Kathodische bescherming filters in het zwembad Dronken achter het stuur GASTGEZINNEN GEVRAAGD voor Berlijnse kinderen Baatbelasting in Leunen Verbreding Vredeweg in Vredepeel Voorzieningen aan schietterrein Oostrum Wegens groot sukses in 1976 komt de groep Whale op zaterdagavond 5 februari voor de tweede maal in so ciëteit Free Wheelin. Whale is, sinds zij in 1975 begon nen, in een rekordtempo een graag geziene gast in de Limburgse socië teiten geworden, en daar niet alleen! Dit is te danken aan een twintigtal try-outs waarin Whale bewezen heeft een soepel draaiend geheel met een geheel eigen geluid te zijn. Alle nummers van htm repertoire zijn on der de groepsnaam „Whale" inge schreven bij de Buma, en zijn door inbreng van alle vijf de leden ont staan.. De muzikale richtingen en invloe den lopen van Funk tot ballade achtige stukken, terwijl de teksten vaak romantisch en sprookjesachtig aandoen. De sfeer doet denken aan Genesis, Kayak, Gentle Giant en Supertramp. Zij brengen aan instrumenten: fen der rhodes piano, dwarsfluit, string ensemble, synthesizer, mondharmo nica, blokfluit, sologitaar, akoesti sche gitaaar, drums en percussion. Verder zullen zij allen die hen ge hoord hebben verbaasd hebben met hun verrassend sterke zang. Zaterdagavond 5 februari in So ciëteit Free Wheelin', Hoendestraat 10, Venray. Aanvang 21.00 uur. En tree leden 2.50, niet-leden 4, Na hierover advies te hebben in gewonnen van de bestuurscommissie sportzaken, jeugd- en jongerenwerk zal aan de raad het voorstel worden gedaan 30.000,beschikbaar te stllen voor het aanbrengen van ka thodische bescherming van de filters in het zwembad. Het aanbrengen is noodzakelijk om roestvorming in de filters tegen te gaan. De bedoe ling is de werkzaamheden uit te voe ren vóór het komende zwemseizoen. i In het afgelopen weekend bekeur de Venrays politie twee automobilis ten die onder invloed van alcohol een auto bestuurden. STICHTING PAX-CHRISTI KINDERHULP Als laatste van de drie artikelen willen wij nu onze lezers iets duide lijk maken omtrent de mogelijkhe den om voor een periode van 5 we ken gastvrijheid te geven aan een Berlijns kind. Een verscheurde stad, midden in een land waar een ander maatschap pij-systeem heerst, dat is West Ber lijn, en al is de laatste jaren veel veranderd, de Muur is nog altijd een onverbiddelijke scheidslijn, die nor male menselijke betrekkingen tegen houdt. De aandacht van de wereld is van Berlijn enigszins afgewend om dat verschrikkingen in andere delen van de wereld meer belangstelling trekken en medelijden opwekken. Toch vernemen wij nog zeer dik wijls middels berichten in de kran ten en t.v. dat er weer aan de muur geschoten is en daaruit is af te lei den dat van een goede verstanhou- ding tussen oost en west Berlijn nog geen sprake kan zijn. In geestelijke en matreiële nood is de bevolking er opgegroeid, vooral de jeugd. Het lot van die jeugd tussen 5 en 18 jaar hebben jaren geleden enkele orga nisaties zich aangetrokken, zoals de werkgroep Berlijnse kinderen die in 1961 een aktie ondernam om dn spe ciale vluchtelingenkampen kinderen een onbezorgde vakantie in Neder land aan te bieden. In 1973 werd deze werkgroep om gezet in een stichting. Voorlopig bepaalt die stichting zich alleen tot kinderen uit West-Berlijn. Pax Christi kinderhulp heeft ook in Ne derland gestalte gekregen. Dat em. kardinaal Alfrink er nog steeds zijn krachten aan geeft is voor ons de verzekering van de noodzaak de West-Berlijnse kinderen een onbe zorgde vakantie te geven. Al zijn er nu geen kampen meer en' worden pleeggezinnen gevraagd. Tienduizenden West-Berlijnse kin deren gaan op vakantie niet alleen in West-Duitsland, maar ook in Zweden, Oostenrijk, Italië, Noorwe gen en Nederland. In Nederland konden in 1973 1600 kinderen opge nomen worden. Maar dit aantal moet worden verhoogd,, daar de nood nog steeds aanwezig is. Pax Christi Nederland, afdeling Noord-Limburg en Oost-Brabant, zoekt als streefgetal opnamemoge lijkheden voor 80 West-Berlijnse kinderen. Dat aantal moet geplaatst kunnen worden. HOE ZUN DE WEST-BERLIJNERTJES Ieder kind is anders, maar de West Berlijnse kinderen hebben toch wel enkele specifieke trekjes. Het is be langrijk deze te kennen bij het tege moet treden en opvangen. Veel ge zinnen van die West Berlijnse kin deren zijn uit elkaar gerukt door de deling van Berlijn. Een groot aantal kinderen is opgegroeid in onwrichte omstandigheden, zij hebben in hun jonge jaren dingen meegemaakt die ze moeilijk konden verwerken. De meeste ikinderen hebben in de eerste dagen last van heimwee. Opvallend is ook dat veel kinderen een nerveus karakter hebben. Ze zul en opschep pen dat him vader een slee van een wagen heeft en dat ze een kleuren televisie hebben en dat him ouders iedere zaterdagavond uitgaan. De werkelijkheid gebiedt te zeggen dat het vaak heel anders is en terug te brengen is naar het fantasievermo gen van die kinderen. HOE OUD ZIJN DE KINDEREN De kinderen uit West Berlijn wel ke voor een uitnodiging in aanmer king komen, moeten minstens zes zijn en niet ouder dan twaalf jaar. Als men een kind van 12 jaar uit nodigt dan kan het wel tot zijn 18e jaar komen, want is de vakantie met het West Berlijnse kind goed beval len dan kan het kind voor het vol gend jaar weer worden uitgenodigd. Het kan ook zijn dat het eerste jaar is tegengevallen, maar de ervaring leert dat een tweede jaar toch kan meevallen omdat men eikaars ka rakter heeft leren kennen. VREEMDELINGENWET In de zin van de Nederlandse wet zijn de Berlijnse vakantie-kinderen vreemdelingen en ze vallen onder de wet welke hen beschermt. Maar de organisatie van Pax Christi kinder hulp regelt alles, zodat aan de voor waarden wordt voldaan. ZIEKTE OF ONGEVAL Dan wordt daarvan direkt het al gemeen sekretariaat op de hoogte gebracht via de Venrayse kontakt- man. Alle kinderen zijn verzekerd tegen ziekte en ongeval. KLEREN, KADO'S, ZAKGELD Als U uit vrije wil kleding voor het kind hebt gekocht en hebt het plan hetzelfde kind het volgend jaar weer te vragen dan kunt U beter de kledingstukken zelf bewaren. An ders kan het voorkomen dat het kind het volgend jaar terug komt met een bijkans lege koffer. Verder wordt aangeraden wanneer het kind voor de eerste maal te gast is, bescheiden te zijn met het geven van geschenken. DE REIS Zonder oponthoud zijn de kinde ren 12 uur onderweg. Gedurende het grootste gedeelte van de nacht sla pen de kinderen. Verstandig is om de labels die de kinderen aan de hals en aan de koffer hebben niet verlo ren te laten gaan. OPROEP Als U na het lezen van onze ar tikeltjes tot de slotsom bent geko men U aan te melden als pleeggezin voor een West-Berlijns kind, dan kunt U kontakt opnemen bij het kontaktadres: voor Venray en omge ving: Pax Christi Kinderhulp p/a de heer Bennis, Den Aldenweg 20, Venray, Telefoon 04780 - 2731. U krijgt niet alleen via dat kon taktadres alle mogelijke informatie, maar daarnaast zal dan een mede werker van Pax Christi Kinderhulp U komen bezoeken om de persoon lijke omstandigheden op te nemen. Hij zal U er op wijzen dat de kin deren niet als kasplantjes behoeven te worden behandeld, maar dat U kunt doen alsof het uw eigen kind is. Natuurlijk draagt U tijdens de vakantie de kosten van het levens onderhoud van het pleegkind. Dik wijls hebben ze voldoende kleding bij zich maar het kan ook tegenval len wat ze meebrengen. De kinderen zijn verzekerd tegen ziekte, ongeval len en er is een WA-verzekering af gesloten. De reiskosten komen voor rekening van de Pax Christi Kinder hulp. Wij besluiten onze artikelen met een oproep aan hen welke de moge lijkheid hebben een pleegkind tot zich te nemen. Wij, die het verge leken bij de West-Berlijnders, zo goed hebben, moeten het er graag Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld over te gaan tot het heffen van een baatbelasting in ver band met de aanleg van een trottoir in de St. Catharinastraat, St. Apol- loniastraat en een gedeeite van de Kapelweg in Leunen. Vooraf zal nog het advies worden gevraagd van de commissie voor fi nanciën. Burgemeester en weihouders heb ben het verbreden van de Vredeweg in Vredepeel gegund aan Vissers* Wegenbouw. Het ligt in de bedoeling dat medio maart met de werkzaamheden wordt begonnen. Het werk zal ongeveer rdie a vier weken duren. De Schutterij 't Zand akker Gilde St. Jan heeft medewerking van de gemeente gevraagd voor het afwer ken van het nieuwe schietterrein aan de Geysterseweg in Oostrum. Burgemeester en wethouders héb ben er geen bezwaar tegen, dat deze medewerking wordt verleend. Geleverd zullen worden zes ver- keersbordpa len om het schootsveld te kunnen aanduiden en afzetten, graszaad om het schietterrein na ontgronding weer op orde te bren gen een aantal berkebomen voor het aanplanten van een windvangende bomenstrook. Deze bomen kunnen op aanwijzing van de plantsoenendienst worden gerooid op plaatsen waar grote aantallen berken voorkomen. De werkzaamheden kunnen door de leden van de schutterij zelf wor den uitgevoerd. voor over hebben iets te doen voor die kinderen die buiten hun schuld slachtoffer zijn geworden van de po litiek van het gespleten Berlijn. Drie en dertig punten stonden op de agenda van de gemeente raad en daar deden de heren precies 3 uur en 30 minuten over. Nu mag U zelf uittellen hoelang er gemiddeld gepraat werd per agendapunt. Nadat enkele kleine onvolkomen heden in notulen en ingekomen stukken waren veranderd, kwam als eerste agendapunt de restauratie van de windmolen „Nooit Gedagt" in Merselo. 30.000,zijn de kos ten van deze reparaties. Feitelijk komen maar 25% voor rekening van de gemeente en 15% voor de eige naar. De andere 60% komen voor rékenimg van rijk en provincie. Maar aangezien die praktisch niets in de monuimentenpot hebben, kan de ge meente de hele zaak voorlopig fi nancieren. De raad had er geen moeite mee, alleen de heer Den Brok wilde weten of de molen nog opera tioneel te maken was. Dat was niet het geval. De benoeming van burgemeester Defesohe als lid van het dagelijks bestuur in het Samenweriringsinsti- tuut voor Automatisering Limburg, ontlokte bij de heer Thijssen de vraag of ook een raadslid in het (al gemeen) bestuur van dit instituut benoemd kan worden. Dat was ken nelijk niet de bedoeling. L.S.O.-SUBSIDIE Het „vuurwerk", dat naar onze verwachting door de V.V.D.-fraktie zou worden afgestoken bij het voor stel tot toetreding van de gemeente Venray tot de gemeenschappelijke regeling inzake subsidiëring van de Stichting Limburgs Symphonie Or kest, is uitgebleven. Waarschijnlijk was mevr. PoelsrPeters daarvan de oorzaak, want voordat WD-fraktSe- voorziter mr, G. Thijssen aan het woord kwam had zij het college al laten weten, dat de fraktie „Samen werking" het voorstel zou steunen. De heer Thijssen zei dan ook niet meer de illusie te hebben het stand punt van de grootste fraktie te kun nen wijzigen. Maar wel plaatste hij een groot aantal kanttekeningen bij het voor stel. Zo vroeg hij zich af of de sub sidiëring van dit orkest wel een ge meentelijke zaak was. Hij trok de kwaliteiten van het orkest in twijfel en vroeg zich af of Limburg niet iets beters had te bie den. In ieder geval vond hij het LSO geen verrijking van het Limburgse culturele leven, zoals in het pre-ad- vies van b. en w. was gesteld. Hij voelde er meer voor de sub sidiëring van jaar tot jaar te bekij ken en naar bevind van zaken te handelen. Bovendien en hiermee zat hij op één lijn met mevr. Poels vroeg hij zich af of nabuurgemeenten ook niet bij de subsidiëring konden wor den betrokken omdat zij ook belang stellenden leveren voor het optreden van het LSO in de Venrayse schouw burg. Wethouder van Oers probeerde de WD-fraktie op andere gedachten te brengen en ook de heer Den Brok zei de indruk te hebben, dat de pres taties van het L.S.O. de laatste ja ren steeds beter worden. Een vergeefs pleidooi overigens, want bij de stemming wensten de beide V.V.D.-raadsleden de aante kening tegen het voorstel te hebben gestemd. POLITIE-AUTO'S De raad ging zonder meer akkoord met het beschikbaar stellen van 77.290,voor de aanschaf van nieuwe auto's voor de Venrayse ge meentepolitie. Dat wordt dan een speciaal ingerichte Mercedes Benz- besteilauto en twee Simca's 1100 LE. SCHOOLWERK De basisschool in Vredepeel kan een papiersnijmachine aanschaffen ter waarde van f 412,de basis school in Ysselateyn kan het 2e deel van een speelleesset aanschaffen ter waarde van 518,de basisschool De Hommel in 't Brukske kan een platenspeler aanschaffen ter waar de van 419,de basisschool in Heide krijgt 2822,37 meer exploi tatievergoeding dan vorig jaar juli door de raad was bepaald; en van hetzelfde laken een pak kreeg de basisschool in Castenray, maar dan wel 4.008,30 meer. Om de diverse aanvragen van scholen spoediger te verwezenlijken willen b. en w. de behandeling daar van onder hun hoede nemen en de raad alleen maar informeren over wat gedaan werd. Dat zou 4 tot 6 weken tijd sparen. De heer Den Brok voélde er niet veel voor omdat daarmee alweer 'n taak van de gemeenteraad gaat ver dwijnen. Vanwege de tijdwinst waaraan hij twijfelde wilde hij het wel 'n jaartje proberen. Zijn voorstel om het bezit van alle scho len te inventariseren, ging de mist in, omdat zulks een moeizame en overbodige taak was. Na enig heen en weer gepraat besloot men tot een proefjaar en dan zal deze zaak op nieuw bekeken worden. De raad ging akkoord met de de finitieve situering van de openbare kleuter- en basisschool De Keg in Veltum op de hoek van de Blauw ververstraatVollenbergstraat. Hierbij stelde de heer van Valken goed nog eens uitdrukkelijk dat dit geen konsekwenties inhield voor al of niet vestiging van enige andere school in Veltum 2. Dat was ook helemaal niet de bedoeling, aldus de voorzitter. GROND VERKOOP Dan waren er natuurlijk weer ver schillende gronidverkopen, t.w. aan de Spurkterdijk, de Molenklef, in Oirio, Brukske en Leeuwstraat. De provincie kocht een aantal perceels gedeelten van de gemeente voor de doortrekking van de provinciale weg VenloMaashees. In Ysselsteyn kocht de heer H. Camp» een zandweggetje van 1100 meter lang dat hij nu gaat verhar den. Het raadslid Claessens verzocht de koper de verplichtingen op te leggen een bordje „eigen weg" en slagbomen te plaatsen. Dat laatste omdat op dat weggetje zowel over dag als 's nachts landbouwmachines kunnen staan. Ongelukken zijn dus niet denkbeeldig. Maar volgens wet houder Loonen kon men de koper daartoe niet verplichten. De grondprijzen links en rechts voor dikwijls kleine stukjes vond de heer De Bruyn aan de lage kant. In de commissievergadering moest men toch eens gaan praten over een nieuw grondprijzenbeleid. En dat zal dan gebeuren. Ruim 2xk ha. grond werd nog aan gekocht voor het industrieterrein De Witte Vennen voor de lieve som van 124.000,-. CENTRUMPLAN Het verlengen van de machtiging aan b. en w. tot aankoop van gron den en opstallen ten behoeve van het centrumplan, ontlokte bij de heer Den Brok de vraag of het nog wel nodig was om grond te kopen. Hij had de artikelen in Peel en Maas over de Rose Vlek gelezen. Wethouder Schels sprak van snelle konklusies door Peel en Maas, maar mochten die juist zijn, dan kunnen we de grond nog altijd als parkeer terrein gebruiken. En het is nog al tijd een goede geldbelegging. De heer Oudenhoven herinnerde aan de toezegging dat de raad regel matig een overzicht krijgt van de aankopen. FREE WHEELIN' Reeds in december 1975 werd voorgesteld o.m. de soos Free Wheel in' met behulp van de beschikbare Polak-gelden te verbeteren en uit te breiden. Dat zal nu kunnen gebeu ren omdat de raad een krediet be schikbaar stelde van 349.724, Een eigen inbreng van de circa 700 jeugdige leden van Free Wheelin' ten bedrage van 60.000,— was aan wezig. De heer Den Brok was er niet te gen, maar meende dat wanneer de schouwburg annex cultureel cen trum meer open stond voor de jeugd, zulk een grote uitbreiding niet nodig was geweest. Wethouder van Oers merkte echter op dat de jeugd in de schouwburg niet die sfeer vindt die men wenst, terwijl de ruimten minder geschikt zijn voor uitvoeringen door kleine groepen. GELD OVER Op de gemeenterekening van 1974 is ruim een miljoen overgebleven. Normaliter gaat zo'n overschot naar de pot „saldi reserves", maar die bleek voldoende gevuld te zijn. Daarom werd nu 500.000,gere serveerd voor de inrichting 2e fase Jerusalem en 500.000,- ten behoeve van sociaal culturele voorzieningen in de „rosé vlek". SPORTPARK 87.600,stelde de raad beschik baar ten behoeve van de realisering van de derde fase van het sportpark De Wieën. Aan cultuur-technische werken wordt daarvan 44.000. gebruikt, terwijl 43.600,nodig zijn voor het verleggen en verhar den van het Kwezelpad. De heer De Bruyn vroeg in dit verband om doortrekking van de Sportlaan naar Veltum. Dat was al in studie en zou wellicht over enke le maanden verwezenlijkt kunnen worden. WIJKCENTRA Om duidelijke plannen, zowel van werkgroepen als architekten, te kun nen bekostigen, die nodig zijn om in Veltum en Brukske wijkcentra te kunnen oprichten, was 35.000, geraamd. Daar had de raad geen be zwaar tegen, alleen wilde de heer Réintjes weten of die wijkcentra gemeente-eigendom blijven of in een stichting worden ondergebracht. En wat gaat de eigen inbreng van beide wijken bedragen. Daarop was nog geen zinnig ant woord te geven, Dat zien we t.z.t. wel weer. „DE HULST" Op het industrieterrein „De Hulst" aan de Henri Dunantstraat moet rio lering uitgebreid worden evenals het gas- en electriciteitsnet. Dat gaat zoo'n dikke 100 000,kosten. Aan gezien in de grondprijzen van het in dustrieterrein met deze en andere bedragen is rekening gehouden en de centen dus uiteindelijk weer bij de gemeente terug komen had de raad er geen problemen mee. NIEUW ONDERZOEK NAAR KWALITEIT „SLOOPWONINGEN" MAASHESEWEG e.o. Zestien raadsleden inclusief de vier wethouders hebben hun steun gegeven aan de vorige maand door de heren J. Konings (P.v.d.A.) en H. v. d. Locht (PPR) ingediende motie. Hierin werd het college gevraagd alsnog een on derzoek in te stellen naar de bouw- en woontechnische kwali teit van de met sloop bedreigde woningen aan de Maasheseweg en de uitkomst daarvan voor te leg gen aan de raad. De Kerkdorpen- fraktie en de heer J. de Bruyn (Samenwerking) voelden er niets voor deze motie te ondersteunen. Het gevolg van de ondersteuning van deze motie door de grote meer derheid van de raad betekent, dat de raad tevens een krediet van 10.000,beschikbaar heeft moeten stellen om een onderzoek te laten uitvoeren door een onafhankelijk op dit terrein ervaren bouwkundig bu reau. Het onderzoek zal zich beper ken tot één woning van elk der drie types. Als enige van de Samenwerkings- fratatie voerde de heer de Bruyn aan dat volgens hem een onderzoek overbodig was. Naar zijn mening waren de woningen te slecht om nog opgeknapt te kunnen worden. De vele bewoners, die de publieke tri bune bevolkten, lieten duidelijk merken, dat zij het bepaald niet eens waren met dit standpunt van de heer De Bruyn. Ook de heer Reintjes, die namens de kerkdorpenfraktie vertelde niets voor de renovatie te voélen hoewel bij zijn fraktie het belang van de bewoners voorop stond, voelde de boze blikken van de bewoners in zijn rug prijken. Hij noemde het politiek wel leuk om de motie te steunen, maar beslist niet verantwoord. De heer Den Brok herinnerde er aan, dat de bewoners van de met sloop bedreigde huizen zich gelukkig in hun woonomgeving voelen en dat men daarom tegemoet moest komen aan de wensen van deze bewoners. Wethouder G. Schols herinnerde er aan, dat destijds met de bewo ners overeenstemming was bereikt over de sloopplannen, maar dat later hierover de nodige consternatie is ontstaan. Wanneer tot renovatie van de wo ningen zou moeten worden overge gaan, voorzag de wethouder tal van moeilijkheden. Hij vroeg zich af of het ministerie dat voor de sloop van de woningen is zou reageren op een subsidie-aanvraag voor de renovatie. Verbetering van de woningen, in clusief de aanleg van centrale ver warming, zou volgens de wethouder neerkomen op 50.000,per wo ning. Dit betekent dan tevens een huurverhoging van 140,- tot 150,- per maand per woning. „Ik vraag me wel af of men dit er voor over heeft" aldus de wethouder, die er verder aan herinnerde, dat reeds in 1967 het ministerie geen rijksSteun wilde ge ven voor een renovatieplan voor de ze woningen. Niettemin stélde hij zich met zijn collega -wethouders achter de motie, in de overtuiging overigens, dat een nieuw onderzoek niet alleen tijd— maar ook geldverlies betekent YSSELSTEYN De heer Claessens had schriftelijke vragen gesteld over de woningbouw op de kerkdorpen en in Ysselsteyn in het bijzonder. Over deze proble matiek wordt veel te lang gepraat (of niet gepraat)-, maar nu hadden b. en w. dan toch een afspraak kunnen maken met Maastricht om daarover eens uitsluitsel te krijgen. De ge meente hoopt op een gunstig resul taat van dit gesprek en zal dat dan op zeer korte termijn aan de ge meenteraad ter kennis brengen. Een verkeerslichteninstallatie in centrum van Ysselsteyn was reeds lang toegezegd, maar na 4 maanden nog niet verwezenlijkt. Defintieve plannen schijnen ook nog niet klaar te zijn, want er moet nog een kre diet gevraagd worden aan gedepu teerde staten. Als dat er is moet nog gerekend worden met een levertijd van 3 maanden. Wethouder Loonen was iets op- timischer en zag misschien kans daar één maandje van af te knab belen. Voor de rest lopen de gemeen telijke taken bij de aanleg van die verkeersinstallatie parallel met die van provincda alias rijkswaterstaat. GRONDRUIL J Het électriciteitsstation van de PLEM aan de Maasheseweg moet. uitgebreid warden. Wordt het ge hele zaakje verlegd, dan betekent dat straks een financieel voordeel voor de gemeente bij de t.z.t. aan te leggen hoogspanningslijn in het be stemmingsplan Land weert. Daarom besloot men tot verhuizing naar de oostzijde van het huidige perceel. Bovendien heeft men dan genoeg aan 5200 m2 grond terwijl nu 11.300 m2 grond afgerasterd is. Daarmee kwam men in feite ook (onbewust) tegemoet aan de wensen van de heer v. d, Locht, die in het plan Land- weert zoveel mogelijk recreatiege bied wil. PUBLIEKE TRIBUNE Na de raadsvergadering kwam er van de publieke tribune weinig com mentaar. Alleen de CD A-pet van Mevr. Poels-Peters zorgde nog voor enige hilariteit, maar toen was de vergadering ook defintief afgelopen.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 9