NOORD-TANGENT HEET HANGIJZER ebberink Zusters van St. Jozef 100 jaar in Venray Bij de centrum-ontsluitende wegen blijft A.N.W.B organiseert cursus pech onderweg in Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DE RAAD GAAT OP STAP Geslaagd Voorproefjes van Vastenavond Carnavalsoptocht 1977 Gevelversierings- wedstrijd Veltum Aanmelding nieuwe leden voor voor de Garde Deurne's Gemengd Koor in de Vredeskerk Curiositeit Vogel- en klein- dierenmarkt Zondagochtend concerten ^"Vrijdag ii februari 1977 No. 6 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN vbOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Drie en een half uur heeft Venrays Gemeenteraad met een redelijk be zette tribune, geluisterd en gepraat over de centrum-ontsluitende wegen, die in de toekomst inderdaad het verkeer uit Venray-kom moeten we ren. Wij hebben hierover twee weken geleden reeds uitvoerig in ons blad geschreven en willen hier dan vol staan met de opmerkingen die door de raad en publiek gemaakt werden op de deskundige voorlichting door de verkeerstechnische adviseur van de gemeente, Ir. van Gurp. Opmerkelijk was dat steeds weer de bewuste Noord Tangent te berde werd gebracht. De Noord Tangent moet t.z.t. de verbinding vormen ■tussen Stationsweg, Eindstraat, Bon tekoestraat en Hoenderstraat. De ge meenteraad heeft'destijds deze weg gepland aan de zuidzijde van het nieuwe gemeentehuis, praktisch dwars over het Kerkpad. Tegen dit gemeentebesluit zijn toen nogal wat bezwaren gerezen en uiteindelijk zal de Kroon moeten beslissen of die weg daar inderdaad mag komen. Wachtende op die beslissing blijft de Noord Tangent op de kaart staan en maakt een wezenlijk deel uit van de centrum-ontsluitende wegen, zo als Ir. van Gurp die heeft gedacht. Met name Den Brok van Opbouw 70 deed nog een verwoede poging om die Noord-Tangent te verleggen, jnet name als doortrekking van de Lan- geweg over het St. Josephklooster heen ,door het Vincentiushuis en De Laterije en meteen de scholen van Jerusalem en Ursula wegvegend. Met een dergelijke figoreuze oprui ming was wel niemand gediend, ter wijl een logische aansluiting op de Stationsweg dan ver te zoeken zou zijn. Oók de opmerking dat men de Heuvelstraat en de Gasstraat dan maar als ringweg moest gaan ge- V MARKÜdl RAAT5J bruiken, vond geen instemming. Die wegen zijn beslist niet geschikt voor intensief verkeer. Wel werd men het er over eens, dat, wanneer deze Noord-Tangent gerealiseerd gaat worden (en dat kan nog jaren duren) men zeer zeker de situatie terdege opnieuw zal be kijken en dan pas definitief gaat beslissen over de juiste ligging van deze weg. Maar waar het in feite op deze voorlichtingsvergadering om ging, was feen inzicht te krijgen in de voorgenomen verkeersomleddingen in Venray-centrum zoals die voor de komende (10) jaren gepland zijn. Venray-kom wil men uitsluitend voorbehouden aan voetgangers en fietsers. /Onder Venray-kom rekent men dan de Grotestraat, School straat met omgeving schouwburg, de eerste gedeelten van de Hensenius- straat en de Wilhelminastraat. Daar mogen dus in de toekomst alleen voetgangers en fietsers kopien. Dit Venray-kom moet echter wel door automoobilisten zo dicht mogelijk bereikt kunnen worden, en daarvoor heeft men de benodigde parkeer ruimten gedacht die men via de zg. binnenring kan bereiken. Deze binnenring wordt gevormd door de Juli ana singel, Oude Oos- trumseweg, Paterslaan, Past. Rut- tenstraat,, Langeweg, Hoenderstraat en de omstreden Noord-Tangent. Het zal ook mogelijk blijven om aan deze binnenring te parkeren, al dan niet door het aanleggen van par keerhavens. Het zal wel nodig zijn om op die wegen bij kruisingen naar de kom verkeerstechnische maatre gelen te treffen, zoals wegmarkerin gen om het links inslaan gemakke lijker te maken. In het centrum zelf zal via een of twee richtingenverkeer de kom be reikbaar en te verlaten zijn. Maar voorop staat dat de fietsers in beide richtingen zullen mogen blijven rij den. Is de Schoolstraat t.z.t. tot voetgangersgebied verklaard, dan zal men via een rijwielpad dwars deer de Rose Vlek vanaf de Hoen-, derstraat toch de kom kunnen blij ven bereiken. Nauw verbonden met de taak die de binnenring in de toekomst krijgt is de z.g. buitenring. Deze buiten ring wordt gevormd door de Oost singel, de Zuidsingel, de Westsingel en de Noordsingel. De Noordsingel zal in de toekomst doorgetrokken worden als de Maasheseweg verlegd wordt. De Maasheseweg gaat n.l. vanaf het industrieterrein in meer Oostelijke richting lopen en vindt dan weer een aansluiting op de Oostsingel. Op deze buitenring of buitensingel wil men dan al het verkeer dirigeren dat in feite in Venray-centrum niets te zoeken ■heeft. We denken b.v. aan door gaand vrachtverkeer maar ook aan het verkeer dat vanaf het industrie terrein naar Brukske pf Veltum moet. Zeer veel van dat verkeer pas seert nu de Julianasingel, waar men nu b.v. tussen 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds 11.000 motorvoertui gen kan zien voorbij komen. Die buitensingel zal dus wel als eerste gerealiseerd moeten worden. We kunnen dat nu al zien aan de verbinding tussen Zuidsingel en Westsingel, terwijl de verbinding Maasheseweg—Oostsingel op het programma staat. Op de Zuidsingel kan men intussen ook al zien hoe de situatie gaat worden. Daar is een nieuwe weg langs de oude in aan leg en zo gaat dat ook gebeuren aan de Oosisingel en op het einde van de Westsingel. De nieuwe wegen krijgen dan een taak als snelweg, terwijl de oude gedeelten als vent- wegen en fietspaden gebruikt gaan worden. Fietspaden heeft men trou wens overal aan weerszijden van de ze buitensingels geprojekteerd. In deze buitensingels zitten en kele (beroerde) kruisingen. Denken we maar aan de Merseloseweg, de Veltumse Kleffen, de Langstraat, de Leunseweg en de Stationsweg. Het zal nodig zijn hier met' verkeers lichten te gaan werken, waardoor 't snelverkeer via een z.g. groene golf toch ongehinderd door kan rijden. Enkele T-kruisingen zoals de weg Brukske en Henri Dunantstraat die op deze buitensingel uitmonden, richt men zodanig in dat linksaf- gaand verkeer zich kan opstellen en rechtsafgaand verkeer zich vrij kan invoegen. Al met al een vrij veel omvatten de planning waar men de eerste (10) jaren nog wel mee vooruit kan. Zo wel in de binnenring als in de bui tenring. Zeker wat de binnenring betreft kunnen de diverse werk zaamheden last veroorzaken aan de bewoners van de diverse straten. Daarom wil het gemeentebestuur telkens als men een bepaald wegge deelte onderhanden gaat nemen eerst even gaan praten met de be woners aan dat weggedeelte, zodat ze niet onvoorbereid met hun neus cp de feiten geduwd worden. Wij van onze kant zullen natuur lijk de situatie op de voet volgen en onze lezers tijdig mededelen wat hun zoal te wachten staat. Het is te doen gebruikelijk daj; Venrays gemeenteraad' jaarlijks een of meer excursies maalct cm nader met een of ander kennis te maken. Ditmaal plande men een bezoek aan Rank Xerox en wel op 10 mei a.s. Mccht het weer het toelaten dan zal men 's middags een kijkje gaan he men in „natuurschone gebieden", of bij slecht weer de kunstschatten van de Grote Kerk gaan bezichtigen. Of de Heiligen van de Grote Kerk (Cir cus Mök) daar cok onder vallen werd niet verteld. De plaats en de funkties van de Rayon Commissie Samenlevings Op bouw, is voor vele raadsleden een levensgroot vraagteken. Om daar wat meer inzicht in te krijgen wil de raad op 4 april de Clockert eens gaan bezoeken. De voorspoedige realisering van de Protestants Christelijke School en het Jeugdwerk was een gerede aan leiding om de gemeenteraad eens uit te nodigen een kijkje in de gebou wen te komen nemen. Dat wil men dan doen op 5 maart a.s. Wegens de grote belangstelling ge durende de afgelopen jaren (meer dan 110.000 cursisten) heeft - de ANWB besloten om ook dit seizoen weer de cursus Pech onderweg te organiseren. In Venray begint deze praktische cursus cp donderdag 10 maart 1977 en wordt gehouden in de R.K. La gere Technische School, St. Jozef- weg 2; aanvang 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van ca. 2Va uur, die in vier achtereen volgende weken steeds op dezelfde avond worden gegeven. Het accent ligt bij deze cursussen op het „zelf doen" en de lessen zijn gericht op het feit dat de deelnemers leken zijn op autotechnisch gebied. De lessen hebben als voornaamste doel de automobilisten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storingen die zich zowel thuis voor de deur als onderweg aan hun auto kunnen voordoen. In jarenlange praktijkervaring van de Wegenwacht is gebleken dat een groot aantal storingen kunnen wor den verholpen door niet-autotech- nisch geschoolde automobilisten die echter wel de cursus Pech onderweg hebben gevolgd. De instrukteurs zijn ervaren we genwachten en technochefs van de ANWB. Gedurende de lessen worden o.a. de ontsteking, carburatie, koe ling en smering behandeld, waar bij speciale aandacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandig heden starten van de auto. Voor het onderricht zijn duidelijke tekenen en een aantal belangrijke onderdelen zoals stroomverdelers en carburateurs aanwezig. Bij de in structie wordt verder gebruik ge maakt van een auto, waaraan de deelnemers storingen moeten opspo ren en verhelpen die van tevoren door de instrukteur zijn aange bracht. Bovendien ontvangt iedere cursist een handig cursusboekje dat ook na afloop van de cursus goede diensten kan bewijzen. De kosten voor deze cursus be dragen 50,voor ANWB-leden en 65,voor niet-leden. Na aanmelding ontvangen de cur sisten een bericht van inschrijving waarin nader gégevens over de les sen worden bekendgemaakt. Belangstellenden kunnen zich op geven bij: ANWB Kantoor Eindho ven, Elzentlaan 139-141, telefoon: 040 - 118155. Zoals men intussen reeds heeft kunnen lezen zal het dit jaar 100 jaar geleden zijn dat de Zusters van St. Joseph zich in Venray vestigden. Het klooster van St. Joseph is met zijn zusters in al die jaren een te huis geweest voor velen die hulp en zorg nodig hadden. In dat opzicht hebben de zusters onschatbare verdiensten gehad voor velen. Ook nu nog profiteren vele instellingen en personen van hun hulp en medewerking. De zusters hebben nooit iets voor zichzelf gevraagd maar altijd klaar gestaan voor anderen. Uit de gemeenschap is dan ook de vraag naar voren gekomen om bij gelegenheid van het jubileum een geschenk aan de zusters aan te bie den. Teneinde eenieder in de gelegen heid te stellen om een bijdrage te leveren in een jubileumgeschenk voor de Zusters is een rekening ge opend bij de RABO-bank te Venray (Bankrekeningnummer 17 39 05 730; posrekeningnummer van de bank 1 06 85 14). Bijdragen op bovenver melde rekening onder vermelding van: „Zusters van St. Joseph". Het comité van aanbeveling re kent gaarne op uw bijdrage als blijk van waardering en dankbaarheid voor het vele goede dat door de zus ters in de voorbije 100 jaar werd verricht. Het comité van aanbeveling, mr. H. J. M. Defesche, burgemeester van Venray - voorzitter Zuster Dorothée Bouwels o.s.u. mevr. A. P. Rutten-Tielen mevr. P. Vercauteren-Poels drs. C. P. M. Goossens o.f.m. drs. H. J. P. M. Kortmann drs. W. H. Kremer C. J. P. Leurs ing. P. A. H. Loonen, em. pastoor-deken dr. J. Peters o.c.d. drs. A. J. M. Russel H. J. Stoef L. A. Theunissen, pastoor-deken drs. D. J. J. M. Vercauteren C. W. J. Baron de Weichs de Wenne drs. G. M. Beterams, secretaris. Op 4 februari j.l. geslaagd voor arts aan de Faculteit der Genees kunde van de Rijksuniversiteit te Leiden, Johnny E. Klokke. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven slaagde Nort Thijssen het kandidaatsexamen wiskunde. 1 Na een succesvolle derde opvoe ring van Circus Mök in Venray en een alleszins geslaagde boerenbrui loft in Ysselsteyn, breekt nu de laat ste weeik vóór carnaval aan. Het zijn voornamelijk bals die dit. weekeinde een voorproefje geven van het vastelaoves-gebeuren. Zo is er in Venray heden vrijdag 't Vors tenhal in Prinsenhof; een carnavals balen Den Alden Hoed en het Alde- wieverbal in Heide. Zaterdag viert Leunen het Alde- wieverbal en is er in restaurant Vlakwater het hockeybal. Dus plaats genoeg om de benen te strekken. Zendag is er in de foyer van de schouwburg als zondagochtendcon cert een uitvoering van het hofkoor en we weten dat het dan erg gezel lig is. Natuurlijk houden ook verschil lende verenigingen hun carnavals viering, maar daarvoor verwijzen wij naar him mededelingen in dit blad. De kamavalskrant „De Piëlhaas" is inmiddels ook verschenen en is in de boekhandel verkrijgbaar. De heren doktoren zaten met de handen in het haar. Er werd in Ven ray een nieuwe ziekte gesignaleerd. Er staken verschillende gevallen van harmonie-koorts de kop op en daar hadden ze nog nooit van gehoord. Gelukkig was er een echte Piëlhaas bij. Die was wakker gebleven en had de stukjes in Peeel en Maas gelezen. Hij schreef het beste en enige re cept voor dat er is. Verplicht mee doen in de optocht. Alles is nu tot Carnaval weer rustig doch dan zal het gaan gebeuren. Piëlhazen we hebben geprobeerd de optocht in de belangstelling te trekken. Of het gelukt is zullen we Carnavals-maandag wel zien. We verraden niets doch de voortekenen zijn zeer gunstig. Zondag a.s. is de laatste gelegen heid om naar Hotel Almonda te ko men voor inschrijving voor de op tocht. Mocht U ondanks alles toch liever niet meedoen dan zien wij U graag terug als toeschouwers langs de kant, want die hebben we natuurlijk ook nog nodig. De Optochtcommissie. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar in Veltum op kamavalszon- dag een gevelversieringswedstrijd gehouden worden. Voor de 3 mooiste, of meest origi neel versierde (huis) gevels, worden prijzen uitgereikt door Venrays Prins Karnaval 1977, Thieu I en Raad van Elf, op zondag 20 februari a.s. Voor deze wedstrijd hoeft men zich niet extra op te geven. Iedere gevel versiering doet mee! Ook kinderen weten vaak met waterverf, ballonnen, tekeningen, papier e.d." de meest originele resul taten te bereiken. CARNAVALSVERENIGING „DE PIEROTTEN" ST. SERVATIUS VENRAY Bij onze vereniging bestaat de mo gelijkheid cm toe te treden tot onze Prinsengarde. Meisjes vanaf 8 jaar kunnen zich aanmelden bij onze secretarissen de heren C. Weyers, Ursulastraat 36, Venray, tel. 04780-3827 of Fr. Thijs sen, Beukenlaan 12, Venray, teL 04780-5556. Tijdens de eucharistieviering van a.s. zaterdagavond 12 februari om zeven uur zingt dit bekende koor in de Vredeskerk. De uitvoering staat onder leiding van dirigent Jos van Eijck, die ook dirigent is van het Kon. Toonkunst koor „Orpheus" te Blerick en hij is een veel gevraagde tenor bij belang rijke concerten. Door het koor zullen de volgende meerstemmige liederen worden ge zongen: Missa Brevis KV 275 - W.A. Mozart Ave Verium - W.A. Mozart Laudate Dominum - WA. Mozart Et ineamatus est - Josq. des Prés. Het Hofkoor in aktie Uit een mededeling van Staats bosbeheer blijkt, dat in het afgelo pen jaar in het gemeentelijk bosbe- zit 9 buizerdparen, 2 paar boom valken en 2 paar haviken hebben gebroed. Bovendien werd op een plaats een boommarter regelmatig waargenomen. A.s. zondag 13 februari organi seert de vogelvereniging De Gevleu gelde Vrienden Wanssum en omstre ken haar maandelijkse vogel- eri klemdierenmarkt. Deze zal worden gehouden in en om het gemeen schapshuis te Wanssum van 10 tot 12 uur. Entree 0.50. CARNAVALSCONCERTEN OP ZONDAG 13 EN ZONDAG 20 FEBRUARI IN SCHOUWBURG Op zondag 13 en zondag 20 febr. verzorgt het Hofkoor van Venrays Mannenkoor een camavalszondag- ochtendconcert o.l.v. Fr. Veriiofstad en de Hofkapel o.l.v. J. Stevens. Voor zondag 13 febr. is het aan- vangsuur 11.30 uur en het program ma is dan als volgt: Opening door de Hofkapel met enkele speciale nummers. Hierna worden de Venrayse car navalsschlagers van 1976 ten gehore gebracht. Dan treedt 't Hofkoor op met 'n selektie van oude carnavals liedjes uit hun grote repertoire. Hierna wordt de A.P.K. plak uit gereikt aan de heer P. Muys. Daar na weer een optreden van de Hof kapel met het brengen van diverse populaire schlagers, waarna de Venrayse carnavalsliedjes 1977 ten gehore worden gébracht. Als slot treedt 't hofkoor op met haar nieuwe camavalsrepertoire welk ook op Circus Mök gébracht werd. Dit laatste optreden wordt onderbroken door het uitreiken van 'n tiental onderscheidingen door de beschermheer van Venrays Mannen koor Mr. H. J. M. Defesche aan Hofkoorleden die 5 jaren lang hun trouwe diensten verleenden. Het carnavalsconcert op zondag morgen-20 februari begint om 12.15 uur (dus drie kwartie later). Tijdens dit concert wordt de oonechte onder trouw gehouden van t Boeren bruidspaar, Wim van Jacob den Boekbiender en Bets van Joihan van Harrie de Schoester. Beide concerten zijn gratis toegan kelijk, terwijl aan de ingang het programmaboekje met o.a. alle teks ten van de te brengen nummers verkrijgbaar zijn. Gezien de erva ringen van andere jaren belooft 't ook nu weer storm te lopen voor dze populaire concerten. Tijdig aan wezig zijn is dan ook aan te raden. 20 febr. is het repertoire als op 13 febr.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1