Politierechter gemeentelijke notities en mededelingen Veel ziekteverzuim bij gehuwde vrouwen Rectificatie Bekendmaking Jachtwet Hinderwet Inbraken, diefstallen en vernielingen Het kruispunt wordt steeds beruchter Teveel alcohol Bromfiets tegen vrachtauto Botsingen Hond liep weg op Jongen liep plot seling de weg op ongehuwden verzuimen het minst Bromfietsbestuur ster ernstig gewond 25 Inbraken en diefstallen opgelost Bromfiets tegen personenauto Wanssumse jongeren door politie thuis afge leverd UITBESTEDING HUIS VUILOPHAALDIENST Vorige week werd abusievelijk vermeld, dat met ingang van 28 fe bruari het ophalen van het huisvuil in de gemeente Venray wordt uitbe steed aan Speciaal Transport Deur- ne. Deze nieuwe regeling gaat echter niet in op maandag 28 februari, maar op maandag 7 maart a.&, mits de gemeenteraad in zijn ver®ïidering van maandag 28 februari hiertoe be sluit. De burgemeester van Venray, hoofd van plaatselijke politie in de zin van de Jachtwet, maaakt bekend, dat op 31 maart 1977 de geldigheid van de jachtakten afloopt. Om hun geweer of geweren door een jachtakte gedekt te houden die nen houders van een jachtakte vóór 15 maart 1977 een akte voor het jachtseizoen 1977-1978 aan te vragen. Formulieren voor het aanvragen van een jachtakte zijn kosteloos ver krijgbaar bij de afdeling openbare orde en veiligheid ten gemeentehui- ze (kamer 119). Venray, 18 februari 1977 De burgemeester voornoemd, mr. H. J. M. Defesche Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: A. P. G. Wismans, Stationsweg 165- Oostrum om vergunning tot ex art. 6a der Hinderwet, tot het uit breiden/wijzigen van een varkens fokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard en waar propaan wordt gebruikt. Adres inrichting: Stationsweg 165, Oostrum, kadas traal gemeènte Venray, sectie A mv 3440. M. P. J. Takken, Lollebeekweg 23, Castenray om vergunning tot ex art. 6a der Hinderwet tot het uit breiden/wijzigen van een pluimvee houderij waar mest en meststoffen worden bewaard en waar propaan wordt gebruikt. Adres inrichting: Lollebeekweg 23, Castenray, kadas traal gemeente Venray, sectie F nr. 83. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende vier weken na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt De Ingekomen bezwaarschriften worden mede ter Inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 16 maart 1977 om 15.00 uur in het gemeente huis, Maasheseweg 1 (afd. IB). Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: h. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen: b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht Venray, 25 februari 1977 Burgemeester en wemouders van de gemeente Venray. mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris r. Tijdens ongeremdheden in de schouwburg, waar Venrays politie moest optreden, werd uit de surveil- lanceauto een handlamp entvreemd. Voor die diefstal weed aangehouden een 19-jarige jongeman uit Deume, die bekende de diefstal te hebben gepleegd. De lamp is terug en de jongeman kreeg een procesverbaal. Door met een halve trottoir tegel een ruit in te gooien werd toe gang verkregen tot het winkeltje van P. tegenover het ziekenhuis. Vermist worden sigaretten, shag en een aan tal fruitmanden. Met een blikje uit de fruitschaal werd een ruit ingegooid bij de fami lie G. P. aan de Merseloseweg en bij de fam. G. aan de Kruitweg. Bij de Tedhnische Combinatie Zuid, aan de Plarataanstraat, werd 'n ruit vernield, maar voor zover kon worden nagegaan is geen inbraak gepleegd. In de Gruyters zelfbediening deed een 20-jarige, jongeman een greep in de geopende kassalade. Met een tweetal bankbiljettten wist hij aan de haal te gaan. Een door het personeel ingezette achtervolging had geen resultaat. Het signalement is bekend en het gelukte de politie deze jongeman te Nijmegen aan te houden. Van de twee bankbiljetten van 100 gulden was niets meer over. H. v. O. uit Helden deed aan gifte dat onbekenden in het rechter portier van zijn op de Grote Markt geparkeerde auto een grote deuk hadden getrapt. Waarschijnlijk is de drank in de bestuurder van een personenauto oorzaak geweest dat deze bestuur der, de 27-jarige y. d. V. uit Venray niet meer over de Heidseweg bleef rijden maar in de sloot belandde. De politie trof de bestuurder niet aan bij de in de sloot liggende auto, maar toen hij arriveerde om de auto op te halen werd de oorzaak bekend en procesverbaal opgemaakt. Op de Leunseweg nabij het via duct stopte een vrachtauto, bestuurd door de 43-jarige P. B. uit Alblasser- dam, om bij het afslaan het verkeer vanuit Leunen vrije doorgang te ver lenen. Toen hij optrok bemerkte hij te laat de over het rijwielpad ko mende bromfiets, bestuurd door de 16-jarige J. S. uft Horst De bestuur ster remde nog krachtig maar kon haar bromfiets niet tijdig tot stil stand brengen. Zij liep verwondin gen op en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Bij onderzoek bleken de verwondingen mee te vallen en kon zij later naar huis worden vervoerd. Volgens omwonenden is zaterdag het 38ste ongeluk gebeierd op ds kruissing Lindestraat—Eikenlaan. Juist nu de Zuidsingel afgesloten blijft en men niet vanaf de Oostsin gel naar het Brukske kan en njgn niet van de Henry Dunantstraat ge bruik wil maken, rijdt men over de Lindestraat. Dat maakt de mogelijk heid tot ongelukken nog groter. Die afsluiting van de Zuidsingel was ge pland voor het tijdvak van 2 weken, maar duurt al meer dan twee maan den. De bestuurder van een personen auto, de 31-jarige A. de R. uit Kam pen, verleende, komende vanaf de Lindenstraat, geen voorrang aan de over de Eikenlaan rijdende perso nenauto, bestuurd door de 19-jarige J. V. uit Venray. Door de botsing werden beide auto's vrijwel rijp voor de sloop. Maar de bestuurders en in zittenden liepen geen noemenswaar dig letsel op. Eenzelfde ongeluk kon worden ge registreerd toen de 22-jarige be stuurster van een personenauto, W. Z. uit Venray, ook niet de over de Eikenlaan rijdende auto, bestuurd door de 37-jarige D. W., zag aanko men. Odk hier bleef het bij materiële schade. Op de Leunseweg moest de be stuurder van een personenauto, de 53-jarige P. v. d. G., uitwijken voor een uit tegenovergestelde richting rijdende stationcar. Door die uit wijkmanoeuvre ramde hij twee langs de weg geparkeerde auo^s, in eigendom van J. B. en v. E., beiden uit Venray. De bestuurder van de stationcar is zonder zijn identiteit békend te maken doorgereden. Het bleef overigens bij materiële schade. Op de Beekweg stak plotseling een hond de weg over en de bestuurder van een personenauto, de 38-jarige P. V. uit Venray kon de hond niet meer ontwijken. De hond werd bij de botsing gedood, de bestuurder zit nu met de schade, of de politie moet de eigenaar van de hond kunnen ach terhalen. Het gelukte de bestuurder van een personenauto, P. uit Venray, niet meer een plotseling de Albionstraat over rennende jongen, de 14-jarige V., te ontwijken. De jongen liep bij dit botsing o.a. een beenfractuur en andere kneuzingen op en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. De auto liep lichte schade op. „De Kwakers" Venrays jongste carnavalsvereniging (Brukske) was ook met een wagen in de optocht vertegenwoordigd en behaalde daarmee een 3e prjjs in de categorie 1. Sommige werkgevers aarzelen nog steeds om gehuwde vrouwen in dienstbetrekking te nemen en helemaal ongerechtvaardigd blijkt iK(i deze a^rzpling toch niet te rijn. Dat blijkt uit 'n recent rapport van - mevr. JVL iSchellart-Hokkeling (verzekeringsdeskundige) en - i 'iSr. N. 'A. M. Schellart (wetenschappelijk medewerker universiteit - Amsterdam), die bij het GAK-kantoor in Haarlem een onderzoek hebben gedaan naar alle in 1974 geëindigde ziektegevallen en tot de konklusie komen dat gehuwde vrouwen naar verhouding veel meer verzuimen dan andere w erknemerscategorieën. Verrassend was ook de konklusie dat ongehuwden over het alge meen minder verzuimen dan gehuwden, dat geldt zowel voor de vrouwen als voor de mannen. „VERZUIMBEREIDHEID" ONDER JONGEREN T GROOTST De steekproef, die de beide onder zoekers bij het GAK-kantoor te Haarlem hebben getrokken, betrof 503 mannen en 714 vrouwen en mag gezien deze aantallen dus als behoor lijk representatief gelden. Mede ge let op het groeiende aandeel van de gehuwde vrouw in het arbeidspro ces leek het de onderzoekers de moeite waard de gegevens over het ziekteverzuim te bestuderen en de resultaten van hun studie te recht vaardigen deze stelling volkomen. Inderdaad werd duidelijk aange toond dat het aantal verzuimde dagen wegens ziekte bij gehuwde vrouwen zeer hoog ligt. Dat heeft zeker konsekwenties voor de uit gaven op het gebied van sociale voorzieningen (ziektewet en even tueel WAO) dit te meer omdat 44% van de werkende vrouw ge huwd is. Het verzuim van de gehuwde vrouw is vooral zeer hoog in de categorie 20-25 jaar waar het ver zuimpercentage liefst 13 bedroeg. Mogelijk speelt de zwaardere men tale en lichamelijke belasting van deze vrouwen hier een rol. Vaak hebben zij kleine kinderen en valt het hen moeilijk hun veeleisende gezinshuishouding te combineren met een volledige werkkring. Het onderzoek bracht ook weer eens aan het licht dat jonge werk nemers vaker wegens ziekte verzui men dan oudere werknemers, maar dat omgekeerd de ziekteduur bij oudere werknemers langer is Zo lag de ziekteduur van gehuwde vrouwen in de leeftijdsgroep 55-65 jaar drie maal hoger dan bij andere leeftijds groepen. Ook in deze leeftijdsgroep verzuimen gehuwde, werkende vrou wen dus duidelijk meer en vooral langer dan bijvoorbeeld ongehuwde, werkende vrouwen. Een gegeven dat allerlei voorstanders van meer ar beid voor gehuwde vrouwen tot na denken zal moeten stemmen. JONGEREN VAKER ZIEK Zoals te verwachten was, stijgt de algemene ziekteduur sterk met het toenemen van de leeftijd. Maar weer opmerkelijk is dat jongere werkne mers zich vaker ziek melden, zij het dat de duur van de ziekte korter duurt. Hoe komt het dat jongere werknemers, zowel mannen als vrouwen, vaker ziek zijn dan oude ren? Is hun algemene gezondheids toestand slechter? Dat kunnen we toch niet aannemen. De onderzoekers hebben de indruk dat de „verzuim- bereidheid" van jongeren groter is. De ouderen zijn opgevoed en opge groeid in een andere tijd, toen er een strenger arbeidsethos bestond. Als het maar even kan, ging je naar je werk. Dat is bij jongere werknemers anders. Bovendien hebben jongeren vaak minder aan trekkelijke funkties (lager loon, minder verantwoordelijkheid, min der beslissingsbevoegdheid) en blijven ze derhalve gauwer thuis, als hen iets mankeert. Bovendien hebben de meeste jeugdige werk nemers niet zo'n sterke binding met het bedrijf, waar zij in loon dienst zijn. Ongeveer 56% van de jongeren verandert bovendien bin nen het jaar weer van werkgever. Opmerkelijk is wel, dat het ziekte verzuim bij ongehuwde mannen gro ter is dan bij ongehuwde vrouwen, maar kleiner dan bij gehuwde man nen en gehuwde vrouwen. ONGEHUWDEN Een van de meest saillante kon klusjes uit dit onderzoek is dat het ziekteverzuim bij ongehuwden, zowel vrouwen als mannen, la ger ligt dan bij gehuwden. Overigens wordt het verschil in ziekteverzuim patroon bij de mannen vooral be paald door leeftijdsverschillen, aan gezien bij de mannen boven de 55 het verzuimpercentage zeer hoog ligt (42) en in deze categorie treft men overwegend gehuwden aan. Anderzijds roept het verschil in ziekteverzuim tussen gehuwden en ongehuwden toch ook wel de ver denking op dat gehuwden het thuis veelal gezelliger hébben dan onge huwden en ook meer gezinsverplich tingen kennen waardoor zij gauwer in de verleiding komen thuis te blij ven of htm ziekteproces een beetje te rekken. Het onderzoek is uitgevoerd in de regio Haarlem. Het zou nuttig zijn dat soortgelijke onderzoekingen ook in andere regio's zouden plaatsvin den om te bekijken af er plaatselijke verschillen zijn en zo ja, wélke ver schillen? Mede gelet op het feit dat het totale ziekteverzuim zo sterk is gestegen, zijn dergelijke onderzoe kingen dringend noodzakelijk. De 45-jarige bromfietsbestuurster mevr. F. wilde met haar bromfiets, komende uit de richting Oostrum, óp de Stationsweg linksaf de Oostsingel oprijden, maar lette onvoldoende op het tegemoetkomend verkeer, De 23- jarige bestuurder van een personen auto, J. B. uit Venray, kon de vlak voor zijn auto overstekende brom fietster niet meer ontwijken. Door de botsing werd de bromfiets- bestuurster vrij ernstig gewond en de klap kwam zo hard aan dat de voorruit van de personenauto geheel werd vernield. Mevrouw F. moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na intensief speurwerk van de re cherche van Venrays politie-konden drie Venrayers worden aangehouden in de leeftijd van 18 19 en 25 jaar. In de loop van het onderzoek beken de het drietal in het afgelopen jaar 25 inbraken en diefstallen te hebben gepleegd terwijl ze tevens nog be kenden het in brand steken van een ontvreemde personenauto in Venray. De buit bestond hoofdzakelijk uit gereedschappen en bouwmaterialen, maar ook werd in een enkel geval geld ontvreemd. De totale waarde van het gestolene bedraagt enkele duizenden guldens. De drie jongemannen hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn na opmaking van procesverbaal huiswaarts gezonden en zullen zich later moeten verantwoorden. De 71-jarige bestuurder van een personenauto lette bij het afslaan van de Leunseweg naar Accacia- straat onvoldoende op het verkeer wat op het fietspad was. Daardoor botste de 17-jarige bromfietser J. v. O. tegen de auto op. Ook hij werd gewond overgebracht naar het zie kenhuis, maar kon na behandeld, te zyn naar huis warden vervoerd. Bij het uitbreken van een vecht partij in de Venrayse schouwburg hield de politie vorige week vijf Wanssitihse jongötfèh aan- wetke me de oorzaak waren geweest van die vechtpartij en bracht ze over naar het politiebureau. Na verhoor wer den ze in tegenstelling tot het anders gebruikelijke, voor hun eigen veilig heid en om verdere moeilijkheden te voorkomen in de politiebus geladen en naar Wanssum gebracht. De jon geren moesten zelf maar zeggen waar ze woonden en daar werden ze prompt aan him respectievelijke ou ders overgegeven met de vermelding van de oorzaak van het thuis bren gen. Met de laatste jongeman heeft de politie nog wat moeite géhad omdat deze niet wilde zeggen waar hij woonde, maar later koos hij toch wel de gemakkelijkste weg om zijn adres toch maar op te geven. „Ganzen zijn echte lammelingen", verzekerde ons de deurwaarder, ter wijl hij deze drie mensen het zaal tje binnenloodste. Daar was om te beginnen, de buurman die aanvan kelijk als verdachte optrad. Deze buurman hield van ganzen, zoals sommigen tuk zijn op klassieke schilderijen of postzegels. Al sinds jaar en dag had hij van die beesten om zijn huis waggelen, en nu lopen er ook weer vijf. Op zichzelf is dat natuurlijk niet strafbaar. Maar de vijf buurmanne- lijke ganzen drongen de tuin van de buurvrouw binnen en op dat mo ment begint de vete. Buurvrouw zag de vijf ganzen tussen haar met veel zorg en liefde gekweekte bloemen wroeten. Zij voorzag het einde van haar bloemenschat nog voordat de-, ze ontloken was en rende naar bui ten, in vertwijfeling de handen wrin gend. De buurdochter, die net op de slaapkamer aan het zwabberen was, merkte het gewring op en rende eveneens naar buiten, waar de gan zen, nog geen onraad bespeurend, voortgingen met hun gewroet. Nu bemerkte de dochter dat zij de zwab ber nog in de hand had. Terwijl ma de achterhoede vormde ging zij met de zwabber de ganzen te lijf, de die ren aldus naar het rechte pad in buurmans tuin dringend. Aan de andere kant zat buurman net met de visite een kopje koffie te drinken. Hij hoorde de ganzen en de buurvrouwen kwaken, zette met een smak zijn kopje neer en rende even eens naar het strijdtoneel. Tot zover is alles wel duidelijk, maar nu moeten wij de getuigen ho ren om een dieper inzicht in de pro blemen te krijgen. Want tenslotte dienden de drie betrokkenen elk een klacht in wegens mishandeling, en bovendien is buurmans bril bij het treffen verbogen geraakt. Eerst kwam de buurman als ver dachte. „De draden bij het gaas wor den telkens doorgeknipt, en zodoen de kwamen die ganzen er uit", zei hij. Maar dat hij geslagen zou heb ben ontkende hij pertinent, en dat hij het nog wel met de eigen zwab ber der buurvrouwen zou hebben ge daan vond hij helemaal zot. Maar daar kwam moeder buurvrouw als getuige: zij had de verbalisant de blauwe plek laten zien, en die (kwam van de klap met de zwabber van haar dochter, gehanteerd door de buurman met de ganzen, zei ze. Nu kwam de dochter, die eveneens vol blauwe plekken de eed aflegde en zelfs verklaarde dat buurman zijn eigen bril had afgeslagen. Zo woest was die man geweest. Al met al kreeg buurman nu vijftig gulden boete vanwege die dubbele mishan deling. Thans echter werden de rollen om gekeerd. Buurman kwam in de ge- tuig^nbank^de b.iy^ocher in het. vérdachtenJbankj e., Blijkens de 'twee de dagvaarding zou zij buurman met kracht met haar zwabber hebben ge slagen, waardoor deze pijnlijk ge troffen werd. Daar klopte niks van, zei ze. Buurman kwam, legde de eed af én verklaarde triomfantelijk dat ze hem met de vlakke hand een klap in zijn gezicht had gegeven, nadat hij haar de zwabber had afgenomen. Vervolgens kwam de koffievisite. Die had door het raam gezien dat buurman die klap kreeg. De wang was er zelfs een beetje rood van ge weest Zodoende werd de buurdochter vrijgesproken. Want er was een klap met de zwabber ten laste gelegd, niet uit de „losse hand". En in dat op zicht is ons recht secuur. De Venrayse jeugdcarnavalsvereniging l>e Hazekeutel kreeg met de prin sewagen geen pry's maar was even zo goed mooi om te zien.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 7