van het aantal leerlingen op de kleuterschool „Sint Anna" en de basisscholen Hensenius en Lucia duidelijk merkbaar begint te wor den. Enerzijds is dit het gevolg van het teruglopen van het aantal kinde ren per gezin, anderzijds tengevolge van het ouder worden van de wijk, waarin de scholen zijn gevestigd. Het gemiddelde aantal leerlingen per klas is bij deze scholen thans on geveer 26, waarbij voor de laagste klassen het gemiddelde aantal onge veer 23 is. De Stichting Kath. Onderwijs Chr. Koning verwacht, dat in de toekomst het totaal aantal leerlingen op deze scholen vermoedelijk nog verder zal dalen. CONINXHOF De kleuterscholen en basisschool „Coninxhof", gelegen in de nieuw bouwwijk Vel turn met veel jonge ge zinnen met jonge kinderen, daaren tegen, vertonen nog enige groei. Het gemiddelde aantal leerlingen van deze scholen, die onder hetzelfde schoolbestuur staan, bedraagt onge veer 31. Daarom wil de Stichting Katholiek Onderwijs Christus Koning het be leid er op richten om alle onder het zelfde bestuur staande scholen zo goed mogelijk bezet te houden. In de brief aan de ouders wordt gesteld, dat op al deze scholen kwa litatief goed en op een gelijk niveau onderwijs wordt gegeven. Op de ouders wordt een dringend beroep gedaan om bij hun school keuze de mogelijkheid te bezien of hun kind(eren) wellicht ook ge plaatst zou(den) kunnen worden op de kleuterschool Sint Anna of de ba sisschool Hensenius of Lucia omdat het met aller medewerking mogelijk wordt geacht alle onder hetzelfde bestuur staande scholen zo goed mo gelijk bezet te houden. A.s. zaterdag 12 maart viert de heer M. Arts zijn gcuden jubileum als organist en tevens zijn 60-jarig lidmaatschap van het kerkkoor St. Petrus Banden. Als zeven-jarige werd hij als zan ger opgenomen in het jongenskoor. Al spoedig bleek, dat hij vele muzi kale talenten had en daarom kreeg hij orgelles van de toenmalige orga nist en koordirekteur: de heer Wel ting. Twee jaar later werkte hij als or ganist al mee aan de diensten in de kerk, maar op 17-jarige leeftijd kreeg hij een officiële benoeming bij bovengenoemde kerk als tweede or ganist, na een intensieve opleiding door de heer de Rooy uit Venlo. Naast deze aktiviteit was hij ook snkele jaren lid van fanfare (nu har- fnonie) Euterpe, waar hij als 11-jari- ge zijn muzikale carrière begon. Na de tweede wereldoorlog werd hij benoemd als eerste organist, die zowel door de week als op zondag alle gezongen diensten verzorgde. Ook buiten de'kerk was hij bijzon der aktief; samen met de heer P. Vermeltfoort z.g. verzorgde hij de Venrayse revues en bovendien be geleidde hij solisten op de piano, op de destijds veelvuldige concoursen. Vele avonden werden echter ge spendeerd als direkteur van de fan fare van Merselo, waar hij ruim 40 jaar aan verbonden is geweest en sa men met de muzikanten doordrong tot in de afdeling uitmuntendheid. Deze inzet werd beloond met een tweetal onderscheidingen: het zilver in de Orde van Oranje Nassau en als afscheid: de gouden speld met ro bijn, de hoogste onderscheiding van de Katholieke Federatie van Mu ziekgezelschappen in Limburg. Hier bleef het echter niet bij; naast zijn beroep als kleermaker en middenstander in Venrays centrum was hij tevens direkteur van de fan fare in Maashees, waar hij na ruim 15 jaar aktiviteit om gezondheids redenen moest stoppen. Bij zijn 50-jarig jubileum als koorlid kreeg hij reeds de onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt, terwijl de Gregoriusver- eniging hem beloonde met de Grego- riusspeld voor al zijn aktieve diens ten in de kerkmuziek. Na deze vele jaren van intensieve arbeid bespeelt hij nu nog met veel plezier het mooie orgel van de „Gro te Kerk" op zaterdagavond en op zondagochtend en hij hoopt dit nog lang te kunnen doen. De feestelijkheden naar buiten worden gevormd door een avondmis op zaterdag om 19.00 uur in de Grote Kerk, waarna met het kerkkoor een feestje gebrouwen wordt. Sinds donderdag 17 februari 1977 wordt er gedurende het zwemuur voor ouderen weer instruktie gege ven door het personeel van het zwembad. Ook deelnemers welke de zwem kunst nog niet machtig zijn, zijn van harte welkom voor deze zo gezonde ontspanning. Met de zwembaddirektie hebben wij afgesproken dat U toegang hebt tot de kleedruimten en douches van af 15.45 uur. U kunt dan zwemmen van 16.00-16.30 uur. Daarna hëbt U ruimschoots de gelegenheid om U te douchen en aan te kleden. Zaterdag a.s. is het 15 jaar geleden dat in Venray de eerste en enige zwemclub van onze gemeente werd opgericht. Er was destijds nog geen sprake van een gemeentelijk zwem bad en men heeft zich de eerste ja ren moeten behelpen door telkens weer naar het sportfondsenbad in Venlo te gaan. Toen dan eenmaal het Venrayse gemeente-zwembad er was, waren de problemen nog lang niet opge lost. Al dra kreeg men daar ook te kampen met te weinig uren die Spio ter beschikking konden worden ge steld en noodgedwongen heeft men toen naar andere zwemmogelijkhe- den moeten uitzien. Uiteindelijk kwam men dan terecht in het zwem bad van huize Servatius, waar nog steeds de opleiding en trainingen plaatsvinden. In dit verband is het interessant te vermelden dat het adviesorgaan van de Ver. van Ned. Gemeenten, dezer dagen tot de konklusie is ge komen dat het Venrayse binnenbad binnen 10 jaar drie keer zo groot moet worden, wil ze het aan de be staande en de te verwachten behoef te voorzien. Spio heeft zich in de loop der ja ren steeds mogen verheugen in een grote belangstelling. Naar ledental behoort zij zeker tot een van de grote verenigingen. Hoewel de le denlijsten meer dan bij welke ver eniging ook elk jaar wisselden, zijn er nu nog leden „van het eerste uur". Ter gelegenheid van dit jubileum houdt het bestuur van Spio morgen, zaterdag, een receptie in Den Kerk dijk van huize Servatius, van 5 tot 7 uur. In juni a.s. is het 50 jaar geleden, dat in Oirlo de bestaande zangver eniging „Ons Genoegen" werd om gevormd in een fanfaregezelschap. De ups en downs in deze 50 jaren zullen t.z.t. nog wel de revue passe ren. Wij willen bij deze alleen maar vast uw aandacht vestigen op de fes tiviteiten die bij dit gouden jubileum georganiseerd worden. Er is name lijk al enkele maanden een jubi leum-comité opgericht dat intussen al veel voorbereidend werk verzet heeft. Dit comité, bestaande uit twee be stuursleden van de fanfare en een zestal mensen uit de Oirlose ge meenschap, heeft zich tot taak ge steld om èn fanfare „Ons Genoegen" èn de Oirlose bevolking een waardig feest aan te bieden. Onder voorzit terschap van de heer Th. Hendrix is het comité met de voorbereidingen zover gevorderd, dat de data en de diverse festiviteiten reeds zijn vast gelegd. De feestelijkheden zullen in totaal 7 dagen in beslag gaan nemen, namelijk de weekeinden 27 t.m. 30 mei (Pinksteren) en 3 t.m. 7 juni '77. Wat het voorlopige programma be treft, kan reeds worden medegedeeld dat dit o.a zal bestaan uit een „Oel- derse avond", d.w.z. een avond voor Oirlonaren en oud-Oirlonaren. Een drumbandfestival is reeds door de Limburgse Bond van Tamboerkorp sen aan Oirlo toegewezen. Ook wordt er een gemeentelijk muziektoemooi georganiseerd, waar voor de Venrayse fanfare- en har moniegezelschappen zijn uitgeno digd. Verder komt er een variété-avond, waarvoor diverse bekende artiesten zijn gekontrakteerd. Voor de school gaande kinderen komt er een gewel dig kinderprogramma, terwijl voor de oudere jeugd een disco-avond wordt georganiseerd. Tevens zullen diverse blaaskapel len en jeugdbands ter opluistering van de feestelijkheden aanwezig zijn. Ook het Venrays Mannenkoor heeft haar medewerking reeds toe gezegd. Op de sluitingsdag van de jubi leumfeesten zal er een vlooienmarkt en antiekveiling worden gehouden. Tevens vindt dan de trekking plaats van de loterij.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1