een kleine volksverhuizing Uw makelaar Vastenavond HERMAN MAAS C.D.A. afd. Venray D'66 afd. Venray Bij herstel van plafonds in Veltum II Jaarvergadering Groene Kruis trok rekord aantal leden Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Werkloosheid in Venray Tennisbaan aan de Molenklef Woningbouw in Ysselsteyn Mestkuiken- bedrijf aan de Beekweg ZAND- AFGRAVING VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 No. 7 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOO» A4..UW O» ANK EN ADVERTENTIEPRIJS 24 ci per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Vorig jaar mei werden de (toe komstige) bewoners van de koophui zen in Veltum II (achter de Weg in den Berg en langs de Deumeseweg) opgeschrikt door persberichten als zouden de Monolietvloeren die in deze woningen gebruikt werden, niet goed zijn. Een te hoog gehalte aan calcium-chloride zou het beton-ijzer aantasten waardoor het in de toe komst niet onmogelijk zou zijn dat, zo niet in zijn geheel dan toch wel stukken plafond naar beneden kun nen vallen. Het waren niet alleen de bewoners van Veltum II die dit gevaar bo ven hun hoofd zagen hangen. Op 110 bouwplaatsen in Nederland had men die Monolietplaten gebruikt, in wo ningen, hallen en zelfs bejaardente huizen. Het is duidelijk dat men niet een twee drie met een pasklare op lossing kon komen. Naast het TNO in Delft gingen ook andere advies- en constructiebureau's zich in dit probleem verdiepen. En het is dan ook niet verwonderlijk dat eerst nu met een alleszins verantwoord her stel kan worden begonnen- Aannemingsbedrijf Verhoeven, die de 175 woningen in Veltum II bouwt, had in de eerste fase 99 woningen onderhanden. Daarvan bleken er JB5 geen gebreken in de Monolietplateh te hebben. Bij 32 van de resterende 74 woningen bleef het calcium chlo ride gehalte binnen de toelaatbare grenzen die de diverse instanties aan betonprodukten stellen. Deze wonin gen worden dan ook niet hersteld. Wel houdt men ze 5 jaar lang onder controle. Mochten er zich in die tijd kleine roestvlekjes vertonen dan worden die (kosteloos) hersteld. Aan de hand van diverse rapporten meent men dat de kans op voort gaande roestvorming bij deze wonin gen bijzonder klein geacht moet worden of nauwelijks aanwezig is. Bovendien levert mogelijke inci dentele roestvorming door de rela tief grote hoeveelheid wapening geen gevaar op voor de veiligheid van de constructie. HERSTEL AAN 42 WONINGEN 1 In Veltum II blijven er dan nog 42 woningen over waarvan de conclusie is dat ze op dit moment en in de naaste toekomst beslist geen direct gevaar opleveren, maar die men om alle risico's voor nu en in de toe komst uit te sluiten constructief gaat behandelen. Het klinkt heel eenvoudig „con structief behandelen", maar het is een heel ingrijpende operatie. Zij be staat uit het aanbrengen van voor spankabels, onder de plafonds, op onderlinge afstanden van ca. 90 cm. De kabels zullen bekleed worden met een brandvrije omkokering van asbestcementkokers. Natuurlijk kan men die kabels niet in het zicht la ten en daarom wordt tegen de pla fonds een nieuw gipsenplafond aan gebracht. Hebben de bewoners van deze huizen liever een schrootjes- plafond dan kan zulks ook. Het pla fond komt door deze bewerking 10 cm lager te liggen. Om de hierboven genoemde werk zaamheden te kunnen uitvoeren is het noodzakelijk dat de bewoners ge durende de reparatieperiode (ca. 2 wéken) elders onderdak krijgen. Dat wil dus zeggen dat in een tijdsbestek van ongeveer 4 maanden 42 gezinnen tijdelijk moeten verhuizen. Door Aannemingsbedijf Verhoe- Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, Venray, tel. 04780-4438 Uo. •Hoewel we op de volgende tekst pagina meenden het onze gezegd en getoond te hebben van de komende vastelaovend, verzocht men ons nog het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen: -ft- De inhuldiging van de Prins, zondag om kwart voor drie, heeft plaats op het bordes van het oude gemeentehuis in de Grotestraat. Dus niet aan de Maasheseweg, daar is dan niets te doen. -ft- Speciaal de bezoekers van bui ten Venray worden verzocht tijdens de carnavalsdagen him auto's zoveel mogelijk buiten 't centrum te par keren. Speciaal voor bezoekers aan de optocht wijzen wij op de parkeer plaatsen/stroken bij Het Schutters veld; aari de Ursulastraat; tegenover de LTS; aan de Overloonseweg en aan de Eindstraat. U kunt zelfs van af daar de optocht zien. -ft- Voor de kinderoptocht op zon dag kunnen deelnemers zich nog die zelfde dag nog melden van 11.30 - 12.30 uur in de soos Free Wheelin' in de Hoenderstraat. De optocht wordt opgesteld om 14.30 uur in de Hoenderstraat. -ft- Kinderbals zijn er maandag en dinsdag van 10-12 uur. Tot 10 jaar in de Schouwburg; boven 10 jaar in de tent. Zondag-, 'maandag- en dins dagavond is er groot bal voor de jeugd in de tent; zondag van 18.00- 21.30 uur; maandag en dinsdag van 17.30-21.30 uur. -ft- We hebben de afgelopen weken onmogelijk alle aktiviteiten, op car- navalistisch gebied, in de gemeente Venray, in ons Wad kunnen-vermel den. Toch willen we nog even kwijt dat Piet Beakers uit Leunen van de Bond van Camavalisten Limburg de hoogste onderscheiding in ontvangst heeft mogen nemen. Vanaf de op richting van 't Knölleke, nu 21 jaar geleden, was Piet er bij én hij heeft jarenlang de Vorstenstaf in Leunen gezwaaid, terwijl hij nog steeds een zeer ijverige sekretaris van deze ver eniging is. -ft- En als wij de kopij tijdig genoeg ontvangen en we voldoende plaats ruimte in ons blad overhouden, dan vindt U elders in deze krant de volg orde van de grote carnavalsoptocht. Kunt U alvast zien wat er zoal komt. ven zijn voor deze verhuizing enke le nog niet verkochte woningen tij delijk voorzien van stoffering en slaapkamermeubilair. De bedoeling is dat van elke woning de benodig de meubilering van de begane grond wordt overgehuisd, om dan na ca. 14 dagen weer terug te keren naar de herstelde woning. Voor de bewoners zijn er behalve enig ongemak, geen kosten aan her stel of verhuizing verbonden. Na het herstel blijft ook de volledige bouw- garantie van kracht. Eind deze maand gaan de eerste 5 gezinnen verhuizen en worden hun eigen woningen onder handen geno* men. Zijn die woningen gereed, dan krijgen de andere bewoners van Vel tum II de gelegenheid de herstellin gen te bezichtigen, zodat zij zich een duidelijk beeld kunnen vormen hoe hun woning straks zal worden. Het Aannemingsbedrijf heeft dan in die tijd gelegenheid een juiste bouw- planning op te zetten, zodat men di rect daarna telkens 10 woningen te gelijk kan verbeteren. Voor de bouwvakvakantie moet dan de gehe le klus zijn afgewerkt. De bewoners zijn inmiddels volle dig ingelicht over de gang van zaken en hebben zich er mee akkoord ver klaard, temeer omdat ook eventuele beschadigingen aan inboedel of pand, ontstaan door verhuizing en herstel, volledig vergoed zullen wor den. Ook het verblijf in de tijde lijke woning is gratis. Aannemingsbedrijf Verhoeven ta xeert het totale bedrag dat dit her stel gaat kosten op circa 850.000,-. Voor het eerst in de na-oorlogse geschiedenis kon de voorzitter van de afdeling Venray van de Vereni ging Het Groene Kruis een groot aantal leden begroeten. Na jaren lange afwezigheid van de leden op de jaarvergadering was dit een hoopvol teken voor de toékomst. De voornaamste oorzaak van die grote opkomst zal zeker geweest zijn de inleiding van de hartspecia list dr. Liem uit Venlo. Desondanks was het grote aantal belangstellen den nog maar een klein percentage van de 5700 leden die deze vereni ging telt. Bestuursverkiezingen zijn voor het de besturen van de dorps- en wijk* Groene Kruis niet meer nodig, nu raden bestuursafgevaardigden be noemen. Voorzitter Betera ms kon die samenwerking met de dorps- en wijkraden nog geen volledig sukses noemen, maar aan het betere funk- tionereri wordt gesleuteld. Aktiviteiten binnen het Groene Kruiswerk waren er ook het afgelo pen jaar geweest en de voorzitter memoreerde de stichting van de de pendance op het Brukske, medewer king aan de totstandkoming van de wijkcentra op het Brukske en Vel tum, kontakten met de huisartsen en wij kverpleegkundigen. Het entreegeld dat door terug kerende leden zelfs na een jaar, zal moeten worden betaald, blijft géhan- haafd, terwijl niet-leden voor verle ning van diensten van de consulta- tiebureau's 10 gulden zullen moeten betalen. Voor het eerst na jaren kon de be groting worden afgesloten zonder te korten en als men bedenkt dat er nog altijd een bedrag omgaat van 368.253,dan betekent zulks dat er veel geld door de vingers van de penningmeester moet gaan. De kon- tributie werd niet verhoogd. DR. LIEM hartspecialist uit Venlo* ging op zijn eigen manier, maar daardoor wel zeer begrijpelijk, in op het funktio- neren van het hart in al zijn schake ringen. Deze spreker gebruikte zo min mogelijk de latijnse namen en als hij die moest gebruiken dan gaf hij wel door een meer begrijpelijk woord daar de betekenis van. Het scala van hartafwijkingen werd op rustige en zakelijke manier naar voren gebracht. Veel voorko mende afwijkingen zijn hartklepbe schadiging, hartspieraandoening, af wijking aan kransslagader, te hoge vetspiegel en verhoogde bloeddruk. I In een zittend beroep, aldus 4r. Liem, is meer kans op een hart infarct.. Hij bracht nog even onze welvaartsstaat in herinnering. Tien jaar geleden ging 40 procent van de werknemers per fiets naar het werk en 7 procent per auto. Nu is het om gekeerd en gaan 40 procent per auto naar hert; werk en 7 procent met de fiets. Het is ook bekend dat roken een slechte invloed heeft en de kans op hartinfarcten daardoor verhoogt. In onze wereld wijkt ook het in stress leven, door gejaagdheid, een goede voedingsbodem voor een hart infarct te zijn Dr. Liem ging nog uitvoerig in op de symptomen van een hartinfarct; op de hartbewaking in ziekenhuizen; op de bevolkingsonderzoeken en de genezing van hartpatiënten. Uit de rondvraag bleék dat men. zijn verhelderend betoog met inte resse gevolgd had en hij een kon menige vraag uit het publiek beant woorden. Wel moest dr. Liem, en met hem het bestuur van het Groene Kruis, een antwoord schuldig blijven op de vraag, wat te doen als de huisarts op de een om andere reden niet be reikbaar is. Kan men dan de eerste hulp of ambulance bellen? Een vraag waar zeker een antwoord op gegeven zal moeten worden wil men deze onduidelijke situatie uit de we reld helpen. Het is geen prettige bezigheid over de werkeloosheid in Venray te moe ten schrijven, met de carnavalsdagen voor de deur. We zullen er daarom maar niet al te lang over uitwijden en slechts de feiten konstateren. Dat die feiten betreurenswaardig zijn, is iets waar we ons kennelijk bij neer moeten leggen. In januari steeg het aantal manne lijke werklozen met 10 tot 752 en bij de vrouwen met 1 tot 317. In verge lijking met januari vorig'jaar samen bijna 200 minder'maar dat is iets waarover men niet direct moet gaan juichen omdat hier dikwijls seizoen en weerinvloeden een rol spelen. Het grootste aantal werkelozen vindt men nog steeds bij de bouw vakkers, op de voet gevolgd door de metaalbewerkers. Dat tegenover die 752 werkloze mannen nog een vraag staat van 125 mag misschien gunstig lijken, doch veelal kan men die vraag toch niet voldoen uit de beschikbare werk lozen omdat het dikwwijls om gespe cialiseerde beroepen gaat. Reeds enkele maanden ligt de heer Verhoeven aan de Aldenweg over hoop met de gemeente Venray over een geweigerde bouwvergunning. Hij had achter zijn woning met toestem ming van Staatsbosbeheer bomen gekapt en aangezien hij daarvoor geen vergunning nodig had, ter plek ke een tennisbaan gerealiseerd. Nu hij die tennisbaan wilde omrasteren hij kan toch moeilijk anders weigerde de gemeente daarvoor ver gunning te verstrekken. Begrijpelijk dat zulks de heer Ver hoeven niet zinde en dus schreef hij een brief aan de raad om alsnog ver gunning te krijgen. Deze brief is in middels in de commissie ruimtelijke ordening behandeld. Het was de le den van de commissie niet helemaal duidelijk waarom die vergunning feitelijk geweigerd was, terwijl ze zich afvroegen of andere tennisbaan- bouwers ook een vergunning aange vraagd hadden. Toen bovendien bleek dat de afrastering aangepast werd aan de omgeving en vrijwel niet te zien was van de openbare weg, vonden de commissieleden het wel goed. Het laatste woord is nu aan de raad. - Het gaat uiteindelijk toch de goede kant op met het vaststellen van een ui tbreidings/bestemmingsplan voor Ysselsteyn. De eerste 10 jaren gaat men er 84 woningen bouwen, voor namelijk aan de Timmermannsweg. De procedure voor het aankopen van grond ter plaatse is inmiddels inge zet en men verwacht daarvan goede resultaten. Het is wel de bedoeling dat de eigen bevolking van Ysselsteyn met een deftig woord: de autochto nen deze woningen voor en na zullen gaan bewonen. De heer P. Kusters aan de Hoop- weg wil zijn mestkuikenbedrijf al daar gaan uitbreiden. Plaats er voor is er genoeg maar de hinderwet be let hem die uitbreiding daar te reali seren. Enerzijds ligt er de camping Vlakwater, anderzijds de manege. Dat eerste kunnen we begrijpen, maar bij het tweede vragen we ons af wat er nu erger stinkt: paarden- mest of kuikenmest. Hoe het ook zij, Kusters heeft hot en haar afgelopen op zoek naar een stuk grond waar hij een nieuwe mesterij kan beginnen. Dat was ken nelijk geen eenvoudige zaak, maar uiteindelijk meende hij een stuk grond gevonden te hebben aan de Beekweg, ter hoogte van het Rozen- daal, juist achter een daar gevestigd opfokbedrijf. Het terrein bleek eet. ;er een hoog landschappelijke waarde te hebben terwijl er bovendien aan de Beek weg een strookje grond van de ge meente vóór lag. Terecht aangeduid als „peststrook" omdat dat een be lemmering was om een bouwvergun ning af te geven. In de loop der jaren waren er reeds eerder 3 liefhebbers voor dit perceel geweest, die alle drie nul op hun request gekregen hadden. De commissie voor ruimtelijke or dening moest zich over deze nieuwe aanvrage verdiepen en vond Kusters toch wel een slachtoffer van de hin derwet. Mede omdat hij er niet in geslaagd was elders iets te vinden en hij van het kuikenmes ten zijn hoofdberoep wilde maken, besliste men gunstig maar dat is misschien niet eens nodig omdat het raadslid van der Sterren misschien een kans je zag dat Kusters een bestaand be drijf kan overnemen. De Gebr. Arts uit Groendngen wil len nabij de Hansenberg aan de Overloonseweg tussen boerderij Rongen en de Brabantse grens, een perceel gaan ontgronden. Het is er ter plaatse nog al heuvelachtig, zo genaamd begroeid stuifzand, met op de achtergrond bospercelen en opzij hakhoutwallen. Of die ontgronding mag geschie den blijft ter beslissing van de ge deputeerde staten, maar de gemeente Venray moet daarover advies uit brengen. Het was daarom dat de commissie ruimtelijke ordening dit punt op de agenda had staan. Toen de commissie uiteindelijk precies wist waar dat perceel lag was men gauw genoeg klaar met een advies. Dat wil zeggen: van hun kant geen bezwaar mits men niet meer dan 2.25 afgraaft en in ieder geval niet lager dan de aangrei percelen. Ter gelegenheid van het feit dat Herman Maas honderd jaar geleden in Oostrum-Venray werd geboren, organiseert de Geschied- en Oud heidkundige Kring Venray en omge ving op maandag 28 februari a.s. om 20 uur in de schouwburg een lezing te houden door Dr. J. P. A. van Dam gemeentesecretaris van Breda. De titel van zijn lezing luidt: „Tus sen Venray en Eindhoven het le ven van de onderwijzer-schrijver Herman Maas". Herman Maas werd geboren te- Oostrum op 24 februari 1877 als zoon van Gerardus Maas en Anna Gertru- dis Deenen. Na de lagere school te Oestrum bezocht hij de Rijksnor maalschool te Venray. Deze school heeft bestaan van 1882 tot 1914 in het gebouw „onder de Boog'. In 1895 behaalde hij het onderwwijzersdiplo- ma waarna hij zijn eerste betrekking kreeg aan de lagere school te Oirlo. In deze tijd (1898) begon hij zijn schrijversloopbaan met een artikel in Peel en Maas. In 1901 publiceerde hij zijn eerste boek: Jan van Houtum's Schetsen van over de Peel. Kort na zijn huwelijk in 1903 werd hij benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Os- pel-Nederweert. Hier schreef hij drie sociale romans over de misstanden in de Peel: Verstoteling, Landelijke Eenvoud en het meest bekende maar ook belangrijkste werk: Het Goud van de Peel. In 1911 werd Maas te Nederweeert ontslagen. Hierop vertrok hij naar Venlo, waar hij benoemd was tot le raar aan de Rij ksnormaa!school. In 1912 verhuisde hij echter al weer naar Roermond. Via Doetinchem en Nijmegen kwam hij tenslote in 1931 in Eindhoven terecht waar hij begin 1958 in nogal armoedige omstan digheden en door bijna iedereen verlaten zijn levenseinde bereikte. Behalve een tiental boeken publi ceerde Herman Maas een groot aan tal journalistieke artikelen over op voedkunde en onderwijs, taal- en letterkuhdeT'heemkunde en lokale' geschiedenis. Voor deze bijzondere lezing ver wacht men een grote belangstelling. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. We herinneren belangstellende le zers aan de oprichtingsvergadering „C.D.A.-verband in de gemeente Venray" welke heden donderdag avond gehouden wordt in de foyer van de schouwburg. Aanvang 20 uur. Sprekers op deze avond zijn: drs. H. Notenboom, lid van de Tweede Kamer en R. v. d. Linden, kandidaat C.D.A.-lijst Limburg voor de Twee de Kamer. Deze week is in Venray een werk groep opgericht die zich voorgeno men heeft om in Venray en omlig gende gemeenten een eigen afdeling van D'66 op te richten. In Venray zijn 200 foldertjes uit gereikt met de vraag: „Wilt U dat D'66 straks meedoet aan de verkie zingen?" Daar wilden ruim 60 men sen wel voor tekenen. De werkgroep vindt dat dit zo hoopgevend is dat ze zich voorgeno men heeft om: békendheid te geven aan de be doelingen van D'66; en 30 leden erbij te winnen; en een zelfstandige afdeling te gaan oprichten. De werkgroep bestaat momenteel uit 5 personen, die bereid zijn om zich in te zetten voor de zaak van D'66 maar nog niet gezien willen worden als de bestuurders van de afdeling Venray. Daarom moeten er eerst meer leden komen. Dan alleen kan op democratische wijze tot de oprichting van een afdeLng besloten worden. Mensen die belangstelling hebben, kunnen kontakt opnemen met dhr. •Hr_Bfifindersf_ Korte Dril weg 2 te Venray, telefoon 04780-5848.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1