ROSE VLEK OVERBODIG Duizend duiven gevangen Uw makelaar VOOR WINKELBEBOUWING? Tegen overlast en voor een schoner Venray W ereld-schaakelite komt naar Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN NIEUWBOUW IN VENRAY OF NIJMEGEN Hans Wiegel spreekt Steun ons, word lid van de WD Botsingen met materiële schade VRIJDAG 21 JANUARI 19771 No. 3 ACHT EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOS AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 24 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 10,(uitsluitend bij vooruitbetaling) Ons artikel, vorige week in dit blad, omtrent de grote vraagtekens die gerezen zijn na het verschijnen van het CIMK-rapport over de reali satie van de Rose Vlek als winkel centrum, heeft de nodige reakties en kanttekeningen verkregen. Allereerst werd de vraag gesteld hoe de groei van Venray zich zal ontwikkelen tot 1985. Aan de hand van puur wetenschappelijke progno ses komt men voor Venray-kom aan aan bevolkingstoename van 3930 in woners en voor de kerkdorpen een groei van 1162 inwoners. De gemeen te Venray zou dan in 1985: 36.617 in woners tellep. Aan de hand van die bevolkings prognose komt het CIMK-rapport met een behoefte aan meer winkel verkoopruimte van ongeveer 3700 m2. Dat was dan op basis van het win- kelbestand vorig jaar Intussen zijn er links en rechts kleinere en grotere uitbreidingen gepleegd, waardoor al enkele vierkante meters van die 3700 zijn opgesoupeerd. De vestiging van twee winkels in de Grotestraat en een winkel op de Grote Markt in 't voormalige hotel- restaurant De Zwaan knabbelt op nieuw aan de beschikbare 3700 m2. Zijn we goed ingelicht dan kortit er verder op de Grote Markt ook nog een dames-speciaalzaak, waarmee eveneens weer het benodigde aantal vierkante meters daalt. Dan heeft de firma Ebberink bouwplannen op de hoek Markt straat-Schoolstraat, waar eveneens de verkoopruimte vergroot wordt. In dit verband zij nog vermeld de grootse bouwplannen van Handels maatschappij Venrode, welke prak tische de gehele hoek Markt, Markt straat en Schoolstraat omvat, en waarin de firma Ebberink ligt opge sloten .Met een doorbraak van de Grote Markt naar de Schoolstraat ontstaat daar in de nabije toekomst weer een aardige passage. In de Schoolstraat zouden verder nog plannen zijn voor het bouwen van twee winkels ten zuiden van het pand van Doorn. Bij Luxor Thea ter is men intussen begonnen aan de bouw van een textielwinkel met 300 meter winkeloppervlakte. En dan praten we nog niet over de geruch ten als zou in het voormalige Hotel De Keizer een meubelzaak gevestigd worden. Het behoeft geen betoog dat met een en ander de benodigde 3700 m2 winkeloppervlakte al flink aan het slinken is. De invulling of de verwezenlijking van de Rose Vlek vergt minimaal 4500 m2 winkeloppervlakte, maar kan altijd uitgebreid worden tot 6000 m2. Waar men die vandaan moet halen blijft een grote vraag. Natuurlijk kan V D daar gaan bouwen, maar zonder neringdoende buren is er voor V D ook geen lol aan. Logischer zou zijn dat zij zich houden aan de bouwplaats van de Gouden Leeuw ,of beter nog zich vestigen aan de westzijde van de Schoolstraat, waar nog menige bouwplaats is. Trouwens Albert Heyn zoekt ook uitbreiding en kan wat ons betreft gerust aan die zelfde kant van de Schoolstraat gaan bouwen Daarmee zou ook het winkelcen trum een natuurlijker verloop krij gen door de rondgang Grotestraat, Markt, Marktstraat, Schoolstraat, Henseniusplein. Aangezien V D haar vestiging gepland heeft voor 1980 of later, zou het wel eens kunnen zijn dat de Schoolstraat door de dan intussen gerealiseerde bouwplannen aldaar, voor V D heel aantrekkelijk is ge werden. De Gouden Leeuw zou dan gebruikt kunnen worden als bouw plaats voor het postkantoor, terwijl het huidige postkantoor dan weer beschikbaar komt als winkelruimte. Mede gezien in de loop der jaren nog te vergroten bestaande winkels, zien wij het van dé grond-komen van een winkelcentrum in de Rose Vlek nu niet meor zo gauw zitten. Natuurlijk kan men het gebied re serveren voor bebouwing na 1985, maar dat is nog zo ver weg, dat er dan heus wel weer andere plannen en prognoses op tafel zullen liggen. Misschien dat men dan ook van de Patersstraat meer winkelstraat wil maken. Intussen lijkt het ons verstandig en wij hebben daar in het verleden reeës meermalen cp gewezen om van de Schoolstraat metterdaad een winkelstraat te maken. Niet alleen zou dat in fases te verwezenlijken zijn, maar het zou ook een veel mooier winkelcentrum opleveren dan nu middels de Rose "Vlek ge pland is. Als men het hierboven genoemde allemaal gerealiseerd heeft, dus de gehele heek van Markt naar School straat, de Schoolstraat zelf links en rechts, de passage van Markt naar Schoolstraat, een en ander nog aan gevuld met het Schoutenstraatje, de Patersstraat en eventueel de Hense- niusstraat» dan geloven we wel dat Venray tot het jaar 2000 of langer voldoende winkels heeft. De Rose Vlek zou dan als grote parkeerplaats tegen dat winkelcen trum en als bedrijfsweg voor de winkels aan de westzijde van de Schoolstraat zeer nuttig gemaakt kunnen worden Bovendien kan men daar nog de geplande sociale en cul turele gebouwen neerzetten, zoals bibliotheek e.d. Al dan niet aange vuld met woningbouw. Het plan op zich is er groot genoeg voor. Hot zij neg eens uitdrukkelijk ge steld dat in de winkel prognoses de te bouwen winkels in het plan Land- weert geheel buiten beschouwing zijn gelaten, evenals de inmiddels gerealiseerde winkels in 't Brukske. Het is nog maar enkele weken ge leden dat burgemeester Defesche zich beklaagde over de last die dui ven veroorzaakten bij het nieuwe gemeentehuis. Als reaktie kreeg hij toen te horen dat er al enkele maan den een aanvraag ten gemeentehuize lag, om een-geldelijke bijdrage in de kosten van het duiven vangen. En daarmee werd dan de burge meester én het publiek geconfron teerd met het onbezoldigde beroep van duivenvangers. Wij hebben die duivenvanger, Leo Willems, aan de Overloonseweg, een bezoek gebracht en het bleek dat hij inmiddels de duizendste duif van Venrays daken gegrepen had. Het is allemaal begonnen toen hij op de zolder van de oude brouwerij De Gouden Leeuw de eerste verwil derde duiven ging vangen. Prompt daarna zat hij op de daken van het Lyceum en de Paterskerk, waar vooral de bewoners van De Kruuze danig overlast haden van de vele honderden duiven die af en aan vlo gen. Maar dat vangen was geen lol letje en zeker geen lukratieve bezig heid. Met vangnetten zat hij uren op de loer, en na 14 dagen had hij nog maar 14 duiven te pakken. Hij begon te experimenteren met vangkooitjes en uiteindelijk bleken de hokjes, welke voorzien waren van spiegelglas de oplossing te zijn. Aan de ingang van die hokjes bevin den zich trillers, waardoor de duif die naar binnenstapt niet meer naar buiten kan. De spiegels maken de duiven kennelijk zo nieuwsgierig dat ze zonder aarzelen naar hun spiegel beeld toestappen en dan is er geen weg meer terug. In tweë jaar tijds heeft hij nu De Kruuze en het Lyceum zo'n duizend duiven gevangen en dat betekent al leen al voor Huize De Kruuze een besparing van duizenden guldens aan onderhoud van de da ken en het schoonhouden van de dakgoten. Want 1.000 duiven produ ceren een onvoorstelbare hoeveel heid mest, die de dakdekkers telken jare uit de goten moesten halen. Het is dan ook geen wonder dat de direktie van De Kruuze Leo Wil lems erg dankbaar is. POELIER Wat gebeurt er nu met al die ge vangen duiven? Hebben ze geen ring aan de poot m.a.w. zijn het geen postduiven dan worden ze direct aan de poelier verkocht. Zijn ze wel geringd, dan worden ze tijdelijk op- gehokt in het centrale duivenhok van postduivenvereniging De Zwa luw, aan de Nachtegaal. Door middel van het ringnummer kan de eigenaar worden opgespoord en die krijgt dan bericht. Stelt hij prijs op terugkomst van zijn duif dan moet hij de porto van verzen ding betalen plus 10 ct. per dag aan voergeld. Heeft hij echter binnen 14 dagen niets van zich laten horen, dan gaat ook zijn duif naar de poe lier. De poelier betaalt ongeveer een gulden per duif, dus het is wel dui delijk dat daar geen winst te beha len is. Het is een bussines waar dik geld bij moet. Het is ook daarom dat bij de gemeente om geldelijke bij stand gevraagd werd. WAAR KOMEN ZE VANDAAN? We zeiden het reeds, de herkomst van geringde duiven is wel te ach terhalen. Dat zijn dan dikwijls dui ven die op wedvluchten zijn achter gebleven en dan dikwijls op hoge ge bouwen neerstrijken en er voortaan blijven. De ongeringde duiven zijn veelal nakomelingen van de geringde post duiven, want 'n koppel duiven kan in een jaar tijds wel voor tien of meer jongen zorgen. Het is dan ook zonder meer duide lijk dat men binnen de kortste keren van overlast dóór duiven kan spre ken. Dat ondervinden dagelij les de heren pastores van de kerken in ge heel Venray en daarbuiten. Zij heb ben zich dan ook al bij Leo Willems gemeld om van die overlast bevrijd te worden. Maar Leo Willems heeft daar nog niet op kunnen ingaan, want dat vangen moet hij in zijn vrije tijd doen en die vrije tijd heeft hij ook nodig voor zijn hobby, het duivenmelken Nu blijkt dat men ook ten gemeen tehuize last begint te krijgen van die verwilderde duiven, bestaat er alle kans dat men een redelijke vergoe ding gaat geven aan deze Venrayse duivenvanger, die op zijn manier de strijd aanbond tegen de milieuver ontreiniging. PSYCHIATRISCH CENTRUM Zoals bekend nemen de Venrayse Psychiatrische Centra St. Anna en St. Servatius, naast patiënten uit Noord- en Midden-Limburg, van ouds her ook patiënten op uit het rijk van Nijmegen en het Land van Cuyk. Een groot gedeelte van de woon- accommodatie voor psychiatrische patiënten in Venray voldoet niet meer aan moderne eisen. Daarom hebben de besturen van het „Psy chiatrisch Centrum Venray" en de Psychiatrische Kliniek „Berkenoord" te Nijmegen, gezamenlijk aan de mi nister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne medewerking in begin sel gevraagd voor vervanging van de 285 bedden, die thans in Venray be stemd zijn voor patiënten uit de re gio Nijmegen. De besturen laten aan de minister de beslissing over, of de vervangen de nieuwbouw in Venray of in Nij megen dient te geschieden. In het laatste geval zal de Stich ting die de Venrayse psychiatrische centra bestuurt, tesamen met de Nij meegse Psychiatrische Kliniek „Ber kenoord" in de regio Nijmegen een nieuwe Psychiatrische Kliniek reali seren. a.s. maandag, 24 januari 1977 in een grote openbare bijeenkomst in de Schouwburg te Venray. - Aanvang 20.00 uur. U BENT VAN HARTE WELKOM antwoordnr.1877, Den Haag (geen postzegel), tel. 070-614121 Rank Xerox schaak simultaan seance 1977 Zoals wij in ons vorig nummer reeds vermeldden organiseert Rank Xerox Manufacturing (Nederland) BV aan de Maasheseweg 89-91 te Venray volgende week vrijdag de „Rank Xerox Schaak Simultaan Sé ance Venray 1977" in samenwerking met de Schaakvereniging „Venray". Het evenement vindt plaats in de moderne kantine. Enkele internationaal beroemde grootmeesters zullen dan hun krach ten meten met vele schaakenthou siasten uit Oost-Brabant, alsmede Midden- en Noord-Limburg. Dit grootse schaakfestijm, dat wat kwaliteit en sterkte betreft alle vo rige evenementen in Venray over treft, wordt met financiële steun van Rank Xerox mogelijk gemaakt. 't Belooft een spannende avond te worden. Internationale grootheden als Tinman en Sosonko (en nog drie andere te kontrakteren deelnemers aa nhet Hoogoven Schaaktoernooi) zullen als simultaangever optreden. De deelname staat (gratis) open voor medewerkers/sters van Rank Xerox Venray, hoewel ook anderen aan het evenement kunnen deelne men. De simultaan-séance begint precies om half acht, zodat de spelers om 19.15 uur achter de borden moeten zitten. De zaal gaat open om 18.45 u. Tot en met 23 januari kunt u voor de séance inschrijven. Voor schaakborden zorgt de Schaakvereniging „Venray". Stuk ken moet u zelf meebrengen. Voor degenen, ngeVe: die van de simul- taanaangeVers winnen, en zelfs voor hen die het presteren remise te spe len, zijn er leuke prijzen beschik baar. Direkt vóór de aanvang van de séance kunt u kenbaar maken tegen wie u het liefst wil spelen. Wees er dus op tijd bij. Bij aankomst in de kantine ont vangen de deelnemers twee kon- sumptiebonnen. Verdere, dranken (geen alkoholische) zijn te koop. Kof fie is gratis. Het (eenvoudige) wedstrijdregle ment ontvangt u bij aankomst. No tatiepapier is aanwezig. Voor een (beperkte) groep belang stellenden is een zitje ingericht. DE DEELNAME De verwachting van de organisa toren is, dat het aantal deelnemers 150 tot 200 zal zijn. Deelname aan dit grootse evenement, waarvoor ook veel publieke belangstelling bestaat, staat open voor iedere schaker uit Oost-Brabant, Midden- en Noord- Limburg. Men behoeft dus niet lid te zijn van een schaakvereniging. De inschrijving is open gesteld tot en met 23 januari onder vermelding van: naam, adres, woonplaats, tele foonnummer, om klubschaker (speel- sterkte opgeven) of huisschaker is (schriftelijk). Voor nadere gegevens kan men te recht bij de heer C. Borsje, Commu nications Manager van Rank Xerox. Telefoon: 04780-9999, toestel 2036. Op de Juliana singel botste, naar getuigen gezien heben, een mo tor tegen de geparkeerde auto van L. N. uit Tilburg op. De bestuurder van de motor en duopassagier kwa men bij die botsing ten val, maar ze krabbelden overeind en verdwenen zonder hun identiteit bekend te ma ken. De auto werd licht beschadigd. Naar de identiteit va nde bestuurder van de motor stelt de politie een on-, derzoek in. Op de Albionstraat reed de 24- jarige bestuurder van een personen auto H. v. L. vanaf parti kuiler ter rein de Albionstraat op, maar lette onvoldoende op de geparkeerde auto van H. L. Er ontstond een botsing met materiële schade. Op de kruising PoststraatJu- lianasingel-Pr. Bemhardstraat ver leende de 27-jarige autobestuurder B. B. uit Venray toen hij vanaf de Poststraat rechtdoor de Pr. Bem hardstraat wilde inrijden, geen voor rang aan de over dé Julianasingel rijdende motor, bestuurd door de 20- jarige L. P. uit Horst. Gelukkig bleef het bij deze botsing bij mate riële schade. Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop - huur en verhuur - taxaties - bouwprojektenontwikkeling - hypotheken - verzekeringen - beheer Stienstra Venray BV, Stationsweg 11, Venray, tel.04780-4438

Peel en Maas | 1977 | | pagina 1