sluiting van kleuter- en basisscholen prorating Voorproefjes van Vastenavond Uw makelaar IN DE NABIJE TOEKOMST Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Carnavalsoptocht 77 VRIJDAG 4' FEBRUARI 1977 No. 5 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG a PEEL EN MAAS M VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) De feestvreugde rond de opening van de kleuterschool „De Bef?' aan de Dr. Poelsstraat werd enigszins getemperd door bepaald niet opti mistische opmerkingen van de heer A. J. M. Russel, voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwas Ven- ray. Na eerst de totstandkoming van deze school te heben geschetst ging hij verder in op de problemen waar voor de Stichting èn de andere ka tholieke onderwij srichtingeii in Ven- fay in de naaste toekomst zullen worden geplaatst. „Het is triest by de opening van een nieuwe school te moeten konstateren, dat in de toe komst ongeveer 50 procent van de huidige basis- en kleuterscholen in het singelgebied gesloten moeten worden", zei de heer Russel. De Stichting Katholiek Onderwijs Venray bestuurt drie basisscholen én na het tot stand komen van ,,'t Bef- ke" drie kleuterscholen, welke alle binnen het singelgebied zijn gelegen. De heer Russel stelde, dat het stre ven er op gericht is om in het kader van het scheppen van goede voor waarden voor de integratie van het kleuter- en basisonderwijs, bij iede re basisschool een kleuterschool te bouwen. Op 10 mei 1974 werd door de stich ting aan de gemeente toestemming gevraagd een kleuterschool te bouw en bij de Dr. Poelsschool en bij de Petrus Bandenschool. Op dat moment was er nog een kleuterschool annex Ursula-basis- school. Tegen het einde van het vo rige leerjaar werd de honderdjarige kleuterschool bij de Ursulaschool aan de Maasbeseweg afgebroken. Op 30 juli 1974 werd door de ge meenteraad machtiging verleend om de beide kleuterscholen te bouwen. Moeilijkheden met de grondverwer ving waren er de oorzaak van, dat met de konkrete voorbereiding van de bouw van ,,'t Befke" pas in au gustus 1975 kon worden begonnen. De heer Russel zei, dat de even urgente bouw van de kleuterschool bij de Dr. Poelsschool toen nog steeds niet mogelijk was omdat de gemeen te de voor die bouw bestemde grond nog niet in eigendom had verkregen. Intussen is dit wel gebeurd, maar werd door de gemeente de vraag ge steld of het niet beter zou zijn, de Dr. Poelsschool te verplaatsen en een nieuwe kleuter- en basisschool te bouwen tegenover de LTS aan de St. Jozef weg. De voorgestelde nieuwe vestigings plaats van de Dr. Poelsschool moet echter op zijn konsekwenties worden bekeken binnen het kader van de to tale behoefte uan basis- en kleuter scholen in de toekomst. De heer Russel voerde aan, dat door de sterke daling van de geboor ten, de toekomstige behoefte aan ba sis- en kleuterscholen sterk zal af nemen. Thans zijn er ongeveer 1300 leerlingen uit het singelgebied op de kleuter- en basisscholen. In 1982 zal dat aantal tot ongeveer 800 gedaald zijn. Spreker noemde dit cijfer be trouwbaar, omdat de kinderen waar het cm gaat, reeds geboren zijn. Op een wat langere termijn moet het aantal lèerlingen worden be paald op basis van de gebcorte-prog- „Die leert", aldus de heer Russel, „dat op een wat langere termijn het huidige aantal leerlingen van 1300 zal dalen tot ongeveer 650 en waar schijnlijk tot een nog iets lager aan tal." Vandaar zijn konklusie, dat in de toekomst ongeveer de helft van de bestaande basds- en kleuterscholen in het singelgebied gesloten moet worden. Spreker noemde de problematiek, welke daardoor ontstaat ernstig en complex. Er zijn grote onderwijs kundige belangen mee gemoeid, en tevens belangrijke sociale en econo mische kensekwenties aan verbon den. Hij deelde mede, dat op initiatief van de gemeente die deze proble matiek tijdig heeft onderkend thans delegaties van de drie stich tingen voor Katholiek bijzonder on derwijs in Venray-kom samenkomen met de bedoeling 'n zo verantwoord mogelijk beleidsplan op te stellen en de uitvoering daarvan te begeleiden, uitgaande van de toekomstige be hoefte aan scholen. De volgende doelstellingen staan daarbij voor ogen: een zo gunstig mogelijke spreiding van de in de toekomst nodige schelen over het totale te verzor gen gebied; daarbij zullen oude begrenzingen van de individuele verzorgingsgebieden herzien die nen te worden. Bij deze spreiding dient o.m. reke ning te worden gehouden met: de integratie van kleuter- en ba sisonderwijs; een verantwoorde grootte van de afzonderlijke scholen; de verkeerssituatie; de bestaande situering en bezet ting van de scholen en de ver wachting van de leerlingaantallen in de loop van de tijd bij onge wijzigd beleid. Door de afdeling planning van de gemeente wordt momenteel de laat ste hand gelegd aan een prognose per school. Op basis van dit alles zal een plan ning dienen te worden gemaakt voor inkrimping, sluiting en eventuele verplaatsing van de afzonderlijke scholen. De heer Russel zei er alle ver trouwen in te hebben, dat de be- stuursdelegaties van de drie stich tingen, die zich over de beleidsvoor stellen zullen beraden, alsmede over de wijze van besluitvorming daar over ender leiding van de daarvoor aangezochte onpartijdige voorzitter de heer Dezaire (lid van de katho lieke onderwijsbond) op een re delijke termijn met voorstellen ter zake bij de besturen zullen komen. ZATERDAG 5 FEI OPTREDEN VAN AD ROMMERS (T.V.spel.RenJerc MAJORETTEN VAN HET JACHTHOORNKOR DÊBOERENBLAASKAPa UITTILBURG JOHANv. KREY accordeonsolo DE GRIJZE HAZEKEUTEL Het carnavalscircus „Mok", dat dit jaar voor het eerste drie dagen in Venray optreedt, heeft al tweemaal een eivolle schouwburgzaal getrokken. En niet ten onrechte! Voor het eerst in de geschiedenis van Circus Mök waren het grotendeels artiesten van eigen bodem, die de zaal tot groot enthousiasme bracht. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat die van Venray er ook iets van kunnen. Evenals vorig jaar waren het weer de „Heiligen" en tot „Engelen" getransfor- neerdc „Heiligen', die de show stalen. Het begin was even origineel als onverwacht. Vorst Hans als op perstalmeester voortreffelijk. kwam op een ezel de pistebinnen om het startsein te geven voor de wervelende show, welke.begon met het optreden van de jeugdgarde. De kleine dansmeiskes zijn intussen met hun hartverwarmend en spontaan Heiligen werden Engelen optreden een onmisbaar onderdeel van het Venrayse carnavalscircus geworden. Menigeen hield er een besje mimosa aan ever en dat werd als een leuke geste ervaren. Was het vrijdag „Kareltje Knet ter' die als eerste buutreedner van uit de ton zijn nonsens ten beste gaf, de tweede avond was het Piet de Slegter (Piet Kusters uit Weert) die een goede buut presenteerde over het slagersvak. „De Hazetrotters" gaven een uit stekende parodie ten beste op het optreden van de „Globetrotters", die enkele jaren in eigen persoon in de Venrayse piste hebben gestaan. Met een tikkeltje meer originaliteit kan dit drietal het ongetwijfeld wel maken bij een volgend optreden in het camavalscircus. Theo van Waayenburg en Joost Verbeef namen als gasten in „Hotel De Zwaan" het milieu in Venray op de hakken. De een als boerke van Venray, die (uiteraard) het buiten leven voorstond, de anders als „Hol lander", die op zijn eigen wijze „het gecultiveerde leven" bekeek. Het nummer was iets te zwak vanwege de tekstlezerij, maar verder niet on aardig. Het laatste nummer voor de pauze was voor de zangers van het Ven- rays Mannenkoor die fond carnaval in het Hofkoër zijn verenigd. Met dikwijls zeer originele en spitsvondi ge teksten hekelden zij het Venrays gebeuren van de afgelopen maanden en als bijzonder gewaardeerde ori ginaliteit boden zij het publiek een nieuwe Venrayse soecialiteit aan: de promenadebollen. Een specialiteit waarvan wij, afgaande op de smaak, veronderstellen, dat een bakker hiermee furore kan maken. Boerenbruiloft Ysselsteyn Het hoogtepunt van de avond vormden zonder meer „de Heiligen van de Groëte kefk". Doodstil staande op hun sokkels luisterden zij naar hetgeen de pas toor over hen en het Venrayfe gebeu ren van alle dag te zeggen had om dan plotseling los te barsten met hun heilig hermenieke. Volkomen onverwacht kwam dan de grote verdwijntruc. De grote kerk met de heiligen werd in een rook wolk gehuld, waaruit de heiligen in hun hemelse hoedanigheid tevoor schijn kwamen. Hoewel zij de hemel toonden als een gezellige boel, wil den zij stuk voor stuk toch wel vas- telaovend vieren in Venrays kroegje. Een flesje puur hemelwater en 'n sticker werden aangeboden als herinnering aan dit bijzonder ge slaagde optreden, waarvoor zij een staande ovatie in ontvangst mochten nemen. Sint Jozef als vertegenwoordi ger van alle heiligen kreeg' een camavalsonderscheiding. Maar Sint Jozef van de Smakt zou Sint Jozef niet zijn, als hij de Vorst geen me daille gaf, die hij dagelijks kon dra gen Marlo Verhofstad-Timp presenteer- 2Zo. Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektenontwikkeiing - hypotheken - verzekeringen - beheer Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, Venray, tel.04780-4438 de een van de drie nieuwe Venrayse carnavalsschlagers „Laot meej ow ens bekieke", welke, het afgaande op de enthousiste meezingerij ze ker wel zal doen tijdens de komende carnavalsfeesten. Bijzonder origineel kwamen Ma th i es en Fxits uit hun „bunker" in de winkepromenade, waar zij de in gang van de toekomstige metro had den ontdekt; de metrobuizen, welke tot op heden alleen nog maar wor den gebruikt om „de kak van de Grcëtestraot weg te spuuleEen sterk nummer van het tweetal, dat enige jaren in het programma van Circus Mök heeft, ontbroken. Tempke Coenen bracht" een „be- roepsbuut" waarin hij als rechter met alles en nog wat de draak stak. Geleend uit het zuiden was Petra Elfrink, die als dansmarietje vierde was geworden in Europees verband, maar volgens Prins Thieu I (en het publiek) best eerste had mogen wor den. Degenen, die het optreden van de Horster Garde hebben gezien tijdens de prinsenproclamatie waren be vooroordeeld toen de Pierottengar- de (van Sint Servaas) haar Can-Can ten beste gaf. Toch was het optreden van de Venrayse meisjes niet slecht, maar nog voor verbetering vatbaar. „De Kretsers" uit Blerick ver mochten de eerste avond slechts met moeite de lach in de zaal krijgen in tegenstelling echter tot Mien Ake, de eerste vrouwelijke buutreedner op Venrayse planken. Deze Hel- mondse bracht ronde, onverbloemde Brabantse humor en zij had weinig moeite de lachers op haar hand te krijgen. Al met al een buitengewoon ge slaagde camavalszitting, waarvan a.s. vrijdag voor degenen die „Circus Mök" niet willen missen, de laatste voorstelling wordt gegeven. De laatste kaartjes voor deze voor stelling werden maandagmorgen in een rekordtijd verkocht. Mensen, mensen, wat zijn we be gonnen. Nu hebben we ook nog bijna ruzie met „Mijnheer den Deken". De Grote Kefk is leeggelopen. Alle Heiligen hebben een Heilige harmo- nietje gevormd. Zij waren bij Circus Mök aanwezig. Prachtig. De zaal stond op zijn kop. Terecht kregen zij een ovationeel applaus. Degenen die aanwezig waren heb ben gezien welk een effect een en ander had. Reden temeer, om ook iets te fantaseren en detoeschou wers lach-krampen te bezorgen als U meetrekt in de optocht. U hebt nog even tijd. Wij zitten nog iedere zondagmorgen in Hotel Almonda. Nu of nooit, doe er wat aan, mor gen is het te laat. De Optocht-commisie. vervolg zie eerstvolgdende tekstpag.

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1